Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

GPL Clio 4

Jidanu1921
post 21 Dec 2018, 13:17
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 13 October 18




O recomandare pentru montat GPL in Timisoara?
Am facut deja 9000 km ,in 7 luni de cand mi-a fost livrata de catre AutoEuropa si am un consum mediu de 7,5 km/h.


--------------------
Renaul Clio IV 2018 - TM 20 LWG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Claudiu clio iv
post 8 Feb 2019, 08:00
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 29 January 19




Buna tuturor. Proaspat posesor de clio 4 hatchback 1.2 16v. La mine roata de rezerva este sub masina , iar in portbagaj am doar o mica ''oala'' unde sunt cheia de roti , cricul etc. Intrebarea este unde ar putea sa imi instaleze toroidal? Eventual exterior? Mulțumesc.


--------------------
Renault Clio 4 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 10 Feb 2019, 10:23
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Citeste topicul, nu e decat o pagina...
Citeste in special postarea nr 27.

This post has been edited by papa_mulo: 10 Feb 2019, 10:26


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bazate
post 15 Feb 2019, 08:25
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 17 April 18




QUOTE(Claudiu clio iv @ 8 Feb 2019, 09:00)
Buna tuturor. Proaspat posesor de clio 4 hatchback 1.2 16v. La mine roata de rezerva este sub masina , iar in portbagaj am doar o mica ''oala'' unde sunt cheia de roti , cricul etc. Intrebarea este unde ar putea sa imi instaleze toroidal? Eventual exterior? Mulțumesc.
*


Eu am toroidal in locul rotii de rezerva. In Bucuresti cei de la RAR nu mai accepta decat cilindric in portbagaj. Verifica la montator si eventual la RAR.
PS: Am avut probleme cu dispozitivul de resetare benzina. Ce era pe piata nu pacalea noile motoare 2018. Acum exista solutie....


--------------------
Renault Clio 4/2018/SL LIFE EVO 1,2 75
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jidanu1921
post 4 Apr 2019, 14:09
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 13 October 18




Colegul Bazate,cum esti multumit de consumul pe GPL?
Se simte diferenta la puterea motorului?Care e o medie a consumului?


--------------------
Renaul Clio IV 2018 - TM 20 LWG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bazate
post 7 Apr 2019, 20:37
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 17 April 18




Sincer sa fiu nu am facut un consum in oras. CB imi arata in jur de 10 % cu o medie de 15 km/h. Masina merge mai mult in Bucuresti, traseu de munca si retur de 7 km la ore de varf si la shoping de weekend. Bag de 50 lei cam la doua saptamani...iar plinul il fac cand am chef. La cateva luni mai bag si benzina. Am prins cateva drumuri afara si acolo consumul a depins de viteza. La 90-100 consuma in jur de 6% pe gaz....in sus creste proportional. Nu e nici o diferenta fata de benzina....cel putin in varianta cu injectoare Hana. Mai am o masina de familie, tot pe gaz cu care merg de regula in afara...mai rapid, mai sigur si mai economic dar Clio e perfect pt oras. Se stiu slabiciunile sale pentru 1,2 75....gazul nu le rezolva insa....
Am masina de 11 luni si are 24k....Economia de bani e undeva de peste 6000 de lei.


--------------------
Renault Clio 4/2018/SL LIFE EVO 1,2 75
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clio4edc12
post 7 Apr 2019, 22:37
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 6 August 14




Pai 15 km pe zi ori 300 de zile sa zicem inseamna doar vreo 4500 de km. Pana la 24000 de km unde ai mai folosit-o?


--------------------
Renault Clio 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bazate
post 8 Apr 2019, 14:39
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 17 April 18




Pur si simplu am circulat mult in Bucuresti...drumuri gen Chiajna- catelu sau Băneasa-Magurele...pe centura sau cu traversare...Interes personal. ..o data pe luna in medie un drum afara de 300 km...Cu cealaltă masina fac peste 40 k pe an....


--------------------
Renault Clio 4/2018/SL LIFE EVO 1,2 75
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 8 Apr 2019, 14:44
Post #39


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




nenea ceva nu pusca din datele furnizate ... in 11 luni sa faci 24k iti iese o medie de 2181 km/luna ... nici cu ce spui tu nu prea da ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bazate
post 8 Apr 2019, 21:47
Post #40


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 17 April 18




OK...m-ati prins: am ridicat masina pe 10 mai 2018 si acum am cu ea 23.789 km. Am montat gaz pe 11 mai 2018....direct din reprezentata. Nu fac Uber sau livrari....doar uz personal. Masina merge in Bucuresti in lung si in lat...acolo unde am nevoie....atat eu cat si sotia....se intampla sa ajung spre Giurgiu de vreo 2 ori pe saptamana, fiind calul de bataie al familiei in oras...s-a mers cu ea in medie 300 km pe luna afara in lipsa celeilalte masini. ...evit de altfel sa merg cu ea pe distante mari pt ca nu e facuta pentru asta....Merge sa stai in masina asta cel mult 1 ora!
In principal merge la serviciu 14 km zilnic...restul e bonus!... Nu inteleg care e problema: ca merg mult sau ca merg pe gaz? O sa pun o poza cu bordul daca e e vreo problema. Nu ca fac reclama dar intrebarea a fost daca sunt multumit...si da, merita! Inainte de ea am avut un Matiz, tot pe gaz...cu care nu depaseam 15k pe an...tot ca a doua masina!
Daca as fi mers cu ea si afara...probabil economia ar fi fost mai mica....In oras economia se calculeaza fata de 11% pe gaz si 10% benzina in timp ce in afara reperele sunt 6% benzina si 7% gaz.....cum am spus mai devreme nu am incredere sa merg cu ea pe distante lungi din mai multe motive: confort redus, siguranta redusa, consum mare. ...Mai precis, masina de familie, la viteze de peste 110, inclusiv autostrada, are o medie de consum mai mica decat buburuza. Ca exemplu, masina de familie e cumparata pe 12.10.2018 si are deja 16700.....tot pe gaz!


--------------------
Renault Clio 4/2018/SL LIFE EVO 1,2 75
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
realmcsar
post 19 May 2019, 18:13
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 6 February 07




Buna ziua!

Tocmai am dat avansul pentru un Clio Estate si ma bucuram ca in sfarsit o sa pot monta un rezervor toroidal si sa am ceva spatiu in portbagaj.
La Symbolul actual am un rezervor cilindric si mananca ceva spatiu din porbagaj.


M-am bosumflat rau acum cand am citit ca sunt probleme la omologare cu rezervorul exterior ce se monteaza in locul rotii de rezerva.

A ramas stabilit asa la ACR pe Clio IV estate nu se omologheaza rezervor exterior?
Este in functie de noroc sau de cine intreaba?
Se poate monta rezervor toroidal interior fara sa afecteze foarte mult spatiul din portbagaj?

Multumesc pentru orice informatie ce o puteti da! Voi cum ati rezolvat pana la urma problema? Ce solutii tehnice se pot alege?



Uite ce mai spun niste baieti pe un site: Citeste





--------------------
Renault Symbol Expression 1.4 8V 75cp 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bazate
post 20 May 2019, 15:05
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 17 April 18




La estate ai roata de rezerva tot sub masina?..Problema afișată de mine era la HB.
Eu zic sa mergi la un RAR si sa intrebi. De preferat din teritoriu.
Motivul neaceptarii este doar faptul ca se taie din caroserie...nu distanta fata de sol sau proximitate eșapament....desi acolo e o tabla subtire si montand rezervorul practic rigidizezi masina.
Un toroidal e cat roata de rezerva...nu lasa foarte mult loc in portbagaj...mai degraba optezi pentru cel mai mic rezervor cilindric si il montezi pe latime...la estate e posibil sa ai solutii prin faptul ca podeaua portbagaj se poate ridica mai sus...succes!


--------------------
Renault Clio 4/2018/SL LIFE EVO 1,2 75
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
realmcsar
post 21 May 2019, 06:23
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 6 February 07




QUOTE(bazate @ 20 May 2019, 16:05)
La estate ai roata de rezerva tot sub masina?
*




La modelul de estate din showroom roata de rezerva era tot sub masina.


--------------------
Renault Symbol Expression 1.4 8V 75cp 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bazate
post 27 Sep 2019, 12:53
Post #44


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 17 April 18




A mai pus cineva toroidal pe Clio?


--------------------
Renault Clio 4/2018/SL LIFE EVO 1,2 75
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bazate
post 11 Oct 2019, 22:41
Post #45


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 17 April 18




Dupa 40k pe Gpl a venit si momentul neplacut de interventie la culbutori. Se pare ca mersul pe distante lungi in regim autostrada are un mic impact la culbutori. 500 lei.


This post has been edited by cj98czh: 13 Oct 2019, 07:28


--------------------
Renault Clio 4/2018/SL LIFE EVO 1,2 75
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bazate
post 17 Oct 2019, 17:27
Post #46


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 17 April 18




Revin. La reglaj culbutori s-a constatat o inchidere peste limite la supapele de evacuare...care sunt supuse unor temperaturi mai mari si exista risc de uzura in scaun.
Operatiunea presupune si ceva piese: garnitura capac culbutori 70-100 ron...suport bujii 60-80 si garnituri galerie admisie 20-100 lei. Se pot refolosi daca nu sunt prea vechi desi nu e recomandat.
Jocurile la culbutori apar cu precadere atunci cand acest motor este utilizat la turatii mari. Adica intre 30-100k.
Eu am optat ulterior pentru un kit protectie supape care injecteaza un aditiv in gaz care lubrifiaza si reduce temperatura supapelor.
Delatii in PM

This post has been edited by bazate: 17 Oct 2019, 17:28


--------------------
Renault Clio 4/2018/SL LIFE EVO 1,2 75
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
busu 12
post 17 Oct 2019, 18:14
Post #47


Member


Group: Members
Posts: 567
Joined: 22 October 14




Este egal cu zero, mai mult faci clei in zona supapelor. Sa nu se ia nimeni dupa acest user "bazate"!
A mai zis moderatorul CJ98CZH ca aditivii sunt frectie la picior de lemn,mai rau fac decat bine

Da sa vezi ce te cearta mecanicul cand desface galeria de admisie, sa dea chiulasa jos si se uita la supape. Sau cand duci chiulasa la un atelier de reparat chiulase, le dai de lucru suplimentar sad.gif , te ia la injuraturi nu altceva.

Ar fi bine sa faci sa mergi si pe benzina 50-100km, nu doar pe GPL.

This post has been edited by busu 12: 17 Oct 2019, 18:27


--------------------
Renault dacia 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bazate
post 18 Oct 2019, 11:55
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 17 April 18




Busu 12 imi plac discutiile astea politicoase si constructive.
Tin sa precizez ca e o certitudine ca la mine mersul pe GPL a afectat motorul si mai precis scaunul supapelor. Un pic dar a fost un semnal de alarma.
Eu am ales kitul de protectie in speranta ca face ceea ce zice: asigura in gaz (adica combustibil) acel aditiv care este oricum pus in benzina tocmai pentru protectia supapelor. (Unele benzinării chiar fac reclama cu asta.)
A fost alegerea mea documentată.
In plus...acest aditiv ar reduce temperatura supapelor pt a nu mai fi supuse unui stres termic excesiv. ...Unii producatori auto ofera astfel de kit pt varianta cu gpl. A se vedea Kia sau Opel. De asemenea, aditivul respectiv e inflamabil deci nu are ce se depune nicaieri.
Stiu ca unii zic ca merge si asa. ...stiu ca unii nu schimba nici macar bujiile vreodata dar asta e alta problema. Precizez ca nu sunt actionar la o firma auto sau de gaz. Am optat si eu pt aceasta varianta datorita unui prieten care a folosit acest sistem pe un Megane 2...peste 100k si a comparat starea supapelor si scaunelor cu mașina mea...care avea doar gaz simplu...tot Megane 2 atunci.
De asta e acest forum sa ne prezentam problemele si solutiile.


--------------------
Renault Clio 4/2018/SL LIFE EVO 1,2 75
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
busu 12
post 18 Oct 2019, 12:45
Post #49


Member


Group: Members
Posts: 567
Joined: 22 October 14




Eu zic ca daca respectai manualul de utilizare si nu mergeai tot timpul pe GPL ,mai mergeai si km doar pe benzina nu se ajungea acolo.
Te las pe tine sa explici,de ce taxiurile logan pe gpl si vw,nu au probleme la supape din cauza gpl-ului.Au sute de mii de km, te asigur ca este logan cu 1 milion de km si masina inca merge bine in parametrii.

18 Oct 2019, 13:00:
Tu vorbesti din capul tau,io vorbesc din vazut pe masini cu galerii demontate/chiulase demontate, care le-a pus instalatie+aditiv de gpl.Si nu se curata asa de usor depunerea aceea.

This post has been edited by busu 12: 18 Oct 2019, 13:00


--------------------
Renault dacia 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bazate
post 18 Oct 2019, 20:00
Post #50


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 17 April 18




Busu 12
Nu mi-a placut tonul din primul mesaj. Colegii merita o informare corecta.
Merg 10-15% din timp pe benzina. Fac asta stiind ca mersul exclusiv pe gaz afecteaza injectoarele de benzina....stiu multe cazuri pe acest motor...desi cazuri izolate.
Stiu multe despre gaz. Fac cam 100k pe gaz cu 2 masini si folosesc gaz din 2007. Nu am avut nici o problema.
Doar ca merg tare...se merge mult cu masina in regim de autostrada. Adica la turatii mari pe distante mari. Firma de gpl zice ca in general la acest motor problemele apar la 60-100k. Cu cat se merge mai usor cu atat mai tarziu. La DAcia cu Gpl Landi Renzo reglajul culbutorilor e prevazut la 30 k. Deci ceva este la mijloc.
Au intalnit probleme la culbutori si la 20k pe gpl. De obicei ..chiar si la 60k..problemele sunt deja grave. La mine era doar inceputul....puteam sa trec cu vederea si sa mai astept.
Eu am facut interventia la un mecanic cu experienta ce mi-a recomandat kitul de supape pentru a nu rectifica prea des chiulasa. Si pentru a intarzia acest reglaj..nu pt a-l anula. Stiam deja multe argumente pro si contra. Nu eram sigur daca e rentabil dpdv economic....dar la 40k in 18 luni...am zis ca merita incercat.
Am folosit un kit Prins...probabil lider de piata pt acest produs. Sincer sa fiu am vazut poze de motor de insignia la care s-a folosit acest kit...si arata impecabil dupa peste 200k pe gpl. Posibil sa existe problemele de care vb la aditivi de mai proasta calitate. Exista kit supape de 300 lei dar si de 1200. Plus montaj. Unele sunt frectii. ...nu pot nega. Dar tot ce am vazut eu e impecabil....desi nu pot spune ca respectivele masini nu ar fi aratat bine si fara kit...dar conduse cu grija.
Am decis sa dau banii pe asta pt linistea mea. In fond pentru asta am Gpl stag 400 cu injectoare Hana. Cei care citesc trebuie sa ia in calcul toate aspectele. Hai sa fim rezervati in ceea ce afirmam pentru ca nu putem garanta ceea ce spunem. Pot sa decida cum spui tu sa mearga preventiv...sa puna kit...sau ambele. Sau sa nu puna gaz.




--------------------
Renault Clio 4/2018/SL LIFE EVO 1,2 75
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
busu 12
post 18 Oct 2019, 21:17
Post #51


Member


Group: Members
Posts: 567
Joined: 22 October 14




Eu as fi mai rezervat in locul tau si nu as face prea mare reclama la instalatiile alea.
Am vazut de la Flashlube care lasa depuneri mari cleioase. Degeaba zici tu multe ca abia ai montato, nu ai mers km cu masina si dupa aia sa desfaci galeria de admisie.

Dacia cand a pus instalatii gpl din fabrica pe 1,2 16v Logan, aveau alte chiulase mai intarite. La fel si pe motorizarile de 1,4-1,6mpi 8v

O intretinere corecta, schimbat filtrele la timp, verificat cu testerul in ce parametrii lucreaza instalatia de gpl (a se urmari corectiile de la injectoare), ar trebui sa fie suficient
Trebuie reglati STFT si LTFT, se urmareste c1 corectia la relanti, c2 corectia partiala...

This post has been edited by busu 12: 18 Oct 2019, 21:23


--------------------
Renault dacia 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bazate
post 18 Oct 2019, 21:25
Post #52


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 17 April 18




Flashlube e 250 de lei. Cred ca asta spune tot. De acord cu partea de intretinere preventiva. Revin cu detalii in cateva luni. .sa vedem daca sunt depuneri jocuri sau abateri in culbutori.


--------------------
Renault Clio 4/2018/SL LIFE EVO 1,2 75
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
busu 12
post 18 Oct 2019, 21:33
Post #53


Member


Group: Members
Posts: 567
Joined: 22 October 14




Este foarte bine. Succes. up.gif


--------------------
Renault dacia 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hardsoft21
post 21 Oct 2019, 22:05
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 26 January 08




QUOTE(Claudiu clio iv @ 8 Feb 2019, 08:00)
Buna tuturor. Proaspat posesor de clio 4 hatchback 1.2 16v. La mine roata de rezerva este sub masina , iar in portbagaj am doar o mica ''oala'' unde sunt cheia de roti , cricul etc. Intrebarea este unde ar putea sa imi instaleze toroidal? Eventual exterior? Mulțumesc.
*



Pentru Claudiu clio IV

Am cumparat o astfel de masina cu motor de 1149 cm3, 4 cilindri cu instalatie GPL pe ea din fabrica - masina realizata la comanda pt o firma care avea toata flota pe GPL.
Rezervorul se pune sub masina in locul rotii de rezerva
Masina din 2013 produsa in Franta, dusa in Polonia unde a fost instalat GPL-ul si apoi vanduta in Italia. Cumparata de mine din Italia in 2019.
Rezervorul in acte are 42 litri din care se umplu doar 34 litri - maxim.Asta e configuratia instalatiei.
Busonul de umplere este langa busonul de benzina si am un adaptor de gaz care se insurubeaza acolo - primit cu masina.
Din documentatie - consum urban 7,5 litri, consum constatat 7,3 - 8,3 litri. Totul a depins de aglomeratia de care am dat in oras.
Deci chestiuni cum ca nu se instaleaza in locul rotii de rezerva sunt doar gogosi de reprezentanta.
SUPLIMENTAR- am primit trusa KIT DE PANA. Are solutie de lipit, solutie de pus in anvelopa pt etanseizare si o butelei ca sa incarci 2 anvelope cu aer. Pe langa asta am primit si un compresor portabil cu 3 trepte ce se alimenteaza de la bricheta sau direct de la baterie - are si crocodili ca sa poti cupla la baterie.

This post has been edited by hardsoft21: 21 Oct 2019, 22:06


--------------------
Dacia Logan 2006 - 1.5DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bazate
post 22 Oct 2019, 08:42
Post #55


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 17 April 18





Cum e podeaua la tine? E decupata? Sau dreapta?
In esenta acum nu se accepta omologarea la Rar cu motivul ca se modifica caroseria si se taie astfel o suprafata mai mare de 20 centimetri.... Asta inteleg ei din faptul ca se taie acel con de care se sprijina roata de rezerva in conditiile in care acea zona de podea nu are nici o rezostenta. Unii au crezut ca e vb de faptul ca rezervorul exterior ar fi prea aproape de pamant...fals. Unele Rar accepta sa omologheze...fie pt ca inteleg aberatia...nu le pasa sau sunt stimulati sa o faca.


--------------------
Renault Clio 4/2018/SL LIFE EVO 1,2 75
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bazate
post 27 Oct 2019, 00:35
Post #56


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 17 April 18




S-a vorbit mai sus de flashlube si vreau sa adaug detalii.
Despre ce e vorba? La unele masini functionarea pe gaz poate duce ...in anùmite conditii..la uzura supapelor si la deteriorarea scaunului acestora....in unele cazuri se rezolva cu reglaj culbutori.(la cele fara culbutori hifraulici)...la altele se schimba supapele...mai rar se rectifica si chiulase. De vina ar fi arderea gazului cu o temperatura usor mai mare decat a benzinei si faptul ca supapele nu mai sunt protejate de aditivii din benzina.
Exista solutii prin care pentru masinile cu acest risc se monteaza un dispozitiv care injecteaza un aditiv special in zona de admisie. Aditivul scade usor tempetatura arderii si unge supapele. Flashlube e un astfel de kit...pe langa pretul de 700-1500 (1500 e un kit Prins) cu montaj sistemul genereaza un cost...un flacon de 500 ml e cam 90 de lei si ajunge pt aprox 5000 km. Sistemul se poate monta si daca mașina nu e expusa la acest risc...
Folosirea acestor kituri nu elimina total problema... la fel cum exista masini pe benzina cu aceleasi probleme....in plus....cum se spunea mai sus...pot apare complicatii. .mai precis la masinile cu pierderi de ulei vaporii de aditiv pot genera depuneri innxona supapelor si galeriei de admisie... Se mai merita sa instalam GPl?
Condusul normal...combustibil bun si revizii la timp fac gpl o învestitie care se amortizeaza rapid la kilometri multi...


--------------------
Renault Clio 4/2018/SL LIFE EVO 1,2 75
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
realmcsar
post 7 Mar 2021, 17:46
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 6 February 07




Ati mai instalat in ultima vreme gaz pe Clio IV?
Ati mai discutat cu reprezentantii ACRului sau cu cei de la service?

Eu am un hatchback si ma bate gandul sa montez cat de curand.

Daca puteti postati poze cu solutiile de montare gasite pentru rezervor.

Multumesc!


--------------------
Renault Symbol Expression 1.4 8V 75cp 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
realmcsar
post 7 Jan 2022, 09:51
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 6 February 07




Dupa doi ani de la achizitionarea unui Clio Estate Life Evo TCe 75 a venit timpul sa montez instalatia GPL.

Cand am comandat masina eram bucuros ca o sa pot monta butelia de gaz in locul rotii de rezerva, insa din pacate am aflat ca nu este o solutie tehnica acceptata in momentul de fata de cei de la RAR.


Am trimis cereri de oferta pe mail la mai multi montatori din tara. Am primit diverste oferte, cu diverse marci de instalatii, la diverse preturi, cu diverse combinatii de montaj. Unii au confundat motoarele si au trimis oferte pentru masini cu injectie directa cu pret peste 7000ron. I-am intrebat si daca exista restrictii la montarea rezervorului in locul rotii de rezerva. Cativa mi-au raspuns ca nu sunt probleme cu omologarea, probabil este si in functie de la judet la judet cum sunt interpretate normele.

Am cautat pe net montaje pentru acest tip de caroserie si motor. Am mai gasit pe fb poze.

Pornind de la o astfel de poza am luat legatura cu baietii din strada Radovanu. Auzisem de ei si in 2015 de cand am montat o instalatie pe un Symbol 1.4 (insa atunci nu am ajuns la ei pentru montaj).
M-au convins cu pozitia aleasa pentru rezervor, cu modelul instalatie si discutia libera avuta.
De la inceput eram pornit pe Tomasetto.
Combinatia aleasa fiind urmatoarea:
Instalatie GPL Tomasetto-Stag Profesional-Line: STAG4-QBOX, injectoare AC W03, rezervor cilindric 40L.

Rezervorul fiind montat in portbagaj pe partea stanga, perpendicular fata de bancheta.

Dupa 2 luni de la montare si peste 3800km parcursi (in capitala si in zona limitrofa) situatia consumului mediu (calculat de la alimentare la alimentare; de la plin la plin) se prezinta astfel: 7.86L/100km.
Intre alimentari am obtinut valori intre 7.19 - 8.73 L/100km. Valoarea cea mai mica fiind obtinuta in aceste zile de sarbatori cand strazile au fost goale. Sunt momente cand parcurg drumuri scurte cu opriri dese si motorul lasat sa mearga mult pe loc.


Deocamdata (sper ca si in viitor) totul functioneaza cum trebuie. La benzina din rezervor trebuie sa fiu atent, nivelul de benzina afisat fiind rar cel real (lucru de care am fost informat de baieti) (am observat ca doar atunci cand motorul este rece si cand este mai multa benzina in rezervor este afisat corect). La cealalta masina pe care o aveam pe gpl nu erau diferente intre afisaj si realitate.

Astept sa reusesc sa fac un drum mai lung, sunt curios cat se modifica consumul in alte conditii de trafic.
Nu stiu daca la revizie cu alte setari actualizate pot aparea diferente majore.



--------------------
Renault Symbol Expression 1.4 8V 75cp 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicuval
post 10 Jan 2022, 20:08
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 9 June 20
From: Bucuresti




Salut. Am si eu cateva nelamuriri, poate ma ajuti un pic. Unu- cat a costat instalatia si cat a durat montajul? Doi-au fost diferente mari fata de alte oferte? Trei-la RAR cum a fost? A durat mult? In consumul pe care l-ai calculat intra si ceva benzina? Stiu ca pornirea si functionarea pana la temperatura de comutare sunt pe benzina. Oricum, pare ceva decent.. Multumesc anticipat pentru raspunsuri. Cu stima.


--------------------
Renault Clio IV 0.9 TCe 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
realmcsar
post 11 Jan 2022, 10:53
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 6 February 07




QUOTE(nicuval @ 10 Jan 2022, 21:08)
Salut. Am si eu cateva nelamuriri, poate ma ajuti un pic. Unu- cat a costat instalatia si cat a durat montajul? Doi-au fost diferente mari fata de alte oferte? Trei-la RAR cum a fost? A durat mult? In consumul pe care l-ai calculat intra si ceva benzina? Stiu ca pornirea si functionarea pana la temperatura de comutare sunt pe benzina. Oricum, pare ceva decent.. Multumesc anticipat pentru raspunsuri. Cu stima.
*



- 3000 ron, durata a fost de cateva ore, am lasat masina la ei si m-am dus seara sa o iau.

- la RAR am terminat intr-o ora, am vorbit cu inspectorul de acolo doar strictul necesar, nu a comentat nimic, nu a intrebat nimic, doar a verificat

-consumul este fara benzina, doar gaz, porneste pe benzina, plec cu ea pe benzina si in functie de cat de frig este afara cand ajunge la temperatura optima trece singura pe gaz (la vara o sa treaca mai repede pe gaz, acum dimineata pot merge si 1 - 1.5km pe benzina. Daca motorul este inca cald trecerea se face mai repede sau chiar imediat pe gaz)


--------------------
Renault Symbol Expression 1.4 8V 75cp 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:24
Dacia