Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

106 Pages « < 91 92 93 94 95 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Megane IV - pareri utilizatori, ...sau de pe scaunul din dreapta

lcc
post 15 Jul 2019, 06:43
Post #2761


Membru autentic


Group: Members
Posts: 454
Joined: 10 March 18
From: Bucuresti




Încearcă la mai puțin de 1 metru de mașină. Am pățit și eu chestia asta din cauza bateriei. Sper sa fie asta.


--------------------
Renault Megane 4 Sedan Intense > 1.5 dci 110cp MT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clio4edc12
post 15 Jul 2019, 07:11
Post #2762


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 6 August 14




QUOTE(alex1018 @ 14 Jul 2019, 10:30)
Andy, nu am apasat de plictiseală pe plastice. Am apăsat incercand sa identific ce naiba zornăie in mașina cand treceam pese denivelari usoare. In prima faza m am prins cu greu ca era consola aia cu senzori de pe plafoniera. Au rezolvat-o in service. A venit căldura și mânerele de la usă au inceput pur si simplu sa scartaie. Pun mana pe ele cand inchid/deschid usa. E rolul lor, n-am cum să nu le ating smile.gif. Dacă e foarte cald afara pocnește plasticul consolei centrale cu ecranul, butoanele de clima, etc. La dracu’ sunt la a 4 mașină. Niciodată nu am avut astfel de probleme cu calitatea asamblării mașinii. Și am avut doar brand-uri de est european sărac, nimic premium smile.gif.
*



Ia cu masina premium de 60.000 de euro. Cred ca scartaie mai rau decat scartaia meganul tau.
https://gofile.io/?c=b5Zgqs


--------------------
Renault Clio 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pufanul
post 15 Jul 2019, 10:59
Post #2763


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 23 March 19




QUOTE(alex1018 @ 14 Jul 2019, 17:12)
Mno, llc are tot sedan, tot intens. Probabil am avut eu ghinion si mașina mea  a trecut prea ușor de quality check. Probabil nici turcii care mi-au asamblat mașina nu au avut o zi prea bună smile.gif. Să vedem ce pot rezolva in garantie. Măcar mânerele de la uși. Nu am curaj sa le cer sa desfacă alte elemente pentru ca sunt convins că după ce o vor monta la loc o sa cad din lac in puț. Trebuie să recunosc că mașina este confortabilă, fâșneață și tehonologizată. O să fiu 100% fericit când nu o să mai facă ca o zornăitoare smile.gif.
*


Salut,

Am fost saptamana trecuta la Serus Timisoara sa rezolv zdronganitul din plafon si volanul stramb (tot varianta intens am si eu). Au fost rezolvate pe garantie, insa nu au vrut sa imi zica cum anume au rezolvat sau de unde se auzea zdronganitul (eu cred ca venea din zona oglinzii, unde sunt senzorii). Nu au vrut sa imi arate nici macar foaia cu geometria rotilor.
Dupa lungi certuri cu ei nu am rezolvat nimic, tot nu vor sa imi comunice aceste informatii. Eu consider ca atata timp cat masina este a mea, trebuie sa stiu ce interventii se fac asupra masinii mele: daca sunt de calitate, sau problema va reaparea dupa cateva luni.

Mai mult decat atat, zdronganitul din zona plafonului a disparut, insa a aparut un zdronganit in zona stalpului unde este centura, din dreptul scaunului soferului. Acest zgomot nu exista inainte sa aiba ei interventie pe masina. Analizand atent acas, am am descoperit ca chederul de la portiera soferului nu era aliniat si era prezenta si murdarie. 100% s-a intervenit cumva si acolo, insa domnii refuza sa imi spuna ce anume s-a facut.

Daca vrei lucrari de calitate, evita cat se poate de mult Serusul.

Cativa colegi vor considera ca aceste zgomote sunt specifice Renault si ca nu se mai aud daca se pune muzica. Eu consider ca atunci cand dai bani pe o masina noua, trebuie za vina tipla, fara defecte, fara zgomote, fara greieri, etc.
Atentie: daca voiam masina cu astfel de probleme, o cumparam SH. Atunci cand intri pe site-ul lor si citesti diverse chestii pe acolo, observi cum se bat cu pumnul in piept ca ofera calitate si ca parerea clientilor conteaza. In realitate nu este deloc asa.

Nu ma intereseaza nici ce defecte au si alte marci pentru ca eu am cumparat Renault si ma astept la calitate din partea lor. Daca si celelalte marci premium au defecte, asta inseamna ca este ok ca Renault sa aiba? Este ca si cum ai spune ca daca cineva fura si scapa nepedepsit (exemplu: politicienii) este ok sa facem si noi asta.


--------------------
Renault Megane IV Intens 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RaveMEH
post 15 Jul 2019, 13:04
Post #2764


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 29 September 18




Ca sa umble la plafoniera trebuie sa coboare tot plafonul, sau cel puyin partea din fata, de acee au umblat la chedere.
Cat despre
QUOTE(Pufanul @ 15 Jul 2019, 10:59)
am cumparat Renault si ma astept la calitate din partea lor
*


Piata auto, cel putin ca masini fabricate in serie, se intinde de la 10.000 pana pe la 150.000 de euro. Renault este una dintre cele mai ieftine marci de pe aceasta piata. Sa te astepti la "calitate" inseamna sa ceri cam mult de la ei. Poti sa te astepti la dotari decente la pret mic, siguranta mai buna decat la marcile mai ieftine, calitate doar mai buna decat marcile mai ieftine. Si toate astea le ofera! Dar nimic in plus...
Sa te astepti la "calitate" de la Renault inseamna sa nu mai existe niciun motiv ca Volkswagen, Audi, Mercedes Benz etc sa mai existe pe piata (nu ca ei nu au problemele lor). Si sa te astepti ca o masina Renault, chiar si noua, sa nu aiba "greierasi" inseamna sa nu cunosti deloc istoria marcii, Renault fiind renumita de altfel pentru "calitatea" asamblarii interiorului dar nu in sensul in care te astepti tu smile.gif

Eu zic sa realizezi ce masina ai cumparat, sa te folosesti la maxim de existenta garantiei pentru tot ce ti se pare ca nu e cum trebuie dar sa nu mai ai asteptari de "calitate" de la Renault. Stai sa vezi cum e sa platesti de 4 ori mai mult pe o masina decat pe un Renault si sa ai aceleasi problene...


--------------------
Renault Megane GT 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 15 Jul 2019, 14:01
Post #2765


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




hai mai ca nu e chiar asa cu "calitatea"
uite de exemplu masinile mele...benzinara face peste 3 zile 10 ani
ce s-a schimbat la ea in 140kkm? un set de placute fata spate la 80kkm si ceva, in reprezentanta. a doua oare cand am facut si a doua distributie o data cu placutele s-au schimbat si discurile fata. la cererea mea desi mesterii au spus ca nu e nevoie s-au schimbat telescoapele si bujiile - recomandarea lor pentru prima data. masina avea atunci in jur de 110kkm si ceva . s-a schimbat de doua ori o chestie electronica (50 lei) care gestioneaza ventilatoarele de la AC, precum si conducta de inalta presiune la AC. In rest...roata de rezerva originala (masina a facut doar o pana in 10 ani tongue.gif )pusa o singura data pe masina, nu s-a ars nici un bec, nu s-a inlocuit nici un surub, cauciul etc...a s-au schimbat stergatoarele in garantie. revizii complete la an sau km cu schimbat toate filtre si lichide, doar cu ce recomanda producatorul

tractorina 64kkm schimbat pe garantie doar bieletele antirului la 25kkm sau in jur. acum cred ca trebuie schimbate burdufurile de la telescoape...scartie si cred ca asta e cauza...lene sa ma uit sub ea.
revizii la an sau km...nu ajunge sa faca 30kkm pe an


nici una nu scartiei, nu am greieri ce sa mai spun de manere portiere care se desfac sau alte tampenii.

conteaza ca sunt facute in spania nu in turcia? nu stiu...poate

ca nu sunt aliniate toate piesele de caroserie nici la benzinara nici la tractorina? da..fata de cele din turcia sta mai prost.

daca asta e calitatea renault eu sunt multumit

nu am pretentii atat de mari, dar fiecare in parte a costat in jur de 16500 euro, cam jumate fata de o alta cu aceasi calitate tongue.gif


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex1018
post 15 Jul 2019, 14:14
Post #2766


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 4 December 18




QUOTE(clio4edc12 @ 15 Jul 2019, 07:11)
Ia cu masina premium de 60.000 de euro. Cred ca scartaie mai rau decat scartaia meganul tau.
https://gofile.io/?c=b5Zgqs
*



Doamne fereste! Cred ca faceam atac cerebral sa patesc asa ceva intr-un Mercedes. A luat-o razna industria asta.


--------------------
Renault Megane IV 2018 Sedan Intens 1.3 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 15 Jul 2019, 14:18
Post #2767


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




@tatimeu - ideea e ca fiecare are alte asteptari. Nu cred ca masinile sunt asa diferite - unele OK altele praf. Eu cred ca depinde de perceptia fiecaruia, poate tu zici ca ai masina OK si esti multumit dar daca o dai unui coleg mai pretentios o sa auda orice mic zgomot, chestii care apar la masina noua si la orice masina. Cand treci peste o denivelare normal ca se aud zgomote, lucreaza chedere, imbinari, nu e dintr-o bucata.
Intr-adevar unii probabil mai au si probleme reale, ca zbarnaie cate ceva, dar eu zic ca sunt rezolvabile.


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 15 Jul 2019, 14:23
Post #2768


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Andy_ACS @ 15 Jul 2019, 15:18)
Cand treci peste o denivelare normal ca se aud zgomote, lucreaza chedere, imbinari, nu e dintr-o bucata.
*



Nu, nu este normal ... o masina si nu vb. de clasa permium bine facuta ... nu se aude .. la Renault .. Da si daca vechile modele erau foarte ok din pct de vedere al fiabilitatii ... ma refer la M1 si chiar M2 ... M4 ... de la inceput a venit cu o carute de probleme care nu trebuiau sa fie la un model nou ..

This post has been edited by cj98czh: 15 Jul 2019, 14:26


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 15 Jul 2019, 14:26
Post #2769


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Se aude si in Seria 5 F10, tocmai ce am dat o tura in weekend. Ca nu aud toti, e altceva. Eu zic sa inchizi muzica si sa asculti cu atentie, nu ai cum sa le ratezi.
Ma rog, fiecare cu parerea lui.


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 15 Jul 2019, 14:26
Post #2770


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




andy normal ca daca drumul e naspa se aud zgomote caci e un ansamblu de componente etc.
normal ca daca nu speli masina cu lunile cand cobori geamul scartaie sau alte chestii de genul asta si e perfect normal sa nu fim identici, dar de aici si pana la a afirma ca ...cat dai atata face in sensul naspa e cale lunga.

dar asa suntem noi am ramas cu mentalitatea de masina germana. Ca un exemplu prietenul la care merg cu masina daca e de facut revizia are o vorba ..masinile care incep cu "f" (fiat si radmasa.gif franta) nu sunt masini.....asta e si motivul pentru care cu masina il vizitez o singura data pe an la revizie. In schimb la o bere sau poveste ne mai vedem biggrin.gif


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 15 Jul 2019, 14:27
Post #2771


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




De ce sa faci atac cerebral pentru un fier? Toate masinile au diversi greieri... acum conteaza sa nu i manifeste aiurea in mers fara sa fie provocati. wink.gif
Restul ca se aud sunete diverse cand apesi pe plastice este perfect normal.


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex1018
post 15 Jul 2019, 14:47
Post #2772


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 4 December 18




QUOTE(Pufanul @ 15 Jul 2019, 10:59)
Salut,

Am fost saptamana trecuta la Serus Timisoara sa rezolv zdronganitul din plafon si volanul stramb (tot varianta intens am si eu). Au fost rezolvate pe garantie, insa nu au vrut sa imi zica cum anume au rezolvat sau de unde se auzea zdronganitul (eu cred ca venea din zona oglinzii, unde sunt senzorii). Nu au vrut sa imi arate nici macar foaia cu geometria rotilor.
Dupa lungi certuri cu ei nu am rezolvat nimic, tot nu vor sa imi comunice aceste informatii. Eu consider ca atata timp cat masina este a mea, trebuie sa stiu ce interventii se fac asupra masinii mele: daca sunt de calitate, sau problema va reaparea dupa cateva luni.

Mai mult decat atat, zdronganitul din zona plafonului a disparut, insa a aparut un zdronganit in zona stalpului unde este centura, din dreptul scaunului soferului. Acest zgomot nu exista inainte sa aiba ei interventie pe masina. Analizand atent acas, am am descoperit ca chederul de la portiera soferului nu era aliniat si era prezenta si murdarie. 100% s-a intervenit cumva si acolo, insa domnii refuza sa imi spuna ce anume s-a facut.

Daca vrei lucrari de calitate, evita cat se poate de mult Serusul.

Cativa colegi vor considera ca aceste zgomote sunt specifice Renault si ca nu se mai aud daca se pune muzica. Eu consider ca atunci cand dai bani pe o masina noua, trebuie za vina tipla, fara defecte, fara zgomote, fara greieri, etc.
Atentie: daca voiam masina cu astfel de probleme, o cumparam SH. Atunci cand intri pe site-ul lor si citesti diverse chestii pe acolo, observi cum se bat cu pumnul in piept ca ofera calitate si ca parerea clientilor conteaza. In realitate nu este deloc asa.

Nu ma intereseaza nici ce defecte au si alte marci pentru ca eu am cumparat Renault si ma astept la calitate din partea lor. Daca si celelalte marci premium au defecte, asta inseamna ca este ok ca Renault sa aiba? Este ca si cum ai spune ca daca cineva fura si scapa nepedepsit (exemplu: politicienii) este ok sa facem si noi asta.
*




Nu exista fara defecte. Nici eu nu cer asta si stiu ca de obicei cer prea multe smile.gif. Dar pentru mine lista de defecte de la Renault-ul meu este mult prea mare. Si nici eu nu pot accepta conceptul de: "ti-ai luat Renault, nu Audi, fii multumit ca merge". Nu vorbim nici pe departe de aceeasi calitate a materialelor la atingere si rezistenta la uzura in timp, antifonare in habitaclu, performante motor, comportament pe sosea.

Legat de reprezentanta, in Brasov oamenii au fost civiliati cu mine, dar acum realizez ca am plecat fara deviz de fiecare data. Nu am nicio dovada ca masina a fost de 2 ori in service pentru remedieri de diverse probleme de fit and finish , izolat conducta faimoasa, chedere, etc. Se pare ca au o abordare la modu': "hai sa zburam sub radar pe cat posibil".


--------------------
Renault Megane IV 2018 Sedan Intens 1.3 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bayek
post 15 Jul 2019, 15:04
Post #2773


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 19 March 19




@tatimeu, nu mai compara masinile facute inainte de efectele crizei cu astea de acuma. Parerea mea este ca dupa criza din 2007-2008 (la un interval de N ani in functie de producator) a urmat o faza de reducere de costuri. Care se reflecta direct in calitatea componentelor. In plus, mai exista si o problema cu forta de munca, in special personal calificat. Robotii din fabricile de asamblare a autovehiculelor nu fac chiar tot.


--------------------
Renault Megane Sedan Intens TCe 140 EDC GPF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RaveMEH
post 15 Jul 2019, 15:09
Post #2774


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 29 September 18




Mai conteaza si cum merge si intretine fiecare masina.
Acum vreo 8 ani am luat un Golf 6 nou, odata cu mine a luat si un prieten una aproape identica. 4 ani mai tarziu, cand am vandut masina, a mea era, fara exagerari, ca noua... Fara zgomote, trancaneli, panouri zgaraiate sau altceva fata de o uzura normala; masina avea 64.000km. La cateva luni am mers cu prietenul meu, masina lui avea atunci putin peste 70.000 km si troncanea din toate incheieturile, zgaraiata peste tot (la interior ma refer), jegoasa, o gramada de zgomote din toate partile etc.
Si nu vorbim doar de aceeasi clasa sau aceeasi marca ci masini aproape identice. Asa ca nu tine doar de marca


--------------------
Renault Megane GT 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
268cca
post 17 Jul 2019, 15:49
Post #2775


Membru autentic


Group: Members
Posts: 297
Joined: 5 July 11
From: Bucuresti




salutare

dupa noile Clio si Captur, pare ca urmeaza si un facelift pentru Megane

https://www.motor1.com/news/360240/renault-...lift-spied/amp/


--------------------
renault megane estate IV 1.33 140 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gill_ro
post 21 Jul 2019, 11:01
Post #2776


..Nici paine fara munca, nici munca fara paine..


Group: Members
Posts: 2.349
Joined: 1 February 07
From: Bucuresti




100.000 km cu un Megane IV - concluzii.

PS. Din pacate pdf-ul este in limba franceza.


--------------------
Renault Megane II.1 / Megane IV GT /// 2004 Sedan Privilege 1.5 dci / 2017 GT 1.6 dci - = B-006-ILL
Mi-e grea maturitatea, mi-e greu să fiu docil,
Aș da orice pe lume să redevin copil!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Poty
post 21 Jul 2019, 12:13
Post #2777


DDT Guru


Group: Members
Posts: 978
Joined: 19 March 17
From: Slatina/Bucuresti




Va trimit si eu mai târziu un bord cu 220k km (1 an si 4 luni)


--------------------
Renault Megane Intense Hatchback 1.2 Tce 132CP - OT-06-APV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex1018
post 22 Jul 2019, 16:37
Post #2778


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 4 December 18




QUOTE(Gill_ro @ 21 Jul 2019, 11:01)
100.000 km cu un Megane IV - concluzii.

PS. Din pacate pdf-ul este in limba franceza.
*



Salut,

Nu stiu franceza, dar am bagat putin google translate. Nu pare prea promitator smile.gif. Nu ca m-ar mira, observand defectele de pe masina mea.


--------------------
Renault Megane IV 2018 Sedan Intens 1.3 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mnm
post 23 Jul 2019, 20:59
Post #2779


Membru autentic


Group: Members
Posts: 544
Joined: 21 April 18
From: Bucuresti




Supapele sunt foarte jegoase/ ancrasate de ulei de motor cu toate ca nu a a fost observata o supra consumare de ulei de motor am citat din Pierre Audemar din link-ul postat de colegul Gill_ro #2776

Chestie normala la injectie directa...1,2l TCE 130 si etc.
Marirea turatiei motorului in toate treptele de viteza peste 4000 rot/min .... nu duce la curatirea galeriei de admisie!
Eu personal ridic turatia >4000 rot/min. doar in ultima treapta de viteza....a 6-a la M4.

This post has been edited by mnm: 23 Jul 2019, 21:09


--------------------
Renault Megane 2 sedan 2005 1,6l 16V Privilege
Megane 4 ZEN ENERGY TCE 132, 2018
Ex: Dacia 500, Supernova 1,4l, Sandero 1,6l MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clio4edc12
post 24 Jul 2019, 07:15
Post #2780


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 6 August 14




Da, chestie normala, dar un mare dezavantaj al injectiei directe. De aceea unii producatori au inceput sa produca motoare cu injectie directa PLUS injectie indirecta, ultima cu rol principal de a spala supapele.


--------------------
Renault Clio 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jbn
post 29 Jul 2019, 09:10
Post #2781


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.591
Joined: 31 March 14
From: Bucuresti/Pitesti




Am o intrebare pentru cei care au contactat in ultima perioada Voca Clientului. Care a fost metoda de contactare?
Eu cand i-am contactat in trecut (acum mai bine de 1 an), exista un formular in contul renault si acolo scriam mesajul. Acum vad ca nu mai exista acel formular. Pe 24 iunie le-am trimis un mail la adresa voceaclientului.renault@renault.com, dar nu am primit raspuns inca.

This post has been edited by jbn: 29 Jul 2019, 09:10


--------------------
Ex. Renault Megane 4 Hatch, Corolla TS // '16 1.5dCi 110cp, '22 1.8hsd 122cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonzai
post 29 Jul 2019, 09:18
Post #2782


Membru autentic


Group: Members
Posts: 706
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




Chat & telefon. Am prins operator in 1-3 minute.


--------------------
Renault Megane 4 GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jbn
post 29 Jul 2019, 10:12
Post #2783


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.591
Joined: 31 March 14
From: Bucuresti/Pitesti




Imi aduc aminte ca si eu am folosit la un moment dat chat-ul. Dar acum nu mai gasesc cum sa accesez chat-ul.

Mersi oricum! smile.gif


--------------------
Ex. Renault Megane 4 Hatch, Corolla TS // '16 1.5dCi 110cp, '22 1.8hsd 122cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BANDOI
post 29 Jul 2019, 10:48
Post #2784


Membru autentic


Group: Members
Posts: 268
Joined: 25 July 17




am sunat eu pe 26.07.2019 si au raspuns in 35 secunde,le-am spus oful meu si apoi am inchis, ramanand sa ma sune cu o rezolvare. azi 29.07.2019 m-a sunat o tipa cum ca ar fi preluat cazul meu si ma suna dupa ce vorbeste cu departamentul tehnic sa imi zica ce a rezolvat.


--------------------
renault megane 4gt 2016+talisman 2.0dci 200 megane 2016/zen+modif spre intens/2016/2019 - ag 4 brs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonzai
post 29 Jul 2019, 11:11
Post #2785


Membru autentic


Group: Members
Posts: 706
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




Nu stiu unde ai cautat, dar ai numar telefon, live chat si mesaj in pagina Contact smile.gif

https://www.renault.ro/contact.html



--------------------
Renault Megane 4 GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jbn
post 29 Jul 2019, 11:25
Post #2786


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.591
Joined: 31 March 14
From: Bucuresti/Pitesti




Multam fain, bonzai. Eu cautam in contul myrenault: https://myr.renault.ro/asistenta.html

29 Jul 2019, 20:18:
Iete ce descoperii rasfoind carnetul de garantie. Mentionez ca eu am hatchback, asa cum se vede si in semnatura.

This post has been edited by jbn: 29 Jul 2019, 20:18

Attached thumbnail(s)
20190729_211613.jpg ( Size: 2.9mb ) Number of downloads: 652


--------------------
Ex. Renault Megane 4 Hatch, Corolla TS // '16 1.5dCi 110cp, '22 1.8hsd 122cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 29 Jul 2019, 20:44
Post #2787


Membru autentic


Group: Members
Posts: 972
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




ohmy.gif
s-o numim "greseala operator RCR"?!?
Parca aveai Factory code inclus pe undeva prin VIN, nu? E verificabil cu siguranta...
Eu am gasit in torpedou foaia cu care a venit in geam pe vapor; a plecat din Palencia si-a fost livrata in Ciorogarla.


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kontrast
post 7 Aug 2019, 12:14
Post #2788


Kontrast


Group: Members
Posts: 162
Joined: 12 February 09
From: Oradea




Ați luat careva versiunea "limited"?
cum e?


--------------------
Renault Kadjar 2019 1.33 Tce -140 - ZEN + R-Link
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MrA
post 9 Aug 2019, 22:41
Post #2789


Membru


Group: Members
Posts: 145
Joined: 20 January 08




Revin "cu o parere utilizator" dupa 2 ani

1. Megane 4 Sce 1.6:

Din ziua 1
- greiere in bord (cablurile care plecau de la schimbator/cutie viteze erau pozitionate prost si vibrau la pasajul de iesire spre motor).

- Scaunul soferului a fost nevoie sa fie gresat dat fiind ca devenise "vorbitor". Numai "clant clant" spunea din 5 in 5 minute.

13.000 km - bielete programate pentru schimb (astept de 3 saptamani sa vina din Franta ca in Romania au epuizat stocurile - la toate reprezentantele Renault). Da, s-au evitat gropi si alte drumuri forestiere - degeaba.


2. Megane 4 1.3 Tce :

Din ziua 1:
- Ambreiajul care "scartaie" - inteleg ca e generalizata problema
- Fosnetul in acceleratie - tot ceva uzual se pare


Mentiune: lacul este deosebit de sensibil comparand cu M2 (si probabil 80% din masini).


Deci: minunat, recomand! Mda.

This post has been edited by MrA: 9 Aug 2019, 22:44


--------------------
Renault Megane II 1.6 / Megane IV Sce 1.6 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kontrast
post 10 Aug 2019, 11:35
Post #2790


Kontrast


Group: Members
Posts: 162
Joined: 12 February 09
From: Oradea




Vorbești de sedan-uri?


--------------------
Renault Kadjar 2019 1.33 Tce -140 - ZEN + R-Link
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
106 Pages « < 91 92 93 94 95 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 02:54
Dacia