Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 6 7 8 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

BMW F 800 GS, Continuarea

vis-a-vis
post 29 Aug 2016, 16:39
Post #211


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Văd că ăștia au un produs pentru mai multe tipuri de vehicule... Eu am băgat Joe's în anvelopa de mașină și a fost frecție la picior de lemn. E drept că nici la biclă nu prea etanșa bine și am trecut pe Stan's. Nu știu dacă am făcut pană până acum biggrin.gif
Din ce am mai citit, pentru motorete, mașini, se folosește altă compoziție, rezistentă la temperaturi înalte. Eu aș opta pentru Fakir, de producție românească. O să fie puțin dezechilibrată roata până se umple camera sau anvelopa cu soluție...

29 Aug 2016, 17:42:
http://www.fakir.ro/fakir-protectie-antipa...-flacon-240-ml/

This post has been edited by vis-a-vis: 29 Aug 2016, 16:42


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfman
post 29 Aug 2016, 16:59
Post #212


The Fastest


Group: Members
Posts: 483
Joined: 9 July 04
From: Murciélagos




Eu am folosit la buggy, cu rezultate absolut OK, solutie de pana de la LIDL. Am avut niste anvelope scoapte pe care un bula de la vulcanizare a incercat sa le polizeze si sa le puna petic, avand ca rezultat dezumflarea pe la pliuri (anvelopele de acest gen se repara doar cu snur, din ce mi-a zis un iscusit de la alta vulcanizare).


--------------------
Opel MOKKA X 1.4 T 2019
"Cu stinga nici cruce nu poti sa-ti faci, daramite sa conduci o tara!" Petre Tutea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 30 Aug 2016, 22:33
Post #213


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@vis-a-vis

Multumesc pentru link. Pare interesant, studiez problema sa vad ce au pentru camere.
Am roti cu spite, iar cel putin din cate stiu n-am cum sa renunt la camera [anvelopele sunt tubless].

@Wolfman

Reparatia cu snur mi se pare cea mai simpla si cea mai comoda pentru ca nu trebuie sa mai dai roata jos.
Insa nu merge la camera.

In alta ordine de idei, in seara asta am fost pe la motocicleta.
Roata spate a ramas de duminica umflata la 2,5 atmosfere, nu a mai pierdut nimic.
Deja devine ciudat, pentru ca in cazul unui por, oricat de mic, tot ar fi pierdut ceva presiunea in 2 zile.

In rest, m-am invrednicit si am curatat si uns lantul, operatiune pe care nu am mai facut-o de ceva vreme.
Plus schimbat becul de la faza scurta.

Husa de 2,20 m lungime, marca Louis, luata de la Kronau Moto se potriveste perfect pe motoreta, cu tot cu cutia din spate.
Pana acum am avut o husa mai mica in lungime, primita cadou, husa care nu prea cadea asa bine.

Am mai incercat eu sa ma dau destept cu o prelata de 2x3 metri, insa era tiganie.

This post has been edited by gibonu: 30 Aug 2016, 22:35


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 5 Sep 2016, 14:13
Post #214


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




Presiunea in roata spate a scazut doar cu 0,1 atmosfere, adica de la 2,5 la 2,4. Asta intr-o saptamana.

Ramane de vazut in continuare ce se intampla.

Ieri, o plimbare relaxata pe bucata Urziceni - Slobozia - Drajna Noua - Lehliu - Bucuresti.
Drum OK si liber spre pustiu, ideal pentru o plimbare cu motocicleta.



--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 24 Feb 2017, 11:17
Post #215


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




S-a cam asternut praful pe aici.

Pot spune ca 2016 a fost un an bun.
Un prieten si-a luat un Kawasaki Versys, prin iulie, asa ca toata vara, aprope in fiecare duminica am iesit cu omu' la plimbare.
Am inceput cu plimbari scurte pe langa Bucuresti si am ajuns pana la plimbari mai lungi, cum ar fi Bucuresti - Calarasi - Silista - Ruse - Bucuresti.

Iar pentru final, la jumatatea lui octombrie 2016 am fost in Turcia, in penisula Galipolli.
Am avut noroc de o vreme superba, cu soare si cer cristal, punctat doar de cativa nori razleti, pentru contrast.

Din pacate am ramas fara aparat foto, asa ca poze n-am.

In drum spre Turcia, undeva inainte de Nesebar (inainte sa se strice aparatul foto).

11.jpg ( Size: 350.52k ) Number of downloads: 517


Asadar, ma declar multumit de sezonul 2016, insa tot timpul este loc si de mai bine.

In alta ordine de idei, uleiul din furca este cel orginal (motoreta am luat-o in 2011, an de fabricatie 2010) si m-am gandit ca ar fi cazul sa-l schimb.

In plus, daca tot vorbim de furca, am inteles ca arcurile progesive ar fi un mare avantaj.
Asadar, daca stie cineva mai multe despre arcurile progestive si mai ales de unde se pot cumpara, raman dator.

Multumesc.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 13 Jan 2020, 12:03
Post #216


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Chiar s-a pus praful aici. Noutati? Sau ai trecut 100% pe bicicleta?


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 18 Aug 2020, 15:21
Post #217


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@St
Da, imi pare si mie rau ca s-a pus prafu' pe aici.

Nu am trecut 100% la bicicleta, am si motocicleta, merge perfect. Insa, din pacate, diverse probleme si lipsa de timp m-au tinut acasa.

Ultima tura externa a fost tot in Turcia, in peninsula Gallipoli, in octombrie 2017. De atunci, doar plimbari scurte de o zi, pe langa Bucuresti (Oltenita - Giurgiu, lacurile Frasinet - Manastirea, pe langa Mizil, etc)

Anul asta am apucat sa ies de 3 ori. Insa acum, din cauza unor probleme, nu stiu cand voi mai apuca sa ies la plimbare cu moto.
Raman insa optimist si astept vremuri mai bune.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 26 Jun 2022, 23:58
Post #218


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




Dam praful la o parte.

Din cauza unor probleme ale mele si ale altora, anul trecut am apucat sa ies o singura data cu motocicleta, pana la Snagov.

Tot anul trecut prin toamna, am observat ca vasul de expansiune era uscat ca iasca, nu mai avea nicio picatura de lichid in el. Din fericire, lichidul doar s-a evaporat, nu era nicio problema la vas sau la radiator, pentru ca dupa ce am umplut vasul cu apa distilata, nivelul nu a mai scazut deloc.

Ultima vizita la service a fost in 2020, asa ca era cazul sa mai trec pe acolo. Schimbat ulei, lichid de frana si lichid de racire si restul de operatiuni specifice. Total 1300 Lei, la Mototehnica.

Sambata, 25.06.2022, dupa ce am luat motocicleta de la service, am mai facut o plimbare scurta pana la Snagov si inapoi, ca sa ma re-obisnuiesc cu mersul pe motocicleta.

Pauza pe DN 1.

01.jpg ( Size: 703.24k ) Number of downloads: 333




--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 27 Jun 2022, 17:57
Post #219


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




N-o scoți la păscut? biggrin.gif

Attached thumbnail(s)
20220625_152743.jpg ( Size: 3.44mb ) Number of downloads: 275


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 27 Jun 2022, 20:18
Post #220


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@vis-a-vis
Nu. N-am anvelope cu caramele.

Misto oglinzile de la X-Challange. Parca am mai vazut pe undeva oglinzile alea.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 27 Jun 2022, 23:19
Post #221


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.936
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




1300 lei ...mai scump ca la Megane 4.
Halal revizie.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 28 Jun 2022, 13:37
Post #222


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(gibonu @ 27 Jun 2022, 21:18)
Misto oglinzile de la X-Challenge. Parca am mai vazut pe undeva oglinzile alea.
*


https://www.aliexpress.com/item/32586152509.html


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 29 Jun 2022, 21:41
Post #223


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




QUOTE(Agrig @ 28 Jun 2022, 01:19)
Halal revizie.


Halal sau ne-halal, atat a facut. Oricum, ma asteptam la mai mult, asa ca 1300 Lei chiar a fost o supriza placuta.



29 Jun 2022, 23:44:
@vis-a-vis
Mersi. Am crezut ca ai oglinzile originale pe X-Challange.
Ca io am oglinzi de X-Challange pe motoreta, ca in alea originale cu care a venit nu prea vedeam nimic.


This post has been edited by gibonu: 29 Jun 2022, 21:44


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 24 Aug 2022, 22:15
Post #224


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




Sambata, 20.08.2022

Bucuresti - Cernica - Plataresti - Budesti - Oltenita - Prundu - Daia - Bucuresti
196 km

Cu mare mandrie declar ca abia pe 20 august am reusit sa ies la prima plimbare cu motocicleta pe anul asta.

DJ 301, din centrura Bucuresti [langa Pantelimon] pana la Budesti se prezinta intr-o stare foarte buna. Si foarte liber, in afara de cei ca merg "de la moara pan' la gara" nu cred sa mai fie tranzitat de multa lume.

Sunt niste ani de cand nu am mai ajuns la Oltenita.

01.jpg ( Size: 497.13k ) Number of downloads: 67


Pauza de hidratare, intr-un colt la umbra al Petromului de la intrarea in Oltenita, erau deja peste 30 de grade.

Aici am fost abordat de niste copii, mai bronzati, care m-au rugat sa le dau cativa Lei ca sa isi cumpere o sticla de apa. Am percutat la rugamintea lor, copii mi-au multumit, apoi au revenit foarte fericiti sa imi spuna ca de fapt si-au cumparat o bricheta cu care sa aprinda niste petrade.
Noroc ca petardele erau mici si nu prea faceau zgomot. Cu toate astea, deja se auzeu niste injuraturi adresate acelor copii din curtile de langa benzinarie. Macar tot este bine ca i-a dus capu' sa nu dea cu petardele prin benzinarie. Cam asta-i realitatea din RO, de la firul ierbii.

De la Oltenita spre Giurgiu, drumul prin judetul Calarasi este ok. Insa odata cu trecerea in judetul Giurgiu drumul devine aproape "coala de hartie'', se vede ca a fost refacut relativ recent.

Pauza in padurea de dupa Prundu [mergand spre Giurgiu].

02.jpg ( Size: 818.81k ) Number of downloads: 71


Mesele si bancile tot acolo sunt, doar ca mai degradate comparativ cu anii trecuti.

03.jpg ( Size: 746.29k ) Number of downloads: 36


Din Oltenita pana la intersectia cu DN 5 drumul a fost foarte liber, nu stiu daca am vazut 10 masini. Ideal pentru o plimbarea cu motocicleta.

DN 5 spre Bucuresti a fost relativ liber, chiar ma asteptam sa fie mai aglomerat, insa nu a fost cazul.
Spre final, temperatura ajunsese la 35 de grade, insa nu m-a deranjat deloc. Probabil la asta a contribuit si faptul ca am optat pentru armura de Robocop [de la Dainese, cumparata in 2010] peste care pun un tricou de hocheist ca sa mascheze burta. Aftfel, cu geaca cu protectii, oricate aerisiri ar avea, tot cred ca te coci in ea, mai ales in oras.

Cam asta a fost. Mi-a placut la nebunie, parca am redescoperit motocicleta si placerea de a merge pe motocicleta [nu ca as fi pierdut-o vreodata].

Vedem ce mai urmeaza.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 6 7 8
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 17:36
Dacia