Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema grava Twingo!, Direcție defecta!

Bongo braila
post 10 Nov 2016, 12:23
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 7 November 16




Salutare tuturor! Sunt proaspăt deținător de Twingo si nou venit pe forum iar din păcate am o problema foarte gravă cu buburuza. Când merg pe sosea dreapta Masina merge bine,problema apare când dau de porțiuni cu denivelări sau gropite,atunci masina troncane si ma arunca de pe sosea,adica trage brusc dreapta. Acum evit sa merg cu ea din acest motiv.Mentionez ca am schimbat pivotii,caseta si capetele de bara sunt bune,fara joc.Suspectez amortizoarele dar nu sunt sigur.Deci numai când intră în funcțiune suspensia ,atunci masina trepideaza si trage dreapta.Orice răspuns este binevenit.Multumesc frumos!


--------------------
Renault Twingo 2002 - Gl06jgl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dethave
post 10 Nov 2016, 19:18
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 557
Joined: 11 April 09




Salut
De ce nu te duci la un stand de verificare amortizoare(desi cel mai sigur asta e)? Nu stiu daca Twingo are bucsi la jugul motorului.ar putea fi si de acolo...daca spui ca restul sunt in regula.
Cine le-a verificat n-a facut o testare empirica la amortizoare(apasand pe spatele,respectiv fata masinii)?

This post has been edited by dethave: 10 Nov 2016, 19:20


--------------------
renault espace the race,2002 - vl-19-ran
Nu masina e vinovata...rombul de pe capota.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bongo braila
post 10 Nov 2016, 20:10
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 7 November 16




La noi în oraș este plin de așa ziși mecanici care schimbă piesele prin eliminare până ajungi să schimbi toată Masina. Ciudat este că amortizoarele se mișcă normal,masina nu trage stânga sau dreapta,geometria este buna,la drum drept se comporta normal. Problema apare când d au de,denivelari cum sunt des întâlnite pe șoselele noastre,atunci începe să faca poc,poc,poc si ma arunca incontrolabil spre dreapta. Am avut si alte mașini cu amortizoare sau bucșe praf dar nu se manifestau astfel. Îmi este draga Masina asta cu toate că o dețin de câteva zile dar sincer mi-a pus capac.Sper să o rezolv până vine zăpada. Mersi pentru răspuns.


--------------------
Renault Twingo 2002 - Gl06jgl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dethave
post 10 Nov 2016, 20:56
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 557
Joined: 11 April 09




Pentru puțin..
Uita-te totuși la jugul motorului,sa fie in toate mințile .Simptomul unuia defect e ca o masina se comporta ca o domnișoara instabila pe tocuri.


--------------------
renault espace the race,2002 - vl-19-ran
Nu masina e vinovata...rombul de pe capota.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
azaghorth
post 11 Nov 2016, 08:38
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 917
Joined: 15 November 07
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Bongo braila @ 10 Nov 2016, 21:10)
La noi în oraș este plin de așa ziși mecanici

Nu doar in Braila,in toate orasele...mai grav e ca si la reprezentante fac asa... mad.gif


--------------------
Renault Megane III 1.9 dCi130 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
evghe
post 14 Nov 2016, 12:36
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 1 November 16




asa imi trancanea si mie...imi trancanea si imi scartaia de mama mama..am fost cu ea la un mecanic si cand a ridicat-o pe cric ca sa vada de ce scartaie , cand a miscat de roata ce sa vezi...flansele care tineau amortizorul si telescopul..acelea care se gasesc sub caporta erau duse tati...am comandat flanse noi, am comandat si burdufe de cauciuc la directie ca eu nu aveam de vreo 2 ani jumate si gata.. nu mai scartaie nu mai trancane...bine daca mergem pe piatra cubica se mai aude ..probabil ca s-a defectat ceva dar nici nu am cu ce compara zgomotul facut de un alt twingo pe piatra cubica ca sa imi dau seama daca la mine e mai nasol ...pana una alta verifica flansele


--------------------
renault twingo 1999 - DJ23EVG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bongo braila
post 14 Nov 2016, 19:57
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 7 November 16




Multumesc pentru răspunsuri! Troncanitul nu mă deranjează așa tare pentru că nu este un troncanitul prea mare,problema este că dacă merg cu peste 50 km/h si se nimeresc denivelari,mai ales pe dreapta,masina devine incontrolabilă si fuge in dreapta indiferent cât de tare țin volanul.


--------------------
Renault Twingo 2002 - Gl06jgl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 23:40
Dacia