Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cloncanit enervant-caseta de directie?

mingul
post 18 Jul 2006, 18:06
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 18 July 06




Salut tuturor

Este prima data cand postez intr-un forum despre masini si recunosc ca mecanica nu prea m-a pasionat niciodata

Am un renault megane din ala mai vechi cred ca megane I ii zice din 2001 cu care nu am avut absolut nici o problema/accident de atunci. Problema e ca pe la 50.000 a inceput sa apara un cloncanit enervant in partea stanga cam in dreptul rotii mi s-ar fi parut mie...
La vremea respectiva s-a schimbat pivotul la roata (probabil IPSO m-a ars) si cloncanitul s-a mentinut. La 60.000 a venit momentul reviziei generale scurt 1000Euro si pentru o perioada a disparut. Atunci eu am intrebat despre cloncanit si mi s-a spus ca ar fi caseta de directie...o slabiciune a tuturor renaulturilor de la noi...cica nu foarte grav dpdv al condusului...dar foarte scumpa de schimbat.

De vreo doua saptamani insa cloncanitul a revenit...se manifesta pana in 20 km/h destul de constant. Weekendul trecut am fost la mare cum trebuia sa franez se auzea...la 120-140 nimic totul bun...nu mai zic ca am avut o frana serioasa de pus...

Intrebarea mea este...cat de grava este problema asta?Poate sa se intample ceva nasol?sa se rupa ceva?sa raman cu masina pe undeva in mijlocul drumului?

Va multumesc pentru rabdarea de a citi oful meu.


--------------------
Renault Megane 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mingul
post 18 Jul 2006, 18:35
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 18 July 06




vad viewuri dar nici un reply:)


nu va sfiiti biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
srty18
post 11 Oct 2006, 18:00
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 11 October 06




MArfa
sie ua am vut ceva asemanator un cloncanit cand viram mai ales cand viram pe loc, la mine nu a fost caseta de directie si nici pompa de servo, a fost bucsa de berceau, si flansele amortizoarelor. ca sa fiu sigur am schimbat asa: bieleta directie stanga (smi 7701469502 192 RON, flanse amortizoare + rulmenti 7701207797 399 RON BUCATA si sunt 2, Amortizoare fata (7700840264 303 RON Bucata tot 2) si in final Bucsa Berceau (dr. spate cica e una singura pe masina 7700779772 82 ROn) zgomotul/cloncanitul ca si vibratiile au disparut cu desavarsire! preturile sunt cele furnizate de MACH 1 WTC


--------------------
renault Megane 1.6 8 v K7m 1998 k7m
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 12 Oct 2006, 09:52
Post #4


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Eu iti recomand sa te adresezi unui service, deoarece o astfel de problema nu este de neglijat! Bafta! wink.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 11 Apr 2007, 08:39
Post #5


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Nu cred ca e vorba de aceleasi simptome, dar titlul topicului mi se pare potrivit si nu as vrea sa deschid un topic nou degeaba.
Ce am observat:
Un zgomot ca un cloncanit, care s-a manifestat de 2 ori. O data cand faceam viraj la stanga, o data la dreapta. Prima oara am crezut ca am trecut cu roata pe un capac de canal de gaze (din ala mic). A doua oara (zgomot in partea dreapta) s-a auzit in parcare la un magazin unde nu era nici o denivelare, nici un capac de canal, etc.
Acum, ca zgomotul se aude din stanga sau din dreapta, sper sa nu fie doar o impresie. Dar mie asa mi se pare. Zgomotele le-am auzit intr-un interval de 24 de ore, ma gandesc ca au legatura.
Nu am mai avut niciodata o asemenea situatie, de asta nici nu stiu cum s-o incadrez.
Am schimbat bieletele de directie acum 2000 km. (in acest moment am aprox. 47000 km parcursi).
Ce parere aveti? Ati mai intalnit asa ceva? De la ce naiba poate sa fie. Nefiind ceva care sa se manifeste permanent, nu prea e de mers la service, s-ar putea sa nu cloncane cand facem drive-testul.


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jack
post 11 Apr 2007, 19:32
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 4 January 06
From: London




"mingul" nu vreau sa te intristez, dar cel mai probabil e caseta.
La fel imi face si mie si am verificat-o in service. Din ce mi-a zis atunci mecanicul ar mai tine ceva timp.
Se pare ca intr-adevar, e o problema la megane 1. Eu am 54k km si aud zgomotul la viteze mici si pe denivelari, nu l-am auzit pana acum la viteze mari. E posibil ca tu sa fi trecut in faza 2, cand chiar trebuie sa faci o vizita in service.
poate ai noroc si gresesc... rolleyes.gif

"padre"... eu zic sa mai astepti un pic...cu siguranta regulile lui Murphy vor functiona cand vei merge in service biggrin.gif


--------------------
Vauxhall Astra 2004 SRI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
poseidon06
post 11 Apr 2007, 21:55
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 994
Joined: 11 February 07
From: Bucuresti




Parerea mea e ca ar fi niste bucse, sau poate bieletele. Am mers cu un Nissan Maxima si facea groaznic, clonc clonc, exact ca si cum ai da cu ciocanul in ceva de metal. Cica bucsele ar fi fost sau bieletele. Acum, mi se pare mai recomandabil sa le zici sa iti verifice astea la service decat sa te abureasca aia, domne, e caseta de directie...din cate stiu, si sper sa nu aiurez, se vehiculau preturi (pt megane 2) de peste 100 de milioane la caseta. Planetarele cum prezinta?


--------------------
Opel Astra J 2.0 CDTI Cosmo 2012, AFL+Flexride
Megane II Sedan 1.6 16V 2004, Authentique
Ex Renault Megane II Hatch 1.9 Dci 2003, Expression, ESP;
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rodian
post 15 Aug 2007, 09:43
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 23 February 06




Daca nu e prea tarziu ..smile.gif
Un zgomot asemanator am avut si eu la roata fata stanga. Am schimbat bielete, bucsi, capete de bara .... cam degeaba. Dupa 100km zgomotul a revenit.
Partea buna e ca am descoperit cauza ..smile.gif.... antifurtul de la roti!!!!
Exista un joc intre mansoanele de metal care sunt peste suruburi si de aici si zgomotul.

Asta a fost la mine.


--------------------
Megane 1, 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 15 Aug 2007, 14:32
Post #9


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




nu inteleg! ce joc?
ca inelele alea se strang si stau tzapene...


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 07:36
Dacia