Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vatra Dornei - Baia Mare, Vatra Dornei - Carlibaba - Borsa - Bistra - Baia Ma

gliding.flight
post 14 Aug 2012, 08:41
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 16 November 07




Salutare,

O rugaminte catre colegii din maramures care ma pot ajuta cu niste informatii referitoare la starea drumului Vatra Dornei - Carlibaba - Borsa - Bistra - Baia Mare.

De asemenea mi-ar fi utile si niste sfaturi cu obiective de vizitat in zona Maramuresului ... Stiu de cimitirul vesel de la Sapanta ... si cam atat smile.gif


--------------------
Planor IS-28-B2 / Nissan Qashqai 4WD 2012 - YR-367
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andurs
post 14 Aug 2012, 09:29
Post #2


membru


Group: Members
Posts: 612
Joined: 27 October 07
From: Iasi




Salut,

Ai putea sa te opresti in Borsa sa faci o plimbare la Cascada Cailor, lacul Iezer si poate o urcare pe Pietrosu la 2303. Apoi te-ndrepti catre Viseu si te plimbi cu mocanita pe Valea Vaserului. De-acolo mergi pe la Manastirea Barsana pe Valea Izei, te mai opresti in Sighet la Memorialul Victimelor Comunismului si ajungi apoi in Sapanta, unde pe langa vestitul cimitir, mai poti vizita si Manastirea Peri. Poti merge mai departe catre Ocna Sugatag sa te balacesti putin sau te poti balaci in lacul Bodi la Mogosa inainte de a ajunge la Baia Mare.
Tot ce ti-am descris mai sus am testat pe propria piele, sigur sunt mai multe lucruri de facut in Maramures, dar mai las si pe altii sa-ti povesteasca.
Legat de drumuri, din cate stiu starea lor este cam nasoala, cel putin Pasul Prislop, dar daca mergi in excursie, bucura-te de peisaje si nu te stresa din cauza drumului.
Eu merg de cateva ori pe an catre Baia Mare, dar de cand au terminat reabilitarea europeanului merg doar pe varianta Vatra Dornei-Bistrita-Dej-Baia Mare.

Drum bun si excursie placuta!


--------------------
Renault Scenic 3 2014 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gliding.flight
post 14 Aug 2012, 09:51
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 16 November 07




multumesc, voi alege varianta indicata de tine spre Bistrita -> Baia Mare.


Salutari !


--------------------
Planor IS-28-B2 / Nissan Qashqai 4WD 2012 - YR-367
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andurs
post 14 Aug 2012, 13:31
Post #4


membru


Group: Members
Posts: 612
Joined: 27 October 07
From: Iasi




Daca alegi varianta asta, o sa ai parte de un drum mai bun, dar ratezi toate obiectivele pe care ti le-am descris mai sus.
Your choice!


--------------------
Renault Scenic 3 2014 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gliding.flight
post 14 Aug 2012, 14:09
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 16 November 07




pai eu vin din Iasi, sambata trebuie sa fiu la aeroportul din Baia Mare. Apoi duminica si luni am de gand sa ajung la Sapanta. Din ce vad pe google maps, majoritatea obiectivelor care mi le-ai drescris le gasesc in drum spre Sapanta. Dar ma voi intoarce spre Iasi, tot pe European biggrin.gif .

Multumesc oricum,


--------------------
Planor IS-28-B2 / Nissan Qashqai 4WD 2012 - YR-367
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 2 Sep 2012, 18:49
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




Am inteles ca au inceput lucrari pe drumul de la Iacobeni la Borsa si mai departe spre Baia Mare? Stiti ceva?


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 7 Sep 2012, 21:51
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




Nu a mers nimeni de la Iacobeni spre Sighetul Marmatiei in ultima vreme? Cei din zona nu aveti informatii? Se lucreaza, care e stadiul lucrarilor?


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 7 Sep 2012, 23:31
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 411
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




Din ce zice colegul Neptune, drumul e practicabil ( vezi postul 97 din topicul Laguna 3 - Consum Laguna III diesel, 1.5dci sau 2.0 dci ). Am auzit ca au mai facut ceva lucrari, dar nu stiu in ce stadiu sunt. N-am mai apucat sa fac excursia planificata si acum astept sa vina niste ploi si apoi sa merg la cules de opintici si hribi - stiu niste locuri pline de ciuperci in zona.


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian'71
post 9 Sep 2012, 11:13
Post #9


membru uneori batut in cap


Group: Members
Posts: 895
Joined: 18 April 10




In august 2009 cand am fost pe acolo, de la Carlibaba la Borsa drumul era practicabil, dar nu chiar bun. In rest zona e super.


--------------------
Renault Megane sedan/ Kadjar Expr. 1.5dci85cp.2009/Business 2018 1.5dci 110cp - GL-07-***
Mersul pe jos face piciorul...peste 45.
Grabeste-te incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 4 Apr 2014, 09:02
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




QUOTE(Ghidioneanu @ 2 Sep 2012, 18:49)
Am inteles ca au inceput lucrari pe drumul de la Iacobeni la Borsa si mai departe spre Baia Mare? Stiti ceva?
*



http://www.actualmm.ro/lucrari-de-intretin...oisei-iacobeni/

Incepusera vijelios anul trecut pe DN18 - ambasadori, prefecti, primari, sefi de companii, sefi de santiere, numarau gropile si utilajele.

Au trecut 2 ani de cand au inceput lucrarile si 1 an de la vizita oficiala, e gata?

This post has been edited by nasty: 4 Apr 2014, 09:04


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jenkins
post 13 Mar 2016, 16:10
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 28 November 15




Care mai este starea acestui segment de drum? Este mai bine, mai rau sau tot asa?


--------------------
Renault Symbol 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 22:50
Dacia