Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Reparatie Tinichigerie + Vopsit Clio IV, Casco

citizen
post 25 Mar 2016, 19:53
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 3 June 15
From: Constanta




Am deschis recent un dosar pe Casco pentru a rezolva niste defectiuni vizuale, sa le zic asa si as vrea sa stiu daca a mai facut careva operatia asta pe un Clio IV, Rouge Flame. Sunt curios cum iese culoarea si daca se vor vedea diferente intre partile recent vopsite si cele nevopsite. De asemenea trebuiesc reparate niste indoituri ale usii, destul de mici ar vizibile totusi. Imi puteti recomanda un service unde pot sta linistit ca vor face o treaba buna in zona Dobrogei sau in zona Clujului ( Cluj Napoca, Turda, Alba, Tg Mures)?

Mentionez ca este prima data cand rezolv ceva pe Casco si la fel este prima data cand am nevoie de revopsit si reparat - Tinichigerie. Asa ca daca aveti ceva sfaturi la ce sa fiu atent sau altceva ce ar trebui sa stiu as aprecia! Multumesc!


--------------------
Renault Clio Expression Energy 1.5 dCi 2015
Tehnologia moderna pedepseste omul prost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 25 Mar 2016, 21:36
Post #2


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Doar la reprezentanta avand in vedere ca este masina noua.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 28 Mar 2016, 11:01
Post #3


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




obligatoriu reprezentanta pt. pastrarea garantiei
mie Serus Bucuresti - centura mi-au scos culoarea destul de bine ... dar e Bucuresti
culoarea e dubios de obtinut si nu ti-o va scoate nimeni astfel incat sa n-o deosebeasca nici ochii de vultur


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
citizen
post 30 Mar 2016, 08:44
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 3 June 15
From: Constanta




Da, dar ce reprezentanta. Am cautat pe internet si sincer sa fiu am vazut o gramada de plangeri la adresa tuturor service-urilor. Trebuie sa revopsesc aproape jumatate de masina si mi-e frica de posibile diferente de nuanta ale culorii sau de modul de vopsire, asa gen "facem repede sa scapam de ea". Sunt constient ca o sa fie o diferenta data de lacul nou pe partile revopsite si cel sters de pe celelalte, dar as vrea sa ramana doar asta. Poate cu un polish se poate rezolva si asta cat de cat.

PS: Am avut cateva probleme cu unul din service-uri, care la schimbarea unei piese pe garantie au inceput cu texte de genul: "O sa incerc sa o pun pe garantie..." - gen "cat ma sacrific eu pentru tine, pentru o problema clara defect din fabrica" sau "vai dar o sa dureze, e foarte mult de munca! Cred ca trebuie sa dam motorul jos!" si toata treaba a durat 20 de min MAXIM! Eu am tacut si am facut pe prostul, iar ei au continuat, vazand ca nu zic nimic smile.gif) Asa specimene de oameni... mai bine ma lipsesc si caut un service de unde sa nu plec cu nervi. Oricum, la urmatoarea chestie de genul, le voi raspunde cum se cuvine.

PS2: M-am hotarat sa merg la Turda, service-ul langa restaurant Talora, pe Calea Clujului. Singura reprezentata din oras cred. Am discutat cu inginerul la telefon si pare foarte de treaba, fara sa ma expedieze rapid cum s-a mai intamplat.

This post has been edited by citizen: 30 Mar 2016, 08:52


--------------------
Renault Clio Expression Energy 1.5 dCi 2015
Tehnologia moderna pedepseste omul prost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neneadorel
post 30 Mar 2016, 09:41
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 25 March 16




- Sa iti dea jos toate garniturile/chederele...vopsirea corecta se face cu ele jos, nu cu chederul imbracat in hartie si vopsit pe langa.
- Sa nu fie incarcata excesiv cu chit auto...ala daca e prea mult, crapa.
- sa fie polisata pana la tabla, degresata, data cu fuler, polisat putin fulerul daca nu e uniform, degresata din nou, vopsita cu 3 maini de vopsea si minim 2 maini de lac... (multi fac vopsire si lacuire directa fara a incepe cu o mana "imprastiat" si apoi mai gos, apoi te miri ca se exfoliata)
- fiecare mana de vopsea si lac necesita minim 1 ora pauza intre operatiuni.
- dupa tinere in cuptor/intarire lac, daca este necesar, se face un polish (daca ai picaturi de lac).
- cateva zile nu ai ce cauta la spalatorie cu ea...as sugera minim 15. Nu o tine in soare puternic, nici sub copac. Preferabil in un garaj.
- da-i un rand de ceara dupa 3 saptamani, dupa ce o degresezi un pic.


--------------------
Renault Megane 2012
Nu lucram precum Dorel, dar pot bea ca un purcel...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
citizen
post 30 Mar 2016, 10:26
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 3 June 15
From: Constanta




Multumesc mult colegul! O sa memorez tot ce AI spus si voi fi atent sa SE indeplineasca aceste conditii. Asta cu ceara nu am stiut-o dar sigur asa voi proceda.

<span class='edit'>30 Mar 2016, 12:27:</span>

Se pare ca service-ul din reprezentanta Renault-Dacia din Turda are deocamdata parteneriat de reparatii doar cu Dacia, nu si cu Renault.
Asa ca dupa cateva discutii avute cu doamna de la vocea clientului renault si cu domnul inginer din Turda si inclusiv discutii intre cei doi smile.gif s-a ajuns la o concluzie pe care ar putea interesa si pe alti colegi: pentru lucrari de genul acesta - tinichigerie, vopsitorie (nu stiu despre cele care tin de mecanica motorului s.a.m.d) NU sunt obligat sa ma duc in reprezentanta Renault. Reparatiile acestea se pot face la orice fel de service autorizat.

Aici ma refer strict "stricaciuni" survenite in urma unui accident, vandalism, etc. Daca aveti probleme cu vopseaua sau cu tabla in urma unor defecte din fabrica atunci sunteti obligati sa ajungeti cu masina in reprezentante Renault. In cazul meu se pastreaza garantia pe celelalte piese ale masinii pe care nu se intervine. Sper ca ati inteles ce am vrut sa spun.

//LE: mai simplu spus: o data ce ai facut accident se pierde garantia pe partea aceea. Primesti garantie separata de la service-ul care face lucrarea. In cazul meu primesc garantie de la service-ul din Turda, iar garantia data de producator pe acele piese revopsite s-a pierdut in momentul in care am facut accident (ma rog, niste zgarieturi). Aceeasi garantie primeam si daca ma duceam la reprezentanta Renault.

This post has been edited by citizen: 30 Mar 2016, 12:48


--------------------
Renault Clio Expression Energy 1.5 dCi 2015
Tehnologia moderna pedepseste omul prost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
barichello
post 6 Apr 2016, 03:18
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 23 October 12




mi-am revopsit eu plafonul + schimbat capota (vopsita de la 0) din cauza unor lovituri de gheata de iarna trecuta. vopseaua niciodata n-o sa mai iasa la fel, deoarece este creata din minim 3-4 lacuri.. si acum, la 2 luni de la revopsire, pe plafon si capota sunt umbre cand te uiti de sus si se cunoaste ca nu e aceeasi culoare.


--------------------
Renault Clio 4 / Koleos / 2012 TCe 90 / dCi 2.0 175CP - B-494-EDI BZ-49-EDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiF3
post 21 Jul 2017, 11:34
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 14 April 13
From: bucurești




Pentru vopsit doar bara față în alb, vreo recomandare pentru București sector 4 sau sector 2? La Meridian mi-au cerut 850 de RON.
Momentan sunt dispus să plătesc 500 Ron.


--------------------
reno clio 2016 rs trophy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 17:28
Dacia