Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Zgarietura in parcare

gabi_gabi1989
post 9 Dec 2010, 10:11
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 30 September 08




Buna dimineata, aseara mi a fost usa din dreapta zgariata in parcare (real), nu foarte mult cam 8-10 cm, domnul de langa mine deschizand prea mult si prea tare usa lui, apoi a dat sa plece ca nu are nimic masina, am aprins lanterna a vazut ca este zgariata, insa ca nu este de la el si a intrat in magazin; nu a vrut constatare amiabila si nici copie dupa asigurare sa imi dea, ca nu este obligat, dar ca ne intalnim astazi si mergem la un service auto si imi plateste acolo sa imi vopseasca locul, ca face asta pentru mine, nu ca ar fi el vinovat.Mi-a dat un numar de telefon insa nu raspunde (am facut poze si la masina lui, in dreptul usii cum era vopseaua luata de pe laterala, si era de sus pana jos, deci nu sunt primul lui accidentat smile.gif) )
Am mers apoi la politie si am declarat incidentul ramanand ca in 24 ore daca nu ne intelegem si el nu declara la politie sa merg sa depun plangere. (Am si un martor care era in dreapta).

Am vreo sansa sa o fac daca el nu declara accidentul in aceste 24 ore, adica sa imi dea asigurarea mai tarziu si el ce pateste, amenda, permis suspendat ? (am cautat insa nu am gasit nimic despre asa ceva)

multumesc


Attached thumbnail(s)
bscap0000.jpg ( Size: 92.47k ) Number of downloads: 814


--------------------
Dacia 1310 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 9 Dec 2010, 10:25
Post #2


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




asa ceva se despagubeste de rca??


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi_gabi1989
post 9 Dec 2010, 10:33
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 30 September 08




este incident ce tine de asigurare (sper), chiar daca este in parcare, este pe spatiu privat insa este publica


--------------------
Dacia 1310 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 9 Dec 2010, 10:35
Post #4


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




pentru zgarietura aia o sa te agiti de o sa iti iasa peri albi...


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tester
post 9 Dec 2010, 10:40
Post #5


dacia tester ;)


Group: Members
Posts: 747
Joined: 22 August 07
From: iasi




de ce nu lasati voi oamenii in pace?! Daca lui i sa pus pata si vrea sa aibe portiera cum era inainte de a se fi intalnit cu "desteptu" o va obtine... ca nimic in tara asta nu se face fara mult timp pierdut asta e partea a doua ... si in plus poate mai mult vrea sa ii dea o lectie "desteptului"... adaugandui o dauna in "dosar"... care il va costa macar un an doi de acum in colo la asigurare si poate alta data nu va mai proceda la fel.
prea multe chestii din astea am vazut dea lungul timpului prin parcari... fie de supermarket fie normale. trebuie sa ii taxam daca putem pe nesimtiti ca paote si noi am muncit la randul nostru pe "scursura" aia de masina a noastra nu doar "desteptu".


--------------------
dacia logan 2007 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 9 Dec 2010, 10:43
Post #6


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




am patit si eu o faza de genul cu fosta masina...eram in parcare la Carrefour militari ..am iesit din parcare...si pe aleea aia care duce la iesire m-am trezit cu un carut scapat de sub control...carut care a venit direct in usa mea spate....erau doi rromi care veneau la cumparaturi...am ajuns la politie chiajna...iar acolo i-am spus celui vinovat : '''o fac pe casco si te cauta casco?ori imi dai tu banii acum si o fac eu..si scapi...'' ? s a dus omul acasa , a adus banii ...am facut masina la reprezentanta + un plin... ...asta este..se mai intampla...


tester..'''''de ce nu lasati voi oamenii in pace?'''
vorbeste cu rtbk....eu nu i-am zis nimic omului....asa ca foloseste singularul... si eu daca pateam asa ceva il puneam sa plateasca... trebuie sa respectam bunul altuia nu sa facem kk pe el... eu nu am fost invatat ca sa lovesc cu usa masinile in parcare.....precum alti useri de aici de pe forum...nu mai dau exemple..

This post has been edited by M i h a i: 9 Dec 2010, 10:47


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 9 Dec 2010, 10:44
Post #7


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




nu cred ca o sa aprobe cei de la asigurari revopsire... din ce vad eu acolo o sa primeasca cel mult un polish.... daca nu chiar de la agentul de constatare cu o carpa si niste crema din cora.


later edit: dar eu i-am zis sa nu se duca? laugh.gif laugh.gif din partea mea sa stea de craciun cu mesterii de mana.

Personal nu stiu daca as vrea sa imi revopsesc un element pe frigul asta.. in bara mea din spate a intrat un scuter si o femei... s-a crapat putin, dar rezista eroic si nu m-am agitat pentru ca oricum poti oricand sa ai un eveniment mai serios care sa merite "spagile" prin service. Pe de alta parte si eu am sters usor bara cuiva.. cred ca 1 mm daca eram mai incolo si nu il atingeam.. totusi a fost destul sa i se ia vopseaua si mi-am lasat numarul de telefon iar a 2-a zis chiar m-am dus sa il caut. Omul nu a avut nici o pretentie pentru o mini zgarietura.

This post has been edited by rtBK: 9 Dec 2010, 10:53


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 9 Dec 2010, 10:48
Post #8


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




rtbk...daca iti iei o usa in usa...iti spun eu ca nu mai iese nici cu mama polishului...plus ca se infunda putin..


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 9 Dec 2010, 10:51
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Pune si tu o poza facuta la lumina zilei, cu locul spalat. E foarte posibil sa iasa cu pasta abraziva din hipermarketuri.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 9 Dec 2010, 11:25
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Am patit si eu si cu politia nu am rezolvat nimic ca nu a vrut sa-mi dea proces verbal ca cica nu e pe domeniu public ,parcarea (Carrefour) fiind considerata domeniu privat .Am rezolvat prin amiabila cu vinovatul .


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 9 Dec 2010, 11:37
Post #11


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




In situati ca politistul refuza tratarea unui incident de acest gen sub pretextul ca "nu este drum public, este proprietate privata ...", va recomand sa-i puneti OUG195 sub nas:
QUOTE(OUG195/2002 Art.6)
14. drum public – orice cale de comunicație terestră, cu excepția căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulației publice; drumurile care sunt închise circulației publice sunt semnalizate la intrare cu inscripții vizibile;

Proprietatea nu are nimic de-a face cu aceasta chestiune. Proprietatea poate fi publica, public-privata sau privata - nu are nici o legatura!

LE

Un asemenea incident ar trebui sa fie rezolvat printr-o constatare amiabila si plata de catre asiguratorul vinovatului.
Din pacate:
- vinovatul se razgandeste cand doreste;
- politia nu se implica in nici un fel iar "fuga de responsabilitate" este in mod ambiguu tratata la noi;
- asiguratorul profita de lacunele legislative si invoca neparticiparea vinovatului pentru nedeschiderea dosarului, apoi "nepotrivirea dinamicii cu descrierea" sau "absenta urmelor corespondente" pentru a se eschiva de la plata despagubirii.
Deci, daca omul era dispus la plata vopsirii unui panou (~100E) pe loc, era bine! Daca nu, trimite-i SMS ca ai declarat la politie accidentul si ca are 24h pentru a se prezenta.
De aici urmeaza o intreaga tevatura.


This post has been edited by adi_ar: 9 Dec 2010, 11:46


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi_gabi1989
post 9 Dec 2010, 11:51
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 30 September 08




nu imi este neaparat de o zgarietuta, ca si asa are mai multe, una inclusiv recenta cu cheia, cam 20 cm niste ovaluri facute (cel de a facut o il consider inapt din orice punct de vedere), insa am mai avut incidente cu ea in parcare, fata lovita, (ford fiesta, masina mea, aceasta este cea lovita), (masina tatalui, am mai scris pe forum, am pus si poze facuta praf partea dreapta in parcare ); deci mi a ajuns, plus ca eram in masina si nu avut nici un resentiment, ca nu e el vinovat si sa ma duc unde vreau ca nu mi da nici o asigurare nimic; daca nu imi da asigurare macar sa ramana fara permis + amenda sau care o fi legea
poze o sa pun dupa amiaza, nu am camera acasa



LA TELEFON NU RASPUNDE

This post has been edited by gabi_gabi1989: 9 Dec 2010, 11:55


--------------------
Dacia 1310 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 9 Dec 2010, 11:54
Post #13


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Atentie la un aspect: daca acelasi element de caroserie prezinta o avarie mai veche, fara legatura cu evenimentul actual, asiguratorul este indreptatit sa refuze plata vopsirii elementului respectiv!!!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi_gabi1989
post 9 Dec 2010, 11:57
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 30 September 08




zgarietura recenta este pe aripa spate, usa (care a fost lovita in parcare) nu avea nici o urma nimic, decat namol aruncat recent de la roti

This post has been edited by gabi_gabi1989: 9 Dec 2010, 11:58


--------------------
Dacia 1310 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 9 Dec 2010, 12:02
Post #15


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Evident ca nu raspunde la telefon!
Ca sa produci o asemenea avarie, cu masina aflata pe suprafata plana, fie este un accident nefericit (ai "scapat" usa) si atunci nu vei ezita sa dai tot concursul pagubitului, fie ai un sictir grosolan si un soric gros, si atunci de ce si-ar mai bate capul cu fraierul (adica cu pagubitul).

This post has been edited by adi_ar: 9 Dec 2010, 12:30


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi_gabi1989
post 9 Dec 2010, 12:14
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 30 September 08




o sa pun poze mai pe seara si revin cu amanunte dupa ora 6 cand o sa merg la politie


--------------------
Dacia 1310 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Richelieu
post 9 Dec 2010, 13:55
Post #17


altă scursură umană


Group: Members
Posts: 312
Joined: 22 July 10
From: Scursureștii de Pădure




QUOTE(rtBK @ 9 Dec 2010, 10:44)
nu cred ca o sa aprobe cei de la asigurari revopsire... din ce vad eu acolo o sa primeasca cel mult un polish.....
*


Polishul nu este reparatie, iar asiguratorul nu mi-l poate baga pe gat. Eu am vopsit o aripa pentru o zgarietura mult mai discreta, iar asiguratorii nu au comentat.


--------------------
0.00 % :((
Teacher's, e valabil citatul filozofului Marty! Ia incet sa nu te ineci!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 9 Dec 2010, 14:09
Post #18


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




decat sa-si schimbe culoarea dupa un an, mai bine as incerca un polish daca se poate. Asta evident daca vorbim de vopseaua originala.

... si oricum ala trebuie ars, chiar daca nu-ti da nimic sa repari masina


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 9 Dec 2010, 14:14
Post #19


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




daca ai casco si ti-o vopseste unu cu graffiti crezi ca o sa iti revopseasca masina sau o sa iti dea cu polish?


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi_gabi1989
post 9 Dec 2010, 14:18
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 30 September 08




vopseaua pe usa fata nu mai este originala, este revopsita acum un an si jumatate, bagata la cuptor, culoare facuta dupa cod, a iesit aproape identica (ca originala nu mai are cum sa iasa), nu este umflata, crapata sau ruginita deloc; insa nu prea as vrea polishare pentru ca am inteles ca se matuieste dupa un timp.

daca nu ma suna pana deseara sa se aplice legea, din cate am mai cautat pe net ar fi vorba de luat permisul


--------------------
Dacia 1310 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 9 Dec 2010, 14:20
Post #21


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




se matuieste dupa un timp daca iti ia lacul pana la vopsea... si atunci e rau de tot.


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Richelieu
post 9 Dec 2010, 14:21
Post #22


altă scursură umană


Group: Members
Posts: 312
Joined: 22 July 10
From: Scursureștii de Pădure




QUOTE(rtBK @ 9 Dec 2010, 14:14)
daca ai casco si ti-o vopseste unu cu graffiti crezi ca o sa iti revopseasca masina sau o sa iti dea cu polish?
*


Chiar nu intelegi ca polishul nu este reparatie? Vrei un desen ajutator?


--------------------
0.00 % :((
Teacher's, e valabil citatul filozofului Marty! Ia incet sa nu te ineci!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi_gabi1989
post 9 Dec 2010, 14:24
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 30 September 08




nu o sa accept polishatul, vopsire direct, pentru ca eu am avut masina neindoita, nezgariata pe portiera fata, nu stiu de ce as accepta o reparatie de 50 lei si sa trag dupa cateva luni, sa bag eu alti bani sa o fac

<span class='edit'>9 Dec 2010, 21:18:</span>
doar ce am venit de la politie, nu am depus nici o plangere, pentru ca ii suspendau permisul si trebuia la tribunal mers apoi, chestie de lunga durata, ceea ce nu imi convine, daca decat ii suspendau permisul si eu nu mai aveam nici o treaba da, dar asa sa umblu pentru chestia asta la infatisari si cu martorul dupa mine, nu imi convine, nu se merita sad.gif , am pierdut, am ramas cu masina zgariata, + cea noua de am vazut o aseara, insa cu timpul toate se rezolva, in primavara sper sa o vopsesc

am pus si niste poze la claritate buna cu locul curat, doar cu zgarietura, ce se vad in poza punctele acelea mici sunt urme de la servetel de cand am curatat acolo, nu este vopseaua sarita

This post has been edited by gabi_gabi1989: 9 Dec 2010, 21:19

Attached thumbnail(s)
09122010050.JPG ( Size: 1.06mb ) Number of downloads: 717
09122010051.JPG ( Size: 833.63k ) Number of downloads: 670


--------------------
Dacia 1310 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Richelieu
post 9 Dec 2010, 21:36
Post #24


altă scursură umană


Group: Members
Posts: 312
Joined: 22 July 10
From: Scursureștii de Pădure




Daca ii suspendau permisul, era din cauza ca el facuse alegerea asta. Daca lui nu i-a pasat de permisul lui, nu inteleg de ce ti-a pasat tie!


--------------------
0.00 % :((
Teacher's, e valabil citatul filozofului Marty! Ia incet sa nu te ineci!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi_gabi1989
post 9 Dec 2010, 21:48
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 30 September 08




nu imi pasa de permisul lui ci de timpul pierdut la judecata, pentru ca la asta se ajungea, daca doar ii luau permisul si eu ramaneam cu masina asa ca nu imi dadea asigurarea, era totul ok, insa nu imi convine acum cu sarbatorile si dupa cand incepe sesiunea sa stau prin tribunale sad.gif


--------------------
Dacia 1310 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 9 Dec 2010, 22:30
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




Acum si eu tin la masina mea,dar sa vopsesti o portiera pentru atat......!O pasta usor abraziva rezolva ce ai tu acolo fara batai de cap!

Ca ala a fost NESIMTIT,e alta treaba!


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi_gabi1989
post 9 Dec 2010, 22:40
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 30 September 08




de vopsit daca este nu o vopsesc numai acolo ci toata partea dreapta pentru ca o am si pe aripa dreapta zgariata cu cheia, de oameni binevoitori, incapabili si inadaptati


--------------------
Dacia 1310 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 9 Dec 2010, 22:50
Post #28


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(rtBK @ 9 Dec 2010, 11:35)
pentru zgarietura aia o sa te agiti de o sa iti iasa peri albi...
*



wow.. si am ajuns la concluzia de la postul 4.

cu niste argila scoti si urma aia... e chiar inutil sa vopsesti masina pentru chestia aia. smile.gif...


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi_gabi1989
post 9 Dec 2010, 22:59
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 30 September 08




Da, am ajuns la acea concluzie, insa daca se putea sa ii ia permisul fara sa merg pe la judecata, cu cea mai mare placere, insa nu se merita atata alergatura, iar cu reparatia, la primavara, pentru ca este vremea urata, se anunta si in Craiova in cateva zile ninsoare


--------------------
Dacia 1310 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 10 Dec 2010, 00:38
Post #30


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(rtBK @ 9 Dec 2010, 22:50)
cu niste argila scoti si urma aia...
*


..toate posturile tale sunt identice in ceea ce priveste o zgarietura....la tine TOTUL se rezolva cu argila..unde *** dai cu argila daca vopseaua nu mai este? 99 % din loviturile 'usa in usa' se rezolva cu chit si revopsire...

This post has been edited by adi_ar: 11 Dec 2010, 21:29


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 12:49
Dacia