Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

certificat fiscal expirat, cum o iau in evidenta?

adriano2br
post 28 Feb 2014, 00:17
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 16 April 12
From: braila




Mi s-a pus pata pe o masina, dar problema este ca cel care o vinde nu este proprietar, este un pui de samsar...si nu poate sa dea fiscal pentru ca nu are masina in evidenta, iar cel care e proprietar in carte si talon , a scos fiscalul atunci cand a vandut masina...de cateva luni, iar fiscalul e valabil doar 30 de zile din cate stiu. Deci acum daca vreau sa o iau in evidenta, parca am nevoie de fiscal...dar de la cine sa il iau ? inca nu am cumparat masina pentru ca daca nu o pot lua macar in evidenta, parca imi e frica sa merg cu ea asa.


--------------------
ex dacia 1310 LI (2000)
Fiat Bravo 1.4 12v an 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 28 Feb 2014, 00:20
Post #2


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




De la proprietar.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adriano2br
post 28 Feb 2014, 00:24
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 16 April 12
From: braila




din moment ce omul nu o mai are in evidenta, nu cred ca imi mai poate da fiscal la ea .Am inteles ca daca ma duc la primarie, o sa imi dea o amenda si o sa trebuiasca sa platesc impozit pe toata perioada in care masina nu a fost luata in evidenta, chiar daca nu i-am fost eu proprietar. e adevarat?


--------------------
ex dacia 1310 LI (2000)
Fiat Bravo 1.4 12v an 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
#Dino
post 28 Feb 2014, 00:27
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.189
Joined: 10 November 07
From: Loading...




Eu stiu ca NU ti-o ia in evidenta fara fiscal de la anteriorul. Cand se elibereaza certificatul fiscal, acesta se refera nu doar la impozitul pe mijoace de transport ci la TOATE DATORIILE PE CARE VANZATORUL LE ARE LA BUGETUL LOCAL. Nu vad vreo logica in a ti se lua in evidenta daca platesti impozitul.

Amenda primesti daca nu o declari la ei in termen legal (30 zile de la data de pe CVC)

This post has been edited by kissfm: 28 Feb 2014, 00:29


--------------------
'22 Duster 1.0 Eco-G / Megane 3 1.6 16v 2013 / Logan 1.4 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adriano2br
post 28 Feb 2014, 00:30
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 16 April 12
From: braila




Daca as merge cu o astfel de masina pe drumurile publice, ar fi un fel de evaziune fiscala :s ...
Dar care sunt riscurile sa fiu prins? politia poate verifica undeva daca masina e luata in evidenta la primarie? am inteles ca de anul asta au primit acces la baza de date a celor cu evidentele fiscale..sau ceva de genul, pentru a face astfel de verificari.

This post has been edited by adriano2br: 28 Feb 2014, 00:31


--------------------
ex dacia 1310 LI (2000)
Fiat Bravo 1.4 12v an 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
#Dino
post 28 Feb 2014, 00:38
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.189
Joined: 10 November 07
From: Loading...




QUOTE(adriano2br @ 28 Feb 2014, 01:30)
Daca as merge cu o astfel de masina pe drumurile publice, ar fi un fel de evaziune fiscala :s ...

Doar contraventie. E distanta mare pana la evaziune.


QUOTE(adriano2br @ 28 Feb 2014, 01:30)
Dar care sunt riscurile sa fiu prins? p

ZERO

QUOTE(adriano2br @ 28 Feb 2014, 01:30)
politia poate verifica undeva daca masina e luata in evidenta la primarie?

NU, pt ca momentan nu exista baze de date comune.

Daca fostul depune o cerere + CVC la politie, o sa apara masina ca instrainata si teoretic circuli cu o masina neinmatriculata, dar astea sunt inca povesti in romania, militia sta in boscheti cu radarul, la spaga sau .... la gogosi in benzinarie.


QUOTE(adriano2br @ 28 Feb 2014, 01:30)
am inteles ca de anul asta au primit acces la baza de date a celor cu evidentele fiscale..sau ceva de genul, pentru a face astfel de verificari.

Ai auzit sau ai inteles?

Daca ai inteles inseamna ca ai primit si argumentele... Sau ai inteles fara argumente?


--------------------
'22 Duster 1.0 Eco-G / Megane 3 1.6 16v 2013 / Logan 1.4 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ag02cws
post 28 Feb 2014, 00:40
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 2 December 06
From: Bucuresti / Pitesti




Eu stiam ca se face dosar penal pentru conducerea unei masini neinmatriculate, fara numere provizorii neexpirate.


--------------------
Dacia 1310 L 1994 / Dacia Sandero 1.4 MPI 2008 / Kia Cee'd 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
#Dino
post 28 Feb 2014, 00:42
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.189
Joined: 10 November 07
From: Loading...




TREZIREA!!!! Omu' vrea sa cumpere o masina inmatriculata in ro.


--------------------
'22 Duster 1.0 Eco-G / Megane 3 1.6 16v 2013 / Logan 1.4 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adriano2br
post 28 Feb 2014, 00:48
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 16 April 12
From: braila




nu e vorba de numere provizorii, masina este inmatriculata pe numele cuiva, si cu toate actele in regula, itp, rca si rovigneta, numai ca nu o pot lua in evidenta cum am zis mai sus.

Iar chestia cu baza comuna de date am auzit-o la tv acum cateva luni si se discuta ca vor sa faca o baza de date comuna intre politie si cei cu evidenta fiscala...dar inca nu stiu daca au facut acest lucru.

Sincer , la cate probleme am avut cu fiscul si la cat de incompetenti sunt cei de care apartin, nici nu imi mai vine sa trec ceva pe numele meu. M-am dus sa platesc impozitul pe 1 an la dacie si sa scot fiscal, dar am descoperit ca trebuia sa platesc si la scuter(acum 6 ani cand l-am luat in evidenta nu mi-au zis nimic de impozit si n-am mai dat pe la ei), dar acum cand am vrut sa platesc, mi-au zis ca au amestecat rolul de plata sau ceva de genul , cu cel al tatalui meu, care are o motocicleta in paragina, dar inca in evidenta de ceva ani. Trebuie sa ma duc sa rezolv si problema asta zilele astea. Am toate chitantele de la masina si scuter cu ce am platit si cand am luat in evidenta, altfel cred ca era mai rau.


--------------------
ex dacia 1310 LI (2000)
Fiat Bravo 1.4 12v an 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
#Dino
post 28 Feb 2014, 00:53
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.189
Joined: 10 November 07
From: Loading...




Pe scurt
- referitor la baza de date comuna, ai scris ca VOR SA FACA. Deci va fi operationala in 2020
- tu crezi tot ce iti spune un pulica de la ghiseu, platit cu zecemilioaneleivechipeluna?


--------------------
'22 Duster 1.0 Eco-G / Megane 3 1.6 16v 2013 / Logan 1.4 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adriano2br
post 28 Feb 2014, 01:00
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 16 April 12
From: braila




Chestia cu platitul impozitului o sa o rezolv , nu trebuia sa mai aduc vorba si sa fac off topic.

Iar in legatura cu luatul in evidenta, m-am lamurit cat de cat, multumesc pentru raspunsuri. Ramane la alegerea mea daca o sa achizitionez masina aia sau nu. bafta!


--------------------
ex dacia 1310 LI (2000)
Fiat Bravo 1.4 12v an 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 28 Feb 2014, 07:42
Post #12


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




De certificatul fiscal valabil este nevoie si la inmatriculare......nu doar la directia fiscala.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adriano2br
post 28 Feb 2014, 11:12
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 16 April 12
From: braila




de inmatriculat nici nu m-am gandit, pentru ca masina costa vro 1500 de euro , iar timbrul de mediu 600 euro.


--------------------
ex dacia 1310 LI (2000)
Fiat Bravo 1.4 12v an 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 28 Feb 2014, 12:02
Post #14


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




QUOTE(adriano2br @ 28 Feb 2014, 01:48)
nu e vorba de numere provizorii, masina este inmatriculata pe numele cuiva, si cu toate actele in regula, itp, rca si rovigneta, numai ca nu o pot lua in evidenta cum am zis mai sus.

Iar chestia cu baza comuna de date am auzit-o la tv acum cateva luni si se discuta ca vor sa faca o baza de date comuna intre politie si cei cu evidenta fiscala...dar inca nu stiu daca au facut acest lucru.

Sincer , la cate probleme am avut cu fiscul si la cat de incompetenti sunt cei de care apartin, nici nu imi mai vine sa trec ceva pe numele meu. M-am dus sa platesc impozitul pe 1 an la dacie si sa scot fiscal, dar am descoperit ca trebuia sa platesc si la scuter(acum 6 ani cand l-am luat in evidenta nu mi-au zis nimic de impozit si n-am mai dat pe la ei), dar acum cand am vrut sa platesc, mi-au zis ca au amestecat rolul de plata sau ceva de genul , cu cel al tatalui meu, care are o motocicleta in paragina, dar inca in evidenta de ceva ani. Trebuie sa ma duc sa rezolv si problema asta zilele astea. Am toate chitantele de la masina si scuter cu ce am platit si cand am luat in evidenta, altfel cred ca era mai rau.
*



in primul rand e foarte important daca scrie sau nu pe talon ca e instrainata...daca scrie, amenda o sa apara, mai devreme sau mai tarziu, dupa prima oprire in trafic sau in momentul in care te gandesti sa o treci pe numele tau

in al doilea rand, sunt curios ce faci cand expira itp-ul sau asigurarea...nu poti sa stai pe termen nedeterminat cu masina pe numele lui si cand in cele din urma faci cumva sa o treci pe numele tau (daca vrea vechiul proprietar sa te ajute, ca el nu mai are nici un interes) o sa platesti din urma tot

cred ca cel mai ok e sa iei cumva legatura cu el si sa-l rogi sa-ti mai scoata un fiscal...ii explici situatia...daca e om ok o sa inteleaga ca n-ai nici o vina si poate o sa te ajute...sau daca vrei sa scapi de taxa sa vorbesti cu el, sa o pastreze pe numele lui si sa-i platesti tu toate cele...desi nici asta nu cred ca o sa vrea...nu prea are de ce sa se complice cu tine, mai ales daca nu-i iese si lui nimic...in plus, daca e deja scoasa din evidenta sau trecut pe talon "instrainat catre" e prea tarziu pentru toate astea si singura "solutie" e inmatricularea...mai bine cauta alta fara bube

This post has been edited by Tince1290: 28 Feb 2014, 12:04


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adriano2br
post 28 Feb 2014, 12:13
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 16 April 12
From: braila




Pe talon nu este instrainata, si chiar daca nu sunt eu proprietar in carte si talon, asigurari si itp pot face fara probleme, am cunostinte care circula asa de ani de zile fara probleme. Problema apare daca ti se confisca talonul sau numerele de catre rar pentru asigurare neplatita, folie neautorizata, sau mai stiu eu ce. Doar atunci ai nevoie de proprietarul din acte. In rest iti poti face itp, asig si rovigneta linistit si sa circuli asa. Oricum , o sa incerc sa ma orientez spre alta masina, cu toate actele la locul lor ca sa nu am drumuri aiurea de facut pe la toate institutiile. Multumesc pentru raspunsuri!


--------------------
ex dacia 1310 LI (2000)
Fiat Bravo 1.4 12v an 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 28 Feb 2014, 12:42
Post #16


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Si daca aveai fiscalul nu ti-o lua nimeni in evidenta fara dovada de la politie ca s-a inmatriculat pe numele tau. Acum 2 ani asa era.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 28 Feb 2014, 13:35
Post #17


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




QUOTE(adriano2br @ 28 Feb 2014, 13:13)
Pe talon nu este instrainata, si chiar daca nu sunt eu proprietar in carte si talon, asigurari si itp pot face fara probleme, am cunostinte care circula asa de ani de zile fara probleme. Problema apare daca ti se confisca talonul sau   numerele de catre rar pentru asigurare neplatita, folie neautorizata, sau mai stiu eu ce. Doar atunci ai nevoie de proprietarul din acte. In rest iti poti face itp, asig si rovigneta linistit si sa circuli asa. Oricum , o sa incerc sa ma orientez spre alta masina, cu toate actele la locul lor ca sa nu am drumuri aiurea  de facut pe la toate institutiile. Multumesc pentru raspunsuri!
*



ok...sa-ti zic un caz real...o cunostinta a vandut o masina acum 2 ani la o persoana normala...nu parea nimic suspect (nu parea bisnitar sau asa), dar, ca si proprietarul din cazul curent, nu a trecut si pe talon instrainat catre...masina avea taxa platita deci nu era problema, insa proprietarul a considerat ca nu e necesar sa o inmatriculeze...si surpriza cea mare a venit anul trecut cand a primit o amenda acasa. a fost la politie, a explicat ca masina e vanduta...aia au cautat in baza de date si au vazut ca inca figureaza pe numele ei...a fost la judecatorie si a obtinut in prima instanta dreptate, cu executare silita in 3 zile! 3 zile in care proprietarul era obligat sa plateasca amenda pentru ca nu a inmatriculat masina timp de 30 de zile de la vanzare (nu scria in talon, dar s-a dat pe baza copiei contractului VC), plata amenzii si inmatricularea masinii pe numele lui. nu stiu daca asa e mereu sau a fost un caz mai special, insa a iesit nasol pentru noul proprietar.

deci gandeste-te in felul urmator...daca calci pe bec si patesti ca si asta...in 3 zile trebuie sa platesti amenda aia pentru neimatriculare in 30 de zile, amenda pentru circulatie care a mers la fostul proprietar, taxele la primarie, toate costurile inmatricularii si taxa de prima inmatriculare...crezi ca poti sa scoti atata banet in 3 zile? intreb...

si daca esti super atent...ce faci cu masina cand vrei sa o dai?...crezi ca ti-o ia cineva asa?

This post has been edited by Tince1290: 28 Feb 2014, 13:36


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kxz
post 28 Feb 2014, 13:53
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 618
Joined: 5 November 10
From: Cuiul de la harta.




QUOTE(Tince1290 @ 28 Feb 2014, 12:02)
in primul rand e foarte important daca scrie sau nu pe talon ca e instrainata...daca scrie, amenda o sa apara, mai devreme sau mai tarziu, dupa prima oprire in trafic sau in momentul in care te gandesti sa o treci pe numele tau

in al doilea rand, sunt curios ce faci cand expira itp-ul sau asigurarea...nu poti sa stai pe termen nedeterminat cu masina pe numele lui si cand in cele din urma faci cumva sa o treci pe numele tau (daca vrea vechiul proprietar sa te ajute, ca el nu mai are nici un interes) o sa platesti din urma tot

cred ca cel mai ok e sa iei cumva legatura cu el si sa-l rogi sa-ti mai scoata un fiscal...ii explici situatia...daca e om ok o sa inteleaga ca n-ai nici o vina si poate o sa te ajute...sau daca vrei sa scapi de taxa sa vorbesti cu el, sa o pastreze pe numele lui si sa-i platesti tu toate cele...desi nici asta nu cred ca o sa vrea...nu prea are de ce sa se complice cu tine, mai ales daca nu-i iese si lui nimic...in plus, daca e deja scoasa din evidenta sau trecut pe talon "instrainat catre" e prea tarziu pentru toate astea si singura "solutie" e inmatricularea...mai bine cauta alta fara bube
*



la itp si asigurare nu se uita nimeni daca ala care vine e individu' din talon sau nu.
si cum crezi ca mai poate scoate ala un fiscal, cand el saraccu' nu mai e proprietar pe masina de cateva luni de zile???

cu fiscalul pe care il are isi inscrie masina la el la impozit, i se calculeaza impozitul de la data cumpararii si aia e.
mai risca si o amenda de 50 de lei, ca nu s-a inregistrat la impozit in 30 de zile, asta e optionala in functie de cat de gales zambesti la cucoana de la ghiseu...


--------------------
Dacia 1410 / Opel Corsa
--------------------
Și-oricât de-ngustă o fi calea
Oricâte piedici m-or lovi din greu
Eu sunt stăpânul sorții mele
Sunt căpitanul sufletului meu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ufo2912
post 12 May 2014, 20:51
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 10 May 13
From: turda




Buna seara!
In primul rand tin sa precizez ca nu sunt eu cel in cauza ci ma interesez pt. un var de al meu, care si-a luat masina dar imi pare ceva ciudat. Astfel ...
1. Masina a fost achizitionata din Germania, de catre un romulan, in 2011, prin contact de v-c de la o fosta proprietara, pastrand nr. de inmatriculare (nu zoll) si asigurarea pe masina (?). In 2013 figureaza pe cartea de identitea a masinii cu ITP efectuat (dar nu s-a prezentat actul aditional!?!) pe numele fostei proprietare. Cum este posibil asa ceva?! Sa nu fie vreo frauda in asigurari ... ma rog.
2. Varul meu s-a intalnit cu romulanul, vazut masina, placut, verificat la Interpol sa nu fie furata, facut contract de v-c si a primit brief mare, mic si asigurarea pe masina (?).
3. Varul meu va folosi masina pana in octombrie 2014 (auto fiind achizitionat cu o saptamana in urma) cand pleaca din tara, deci nu il intereseaza sa o inmatriculeze definitiv ci cel mult nr. rosii.
4. Mergand la o firma ce face acte pt auto l-a pus sa isi aduca actele de la masina si i-au propus: sa completeze un contract de v-c, in germana, direct intre prima proprietara si el, sa-l semneze in fals in locul proprietarei si sa mearga sa isi scoata nr. rosi.
Si acum urmeaza intrebarile legate de speta in cauza:
- poate sa mearga la RAR pt ITP - caci banuie ca IPT -ul nu ii valabil?
- poate sa isi faca asigurare pe numele lui - caci banuie ca si asigurea este contrafacuta?


--------------------
renault megane grandtour 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 12 May 2014, 20:54
Post #20


٩(Ś̯Ś)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




Daca face contractul cum i-au propus cei de la biroul paote sa faca asigurarea pe numele lui pentru ca masina ii apartine. Va trebui sa mearga la RAR pt autentificare si ITP.
Nu e legal sa se faca contractul ala, dar este o practica destul de comuna.

This post has been edited by Shush: 12 May 2014, 20:55


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
evolution1989ro
post 29 Jun 2014, 16:22
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 9 June 14




La o masina din germania adusa pe platforma mai am nevoie de fiscal? masina a fost adusa pe data de 14 si pe 16 am cumparat-o. Intr-o zi nu a avut timp sa o inscrie la primarie. Eu stia ca daca masina a fost vanduta in maxim 30 zile de cand a fost adusa nu mai este nevoie de fiscal. Multumesc!


--------------------
Renault Clio 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 29 Jun 2014, 17:14
Post #22


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Vorbeste cu cel ce a adus-o sa faci un contract direct intre tine si proprietarul strain, gasesti pe net model de germania, dar sigur stie si el treaba asta. Daca ai contract romanesc intre tine si intermediar, iti trbuie fiscalul acestuia.

This post has been edited by argon: 29 Jun 2014, 17:15


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TRK
post 29 Jun 2014, 18:06
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 451
Joined: 30 April 10
From: Constanta




Cum a mentionat si argon: poti sa o iei fara fiscal, dar sa faci tu CVC intre tine si neamt si o declaratie la notariat prin care spui ca ai adus masina respectiva pe platforma, atentie trebuie sa dai nr de inmatriculare al platformei cu care a intrat in tara. Parerea mea nerecomandat. De ce? Fals in declaratii. In cazul in care atunci cand o sa ii faci RAR-ul o gasesc ca fiind furata sau mai stiu eu ce, cel de la care ai cumparat-o l-ai scos din ecuatie si o sa dai cu subsemnatul peste tot, cu alte cuvinte ti-o faci cu mana ta. Cel in costa pe cel care a adus-o de afara sa o declare la primarie, o tine o zi si o scoate , plateste 5 lei impozitul pe o luna. Faci cum consideri, dar nu e de joaca.

Eu cand am cumparat masina (tot de afara adusa de un "samsar"), i-am spus de la inceput de fiscal si restul de acte, declaratii pe numele lui si tot. Cand m-am dus sa o iau, avea pregatit tot dosarul masinii cu toate actele in regula.

This post has been edited by TRK: 29 Jun 2014, 18:07


--------------------
ex DACIA 1310 Li 2004/ OPEL ASTRA G-CC 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei87grs
post 29 Jun 2014, 18:08
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 280
Joined: 1 November 10




Eu nu stiu de unde scoateti voi ca proprietarul din acte nu mai are inregistrata masina la finante. In momentul in care instrainezi o masina si te duci la finante cu contractul de vanzare-cumparare sa scoti certificatul de atestare fiscala aia nu ti-o scot de la impozit doar in momentul in care noul proprietar a efectuat transcrierea pe numele lui.........smecheria cu impozitul se facea acum ceva ani....acum nu se mai poate


--------------------
DACIA SOLENZA 2003/SCALA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 29 Jun 2014, 18:45
Post #25


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




QUOTE(TRK @ 29 Jun 2014, 19:06)
Cum a mentionat si argon: poti sa o iei fara fiscal, dar sa faci tu CVC intre tine si neamt si o declaratie la notariat prin care spui ca ai adus masina respectiva pe platforma, atentie trebuie sa dai nr de inmatriculare al platformei cu care a intrat in tara. Parerea mea nerecomandat. De ce? Fals in declaratii. In cazul in care atunci cand o sa ii faci RAR-ul o gasesc ca fiind furata sau  mai stiu eu ce,
*



Nu au cum sa o gaseasca furata daca ai cartea si briefurile, cu stampila si semnatura pe ele ca e radiata in Germania la data cutare, cam greu sa furi o masina si sa ai toate astea.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
evolution1989ro
post 29 Jun 2014, 20:05
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 9 June 14




Am cmr de la platforma. Eu sunt din dolj si fac contract intre mine si el iar el intre el si neamt. Nu pot sa scot nr rosii in bucuresti, asa ca o cumpar de la el direct cu numere rosii, pe care o sa le ia maine. Multumesc!


--------------------
Renault Clio 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabriel-Iulian
post 9 Mar 2018, 00:37
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 18 December 16




Salutare!
Am cumparat masina acum vreo 2 ani, am facut contract de vanzare cumparare cu proprietarul, am bagat fiscalul la mine la primarie (eu platesc impozitul si am inteles de la primarie ca si amenzile in caz de ceva) insa am decis sa nu inscriu masina pe numele meu (atunci exista taxa de mediu care era vreo 40% din valoarea masinii, iar asigurarea este foarte mica daca las masina pe numele vanzatorului). Vanzatorul nu a scris pe spate "instrainat catre ..." si imi e vecin/prieten.
Acum, nelamurarirea mea: Este vreo problema daca circul asa?
Vecinul meu a zis ca nu este nicio problema atata timp cat nu ii arat lui Garcea contractul de vanzare cumparare.
Alta nelamurire: Ca sa pot iesi cu masina din tara sau sa pot semna eu la asigurare in caz de accident pot face un contract de comodat?


--------------------
Renault Megane 2002 Megane I, Classic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 9 Mar 2018, 12:24
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.578
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




si de ce nu o inscrii acum? pentru 100 lei iti faci prea multe calcule smile.gif


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 9 Mar 2018, 13:04
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Daca o trece acum pe nume trebuie sa plateasca impozitul din urma pana in prezent+ penalitatile de rigoare iar asigurarea va porni de la B0 ceea ce inseamna ca va plati o suma de aprox. 600-700 de lei pe an daca are varsta de peste 35 de ani.

This post has been edited by xmisterx: 9 Mar 2018, 13:05


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 9 Mar 2018, 13:08
Post #30


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




poti sa faci ce comodat vrei, la accident trebuie propietarul. Sau daca iti ia talonul...


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 23:58
Dacia