Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Flanse amortizor

alexme24
post 5 Feb 2013, 21:03
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 780
Joined: 23 September 09




Da multumesc de raspunsuri. Ideea e ca totul e schimbat in fata. Capete de bara, bielete, bielete antiruliu, flanse amortizoare +rulmenti, bucse bascule. Totul in afara de pivoti si amortizoare. Si tot am troncanit, nu mereu, doar la anumite denivelari si la miscare volan stanga-dreapta. Chiar nu stiu ce mai poate sa fie,am bagat atatia bani sa am fata tapana si tot am o troncaneala enervanta.

P.S.: pivotii sunt verificati si ar fi buni mi s-a zis.


--------------------
Renault/Honda Clio 2/ Accord 2004/2008
Clio 2/Accord/Civic , 2004/2008/2008 1.5 dci / 2.4 VTEC / 1.8 VTEC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 6 Feb 2013, 11:38
Post #62


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




incearca un test pe vibrator. vezi ce iese

http://www.activcarsservice.ro/despre-noi-1.html

aici o sa ma duc eu sa verific


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 6 Feb 2013, 12:16
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




alexme24, nu vreau sa te sperii, dar tare imi e mie teama ca ai joc in caseta de directie.
Daca ai zgomote la miscarea volanului stanga-dreapta, trebuie sa te gandesti sau la bielete de directie+capete bara, sau la flansele amortizorului cu tot cu rulmenti, sau la caseta de directie.
Tu ai scris cu mana ta ca ai schimbat si bieletele de directie, si capetele de bara, si flansele cu tot cu rulmenti, asa ca nu mai ramane decat varianta jocului in caseta de directie. mad.gif
Amortizoarele, bieletele antiruliu, pivotii nu dau troncanituri la miscarea stanga-dreapta a volanului.
Ai spus ca nu crezi ca ai joc in caseta, pt ca volanul ,,nu agata"...dar asta nu se intampla din prima...intai observi ca volanul ,,pacane'' cand il rotesti (mai ales cand stai pe loc cu rotile pe asfalt),apoi volanul se misca tot mai greu....aproape ramai fara servo, apoi agata....
Eu zic sa verifici jocul din caseta, si daca ai joc sa te gandesti la reconditionare caseta sau schimbat caseta.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccoto
post 6 Feb 2013, 13:10
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 331
Joined: 22 April 09
From: Navodari




La caseta ar putea avea doua situatii:
- joc in angrenaj cremaliera-melc, acest defect se manifesta prin bataie in coloana de directie si volan
- joc in bucsele casetei, acest defect presupune ca se si pierde lichidul servo
Daca nu s-au constatat aceste 2 manifestari (bataie in volan si clantzanit in coloana de directei sau pierderea lichidului), s-ar putea exclude caseta.
Totusi ar fi bine cand se specifica un defect si se asteapta pareri, solutii, se se decrie cat mai bine defectul pentru a nu trimite omul pe piste false.



--------------------
Renault Kangoo 1.9D 2003, 1.5 dCI 2006 - CT07KZM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 6 Feb 2013, 16:09
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




nope.
Cel mai frecvent la clio este jocul din bucsele casetei, (care se uzeaza, si trebuie schimbate), dar nu inseamna ca, in mod automat, caseta pierde lichid de servo.
Aceiasi problema am avut-o si eu, si dupa cum se manifesta eram convins in prop de 95% ca am joc in caseta....
Pe motiv ca nu pierde lichid de servo, tot felul de experti din service-uri aproape ma convinsesera ca de vina sunt rulmentii de la flansele amortizoarelor. ..Noroc ca in final am ajuns la Trami, mi-au reconditionat caseta, si orice zgomot, dar orice zgomot a disparut ca prin minune.
Mentionez ca pierdeam putin lichid de servo, dar pe la pompa de servo care era pe duca. Pe la caseta nu curgea o picatura de lichid de servo.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexme24
post 6 Feb 2013, 17:58
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 780
Joined: 23 September 09




Da am fost astazi la o constatare la un service specializat cica pe casete de directie. SI au zis sec: caseta de directie. S-au uitat aia pe acolo la tacheti parca. 900 ron cu demontaj, reparatie,montaj. Chestia e ca eu sincer nu prea sunt convins.

Legat de postarile de mai sus: nu pierd lichid de servo pe nicaieri, in schimb am exact fenomenul pe care il zice ccoto: bataie in volan si coloana din volan. Eu acolo cred ca e problema pe undeva, ori la imbinarea dintre coloana si caseta, nu stiu cum ii zice la piesa de acolo.
[Oricum ceva legat de acele bucsi, dar problema e ca nu prea le-am vazut; m-am utiat mereu cand era masina pe elevator, o sa ma mai uit odata zilele astea, ca probabil de la alea e, si nu vreau sa ma hazardez sa sar la reparat caseta].
Oricum momentan, am rezolvat toate problemele, am ramas doar cu acest troncanit, rar, dar este acolo la anumite zgomote.

Caseta daca e sa fie de la ea , o repar doar in momentul in care simt ca nu si mai face treaba deloc, adica sa agate, sa revina in trepte, sa aiba momente moarte la miscarea volanului. Pana atunci drumuri bune la toti.


--------------------
Renault/Honda Clio 2/ Accord 2004/2008
Clio 2/Accord/Civic , 2004/2008/2008 1.5 dci / 2.4 VTEC / 1.8 VTEC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccoto
post 6 Feb 2013, 18:19
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 331
Joined: 22 April 09
From: Navodari




De asta am zis ca e bine sa descrii cat mai bine simptomele. Daca spuneai de la inceput ca ai bataie in volan si in coloana, reduceam cercul. Acum o sa il marim. Mai poate fi articulatia cardanica de pe coloana de directie sau chiar coloana de directie (eu am schimbat o coloana de directie, facea ca dracu la drum de piatra, parca era mitraliera). Cum insa tu spui ca cei de la service au zis ca e caseta, probabil au verificat jocurile pe directie si au vazut ca vin de la caseta. Poti eventual sa cauti o a doua parere la un cunoscator care sa-ti verifice jocul de pe directie.


--------------------
Renault Kangoo 1.9D 2003, 1.5 dCI 2006 - CT07KZM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexme24
post 6 Feb 2013, 18:29
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 780
Joined: 23 September 09




Pai o sa mai merg la verificari. Astazi a fost cam dubios, i-am descris omului simptomele, s-a uitat si el, a tras de 3 ori de volan repede si gata caseta, o dam jos o reparam: cam expeditiv, cam prea pe luat banu'.

Exact chestia asta o patesc si eu, nu mereu ce-i drept, pe piatra cubica sau la linii de tramvai. O sa mai ma duc pe la alte serviceuri sa vad care e treaba, ca si eu cred ca de la coalana sau ceva pe acolo.


--------------------
Renault/Honda Clio 2/ Accord 2004/2008
Clio 2/Accord/Civic , 2004/2008/2008 1.5 dci / 2.4 VTEC / 1.8 VTEC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccoto
post 6 Feb 2013, 19:17
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 331
Joined: 22 April 09
From: Navodari




Daca-i de la coloana, e cam nasol, pe mine m-a costat ~900RON coloana si aproape 300RON manopera, asta in 2009.

Attached thumbnail(s)
factura.JPG ( Size: 136.88k ) Number of downloads: 1176


--------------------
Renault Kangoo 1.9D 2003, 1.5 dCI 2006 - CT07KZM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexme24
post 6 Feb 2013, 19:23
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 780
Joined: 23 September 09




Incerc sa nu ma gandesc la ce e mai rau. O sa o iau usor. Momentan oricum nu mai am ce sa fac ca am bagat 2000 ron in masina, bucsaraie+toate cele mentionate anterior+un far+o reparatie de bara+ inca ceva maruntisuri. O sa merg cu ea asa, pana o sa am simptomele specifice unei casete defecte etc. [tinut la revenire, revenire in trepte, troncanit la virare etc]. Pana atunci masina face troncanitul asta doar la mici denivelari, dar nu mereu, mare parte din timp e liniste. Cand mai fac rost de bani ma mai duc si la alte constatari sa vad si o a doua parere.


--------------------
Renault/Honda Clio 2/ Accord 2004/2008
Clio 2/Accord/Civic , 2004/2008/2008 1.5 dci / 2.4 VTEC / 1.8 VTEC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 7 Feb 2013, 10:28
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




Iarna troncanitul in caseta de directie nu se manifesta la fel de urat ca vara. Mie troncanitul aproape imi disparea iarna, si revenea vara mai rau. Nu cunosc explicatia, dar probabil ingheta ceva pe acolo. Pana la urma o sa vezi ca ,,simptomele'' se vor accentua: volanul merge tot mai greu, apoi agata, nu mai revine la punctul initial. Eu am mers asa cam un an si jumatate, curios sa vad pana unde ma tine. Pana intr-o zi, cand era sa ratez o curba pt ca ,,agata'' volanul. Dupa ce cu greu am evitat stalpul de iluminat public, m-am linistit, am lasat experientele deoparte, si am recondititonat caseta.
Ia spune, cand ai batai in volan: cand rotesti de volan stanga dreapta? (indiferent ca esti pe loc sau in mers). Daca stai cu masina stationata, si brachezi rotile stanga dreapta, se aude doar zgomot (ex poc) sau simti si bataia in volan?

PS: Nu ai cum sa vezi bucsile acelea decat daca demontezi caseta.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 7 Feb 2013, 10:43
Post #72


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




io cand am schimbat prima data flansele amortizor, nea mecanicu a pus unele de logan, ca cica se potrivesc. adevaru e ca la prima vedere par similare, dar e diferenta. m-au tinut fro cateva luni doar si a trebuit sa le schimb iar. si-n timpu asta n-am observat nici o imbunatatire fata de vechile flanse.
cand le-a scos un alt mecanic s-a minunat tot. si mi-a aratat diferenta intre flanse de symbol si flanse de logan. tot cauciuc, forma similara, dar la interior is cateva diferente. diferente de milimetrii, dar totusi diferente.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thisadi
post 7 Feb 2013, 12:55
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 242
Joined: 20 December 11




vin si eu cu o intrebare: daca merg, in special pe un drum cu foarte multe denivelari mici (ceva genul piatra cubica), si aud zgomote in partea din fata (troncaneli nu foarte tari si infundate, nu stiu cum sa zic, de parca as avea o piatra in torpedou si joaca pe-acolo), dar in volan nu simt ablolut nimic (e teapan ca la o masina noua) poate sa fie joc in caseta?


--------------------
Renault - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 7 Feb 2013, 15:21
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




Personal nu vad o legatura directa. Caseta de directie transmite miscarea de stanga-dreapta de la volan catre roti...deci dupa cunostintele mele trebuie sa se se auda zgomot cand brachezi rotile ( spre ex. la curbe sau cand faci parcari laterale)...atunci fortezi caseta, nu cand treci peste piatra cubica.
Personal nu cred ca troncaneala ta e de la caseta de directie.

Poate chiar ai vreun surub uitat de vreun mecanic pe undeva, si ala troncane. radmasa.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexme24
post 7 Feb 2013, 18:39
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 780
Joined: 23 September 09




@theodor2004: simt acel tronc tronc sa i zic, doar cand stau pe loc si misc repede de volan stanga dreapta. Am urmarit si zgomotul si vine de undeva de sub volan, cam prin dreptul manetei de reglare a volanului pe inaltime. Daca brachez rotile in orice directie nu se aude absoult nimic, doar servo care are tiutiul specific. In mers la fel niciun zgomot.
Zgomotul similar cu cel cand fac stanga dreapta repede apare in mers, doar cand merg usor peste linii de tramvai sau piatra cubica, dar nu mereu, apare aleator si apare in special daca am rotile drepte, de foarte putine ori l-am auzit cand aveam rotile virate si treceam peste o denivelare sau linie de tramvai.
Am incercat in mers sa zic, pe la 5-10 km la ora, sa fac acea miscare pe care o fac pe loc stanga dreapta repede, si nu se aude absolut nimic. D-asta eu stau pe ganduri daca e sau nu caseta.

P.S.: theodor daca esti din bucuresit, ne putem intalni sa vezi si tu, sa mi zici daca asa facea si la tine

This post has been edited by alexme24: 7 Feb 2013, 18:49


--------------------
Renault/Honda Clio 2/ Accord 2004/2008
Clio 2/Accord/Civic , 2004/2008/2008 1.5 dci / 2.4 VTEC / 1.8 VTEC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 8 Feb 2013, 10:33
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




mda...poate fi un mic jos in caseta...Din moment ce nu face si in mers, la curbe, inseamna ca jocul este inca mic; dar se agraveaza cu timpul. Caseta este fortata cand brachezi rotile din pozitia stand pe loc, parcat..Cand esti in mers, si iei o curba, caseta se forteaza mai putin. Asta ar explica de ce auzi zgomotul pe loc, si nu il mai auzi in mers.
Ce mi se pare ciudat este faptul ca spui ca zgomotul apare si cand treci peste linii de tramvai si piatra cubica, si asta deja nu mai are legatura cu caseta de directie. Ar putea fii de vina bieletele de directie, dar spui ca le-ai schimbat. blush.gif
Ok, daca vrei ne vedem duminica, punem masina in parcare si iti spun daca zgomotul seamana cu cel facut de jocul in caseta de directie.
Dar nu te astepta sa te luminez, pt ca masina ar trebui ridicata pe elevator, dat scutul jos, tras de roti...eu doar imi spun parerea.
Apoi iti spun si unde am reconditionat-o eu pe a mea.

This post has been edited by theodor2004: 8 Feb 2013, 10:34


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thisadi
post 18 Mar 2013, 17:04
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 242
Joined: 20 December 11




Cred ca am elucidat zgomotul la denivelari mici, si nu are nici o legatura cu caseta, bielete, flansi, etc.... pur si simplu s-au uzat bolturile de prindere ale etrierelor pe suporti si au un joc acolo foarte mare cand trec peste denivelari


--------------------
Renault - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luckas_itd
post 18 Mar 2013, 18:55
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 21 April 08
From: Moreni




Salut,aceeasi problema o am si eu la acele culise,problema e ca nu sant ele ci suportul in sine,unde culiseaza boltul.Trebuie sa schimb si discurile pentru ca sant uzate,si as vrea sa ai cumpar suporti de logan cu disc ventilat de 259,eu am pe ea discuri de 238.


--------------------
Renault Clio symbol 2004,1.5 dci 65 - db-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr.NiceGuy
post 20 Mar 2013, 16:45
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 319
Joined: 16 October 06
From: Oradea




De ceva timp (aproape un an) se aude in partea stanga jos atunci cand merg pe drum cu denivelari, trec peste vreun capac de canal sau linie de tramvai un sunet infundat. Cu masina pe loc si miscand de volan stanga dreapta nu se aude nimic.
In curand va trebui sa schimb uleiul si daca as cam sti ce are, mi-as cumpara piesa si o schimb la revizie.


--------------------
Renault Symbol 2005 FIDJI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanreno
post 31 Mar 2013, 21:41
Post #80


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 25 January 10
From: Bucuresti




Trebuie sa schimb si eu flansele+rulmenti, voi cu ce ati inlocuit flansele uzate?
Se cunoaste, in domeniu, ceva bun,calitate?

This post has been edited by bogdanreno: 31 Mar 2013, 21:41


--------------------
renault megane /2007 symbol/2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 3 Apr 2013, 16:55
Post #81


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Cu altele noi - Valeo.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Erwintz
post 3 Apr 2013, 22:39
Post #82


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 8 June 09
From: Brasov




aha, acum inteleg.
deci, sa inteleg ca Valeo sunt mai bune?
caci eu le-am schimbat anul trecut, pe cele din fabrica, cu Ruville si de o saptamana imi scartaie de ma scoate din sarite sad.gif


--------------------
Renault Symbol-Fidji, 1.5DCI, 48KW 5/2005 - BV-08-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 4 Apr 2013, 12:17
Post #83


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




salut,
incerca cu putin wd 40


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 15 Apr 2013, 13:39
Post #84


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Buna ziua,

nu mai este edit..

revin am vb la service unde imi fac eu mecanica si mi-a dat urmatoarele preturi

- 50 lei+TVA x 2 pentru schimbare flanse (mult putin nu stiu)
- geometri 70 lei

intrebare - de cand se face geometria sa schimbat flanse????
cate piese sunt intr-un set de reparatie 2 sau 3

http://www.autofarm.ro/versiune/16553/tree...rticol/36809182

http://www.autofarm.ro/versiune/16553/tree...rticol/33650947

multumesc

This post has been edited by wolfin: 15 Apr 2013, 13:53


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gasparika
post 29 Aug 2016, 19:02
Post #85


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 29 August 16




buna seara....am schimbat astazi flansele la amortizoare si intre bucata de cauciuc si caroserie este un spatiu de un cm.....tin sa precizez ca asa era si inainte sa le montez(cele vechi)...este oare posibil ca "mecanicul"..sa le fi pus aiurea.?......M-am intors la el si a zis ca sunt puse bine dar am inteles ca ele trebuie sa stea lipite de caroserie..ms mult! astept pe cineva care a mai avut asa ceva....

This post has been edited by gasparika: 29 Aug 2016, 19:03


--------------------
renault symbol 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 30 Aug 2016, 04:38
Post #86


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Trebuie sa aiba o distanta, daca nu ar avea ar freca de caroserie cand ai vira rotile.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccoto
post 30 Aug 2016, 11:02
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 331
Joined: 22 April 09
From: Navodari




Intre caroserie si contraflansa de sus trebuie sa existe un joc insa nu de un centimetru, ci de cativa milimetri, cam 2-3 mm la flansele bune. Cu cat acest joc e mai mare, cu atat e mai instabila masina in curbele cu asfalt denivelat deoarece la coborarea ansamblului arc-amortizor se va modifica unghiul de cadere (flansa amortizor coboara si iese din "oala" in care sta in caroserie).
Flansele tale sunt fie pentru alt tip de autoturism (Logan? cam seamanacu cele de Clio/Kangoo), fie sunt mult prea moi si s-au deformat, de aia ai un cm spatiu.

E recomandabil sa faci geometria. Flansele amortizor influenteaza geometria rotilor si nu ai cum sa stii care era gradul lor de uzura cand ai facut ultima data geometria.


--------------------
Renault Kangoo 1.9D 2003, 1.5 dCI 2006 - CT07KZM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grimarius
post 2 Feb 2017, 16:06
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 12 February 15




Salut. Am schimbat si eu flansele prin octombrie cu Flansa rulment sarcina amortizor - KAYABA. Zilele astea cand am fost pe la service s-a observat ca se misca usor roata sus-jos. Am facut o poza la acel spatiu cand masina sta pe pardoseala dreapta. E normal? S-au uzat? E de la altceva?
Multumesc.

Attached thumbnail(s)
poza_flansa.jpg ( Size: 1.27mb ) Number of downloads: 343


--------------------
Renault Clio 2003, 1.5dCi, 68CP, B/BB07
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smarian
post 3 Feb 2017, 07:04
Post #89


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 17 November 15




Uzate,calitatea materialului .Eu personal as opta pentr flanse originale sau monroe mai scumpe dar mai bune zic eu ,un coleg a scris "originalele sunt cele mai rezistente"si are dreptate din experienta mea Renault .


--------------------
renault symbol 2007 dynamic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
plopii
post 3 Feb 2017, 12:15
Post #90


Ionescu Cezar


Group: Members
Posts: 112
Joined: 19 August 14
From: Plopii Slavitesti




Am schimbat și eu recent flanșele; la denivelări bocăneau iar acum e mult mai bine.
Schimbasem amortizoarele cu unele Monroe pe ulei și am zis că flanșele mai merg...nu a fost bine.

Am folosit flanșe de origine și rulmenți SNR un pic mai ieftini ca cei de origine...care sunt de fapt tot SNR.

Dacă tot umblam și necesita geometrie am schimbat și basculele (aveau fiecare o bucșă dusă), bieletele aveau fiecare joc și am pus altele, capete de bară, bielete antiruliu (totul TRW, cu excepția bieletelor antiruliu de origine).

happy.gif


--------------------
Renault Clio (Symbol) 1.4 8v 75 CP 2003 Expression - TR-05-PSU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:48
Dacia