Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

pana la ce inaltime se poate?

krystyb
post 13 Jul 2007, 14:37
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 13 May 07




Poate sa para stupid topicul, dar zilele trecute, cu ploile care au fost, am nimerit niste balti uriase, ( lac deja). Intrebarea mea, cu un megane 1,9 dci , pana la ce marime a apei se poate intra fara sa apara probleme?


--------------------
renault megane 1.9 dci 1 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
richie
post 13 Jul 2007, 14:42
Post #2


The Right Member


Group: Members
Posts: 661
Joined: 17 January 06




Pai..teoretic, cam pana unde-ti intra apa pe gura filtrului de aer. Dar...mai sunt componente care pot fi afectate de apa...in principiu cele electrice. Eu zic sa nu depasesti 50cm.


--------------------
Honda Accord / Nissan Pathfinder 2.5dCI, LE Plus A/T -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zapata
post 13 Jul 2007, 14:43
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 21 November 06




Asta da intrebare de baraj?!!! Nu cred sa existe specificat undeva adancimea unei balti in care poti intra?!!!!!!!!!!!! radmasa.gif


--------------------
Renault Megane 2006 - B - ?? - ???
MARIAN COZMA va ramane mereu in sufletele nostre alaturi de UNICUL CAPITAN!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cobra
post 13 Jul 2007, 14:43
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 11 June 04
From: Bucuresti




nu cred ca a stat nimeni sa masoare smile.gif
eu cu megane 1 am intrat anul trecut in balta mai inalta de jumatatea rotii, cred ca depasise pragul chiar bine. cred ca ideea e sa nu mergi prea repede sa nu stropesti pe la motor partile electrice.


--------------------
Megane 1 RT Hatchback - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
defektu
post 13 Jul 2007, 15:17
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 2 July 07




Subscriu ce a zis richie. Teoretic poti intra pana la priza de aer. Si eu am mers prin apa de aprox 50 cm acum doi ani pe perioada inundatiilor,dar cand trecea un tir pe langa mine o ridica mai sus.Am avut noroc ca nu a tras apa pe galerie.Probleme electrice nu cred ca apar Sunt multe mufe de senzori la inaltime mica, plus alternatorul, care n-au avut necazuri.[vorbesc de 1,5 dci, la benzinar nu stiu]Regula este sa intri incet cu tr1 ,max2 si sa nu opresti sau sa schimbi vitezele pana nu iesi. Si inca ceva ,este bine sa mergi in siajul unui camion[in spatele lui ] unde apa este ceva mai mica

This post has been edited by defektu: 13 Jul 2007, 15:29


--------------------
renault megane 2/ 1,5dci 80cp 2004, expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rac
post 13 Jul 2007, 21:04
Post #6


teo


Group: Members
Posts: 276
Joined: 23 July 06
From: Rosiori de Vede




Parca scria undeva ca nu e recomandat sa treci prin apa daca depaseste inaltimea talonului cauciucului.


--------------------
Renault Megane 2.2 2006 - TR 78 VIV
Bicorp Confort Dynamique, 1.6, 16V, VVT, 2006. 118.000km;1.1.2020.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razu
post 13 Jul 2007, 23:22
Post #7


Eu scriu doar cand beau bere


Group: Members
Posts: 209
Joined: 15 March 06
From: Bucuresti




QUOTE(krystyb @ 13 Jul 2007, 14:37)
Poate sa para stupid topicul, dar zilele trecute, cu ploile care au fost, am nimerit niste balti uriase, ( lac deja). Intrebarea mea, cu un megane 1,9 dci , pana la ce marime a apei se poate intra fara sa apara probleme?
*




Fereste baltile, blocul motor e al naibii de scump mai ales ca ai un diesel

@richie : nu prea seamana meganelul cu tuaregul ( 50cm vad e enorm pentru megane)

@defektu: asta e reteta perfecta testata de mine si garantata 100%; pe unde a trecut cap tractor , a trecut si megane ( la @2m in spate)


--------------------
Renault Megane 2004 hatch - DB 05 LSJ
Hatch 1.6/16v /gri boreal/clima/greieri/iulie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
defektu
post 14 Jul 2007, 00:04
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 2 July 07




Eu am scris apa de 50 cm. Cred ca am exagerat.Mi-am dat seama pe urma dar nu am mai modificat postul,A fost in vremea inundatiilor din Moldova din vara lui 2005. Oricum era mare apa si am mers prin ea destul de mult.


--------------------
renault megane 2/ 1,5dci 80cp 2004, expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 14 Jul 2007, 00:10
Post #9


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Nu e recomandat sa bagati catalizatorul in apa .. va crapa cu siguranta si apoi veti avea concert de zdranganeli sub masina ... "been there, done that" (vorba americanului) si am schimbat catalizatorul.
Cel mai bine este ca nu intrati in apa care ajunge pe burta masinii ... asta inseamna un 13-15 cm MAXIM. Acum daca intrebati pana unde se poate intra fara sa fie realmente probleme .. raspunsul ar fi undeva pe la 25-30 cm .. acolo fiind situata cea mai joasa "supapa" de evacuare de lichide din habitaclu .. scurgerea de la aerul conditionat.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Christu
post 14 Jul 2007, 15:29
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.094
Joined: 9 June 07
From: Bucuresti




hai sa fim seriosi, nu intra nimeni in apa ca vrea.

Acu cateva saptamani in intersectia regina maria cu libertatii am intrat cu ea in apa aproape ca imi ajungea peste faruri pe capota motorului - nu aveam cum sa evit- ieseam de pe strada laturalnica si era singura varianta.

Mai avea un pic si murea motorul, o tineam din ambreiaj si am scapat cu bine - recunosc ca am avut ceva emotii cu atat mai mult ca era si masina noua!


--------------------
Alfa Romeo 159
ex: Renault Megane Sedan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 14 Jul 2007, 21:19
Post #11


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




QUOTE(Christu @ 14 Jul 2007, 16:29)
Acu cateva saptamani in intersectia regina maria cu libertatii am intrat cu ea in apa aproape ca imi ajungea peste faruri pe capota motorului - nu aveam cum sa evit- ieseam de pe strada laturalnica si era singura varianta.
*



Sa fim seriosi .. nu cred ca ti-a pus nimeni pistolul la tampla ca sa treci prin apa aia .. puteai pur si simplu sa lasi masina undeva unde nu era scufundata in apa si sa mergi cu alte mijloace de transport ... dar daca tu crezi ca ti-ai luat amfibie .. problema ta.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo3108ro
post 14 Jul 2007, 22:42
Post #12


Conducator de Twingo


Group: Members
Posts: 1.218
Joined: 4 March 06
From: Dirty Bucharest




QUOTE(Christu @ 14 Jul 2007, 15:29)
hai sa fim seriosi, nu intra nimeni in apa ca vrea.

Acu cateva saptamani in intersectia regina maria cu libertatii am intrat cu ea in apa aproape ca imi ajungea peste faruri pe capota motorului - nu aveam cum sa evit- ieseam de pe strada laturalnica si era singura varianta.

Mai avea un pic si murea motorul, o tineam din ambreiaj si am scapat cu bine - recunosc ca am avut ceva emotii cu atat mai mult ca era si masina noua!
*


problema este ca dupa ceva timp o sa oxideze contactele de la cutia cu relee motor si o sa trebuiasca sa schimbi si cablaj motor.aceeasi situatie cu a ta am eu in serice acuma


--------------------
i help if i can
Ex Dacia Berlina 1310
Opel Zafira Y20DTH
Twingo 1.2 16 ventricole
ex angajat renou :))
Alan 42 Multi + Ml 145 / MIO Moov 500 cu Igo 8.3 si Ioana
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i_am_sleek
post 15 Jul 2007, 03:51
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 5 October 05




la carte spune pana la jumatatea jantei...
teoretic pana la la filtru de aer nu e panica insa efecte adverse pot aparea depinde de situatie


--------------------
BMW X1 2013 xDrive
Renault Megane Coupe TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Christu
post 15 Jul 2007, 03:58
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.094
Joined: 9 June 07
From: Bucuresti




Domnu' Liviu, tot respectul, insa...cand am zis ca nu aveam incotro chiar nu aveam...m-am trezit aproape brusc in apa, in spatele meu coloana de vreo 5 masini, strada ingusta si masini parcate staga dreapta.

Crezi ca daca aveam vreo alternativa eram asa de inconstient sa o iau pe acolo.

Nu este o situatie de "i'd do it again, anytime, anyhow", am semnalat doar ce mi s-a intamplat cu rol informativ, nu este o recomandare ptr nimeni - parerea mea inca neschimbata fiind ca acest forul exact din aceste principii fiind creeat - informare si interactivitate.

Be cool, man! smile.gif

15 Jul 2007, 03:59:
Fraaate in ce hal am scris - sa imi fie scuzat, e 5 dimineata!!

This post has been edited by Christu: 15 Jul 2007, 03:59


--------------------
Alfa Romeo 159
ex: Renault Megane Sedan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 15 Jul 2007, 10:56
Post #15


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Christu, scuze, m-a luat valul .. dar din exprimarea ta am dedus ca ai vrut intr-un fel sa iti dovedesti ca poti trece pe acolo ...
Si eu am fost in coloana si coloana ma ducea spre o balta (in baba novac in rond) dar cand am vazut pe unde merg baietii am pus semnal dreapta si am renuntat (asta e, cateva claxoane, ceva salam, dar macar am salvat o potentiala dauna f costisitoare) .. mi-am ales alt traseu numai sa nu trec prin "lacul" cu pricina.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megane1
post 30 Jul 2007, 15:48
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 793
Joined: 27 March 07
From: Moinesti




QUOTE(zapata @ 13 Jul 2007, 14:43)
Asta da intrebare de baraj?!!! Nu cred sa existe specificat undeva adancimea unei balti in care poti intra?!!!!!!!!!!!! radmasa.gif
*




eu am gasit in cartea tehnica "manualu'" adica, ca poti circula fara pb prin apa pana la marginea de jos a jantelro, parca..NU AM REINUT formaularea exact.dar scrie in carticica:) radmasa.gif


--------------------
renault megane2.2 privilege 1,6 16v mai 2007
privilege, gris platine+mp3
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 07:55
Dacia