Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Mi-am luat alt twingo - montare trapa electrica

bubu782001
post 16 Oct 2007, 21:09
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Deci. Sa incep cu inceputul:

Masina e cam asa: An de productie 2001, motor 1.2 16v 75cp, metalizata (verde), aer conditionat, 2 airbag-uri (doar in fata), abs, srp, directie asistata, trapa de sticla electrica, comenzi sistem audio la volan (din pacate nu am cd-playerul original - deci nu merg inca), geamuri electrice, oglinzi electrice cu incalzire, inchidere centralizata (pe cheie).
+ cureaua de distributie schimbata acum o luna de zile.
Masina are 79000 km la bord. (sper eu reali).
Am cumparat-o cu fix 3700 euro (eu zic ca am facut o afacere). Inscrisa in RO.
Sunt f f bucuros. Masina pare sa mearga ok..dupa 580 km cu ea nu a zis nimic sa ma alarmeze.
Avea insa o problema. (motivul pt care am scazut de la 4000 la 3700)
Trapa mobila de sticla sparta (si inlocuita cu una din plexiglas) care functioneaza si arata foarte bine insa problema este ca la viteze peste 40 se ridica usor pe laterale si suiera aerul in masina ca in filmele cu dracula. smile.gif)
Luni am sunat la dealer-ul renault pt sticla respectiva..era sa am soc..23 milioane (doar sticla). Nu am mai avut aer sa intreb daca este cu sau fara tva.
Noroc cu dl. de la Twingo Midicar din Pitesti cu care am vorbit..tot luni..iar marti..am luat (cumparat) de la dansul una in perfecta stare (nu va vine sa credeti) 1 milion (omul mi-a cerut 600 -700 insa i-am propus 1 mil daca mi-o aduce si in bucuresti.

Urmeaza prin weekend sa o montez..acu e teama. Aveti idee unde pot gasi o documentatie ce arata sistemul de demontare a trapei?

This post has been edited by bubu782001: 16 Oct 2007, 21:11


Attached thumbnail(s)
DSC00749.JPG ( Size: 188.71k ) Number of downloads: 1723


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 20 Oct 2007, 13:21
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Am reusit sa schimb trapa de sticla. Este destul de simplu procedeul. Fara sa va mint dar toata operatiunea a durat cam 1h. Ca nota informativa pentru amatori:

Se da jos intai plafoniera si decupleaza mufele de acolo, apoi se demonteaza suportul central pe care sunt montate perdelutele, apoi se trece la scoaterea elementelor de tapiterie din jurul plafonului de sticla (se trage si se vor dezlipi - se va "repara" ulterior cu putin prenandez) apoi se decupleaza mufa de alimentare a motorasului, se demonteaza rama interioara (notata cu 2 in prima poza) - demontarea ramei se face prin desurubarea tuturor piulitelor de 10 care tin trapa - se examineaza inainte (mai sunt unele care trec prin trapa - a nu se demonta inutil). Se coboara cu grija (daca nu cade ea singura smile.gif ) PS pe ea este montat tot mecanismul de actionare inclusiv motorasul.
OK, acum in partea stanga a masinii sus la capatul sinei interioare se afla o piesa din metal (nu apare in poza) fixata cu un surub cu cap in stea. Se demonteaza acel surub se scoate piesa si se "trage manual trapa" pana in capat (deci pozitia maxim deschis) - apoi din exteriorul masinii se ridica un pic de acolo cat sa iasa din santul respectiv (din partea stanga unde a fost piesa aia cu pricina) si apoi se trage trapa in unghi (catre partea stanga - si vor iesi toate urechile din sant) - cu grija sa nu spargeti geamul fix. Montarea este la fel de simpla insa in ordine inversa.

Atentie la urechile ce vin in fata (la noua trapa - este posibil ca din cauza chederului uzat sa nu mai calce pe el la coborare (se vor indoi un pic urechile din fata in sus - inspre partea cu geamul) aaa si sa nu uit..pe urechile respective vine cate un capacel din plastic - sa nu uitati sa il puneti ca este important - este pentru ghidajul cat mai fin pe santuri.

La montare geamul il "reglati" manual tot in pozitia deschis - pentru ca piesele din plastic de pe rama ce trag/imping geamul sa intre in locasurile prevazute din ansamblul de la urechile geamului.

Asta e tot. Sfatul meu este ca dupa ce demontati ornamentele sa studiati un pic. Sper ca acest tutorial o sa va ajute.

This post has been edited by bubu782001: 20 Oct 2007, 22:58

Attached thumbnail(s)
Ansamblu_Trapa.jpg ( Size: 213.35k ) Number of downloads: 1855
Trapa.jpg ( Size: 140.43k ) Number of downloads: 1807


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Van Ghelie
post 21 Aug 2009, 11:46
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 14 December 06




Care sunt diferentele de dimensiuni intre trapa textila (Faltdach) si cea din sticla? Intreb pentru ca vreau sa stiu daca se pot schimba intre ele fara a modifica ceva la structura masinii (taiat din tabla de la acoperis). Presupun ca sistemul de comanda nu difera.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psymax
post 21 Aug 2009, 12:09
Post #4


................


Group: Members
Posts: 93
Joined: 13 August 08
From: paradis




trapa de sticla este electrica din cate stiu(cel putin unele)... si sunt de parere ca te complici la maxim:)

This post has been edited by psymax: 21 Aug 2009, 12:10


--------------------
renault twingo - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 21 Aug 2009, 15:54
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Poti face ce vrei tu.. nu o sa se potriveasca in veci. Este in primul rand decupatura din tabla diferita si in plus gaurile date diferit. Pe langa asta ai de comandat 2 geamuri (destul de speciale)..chedere, sistemul de tractare cu sine, sistemul de etansare + sistemul de paravant (care se ridica / lasa in jos automat). Sistemul de comanda dupa cum ai presupus (gresit)...este total diferit radmasa.gif si nu are nici o traba unul cu altul sad.gif . Sina la tipul de sticla are o miscare orizontala - culisate in fata si spate respectiv se lasa in jos sau se ridica ca un lift in capat de cursa pentru etansare. Nu te risca sa modifici aiurea apoi sa curga apa ca la balamuc in masina cand ploua sau iarna. Mai bine las-o asa.
Fa si tu o chestie desteapta...VINDE-O si cumpara una cu sticla din start.

This post has been edited by bubu782001: 21 Aug 2009, 15:56


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Van Ghelie
post 21 Aug 2009, 17:38
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 14 December 06




Merci pentru raspunsuri. Ma refer fireste la cele care faceau obiectul intrebarii.
Legat de sfatul cu vanzarea masinii, nu tin minte sa fi detinut vreodata un Twingo, ca atare imi va fi imposibil sa-l urmez.
P.S. Ideeae ca sunt in cautarea unei masinute pana in 3000 de Euro care sa aiba in primul rand AC si daca se poate trapa textila. Singura masina cat de cat apropiata de cerintele si posibilitatile mele este una cu trapa de sticla sad.gif .


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 21 Aug 2009, 20:57
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Scuze insa partea cu vanzarea am spus-o in ideea in care aveai. Nu stiam daca ai sau daca nu.
Normal userii care pun intreabari de genul asta (cum a fost intrebarea pusa de tine), au o masina si intentineaza sa ii faca acea treaba (la care refera intrebarea respectiva). Dar poate ma insel.
In alta ordine de idei daca traiesti in Romania si din acest motiv nu-ti recomand sa alegi cu trapa textila - sunt useri destui care au ajuns sa planga: chei infipte in trapa textila, intepate, taiate etc
Ca o scurta paranteza, partea urata (cea mai urata pe care am vazut-o eu vreodata) un Ford Mustang NOU NOUT (avea 8 luni de la fabricatie) era in acelasi service in care eu aveam Twingo la o reparatie in urma unui "sarut" mic cu un Opel. Eee acel Mustang avea sfasiata in stil barbar trapa, niciodata nu am crezut ca o sa vad asa ceva - efectiv de la un cap la altul - taiata si asta in mai multe locuri - absolut nimic nu se mai putea face (decat schimbarea completa - care nu era tocmai ieftina).
Motivul? Sa fure un rahat (ma rog era ceva mai destept) de casetofon. Baietii abia asteapta sa fure o masina - ce e prin ea, asa ca o trapa textila este intotdeauna mai atragatoare (treaba facuta in liniste) + nu mai luam in calcul idiotii care sunt gramada in Romania.
Pe scurt (o parere strict personala) nu se merita sa iei cu trapa textila. Sincer nu se merita sa mai iei deloc cu trapa tot pentru motivul ca traiesti in Romania.
Totusi daca tii neaparat ai putea incerca sa mai negociezi cu persoana de aici :

http://www2.autovit.ro/vsdetalii8.php?IDM=...%252B%252B%252B

Vezi ca este Initiale Paris - versiunea de top (nu fac nici o reclama insa din cate vad este plina de dotari - adica full option). Parerea mea ca se merita (macar incercat) sa negociezi.

This post has been edited by bubu782001: 21 Aug 2009, 21:11


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 23 Oct 2009, 14:06
Post #8


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




bubu, vezi ca un tutorial e cel care are si poze la fiecare pas al unei lucrari.
Asta nu inseamna ca ce ai postat tu aici nu e de folos. Din contra. tongue.gif
Pacat ca nu ai facut si poze, ca atunci topicul ar fi fost mutat la tutoriale. sad.gif
Nu vreau sa ma laud sau sa fac pe desteptu', da' eu am facut unul. E in sectiunea Megane .
Ma bate si pe mine gandul sa pun trapa electrica la masina din semnatura. Am si gasit una electrica, din dezmembrari, dar am unele nelamuriri:
- trebuie demontate/taiate de pe plafonul masinii donatoare si acele sine de culisaj, sau sunt prinse cu suruburi ?;
- se gaseste separat cheder nou, ca mi-e frica sa-l pun tot pe cel vechi ?


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 23 Oct 2009, 14:47
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Tare ma tem ca masina din semnatura ta nu prea are nici o treaba cu ce se petrece aici. Nu generaliza sistemele de trapa ca faci o MARE greseala. Fiecare model de masina prevazuta cu trapa DIN FABRICA au moduri de ansamblare in general diferite. Ca or fi unele asemanari la sistem - este logic - e ca si cum ai spune:
Toate masinile au geamuri - este perfect adevarat, gandeste-te insa difera sistemele de deschidrere a acestora si de actionare.

Nu este obligatoriu ca un tutorial sa contina si poze (nu stiu de unde ai scos-o si pe asta) insa am pus schema pentru cei interesati, iar poze, crede-ma pe cuvant ca nu prea ai cum sa faci - este un geam destul de mare iar ansamblul este la fel de mare - poate din elicopter sa faci poze. Nu stiu ce incalzeste sa fac o poza la o sina sau la motorasul de actionare. Asa ca cel mai potrivit in acest caz (particular de altfel) este prezentarea schemei sistemului.

In alta ordine de idei nu stiu daca ai inteles de la inceput, insa masina asta ARE DIN FABRICA TRAPA - nu am pus eu nici o trapa (nici nu as face vreodata asa ceva).
Ce avea ea defect? Care este scopul acestui tutorial? Geamul de la trapa era spart spart (mai precis partea mobila) si inlocuit de posesor cu un plexyglass. Deci tot ce am facut eu a fost sa schimb plexyglass-ul provizoriu, cu un geam original.

Din cate am inteles si la Twingo (care este aceeasi masina) versiunea cu trapa textila, este actionata mecanic si are sistemul TOTAL diferit fata de cel cu trapa de sticla actionata electric. De altfel nimeni nu sa incumetat sa o schimbe pentru ca nu prea merge (sunt gaurile date diferit ghidajele total diferite..samd).

Deci ce am facut eu e ca si cum ai schimba sa zicem geamul de la sofer sau pasager care a fost spart, cu unul original.

Sfatul meu este sa sti linistit si sa-ti iei masina cu trapa din fabrica. Crede-ma este foarte riscant sa-ti ploua in ea si in plus apar anumite tensiuni mecanice pe care nu ai cum sa le controlezi. Twingo de exemplu are niste ramforsari ale tablei pe bucatica de plafon care a ramas netaiata (din laterale si spate) tocmai pentru a prelua aceste tensiuni. Eu am muncit jumatate de zi sa centrez numai trapa (partea mobila) pe ansamblul deja existent - centrat si fixat din fabrica. Ce te face sa crezi ca o sa reusesti sa o potrivesti atat de bine?

Treaba ta. Numai bine.

This post has been edited by bubu782001: 23 Oct 2009, 14:57


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 23 Oct 2009, 15:32
Post #10


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Topicul se numeste montare trapa electrica, adica cam ce vreau eu sa fac. Chiar daca e la alta categorie de volum.
Nu are rost sa te "ataci " asa pentru niste "critici " constructive (referitor la tutorial)... Eu nu am spus ca un tutorial e obligatoriu sa ai ba si poze, dar vorba proverbului: "O poza face cat 1.000 de cuvinte". smile.gif
Referitor la partea cu reglajele, tocmai de asta am postat aici, sa cer o parere a unuia care a demontat un asemenea ansamblu. Am banuit raspunsul, mai auzisem eu ceva despre probleme cu reglajele. Acum am certitudinea.
Cred ca-mi ramane varianta chop shop. icon_mrgreen.gif O sa-l pun pe vanzator sa-mi trimita poze cu plafonul fara tapiterie.
Ceva colateral.
Vreau sa-i cumpar surorii mele un Twingo cu Faltdach, recent adus din Germania.
Ce trebuie sa verific la tipul asta de acoperis, ca sa fie in regula ? unsure.gif

This post has been edited by Dodone: 23 Oct 2009, 15:49


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 23 Oct 2009, 15:47
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Aaa nu chiar nu e nici o problema fi linistit. Te rog sa ma scuzi daca te-am ofensat in vre-un fel. Asa sunt eu (mai nervos din fire) + am avut si o zi urata rau.
Mai sincer cu Twingo ala, daca tot vrei cu trapa de stica si inca nu l-ai cumparat. De ce nu iei direct cu trapa de sticla? Chiar nu-ti mai bati capul pe urma.
Stiu ca o poza face toti banii insa daca vrei sa vezi cu ochii tai, insa chiar nu prea ai ce poza - este cam "ascuns" sistemul + ca este foarte integrat sa zicem. Mai este si treaba ca pe timpul ala (cam in octombrie faceam asta - era frig si mai si picura putin) numai de poze nu cred ca-mi ardea ! ph34r.gif
Parerea mea sincer ramane aceeasi: Cumpara unul cu trapa direct din sticla. Sau chiar fara trapa - cel mai bine.
O sa razi insa eu am o rogojina in portbagaj ce intentionez folosesc in caz de ploaie cu grindina. radmasa.gif Alta solutie nu am gasit. O pun peste si asta e treaba..ce pot face? Ca se face tandari aia de sticla GARANTAT! Si sticla aia nu are mai mult de 3mm.
Eu nu am dat trapa aia jos..practic cum vezi in schema..am dat doar rama din interior jos ca sa pot baga si axa urechile la trapa pe sinele de actionare.
Sistemul este facut din mai multe parti - ca un sandwich.
Din ce am vazut pe la amici - sistemul cu trapa textila este actionat e un maner care blocheaza trapa si parca se si trage de el (nu mai stiu exact) - cred ca am comis-o..nu prea sa inteles nimica asa-i ? radmasa.gif
Mai sincer nu stiu sistemul textil in amanunt...daca vrei te pot ajuta cu schite scheme...

This post has been edited by bubu782001: 23 Oct 2009, 15:56


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 23 Oct 2009, 15:56
Post #12


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Citat din Murphy: "Smile today, tommorow will be worse". Glumeam, nu-ti doresc. tongue.gif
De ce cu Faltdach ? Pt. ca asa e oferta: 2001, 1,2 16 v, echipare f. bogata, adus la 50 de km. de TM, aprox. 65.000 km (pretinde...), accepta orice verificari, inclusiv in serverul din Franta (dupa placuta ovala), 1.750 euro, negociabil.
E o firma din Arad, care are cont si pe mobile.de si are mai multe masini de vanzare, de marci diferite.
Deci, care e treba cu Faltdachul asta ?

This post has been edited by Dodone: 23 Oct 2009, 15:59


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 23 Oct 2009, 16:00
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Versiunea Faltdach este cea cu trapa textila. Ideea este ca are 2 aspecte:

1. CEL MAI IMPORTANT - tine de gusturi (mie nu-mi place i-mi da senzatia de cort - no offence) - insa asta nu este relevant in aceasta situatie.

2. Exista riscul sa il intepe/taie vre-un binevoietor al acestei minunate tari, in care civilizatia este o pasare RARA.

PS
Scuze de confuzie. Am crezut ca vrei sa pui initial pe masina ta Megane Grandtour (din semnatura asa cum ai zis)

This post has been edited by bubu782001: 23 Oct 2009, 16:02


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 23 Oct 2009, 16:02
Post #14


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Da, dar hai sa facem un poll, sa vedem cati posesori de Faltdach l-au gasit vandalizat. Pericolul exista, dar eu disting si un coeficient de augmentizare a problemei, in Romania. E aproape drobul cu sare.
Pe Megane vreau sa pun o trapa electrica cu sticla si blinder pe interior, de pe un hatchback. Pana la stalpul B eu stiu ca masinile sunt identice.

This post has been edited by Dodone: 23 Oct 2009, 16:07


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 23 Oct 2009, 16:07
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Eu am spus ca exista riscul nu ca la toti sa intamplat asta. Unde dai si unde crapa...
De altfel nu ma intereseaza trapa de panza - eu asta am vrut asta am cautat si asta am luat. Pur si simplu am spus parerea mea.
Panza aia (ee nu este chiar o panza - e ceva special) poate sa se "coaca" in cativa ani de la soare urmand crapaturile. Ma rog..acuma nici masina nu se mai tine 20 de ani. Asa poti spune ca si sticla se poate sparge - insa ti-am spus rogojina radmasa.gif . Pe scurt este alegerea ta.
Poti sa-ti pui trapa pe Megane. Insa ce treaba are Twingo cu asta? Ca doar nu or fi la fel? Sunt niste "mici" diferente intre ele. Eu unul nu as face asta la o masina. O aleg, ori cu trapa ori fara trapa - din start. Totul este sa stii ce vrei si sa nu te grabesti in alegeri.

This post has been edited by bubu782001: 23 Oct 2009, 16:12


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 23 Oct 2009, 16:13
Post #16


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Nu vreau trapa pe Megane, ca nu arata stock si nici nu se compara cu una electrica.
Ziceam de poll, ca sa ne apropiem de realitate. Nici eu nu am zis ca s-a intamplat la toti. harhar.gif


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 23 Oct 2009, 16:33
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Ma rog ai chef de glume...eu nu prea am. Daca nu-ti place topicul, fa altul. Nimeni nu a interzis asta. De 2 ani acest topic nu a deranjat pe nimeni. Si sa vorbit una si alta pe el.
Topicul daca nu ma insel se refera la trapa electrica nu? De ce nu incepi unul cu privire la trapa textila in care sa pui poll-uri si alte chestii. Uite un link cu trape textile. Citeste si tu ce au patimit oamenii de pe acolo: http://www.reno.ro/Trapa-si-Romanii-t110203.html

PS acolo sunt si poze si chiar poti face un poll - este mult mai potrivit locul.

End of story.

ATENTIE LA REGULAMENT SI LA LIMBAJ. MULTUMIM

This post has been edited by cmandrei: 24 Oct 2009, 10:12


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
christistanciu
post 16 Jan 2010, 16:22
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 24 February 09
From: Tapia-Lugoj-Timis




Aș dori să-mi înlocuiesc trapa textilă cu una din sticlă. Este posibil? Decupajul acoperișului e același la ambele modele? În Romania nu am prea văzut multe Twingo cu trapă de sticlă, dacă mă gandesc foarte bine nu am văzut niciuna... decat pe internet pe mobile.
Aștept cu interes sugestii și informații. Mulțumesc.


--------------------
renault twingo Twingo 2000 octombrie D7F 702 - TM70KMY
TWINGO X 4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vallybz
post 16 Jan 2010, 20:18
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.475
Joined: 26 October 08
From: Buzau/Bucuresti




parerea mea e ca nu se merita investitia....cred ca face mai mult trapa decat masina,.....spre exemplu la megane 1 acelea cabrio, acea copertina este doar 3000€....


--------------------
Renault Megane 1 Facelift, 1.6, 16v Coupe 1999 K4M-A7-00 - BZ 87 BVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
christistanciu
post 16 Jan 2010, 21:03
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 24 February 09
From: Tapia-Lugoj-Timis




În Germania sunt multe Twingo desfacute de la programul "rabla"și sunt sanse mari să găsești unul pană la 300 de euro. Sunt acele mașini care la ei e voie să se vandă piesele dar nu mai pot fi înmatriculate.


--------------------
renault twingo Twingo 2000 octombrie D7F 702 - TM70KMY
TWINGO X 4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 16 Jan 2010, 21:09
Post #21


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Pai poate ne adunam cativa sa cumparam unul. Si eu am nevoie de afisaj si niste plastice la portbagaj


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
christistanciu
post 17 Jan 2010, 02:38
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 24 February 09
From: Tapia-Lugoj-Timis




Eu cand am spus pana la 300 de euro ma refeream numai la acoperis. Masina cu tot e mai scumpa. Am gasit recent una ce se poate inmatricula si e prea scumpa din pacate....

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...e&pageNumber=10


--------------------
renault twingo Twingo 2000 octombrie D7F 702 - TM70KMY
TWINGO X 4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
_remusik_
post 18 Jan 2010, 18:06
Post #23


sharpest blade


Group: Members
Posts: 33
Joined: 29 September 09




QUOTE
Aș dori să-mi înlocuiesc trapa textilă cu una din sticlă. Este posibil? Decupajul acoperișului e același la ambele modele? În Romania nu am prea văzut multe Twingo cu trapă de sticlă, dacă mă gandesc foarte bine nu am văzut niciuna... decat pe internet pe mobile.
Aștept cu interes sugestii și informații. Mulțumesc.

http://www.reno.ro/Mi-am-luat-alt-twingo-m...ica-t89180.html

This post has been edited by _remusik_: 18 Jan 2010, 18:09


--------------------
reno twingo 2002
...Sunt Cel Mai Frumos Din Orasul Acesta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 19 Jan 2010, 21:07
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




dl christistanciu. Hai sa lamurim odata problema asta. Decupaturile sunt tot dreptunghiulare. Insa la cele cu trapa de panza, decupatura este mai lunga (in spate) comparat live (eu am cu trapa de sticla).

Gaurile sunt date total diferit.

Bun sa zicem ca facem adaptari (gaurim sudam ...munca ca la balamuc) Apoi sistemul de prindere difera - iarasi adaptare, silicon si alte chestiii. Banii dati pe trapa de sticla...(nu mai spun riscul sa nu mearga ca lumea) Apoi riscul sa sa apara tensionare si sa se sparga in secunda in care ai luat o groapa - este foarte mare.
Nu mai vorbim ca te prinde o ploaie si daca nu este facuta ca la fabrica - de etansari vorbesc, stai cu umbrela sau cu barca in masina (depinde cat de tare ploua).

Bun una peste alta. MERITA? Merita sa Strici o masina (ca aia ii faci) sa incerci sa faci ce nu a facut nimeni? Gandeste-te ca trapa de sticla este foarte frumoasa si apreciata de multa lume. Daca se putea crezi ca nu apareau tutoriale pe net?
Un sfat. Vinde-o pe a ta, mai pune niste banuti, si iei una din Germania cu tot cu trapa de sticla din fabrica. Nu e cel mai practic asa? Nu-ti mai bati capul.

SI sansele sa nu mearga sunt cam 99% deoarece Renault PUBLICA in Note tehnice, situatiile de schimbare sau adaptare de fabrica sau upgrade (cum este de ex. AC-ul, sau barile de la Phase 1 la Phase 2 samd). Unele pot fi facute. Altele nu. Bricolaj? Hmmm nu prea se merita si riscul sa nu mearga cum ar trebui e prea mare.

This post has been edited by bubu782001: 19 Jan 2010, 21:36


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
christistanciu
post 19 Jan 2010, 22:10
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 24 February 09
From: Tapia-Lugoj-Timis




Am gasit pe ebay tarpa de sticla din demolari cu 100 de euro + trimis 42 de euro.
Daca e de taiat sudat nu ma bag. In momentul cand umblii cu taieturi si suduri nu mai e ok, parerea mea.
Am studiat forumurile din germania acolo se zice ca nu ar fi diferente, dar daca ai incercat si e clar ca nu merge, atunci nu imi mai bat capu.
Multumesc pentru raspuns!


--------------------
renault twingo Twingo 2000 octombrie D7F 702 - TM70KMY
TWINGO X 4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 20 Jan 2010, 08:10
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Nu nu nu, nu ma intelege gresit. Nu am incercat. Ci am comparat vizual 2 masini puse una langa alta. Daca esti din bucuresti putem sa ne vedem sa-ti arat cam cum este - binenteles ca nu o demontez, insa s-ti faci o ideee. Uite sa se mai duca din ninsoare si am sa masor sa-ti trimit niste parametrii. Daca coincid cau ai tai, ai putea sa te apuci. Nu ar fi ceva rau sa mearga. Insa din cate am vazut pe pe alte forumuri, francezii spuneau ca nu merge (ar fi incercat si ei).


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twingo_buc
post 20 Jan 2010, 11:05
Post #27


fost twingar


Group: Members
Posts: 883
Joined: 4 January 09




din ce stiam si eu trapa textila e ceva mai mare ca cea de sticla. intervin si schimbari la interior daca iti vei pune asa ceva cum ar fi schimbarea plafonierei cu una cu comanda pt trapa, schimbarea tapiseriei de pe plafon etc. daca tot tii neaparat sa iti iei o trapa de sticla eu unu iti recomand sa dai diferenta si sa iti iei direct un twingo cu trapa de sticla din fabrica.


--------------------
mitsubishi colt CZ3 1.1 75CP 2008 MOTION - B8x8BBB
fost twingar si fost TDI-st
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 20 Jan 2010, 13:55
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Exact asta spuneam si eu. Si asa este, este mai mare trapa textile - mai lunga in spate. Asta poti sa-ti dai seama simplu din distanta dintre capatul portbagajului (hayoinului) si marginea trapei. Si este clar curata nebunie sa te apuci sa faci modificari de genul asta la masina. Eu nici trapa aftermarket nu mi-as pune la masina cu plafon normal. Au foarte multe probleme cei care si-au pus asa ceva. De la soare se crapa chederul, se coace, si pe urma sa vezi veselie, cand ploua, sau iarna. Nu mai vorbim riscul de rugina.


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twingo_buc
post 20 Jan 2010, 14:39
Post #29


fost twingar


Group: Members
Posts: 883
Joined: 4 January 09




mai e si altceva, cum ziceai tu in alt topic bubule exista niste ranforasari in plafon...acestea sunt aproape sigur ca difera intre sticla si textil...


--------------------
mitsubishi colt CZ3 1.1 75CP 2008 MOTION - B8x8BBB
fost twingar si fost TDI-st
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 20 Jan 2010, 15:15
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Ramforsari....aa da am uitat de ele. Da chiar. biggrin.gif


This post has been edited by hellcat: 21 Jan 2010, 16:25


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 15:23
Dacia