Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cutie de viteze automata Laguna III, Q&A

andreist
post 1 Jun 2016, 23:23
Post #61


betiv fumator consumator de porc


Group: Members
Posts: 819
Joined: 24 November 14




M-am uitat la ceva videouri pe youtube cu accelerari si intradevar pe laguna nu este de tip CVT, doar la 3.5L s-au pus alea, ( CVT = turatia sta constanta iar masina accelereaza fara schimbarea de turatii - la kickdown ). Oricum, nu este o operatiune complexa ce descrie colegul in postul acela lung, este doar desfacerea unui buson, golirea, si umplerea cu ulei proaspat insa fara schimabrea filtrului, care este foarte important la cutii automate, ramane ceva depozite de fier pe acolo. De obicei unde exista joja pentru ulei transmisie exista si indicator pentru nivel maxim la rece si la cald ( pana in 40 grade si peste 80 grade ) de acolo si verificarea nivelului la ulei cu cutia calda. Ca regula generala nu poti strica nimic schimband un ulei, strici mai degraba daca nu-l schimbi, il schimbi cu ceva gresit, sau pui nivel foarte scazut.

This post has been edited by andreist: 1 Jun 2016, 23:25


--------------------
Renault W209/R129/Symbol M113/K9K 702
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 2 Jun 2016, 06:57
Post #62


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Sau prea mult wink.gif. Treaba aia cu temperaturile de citit, in lipsa calculatorului, imi da de gandit.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RADU__
post 2 Jun 2016, 10:23
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.254
Joined: 18 October 07
From: Brasov




Sa nu-ti dea de gandit. CVA DPO nu are senzor de temperatura interogabil cu CLIP. Se citeste temp motorului si se considera ca apa care raceste si uleiul din cv ar fi.....cam tot acolo.


--------------------
Renault Megane IV Sedan TCE140 2022 - BV 22 ROC
tel.0742044570
Invata repede si aplica... tot repede!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinoana
post 2 Jun 2016, 21:28
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 254
Joined: 26 February 12
From: Craiova




cutia automata are 7 sau 8 l de ulei. Daca incerci sa il schimbi scoti maxim 3,5 l. Filtrul nu se schimba, deci, ce obtii prin schimbarea a 3,5 l de ulei??? Uleiul vechi se va combina 100% cu cel nou??




--------------------
Renault Laguna 3 Initiale Paris - MAI 345 234
Facebook Group Renault Laguna

www.facebook.com/groups/1065724683444028/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 2 Jun 2016, 21:38
Post #65


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




QUOTE(mars @ 1 Jun 2016, 23:58)
Eu stiu ca e o automata secventiala clasica (AJ0). CVT e pe Fluence.
*



Valeu, facem o varza aici..la secventiala nu se shimba nici un ulei, ca e ca manuala, aici era vorba de antichitatile cu comnvertizor de cuplu, la alea se schimba uleiul, la cvt nustiu.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 3 Jun 2016, 05:13
Post #66


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04






--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 11 Jul 2016, 18:56
Post #67


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Pana la urma a schimbat cineva uleiul la BVA? Cat a costat? Unde?


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luko13
post 4 Aug 2016, 13:03
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 21 August 08




Bai oameni buni , si pe mine ma macina treaba cu schimbatul uleiului in cutie. Nu stiu ce sa fac. Mi-a zis cineva ca se pot scoate si toti litrii de ulei din ea daca se da baia jos. Eu unul nu ma pricep la CVA. Astia de la Renault zic sa nu umblu la cutie decat daca are scurgeri. Am aproximativ 220 de mii de km cu ea si nu am schimbat pana acum nici un fluid la ea inafara de uleiul din motor. Masina are 8 ani. N-am schimbat nici curelele de accesorii ca zicea un mecanic de la Reanult ca daca nu fac zgomot sau daca nu curge pompa de apa , nu e nevoie sa le schimb avand in vedere ca are distributia pe lant. Lasand la o parte restul pentru ca am decis sa le schimb pe toate , la partea cu CVA chiar nu stiu ce sa fac. Este cineva care a schimbat uleiul in cutia automata, daca da, cum a procedat?
Multumesc!


--------------------
Renault Laguna3 2008/Estate/Initiale Paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iDoctor
post 4 Aug 2016, 13:44
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.062
Joined: 12 October 13




are 8 ani. N-am schimbat nici curelele de accesorii ca zicea un mecanic de la Reanult .......................
dute si pipi la bitumba pe ecusonul astuia , curelele sunt din cauciuc care imbatraneste si...


--------------------
Renault Megane 2011 / 150 hp - B-02-TYM
Nu mai am rabdare pentru prosti , ca este prea multi . dar multi .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luko13
post 4 Aug 2016, 13:58
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 21 August 08




Sincer , la fiecare schimb de ulei o veirfic peste tot, pe elevator , se prezinta foarte bine cureua de la alternator.Asta angreneaza si compresorul climei sau mai exista si alta curea?Lasa pe mecanic ca nu ma iau dupa el, tocmai din cauza asta vreau sa schimb tot. Oricum nu mi-ai raspuns la intrebarea esentiala smile.gif


--------------------
Renault Laguna3 2008/Estate/Initiale Paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 4 Aug 2016, 13:59
Post #71


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




La patru-cinci ani merita un antigel si lichid de frana masina... La sase ani kit de accesorii, macar cureaua. Fulia mare zic unii ca e moft.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 4 Aug 2016, 15:09
Post #72


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Eu am schimbat si fulia mare la 4 ani. Moft ...


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 4 Aug 2016, 19:17
Post #73


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Eu o schimb la anul, la 160.000 si sase ani, fix ca la carte.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 4 Aug 2016, 22:55
Post #74


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Eu am alta carte: 160.000Km sau 4 ani. Pe la 6 ani crapa fulia aia, de fapt caucicucul din ea.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 15 Sep 2016, 04:48
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




uite aici pe cine intereseaza ce si cum se face
----------------------
http://www.jatco.co.jp/ENGLISH/products/stepat/jf613e.html
----------------------------
http://www.motospecs.com.au/assets/files/d...613E(Nov13).pdf
--------------------------------

ultimul cel mai important , cam cum se face procedura de inlocuire a uleiului si filtrului de cutie automata este atasat





<span class='edit'>15 Sep 2016, 14:12:</span>
pentru mars ..... si cutia AJ0 de la Renault produsa de Jatco

http://at-manuals.com/manuals/jf613e-f6aja-w6aja/

This post has been edited by stefandinescu70: 15 Sep 2016, 14:13


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 22 Sep 2016, 20:27
Post #76


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Am primit un raspuns de la Renault (din Franta, dar nu pe canal oficial), ca uleiul "pe viata" inseamna 13 ani sau 300.000 km (sau 200.000 km daca masina e utilizata in regim preponderent urban) si ca nu recomanda schimbarea lui pana la 200.000 km, daca cutia nu da semne de oboseala.

Pe de alta parte, un dealer (Meridian Nord) mi-a raspuns ca au mai facut acest schimb la cererea proprietarilor, pretul fiind de 200 de lei uleiul (Elf Tranself J6 - 4 litri) si 200 de lei manopera. Se schimba doar uleiul din cutie, aproximativ 3.5 litri, nu si cel din convertizor.

Eu inca ma mai gandesc ce sa fac (masina are cinci ani si 150.000 km, fara probleme la cutie). Imi vine greu sa cred ca Renault isi asuma riscul de a pica cutiile in garantie, din cauza uleiului, mai ales in tari unde se fac multi kilometri in primii cativa ani, cum ar fi Franta sau Germania.

Cineva mi-a zis ca e cu dus si intors, ca, daca nu se face schimbul ca la carte (cantitate de ulei, temperatura etc.) sau cutia are uzura mare, poate fi mai rau decat daca cutia e lasata in treaba ei.

Aici (la comentarii): http://www.planeterenault.com/1-gamme/40-t.../4894-bva6-ajo/ vad ca sunt masini de sapte-opt ani cu peste 200.000 km care n-au avut nicio problema (un Scenic are chiar 400.000 km, o Laguna III cu 320.000). Pe de alta parte, la altele zic proprietarii ca le-au facut acest schimb la anumite intervale si chiar au sarit de 300.000 cu ele.

Acum ce sa inteleg? Ca uleiul tine mai mult decat piesele din cutie? Chiar nu a schimbat nimeni uleiul la cutia asta?


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 23 Sep 2016, 04:16
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




Cutia automata , nu este LOTERIE , este o consumabila a masini pe care este montata. Exemplul clar este un ambreiaj care depinde de piciorul care il foloseste , cand , cum si de cate ori , se uzeaza . Mai depinde de cat de puternic este motorul si il ultimul rand cat de mult este folosita masina in oras sau la sosea . Singura componenta a cutie automate care preia tot spanul produs in ambreiajele cutiei este uleiul care este filtrat fiind NO PROBLEM . Dar , exista un mare DAR , cand uleiul isi strica calitatile datorita temperaturii din frictiunea produsa ( depinde de pedala si masura la talpa a soferului ) si filtrul de ulei incepe sa se colmateze , presiunea de ulei scade ( produsa in cutia automata pentru blocarea/strangerea discurilor/franelor din cutie ) ducand la usoare smucituri la cuplari/schimbari , electrovalvele incep sa iasa din parametrii , etc etc si se duce la distrugerea cutiei automate . De aceea sunt cutii automate cu 400 000 km fara probleme , sunt cutii cu 150 000 km sau numai 100 000 si sunt praf , depinde de TALPA primita sau neprimita . De aceea fabricantii recomanda la 60 000 km schimbarea uleiului , max 80 000 km , ca sa nu conteze talpa primita de cutie si sa tina normal cat a fost ea conceputa

23 Sep 2016, 04:26:
Dealerii Renault ( si poate nu numai Renault ) din Romania , NU VOR SA SE BAGE la cutiile automate , pentru ca : nu au oameni calificati sa se priceapa la aceasta operatie , nu au masini multe vandute cu automate in Romania si pentru ei este simplu , CUTIA AUTOMATA SE SCHIMBA ( in garantie pe banii Renault sau postgarantie pe banii clientilor ) cu una reconditionata ( de alti baieti destepti , in general din Ungaria sau Austria ) cu pret in jur de 4000 euro sau una nou in jur 8000 de euro . Dar la o masina de 10000 - 12000 euro sa schimbi o cutie auto de 3500 euro mi se pare cam mult , cand o servisare normala a unei automate costa max 300 euro .

This post has been edited by stefandinescu70: 23 Sep 2016, 04:26


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RADU__
post 23 Sep 2016, 06:23
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.254
Joined: 18 October 07
From: Brasov




Dupa cum stiti, (si ma refer la cei mai vechi pe acest forum) ma ocup de multi ani de cutii automate. Toate masinile care le-am avut pana acum, au avut doar cutii automate.
Despre CVA Renault in special modelul DPO pot sa va spun o gramada de defecte, clasice, provocate sau survenite.
In toate cutiile automate care le-am dezasamblat pana acum (si nu au fost putine) in general am gasit ulei daca nu "cristal" cel putin foarte curat. Uleiul se contamineaza NUMAI in cazul unei avarii. Este clar ca atunci cand gaseam ulei tulbure, mirositor intepator sau cu microparticole metalice (folosesc chiar un pseudomicroscop de multe ori) cautam cauza si de fiecare data gaseam piesa uzata sau afectata. In general se uzeaza discurile de frictiune (franele) care nu rezista la patinare. Va rog sa ma credeti ca o pereche de discuri de frictiune se distruge in mai putin de 30' in cazul patinarii. Toate franele din bva trebuie sa actioneze "tot sau nimic" . Fazele intermediare sunt de ordinul milisecundelor.
Patinarea apare in momentul cand se pierde presiunea din diverse motive. In general lipsa de etansare la mansetele de rotatie, la pistoanele de reactie, sau la lagarele de alunecare (cuzineti).
Acum sa nu intelegeti ca fac "pledoarie" pentru neschimbarea uleiului. Sigur ca un ulei proaspat in BVA nu poate sa faca rau, daca nu este ulei de floarea soarelui.
Dar daca nu se respecta STRICT PROCEDURA data de constructor, atunci sigur veti face mult mai rau.
Pentru cei care doresc relatii suplimentare, puteti sa ma contactati la telefon 0742044570, Radu Pascu


--------------------
Renault Megane IV Sedan TCE140 2022 - BV 22 ROC
tel.0742044570
Invata repede si aplica... tot repede!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 23 Sep 2016, 06:51
Post #79


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Mno, ma bucur ca mai avem si alte pareri. Legat de temperatura, eu stiu ca cutia asta e racita binisor, plus ca are protectie, te avertizaeza in bord daca e cazul sa opresti si s-o lasi sa se raceasca.

23 Sep 2016, 15:04:
A dat Domnul!

"Buna ziua,

Stimate domnule Mars,

Va multumim pentru increderea pe care ne-ati acordat-o apeland la serviciile noastre.

Referitor la solicitarea dumneavoatra, va informam ca in documentatia tehnica nu se impune inlocuirea uleiului cutiei de viteze.

Daca totusi doriti inlocuirea uleiului cutiei de viteze, va recomandam sa va adresati unui Reparator autorizat Renault. Lista partenerilor autorizati poate fi vizualizata accesand linkul: https://www.renault.ro/reteaua-renault.htm .


Ramanem in continuare deschisi pentru orice solicitari si sugestii in legatura cu produsele si serviciile oferite de firma noastra. Ne puteti contacta la adresa de e-mail voceaclientului.renault@renault.com sau folosind formularul de contact de pe site-ul www.renault.ro, ori la numarul de telefon 021 203 88 58.


Cu deosebita stima,

Dan Popescu
Analist Servicii Client
Vocea Clientului Renault"

Mno, nici nu ma asteptam la alt raspuns.

24 Sep 2016, 08:23:
Am vorbit ieri cu dl. Radu si, in 30 de minute, am inteles mai multe despre BVA decat din toate forumurile si discutiile sterile de pe aici. Nu schimb uleiul si gata. Sa zicem ca ala ar fi cea mai mica problema a cutiei. Un schimb facut prost, insa, poate dauna grav sanatatii smile.gif.

Exploatata corect, nu are de ce sa crape, si in niciun caz din cauza uleiului. Cand o pica, se repara sau se schimba. Dar, cum masina a mers 150.000 mai mult extraurban si nici eu nu intru in Bucuresti cu ea, nu vad motive de ingrijorare in urmatorii patru-cinci ani, cat o mai tin. Case closed, cel putin pentru mine.

This post has been edited by mars: 24 Sep 2016, 08:23


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 24 Sep 2016, 09:08
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




ai scapat de un pitic.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 24 Sep 2016, 09:12
Post #81


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Care nici macar n-a fost (initial) al meu wink.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 24 Sep 2016, 09:38
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




de aia nu scapam, din pacate.

oricum e bine ca ai unde sa apelezi in caz de doamne fereste.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 27 Sep 2016, 04:39
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




sper ca piticul sa nu devina realitate si cutia sa tina fara interventii si de acum inainte cum a mers si pana acum. Dar fara intretinere , piticul isi va cere drepturile odata


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 27 Sep 2016, 06:44
Post #84


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Daca il apuca pe pitic, in viitorul mai apropiat sau mai indepartat (prea mult timp nu are, ca tin masina cinci ani, adica maxim 50.000 km), o sa o repar sau iau cutie reconditionata de la Reno.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefyi2001
post 3 Oct 2016, 17:52
Post #85


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 15 October 12




Salutare. Am citit cu interes discutiile despre cutiile de viteze automate. Acum vin si eu cu o situatie si sper sa primesc si parerile inainte de a ajunge la reprezentanta cu ea pt clarificari.
Masina are 204 000 km si 8 ani.
Aproximativ de 7 luni, la accelerari puternice gen kickdown sau pana in kickdown, in momentul schimbarii vitezei cand este la rosu ca si turatie, se intampla sa smuceasca putin schimbarea vitezei (un efect de genul cand schimbi la manuala si iei piciorul de pe ambreiaj prea repede si se smuceste putin masina). Se intampla cam 1 data la x perioade de timp, fara exactitate sau de 2 ori in 10 min dau 1 data in 2 luni.
Aveti idee ce ar putea fi?


--------------------
Renault Laguna 3 a 2008 / Dinamique - B 023423
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 3 Oct 2016, 21:44
Post #86


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Uleiul la cutie l-ai schimbat?


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 3 Oct 2016, 22:19
Post #87


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Scutura tare? Eu nu am simtit treaba asta. La KD oricum e un usor soc, ca si la manuala, cand retrogradezi. Si nu cred ca uleiul rezolva ceva. Poate o fi normal.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RADU__
post 4 Oct 2016, 06:41
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.254
Joined: 18 October 07
From: Brasov




Efectul este datorat timpului de reactie diferit, in functie de autoadaptabilitatea cva pe ultimii 20-30KM


--------------------
Renault Megane IV Sedan TCE140 2022 - BV 22 ROC
tel.0742044570
Invata repede si aplica... tot repede!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 4 Oct 2016, 08:27
Post #89


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Si eu am observat ca CVA "invata". Mai nou, incep sa folosesc tot mai rar KD, se poate depasi decent si fara KD, daca, inainte de manevra, se ridica turatia printr-o apasare scurta si mai hotarata pe acceleratie, dar nu pana dincolo de punctul KD. Cutia retrogradeaza fara sa se simta vreun soc sau sa creasca viteza si motorul ramane turat o vreme, timp in cate se poate initia o depasire foarte eleganta wink.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 4 Oct 2016, 10:13
Post #90


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




O automata presupune si o adaptare a soferului. smile.gif


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:21
Dacia