Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Hand brake fault - Laguna II facelift, mesaj de avertizare

dondan
post 31 Dec 2011, 01:49
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 200
Joined: 25 October 08
From: oradea




Merci mult pt informatii daca nu mere cu siguranta scoasa o sa demontez modulul sa il curat


--------------------
Renault Laguna 2 Laguna 2 privilege estate 2005 - BH 70 DON
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tacufmr_lagunaII
post 31 Dec 2011, 10:44
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 599
Joined: 25 April 07
From: Brasov




Eventual poti sa faci un test clip pentru a vedea exact mesajul de eroare care apare.


--------------------
Renault Laguna II 2007, 1.9 dci, 131 CP - BV - 32 - UMY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dondan
post 31 Dec 2011, 14:06
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 200
Joined: 25 October 08
From: oradea




Cu asta o sa incep ii fac un test clip sa vad de unde apare eroarea dar numai dupa sarbatori.Interesant mi se pare ca a aparut in ziua cand am aduso de la baietii aia tinichigii.
Nu stiu daca ai observat dar daca ridici o parte la masina asta in momentul care o ridici din cric frana de mana se mai trage.
Asta am auzit eu cand am ridicat spatele la ea pt revizie.In timp ce o ridicam probabil din cauza senzorilor care o vedeau inclinata frana de mana a mai actionat o data singura.
In fine o sa vad de luni incolo ce e cu ea.
Merci inca o data si LA MULTI ANI tuturor forumistilor.
Numai bine.


--------------------
Renault Laguna 2 Laguna 2 privilege estate 2005 - BH 70 DON
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bold.cristian
post 20 Feb 2012, 15:00
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 128
Joined: 27 February 10




@tacufmr_lagunaII

Am si eu o problema asemanatoare..s-a rupt un cablu de la frana de parcare automata.
A ajuns apa si toate cele in camasa de la cablu, a ruginit, si astazi s-a rupt.

Cablu de schimb nu gasesc nicaieri. Se poate comanda doar cu unitatea care "strange" frana la senzationalul pret de 3600 RON.

Imi poate spune cineva cum sunt prinse acele cabluri ? Sau daca se pot schimba fara unitate ? ...

e cam de rahat situatia...

20 Feb 2012, 19:31:
Am aflat pana la urma de unul singur.
Am demontat unitatea de reglare a franei de mana automata, si am desfacut-o.
Din pacate, sistemul de cabluri e ceva mai nasol decat credeam. Unul e ambutisat / prins de un cilindru cu filet mare si celalalt are o agatatoare la cap. Daca e cineva interesat fac si niste poze...

Nu prea am sanse sa le inlocuiesc..

20 Feb 2012, 21:01:
Niste poze cu unitatea respectiva. Problema e cablul rupt...care are niste piese ambutisate pe el. Nu stiu unde le-as putea face.

Cod_Piesa_UNIT.JPG ( Size: 364.52k ) Number of downloads: 973
UNIT_1.JPG ( Size: 370.25k ) Number of downloads: 1029
UNIT_2_Intrare.JPG ( Size: 296.2k ) Number of downloads: 1034
UNIT_3.JPG ( Size: 305.76k ) Number of downloads: 1049
UNIT_3.JPG ( Size: 305.76k ) Number of downloads: 1027
UNIT_6.JPG ( Size: 335.35k ) Number of downloads: 290
UNIT_8_Prindere_DRP.JPG ( Size: 355.25k ) Number of downloads: 316
UNIT_10.JPG ( Size: 319.65k ) Number of downloads: 317
UNIT_12.JPG ( Size: 329.64k ) Number of downloads: 306
UNIT_13.JPG ( Size: 334.75k ) Number of downloads: 313
Cablu_DRP_etrier_1.JPG ( Size: 351.87k ) Number of downloads: 338
Cablu_STG_etrier_2.JPG ( Size: 359.69k ) Number of downloads: 312
Camasa_CUPLA.JPG ( Size: 337.35k ) Number of downloads: 302
Camasa_CB_2.JPG ( Size: 334.92k ) Number of downloads: 303
Cablu_FR_deblocare_1.JPG ( Size: 316.16k ) Number of downloads: 309
UNIT_Rugina.gif ( Size: 423.48k ) Number of downloads: 326


This post has been edited by bold.cristian: 20 Feb 2012, 21:01


--------------------
Renault (pr) Koleos 2.0DCi BVA 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dondan
post 21 Feb 2012, 08:21
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 200
Joined: 25 October 08
From: oradea




ia legatura cu un strungar bun poate te poate ajuta si sant firme care ambutiseaza cabluri furtune de presiune etc.Din cate am vazut in poze cred ca se poate rezolva


--------------------
Renault Laguna 2 Laguna 2 privilege estate 2005 - BH 70 DON
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bold.cristian
post 21 Feb 2012, 16:42
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 128
Joined: 27 February 10




QUOTE(dondan @ 21 Feb 2012, 08:21)
ia legatura cu un strungar bun poate te poate ajuta si sant firme care ambutiseaza cabluri furtune de presiune etc.Din cate am vazut in poze cred ca se poate rezolva
*



Mersi de raspuns.
Am sa incerc sa gasesc un strungar / meserias bun in TM. Am citit pe forum ce a scris un coleg ca, cablurile astea trebuie sa reziste la 700nM si m-a cam speriat ..smile.gif

revin cu un raspuns


--------------------
Renault (pr) Koleos 2.0DCi BVA 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bold.cristian
post 29 Feb 2012, 16:03
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 128
Joined: 27 February 10




Nu am ajuns inca sa repar masina (frana de mana) din cauza unor probleme medicale...

Ma gandeam in schimb la alta varianta: conversie de la frana automata la manuala. Imi poate da cineva detalii despre asa o operatiune, o parere, ceva?

Ca piese necesare deocamdata ar fi : consola / cotiera pt frana manuala, levier si mecanism frana, cabluri. Astea le pot gasi relativ convenabil pe piata.

Eventual daca are cineva mai multe detalii pe unde trec cablurile la cele cu frana manuala, cum e prinderea etc.?

Mersi


--------------------
Renault (pr) Koleos 2.0DCi BVA 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tacufmr_lagunaII
post 29 Feb 2012, 18:07
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 599
Joined: 25 April 07
From: Brasov




Insista la cei de la Renault pentru un kit de cabluri. Cu siguranta este disponibil acel kit, un amic de al meu a patit la fel la un Scenic, cei de la Renault au spus ca aduc tot sistemul complet pentru aproximativ 800€. Raspunsul amicului a fost ca prefera sa lase masina gratis celor de la Renault, iar de 800€ se duce si isi cumpara o alta masina. Pana la urma i-au adus kitul de cabluri la aprox 280 lei.


--------------------
Renault Laguna II 2007, 1.9 dci, 131 CP - BV - 32 - UMY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bold.cristian
post 29 Feb 2012, 18:20
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 128
Joined: 27 February 10




Da, ramane si Renault o varianta. Deocamdata nu ma pot ocupa de asta. Nici nu-i asa urgent.

Oricum, m-as simti mai bine cu frana de mana manuala. Daca se poate. Asa ca explorez si varianta asta.


--------------------
Renault (pr) Koleos 2.0DCi BVA 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 29 Feb 2012, 18:44
Post #40


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Diferenta manjora e ca pt Scenic exista cablurile ca reper separat de unitate, pe cand la Laguna, nu.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aco
post 22 Apr 2013, 19:24
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 742
Joined: 19 April 13
From: Ploiesti




Pana la urma ai remediat problema? Ma aflu in aceeasi situatie ca si tine, am inceput deja cautarea de modul electric sh, cu tot cu cabluri.


--------------------
Renault Laguna II 2.0dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexandruEnache
post 5 Jul 2013, 19:21
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 19 September 12




Buna seara,

Am un Laguna II facelift 2005 GrandTour(frana de mana electrica). Am fost azi de i-am schimbat placutele fata+spate si discurile fata.
Cand au lasat baietii de la service elevatorul jos am intrat in masina am dat sa ii cuplez frana de mana intrucat o decuplasem ca asa mi-au cerut astia inainte sa o ridice si dupa ce am cuplat-o s-a auzit un parait de cateva secunde probabil de la motorasul franii de mana si mi-a aparut in bord eroarea parking brake fault.
Nu mai raspundea la sertarasul ala de cuplare/decuplare. Au pus masina pe tester unde i-au gasit 2 erori, una la motorul franii de mana si una ceva legat de presiune ca n-ar fi suficienta.
Intr-un final au reusit sa o faca sa mearga sa cupleze si sa decupleze. Acum merge sa o decuplez si sa o cuplez insa eroare ramane in bord.
Si am observat ca in mers uneori nu mereu se aude un scrasnet ma gandesc poate nu o decupleaza complet.
Acum sincer sa fiu aveam de gand sa plec si eu la munte saptamana asta, o duc in service sa o pregatesc si-n loc sa iasa mai reparata iese mai stricata.
Mi-am facut si programare pt. un test clip, acum sper sa nu fie ceva grav de sa fiu nevoit sa-i schimb tot modulul.
Am scris aici in speranta ca poate mai aflu vreo parere de la cineva eventual cineva care a mai patit.



--------------------
Renault Laguna 2 - Grandtour - 1.9dCi - Privilége - Facelift 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aco
post 5 Jul 2013, 19:38
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 742
Joined: 19 April 13
From: Ploiesti




La mine s-a manifestat oarecum asemanator, diferenta e ca mi-a facut unul din cabluri tun, apoi a inceput sa paraie pana a facut praf tot mecanismul.
Am rezolvat cu alt modul sh..


--------------------
Renault Laguna II 2.0dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexandruEnache
post 5 Jul 2013, 23:09
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 19 September 12




Da, am inteles, acum vad ca nu mai vrea deloc sa`mi decupleze. Nu-mi mai raspunde la sertarasu` ala deloc, cred ca o sa trebuiasca sa aduc un tester ca sa o misc. De curiozitate cat te-a ajuns modulul sh?


--------------------
Renault Laguna 2 - Grandtour - 1.9dCi - Privilége - Facelift 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aco
post 6 Jul 2013, 12:02
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 742
Joined: 19 April 13
From: Ploiesti




100 euro.
Codul de pe modulul sh nu era identic cu cel de pe modulul meu, dar s-a potrivit.

This post has been edited by Aco: 6 Jul 2013, 12:08


--------------------
Renault Laguna II 2.0dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady_vasiloiu
post 23 Aug 2014, 22:51
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 946
Joined: 12 March 12
From: Ploiesti




Salut,
ma confrunt cu o problema asemanatoare in ceea ce priveste functionalitatea franei de mana electrice de pe laguna.De cateva zile nu mai functioneaza frana de mana in sensul ca se blocheaza doar roata dreapta spate la actionarea manetei (m-am uitat sub masina si se pare ca se misca si sufa din stanga dar mult mai putin decat cea din dreapta)Motorasul se aude si functioneaza ok.O alta chestie ar fi ca am schimbat placutele pe spate acum 15.000 km si deja pe partea stanga spate sunt cam terminate in conditiile in care pe partea pe care lucreaza frana de mana, inca sunt ok, au carne.
Am testat sa vad daca functioneaza etrierul de pe stanga (si la apararea pedalei de frana, roata se infraneaza f bine)


--------------------
RENAULT CLIO 3 1.5dci dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aco
post 24 Aug 2014, 00:15
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 742
Joined: 19 April 13
From: Ploiesti




Daca zici ca si uzura placutelor e mai mare pe stanga, probabil e defect etrierul. Poti incerca sa-l demontezi si sa verifici daca lucreaza corect parghia pentru frana de mana, daca nu e blocata. Cu ocazia asta il poti si reconditiona.


--------------------
Renault Laguna II 2.0dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady_vasiloiu
post 24 Aug 2014, 12:10
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 946
Joined: 12 March 12
From: Ploiesti




Ai idee de unde se poate cumpara un kit de reparatie pentru etrierul spate?In conditiile in care etrierul functioneaza la apasarea pedalei de frana, e posibil sa fie doar partea care actioneaza frana de mana cu probleme?din cate am vazut eu, e un sistem cu arc si sufa care merge la motoras.


--------------------
RENAULT CLIO 3 1.5dci dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dondan
post 24 Aug 2014, 21:08
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 200
Joined: 25 October 08
From: oradea




Daca frana de mana functioneaza corect si totusi apare acel mesaj de eroare in bord cel mai probabil este de la maneta de actionare.
Am tot studiat problema.La reprezentanta au zis in prima faza ca e un senzor de la pedala de ambreiaj,ala tip potentiometru care costa vreo 470 lei.
Dupa aia ca e celalalt,dupa care ca e ala de la pedala de frana.
Dupa ultimele cercetari ar fi vorba despre maneta de actionare adica mai precis siguranta de copii din maneta.
Pentru asta ar trebui sa am alta maneta la indemana sa o verific sa nu dau banii anapoda pe ea.


--------------------
Renault Laguna 2 Laguna 2 privilege estate 2005 - BH 70 DON
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady_vasiloiu
post 25 Aug 2014, 08:11
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 946
Joined: 12 March 12
From: Ploiesti




Am zis ca functioneaza in sensul ca trage sufele dar nu se infraneaza cum trebuie roata din stanga.Ai idee daca frana trage direct proportional atat pe stanga cat si pe dreapta?sau simte diferenta dintre placute si trage in fiecare parte cat sa prinda discul?Din cate am vazut eu in cateva video-uri nu vad cum ar putea sa traga cu forta diferentiata pe stanga si pe dreapta.


--------------------
RENAULT CLIO 3 1.5dci dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aco
post 25 Aug 2014, 13:38
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 742
Joined: 19 April 13
From: Ploiesti




Chit de reparatii gasesti la orice magazin de piese auto, contine niste garnituri si un burduf. Nu poti sa-ti dai seama daca parghia care actioneaza frana de mana e gripata pana nu demontezi etrierul.
Ambele cabluri se misca la fel si pe stanga si pe dreapta. (ar trebui sa se miste).

This post has been edited by Aco: 25 Aug 2014, 13:40


--------------------
Renault Laguna II 2.0dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady_vasiloiu
post 25 Aug 2014, 13:48
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 946
Joined: 12 March 12
From: Ploiesti




Am inteles.O sa incerc sa dau jos etrierul si sa vad daca nu cumva parghia de la frana de mana e stricata/blocata.In conditiile in care motorasul trage sufa direct proportional, avand placutele mai uzate pe o parte se explica de ce o roata mi se franeaza si cealalta nu.Trebuie doar sa aflu de ce s-au uzat atat de diferit cele de pe stanga fata de cele de pe dreapta.


--------------------
RENAULT CLIO 3 1.5dci dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dondan
post 25 Aug 2014, 22:58
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 200
Joined: 25 October 08
From: oradea




Cand dai jos etrierul uitate la filetul melcat al etrierului.Cred ca ala ar fi problema.E uzat si cand tu eliberezi frana de mana el nu face cursa completa sa deblocheze roata complet.
Roata aia nu sa incalzit mai tare?


--------------------
Renault Laguna 2 Laguna 2 privilege estate 2005 - BH 70 DON
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady_vasiloiu
post 26 Aug 2014, 08:18
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 946
Joined: 12 March 12
From: Ploiesti




Mai sincer nu stiu...n-am observat si acum e cam tarziu pentru ca nu mai prinde deloc placuta pe disc.M-am uitat sub masina si parghia se misca sub 1 cm cand o imping cu o surubelnita si ce-i drept se misca destul de greu fata de cea de pe dreapta (dar nu pot sa-mi dau seama daca e dif)


--------------------
RENAULT CLIO 3 1.5dci dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dondan
post 6 Sep 2014, 21:39
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 200
Joined: 25 October 08
From: oradea




Etrierul are 2 bolturi pe care culiseaza partea de franare.Bolturile trec prin 2 garnituri de cauciuc.Alea daca se uzeaza(garniturile de cauciuc)ingreuneaza foarte mult deplasarea placutelor.Daca desfaci etrierul astea trebuie sa le verifici ca nu cred ca e problema cu frana de mana.Daca o sa te uiti la garniturile alea o sa vezi ca is ovalizate si pline cu mizerie.Daca o sa le cureti si dai cu ulei pe ele o sa mearga un timp dar dupa aia o sa apara aceasi problema,asa ca trebuie schimbate.


--------------------
Renault Laguna 2 Laguna 2 privilege estate 2005 - BH 70 DON
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfram
post 12 Sep 2014, 11:08
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 19 June 10




Am si eu o problema cu frana de mana electronica, la fel am dus-o la service pentru a-mi schimba distributia, cand m-am urcat in ea "hand break fault" la fel mi-au zis ca nu i-au facut nimic.
Am dat rotile de pe spate jos, motorasul se aude si la punerea franei de mana si la ridicarea franei de mana, problema este ca se pune doar pe un sfert, sau jumatate. Asta am observat cand am dat jos rotile si am tras frana de mana.

Beculetul de la maneta de la frana de mana nu se mai vede. Am pus-o pe tester, sters erori, apare la fel.

Daca aveti vreo idee cum as putea, am auzit de o resetare a modulului am incercat dar..cred ca nu corect.

Multumesc


--------------------
Renault Laguna 1.9 - 120 CP Phase II - 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady_vasiloiu
post 12 Sep 2014, 14:59
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 946
Joined: 12 March 12
From: Ploiesti




Nu tine pe nici o roata?sau tine pe ambele dar la fel de prost?Incearca sa tii de maneta aia ridicat undeva la 5 sec (se trage frana la maxim atunci).De altfel, da o borna de la baterie jos, trage manerul franei de mana(ala de urgenta din cotiera) si scoate sufele din etriere.Dupa ce le scoti, incearca sa impingi parghia cu mana, ar treebui sa mearga aprox 1 cm.daca nu le poti impinge cu mana, inseamna ca ai probleme cu etrierele.


--------------------
RENAULT CLIO 3 1.5dci dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady_vasiloiu
post 15 Sep 2014, 11:05
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 946
Joined: 12 March 12
From: Ploiesti




Revin dupa ce am fost la mecanic:
1.unul dintre cablurile care ies din motorasul franei de mana era blocat (si implicit si placutele erau blocate pe disc)
2.placutele de pe partea stanga spate erau praf - a fost blocata frana de mana si s-au prajit bine de tot-parghia se impinge franei de mana se impinge super usor
3.am dat jos sufa si am curatat-o pe interior si acum totul este ok
4.am schimbat si placutele pe ambele parti si frana functioneaza in parametric
5.am ramas cu un etrier in stare impecabila(spate stanga) cumparat de la Radocanu (daca e cineva interesat -PM)


--------------------
RENAULT CLIO 3 1.5dci dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bigigi
post 30 Jan 2015, 05:53
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 884
Joined: 29 September 06
From: Brasov




Am cumparat o laguna,2006,2.0 dci, frana electrica nu functioneaza si nu se aude nicio miscare iar beculetul rosu din butonul franei de mana nu este aprins si am mesajul PARK BREMSE PRUFEN.
Nu stiu cum sa desfac comanda franei (cea din stanga volanului) sa verific daca intra curent in sistemul de franare.
Siguranta 23 cum se extrage ?
Maine am sa incerc sa o pun pe un tester.
Multumesc.

This post has been edited by bigigi: 30 Jan 2015, 06:12


--------------------
Renault Laguna 1.9 dci , Laguna 2.0 dci 2006 - BV 07 UDL
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 30 Jan 2015, 07:27
Post #60


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Bec stins inseamna lipsa semnal=mufa scoasa/cablaj intrerupt/modul lipsa/siguranta scoasa......verifica pe sub masina prima data!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 16:30
Dacia