Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Camioane vechi, Amintiri din catanie si nu numai...

Dodone
post 4 Dec 2009, 08:19
Post #1


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Salutare oameni buni.
Am dechis topicul acesta sa ne depanam amintiri despre tehnica auto veche, ca si babele la gura sobei.
Oricine a avut contact cu asa ceva e binevenit.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adila16
post 4 Dec 2009, 09:04
Post #2


mecanic aero (sau aerian?)


Group: Members
Posts: 848
Joined: 14 October 06




Bine te-am (re)gasit! :-D
Catania, aia hulita si-njurata, s-a dovedit, pana la urma, utila. Macar ca experienta de viata, daca nu mai mult. Unora le-a pus o meserie in brate (de exemplu, stiu sumedenie de flacai care, dupa ce si-au luat "C"-ul in armata, la Targoviste, Caracal, Pitesti sau Sacalaz, isi castiga painea ca soferi profesionisti).

Cat despre tehnica auto (si nu numai) pe care am intalnit-o in perioada asta (era cat pe ce sa citez un clasic in viata si sa scriu "de referinta"... :-) ) era majoritar autohtona sau de sorginte sovietica. Exemplarele de Tatra cu cabina avansata, 8x8 sau 6x6 erau destul de rare, tocmai de aceea privite ca "rara avis"... Despre Tatrele cu motor avansat, cele cu cabina rosie sau portocalie, le-am intalnit mai mult la deal si munte, carand busteni pe drumuri forestiere, si ma uitam cat de patetica si silfida arata Raba mea comparativ cu masivul camion cehoslovac.
Veneam de la Mija cu balast pentru parcul auto al unitatii, dupa ce dusesem in Irak-urile noastre ceva lazi pentru care am pus stegulete rosii pe bratele oglinzilor si, in timp ce asteptam sa se reorganizeze coloana - subofiterul de la Controlul Circulatiei al M.Ap.N. care ne-a fost, la intoarcere, inainte-mergator cu o Dacia 1300 neagra cu doua girofaruri albastre, era, pesemne, la crasma, sorbind tacticos o bere de Azuga - am fost suprins sa vad iesind dintre tufe si intrand pe asfalt, o Tatra cu motor avansat, tragand dupa ea o racoanta desalata de incarcatura. Mi-a placut suieratul turbinelor, cum s-a vazut "lucrand" leaganul puntilor spate, unghiul de cadere al rotilor in viraj, dar si rapoartele "scurte" ale cutiei de viteze...
In fine, s-a format coloana si s-a dat semnalul de plecare. Subofiterul, nestiind cu cine are de-a face (canalagii cu state vechi, deja, si muuulti kilometri la bordul "basculelor"...), ghida coloana cam cu 40-45 kmh...Pana cand a sesizat ca in luneta nu vede decat o bara de protectie. Din reflex, a accelerat. Pana la 55-60. Si iar a vazut in luneta numai bara de protectie. Omul si-a dat seama, pana la urma, ca e ceva in neregula cu noi, si a marit ritmul pana aproape de 80 kmh, pe liniile drepte, siderat fiind ca, pana la Targoviste, n-a avut evenimente. Canaliile de noi, nu l-am avertizat "toa'su' gradu', relax ca nu suntem diletanti...". Ci doar i-am dovedit... Aveam sa-l lamurim ca numerele vopsite pe cabine nu sunt doar o joaca de-a loctiitorului tehnic, ci sunt "numere de raliu" de canalagii si ca, desi masinile noastre poarta si inscriptii de "SCOALA", nu-i elev niciunul dintre noi...A plecat vorbind singur, dupa ce, desigur, ne-a dat pe goarna la seful de stat major ca "am speriat lumea cu basculele noastre, la 80 la ora..."... Seful de stat major, care ne selectase pentru trebusoara asta, s-a multumit sa ne intrebe daca suntem toti, intregi si noi, si masinile. Primind raspuns afirmativ, ne-a concediat cu un gest si recomandarea "sa nu va-mbatati prea tare"... Stia si el ca la Mija se gasea delicioasa bere "Azuga" pe care o cazam, de la locul de achizitie pana la cel de consum, in rezervoarele basculantelor: pe gura de umplere, intra la fix, ca si calibru, sticla de juma' de litru, pe care o "ancoram" cu sarma de gulerul interior al sitei rezervorului...Puteam gazdui astfel trei sau patru asemenea recipiente. Mai multe, zanganeau lovindu-se intre ele aparand riscul major sa se sparga. Si nu era o fericire sa cureti rezervorul de cioburi si sa arunci motorina contaminata... :-)


--------------------
Renault Megane BiCorp 1.6 16v Confort Dinamique / Beige Angora (TEA19) 2004 - / aka Kurulina
...The more I get to know people, the more I like my dog...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 4 Dec 2009, 09:32
Post #3


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Nu stiu cum vi s-a parut voua... buna... rea.... cert este ca eu am fugit vreo 8 ani de armata... si am reusit sa o fentez pana la urma.....


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adila16
post 4 Dec 2009, 12:39
Post #4


mecanic aero (sau aerian?)


Group: Members
Posts: 848
Joined: 14 October 06




in acele vremuri, ca sa te angajezi pe undeva, era conditia esentiala sa ai "stagiul militar satisfacut"... si ...

daca in primele doua-trei saptamani (perioada de instructie, deh...), pana m-am acomodat cu noul regim de viata, injuram de toate alea, dupa ce m-am obisnuit mi-am dat seama ca nu-i asa rau sa ai un program ordonat...
desigur, facand abstractie de faptul ca soldatul era in permanenta flamand, insetat si gata sa atipeasca imediat ce prindea un moment de respiro...

apoi, dupa juramant, am inceput scoala si, intre doua "salt inainteeee!" si un "culcaaaat!" mai citeam decretul 328/1966 revizuit in '84, sau mai faceam cate un poligon-doua...

am dat examenul, am fost selectat pentru instructori si am urmat si un curs intensiv, cu un nou examen, cu bareme draconice...
dupa ce am fost instiintati ca am obtinut autorizatia si atestatul, in momentul urmator ni s-au pus salopetele in brate, ni s-a dat o juma de ora sa ne strangem bulendrele, dupa care am fost cocotati intr-un camion, cu destinatia Oltenita.

si abia d-acum avea sa inceapa "aventura"... :-)
cea mai faina perioada a cataniei...ne simteam liberi ca pasarea cerului, numai noi si basculanta, gonind pe tronson cu j'de tone de balast in carca, ori "vanand" gainile sau gastele ratacite pe la periferia orasului...

insa, cand reveneam in unitate, la tirgoviste, chestie cu periodicitate, de regula, la doua saptamani (2 pe canal, 1 in unitate), parca eram inchisi, cu toate ca eram tot pe masina, cu sau fara elevi, in poligon, in oras sau in tancodrom.
desi, regimul din unitate putea fi catalogat drept "sanatoriu" sau "casa de vacanta", comparativ cu cel al vecinilor nostri tanchisti...

pe canal lucram 12 ore: o saptamana de zi, una de noapte. schimb de tura, duminica.
in ciuda conditiilor grele, ne straduiam din toata priceperea sa avem masinile in stare de functionare, pentru ca, altminteri, daca basculanta era imobilizata in parc, eram afectati, automat, grupei de deservire...sectoare, bucatarie, plantoane...pana la repararea masinii...si nu era simplu sa mentii negru imaculat tartanul din dormitor, nu era simplu sa veghezi cand dormitorul rasuna de sforaiturile celor de "la liber" sau sa speli, doar cu o lingura de dero, vesela de inox astfel incat sa scartaie...erau optiuni care nu prea atrageau... :-)

cat despre trafic, am putut trage o singura concluzie: supravietuirea efectiva depindea de cat de repede si bine te deprindeai cu volanul...te "tineai" bine de covrig, aveai sansa sa iti revezi casa...la propriu.

accidentele se imparteau un doua: insignifiante (o tabla stramba, o bena scalciata, o punte smulsa sau un parbriz spart...) si majore (cu procuratura, legisti etc.)...dintr-astea din urma am vazut doua. urate, tare urate.
dar care nu ne-au demoralizat. din contra: ajunsesem sa facem concurs de tete-a-queue cu basculantele sau poligonul auto cu spatele... :-) in timp, nu oricum!
de burn-out-uri, insa, nu prea putea fi vorba decat ocazional, inainte schimbarea cauciucurilor (de regula cand deveneau slick-uri...), pen'ca gumele erau marfa de "contrabanda"...
la fel ca si becurile pe 24v si oglinzile retrovizoare...care se "completau" rapid, profitand de cel mai mic moment propice... :-)

in rest, o experienta de viata....
poate-s eu prea superficial, poate si varsta pe care o aveam, dar in memorie nu mi-au ramas prea multe amintiri neplacute...desi, momente sau perioade nasoale sigur ca au fost.


--------------------
Renault Megane BiCorp 1.6 16v Confort Dinamique / Beige Angora (TEA19) 2004 - / aka Kurulina
...The more I get to know people, the more I like my dog...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 4 Dec 2009, 14:48
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Coane cj98czh,dupa '89 a devenit ceva mai usor sa faci fente cu MApN-ul.Inainte insa?Era beleaua dracului sa-ti iasa pasenta!Crede-ma ca am incercat si eu in fel si chip si cand spun "fel si chip" ma refer la o sacosa cu wischiane,cartuse de Kent si fo 2kg de cafea Wienner.Pe vremea aia erau cele mai tari valute(cu exceptia mezelurilor de Comtim).Au umblat tata si un unchi de le-ai iesit pe nas sa incerce sa-l scuteasca pe odoru' mamii(recte mandea) de servit patria.Asa de bine le-au "reusit" demersurile la amandoi de am aterizat din Timisoara direct la scoala regimentala din Roman! radmasa.gif
Cand eram aproape gata cu liceul au venit niste ofiteri in scoala si ne-au numarat din cataloage.72 de plavani cu carnete de conducere.Aur!!Avea tara nevoie de noi ca de aer!! laugh.gif
S-a dat pravila amarnica(amenintari cu aducere fortata,Militie si alte infrigurate spaimosenii) daca in ziua urmatoare nu ne prezentam toti cei 72 de vitei la usa centrului de recrutare.Stiau apv-istii ce stiau!Intrucat eram toti soferi profesionisti cu acte in regula era aproape exclus ca vreunul din noi sa prezinte "defectiuni".
In ziua urmatoare n-am avut niciunul curajul sa ne dam loviti! ph34r.gif
A urmat extragarea augustelor noastre personalitati din "scutece" si apoi a inceput plimbatul(la nudul gol,evident)din usa in usa(printre doctori,doctorite si asistente) in vederea masurarii,cantaririi si in general a aprecierii starii de "apt" a tinerelor vlastare ale patriei pe care urmau sa o slujeasca cu credinta!Imi era asa o rusine de muierile alea de am crezut ca o sa mi se ascunda "aparatura" in pantece de atata jena!!Bineinteles ca respectivele cocoane nu erau de loc impresionate de obrajii nostri purpurii si cu atat mau putin de dotarile ce ne spanzurau (jalnice si tematoare) pe sub burti!Tampita situatie! blush.gif
Ei bine din 72 de insi UNUL SINGUR a fost declarat inapt(pe timp de pace).Avea platfus!In rest??Toata lumea trecuta la catastif in vederea unei viitoare(foarte apropiate) recrutari.
Dupa bacalaureat au inceput sa "pice" primii dintre noi!Care cu termen redus care cu terment intreg,fara osebire,am plecat cu totii la oaste!!
La inceputul lui Noiembrie '83 am primit si eu invitatia la comisariat!FMM!! 251.gif
Mi s-a inmanat foaia de drum si ordinul de prezentare la unitate.In 30 Noiembrie am sarit pe peronul garii din Roman.Ningea.

This post has been edited by marian-j: 4 Dec 2009, 14:53


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adila16
post 4 Dec 2009, 15:39
Post #6


mecanic aero (sau aerian?)


Group: Members
Posts: 848
Joined: 14 October 06




cum zice si nenea marian, vizita medicala a fost de vis...
mai ales la dermato si la interne, unde ne-au cautat si-n retina ochiului maro.
avea tara nevoie de vajnici ostasi care sa-i apere fruntariile, deh...iar figura cu amanatul nu tinea decat daca stiai la care porti sa bati cu capul sau daca recrutul era ... student ...

norocul meu a fost cu faptul ca aveam deja patalama de mecanic aero si am fost intrebat de cel care parea seful peste toti "castravetii" din incapere unde sa-mi exercit "talentele" mecanicesti...targoviste sau pitesti...am cumpanit raspunsul si am ales targovistea...
"bineee, douajdoi-saijdoi sa fie..." a sunat verdictul. cu insolenta liceanului care nu stie ce-i disciplina cazona, am intrebat ce unitate e aia..."iesi in p...a mea afara!" a sunat raspunsul tablagiului furier la cancelaria comisariatului de sector.
m-am executat rapid, primind prima lectie de cazonizare...

aveam sa ajung la unitate in ianuarie, un ianuarie uscat, caldut, dar eu imi simteam si oasele inghetate...eram speriat mai ceva ca de un rateu al motorului la intrarea in manevra de redresare dupa un picaj de o mie de metri ...
"Doamne, ce m-o mai astepta?"...
ne-a luat in primire un caporal, ne-a incolonat ca pe oi si ne-a dus la ...frizer... cum purtam/port podoaba capilara tunsa rezonabil de scurt, socul de a simti vantul vajaind pe langa pavilioanele ascultatoarelor n-a fost chiar un soc, spre deosebire de unii dintre cei care aveau sa imi devina camarazi de pluton...

iar echiparea in uniforma a fost pentru unii, o adevarata tragedie. pentru mine a fost comedie: am ales cele mai uzate perechi de bocanci si o tinuta cu un numar mai mare...
de ce?...bocancul uzat e purtat si nu "roade" la purtat, iar tinuta mai mare imi permitea sa arunc pe dedesubt pulovarasul regulamentar, fara sa se vada la o inspectie sumara.
si se pare ca logica mea a fost buna. caci a venit si februarie, cu geruri crancene.
dar si doua marsuri de cate 32 km. in afara de faptul ca tesatura ciorapului cazon mi se imprimase inclusiv pe calcaie, n-am avut mari probleme...
faza cea mai misto a fost, apropos de marsuri, cand ne-am hotarat sa ne prezentam la infirmerie. auzisem de "scutire de bocanci" si ne suradea ideea catorva zile in slapi, in ciuda frigului...zis si facut...am patruns in sala de asteptare a infirmeriei, ne-am aliniat cumintei foc si ne-am supus consultului medicului. care, ne-a tratat pe toti cu "aspirina si un ceai cald", indiferent de afectiune...
a doua zi dimineata, sa faca doctoru infarct...firma "INFIRMERIE", scrisa cu bordeaux (culoarea medicinei militare) pe fond alb, fusese inlocuita cu "CIZMARIE LA PAVEL"...
autorii? oricat s-a dat de ceasul mortii, dr. pavel n-avea sa-i afle decat cand am trecut in rezerva...:-D
si povestirile continua ...


--------------------
Renault Megane BiCorp 1.6 16v Confort Dinamique / Beige Angora (TEA19) 2004 - / aka Kurulina
...The more I get to know people, the more I like my dog...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rombul
post 4 Dec 2009, 18:36
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 568
Joined: 28 November 07
From: bucuresti




in 1983 am intrat prin examen la A.T.M. specialitatea Blindate, dupa examen in luna septembrie am fost prima generatie care am facut 9 luni de armata dupa care am inceput cursurile facultatii .Instructia de baza am facut-o la Scoala militara de ofiteri de rezerva de la Bacau , aici am facut o serie de cursuri teoretice si practice despre conducerea blindatelor(TAB , TANC, MLI).
am participat si la asa zisele munci agricole , la canal nu am fost decat mai tarziu dupa absolvirea facultatii si ne ocupam de repararea basculantelor Rabba.
Noi eram ofiteri tehnici nu prea ne amestecam cu ofiterii de comanda asa zisi vatafi chiar pe mie ma dezgustau gesturile lor fata de mlitarii in termen.
Tot timpul am cautat sa-mi respect statutul de ofiter tehnic .
smile.gif

<span class='edit'>4 Dec 2009, 18:41:</span>
la Bacau am avut ocazia sa iau contact cu celebrul car blindat T 34 care a scris istoria la KURSK , iar mai tarziu cand am inceput munca la baza de reparatii tehnica militara de la Bucov cu tractoarele de artilerie pe senile ATL,TAB 77 ,TAB C, T55 si in final cu TR 85 .

4 Dec 2009, 18:54:
coane marian-j iti dai seama ca in momentul cand se disloca cate o unitate de blindate la vreo aplicatie noi cu asigurarea tehnica eram vioara intai, cel mai mult imi placea sa urc carele blindate pe platformele vagoanelor din compunerea trenurilor militare, mai aveam maistrii militari care cand ne vedeau mai tinerei se uita la noi cam cu neincredere pana ii demonstram contrariul.
Odata cu trecerea anilor si inaintarea in grad ne-a cam pierit din elan . smile.gif

This post has been edited by rombul: 4 Dec 2009, 18:54


--------------------
renault megane 2 1,5 dci 85 cp 2007 - B-21- ....
Vcker's Supermarine Spitfire IX B Motor Rolls ROYCE MERLIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adila16
post 4 Dec 2009, 19:20
Post #8


mecanic aero (sau aerian?)


Group: Members
Posts: 848
Joined: 14 October 06




colega @rombul....
rugaciune maxima: chiar daca ajungem un pic off-topic (apropos de "camioanele" din titlu), cred ca daca ne vei povesti despre "zvarluga" de T34 (cum numea bunicul meu, fost conductor de tanc in WWII, uluit de agilitatea blindatului de fabricatie sovietica, vazut prin vizorul unui Panzer III), ramanem in domeniul de "...si altele"...(inspirat colegul Dodone cand a compus titlul..!...)...
e?..crezi ca se poa' sa zgandari un pic cutia cu amintiri si sa le depeni pe cele legate de legendarul T34...?...
te rooog ....


--------------------
Renault Megane BiCorp 1.6 16v Confort Dinamique / Beige Angora (TEA19) 2004 - / aka Kurulina
...The more I get to know people, the more I like my dog...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rombul
post 4 Dec 2009, 19:35
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 568
Joined: 28 November 07
From: bucuresti




o sa-mi caut insemnarile si o sa le prezint in detaliu


--------------------
renault megane 2 1,5 dci 85 cp 2007 - B-21- ....
Vcker's Supermarine Spitfire IX B Motor Rolls ROYCE MERLIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 4 Dec 2009, 19:37
Post #10


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




frumoase povestiri! Mie unul imi pare rau ca n-am facut armata, sunt sigur ca era o experienta foarte interesanta smile.gif


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 4 Dec 2009, 19:54
Post #11


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Eu am fost la prima recrutare in septembrie '89. Dupa examenul medical ne-o dat niste teste de logica (se spunea ca sunt copiate dupa cele de la nimuricani) si m-o pus Michiduta sa le fac pe bune. Am iesit printre primii 60 din 4000 de incorporabili. Ce cretin am fost !
Pentru ca mai aveam si 1,80 m si eram zvelt, m-au luat la ochi si m-au anuntat ca din octombrie sunt in garda lu' Ceasca. Aflasem de f..aiul ce se manca acolo la instructie si am amanat pe motiv de pneumonie.
In '90, la o noua tura de incorporare nu m-au mai lasat sa dau testul, ca-l aveau la dosar si mi-au spus ca sunt numa' bun de garda lu Iliescu. La tete Jeanette avec le autre bonette...
Asa ca am tot amanat de 2 ori pe an. In '91 am luat si C+E.
In '92 fiind mai mult plecat prin Oiropa, n-au prea dat de mine, da' i-o stresat pe ai mei ca ma dau dezertor si ii puneau sa dea declaratii. Ai mei faceau pe speriatii si scriau marunt, ca pasta aveau...
In '93 am aflat ca sunt pe lista neagra a CMJ Timis si era scris pe dosarul meu:
tancodromul de la Roman sau parasutat la Topraisar.
Asa ca la urmatoarea incorporare, am deschis usa comisiei cu piciorul, ca mainile erau ocupate si cu o scrisoare de "recomandare" de la un comandant de unitate.
Au luat plasele si recomandarea, m-au scos afara si l-au sunat pe comandant, sa ma verifice.
Asa ca, am ajuns sa fac armata la 3 km. de casa, in buricul Timisoarei, la unitatea de geniu 01125.
Aici m-am pricopsit din prima zi cu 3 Dac-uri: unul 4x4 cu puitor de mine la remorca, un 6x6 si unul lung, pt. trupe.
Cand erau de facut sectoare in cazarma, eu o tuleam in parcul auto, ca doar aveam camioane care erau si primele care trebuiau sa iasa la alarma, cu agenti.
La geniu te omorau cu fuga cu lopetica la spate. Genistii trebuiau obligatoriu sa o poarte tot timpul. Vezi Doamne s-o ai la indemana cand sertizezi capsulele pirotehnice (eram pluton de pionieri). Da' eu nu purtam , ca scria in regulament ca soferii sunt excptati de la portul Linemann-ului. Turbau unii ofiteri.
Nu-mi luam arma cu mine, ca ar fi trebuit la soferi sa distribuie cu AKM cu pat rabatabil, dar nu s-au ingrijit sa fie in stoc. Inca un motiv sa-i enervez pe tablagii care voiau sa faca cu noi caprarie... icon_mrgreen.gif Mai ales ca dadeam idei si la altii. tongue.gif
In armata am invatat sa pretuiesc libertatea. Un gard al cazarmei Oituz era comun cu puscaria. Eram la fel ca ei: program, tinuta asemanatoare (am prin uniforme vechi, cu nasturi pe care scria R.P.R.), sectoare, f..ai, nedreptati.

This post has been edited by Dodone: 4 Dec 2009, 20:01


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rombul
post 4 Dec 2009, 20:03
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 568
Joined: 28 November 07
From: bucuresti




T-34 era un car blindat care facea parte din categoria de blindate medii dezvoltarea lui s-a facut din seria de tancuri BT si din seria lui T-26 , primul model a fost produs in uzinele KHARKOV , mai tarziu dupa invadarea URSS de catre nemti productia a fost mutata in Stalingrad in uzinele KIROV si aceasta fabrica fiind mutata in urali, era echipat cu un motor diesel V12.
Echipajul era format din 4 oameni, primul model avea blindajul cuprins intre 15-45mm se pare ca cele 2 care blindate care le aveam in scoala erau modelul 1943 caci placa de blindaj frontala atingea valoarea de 90 mm.
Partea frumoasa consta in faptul ca el se opunea unu PANTHER nu prin grosimea blindajului ci prin inclinarea lui.
Adila daca ai sa observi tancurile nemtesti aveau blindajul drept deci impactul era f violent si apoi tunul de 76,2 mm era destul de bun .
Cutia de viteze in 4 trepte cu ambreiaj mecanic il facea destul de greu de condus cel putin noua asa ni se parea levierele de directie greoaie , T34 mai avea o caracteristica f buna putea trage cu tunul din mers fara ca mecanicul conductor sa incetineasca , mai tarziu a aparut tunurile cu mecanisme giro care il mentin pe directia de tragere (tr 85).
Se inlocuiau f usor patinele senilelor deteriorate intrucat la roata de intindere aveau niste dispozitive de intindere f simple si eficace.


4 Dec 2009, 20:05:
adila sa-mi spui efectiv ce te mai intereseaza ca trebuie sa ma mai uit si eu pe niste cursuri de ale mela

This post has been edited by rombul: 4 Dec 2009, 20:05


--------------------
renault megane 2 1,5 dci 85 cp 2007 - B-21- ....
Vcker's Supermarine Spitfire IX B Motor Rolls ROYCE MERLIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adila16
post 4 Dec 2009, 20:38
Post #13


mecanic aero (sau aerian?)


Group: Members
Posts: 848
Joined: 14 October 06




dupa cum ti-ai dat seama sunt bolnav dupa tehnica...si ma intereseaza tot ce se poate spune/scrie despre oricefel de vehicul sau motor termic...

stiu ca revolutia in blindatele ww2 a inceput-o t34.
primo, prin blindajul inclinat. martorii vremii mi-au relatat ca panzerul3 nu se putea pune cu un t34, la mai mult de 800 metri: proiectilul tunului krupp 8.8 ricosa ca la biliard...insa, sa-l pazeasca pronia pe comandantul sovietic de tanc daca lasa vreun panzer sa se apropie de el sub fatidica limita de 800...
secundo, prin simplitatea si eficienta suspensiilor.
ca pe urma, prin latimea senilelor care-i permiteau carului de lupta sovietic sa se deplaseze prin zapada afanata, noroi sau nisip cu aceeasi usurinta ca pe sosea. aspect la care tancurilor de asalt germane le crea mari probleme de mobilitate.
din cate stiu, panzer4 a fost primul tanc de asalt dotat cu un fel de stabilizator giroscopic al tunului, iar t34-85 al doilea...cronologic, vorbind.

cat despre tactica tragerii din mars, pana la montarea de stabilizatoare, apreciez ca a fost eficienta mai mult dpdv psihologic asupra infanteriei inamice, caci precizia tirului lasa, fireste, de dorit. e infiorator sa vezi napustindu-se spre tine o "testoasa" de otel, scuipand foc din mitraliere si din monstrul de tun care se iteste din turela...

"balanta" intre eficienta focului si impactul psihologic avea s-o realizeze tactica tragerii "din scurta"...nu se stie care parte beligeranta a aplicat-o prima data (eu, unul, il suspectez pe guderian a fi promotorul...), dar a fost adoptata cu entuziasm de toti tanchistii lumii...stiu sigur ca s-a folosit la el alamein de ambii protagonisti...

tot martori-participanti mi-au relatat ca, practic, t34 era o masinarie de ucis, extrem de simpla si eficienta, usor de intretinut si reparat, destul de dificil de utilizat/condus in conditii de lupta "corp-la-corp" (de exemplu, daca un infanterist dibaci ajungea in unghiul mort al mitralierelor de bord, putea sa "orbeasca" blindatul cu o fleasca de noroi aruncata pe vizorul a carui curatare impunea deschiderea manloch-ului mecanicului, spre deosebire de p3 care oferea mecanicului un periscop...basculant, deci posibilitatea de a-l curata fara a renunta la protectia oferita de trapa manloch-ului).
dar, in ansamblu, t34 si-a facut bine treaba. chiar mai bine decat s-au asteptat si cei mai optimisti ingineri si comandanti militari...

@rombul: in ceea ce priveste suspensia t-ului 34, nu cumva au avut un cuvant de spus si americanii...?...
parca flacaii de la hotchkiss, care au livrat licenta sovieticilor in cadrul "razboiului conservelor" de la volgograd (ca urmare a dezinteresului prezentat de usarmy fata de carul de asalt conceput de ei), iar inginerii rosii au adaptat-o cerintelor terenului maicii russia...?... asa spuneau gurile rele...

(inca) o intrebare: dieselul de pe t34 nu cumva era "replica" sovietica la maybach-urile nemtesti, cu carburator?...

daca informatiile mele sunt eronate, te rog, corecteaza-ma fara menajamente!!

This post has been edited by Adila16: 4 Dec 2009, 20:47


--------------------
Renault Megane BiCorp 1.6 16v Confort Dinamique / Beige Angora (TEA19) 2004 - / aka Kurulina
...The more I get to know people, the more I like my dog...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rombul
post 4 Dec 2009, 20:45
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 568
Joined: 28 November 07
From: bucuresti




la inceput chiar au avut suspensii americane ,iar senilele late asigurau inaintarea pe drumurile noroioase ale maicii Rusia
cele de la bacau aveau suspensii facute pe baza de licenta la uzinele kirov

<span class='edit'>4 Dec 2009, 20:52:</span>
grupul motopropulsor se schimba f repede in aproximativ 2 ore iar asta in conditii de front insemna f mult
in plus la T 34proiectilele se depozitau pe peretii turelei spre deosebire de tiger si panther care aveau locase in podea
T34 avea la bord strictul necesar in dreapta mec conductor avea statia radio si o mitraliera de 7.62 .

<span class='edit'>4 Dec 2009, 21:03:</span>
Heinz Guderian -inspectorul general de blindate pionierul BLITZ KRIEGU-LUI unul dintre ofiterii care au promovat atacul blindatelor insotite de trupe de infanterie

This post has been edited by rombul: 4 Dec 2009, 21:12


--------------------
renault megane 2 1,5 dci 85 cp 2007 - B-21- ....
Vcker's Supermarine Spitfire IX B Motor Rolls ROYCE MERLIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adila16
post 4 Dec 2009, 21:11
Post #15


mecanic aero (sau aerian?)


Group: Members
Posts: 848
Joined: 14 October 06




eram sigur: eu editam, iar colegul rombul posta!...

apropos de fabricantul suspensiei ... ca o paralela, si primele modele de dacia 1300 au avut piese frantuzesti.

t34, din care avea sa derive toata gama de blindate de asalt sovietica - inclusiv fenomenalul t80, a carui versiune egipteana "ramses" am avut privilegiul sa o vad gonind prin sahara -, a fost, este si va fi, indubitabil cel mai bun car de lupta al vremii.
dar, opinia mea este ca in '43, la kursk, a batut panzerul prin numar si suport logistic suficient.


--------------------
Renault Megane BiCorp 1.6 16v Confort Dinamique / Beige Angora (TEA19) 2004 - / aka Kurulina
...The more I get to know people, the more I like my dog...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 4 Dec 2009, 21:11
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 411
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




Din cate stiu eu, T34 era echipat cu suspensii Christie, dezvoltate initial de americani, dar respinse de US Army, iar motorul diesel a fost atat de reusit incat a fost folosit apoi cu minime imbunatatiri si o crestere de putere pe T55. In perioada razboiului au fost folosite doua variante - prima, echipata cu tun de 76 mm si echipaj de 4 militari si a doua, folosita la Kursk si dupa, mult mai cunoscutul T34/85, echipat cu tun de 85 mm si echipaj de 5 oameni, singurul tanc care avea cat de cat sanse in fata unui Panzer VI Tiger, pana la aparitia mult mai puternicului IS II, cu tun de 120 mm.

This post has been edited by pcs: 4 Dec 2009, 21:18


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rombul
post 4 Dec 2009, 21:15
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 568
Joined: 28 November 07
From: bucuresti




T 55 avea tun de calibrul 85 iar mai tarziu TR are tun de calibrul 88 , T 34 model 1943 avea tun calibrul 76,2

4 Dec 2009, 21:22:
Adila din categoria carelor blindate medii si TR este un tanc destul de bun nu de nivelul lu M1 sau de al celor evreiesti MERKAVA dar ptr nevoile noastre de aparare este f bun
8 disp giroscopice de mentinere a tunului pe directia de tragere , mecanism de ochire cu masurarea distantei (telemetru cu raza laser) in plus lovitura nu pleaca daca tinta nu este incadrata

4 Dec 2009, 21:26:
T 34 a fost primul car blindat la care galetii aveau bandaj de cauciuc
in 1989 la unitate ne-au adus un t 55 lovit de un Ag 7 norocul echipajului a constat in acele scuturi protectoare ale galetilor toata puterea loviturii cumulative se consumase in acel scut si galeti.

4 Dec 2009, 21:28:
tr 85 motor mtu supraalimentat daca nu ma insel fabricat sub licenta maybach

This post has been edited by rombul: 4 Dec 2009, 21:28


--------------------
renault megane 2 1,5 dci 85 cp 2007 - B-21- ....
Vcker's Supermarine Spitfire IX B Motor Rolls ROYCE MERLIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adila16
post 4 Dec 2009, 21:40
Post #18


mecanic aero (sau aerian?)


Group: Members
Posts: 848
Joined: 14 October 06




d-asta le si zicea t34-76 si t34-85...dupa calibrul tunului...iar primele modele de 85 au fost folosite, in numar relativ redus, in dotarea regimentului de blindate de garda, unitate de elita a armatei rosii...
la kursk-oriez au dus greul bietele t34/76, is1 si kw2 ... astea doua fiind victime destul de sigure pentru panzerele p3 si p4...

din cate am vazut la mihai bravu, t55 poseda un diesel v12 biturbo, cu pompa de injectie liniara pe doua paliere jumelate...
iar dieselul de pe t34, stiu ca era aspirat si ca avea carburator...

vazut tr85 la clinceni. stat pe blindajul senilei tribord cand a pornit motorul si cocotat pe turela cand a recalibrat stabilizatoarele. senzatie de nedescris...

in ceea ce il priveste pe generalul heinz guderian, taticul "blitzkrieg"-ului, un vizionar al tacticii si strategiei luptelor cu blindatele (este personalitatea pe care o admir, alaturi de maresalul antonescu si, desigur, feldmarschall erwin rommel...) il suspectez a fi cel care a initiat tactica tragerii "din scurta", in conditiile in care in '40 panzerele germane cu tunurile lor "subnutrite" faceau ravagii in europa...

This post has been edited by Adila16: 4 Dec 2009, 21:45


--------------------
Renault Megane BiCorp 1.6 16v Confort Dinamique / Beige Angora (TEA19) 2004 - / aka Kurulina
...The more I get to know people, the more I like my dog...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rombul
post 4 Dec 2009, 21:46
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 568
Joined: 28 November 07
From: bucuresti




da ai dreptate numai ca tanchistii germani incetineau un pic in momentul tragerii cu tunul practic decupla motorul si frana unpic


--------------------
renault megane 2 1,5 dci 85 cp 2007 - B-21- ....
Vcker's Supermarine Spitfire IX B Motor Rolls ROYCE MERLIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adila16
post 4 Dec 2009, 22:21
Post #20


mecanic aero (sau aerian?)


Group: Members
Posts: 848
Joined: 14 October 06




acum ceva anisori am vizitat muzeul memorial de la el alamein...

am avut sansa de a atinge ("cu piosenie" cum am fost luat peste picior de asistentii carora le-am replicat ca istoria militara si tehnica le sade in retine si ei habar n-au) krupp-ul de 88 mm, kubelwagen-ul, bmw-ul 1050 saharian si panzerul 2 ale afrikakorps, matilda, crusader-ul, jeep-ul willys si camionetele chevrolet ale armatei a 8-a...
una dintre matilde avea o gauroaie cat capul personal in blindajul frontal... un proiectil tras cu dibacie, care a atins in unghiul optim botul tancului, gaurind otelul de mai bine de 10 cm cu precizia unui cutit de freza...
teava unui 88 era rasucita ca un tirbuson, blindajul zdrentuit ca trecut prin razatoare...pesemne ca vreo matilda l-a luat sub senile...
turela unui crusader zacea intr-o rana, agatata numai intr-o fasie a rulmentului de baza...precizia ochitorului german sau eroarea vreunui tunar britanic...
iar un p2 parea inflorit ca o portocala rascoapta, urmarile unei explozii interioare. probabil a trebuit sa fie abandonat si echipajul l-a aruncat in aer ca sa nu poata fi folosit de inamic...

in vastul parc tehnic zaceau ordonate pe tabere si alte vestigii ale cruntelor batalii in care omul si-a folosit geniul tehnic in uciderea altui om ...
precum si faimoasele kubelwagen, hanomag-urile semi-senilate, camioanele opel blitz, capabile sa functioneze si cu praf de carbune, niste tanchete de stat major cu inscriptii italienesti, diverse vehicule de cercetare si transmisiuni...

apropos, am sesizat la panzer un sistem de cabestan pe rotile motrice pentru "autoincaltarea" masinii de lupta, teribil de asemanator celui de pe t55...sistem pe care nu l-am sesizat pe matilda sau crusader ...


--------------------
Renault Megane BiCorp 1.6 16v Confort Dinamique / Beige Angora (TEA19) 2004 - / aka Kurulina
...The more I get to know people, the more I like my dog...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 4 Dec 2009, 22:31
Post #21


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




Fratilor, cunostintele mele in domeniu provin in proportie covarsitoare din lecturile lui Hassel, insa trebuie sa spun ca ma inclin in fata cunostintelor si mai ales a pasiunii care razbate din vorbele voastre... smile.gif Mi se pare un domeniu splendid pentru care sa faci o pasiune!
Desi nu am background de tanchist sau sofer militar, inca imi amintesc si eu cu placere de vremurile armatei mele (facuta dupa facultate, in Sibiu, la o arma taaare "periculoasa" - finante/intendenta) smile.gif
...Sper sa nu ma lapidati pentru off-topic blush.gif ...

This post has been edited by Vio: 4 Dec 2009, 22:34


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TAW
post 4 Dec 2009, 23:16
Post #22


membru asociatiarenault


Group: Members
Posts: 796
Joined: 1 August 07
From: Bacau




"panzerul3 nu se putea pune cu un t34, la mai mult de 800 metri: proiectilul tunului krupp 8.8 ricosa ca la biliard" - Sd.Kfz.141 / Panzerkampfwagen III nu a fost niciodata echipat cu tunul de 88 mm (Flak 88). Armamentul principal cel mai puternic a fost tunul de 75 mm montat pe versiunea N a acestei masini de lupta in anul 1942/43. Aceasta a fost de altfel si ultima varianta de Panzer III produsa...

"in ceea ce priveste suspensia t-ului 34, nu cumva au avut un cuvant de spus si americanii...?...
parca flacaii de la hotchkiss, care au livrat licenta sovieticilor in cadrul "razboiului conservelor" de la volgograd (ca urmare a dezinteresului prezentat de usarmy fata de carul de asalt conceput de ei), iar inginerii rosii au adaptat-o cerintelor terenului maicii russia...?... asa spuneau gurile rele..."
- T34 (indiferet de versiune) a fost echipata exclusiv cu suspensie sistem Christie... Aceasta suspensie (regasita si la seria BT de tancuri de rapide, si la cateva tancuri britanice) a fost conceputa de Walter Christie pentru modelel sale de tancuri rapide, pe care dorea sa le propuna guvernului american...Cand acestia i-au refuzat designul din cauza costurilor prea mari, Christie a vrut sa-si vanda inventia peste hotare. URSS care dorea tehnologii militare noi, a cumparat de la compania lui Christie doua tancuri M1928 care au fost exportate ca tractoare agricole tongue.gif. Rusii au cumparat si dreptul de a produce tancul M1928 si mecanica acestuia. Din acest tanc a aparut seria sovietica BT. Din pacate sau din fericire, Hotchkiss nu are nicio legatura aici. Hotchkiss (in ciuda numelui) a fost o companie franceza producatoare de armament si de automobile. wink.gif

"iar dieselul de pe t34, stiu ca era aspirat si ca avea carburator..." - Motor diesel alimentat cu carburator...Aspirat o fi fost saracu' motor, da' alimentat cu carburator...Este imposibil dpdv tehnic, deoarece un carburator are rolul de a face amestecul carburant in exteriorul motorului, ulterior aceta fiind trimis in cilindri si aprins de bujie. La motorul diesel, aprinderea se face prin injectarea carburantului vaporizat, in aerul comprimat in prealabil de catre piston, de unde nevoia de a trimite carburantul in cilindru fara deschiderea supapei de admisie. Lucru pe care un carburator nu il va putea realiza niciodata...punct.


--------------------
Renault Scenic 1.6 16v Dynamique D11 2008
Renault Clio III 1.4 16v CFD 2006
Arguing on the Internet is like competing in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adila16
post 5 Dec 2009, 00:01
Post #23


mecanic aero (sau aerian?)


Group: Members
Posts: 848
Joined: 14 October 06




colega @TAW, admir viteza cu care accesezi wikipedia!! 053.gif
denota antrenament, nu gluma! bravo tie! up.gif
multam pentru corectii si update!
chiar am spus intr-un post anterior ca solicit corectii daca informatiile pe care le-am obtinut de la veterani care au cam calarit masinile de lupta despre care am postat sunt incomplete sau eronate... incao data, multam fain!

contraargumentele tale apropos de nefunctionarea unui diesel cu carburator sunt uluitoare. denota cunostinte solide si bine documentate/asimilate...
insa, ce pot sa iti povestesc din informatii obtinute in mod direct si nemijlocit este un singur lucru: motoarele maybach care echipau panzerele pipaite la el alamein foloseau motorina (sau ce-o-nsemna "diesel kraftstoffwerke"...) si aveau carburator.
aaa, ai putea sa imi replici ca erau motoare otto si ca nu pot face deosebirea intre MAS si MAC. da, se prea poate, insa nu am vazut nici ruptor-distribuitor (mai obligatoriu pentru un otto decat injectoarele pentru un diesel!) si nici orificii pentru bujii...
dar, daca nu poti spune carburator incintei exterioare cilindrilor si chiulasei in care pulverizarea combustibilului se realiza cu ajutorul aerului comprimat obtinut cu ajutorul unui compresor cu trei trepte, cum ii poti spune altfel?...camera de pulverizare?...de combustie?... blink.gif


ca sa ne scoata din dilema, colegul @rombul este cel mai in masura sa ne spuna ce sistem de alimentare avea t34...nu? wink.gif



--------------------
Renault Megane BiCorp 1.6 16v Confort Dinamique / Beige Angora (TEA19) 2004 - / aka Kurulina
...The more I get to know people, the more I like my dog...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TAW
post 5 Dec 2009, 00:21
Post #24


membru asociatiarenault


Group: Members
Posts: 796
Joined: 1 August 07
From: Bacau




Sursa de informatii nu e wiki...ci locul de unde s-a inspirat si cel ce a scris pe wiki...wink.gif
Cat despre argumentele mele referitoare la modul de alimentare al unui motor, nu sunt pareri ci sunt sustinute dpdv tehnic...
Ce tip de panzer era cel pe care l-ai vazut cu "motor diesel pe carburator"? Maybach a produs ai multe tipuri de motoare pentru masinile de lupta germane, si ca sa vad ce tip de motor e...wink.gif
"diesel kraftstoffwerke" inseamna carburant diesel...
cat despre Hotchkiss...nu am nevoie de net sa stiu ca "Jandarmul in Saint-Tropez" mergea cu un Jeep produs de Hotchkiss sub licenta, si nici ca Hotchkiss a produs unul din primele tipuri de mitraliera...

L.E...."ruptor-distribuitor (mai obligatoriu pentru un otto decat injectoarele pentru un diesel!) " Ca era sa imi scape...biggrin.gif...Si cum facem cu motoarele unde aprinderea e alimentata cu magnetouri??? Cat de obligatoriu e ansamblul ruptor-distribuitor atunci???...

L.E.2: Niste imagini cu un motor de T-34...wink.gif in care se vede clar sistemul de alimentare - injectie...Si motorul stim cu certitudine ca utilizeaza motorina drept carburant...
T34_ENGINE_01.jpg ( Size: 338.75k ) Number of downloads: 2074
T34_ENGINE_02.jpg ( Size: 376.34k ) Number of downloads: 2098
T34_ENGINE_03.jpg ( Size: 331.63k ) Number of downloads: 2050

sursa lor: netu'

Precizare: Nu vreau sa fac polemica, si nici sa caut cuiva nod in papura, dar vreau sa oferim informatii cat mai exacte si documentate...
Bafta!

This post has been edited by TAW: 5 Dec 2009, 01:11


--------------------
Renault Scenic 1.6 16v Dynamique D11 2008
Renault Clio III 1.4 16v CFD 2006
Arguing on the Internet is like competing in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 5 Dec 2009, 04:08
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Coane TAW,te vaz "doxa" in teorie!Respectele mele!Ne-ai putea expune si parerile dumitale,absolut personale, referitoare la modul cum te-a deservit tancul pe care l-ai condus?
Imi permit sa-ti atrag atentia ca motorina este un carburant al naibii de versatil.Sa vezi ce fain poa' sa toarca un motor Diesel in doi timpi(evident ca matale stii deja acest lucru) sau ce bucurie a fost pe capul meu cand taica Ceahsca a hotarat ca romanii pot face fata iernii fara agent termic in caloriferele de la bloc! Eu am fost si sunt friguros ca o pisica iar prin intermediul unui coleg de liceu(Hvala,drugare Arso Iovanovic,acolo unde o-i fi!),mi-am procurat o soba sarbeasca (Preporod) ce folosea ca si combustibili motorina sau renumitul "combustibil M". Soba respectiva avea in componenta un soi de carburator si 2 injectoare deservite de acesta!Datorita acelei(relativ mici) bijuterii era cald si bine in garsoniera ce o imparteam deja cu viitoarea madam-j. wink.gif
Btw,faina zisa din semnatura dumitale! biggrin.gif
Coane Vio,detin in editii de lux scrierile lui Hassel! wink.gif
Stai linistit!Neica Dodone a deschis un topic atat de ofertant incat ar fi tare greu sa fii off-topic!Si cine sa te lapideze?!Fiecare "arma" are rolul ei!Ce dracu s-ar alege din lumea asta fara finantisti?Din cate stiu eu "razboaiele" se duc pe bani grei!
Cand ne vom intalni data viitoare o sa-ti fac io si Dodone "becgroaund" de n-o sa-l poti duce!Da' cu berea vii matale! Ca sa fiu magar pana la capat mi-as permite sa-ti sugerez niste "cartoane" de Bergadler de la Liedl.Pfand-ul il achit eu! biggrin.gif
Coane Adila,am niste socotzi si cu matale!M-ar interesa niste "meditazii" pe urmatoarele teme:
-Baccara(vrai cuir beige)
-Saab
-irachiana cu "acoperis"
Iei scump pe ora? rolleyes.gif
Dodoneee!!Mi-am amintit codul pin!!15486372!!Dai o cafa? biggrin.gif


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rombul
post 5 Dec 2009, 08:47
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 568
Joined: 28 November 07
From: bucuresti




Hanomag seminenilat-schutzpanterwagenS.P.W in den oficiala a Wermacht -Transportoare de trupe

5 Dec 2009, 08:51:
Intradevar tunul de 88 a fost poate una din cele mai eficace arme cu succes putea dobora avioanele aliate dar putea la fel de bine sa fie folosit in lupta antitanc, mult mai eficace decat tunurile at de 76(mai ales daca foloseau munitie perforanta nu brizanta)

This post has been edited by rombul: 5 Dec 2009, 08:51


--------------------
renault megane 2 1,5 dci 85 cp 2007 - B-21- ....
Vcker's Supermarine Spitfire IX B Motor Rolls ROYCE MERLIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 5 Dec 2009, 11:44
Post #27


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




QUOTE(marian-j @ 5 Dec 2009, 04:08)

Coane Vio,detin in editii de lux scrierile lui Hassel! wink.gif
Stai linistit!Neica Dodone a deschis un topic atat de ofertant incat ar fi tare greu sa fii off-topic!Si cine sa te lapideze?!Fiecare "arma" are rolul ei!Ce dracu s-ar alege din lumea asta fara finantisti?Din cate stiu eu "razboaiele" se duc pe bani grei!
Cand ne vom intalni data viitoare o sa-ti fac io si Dodone "becgroaund" de n-o sa-l poti duce!Da' cu berea vii matale! Ca sa fiu magar pana la capat mi-as permite sa-ti sugerez niste "cartoane" de Bergadler de la Liedl.Pfand-ul il achit  eu! biggrin.gif

Tzeles, s' traiti! icon_mrgreen.gif Amu' sper numa ca si pe aci prin judetu' Sachsen sa fie la Lidl berea aia, ca am constatat diferente majore intre sudul si nordul, intre estul si vestul Vaterlandului in ce priveste marfa din discountere... da' daca nu o fi bun si fr'un Erdinger sau Paulaner Weissbier ori vreun Freiberger Bock Dunkel (asta se face chiar la mine in sat icon_mrgreen.gif )
Instruirea de am facut-o in armata a avut totusi mai mult de-a face cu intendenta decat cu finantele, asa ca am clefait la regulamente de maturare a branzei si acrire a verzei, si respectiv de depozitare a bocancilor si AZP-urilor icon_mrgreen.gif (prescurtare misterioasa pentru... las' ca va spun io altadata, cand se duc copiii la culcare icon_mrgreen.gif )...


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adila16
post 5 Dec 2009, 16:19
Post #28


mecanic aero (sau aerian?)


Group: Members
Posts: 848
Joined: 14 October 06




colega TAW, nicio nu-s genul polemizator.

insa, unde stiu din sursa sigura, stiu.
unde stiu din sursa cu un oarecare grad de incertitudine sau nu stiu, mentionez explicit. parol!

ca sa iti explic cam care e trebusoara cu magnetoul, afla ca scumpul meu ural m63 poseda o mandrete de asemena agregat, care, inauntru, detine ditamai platina si un monstru de lulea distribuitoare...exact, un delco...ce lipseste, este arhicunoscuta bobina de inductie...

ps: cat despre confuzia comisa, apropos de horchkiss, mea culpa...

neica marian, oricand cu placere. gratis. numa' sa-mi indici ordinea de mars.
don't worry, bericioaica o aduc eu. la alegerea matale.
insa, iti revine sarcina sa il convoci neaparat si pe conu dodone. agree?

@vio, subscriu la scrisele lu' nea marian! orice arma are rolul ei.
daca n-ati fi fost voi, noi pe cine-am mai fi-njurat cand ni se spunea ca magziile-s goale?... :-D

revin ASAP!



--------------------
Renault Megane BiCorp 1.6 16v Confort Dinamique / Beige Angora (TEA19) 2004 - / aka Kurulina
...The more I get to know people, the more I like my dog...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 5 Dec 2009, 16:21
Post #29


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




Pai ne si spuneau ofiterii: baaah, voi ca ofiteri de intendenta-logistica in caz de razboi nu muriti de mana inamicului, muriti eventual impuscati de ai vostri pentru sabotaj si aprovizionare proasta! icon_mrgreen.gif

This post has been edited by Vio: 5 Dec 2009, 16:22


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 5 Dec 2009, 17:02
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Muhahaahaa!! radmasa.gif radmasa.gif
Tare asta!! up.gif
P.S.
Nene Adila,s-a marcat! wink.gif

This post has been edited by marian-j: 5 Dec 2009, 23:22


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:56
Dacia