Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

expirare permis conducere., ce trebuie facut ptr schimbare

adister
post 5 Jan 2007, 12:02
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 371
Joined: 2 July 04
From: Bucuresti




Am depus astazi documentele pentru preschimbarea permisului si a talonului (schimbare domiciliu) si nu mi-a trebuit fisa medicala! Daca permisul vechi este inca valabil (al meu era pana in 2009) nu este necesara fisa medicala.
Confirmarea aici (e chiar subliniat!).


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.5 dCi 80cp 2006 - B56...

Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai dracu` si n-au nicio boala - Parazitii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kriiss888
post 5 Jan 2007, 12:04
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 19 December 03
From: Bucuresti





QUOTE
Faceti-ma sa inteleg si eu. Am permisul din 8.III.1997. Pe el scrie termen de valabilitate: 8 III 2002 (asa era atunci, cu 5 ani valabilitate). Permisul meu este insa valabil pentru ca dupa ce mi s-a eliberat, la scurt timp a aparut legea cu valabilitatea de 10 ani. Saptamana viitoare ma duc sa il schimb pt. ca intre timp mi-am schimbat si domiciliul. IMI trebuie sau NU fisa medicala? Va multumesc.


NU iti trebuie fisa medicala. In aceeasi situatie am fost si eu . Permis emis in 01.1997; la fel am schimbat domiciliul in dec anu' asta...oricum expira in ianuarie...

Ieri am luat permisul nou (tot model vechi....nu au aparut alea 'europene')

This post has been edited by kriiss888: 5 Jan 2007, 12:08


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fuzz
post 5 Jan 2007, 12:07
Post #33


gHIdusul


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 21 October 06
From: RFG




Si eu tot ieri l-am luat, si nu ma omor dupa permisul european. Ce imi place ca l-am inlocuit, si e tot 10 ani valabil, ma asteptam sa scada cei 3 ani de "utilizare" tongue.gif


--------------------
Renault Megane Sedan Luxe Privilege 2.2 - 1.6 16v 110cp Decembrie 2006 - B-XX-FUZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r@zv@n
post 5 Jan 2007, 15:57
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 26 July 06




Va multumesc mult pentru info, luni ma duc sa imi depun actele, sper sa nu imi ceara si fisa medicala cei de la Galati.


--------------------
dacia logan kiss 1.5 dci 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristu
post 9 Jan 2007, 16:27
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 143
Joined: 22 August 05






Am intrat pe http://www.prefecturabucuresti.ro/ si am downloadat fisa medicala (PDF)
Mie imi expira permisul pe 31.012007. Am sunat la Politie 323.30.30 Int. 21243 si mi s-a spus ca imi trebuie neaparat fisa medicala (CHIAR DACA NU A EXPIRAT PERMISUL). Asa e ?

Fisa medicala de pe site: http://www.prefecturabucuresti.ro/eKontent.../images/308.pdf este valabila ? adica, daca ii fac copie xerox si ma duc cu ea la policlinica, e valabila la politie ?

Va multumesc,


--------------------
Dacia 1300 Berlina '81 - B-17-BPC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 9 Jan 2007, 16:45
Post #36


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




deci pana la urma trebuie fisa sau nu??? ohmy.gif


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adister
post 9 Jan 2007, 18:01
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 371
Joined: 2 July 04
From: Bucuresti




Mai pun inca o data link-ul mad.gif desi mai este si in primul post de pe pagina asta - se mentioneaza clar ca daca permisul este in perioada de valabilitate nu mai este necesara fisa medicala. Acelasi lucru scrie si pe peretii de la Udriste.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.5 dCi 80cp 2006 - B56...

Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai dracu` si n-au nicio boala - Parazitii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 22 Jan 2007, 18:41
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




La preschimbare trebuie fisa medicala spun asta ptr ca l-am schimbat pe 12/01/2007. S-ar putea ca in urma pierderii,furtului sau deteriorarii sa nu mai fie nevoie de fisa medicala


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adister
post 23 Jan 2007, 10:39
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 371
Joined: 2 July 04
From: Bucuresti




Iar o luam de la capat? l@u - permisul tau vechi era inca valabil sau nu. Pentru ca daca era expirat, atunci da, ai avut nevoie de fisa medicala.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.5 dCi 80cp 2006 - B56...

Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai dracu` si n-au nicio boala - Parazitii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dcsiki
post 31 Jan 2007, 14:38
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 428
Joined: 15 February 05
From: Brasov




Eu l-am schimbat anul trecut expira in septembrie si m-am dus inainte de expirare si mi-a trebuit fisa medicala , deci daca iti expira iti trebuie fisa , daca il schimbi din alte motive ( de ex. schimbare de domiciliu ) nu trebuie fisa


--------------------
VW Bora 2002 Break
older : Renault Megane 1 Classic 1,9 dTi ,Renault Megane 1 break 1,6/16v , Renault Estate 1.5 dCi 80cp
serv new : Ford Focus 1.6 tdci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thunder
post 31 Jan 2007, 14:46
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 22 April 04
From: Pitesti




Tata tocmai si-a depus actele pt. schimbare permisului pe motiv ca expira: Acte necesare (pt. Pitesti): taxa de 45ron la BCR, copie dupa permis, copie dupa buletin, un formular cartonat care se gaseste pe la firmele care se ocupa cu acte auto (6ron). Cu toate astea de duci la politie, stai la coada la ghiseu, te trage in poza, semnezi si astepti sa-ti vina permisul. Permisul care expira ramane la politie si-ti da o hartie cu care poti sa circuli 15 zile.

PS: nu i-au cerut nici o fisa medicala.


--------------------
Opel Astra H 2006 - B-50-WSE
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. Despre univers nu sunt inca sigur. Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adister
post 31 Jan 2007, 16:00
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 371
Joined: 2 July 04
From: Bucuresti




QUOTE
Eu l-am schimbat anul trecut expira in septembrie si m-am dus inainte de expirare si mi-a trebuit fisa medicala

In septembrie este posibil sa fi trebuit fisa medicala, nu stiu, insa acum (dupa 1.12.2006) nu mai este nevoie de ea, indiferent daca permisul se schimba pe motiv de expirare, pierdere sau schimbare domiciliu (cu conditia sa fie inca in perioada de valabilitate).

LE - a se vedea Art. 44 din Regulamentul de aplicare a noului cod rutier wink.gif

This post has been edited by mem: 31 Jan 2007, 16:02


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.5 dCi 80cp 2006 - B56...

Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai dracu` si n-au nicio boala - Parazitii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin800331
post 31 Jan 2007, 21:49
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 20 September 06




Bai, e fantastic! Vad ca la Bucuresti nu trebuie fisa medicala, in cazul preschimbarii permisului, iar la Galati vad ca trebuie sa ai fisa medicala. maine ma duc sa-mi depun actele si sa vad daca imi cer astia vreo fisa medicala.


--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala - GL-05-UJR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin800331
post 1 Feb 2007, 16:16
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 20 September 06




Gata! Am rezolvat! Nu mi-a trebuit fisa medicala! Deci, e in felul urmator: daca se apropie termenul de expirare si te duci sa-l preschimbi nu mai ai nevoie de fisa medicala. In cazul meu, permisul expira pe 14.02.07. Marti mi-au zis sa vin sa-l iau.


--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala - GL-05-UJR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bill
post 2 Feb 2007, 07:15
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 28 March 06
From: Bucuresti




Mai voi sunteti glumeti? sau aia sunt prosti?
Pai asa nu faci fisa medicala decat odata, cand faci scoala de soferi, si pana la 80 de ani mergi doar cu o luna inainte sa expire si il preschimbi, nu? blink.gif


--------------------
Dacia Logan SL Techroad TCe 90 - B14xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 2 Feb 2007, 10:49
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Regulament:
ART. 43
Titularul permisului de conducere trebuie sa declare pierderea, furtul sau distrugerea acestui document autoritatii emitente, in cel mult 48 de ore de la constatare, si sa solicite eliberarea unui nou permis de conducere.
ART. 44
(1) Eliberarea unui nou permis de conducere se efectueaza, in conditiile legii, in baza urmatoarelor documente:
a) fisa detinatorului permisului de conducere;
b ) originalul si copia actului de identitate;
c) dovada platii contravalorii permisului de conducere si a taxei de eliberare a acestui document;
d) permisul de conducere a carui preschimbare se solicita, in original, daca acesta exista;
e) fisa medicala tip din care sa rezulte ca este apt pentru a conduce autovehicule sau tramvaie, daca solicitarea preschimbarii s-a facut dupa expirarea valabilitatii administrative a permisului de conducere.
(2) Pe langa documentele prevazute la alin. (1) solicitantul trebuie sa prezinte, in cazul schimbarii numelui, documentul care atesta acest lucru, in original si copie.

This post has been edited by diaconuliviu: 2 Feb 2007, 10:50


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 2 Feb 2007, 10:52
Post #47


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Daca ar fi destepti ar pastra termenul de expirare de la ala vechi wink.gif Sssstt... sper sa nu citeasca pe aici smile.gif)


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aless
post 2 Feb 2007, 10:59
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 27 May 03
From: Ploiesti




QUOTE
Pai asa nu faci fisa medicala decat odata, cand faci scoala de soferi, si pana la 80 de ani mergi doar cu o luna inainte sa expire si il preschimbi, nu?


Aici cred ca o sa intervina medicul de familie si acele controale periodice obligatorii.


--------------------
KIA CEE'D 2008 - PH-09-ADN
Nimic nu este mai definitiv decat lucrurile pe care le facem provizoriu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 2 Feb 2007, 12:45
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Am o intrebare: o colega tocmai si-a luat permisul (pe 01.02.2007). La rubrica Mentiuni apare "01.06". Stie cineva ce e aia?
Presupunerea noastra ar fi ca e un cod de ochelari (poarta ochelari permanent)
Eu l-am preschimbat prin 2000, la mine nu apare acea mentiune, desi si eu port ochelari permanent.
E o noua reglementare?


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 2 Feb 2007, 12:52
Post #50


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Pentru ochelari eu am vazut scris 01.01


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 2 Feb 2007, 13:28
Post #51


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




Cam ciudata chestia asta; daca porti lentile de contact? Bagi degetele in ochi sa demonstrezi polististului ca ceva se misca pe acolo? smile.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ely
post 7 Nov 2007, 21:11
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 5 November 07




Lucrez la acte auto si facem cam in fiecare zi fisa detinatorului. Cel putin in Constanta, analizele medicale iti trebuie numai in cazul in care permisul vechi a expirat deja, deci daca ajungi dupa ce se expira. Daca te grabesti si ajungi inainte de expirare nu mai e nevoie de analize. In restul judetelor nu stiu cum e smile.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 Nov 2007, 21:25
Post #53


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pai e ca in Constanta, ca doara asa zice textul de lege... Banuiesc ca legea se aplica totusi unitar pe teritoriul Romaniei...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 20 Nov 2007, 20:24
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Am si eu nevoie de niste lamuriri cu privire la preschimbarea permisului auto (cauza fiind expirarea valabilitatii de 10 ani):
Permisul actual imi expira pe 21 ianuarie 2008. Vreau sa-l schimb maine pe 21 noiembrie 2007, motivele fiind intemeiate, asta insemnand cu 2 luni inainte de perioada expirarii.
1. Pentru. cei care au trecut printr-o situatie asemanatoare, este posibil, il pot schimba fara probleme, fiind vorba totusi de 2 luni?
2. Cat timp dureaza emiterea si punerea (mea) in posesie a noului permis din momentul predarii permisului vechi?
3. In intervalul respectiv de timp, pot circula cu masina, avand la mine doar o copie a permisului vechi (bineinteles si buletin), fara a avea probleme?
Cunosc faptul ca trebuie sa "alcatuiesc un dosar" in care trebuie sa completez acea fisa tipizata a detinatorului permisului auto, sa am copii dupa permis si buletin, permisul vechi in original, taxa de permis nou de 45 lei platibila la CEC si in final poza executata la ei, in fata ghiseului...si sa nu uitam FARA vizita medicala (ptr. ca schimbarea se face inainte de expirarea perioadei de valabilitate a permisului vechi). Am uitat ceva?

Pentru cei care-mi vor raspunde punctual si la obiect le multumesc anticipat...chiar si celorlalti wink.gif ! smile.gif

This post has been edited by Kojak: 20 Nov 2007, 21:02


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 20 Nov 2007, 21:01
Post #55


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




da de ce nu mai ai rabdare ?


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 20 Nov 2007, 21:41
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




...e clar, forum-istii la nevoie se ajuta! radmasa.gif


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 21 Nov 2007, 09:07
Post #57


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




In Bucuresti este posibil sa fie altfel dar:
1. Nu cred sa ai probleme cu 2 luni inainte. Decat sa-ti faci dosar medical, timp si taxe etc, mai bine declari pierdut permisul sau il deteriorezi ;
2. In Bucuresti nu stiu;
3. Din cate stiu eu da, cel putin in LOCO.
De fapt, poti lua o amenda pentru ca nu ai la tine permisul dar eu n-am auzit asemenea cazuri, daca ai toate celelalte documente in regula si declari ca este la preschimbare permisul.
La noi este mai simplu sa apelezi la firme (birouri de copiat acte) specializate, iti intocmesc dosarul si eventual te duci sa-l depui, respectiv sa ridici permisul. Calea aceasta te scuteste de o gramada de timp pierdut pe la cozi, ei cunosc bine filiera, programul cu publicul etc..


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 21 Nov 2007, 09:21
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Eu am preschimbat permisul asta vara cu 6 saptamani inainte de expirare la politia Neamt. Am primit dovada de circulatie valabila 2 saptamani la predarea permisului, nu m-a intrebat nimeni de ce am venit asa devreme (si daca intreaba zici ca vrei sa faci inconjurul pamantului si dureaza 1 an si nu vrei sa iti expire permisul). Toate permisele depuse pana la ora 12.00 au fost gata la ora 15.00 in aceeasi zi. Si bineinteles, fara fisa medicala.


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 21 Nov 2007, 10:03
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




București:

Soția și-a schimbat permisul cu vreo 7 luni înainte de expirare, avea și domiciliul schimbat față de ce scria în permis, și nu a fost nicio problemă. Fără fișă medicală (de fapt de-asta s-a grăbit, de frică să nu se revină la obligativitatea ei). Se eliberează în 24 ore după ce ai depus actele. Nu știu dacă poți circula (legal) între timp. Pa raza Bucureștiului te poate verifica prin stație, dar dacă dai peste un polițai căpos cred că poți să iei măcar amenda pentru lipsă acte.


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 21 Nov 2007, 10:09
Post #60


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




QUOTE(thecagero @ 21 Nov 2007, 10:21)
Eu am preschimbat permisul asta vara cu 6 saptamani inainte de expirare la politia Neamt. Am primit dovada de circulatie valabila 2 saptamani la predarea permisului, nu m-a intrebat nimeni de ce am venit asa devreme (si daca intreaba zici ca vrei sa faci inconjurul pamantului si dureaza 1 an si nu vrei sa iti expire permisul). Toate permisele depuse pana la ora 12.00 au fost gata la ora 15.00 in aceeasi zi. Si bineinteles, fara fisa medicala.
*



Eeee ... pai daca la Neamt se elibereaza dovada de 15 zile ... sunteti boieri! Sa traiesti, coane' ! biggrin.gif
La noi nu se practica, zici ca "e la preschimbat" ... si te cred (sau nu ! unsure.gif ) ! biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 22:28
Dacia