Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

1.5 DCI,6+1 trepte, Volanta cu masa dubla

salamandra2222
post 19 Oct 2011, 23:30
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 24 January 10




Buna seara sau ziua dupa caz, am cautat pe forum dar nu am gasit si imi cer scuze daca exista, dar.....am o nelamurire am o masina pe care vreau sa o vand, dupa aceea doresc sa imi achizitionez un megane 2 diesel dar aici vine parte cea grea, as dori motorul de 1.5 dci de 105 cp si cutie in 6 trepte dar am inteles ca are volanta cu masa dubla si tocmai la masina pe care o posed am avut o experienta foarte neplacuta cu aceasta volanta,si avand in vedere cat costa, este tot o masina frantuzeasca, si nu stiu ce sa fac am avut megane 2 bicorp, cel de 85cp si nu am avut probleme cu ambreiajul si nu stiu acum cat ar rezista aceasta volanta cu masa dubla de la renault, concurenta, peugeot nu a rezistat mai mult de 105.000km. As dori raspunsuri si opinii de la posesori de astfel de tipuri de motoare sa le spunem asa, si daca as achizitiona o astfel de masina cum as putea proba sa nu fie o problema cu aceasta volanta sau cu ambreiajul. Va multumesc anticipat.

This post has been edited by salamandra2222: 19 Oct 2011, 23:33


--------------------
Peugeot 407 2.0L HDI - B-111-###
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumitrescuandrei
post 20 Oct 2011, 19:50
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 619
Joined: 16 December 08
From: Curtea de Arges




Am 160k intr`un an si 7 luni si nu am probleme cu volanta.Intr`adevar se spune ca volantele cun masa dubla sunt mai sensibile dar se pare ca nu este cazul la Renault smile.gif


--------------------
Renault Fan . .
Muuulte Renouri/Dacii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mishu999
post 20 Oct 2011, 20:19
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 8 October 11




Nici eu nu am auzit de probleme cu volanta la 1.5dci 6trepte.In orice caz motorul am auzit ca e super.Injectia nu mai este Delphi ci Siemens.Cica nu ar mai probleme cu injectoare/pompa...


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
supremeon
post 20 Oct 2011, 20:43
Post #4


cam rareori membru...


Group: Members
Posts: 503
Joined: 28 July 07
From: din inima țării...




la 4 luni de la achizitie curgea motorina pe scut, tot motorul era ud, etc. Am mers la service si mi-au spus ca au inlocuit un injector... la 2 ani de la achizite, iarasi era totul ud. am mers la service, si mi-au zis ca au inlocuit "galeria de retur"...
Deci, nu au probleme... nu stiu la ce sa ma astept peste X ani smile.gif


--------------------
Iubesc mersul domol pe o sosea fara gropi si alte masini, primavara cu verde crud si albastru - pur pretutindeni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumitrescuandrei
post 20 Oct 2011, 22:14
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 619
Joined: 16 December 08
From: Curtea de Arges




QUOTE(supremeon @ 20 Oct 2011, 20:43)
la 4 luni de la achizitie curgea motorina pe scut, tot motorul era ud, etc. Am mers la service si mi-au spus ca au inlocuit un injector... la 2 ani de la achizite, iarasi era totul ud. am mers la service, si mi-au zis ca au inlocuit "galeria de retur"...
Deci, nu au probleme... nu stiu la ce sa ma astept peste X ani smile.gif
*




La tine e simplu.Pentru a nu mai avea probleme cumpara`ti VW smile.gif


--------------------
Renault Fan . .
Muuulte Renouri/Dacii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
salamandra2222
post 20 Oct 2011, 23:01
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 24 January 10




Crezi VW nu are probleme, toate au probleme specifice, poate unde s-a dus omu' mecanicii fac teste pe banii clientului la fel ca la dealerul Peugeot Bucuresti( nu ii dau numele ca sa nu ii fac reclama negativa) si acolo e la fel, la inceput am mers la ei dar am vazut ca sunt carpaci pe bani multi si banii astia multi erau scosi din buzunarul meu. Multumesc celor care au raspuns si totusi daca am un stil de condus mai sportiv( agresiv).......

This post has been edited by salamandra2222: 20 Oct 2011, 23:03


--------------------
Peugeot 407 2.0L HDI - B-111-###
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumitrescuandrei
post 20 Oct 2011, 23:14
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 619
Joined: 16 December 08
From: Curtea de Arges




QUOTE(salamandra2222 @ 20 Oct 2011, 23:01)
Crezi VW nu are probleme, toate au probleme specifice, poate unde s-a dus omu' mecanicii fac teste pe banii clientului la fel ca la dealerul Peugeot Bucuresti( nu ii dau numele ca sa nu ii fac reclama negativa) si acolo e la fel, la inceput am mers la ei dar am vazut ca sunt carpaci pe bani multi si banii astia multi erau scosi din buzunarul meu. Multumesc celor care au raspuns si totusi daca am un stil de condus mai sportiv( agresiv).......
*




Eu chiar am un stil de condus mai agresiv.am de ceva timp si powerbox pe masina.deci iti poti da seama ca imi place cat de cat sa alerg.crede`ma ca motorul este f fiabil.am avut multe masini, majoritatea diesel dar asta chiar e un motor bun


--------------------
Renault Fan . .
Muuulte Renouri/Dacii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vasilica007
post 21 Oct 2011, 07:32
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 15 November 09




La mine la 135k a cazut volanta (nu sunt primul posesor al masinii). Am descoperit cand a trebuit sa schimb rulmentul de presiune. Mi-am pus kit Valeo (disc+placa+volanta simpla). Manopera +kit + rulment presiune si inca un rulment pe la planetara dr. si un semering =3600lei sad.gif . Cei din service mi-au spus ca si alte firme (gen Audi) au astfel de kit-uri pentru a inlocui volante cu masa dubla ... cu alte cuvinte e mai "sigura" si ieftina cea simpla. In timpul celor 5000k pe care i-am parcurs de-atunci am observat ca la urcare cand accelerez mai brusc se simte un usor vibrat fata de cand avem volanta cu masa dubla.( banuiesc ca de la volanta este deoarce acesta este rolul ei: de a reduce din rezonanta transmisa de motor cutiei).


--------------------
Renault Megane II Sedan 2004, 1.9 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aLecsunder
post 21 Oct 2011, 10:08
Post #9


Membru...


Group: Members
Posts: 614
Joined: 27 October 09




Care sunt simptomele cand pica volanta ?


--------------------
Renault Megane cu piele si geamuri in tavan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vasilica007
post 21 Oct 2011, 10:35
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 15 November 09




Eu unul n-am simtit nimic. Ca o fi picat exact cand a picat si rulmentul de presiune... ca o fi fost mai demult-habar nu am. Dupa parerea mea nu prea ai ce sa simti. Se rup niste arcuri sau prinderile lor din interiorul volantei si cea de-a doua placa a volantei <cea care face contact cu discul de ambreiaj> se pune in miscare fara a mai atenua socurile generate de arbore si implicit de prima placa din volanta.


21 Oct 2011, 10:39:

Exact asa facea si a mea cand am dat cutia de viteze jos.

This post has been edited by Vasilica007: 21 Oct 2011, 10:39


--------------------
Renault Megane II Sedan 2004, 1.9 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nashudela1
post 21 Oct 2011, 19:05
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 484
Joined: 6 January 09
From: Bucuresti




Daca nu ma insel pe acest tip de motor se poate monta ambreiaj simplu, merge cel de pe 100 de cp in 5 trepte.

Off.
Apropo de postul lui dumitrescuandrei, detin si eu un WV. euro 3 de vreo 6 ani, l-am calarit mult prin tara si prin Europa si am ajuns la concluzia ca motoarele acestora sunt indestructibile.


--------------------
Renault EX Megane 2 2005 Sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bebecool
post 21 Oct 2011, 19:39
Post #12


Doctor de oase


Group: Members
Posts: 549
Joined: 26 October 06
From: Pa scaun




De volante picate pe la Reno nu prea am auzit.
In schimb sa te tii cand vine vorba de Ford Diesel, VW (Golf 5,6, Passat, Jetta-diesel).
Astea le intalnesc cel mai des in Service cu volantele picate.

La Reno pica altceva:gen tampoanele miraculoase, super-mega-injectia Delphi care pica in draci cam pe orice masina.

Ca idee o volanta este extrem de scumpa la Ford si VW(si OEM si aftermarket).


--------------------
Renault/Opel Megane 2 1.5dci 80cp/ Focus 2 1.6Tdci 2009 2007 - B-08-BBM
Banii fac fericirea celor care nu merita alta fericire. (G. Gesbron)

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumitrescuandrei
post 21 Oct 2011, 23:59
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 619
Joined: 16 December 08
From: Curtea de Arges




QUOTE(nashudela1 @ 21 Oct 2011, 19:05)
Daca nu ma insel pe acest tip de motor se poate monta ambreiaj simplu, merge cel de pe 100 de cp in 5 trepte.

Off.
Apropo de postul lui dumitrescuandrei, detin si eu un WV. euro 3 de vreo 6 ani, l-am calarit mult prin tara si prin Europa si am ajuns la concluzia ca motoarele acestora sunt indestructibile.
*



La vw pica volantele cel mai repede, asta o spun din experienta.N`am criticat niciodata o masina fara sa o cunosc wink.gif


--------------------
Renault Fan . .
Muuulte Renouri/Dacii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
salamandra2222
post 22 Oct 2011, 21:29
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 24 January 10




Masina o voi lua second hand, cum as putea sa o verific daca are probleme cu ambreiajul sau volanta in cazul cutiei de viteze cu 6 trepte. Multumesc

This post has been edited by salamandra2222: 22 Oct 2011, 21:31


--------------------
Peugeot 407 2.0L HDI - B-111-###
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bebecool
post 22 Oct 2011, 21:41
Post #15


Doctor de oase


Group: Members
Posts: 549
Joined: 26 October 06
From: Pa scaun




Tii ambreiajul calcat pana in fund si vezi daca bate in pedala sau vibreaza.
Cand schimbi viteza volanta preia din vibratii. Vezi daca simti o vibratie, atunci e posibil ca volanta sa nu fie in regula.
Cel mai bine este sa mergi pe o rampa cu ea si sa o verifice un mecanic.


--------------------
Renault/Opel Megane 2 1.5dci 80cp/ Focus 2 1.6Tdci 2009 2007 - B-08-BBM
Banii fac fericirea celor care nu merita alta fericire. (G. Gesbron)

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
salamandra2222
post 24 Oct 2011, 20:43
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 24 January 10




Pana la urma nu sunt multi care au cutii de 6+1, sau ce sa inteleg ca tineti secret comportamentul acestor cutii de viteze ? smile.gif


--------------------
Peugeot 407 2.0L HDI - B-111-###
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cris82
post 24 Oct 2011, 23:39
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 19 October 09




Salut.Am acelasi motor pe care tu l-ai dori pe masina.Am masina de la 80mii de km(achizitionata tot sh din Franta) ,acum are 189mii de km ,nu are absolut nici o problema referitor la ce ai spus tu si anume ,volanta.Ca si motor este incomparabil cu cel de 85 de cai pe care l-am avut si eu inainte.Si ultimul lucru cel mai important ,asculta doar parerile celor care au avut sau au acest motor,fiindca multi vorbesc din auzite .Sper sa te fi ajutat


--------------------
Renault megane 2 hatchback 2005 ,1.5 dci 106 ,6+1 trepte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
floricelu71
post 25 Oct 2011, 18:56
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 22 June 10
From: Bucuresti




Eu am aceasta cutie pe un motor 1.9dci. am cu masina 110000km si pana acum nicio problema.


--------------------
Renault Megane Sedan 2007/1.9DCi/Privilege - B 73 UWU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
salamandra2222
post 25 Oct 2011, 21:45
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 24 January 10




Mersi frumos, Cris82 asta o stiu ca nu fac parte din forumul asta de iari de azi. Multumesc si celor care mi-au raspuns concret. Si mai astept pareri.

This post has been edited by salamandra2222: 25 Oct 2011, 21:45


--------------------
Peugeot 407 2.0L HDI - B-111-###
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B.A.M
post 26 Oct 2011, 16:00
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 773
Joined: 25 March 09
From: CLUJ-NAPOCA




QUOTE(dumitrescuandrei @ 20 Oct 2011, 23:14)
Eu chiar am un stil de condus mai agresiv.am de ceva timp si powerbox pe masina.deci iti poti da seama ca imi place cat de cat sa alerg.crede`ma ca motorul este f fiabil.am avut multe masini, majoritatea diesel dar asta chiar e un motor bun
*




Ma gandesc ca sti ce face powerbox-ul la masina ca sa aibe performante mai mari?
Te-ai gandit ca de aceea ai probleme cu injectoarele ,tocmai pentru ca sistemul tau baga presiune mai mare in injectoare .
Deci defectiunea nu este de origine renault. biggrin.gif

Si apropo eu detin Megan de 1.5dci de 106 cp 6+1 trepte .
Masina este achizitionata de noua din Romania am 77000 de km fara probleme mecanice. tongue.gif
De la 20000 am chip pe motor si tot nu am avut probleme cu ambreiajul sau cutia.
La un mers mormal fara a chinui cutia sau ambreiajul prea des, nu cred ca ar trebui sa ai probleme.


--------------------
RENAULT MEGANE 2 2007/PRIVILEGE - B.A.M
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumitrescuandrei
post 26 Oct 2011, 16:56
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 619
Joined: 16 December 08
From: Curtea de Arges




QUOTE(B.A.M @ 26 Oct 2011, 16:00)
Ma gandesc ca sti ce face powerbox-ul la masina ca sa aibe performante mai mari?
Te-ai gandit ca de aceea ai probleme cu injectoarele ,tocmai pentru ca sistemul tau baga presiune mai mare in injectoare .
Deci defectiunea nu este de origine renault. biggrin.gif

Si apropo eu detin Megan de 1.5dci de 106 cp 6+1 trepte .
Masina este achizitionata de noua din Romania am 77000 de km fara probleme mecanice. tongue.gif
De la 20000 am chip pe motor si tot nu am avut probleme cu ambreiajul sau cutia.
La un mers mormal fara a chinui cutia sau ambreiajul prea des, nu cred ca ar trebui sa ai probleme.
*




Unde am zis ca am probleme la sistemul de injectie?Eu am zis ca motorul este bun, cu tot cu sistemul de injectie.Cred ca este cam cel mai reusit motor diesel de la Renault


--------------------
Renault Fan . .
Muuulte Renouri/Dacii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2
post 1 Nov 2011, 10:33
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 4 September 10
From: Neamt




salamandra2222

sal,

eu am aceeasi cutie si motorizare ce te intereseaza,este fab 2008,inmatriculata in 2009 unic proprietar sunt,si vreau sa.ti spun ca sunt f f f multumit de cutie,de motor,de consum.
kyt.ul de ambreaj este cu volanta cu masa simpla,spun asta deoarece am umblat sa schimb semeringul de la palier,pierdea.m ceva ulei si era prelins pe cutie,am schimbat semeringul si am vazut si kyt.ul cum se prezinta la 88700km,si vreau sa zic ca este super super ok.
motorizare super ok,
singurele probleme la Renault sunt bucsele de c........t care sunt pe piata,si sa dai carca de bani pe originale te cam doare ,in rest este ok,
deocamdata la masina mea nu am ajuns inca sa schimb bucse ,dar din auzite.
si cele originale sunt bucse cu probleme,
si la firma ce lucru are seful masina de masina ,si se comfrunta cu o carca de probleme,asa ca eu sunt foarte multumit de renault

sa ai o zi buna


--------------------
renault megane2 09/2008 - NT-07-VEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
salamandra2222
post 6 Nov 2011, 23:49
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 24 January 10




Va salut si va multumesc tuturor dar din pacate nu am reusit inca sa imi vand masina pentru a achizitiona meganeul, ma tot uit pe net si sper sa gasesc un bicorp sau un break cu cutia in 6 trepte 105cp. Multa bafta va doresc.


--------------------
Peugeot 407 2.0L HDI - B-111-###
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nike_bodo008
post 20 Dec 2013, 18:59
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 31 May 10
From: iasi




sunt foarte dezamagit de Renaultul meu, masina are undeva la 85 de mi de km si mi-a picat volanta, cand am vazut cat costa mi-a picat fata mellow.gif
VOLANTA 4849 RON
KIT AMBREIAJ 1385 RON
CIL RECEPTOR 748 RON

MANOPERA 672 RON
RECONDITIONARE

VOLANTA 3227 RON

KIT AMBREIAJ 818 RON
am avut grija de ea mai mult ca de mine ma refer ca nu am plecat in tromba niciodata, nu am tractat... in fine data viitoare o sa ocolesc masinile frantuzesti datorita faptului ca nu sunt fiabile cand te lasa ceva apai te costa
Ce parere aveti de piesele reconditionate de la renault?


--------------------
renault grande scenic 2006 - BC89NIL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi.r
post 20 Dec 2013, 19:52
Post #25


Membru ... din cand in cand


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 14 March 06




QUOTE(Nike_bodo008 @ 20 Dec 2013, 19:59)
in fine data viitoare o sa ocolesc masinile frantuzesti datorita faptului ca nu sunt fiabile cand te lasa ceva apai te costa
Ce parere aveti de piesele reconditionate de la renault?
*


Pai normal. Una este sa-ti pice volanta la un rahat de reno si parca altfel scoti banii din buzunar cand iti pica volanta la o minunatie de skoda (ca sa vorbim de aproximativ aceleasi preturi de achizitie).

Cu o mica precizare: la skoda volanta costa cam dublu, iar de garantie nici nu poate fi vorba, chiar daca statistica (stiu, curva matematicii) spune ca pana-n 65-70k le cam pica volantele ... In rest, o masina superba ...

de curiozitate, cand ai spus "apai te costa", cam cu ce faci comparatia ? Cu servisul din spatele blocului/dezmembrari sau cu preturi de reprezentanta de pe la altii ? Nu de alta dar, ca exemplu, un litru de ulei pentru masinile cu DPF din grupul VAG costa 120 de lei, iar un litru de ulei pentru Reno cu DPF este cam la jumatate.

Tu ai inceput cu comparatiile ... Astept sa ma combati cu argumente...

This post has been edited by cristi.r: 20 Dec 2013, 19:54


--------------------
megane diesel 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumitrescuandrei
post 20 Dec 2013, 20:14
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 619
Joined: 16 December 08
From: Curtea de Arges




QUOTE(Nike_bodo008 @ 20 Dec 2013, 18:59)
sunt foarte dezamagit de Renaultul meu, masina are undeva la 85 de mi de km si mi-a picat volanta, cand am vazut cat costa mi-a picat fata  mellow.gif
VOLANTA            4849 RON
KIT AMBREIAJ    1385 RON
CIL RECEPTOR    748 RON

MANOPERA    672 RON
RECONDITIONARE
 
VOLANTA        3227 RON

KIT AMBREIAJ  818 RON
am avut grija de ea mai mult ca de mine ma refer ca nu am plecat in tromba niciodata, nu am tractat... in fine data viitoare o sa ocolesc masinile frantuzesti datorita faptului ca nu sunt fiabile cand te lasa ceva apai te costa
Ce parere aveti de piesele reconditionate de la renault?
*




A picat volanta in 85k km?! masinuta mea a ajuns la 300+k km si nu am schimbat nici volanta si nici ambreiajul.


--------------------
Renault Fan . .
Muuulte Renouri/Dacii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nike_bodo008
post 20 Dec 2013, 21:22
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 31 May 10
From: iasi




azi am fost la service au dat scutul de la motor si au auzit acel zgomot cand decuplezi ambreiajul
eu am fost la eu datorita faptului ca se auzea un zgomot la 2200 2600rot/min si la inceput credeam ca este un furtun de la admisie si s-a ajuns la concluzia ca este volanta bine sper sa fie ea


--------------------
renault grande scenic 2006 - BC89NIL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CatalinBI
post 20 Dec 2013, 23:34
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 10 April 09




are megane-ul volanta cu dubla masa pe motorul de 1,5 si 105 CP?


--------------------
Megane II 1.5DCI - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nike_bodo008
post 21 Dec 2013, 09:59
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 31 May 10
From: iasi




oricum sunt dezamagit maxim de nasinutele frantuze le vand cu un pret foarte mic si castiga mai mult din consumabile masinile acestea sunt bune cat sunt in garantie in rest sunt de papat bani pacat ca au un aspect de invidiat, la cum am avut grija de ea nu cred ca sunt multe persoane atat de meticuloase.


--------------------
renault grande scenic 2006 - BC89NIL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 21 Dec 2013, 10:12
Post #30


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Da mai multe detalii, ce masina, ce motor, nu trantesti asa la intamplare. Daca e volanta simpla, nu are ce sa pice la ea, pica doar cele cu masa dubla, si la VW pica la fel, nu tine de marca frantuzeasca sau nemteasca.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 19:27
Dacia