Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Revopsire elemente rouge flame

tifosi
post 12 Sep 2016, 23:13
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 3 September 14




Acum 3 saptamani am fost la meridian sud pentru a revopsi bara fata, aripa stanga si bara spate la un clio IV 2014 culoarea Rouge flame. Dupa vopsire am sesizat ca metalul din vopsea aproape ca lipsea, elementele revopsite erau mai inchise ca nuanta fata de restul masinii. Am cerut revopsire. S-a analizat reclamatia.Au participat directorul caroserii si furnizorul de vopsele.S-au facut mai multe cartele cu nuante si s-au revopsit elementele a doua oara.
Acum metalul este mai consistent, insa nuanta este mai deschisa.

Stiu ca este o culoare dificila,insa nu inteleg cum de nu exista o reteta standard care sa te duca la nuante apropiate.

A mai revopsit cineva aceasta culoare?A iesit?


O sa revin maine cu poze...


--------------------
Renault ClioIV 2014 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
citizen
post 13 Sep 2016, 08:26
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 3 June 15
From: Constanta




Eu am revopsit bara, aripa stanga, usa stanga, usa dreapta si bara spate. Au iesit foarte bine. Depinde de service... Acum am bagat iar la vopsit usa dreapta ca a intrat unul in mine. Sper sa iasa bine si de data asta. Diferenta intre partile vopsite nou si cele vechi o face doar luciul. Dar in timp (2-3 luni max) nu se mai observa.


--------------------
Renault Clio Expression Energy 1.5 dCi 2015
Tehnologia moderna pedepseste omul prost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megastorm
post 13 Sep 2016, 23:59
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 17 May 16




ai vopsit bara de plastic?


--------------------
Renault Clio IV 1.2 16v ; Dacia Sandero II 1.2 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
citizen
post 14 Sep 2016, 06:50
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 3 June 15
From: Constanta




Da, ambele. Nu au fost avariate prea mult, doar vopseaua zgariata. La usile din stanga am avut probleme mai mari dar s-au rezolvat si astea usor. Am lasat masina luni dimineata si vineri pe la 16:00 am luat-o. S-au miscat si repede si bine.

// service-ul din CJ

This post has been edited by citizen: 14 Sep 2016, 09:46


--------------------
Renault Clio Expression Energy 1.5 dCi 2015
Tehnologia moderna pedepseste omul prost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali1971ro
post 14 Sep 2016, 14:20
Post #5


---------------------


Group: Members
Posts: 654
Joined: 8 May 06




vopsit la Constanta, aceiasi culoare, bara fata de 4 ori bara spate de 7 ori si tot nu au iesit. Au venit sa o vopseasca si cei de la XL care sunt in nu's ce relatii cu rino si tot chix.


--------------------
. . .
"diferenta dintre un critic si un creator este ca cea dintre bou si taur" Teophile Gautier
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
citizen
post 14 Sep 2016, 14:56
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 3 June 15
From: Constanta




Ma sperii... Eu am acum usa fata si bara fata la vopsit la ei. Chiar ma gandeam cum iese. Sper sa nu ma dezamageasca. Au trecut vreo 10 zile de cand am lasat-o. O sa sun maine sa aflu ce tot dureaza atat.


--------------------
Renault Clio Expression Energy 1.5 dCi 2015
Tehnologia moderna pedepseste omul prost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tifosi
post 16 Sep 2016, 10:12
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 3 September 14




Si la mine a venit reprezentantul XL...degeaba..


--------------------
Renault ClioIV 2014 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
citizen
post 23 Sep 2016, 01:08
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 3 June 15
From: Constanta




am luat azi masina si a iesit totul OK! am gasit o zgarietura mica pe bara fata (foarte putin iese "la ochi", probbabil de la montaj), dar culoarea a iesit foarte bine. Am avut ceva probleme cu agentii Omniasig de pe zona, de genul ca le-a luat 9 zile pentru o reconstatare ceea ce a dus la 3 sapt toata reparatia, dar in definitiv totul a iesit bine! Culoarea a iesit foarte bine!

Ce m-a deranjat a fost faptul ca am luat masina plina de praf!!! Cand am dus-o in service, am dus-o direct de la spalatorie, iar cand am luat-o a fost un dezastru!. Bine ca am avut o carpa sa sterg geamurile si luneta... Cand am fost la CJ, de exemplu, masina a fost bagata la spalatorie inainte dde receptie.

Concluzia finala - culoare rouge flame - cei de la CT s-au descurcat foarte bine. Cei de la Caroserie au facut o treaba foarte buna...

This post has been edited by citizen: 23 Sep 2016, 08:36


--------------------
Renault Clio Expression Energy 1.5 dCi 2015
Tehnologia moderna pedepseste omul prost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
citizen
post 27 Sep 2016, 13:45
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 3 June 15
From: Constanta




Dupa 3 sapt cu masina in service, sapt asta am luat-o de la capat! Usa (a fost schimbata) face un zgomot infernal ! Si nu dupa 90-100kmph, chiar dupa 40-50. Aceeasi problema cu senzorul... Prima data au pus un senzor altfel decat cel care trebuia. Am fost luni cu masina, am stat toata dimineata pana la 12 si nu au reusit sa repare nimic... Am plecat cu usa vajaind ca dracu si cu eroarea in bord de la senzor. Astazi am ajuns la 9:30, am lasat masina si mi-au spus sa revin intr-o ora si jumatate. Bineinteles ca m-a apucat iar ora 12:30 si am plecat la fel cum am venit. Usa care a fost schimbata face un zgomot teribil, eroarea in bord prezenta - de data asta au schimbat un senzor care de fapt nu trebuia schimbat!!!

Am plecat plin de nervi si n-am mai stabilit o reintoarcere in service. Ce naiba pot face? Totul a fost "reparat" pe Casco. Ma puteti indruma spre cineva care imi poate rezolva problema cu usa macar? Acum s-a mai redus din zgomot, dar la drum lung nu poti merge asa... Mai ales daca depasesc 100km/h. Cand am luat-o initial era DEZASTRU! Nu te puteai intelege in masina de galagie. Din ce vad eu, problema e de la cheder. Este total diferit fata de cel de pe usa stanga (original). Prin coltul de sus al usii se poate vedea din exterior stalpul masinii - va dati seama!

Ajung saptamana asta prin Cluj. Cei de acolo au facut treaba buna cand au demontat usa, revopsit si remontat data trecuta. Treaba e ca trebuie sa platesc din buzunar incompetenta altora...

Concluzia finala: vopseaua a iesit ok, usa montata prost, cheder de foarte proasta calitate, senzorul nu s-a reparat nici dupa 3 interventii... Am pierdut 2 dimineti de pomana! Imi pare EXTREM de rau ca m-am dus la noi in oras la reprezentanta. Stiam de prima data cum see face totul - la plezneala, cu dezinteres si foarte, foarte lent. M-am dus cu o usa de schimbat si cu o eroare in bord si am plecat cu aceeasi eroare si cu un zgomot BONUS la usa. Sa nu mai spun de timp pierdut si nervi...

<span class='edit'>27 Sep 2016, 16:35:</span>
Dupa o studiere mai atenta, am observat ca usa schimbata nu este la acelasi nivel cu cea din spate(este mai jos) si se inchide mai greu fata de ce-a originala. E posibil ca asta sa fie problema ccu suieratul asta? Nu se simte ca si cum ar intra aer in masina dar se aude ca dracu. Mi-a mai spus cineva ca se mai baga piese aftermarket prin service-uri. Dar parca nu as crede... este totusi service-ul din reprezentanta, nu un service oarecare.

Ma duc maine iar. Am vorbit cu domnul inginer si parea dispus sa ajute. Sper sa se rezolve de data asta desi mi-am pierdut orice speranta, cu usa cel putin.

This post has been edited by citizen: 27 Sep 2016, 17:04


--------------------
Renault Clio Expression Energy 1.5 dCi 2015
Tehnologia moderna pedepseste omul prost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuLuBear
post 28 Sep 2016, 10:01
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 19 May 15




Din ce am inteles eu culoarea rouge flamme este un pic diferita.
In clipul celor de la Renault sefa atelierului de vopsitorie explica faptul ca intai se aplica 2 straturi de culoare dupa care diferenta acestui rosu este lacul ce se aplica peste vopsea.
La culorile normale se foloseste un lac transparent iar la rouge flamme se foloseste un lac de culoare rosie care da masinii reflexiile sangria.
https://www.youtube.com/watch?v=kIi_eVHqcR8
Sa speram ca si in Romania se foloseste aceeasi tehnica pentru vopsire.

Pe de cealalta parte si mie mi s-a spus la service-uri, ca masinile sunt destul de noi si nu au desfacut foarte multe. Imi pare rau sa o spun dar am avut impresia ca isi fac training-ul direct pe masinile noastre.
Poate este doar impresia mea, nu vreau sa supar pe nimeni.


--------------------
Renault Clio 2015 1.5dci - 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
citizen
post 28 Sep 2016, 15:04
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 3 June 15
From: Constanta




La culoare a iesit totul bine. Chiar nu vad vreo diferenta. La partea asta sunt dotati cu toata tehnica si teoria necesara, sunt sigur. La partea cu montarea usii a iesit urat. Usa veche a mai fost demontata, vopsita si montata la alt service, dar n-am avut nici o problema dupa. Asta se intampla cand te grabesti sa termini repede, sau poate ca vorba ta... training direct pe masinile noastre smile.gif)


--------------------
Renault Clio Expression Energy 1.5 dCi 2015
Tehnologia moderna pedepseste omul prost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 14:37
Dacia