Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Upgrade Sistem Audio, Amplificator mai performant

traffictours
post 5 Jul 2017, 11:02
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Salut,
Ma adresez acelor audiofili ce cunosc amplificatoarele Yamaha si Magnat.
Am un sistem audio format din boxe Heco Direkt pe 2 cai, un subwoofer Heco New Phalanx 302 si un AVR Marantz SR5011.
Vreau sa aflu daca se merita un upgrade la amplificator Yamaha A-S801 sau sa incerc noul Magnat RV4, care e mult mai scump decat acest Yamaha, insa nu asta ar fi problema, ci daca sunetul obtinut este mult mai bun, sau cat de bun poate fi in conditiile date, stiut fiind faptul ca in audio pentru a obtine o mica imbunatatire se cheltuieste foarte mult.
Daca intreb la firmele de profil, si am facut-o, fiecare isi promoveaza produsele sau vor sa vanda ceea ce e mai scump, deci e cam subiectiva parerea lor.
Va multumesc pentru eventualele pareri.

This post has been edited by traffictours: 5 Jul 2017, 11:15


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3st_tce
post 5 Jul 2017, 18:00
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 6 May 12




In nici un caz 801! Amplificator serios a fost Yamaha A-S1000, din nefericire a fost scos din productie si a disparut rapid si de la noi din magazie sad.gif
Varianta noua (1100) nu aduce nimic deosebit, doar uv-urile alea ciudatele la pret mult mai mare (cam cu 50%, ajunge pe la 1600 Euro).
Cam tot la pretul lui 801 poti verifica un Onkyo A-9070.
Despre Magnat nu stiu mare lucru. Iar RV4-ul pomenit e pe lampi (cu bune si rele) si costa 3x cat 801-ul.


--------------------
Renault Megane 3 ST Prestige / Skoda Rapid Active *** 2011 1.4 TCe / 2014 1.2 TSI (86CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 5 Jul 2017, 19:40
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Magnat RV4 este hibrid, doar preamplificarea e pe lampi, 2, de rau ar fi ca se mai ard lampile, insa se inlocuiesc usor....
Yamaha A-S801 are recenzii foarte bune, insa toate echipamentele au recenzii bune, platite sau nu...
Acuma ce sa zic, AVR Marantz scoate bine sunetu, insa cu siguranta un amplificator dedicat scoate mai bine, si cele pe lampi au un sunet mai dulce, mai aparte, o sa astept sa apara si la noi si o sa ma duc la niste auditii...
Este pe piata Magnat RV3, insa nu are DAC si muzica avand-o pe calculator, DAC-ul a devenit obligatoriu si e bine sa fie incorporat.
Da, Magnat e o firma mai mica decat Yamaha, Onkyo, etc, insa se pare ca au produse reusite.
Daca tot vreau sa fac upgrade, trebuie sa iau ceva mult mai bun, nu cred ca ceva gen Yamaha A-S801 e cu mult mult mai bun decat ce am eu acum.
Sunt interesat de parerea cuiva care a ascultat Magnat RV3, cam asta e nivelul unde vreau sa ma duc, insa ceva si cu DAC incorporat.

This post has been edited by traffictours: 6 Jul 2017, 10:40


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 13 Jul 2017, 18:48
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Detine cineva sau a ascultat Marantz PM8005?


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 16:48
Dacia