Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Michelin sau Continental (best premium), Michelin Primacy 3 sau Conti PremiumContact 5

LiviuIonut
post 17 Mar 2013, 12:20
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 10 October 11
From: Bucuresti




Buna,

Anvelopele sunt unul dintre cele mai importante lucruri de la o masina. Este un "must" oglibatoriu tongue.gif . Din experienta personala (am patinat pe autostrada, pe uscat, si am avut accident) consider ca trebuie sa aleg dintre cele mai bune anvelope. (poate fi un sfat sau un exemplu si pentru ceilalti sau doar o informatie)

Am nevoie de 2 anvelope noi (cele vechi sunt chiar vechi, am 2 din 2005 conti premiumcontact 2, 205/60/R16, doar de vara si anul acesta nu le mai pun pe masina). Celelalte 2 sunt Michelin Primacy3, luate anul trecut.

Vreau sa aleg intre urmatoarele 2 la marimea: 225/55/R16

- Michelin Primacy 3 - eco tag: C / A / 2 / 69 db
sau
- Continental Premium Contact 5 - eco tag: C / A / 2 / 71 db

Eco tag: Eficienta Combustibil/Eficienta Aderenta/Eficienta Nr. Unde Zgomot/Eficienta Zgomot in db; informatii suplimentare eco tag gasiti aici : http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUri...001:0024:RO:PDF
Obs: 3 db in plus inseamna un zgomot de 2 ori mai mare (scara logaritmica)

Pe fata cele Michelin Primacy 3 sunt de marime 225/55/R16 luate anul trecut. Acestea au un indice de uzura de 240 (primacy 3) pe cand conti premiumcontact2 au 280 (se uzeaza mai usor primacy 3 conform acestui indice).

Este o discutie utila si pentru cei care vor sa aleaga anvelope bune si pe marimea
205/55/R16 sau pe R15, pentru ca aceste anvelope se gasesc si pe aceste marimi (la pret mai mic).


Linkuri utile pentru informatii suplimentare (am pus si cel mai bun pret gasit, eu de pe anvelope1.com am luat primacy3 anul trecut) :

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Continen...m-Contact-5.htm
http://www.anvelope1.com/ro/catalog/id/1918.html
http://www.conti-online.com/www/anvelope_r...mcontact-5.html

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Michelin/Primacy-3.htm
http://www.anvelope1.com/ro/catalog/id/860.html
http://www.michelin.ro/anvelope/michelin-primacy-3

Teste comparative:
http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2013-...g-Tyre-Test.htm aici nu apare michelin primacy 3 dar apare energy saver (varianta eco)
asteptam si alte teste comparative, dar se pot gasi cu google si altele.
Adaug un size comparator http://www.1010tires.com/Tools/Tire-Size-Calculator si faptul ca 3% diferenta este acceptabila iar in noul talon nu mai sunt scrise marimile anvelopelor suportate, deci politia nu poate verifica la control acest lucru.

Ce parere aveti ? Michelin sau Continental?


--------------------
Renault Laguna 2003 - BxxxHLI
Laguna 2.1 2003 - 2.0L 16V 137cp (99kw) - GPL Tomasetto Stako 300 - la 188kkm in dec.2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian64
post 17 Mar 2013, 12:56
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 5 January 08
From: timisoara




Am avut Continental Premium Contact 2 si nu am fost foarte multumit de ele, in special pe carosabil ud. Tu avand 2 anvelope Michelin, e de preferat sa pui acum acelasi tip.


--------------------
Renault Laguna 2.2 luxury 2007/2.0 dci 150cp - TM 17 TMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 17 Mar 2013, 13:00
Post #3


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(LiviuIonut @ 17 Mar 2013, 13:20)
in noul talon nu mai sunt scrise marimile anvelopelor suportate, deci politia nu poate verifica la control acest lucru.

La controalele comune pe care le fac Politia si RAR nu scapi daca nu esti in regula....sigur.

Michelin are garantie pe viata....ca info.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CatalinBI
post 17 Mar 2013, 13:16
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 10 April 09




eu am avut pe Megane 3 si pe Logan Continental si mi-a placut mai mult cum "au stat pe asfalt" si ud si uscat decat cum a stat Michelin pe Megane 2. Acum mi-am luat Continental si pe Megane 2 si astept sa vad daca a fost doar o impresie sau Conti sta mai bine decat Michelin. Deci momentan recomand Conti


--------------------
Megane II 1.5DCI - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melcu
post 17 Mar 2013, 13:48
Post #5


Halatu'...cat e halatu' ?


Group: Members
Posts: 1.140
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti / Pottstown, PA,USA




Pe Yaris am Continental Premium Contact 2 (185/60 R15). Senzationale la franare pe ud si pe uscat, la stabilitate in curbe. Vrajit de peisaj pentru o alta masina (de data asta 195/65 R15) am luat aceleasi anvelope. Dezastru total. La demaraj putin mai rapid pierdeau aderenta, la franare era sa mi-o fur de cateva ori ... Le-am inlocuit cu Michelin Energy Saver care erau mai ok (si contatasem o scadere de consum; mica, dar ea exista!). Tot in categoria 195/65 R15 am testat Pirelli P7 si Goodyear Excellence.

Acum 205/55 R16: Am luat masina cu niste GoodYear Eagle NCT5, dar cam terminate. Am cautat apoi si la recomandarile multora am trecut pe Vredestein Sportrack 3. Va spun, comparand acum alea au fost cele mai proaste anvelope pe care am putut sa le am vreodata! La franare pe uscat erau cat de cat ok, dar cum era putina umezeaza sau ploua ... erau terminate, rupte de realitate.
Am mai stran putin din dinti si am luat Michelin PilotSport 3 . S-a schimbat radical tot ce stiam de aderenta si franare!

In acest moment setup-ul meu este urmatorul:

185/65 R15 (Yaris): Continental PremiumContact2 - vara ; Michelin Alpin A3 - iarna
205/55 R16 (Leguma): Michelin Pilot Sport 3 - vara; Continental TS850 - iarna.

Din pacate pe Prius, in zona unde locuiesc nu prea exista conceptul de "anvelope de iarna", dar am avut noroc deoarece, spre deosebire de majoritatea masinilor, Prius Five a venit cu anvelope de vara (Yokohama C Drive) si nu cu mizeriile all-season. Sunt acceptabile, dar comparate cu PS3-ul .... nu le-as lua.


--------------------
Renault Laguna 2 2002 Privilege 3.0 V6 CVA - B-33-RTN
Toyota Yaris Sol 1.33 VVT-i - B-202-CSM
Totoya Prius V-Five - HRL-1459

Formatez drivere de cooler...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alupsa74
post 17 Mar 2013, 15:18
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 179
Joined: 29 June 11
From: Alba Iulia




Continental sau Michelin ?????

Marci premium din primii 6 mondiali , cred ca ar fii relevanta parerea celor care au folosit cele doua marci de aceleasi dimensiuni si modele din aceiasi clasa , in cazul tau Premium Touring Summer.

Multe pareri vor fii subiective deorece cheltuiala cu schimbarea a 4 anvelope premium este destul de mare si de obicei ca alternativa imediata alegem mult mai repede marci fie din mid range sau economy chiar daca apartin de acelasi producator ( Sportiva , Semperit , Barum, Uniroyal , Matador pe de o parte cu Kleber , Kormoran , Riken ) decit o alta marca premium.

Eu folosesc din 2007 de cind am Laguna doar Continental 205/55/16 , PremiumContact , PremiunContact2 , SportContact2 de vara si ContiWinterContact T810 doua rinduri de iarna.

Daca ne luam dupa testele de pe TyreReviews Continental PremiumContact5 nu s-a clasat sub locul 6 pentru diferite dimensiuni pe cind Michelin Primacy 3 de la 8 in jos.

Daca ne luam dupa noile etichete cu care vin anvelopele din vara anului 2012 , PremiunContact 5 are C/A cu 71 dB iar Primacy 3 are E/A 70 dB , Conti este mai moale , teoretic duce la un consum mai redus dar se uzeaza mai repede , pe cind Michelin este mai tare creste consumul deoarece are o rezistenta la inaintare mai mare dar tine mai mult uzindu-se mai greu , asta dupa etichetare.

Eu anul asta as schimba Europa cu Asia tot din ratiuni financiare dar incercind sa pastrez siguranta, as opta fie pentru japonezele Bridgestone Turanza T001 sau Falken ZE 914 sau fie pentru coreenele Hankook K115 , K425 sau Khumo KU 31 ECSTA STP , la etichete de cel putin C/B si preturi de pina la maxim 350 Ron / buc. pentu 205/55/16 91V.



--------------------
Renault Laguna II 2001 Initiale 1.8 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 17 Mar 2013, 16:24
Post #7


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Parca cele Continental au luat mai multe "premii". Nu le-am avut nici pe unele, nici pe celelalte.

Am pe Laguna ContiSportContact 2 205/55/R16 si mi se par foarte bune, fata de Goodyear NCT 5. Dar nu pot sa spun ca sunt mai bune sau mai slabe fata de cele de pe Megane, Vredestein Sportrac 3 (tot 205/55/R16), pe care le-am avut vara trecuta pe Laguna.

Tind sa cred ca, la clasa asta de anvelope premium, diferentele sunt minime, la un stil de condus normal.



--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LiviuIonut
post 17 Mar 2013, 23:00
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 10 October 11
From: Bucuresti




QUOTE(alupsa74 @ 17 Mar 2013, 16:18)
....
Daca ne luam dupa noile etichete cu care vin anvelopele din vara anului 2012 , PremiunContact 5 are C/A cu 71 dB iar Primacy 3 are E/A 70 dB ,  ....
*


Pe site la Michelin sunt cotate la fel ca cele Conti http://www.michelin.ro/anvelope/michelin-p...tab-tyres-sizes asta nu inseamna ca iau apararea celor de la michelin sau conti, dar ma gandeam ca sigur au rezultate asemanatoare macar in eticheta europeana, altfel aveau de pierdut. Diferentele sunt la teste mai amanuntite si/sau diverse.

Diferenta intre cele 2 sunt doar cei 2 db, iar 3db inseamna dublu zgomot. Acum nu stiu ce sa zic.
Iar un avantaj bun la michelin mentionat de un coleg, mai sus in topic, este ca are garantie pe viata. O sa verific acest lucru! Daca este asa, atunci este un lucru foarte bun.

Chiar tin partea lui michelin in aceasta postare, revin cu lucruri bune si pentru Conti.

Voi ce spuneti?

<span class='edit'>18 Mar 2013, 00:29:</span>
QUOTE(espacern @ 17 Mar 2013, 14:00)
La controalele comune pe care le fac Politia si RAR nu scapi daca nu esti in regula....sigur.
*


Eu nu m-as speria de acest lucru. Eu am scris in cartea de identitate am 205/55/R16 91V si 225/45/R17 91V. Cu cartea de identitatea nu umblu cu mine, nu sunt obligat (oricum nu as arata ca o am, chiar daca o am).
Umblu cu talonul. Acolo nu scrie! Sa verifice rarul masina din multe alte privinte, si ultima sa fie marimea exacta a anvelopei.

Apropo, 91V nu gaseste pe piata nici batut cu parul, gasesti coeficient pentru mase/sarcini masurate in kg mult mai mari, cred ca asta intelege rarul si nu cere sa fie exact ce scrie acolo (91; valabil si pt coeficientul de viteza). Inca ceva, am gasit coleg cu laguna care are in carte scris 205/60/R16. (diferenta de 3.24% intre 205/55/R16 si 205/60/R16, diametru cu 18mm mai mare). Deci in baza lor de date (daca au asa ceva accesibila remote la locul inspectiei rar+politie) gasesc valorile pe care eu le am montate pe masina. Si pe site-ul Renault sunt scrie aceste valori (chiar si 195) totul in functie de motor; anvelope mai late pentru motoare mai mari sa nu piarda aderenta wink.gif
Scuze ca am divagat de la subiect.

Revenim!
Michelin sau Conti sau alte marci, orice doriti?

<span class='edit'>18 Mar 2013, 00:48:</span>
QUOTE(melcu @ 17 Mar 2013, 14:48)
Pe Yaris am Continental Premium Contact 2 (185/60 R15). Senzationale la franare pe ud si pe uscat, la stabilitate in curbe.  Vrajit de peisaj pentru o alta masina (de data asta 195/65 R15) am luat aceleasi anvelope. Dezastru total. La demaraj putin mai rapid pierdeau aderenta, la franare era sa mi-o fur de cateva ori ...   Le-am inlocuit cu Michelin Energy Saver care erau mai ok (si contatasem o scadere de consum; mica, dar ea exista!). Tot in categoria 195/65 R15 am testat Pirelli P7 si Goodyear Excellence.
*


Raman uimit de faptul ca aceste Conti Premium Contact 2 pe marimea 185/60/R15 (talon 111.00 mm) se comportau bine si apoi pe 195/65/R15 (talon 126.75 mm) se comportau dezastruos!

Eu am anvelope care au talonul cu 11 mm mai mare decat cele recomandate de Renault pentru Germania (tara unde a fost vanduta masina); adica 123.00 mm (iarna) si 123.75 mm (vara) fata de 112.75 mm inaltimea talonului recomandat. Dar la drumurile romanesti chiar se simte la confort acest 1cm. La aderenta nu este nici o diferenta, in rare conditii reusesc sa rup aderenta cu asfaltul, dar nici nu sunt de gen sportiv in condus.

This post has been edited by LiviuIonut: 18 Mar 2013, 00:01


--------------------
Renault Laguna 2003 - BxxxHLI
Laguna 2.1 2003 - 2.0L 16V 137cp (99kw) - GPL Tomasetto Stako 300 - la 188kkm in dec.2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
relu_24
post 19 Mar 2013, 09:22
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 7 March 08




Eu iti recomand PilotSport 3 de la Michelin.
Leguma mea cand am cumparat-o era incaltata cu PilotPrimacy care erau senzationale pe uscat, iar pe ud se comportau decent avand in vedere ca aveau 4 ani si aproape ajunsese la marcajul de 1.6 milimetri.
Dupa 2 veri am pus 2 Primacy HP pe fata si am obesrvat o inrautatire a comporatamentului pe uscat si parca si pe ud desi erau noi.
Vara trecuta am incaltat-o cu 4 PilotSport 3 si pot spune ca sunt chiar mai bune decat Pilotprimacy-urile initiale. Sta foarte bine in curbe, iar la franarea pe uscat sunt geniale.



--------------------
Renault Laguna II 2003 Expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
angel-boy
post 10 Apr 2014, 18:08
Post #10


Ovidiu


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 11 October 07
From: Constanta




Am si eu o problema , trebuie sa iau un set de anvelope vara, cu protectie jante,
ceva pana in 300 ~350 maxim , ca imi recomandati ? am gasit fel si fel de firme , nu sunt mofturos de firme , doar sa fie eficente.


--------------------
Renault Laguna II 1.9dci 2002
Daewoo AGC-1220RF-A ,boxe Cabasse,subwoofer BOSE

EX : Volkswagen GOLF III 1996 1.6 MPI - 1996
EX : DACIA 1310 TX - 1991
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 10 Apr 2014, 18:12
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Continental smile.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 10 Apr 2014, 18:16
Post #12


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




vezi daca mai are dunlop in auchan


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 10 Apr 2014, 18:17
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Eu am luat de la Vadrexim Dunlop Sport Blueresponse cu 320 lei bucata, indici A la franare pe ud si B la eficienta combustibil, zgomot la rulare 68dB.
Dintre cele doua mentionate as fi luat Conti insa am vazut ca Dunlop sta cel putin la fel de bine si e mai ieftin. Indice de viteza V.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florin_iovan2000
post 10 Apr 2014, 22:08
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 9 November 12




angel-boy,eu as merge pe Dunlop biggrin.gif

<span class='edit'>10 Apr 2014, 22:14:</span>
LiviuIonut,Michelin-urile sunt cele mai scumpe dar fac toti bani. wink.gif

This post has been edited by florin_iovan2000: 10 Apr 2014, 22:16


--------------------
renault laguna 2,ph2, 2006, 1.6 16V+LPG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 10 Apr 2014, 23:36
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




Eu,fratemiu,si cumnatu avem cu totii Primacy3. (eu doar pe fata,ei toate 4)
Difrerenta se simte... sun "mai moi",frana mai eficace.. este ceva diferit!
Pe spate nu le-am schimbat,deoarece mai merg cel putin 25k km,si au deja 57k km(micheline energy saver) biggrin.gif. Pe fata s-au ros mai repede,desi au fost puse toate 4 odata.
Eu nu am avut rabdare,si am luat cu 90€ bucata,ceilalti au prins imediat oferta,dupa 4 zile,cu 69€ bucata,totul inclus,si tot de acolo de unde am luat si eu...

This post has been edited by maytow_airis: 10 Apr 2014, 23:37


--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rusli
post 11 Apr 2014, 15:16
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 258
Joined: 15 December 12
From: Cluj-Napoca




Eu am GoodYear EfficientGripPerformance. Pe carosabil se comporta foarte bine. Am facut 10k km cu ele. Totusi, sunt slabe in lateral. Unul l-am sparte de un colt de bordura, la 20km/h (ii drept, e vina mea, dar nu ma asteptam sa fac o gaura cu diametru de 1cm). Totusi le-am reparat pe astea. La alt cauciuc, am facut o bolfa, la 30km/h intr-o groapa.

Urmeaza sa cumpar altul nou, Made in Germany. Celelalte 3, sunt made in Poland. Chiar is curios daca cel din germania va fi mai bun/rezistent.

Concluzie: Nu recomand, cel putin cele Made in Poland, pentru ca rezistenta pe lateral e foarte slaba... parerea mea.

p.s. 205/55/16 91v.


--------------------
Renault Laguna 2 2001, 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 11 Apr 2014, 17:43
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Si Dunlop ale mele zici ca-s de hartie pe flancuri si-s facute in Germania. Si eu am rezerve in ce privesc flancurile, nu-mi inspira siguranta. Tot 91V. Cele de fabrica aveau 96V.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jordi
post 11 Apr 2014, 18:53
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.185
Joined: 25 March 10
From: Ploiesti




Salut... Am avut pe laguna 4 Michelin Alpin 2....foarte, foarte multumit, dupa care am avut pe fata BF Goodrich, bunicele, dara se uzeaza cam repede (au mai putin cauciuc lucru care se vede si din culoare). pe masina de acum (passat) am de vara Michelin Primacy HP (215/55/16, 93H) iar de iarna Continental TS 830. Continentalurile de iarna sunt dementiale... este prima data cand am Continental pe o masina. Michelin-urile de vara sunt ok, dar pe ud daca te dai un pic mai mult la ea rupe aderenta..
Ca sa poti spune despre un cauciuc ca este ok, trebuie sa te raportezi si la autoturismul pe care il incalta, conditiile de exploatare, stillul de condus, varsta soferului. In situatii limita, numai un caciuc f bun te ajuta. Unul care este cizma poate sa fie si de F1 ca tot nu face nimic...
peentru o evaluare corecta incearca pe Tyres reviews....oricum, Michelin, Continental, Dunlop, Pirelli, Bridgestone, sunt marci premium asa ca diferentele sunt sensibile... Diferente apar intre ele si marci midle sau low cost.. Bafta.


--------------------
ex. Renault LAGUNA II 1,9 dci, 120hp 2004 Expression - PH-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florin_iovan2000
post 11 Apr 2014, 23:06
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 9 November 12




Eu dupa ca am facut o galma intr-un Nokian Z-line rulat vreo 10k,am trecut pe runflat. Nu se compara rezistenta laterala. Am "trezit" o groapa pe la 60km/h,daca nu era runflat,era istorie. biggrin.gif


--------------------
renault laguna 2,ph2, 2006, 1.6 16V+LPG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
angel-boy
post 11 Apr 2014, 23:53
Post #20


Ovidiu


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 11 October 07
From: Constanta




am gasit urmatoarele

ieftine dot 2010( dunlop )
http://www.nico-tyres.ro/Anvelopa-Dunlop-S...etru=16&sezon=2


http://cauciucuritop.ro/promotii/promotii-...utoturisme.html

http://cauciucuritop.ro/magazine/cauciucur...utoturisme.html

mai sunt si altele, trebuie sa ma uit si la eficenta franare, si consum si la pret, sa aibe si protectie si dot mai nou. habar nu am ce sa iau

This post has been edited by angel-boy: 11 Apr 2014, 23:53


--------------------
Renault Laguna II 1.9dci 2002
Daewoo AGC-1220RF-A ,boxe Cabasse,subwoofer BOSE

EX : Volkswagen GOLF III 1996 1.6 MPI - 1996
EX : DACIA 1310 TX - 1991
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 12 Apr 2014, 07:07
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Vezi ce am scris eu mai sus. Dunlop sunt cele mai silentioase si au indici B si A la eficienta carburant si franare pe ud.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
angel-boy
post 12 Apr 2014, 11:51
Post #22


Ovidiu


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 11 October 07
From: Constanta




Da , dar nu ma ajung cu bani ,


--------------------
Renault Laguna II 1.9dci 2002
Daewoo AGC-1220RF-A ,boxe Cabasse,subwoofer BOSE

EX : Volkswagen GOLF III 1996 1.6 MPI - 1996
EX : DACIA 1310 TX - 1991
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 12 Apr 2014, 11:54
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




In primul tau link pus mai sus anvelopele sunt 335 lei/bucata si au DOT in anul 2010. Pe ale mele am dat 320 lei/bucata si au DOT in 2014.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
angel-boy
post 12 Apr 2014, 13:14
Post #24


Ovidiu


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 11 October 07
From: Constanta




Sunt 3+1 , adica iesie 250 ron anvelopa dar sunt prea vechi zic eu , totusi sa iau minim 2012, si neaparat cu buza protectie, ca deaia le schimb


--------------------
Renault Laguna II 1.9dci 2002
Daewoo AGC-1220RF-A ,boxe Cabasse,subwoofer BOSE

EX : Volkswagen GOLF III 1996 1.6 MPI - 1996
EX : DACIA 1310 TX - 1991
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florin_iovan2000
post 12 Apr 2014, 13:57
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 9 November 12




Oferta e buna. 3+1 gratis blink.gif


--------------------
renault laguna 2,ph2, 2006, 1.6 16V+LPG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
angel-boy
post 12 Apr 2014, 14:37
Post #26


Ovidiu


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 11 October 07
From: Constanta




DAAA, dar este dot 2010 ? voi ce ziceti ? totusi , am gasit continental pe mercador la 300 buc, noi nefolosite. 2013


--------------------
Renault Laguna II 1.9dci 2002
Daewoo AGC-1220RF-A ,boxe Cabasse,subwoofer BOSE

EX : Volkswagen GOLF III 1996 1.6 MPI - 1996
EX : DACIA 1310 TX - 1991
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florin_iovan2000
post 12 Apr 2014, 23:35
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 9 November 12




QUOTE(angel-boy @ 12 Apr 2014, 14:37)
DAAA, dar este dot 2010 ? voi ce ziceti ? totusi , am gasit continental pe mercador la 300 buc, noi nefolosite. 2013
*


Eu stiu ca dupa 5 ani incep sa apara semne de imbatranire la cauciuc,in cazul in care e nou,neincaltat si pastrat in conditii normale. Acu tinand cont ca e 2010..are deja 4 ani si pana se uzeaza mai trec 2,3 sau 4,stiu si eu ce sa zic..


--------------------
renault laguna 2,ph2, 2006, 1.6 16V+LPG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jordi
post 14 Apr 2014, 19:54
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.185
Joined: 25 March 10
From: Ploiesti




dot 2010 deja este prea mult.. Macar 2012, daca nu 2013. In doi ani sunt uscate...


--------------------
ex. Renault LAGUNA II 1,9 dci, 120hp 2004 Expression - PH-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 14 Apr 2014, 20:08
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Nu e chiar asa dar asta e ideea. Daca te tine buzunarul e bine sa iei nou, la un set de 4 anvelope un plus de 200 lei merita sa te stii in siguranta.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
angel-boy
post 14 Apr 2014, 21:22
Post #30


Ovidiu


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 11 October 07
From: Constanta




Da , corect , asta ma gandeam si eu , in loc de 250 ron anvelopa dot 2010, mai bun 50 ron si iau 2013,

dar totusi ce firme ? am vazut barum,vredestein,royal. mai stiu eu ce.


--------------------
Renault Laguna II 1.9dci 2002
Daewoo AGC-1220RF-A ,boxe Cabasse,subwoofer BOSE

EX : Volkswagen GOLF III 1996 1.6 MPI - 1996
EX : DACIA 1310 TX - 1991
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 16:31
Dacia