Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

62 Pages « < 60 61 62 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault Fluence, Noul model sedan

VladSoare
post 27 Dec 2014, 20:38
Post #1831


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Fordul e mai scump, dar face. Dar nu despre asta e vorba, ci despre flexibilitate.
Și-apoi, nu-i obligatoriu ca Fordul să fie cu mult mai scump. Fluence-ul pe care pusesem în final ochii (2.0 CVT Privilege) mi-l dădeau la un preț comparabil cu un Focus (și nu unul chior). Și mi-l aduceau în trei luni.
Înainte de a alege Fordul, am cochetat cu Octavia. Acolo era la fel: îmi puteam alege orice motor, cu orice cutie, cu orice combinație de opțiuni.
Numai la francezi, să vezi, c-o fi, c-o păți, că nu se poate, că nu e bine, că aia nu există, aia nu-i compatibilă, aia nu-i disponibilă, etc. Penibil. Și cînd spun francezi nu mă refer numai la Renault, ci și la Peugeot și Citroen (că m-am uitat și la ele). O fi ceva național, vreo tradiție franțuzească, nu știu...

This post has been edited by VladSoare: 27 Dec 2014, 20:45


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ali3n_cop
post 27 Dec 2014, 22:06
Post #1832


🎲🎲


Group: Members
Posts: 1.265
Joined: 28 May 12
From: 🏡




Nu neaparat. Sunt doar limitati. Atat de limitati incat au ajuns sa scoata o simpla rotita de la aeratoare in ideea de a face economie.


--------------------
Mercedes Sprinter "Sārak Edition" 1998
The truth is out there
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 28 Dec 2014, 15:33
Post #1833


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Mda, dar e păcat, pentru că franțuzoaicele sînt speciale în felul lor. E păcat să nu le poți cumpăra din cauza unor tîmpenii. Iar partea ironică este că se găsesc mulți care să-i și aprobe, cum că au dreptate francezii, că așa e bine, că altfel nu se poate, etc...
Personal nu exclud ideea de a reveni cîndva la francezi, dacă le vine mintea la cap. Sau dacă se întîmplă ca gusturile mele în materie de mașini (care-s mereu în schimbare) să ajungă la un moment dat să se potrivească cu oferta lor rigidă.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Piper101
post 28 Dec 2014, 17:34
Post #1834


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 30 March 14




Astea is aberatii. Full options masina asta costa 14.000 euro cu reducerea de acum. Ce vrei mai mult? Xenon si piele cu bani de logan poti sa tot visezi. Am mers zilele astea cu a class-ul unui prieten, masina de 30 mii. Cand luam o groapa facea ca un low cost si peste 100 km/h se auzea foarte urat aerul peste oglinzi si altele. Asa cum e ea, fara rotite la aeratoare si altele fluence-ul sta exemplar pe roti la peste 100, si nici nu stramba nasul la gropi.


--------------------
Renault Fluence Privilege 1.5 dci 105cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ali3n_cop
post 28 Dec 2014, 18:30
Post #1835


🎲🎲


Group: Members
Posts: 1.265
Joined: 28 May 12
From: 🏡




QUOTE(Piper101 @ 28 Dec 2014, 18:34)
fluence-ul sta exemplar pe roti la peste 100
*

Pana la prima curba.


--------------------
Mercedes Sprinter "Sārak Edition" 1998
The truth is out there
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 28 Dec 2014, 19:41
Post #1836


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(Piper101 @ 28 Dec 2014, 17:34)
Astea is aberatii. Full options masina asta costa 14.000 euro cu reducerea de acum.
*

Nu vorbesc de cît costă acum. Vorbesc de 2011. Ai idee cît costa atunci un Privilege 2.0 CVT?

QUOTE(Piper101 @ 28 Dec 2014, 17:34)
Ce vrei mai mult? Xenon si piele cu bani de logan poti sa tot visezi.
*

Colegu', mă îngrijorezi. Te simți bine? huh.gif
Am zis eu ceva de piele? Am zis eu ceva de xenon? Am zis eu ceva de preț de Logan?
Despre ce naiba vorbești? wacko.gif

QUOTE(Piper101 @ 28 Dec 2014, 17:34)
Am mers zilele astea cu a class-ul unui prieten, masina de 30 mii. Cand luam o groapa facea ca un low cost si peste 100 km/h se auzea foarte urat aerul peste oglinzi si altele. Asa cum e ea, fara rotite la aeratoare si altele fluence-ul sta exemplar pe roti la peste 100, si nici nu stramba nasul la gropi.
*

A-class e o glumă. Ți-ai și găsit cu ce să te compari.
Iar la 100 nu-i mare lucru să stea pe roți. Și dacia berlină stătea. radmasa.gif


This post has been edited by VladSoare: 28 Dec 2014, 19:55


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuki46
post 29 Dec 2014, 19:00
Post #1837


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 3 February 13




Clar oamenii aia din conducerea Renault au facut pe baza unor calcule niste simulari de productie si probabil ca "profitul" ar scadea un pic daca ar pune la dispozitie libertata totala clientiilor in asi configura masina. Sau poate asta ii o strategie pentru a face pe om sa scoata inca 1000E din buzunar pentru o varianta superioara cu 4 optiuni (de ex.) cand el is doreste doar una.

Pe vremuri (anii 2000-2005) stiu ca asa era si la VW, puteai lua o varianta mai de baza dar anumite optini vineau doar la pachet de cate 5 odata, ex. vrei ESP, trebuia sa iei un pachet de vreo 1000+ Euro care iti mai dadea inca 4-6 airbaguri, sisteme Isofix etc.

Din pacate Renault inca merge pe trendul acesta de a obliga omu sa cumpere oarecum un nivel de echipare (Expression, Privilege etc.) in loc sa il lasa se bifeze el optiunile care le doreste. Clar ii mai complicat pentru toata lumea (reprezenta, fabrica, companie) sa gestioneze un procent ridicat de comenzi personalizate decat ceva prestabilit, asa ca eu cred ca cei de la Renault sunt mai puturosi si nu vor sa se complice.

Un prieten care a lucrat la Seat acuma cativa ani si mi-a povestit cum un coleg de-al lui, dupa ce clientul si-a bifat optiunile, a omis sa treava cutia DSG in comanda catre fabrica. A fost intradevar un lant de greseli acolo, cert este ca dupa 1 luna si ceva cand masina era la Seat in Cluj...clientul a avut un mic mare soc. Pana la urma dealeru din cluj a mai pus o comanda (cu DSG de data asta), clientul a primit un discount semnificativ din cauza neplaceriilor, iar astia de la Seat din Cluj au ramas cu prima masina pe cap...masina care au vandut-o ulterior altui client, dar tot cu un discount. Pe langa asta am mai auzit de masini care pe drum incoace au fost batute de gheata, iar dealerul pana sa dea masina clientului a reparat capota si plafonul la serviceul lor. Pe langa astea am mai auzit la povesti despre fel de fel de rahaturi de astea romanesti cu masini mult peste Renault care pana sa fie date clientului au primit ambreaje noi si alte piese care nu erau montate bine din fabrica sau care au cedat in cei ca. 10km cat face masina pana sa ajunga la client.

Eu personal la urmatoarea masina, voi trece clar pe la Renault, dar daca oferta lor nu va fi pe masura cererii mele, atunci voi apela la alta companie care imi va satisface nevoile mele.

This post has been edited by cuki46: 29 Dec 2014, 19:06


--------------------
2017 MB C220 / 2012 Fluence 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Piper101
post 29 Dec 2014, 19:19
Post #1838


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 30 March 14




Mie mi se pare normal sa nu te lase sa pui ce vrei tu. Adica nu e normal sa ai scaune de piele si usi de plastic infect. Si masinile premium vin cu optiuni, sau sunt limitari in functie de versiunea aleasa, fix ca reno. Si mereu optiunile la pachet vor fi mai ieftine decat cele luate singular. In fine, urmatoarea masina nu va mai fi renault doar de dragul diversificarii, daca se poate, vreau sa le experimentez pe toate.


--------------------
Renault Fluence Privilege 1.5 dci 105cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuki46
post 29 Dec 2014, 22:39
Post #1839


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 3 February 13




QUOTE(Piper101 @ 29 Dec 2014, 19:19)
Mie mi se pare normal sa nu te lase sa pui ce vrei tu. Adica nu e normal sa ai scaune de piele si usi de plastic infect. Si masinile premium vin cu optiuni, sau sunt limitari in functie de versiunea aleasa, fix ca reno. Si mereu optiunile la pachet vor fi mai ieftine decat cele luate singular. In fine, urmatoarea masina nu va mai fi renault doar de dragul diversificarii, daca se poate, vreau sa le experimentez pe toate.
*



Normal...si probabil 99% nu isi vor dori pielea ca si singura optiune pe o masina cheala...dar poate ca mai exista un 1%...iar la vanzari de 100.000 mi ex, 1% is 1000 de bucati


--------------------
2017 MB C220 / 2012 Fluence 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 30 Dec 2014, 10:22
Post #1840


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Tu ai o obsesie cu pielea aia, de-i tot dai într-una cu ea? Am zis eu ceva de piele?
Voiam o mașină pe benzină, cu putere peste medie, cu cutie automată. Ei îmi dădeau automată numai pe diesel. Iote, eu nu voiam tractor, că am eu o țăcăneală. De ce naiba nu pot să am automată și benzină, cum se poate la alte mărci?
Îmi dădeau în schimb o variantă de compromis, CVT. Am zis OK inițial, dar pe urmă am condus un CVT al unui prieten și nu mi-a plăcut, așa că am renunțat și am zis că iau cutie manuală. Dar motorul de doi litri benzină nu era disponibil cu cutie manuală decît în echipare Dinamique.
După ce am făcut așa rolleyes.gif am zis OK, atunci o iau așa și punem pe ea toate opțiunile ca să ajungă la Privilege. Ei, să vezi poznă, că oglinda eletrocromatică nu era disponibilă ca opțiune separată pentru Dinamique, ci o dădeau numai pe Privilege-urile native.
Normal că m-am enervat.
N-are nici o legătură cu pielea sau cu prețul de Logan. Cînd m-am dus la dealer n-am cerut o mașină cu preț de Logan. N-am cerut piele cu plastice infecte.

This post has been edited by VladSoare: 30 Dec 2014, 10:31


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 30 Dec 2014, 17:51
Post #1841


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




QUOTE(Piper101 @ 28 Dec 2014, 17:34)
Astea is aberatii. Full options masina asta costa 14.000 euro cu reducerea de acum. Ce vrei mai mult? Xenon si piele cu bani de logan poti sa tot visezi. Am mers zilele astea cu a class-ul unui prieten, masina de 30 mii. Cand luam o groapa facea ca un low cost si peste 100 km/h se auzea foarte urat aerul peste oglinzi si altele. Asa cum e ea, fara rotite la aeratoare si altele fluence-ul sta exemplar pe roti la peste 100, si nici nu stramba nasul la gropi.
*


Vorbesti de actualul model de A -klasse?Daca da,iti spun ca am mers cu Cla,si la 240 era cel putin ok,la toate capitolele,inclusiv fonic.Iar ca zgomote ale suspensiei,ale sunt glume.


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
c0st3l
post 23 Jun 2019, 09:14
Post #1842


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 17 September 13




Salut,

Ma poate ajuta cineva cu brosura in format pdf pentru Fluence ph1?
Sunt interesat de nivelul de echipare pe fiecare versiune.
Multumesc!


--------------------
Renault Fluence Dynamique 1.6 16v 110cp 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
62 Pages « < 60 61 62
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:33
Dacia