Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages « < 6 7 8 9 10 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

cutie viteze megane 2, probleme cutie megane 2

cj98czh
post 30 Mar 2017, 23:12
Post #211


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Rulment de presiune / placa / arcurile discului


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexandru Costache
post 3 Apr 2017, 14:58
Post #212


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 4 October 12
From: Brasov




Salut,

Multumesc pentru sfaturi.

Momentan masina a fost dusa in service pe platforma si urmeaza sa fie "operata". La o prima vedere se pare ca este de la ambreiaj problema si nu din cutie. Fiind un thread dedicat pentru cutia de viteze nu stiu daca mai are rost sa postez aici pentru a nu incurca lumea.



QUOTE(cj98czh @ 31 Mar 2017, 00:12)
Rulment de presiune / placa / arcurile discului
*





--------------------
Renault Kadjar 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balauru_327
post 6 Apr 2017, 07:38
Post #213


Membru autentic


Group: Members
Posts: 691
Joined: 27 February 09




Ce cod are garnitura capacului negru de la cutia de viteze jh3-142?
Multumesc.

O fi asta? 8200117602

Ea este...repederul 7

This post has been edited by balauru_327: 7 Apr 2017, 07:27

Attached thumbnail(s)
01027356.png ( Size: 37k ) Number of downloads: 1057


--------------------
dacia supernova 2001 1.4mpi/rapsodie - b-83-dip
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Admirall
post 4 May 2017, 14:26
Post #214


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 29 March 16




Am citit acest topic mai de mult dar nu credeam ca o sa am "fericirea" sa și postez in el. Revin cu o problema am M2 Facelift 1,5 dCi 63kw . Treaba sta in felul următor pana azi nu am avut nici o problema dar după un drum București - Alexandria la intrare in Alexandria am oprit la semafor dau sa plec intra ușor 1 , 2 , dar când sa bag in a 3 a mare mi a fost uimirea când am constatat ca nu intra am încercat sa introduc si in a 4 a si aceleași simptome . Deci in 1.2 ,5, si R merge perfect. Eu de obicei nu forțez cutia, sa împing sau sa trag ca disperatul dacă văd ca nu intra/ iese din vizitează . In fine am mers așa cu 1 și 2 ... pana când m am hotărât și am împins puțin mai tare când am introdus in a 3 surpriza merge. Nu știu ce problema ar fi ... treaba sta in felul următor trebuie sa bag puțin mai forțat in a 3 iar după merge și intra Ok in viteza zici ca nu a avut nici o problema dar după ceva timp iar trebuie sa fac la fel împins puțin mai tare și își revine la normal . Menționez ca pana acum nu am avut nici o problema nici un huruit nimic . Aveți idee ce ar avea ?
Mutumesc!


--------------------
Renault Megane II 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balauru_327
post 4 May 2017, 14:37
Post #215


Membru autentic


Group: Members
Posts: 691
Joined: 27 February 09




Când bagi și nu intra dacă ciupește în același moment și acceleratia intra?


--------------------
dacia supernova 2001 1.4mpi/rapsodie - b-83-dip
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Admirall
post 12 May 2017, 14:52
Post #216


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 29 March 16




Din fericire am scapat ușor zis eu , nu ă fost nimic grav. Am început cu cel mai simplu lucru pe care l am facut doar ca sa imi iau eu o grija de pe cap si eram 100% convins că nu se va rezolva. Ce am facut? Am schimbat ULEIUL din cutia de viteze... credeti ma este alta cutie acum nu mai agață nu mai intra greu au dispărut toate problemele. Sper eu sa fie pe termen lung solutia si sa nu ma mai confrunt cu asa ceva .


--------------------
Renault Megane II 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horhe
post 12 May 2017, 16:30
Post #217


Megane Boy


Group: Members
Posts: 33
Joined: 10 February 16
From: Iasi




^ asa am patit si eu nu demult. Intra grelut in a 3a.

Asadar i-am facut schimbul de consumabile si acum schimb fara probleme. e ca noua

This post has been edited by Horhe: 12 May 2017, 16:31


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 / 1.6 16v - IS 09
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CoL00SaL
post 16 May 2017, 15:34
Post #218


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 13 December 15




Se merita reconditionarea la cutia de viteze de Megane? Daca stiti voi un service bun pentru reconditionare as fi foarte fericit.biggrin.gif
Eram intr'a 3 si dintr'o data a inceput sa "urle" cutia. sad.gif
Nu sunt probleme cu schimbarile de viteze, adica intra in toate treptele fara probleme la fel si in R si nici scurgeri de lichide nu sunt. Este posibil sa fie un rulment spart in carcasa cutiei?
La toti mecanici care am fost, toti mi'au dat cel mai simplu raspuns..."alta cutie".


--------------------
Renault Megane II Combi 1.6 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 16 May 2017, 16:04
Post #219


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Daca gasesti o cutie sh buna absolut identica cu cea montata de origine pe masina....e mai rezonabil s-o schimbi cu totul.
Reparatul unei cutii implica costuri de piese/manopera care de multe ori sunt superioare achizitionari unei cuti sh.
Cel mai bine este s-o demontezi de pe masina si sa vezi exact care este problema/costurile aferente.....si apoi sa iei o decizie.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CoL00SaL
post 16 May 2017, 17:28
Post #220


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 13 December 15




Cutia este demontata deja, ma'm uitat la carcasa, pare sa fie ok nu vad scurgeri si nici crapaturii.
Atunci ma pun sa caut una sh, daca zici ca e mai rezonabil...


--------------------
Renault Megane II Combi 1.6 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 16 May 2017, 21:38
Post #221


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Demontata cutia pentru ca sa vezi ce este defect inauntru....nu doar scoasa afara de pe masina!
Poate e doar un simplu rulment care trebuie schimbat...zic si eu.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CoL00SaL
post 28 May 2017, 10:25
Post #222


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 13 December 15




Am achizitionat una sh. Nu am mai stat sa trimit cutia la reconditionat din lipsa de timp.
Cutia m'a costat 950 de lei si 150 manopera + 1 AN GARANTIE fara limita de km.
Momentan se misca bine, nu par a fi probleme cu ea. Vad pe parcurs ce si cum.smile.gif


--------------------
Renault Megane II Combi 1.6 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ripper2005
post 6 Jul 2017, 16:34
Post #223


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 15 November 08
From: Bucuresti




Salutare! A venit si randul meu sa postez aici...

Recent am lovit roata stanga fata de o bordura, roata virata spre dreapta, masina la 45 de grade fata de bordura, m-am dus cu janta cam in plin in bordura la 30-40km/h.
Rezultat: pivot bascula retezat, cadru motor indoit, planetara sarita din articulatie si alte cateva plastice care nu afecteaza functionarea mecanica.

Am inlocuit ce era de inlocuit, insa acum, dupa vreo 50km mersi, a inceput sa imi bata ceva in cutie (si nu este rulmentul de presiune - e nou, schimbat in urma cu 5 luni; inainte de impact nu se auzea niciun zgomot). Bataia inceteaza cand apas ambreiajul si diferenta se aude cel mai bine la relanti, cand maneta e pe liber si apas pedala.
Posibil sa se fi transmis forta impactului prin planetara catre cutie, sau ceva din zona arborelui principal sau chiar in arbore?

A mai patit cineva asa ceva? Aveti idee ce ar putea cauza bataia respectiva?
Mentionez ca nu pare a fi zgomot de rulment cutie, ci un zgomot produs de o masa mai solida, gen ceva mai greu care bate cat timp este angrenat arborele principal si nu mai bate cand inceteaza rotatia arborelui la apasarea pedalei de ambreiaj...
Cred ca ma paste o schimbare de cutie (sau o reparatie, dar ma indoiesc ca pretul pentru repararea unei cutii cu 200.000 km uzura merita fata de pretul inlocuirii cu una din dezmembrari).

Momentan mi s-a spus sa merg o perioada scurta cu ea asa si sa urmaresc daca se agraveaza.

Va multumesc!

Edit: postez si codul cutiei, pentru a va face o idee despre tipul ei JH3 142

This post has been edited by ripper2005: 7 Jul 2017, 06:46


--------------------
Mazda Mazda3 Sedan 2021 GT Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovivi
post 31 Jul 2017, 11:31
Post #224


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 1 December 16




Salut, va cer parerea in legatura cu aparatia unui zgomot la rulare pe care nu pot sa-l identific.Zgomotul nu este continuu , parca ar fi 1/2 din rotatia rotii (ca frecventa) si apare cand masina e in viteza (indiferent de treapta) dar nu in sarcina(apare cand nu mai accelerez inainte de a schimba treapta de viteza sau cand cobor in frana de motor). Zgomotul dispare daca franez usor, la accelerare sau scoasa din viteza.
Multumesc.


--------------------
Renault megane II 2005 85 cp 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_yza
post 24 Aug 2017, 17:53
Post #225


Membru autentic


Group: Members
Posts: 364
Joined: 6 October 08




Salut,stie cineva codurile la semeringurile de la planetare din cutia de viteze JH3143,masina din semnatura ? Am gasit ceva, sunt cele din figura 4 si 5?

This post has been edited by adrian_yza: 24 Aug 2017, 21:28

Attached thumbnail(s)
01033005.png ( Size: 12.97k ) Number of downloads: 790


--------------------
Renault Megane 2.1 1.6 confort privilege 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi87
post 30 Oct 2017, 20:48
Post #226


fa-te viteaz knd esti singur in masina...nu chinui si p altii


Group: Members
Posts: 505
Joined: 2 May 08




QUOTE(ripper2005 @ 6 Jul 2017, 17:34)
Salutare! A venit si randul meu sa postez aici...

Recent am lovit roata stanga fata de o bordura, roata virata spre dreapta, masina la 45 de grade fata de bordura, m-am dus cu janta cam in plin in bordura la 30-40km/h.
Rezultat: pivot bascula retezat, cadru motor indoit, planetara sarita din articulatie si alte cateva plastice care nu afecteaza functionarea mecanica.

Am inlocuit ce era de inlocuit, insa acum, dupa vreo 50km mersi, a inceput sa imi bata ceva in cutie (si nu este rulmentul de presiune - e nou, schimbat in urma cu 5 luni; inainte de impact nu se auzea niciun zgomot). Bataia inceteaza cand apas ambreiajul si diferenta se aude cel mai bine la relanti, cand maneta e pe liber si apas pedala.
Posibil sa se fi transmis forta impactului prin planetara catre cutie, sau ceva din zona arborelui principal sau chiar in arbore?

A mai patit cineva asa ceva? Aveti idee ce ar putea cauza bataia respectiva?
Mentionez ca nu pare a fi zgomot de rulment cutie, ci un zgomot produs de o masa mai solida, gen ceva mai greu care bate cat timp este angrenat arborele principal si nu mai bate cand inceteaza rotatia arborelui la apasarea pedalei de ambreiaj...
Cred ca ma paste o schimbare de cutie (sau o reparatie, dar ma indoiesc ca pretul pentru repararea unei cutii cu 200.000 km uzura merita fata de pretul inlocuirii cu una din dezmembrari).

Momentan mi s-a spus sa merg o perioada scurta cu ea asa si sa urmaresc daca se agraveaza.

Va multumesc!

Edit: postez si codul cutiei, pentru a va face o idee despre tipul ei JH3 142
*



salut! ai incercat sa schimbi rulmentul intermediar planetara dreapta?


--------------------
RENAULT Megane 2.2 1.6 16v 82Kw 2007 - Unknown..yet
[COLOR=blue][SIZE=7]omul este dator sa sculte, nu sa si creada....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ripper2005
post 31 Oct 2017, 15:11
Post #227


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 15 November 08
From: Bucuresti




Salut. Am uitat sa postez un update aici...
Intre timp am schimbat cutia cu totul. Am gasit in dezmembrari o cutie JH3-143 cu vreo 80k km la activ si am rezolvat problema.
Toate bune!


--------------------
Mazda Mazda3 Sedan 2021 GT Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rangelt21
post 5 Mar 2018, 17:34
Post #228


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 5 May 09




Buna ziua,

Sunt obligat sa caut o cutie de viteze 5+1 JR5 119. Se gasesc greu si la mare distanta de mine din pacate. Din cautarile mele si cu ajutorul lui cj98czh am gasit datele din fisierul atasat. Aparent cutiile JR5 102 si JR5 119 sunt identice (aparent identice - posibil sa existe alte diferente altfel nu vad de ce ar avea indici de viteza diferiti) in ceea ce priveste rapoartele vitezelor. Mai sunt cateva subliniate de mine care au aceleasi rapoarte pt cele 5 viteze plus marșariere iar singura diferenta intre ele fiind ceva numit "Final drive". Stie cineva la ce se refera acel "Final drive"?

Multumesc anticipat,
Cu stima
Catalin

PS. Am gasit raspunsul de la intrebarea mea. Scuze de post aiurea.

https://www.motorauthority.com/news/1108398...ffects-your-car

This post has been edited by rangelt21: 5 Mar 2018, 17:36

Attached thumbnail(s)
JR5XXX.JPG ( Size: 159.84k ) Number of downloads: 641


--------------------
Renault Megane II Limuzina 1.5 dCI K9K-722 JR5-119 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luca76
post 5 Mar 2018, 19:45
Post #229


Membru autentic


Group: Members
Posts: 489
Joined: 26 May 14
From: Cel mai sarac judet din tara




Au aceleași rapoarte 119 și 102.Daca se potrivește fizic și sigur se potrivește,pune jr5 102.Eu am pus jr5 102 pe 1,6 16v care are cutie jh3.Cu asta de diesel mergea în treapta 4 cum mergea cu aia originala în treapta 5, ca viteza ,iar în viteza 5 mergeam cu 120 km/h la 2800 rpm nu la 3500.


--------------------
renault Kadjar 1,5 blue dci manual 2019 - Numar de vaslui
prostu' pana nu-i fudul nu-i prost destul
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 16 Jul 2018, 14:35
Post #230


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Ieri am constatat pe A2, in timp ce mergeam bara la bara (ca asa se merge la noi pe autostrada) ca treapta a 3-a intra mai greu si dupa cativa km a inceput sa intre cu zgomot.
Daca las pedala de ambreiaj mai mult timp apasata, intra usor si fara zgomot...morala, sincronizator bulit.
in 277000 am facut un singur schimb de ulei la Cv (am pus tot ELF acum 4 ani), nu am avut absolut nicio problema la ea.Ma gandesc ca nu are sens sa mai incerc aditivi sau alt schimb de ulei, iar sa o desfac si sa o repar..mai bine iau alta sehas.
Ar merge sa trec de la JR5 la o cutie in 6 trepte?Ce modificari ar trebui facute?


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 18 Jul 2018, 10:48
Post #231


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Am fost azi in reprezentanta cu masina, dupa o scurta verificare s-a concluzionat ceva ce banuiam de acasa, inlocuire sincronizator pentru treapta a3-a, + alte surprize la demontare.
Uleiul era curat si parfumat, asa cum l-am pus, nivelul bun, necontaminat.Un inel sincron costa undeva la 120 de lei si vreo 600 de lei manopera.....ma mai gandesc.


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 18 Jul 2018, 10:52
Post #232


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




cauta o cutie identica ... si nu iti mai bate capul ...

Vezi daca tot dai cutia jos in ce stare este ambreiajul ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 18 Jul 2018, 11:29
Post #233


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Ambreiajul e schimbat prima data la 190000km, acum 4 ani.Ma gandeam si eu la o alta cutie, desi sa o schimb doar pntru un inel sincron...


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adisrg
post 19 May 2019, 21:07
Post #234


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 15 December 17




Salut! Am o problema la cutia minunatului MEGANE (1.5 dci 78kw/6 trepte). Se aude un suerat ciudat din zona cutiei de viteze, in accelerare se aude din ce in ce mai tare, in momentul cand apas ambreiajul sunetul dispare complet. Masina merge perfect. Ambreiajul si rulmentul de presiune schimbate recent. Sunetul a aparut dupa ce a carait cutia gen cand bagi in viteza in mers fara ambreiaj...
Help me.


--------------------
Renault Megane 2006 1.5DCI 106CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geoman
post 20 May 2019, 01:10
Post #235


George


Group: Members
Posts: 385
Joined: 28 October 07
From: Iasi




QUOTE(adisrg @ 19 May 2019, 21:07)
Salut! Am o problema la cutia minunatului MEGANE (1.5 dci 78kw/6 trepte). Se aude un suerat ciudat din zona cutiei de viteze, in accelerare se aude din ce in ce mai tare, in momentul cand apas ambreiajul sunetul dispare complet. Masina merge perfect. Ambreiajul si rulmentul de presiune schimbate recent. Sunetul a aparut dupa ce a carait cutia gen cand bagi in viteza in mers fara ambreiaj...
Help me.
*


La simptome pare a fi rulmentul de presiune. Ori nu l-au schimbat ori au pus ceva ce nu a tinut de s-a scurs vaselina din el, ori au perforat membrana cand l-au montat rezultand scurgerea lubrifiantului...Daca ai garantie inca valabila la service-ul care le-au schimbat, du-te la ei cu problema. Poti vb si cu alt mecanic sa-ti zica parerea. Daca vrei sa fii sigur 100% ca e rulmentul lasa-l asa pana se moaie pedala abreiaj de n-ai sa mai poti schimba vitezele.


--------------------
renault megane sedan 2 1.5dci 80 cp, 1.9 dci E4 FAP 2004, 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bordi21
post 1 Jun 2019, 21:24
Post #236


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 1 June 19




Salut, dețin un megane 2 1.5dci 6 trepte, mergeam cu masina pe pilot automat, drum întins în treapta a șasea, când dintr-o data motorul sa turat în limitare. Deși schimbătorul mi-a rămas în positia treptei a șasea, cutia se comporta ca și cum ar fii pe liber. Toate celelalte trepte inclusiv marsalierul merg perfect, nu se aude nici o bătaie sau alte sunete în mers. Se poate repara/recondiționa cutia, sau trebuie schimbata.


--------------------
Renault Megane 2 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 2 Jun 2019, 07:37
Post #237


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Pana sa ajungi la reparat cutia verifica ambreiajul....piesa de legătura dintre motor și cutie.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bordi21
post 2 Jun 2019, 09:04
Post #238


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 1 June 19




Ambreiaj ul a fost schimbat de curând,are în jur de un an și 20k km.


--------------------
Renault Megane 2 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 2 Jun 2019, 09:40
Post #239


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




Sa-ntelegem ca in toate celelalte trepte masina trage normal si ambreiajul nu-ti patineaza? Poti sa selectezi treapta a 6-a cu schimbatorul si se comporta ca si cum ar fi pe liber? cutia ma gandesc...


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bordi21
post 2 Jun 2019, 14:11
Post #240


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 1 June 19




Da, schimbătorul se misca spre trepta a șasea, dar în cutie nu este selectata.Ambreiajul nu patinează. Nu am sesizat nicio problema la celelalte trepte.

This post has been edited by Bordi21: 2 Jun 2019, 14:21


--------------------
Renault Megane 2 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages « < 6 7 8 9 10 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:50
Dacia