Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

[Intrebare] Intercooler

Sezi
post 18 Apr 2017, 21:39
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 18 April 17




Salut !
Pentru un Renault Clio Symbol din 2005 (1.5 dci, nu stiu daca 60 sau 65 CP ? ) care nu este dotat cu intecooler din fabrica, se poate pune un intercooler (fie de pe alt clio/logan fie aftermarket) ?
Ce modificari ulterioare sunt necesare ( soft/turbina/cutie de viteze ? ) ?
Sunt beneficii vizavi de consum, putere, durata de viata ?

This post has been edited by Sezi: 18 Apr 2017, 21:39


--------------------
Renault Clio Symbol 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 19 Apr 2017, 17:36
Post #2


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Cred ca se poate, al meu clio 2 din 2006 varianta bicorp este dotat cu intercooler varianta mica de la modelul dci de 100 hp.
Teoretic ar trebui sa raceasca aerul care intra in admisie sa ajute la o ardere cat mai buna a combustibilului, posibil sa ajute si la norma euro, nu stiu.
Cat despre modificari, ai nevoie de tubulatura care vine de la turbina si intra in intercooler plus tubulatura care iese din el si duce la motor, cam atat.
Beneficii ...nu cred ca vei simti ceva la consum, daca vrei putere trebuie din soft, daca vrei si mai multa putere soft + alta turbina + intercooler.
Durata de viata, daca te referi la intercooler e ca la tombola, fiind montat in partea de jos a spoilerului nu prea este protejat. Te poate tine viata masinii sau 1 zi, depinde de noroc. Daca nu il strica o piatra il strica insectele care se infing in el, acele aripioare de racire sunt firave si se rup usor.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 15:32
Dacia