Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

54 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Transfagarasan

anpop
post 9 Aug 2005, 13:55
Post #61


Sef de pisica!


Group: Members
Posts: 422
Joined: 28 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(SYL @ 7 Aug 2005, 10:13)
Din cate stiu eu tunelul de la Balea e inchis intre orele 21-7, asa ca nu se poate face Transul noaptea.
*


He he, e doar asa for fun inchis, de fapt doar scrie ca e inchis nu e pe bune wink.gif
Alatur o poza de acum 3 ani....pt. curiosi..e o cadere de pietre la km 80....


Attached thumbnail(s)
DN7C_km80.jpg ( Size: 48.13k ) Number of downloads: 4004


--------------------
Logan Preference 1,4 - b-xx-xxx
Prostia e singurul lucru care-i doare pe ceilalti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lecar
post 9 Aug 2005, 18:23
Post #62


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 10 June 05
From: Leeds, UK




Am fost si eu pentru a doua oara pe Transfagarasan in 1 August pe ruta Sibiu - Cartisoara - Balea - Vidraru - Curtea de Arges. Peisaj absolut superb, cum de altfel il tineam minte de acum 4 ani cand am fost prima data. Sus la Balea Lac erau locuri cu zapada.

Drumul in sine e foarte bun pe partea din judetul Sibiu si bunicel pe partea argeseana de la Balea Lac pana la Vidraru. De la Vidraru la Curtea de Arges, drumul e chiar prost. Multe gropi (nu exagerat de mari) si denivelari. Trebuie mers incet daca tii la masina.

La coborare intre Balea Lac si Vidraru un cretin (ca altfel nu pot sa-i spun), care venea din sens invers si deci era in urcare, a intrat in depasire intr-o curba foarte stransa si total lipsita de vizibilitate. El era cu Cielo si depasea un Logan, iar la iesirea din curba cand m-a vazut a accelerat in loc sa franeze. Cand m-a vazut inca nu ajunsese decat cu jumatate din aripa fata in dreptul Loganului. Cel din Logan nu a franat (crezand ca Cielo va frana si va intra in spate, cum era si normal) asa ca noroc ca am tras eu destul dreapta si am incaput trei masini pe sosea ca altfel era cam rau. Concluzia e ca trebuie avut grija, ca sunt multi de Schumacher pe soselele patriei. Mai vreau sa-i transmit calde salutari soferului Cielo-ului.


--------------------
Fiat Coupe 16v Turbo 195CP - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anpop
post 9 Aug 2005, 18:45
Post #63


Sef de pisica!


Group: Members
Posts: 422
Joined: 28 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(lecar @ 9 Aug 2005, 18:23)
Mai vreau sa-i transmit calde salutari soferului Cielo-ului.
*


Si daca sunt calde..salutarile...presupun ca te gandesti la el racorit...de tot laugh.gif


--------------------
Logan Preference 1,4 - b-xx-xxx
Prostia e singurul lucru care-i doare pe ceilalti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CRY
post 22 Aug 2005, 08:04
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 10 December 04
From: Bucuresti




Salut !

Am fost si eu pt prima data pe Transfagarasan, pe ruta : Bucuresti-Curtea de Arges-Vidraru-Balea-Cartisoara-Sibiu.

Este de nota 10 peisajul, iti vine sa te opresti din 5 in 5 metri ca sa admiri peisajul. Singura problema ar fi drumul din partea argeseana la urcare ca e cam GAURIT, in rest drumul e bun. A, si inainte de a intra in ultimul tunel care iese la Balea o ceata de nu mai vedeai botul masinii, dupa aceea la iesirea din tunel era un cer senin cu soare dar un frig de ziceai ca e iarna ohmy.gif

Cred ca nu am vazut in viata mea atata lume cu cortul la munte.
In concluzie se merita facut acest drum pentru cei care nu l-au facut niciodata, ramai cu amintiri frumoase, eu vreau sa-l mai repet dar acum depinde si de vreme, acum in weekend am avut noroc ca a fost frumos.

Va salut ! rolleyes.gif



--------------------
Renault Symbol Fidji 1,4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cabera
post 26 Aug 2005, 13:16
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 12 November 03
From: Bucuresti




Da, asa este, drumul pe partea argeseana este varza....si nici nu cred ca or sa repare ceva prea curand pe acolo.
In rest e ok.

Numai bine.


--------------------
Dacia 1310Li - B-77-XXX
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lar
post 31 Aug 2005, 13:46
Post #66


Agent Smith


Group: Members
Posts: 456
Joined: 27 September 04
From: Bucuresti




Mers ieri mai mult de nevoie decat de voie. Pe drumul de intoarcere de la Arad la Bucuresti, la Sibiu am aflat ca s-a inchis Valea Oltului asa ca am zis hai pe Transfagarasan. Drumul e bun pana la Balea Cascada cu exceptia unor mici decupari la care se lucra, dar nu incomodeaza tare. De la Balea Cascada la Balea Lac si pana pe la Capra soseaua e beton, n-ai ce reprosa. Cum incepi sa te apropii de Vidraru insa incepi sa faci slalom printre gropi si o tii tot asa pana la iesirea spre Curtea de Arges. La Balea Lac erau usoare urme de zapada (veche), cativa stropi de ploaie si lume cam multa. Despre frumusetea muntilor Fagaras si a peisajelor n-are rost sa va spun, banuiesc ca stiti.


--------------------
Seat Leon 1P 2009 Sport Pack - B xx xxx
Curiozitatea omoara pisica !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 5 Sep 2005, 07:47
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




Am fost si eu sambata si duminica pe trans.Am gasit cazare convenabil la Piscul Negru langa manastire(900.000 camera cu 3 paturi-curat, frumos, cu balcon spre padure)).Am lasat bagajele si am plecat spre Balea Lac unde am si lasat masina.Camera cu 2 paturi-mic dejun inclus 1.840.000).Am vrut sa fac un traseu si am ales sa urc la lacul Capra.

Din apropierea cabanei Balea Lac se urca aproximativ o ora pana in Saua Capra si de aici se vede lacul Capra.Se coboara 5-10 minute si ajungem la lac.Peisaj superb ,soare in majoritatea timpului(rar veneau norii)si apa curata.Am stat pe iarba ,am mancat, ne-am odihnit.
Am mers si la monumentul alpinistilor(ridicat in 1963) si dupa inca 100 metri am ajuns pe un mic platou de unde se vedea o parte din Transfagarasan.Minunat,aer curat,peisaje deosebite.

Dupa circa o ora am plecat am ajuns la masina si am mers pana la cabana Balea cascada(1.400.000 camera cu mic dejun,dar nu aveau cazare-era plin de masini).
Am lasat masina in parcare si am plecat spre cascada Balea - aproximativ 45 -50 min.-cu mentiunea ca ultima parte a traseului(15min ) este ceva mai dificila datorita copacilor cazuti si stancilor.Dar se MERITA pentru ca la cascada privelistea este deosebita(apa din abundenta).Aceasta cascada se vede si de la cabana Balea cascada,dar nu spune mare lucru de la acea distanta .

Telecabina costa 100.000 de persoana si fuctioneaza intre 9-18.
Drumul este prost de la baraj pana la coada lacului.Am experimentat mersul ca in Anglia la greu.Apoi este ceva mai bun pana la Piscul Negru,iar de la cabana Capra este chiar bun - mai bine intretinut dupa tunel cu marcaje ,parapeti etc.
Pe autostrada portiunea km 25-46 spre Pitesti varza iar dupa km 47 se asfalteaza si se lucreaza.Pe celalalt sens spre Buc. portiunea cu gropi este ceva mai mica dar aici nu se lucra decat pe la km 70-80.

Un lucru aflat de la localnici(eu nu stiam )- portile tunelului se sudeaza la inchiderea drumului pentru ca sunt multi "curajosi"care au taiat lacatele si lanturile si voiau sa treaca desi era inchis.Tunelul are lampi dar cei din Sibiu nu vor sa dea curent(ei furnizeaza lumina in tunel)deoarece tunelul apartine judetului Arges.!!!!!!

Cred ca cu investitii minime si preocupare se poate face mai mult pentru aceasta zona deosebita - eventual o taxa pentru masini din care sa se intretina drumul.

Scuze pentru lungimea postului.

This post has been edited by BOGDAN DSN: 5 Sep 2005, 07:49


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 5 Sep 2005, 08:25
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




weekendul viitor mai este deschis?


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 5 Sep 2005, 08:35
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




e deschis.Pana in octombrie sigur e deschis totul e sa ai vreme buna.In wekendul care a trecut a fost o vreme super.


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fbatran
post 5 Sep 2005, 15:36
Post #70


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 13 March 03
From: Timisoara




QUOTE(BOGDAN DSN @ 5 Sep 2005, 09:47)
sunt multi "curajosi"care au taiat lacatele si lanturile
*



mai stiu io pe unii .. da nici chiar asa .... numa am mutat bariera si am urcat cativa km pana am dat de gheata ... ne-am racorit, ne-am potolit ... si am facut stanga imprejur wacko.gif


--------------------
Dacia si Audi LGN si mai nou A4 2005 - BFO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thesys
post 6 Sep 2005, 19:26
Post #71


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




o intrebare pt cei ce l-au facut deja:
pe ce parte e mai indicat sa se faca Transfagarasanul ?, dinspre Sibiu sau de jos, din Curdea de Arges?, luand in calcul peisajul, de unde se vede si se poate admira mult mai bine in splendoarea sa ?


--------------------
DACIA LOGAN LAUREATE 1,4MPI 2004 - B-xx-SOC
--------
Bafta.... sa auzim numai de bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Seba
post 6 Sep 2005, 19:46
Post #72


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 27 April 05
From: Targu Mures




De admirat ai ce admira pe ambele parti dar mie personal partea nordica imi place mai mult.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 6 Sep 2005, 20:22
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Cel mai frumos este sa-l faci complet, indiferent de modul de parcurgere (nord-sud sau sud-nord)!


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nik1965
post 6 Sep 2005, 20:45
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 17 June 05




poze de pe transfagarasean

Attached thumbnail(s)
IMG_0923.jpg ( Size: 1.25mb ) Number of downloads: 3879
IMG_0947.jpg ( Size: 675.52k ) Number of downloads: 3293


--------------------
dacia logan , duster 2005, 2017 - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thesys
post 7 Sep 2005, 02:26
Post #75


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




ok ok.. complet o sa fie.. dar din care sens e mai placut?
ca sa fiu mai explicit, vreau sa vad acele serpentine (cele din imadinea de mai sus) de sus si sa le cobor.. si nu vreau sa fac asta din frica, ci vreau sa pot sa admir mai mult peisajul chiar si in mers...
(nu stiu daca am reusit sa ma fac inteles...)


--------------------
DACIA LOGAN LAUREATE 1,4MPI 2004 - B-xx-SOC
--------
Bafta.... sa auzim numai de bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 7 Sep 2005, 07:22
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




Daca vii dinspre Sibiu poti merge pana la cabana capra si sa te intorci deoarece drumul este foarte prost de la coada lacului Vidraru si pana la baraj.Eu le-am "urat" multe "salutari"drumarilor argeseni.

This post has been edited by BOGDAN DSN: 7 Sep 2005, 07:24


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 7 Sep 2005, 09:19
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




QUOTE(thesys @ 7 Sep 2005, 03:26)
ok ok.. complet o sa fie.. dar din  care sens e mai placut?
ca sa fiu mai explicit, vreau sa vad acele serpentine (cele din imadinea de mai sus) de sus si sa le cobor.. si nu vreau sa fac asta din frica, ci vreau sa pot sa admir mai mult peisajul chiar si in mers...
(nu stiu daca am reusit sa ma fac inteles...)
*


Serpentinele alea sunt intre Balea Lac si Balea Cascada (sau invers) adica pe partea nordica, inspre Sibiu; asa e, le admiri mai bine coborand smile.gif

Pe de alta parte venind dinspre Sibiu vezi ce te asteapta de la mare deparare (de pe DN Sibiu-Brasov, daca stii unde sa te uiti tongue.gif ), iar urcusul este strasnic!

Desi si eu am injurat la greu drumul ala pe marginea barajului, merita sa mergi o ora jumate cu 30-40 kmh ca sa vezi Vidraru si apoi iesirea spre Curtea de Arges! Chiar merita!!

PS: inca nu mi-a mai raspuns nimeni cum pe pe dreapta lacului, drum mai scurt dar din auzite mai rau... chiar nu s-a mai incumetat nimeni pe acolo?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thesys
post 7 Sep 2005, 10:22
Post #78


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




Excelent...
mercic la toti pt toate sfaturile...
si o sa revin cu impresii peste 2 sapt, atunci cand am timp sa fac si acest traseu..
smile.gif


--------------------
DACIA LOGAN LAUREATE 1,4MPI 2004 - B-xx-SOC
--------
Bafta.... sa auzim numai de bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nik1965
post 7 Sep 2005, 10:36
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 17 June 05




Prima fotografie e pe partea dinspre Sibiu ia cea de a doua pe partea dinspre Arges. Traseul e splendid si merita parcurs indiferent din ce parte vii (merita chinul parcurgerii a 20km de drumfoarte prost pe linga lac.
Pe partea dreapta a lacului este drum forestier neasfaltat si intradevar e mai scurt cu ceva km (pot spune ca ai nevoie de tot atita timp pentru parcurgere). Anul acesta nu am mai trecut pe partea dreapta a lacului dar anul trecut cind am fost nu era chiar atit de rau, erau portiuni unde se pute merge chia repede. E posibil sa fie ceva mai distrus de ploi dar avind in vedere ca este foarte ciculat cred ca este practicabil. Eu am fost oprit doar de vremea foarte proasta din ziua cind am trecut pe Transfagarasean sa nu trec pe acea parte si sa ma opresc 2 zile cu cortul la Cumpana.


--------------------
dacia logan , duster 2005, 2017 - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 7 Sep 2005, 14:50
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(ursul-alb @ 7 Sep 2005, 09:19)
PS: inca nu mi-a mai raspuns nimeni cum pe pe dreapta lacului, drum mai scurt dar din auzite mai rau... chiar nu s-a mai incumetat nimeni pe acolo?
*



Daca te referi la dreapta lacului venind dinspre Balea LAc spre Curtea de Arges, drumul este neasfaltat, din cate am aflat de la administratorul cabanei Capra, in urma cu 2 saptamani.

Drumul in dreptul lacului e prost, dar in Bucuresti gasesti drumuri si mai proaste!


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 7 Sep 2005, 16:38
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




Din drumul national apare un indicator Cumpana - 7 km.Acest drum este forestier(neasfaltat)si l-am parcurs in 30 minute.Nu prea e bun drumul(de la ploi) si de multe ori am mers cu a intaia.La Cumpana erau si Audi si passat si alte masini straine,dar mie personal nu mi-a placut drumul.
La Cumpana este un hotel si sunt cateva casute(vai de steaua lor) si multa mizerie,delasare(si multe manele).Asta era situatia duminica 4 septembrie.

Intr-adevar drumul este mai scurt pe aici(dar nu cu mult) si totusi recomand mersul pe drumul national(chiar daca ai 25 km de drum prost poti merge cu a doua si a treia).


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gheghe
post 7 Sep 2005, 17:20
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 24 May 05
From: Campina, PH




Scuze pentru post dublu dar nu stiu de ce merge netul asa cu noduri blush.gif

This post has been edited by gheghe: 7 Sep 2005, 17:29


--------------------
Dacia Logan Ambition - PH 99 xxx
Caut pareri pertinente si argumentate. Ofer recompensa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gheghe
post 7 Sep 2005, 17:24
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 24 May 05
From: Campina, PH




La sfarsitul saptamanii (09-11.09) mi-am propus un circuit Campina-Campulung-Curtea de Arges-Fagaras-Bran-Campina.
M-ar interesa:
1. Daca imi puteti spune de unde pot afla o prognoza meteo, in special pt zona Transfagarasan;
2. Unde se poate da un telefon de ultima ora pentru a afla, in caz de vreme rea, daca este deschis;
3. Un loc de cazare (doua camere) curat, ieftin si cu apa calda in zona Bran (asa sunt eu, un visator biggrin.gif ).
Multumesc pt. eventualele raspunsuri si abia astept mica aventura!

Revin cu impresii.


--------------------
Dacia Logan Ambition - PH 99 xxx
Caut pareri pertinente si argumentate. Ofer recompensa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 7 Sep 2005, 17:31
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




http://www.branturism.ro/ro/index.htm

Niste prieteni au stat o saptamana, 4 persoane, 3 mese/zi si au platit 500.000 ROL?persoana/zi! Fara masa ii costa 300.000 ROL/persoana/zi.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 9 Sep 2005, 19:11
Post #85


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE(thesys @ 6 Sep 2005, 20:26)
o intrebare pt cei ce l-au facut deja:
pe ce parte e mai indicat sa se faca Transfagarasanul ?, dinspre Sibiu sau de jos, din Curdea de Arges?, luand in calcul peisajul, de unde se vede si se poate admira mult mai bine in splendoarea sa ?
*



Avand in vedere ca esti din Bucuresti, sfatul meu e sa mergi pe Trans. pe traseul Buc-Pitesti-Curtea de Ag-Vidraru-Balea Lac-Balea Cascada-eventual si mai departe, si sa te intorci pe acelasi traseu.


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thesys
post 10 Sep 2005, 08:35
Post #86


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




Si de ce sa ma intorc pe acelasi traseu ?
Care mai e farmecul..?

QUOTE(SYL @ 9 Sep 2005, 19:11)
Avand in vedere ca esti din Bucuresti, sfatul meu e sa mergi pe Trans. pe traseul Buc-Pitesti-Curtea de Ag-Vidraru-Balea Lac-Balea Cascada-eventual si mai departe, si sa te intorci pe acelasi traseu.
*




--------------------
DACIA LOGAN LAUREATE 1,4MPI 2004 - B-xx-SOC
--------
Bafta.... sa auzim numai de bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nik1965
post 10 Sep 2005, 20:25
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 17 June 05




QUOTE(thesys @ 10 Sep 2005, 08:35)
Si de ce sa ma intorc pe acelasi traseu ?
Care mai e farmecul..?
*



Fa asa si vei descoperi care e farmecul.

This post has been edited by nik1965: 10 Sep 2005, 20:26


--------------------
dacia logan , duster 2005, 2017 - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 12 Sep 2005, 09:58
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Stie cineva pana cand mai e deschis circulatiei Transfagarasanul? Stiam ca din toamna se inchide...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 12 Sep 2005, 10:02
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




vezi la inceputul topicului


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 12 Sep 2005, 10:03
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




post dublu

This post has been edited by costi: 12 Sep 2005, 10:04


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
54 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 22:18
Dacia