Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Care este diferenta dintre Espace si GrandEspace ?

relupitzy
post 15 Sep 2017, 18:04
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 12 July 16




Salut tuturor !

As vrea sa ma lamuresc si eu de o chestie si anume : Care este diferenta dintre Espace si Grand Espace ?
De ceva timp sunt in cautari de un monovolum cu adevarat spatios(cand ai doi copii iti trebuie cu adevarat spatiu) si am citit nenumarate articole pana m-am hotarat asupra acestui model.Renault Grand Espace.Am o Laguna 3 combi de un an si nu face fata la bagaje.
Asadar, cu ajutorul unui prieten, am ajuns la un baiat care cica aduce masini din Franta, deci un bun cunoscator de masini franceze si cand am vorbit cu el, SURPRIZA : NU EXISTA GRAND ESPACE CI DOAR ESPACE !!!
Si de aici dilema mea, pentru ca eu citisem articole, vazusem comparatii intre Espace si GrandEspace, etc, deci stiu sigur ca exista si GrandEspace.
Deci ce nu am reusit eu sa aflu este cum diferentiez eu un GrandEspace de un Espace ?...Grand Espace se numesc cele de la generatie 4 incoace ? sau la toate generatiile exista si Espace simplu si Grand Espace ?
Sper ca ati inteles ce nelamuriri am.

Multumesc anticipat.


--------------------
Renault Laguna 3 2012/KT1RG6 - B679RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 15 Sep 2017, 18:37
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Grand de la ce crezi ca vine? Evident ca o versiune este mai mare- in cazul de fata, mai lunga:

PS iti dai seama ce "cunoscator" e ala, vai de capul nostru....

This post has been edited by andri1940: 15 Sep 2017, 18:39

Attached thumbnail(s)
espace3.jpg ( Size: 18.8k ) Number of downloads: 238
espace4.jpg ( Size: 34.68k ) Number of downloads: 271


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 15 Sep 2017, 18:40
Post #3


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Ca si la Scenicuri si Modusuri, cel mai usor de observat e la ultimul geam lateral.

This post has been edited by R19/16v: 15 Sep 2017, 18:42


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
segcm
post 28 Sep 2017, 16:05
Post #4


... Entertainer


Group: Members
Posts: 642
Joined: 7 December 04
From: UE




Salut. Am avut și Laguna 3 break si scenic 2. Acum am un espace 4 2009 2.0dci. Ce îți pot spune din punctul meu de vedere. Te sfătuiesc sa îți iei varianta scurta ( Espace), e mai scurta cu aproximativ 20cm, însă din punctul meu de vedere are avantaje mai mari: este mai scurta ca și Laguna 3 break, este mai ușor de găsit loc de parcare, este mai ușoară, consuma mai puțin, comportament dinamic mai bun, modelele scurte sunt mai des întâlnite, astfel în caz de ceva găsiți piese în dezmembrări mult mai facil.
Acum vorbind deapre espace în general, având pana acum mașini normale, nu prea am fost afectat de consum. Asta având 2 tone goala, rupe la consum in oraș fata de Laguna 3 1.5Dci , scenic 1.5dci, astfel ca greu vezi in oraș sub 10~11 iar afară è acceptabil 6.5~7 la mers normal. Poziția la volan è spectaculoasa, prima senzație este de nava spatiala, vezi peste mașinile mici și poți anticipa anumite situații din trafic. Spațiul interior este generos pentru utilizare normala. Eu am versiunea scurtă și am mers în 7 persoane în excursii și se sta ok. Ramane un portbagaj mai scurt dar înalt de dimensiunea unuia de golf 4, luând un considerare ca pui bagaje mai pe verticala unele peste altele, apoi e spațiu între cel 2 scaune spate cam de un trolley medium-rare, pus culcat și folosit ca și cotiera. La călătorii încărcat full sa nu te aștepți la demaraj bune și TB sa fii atent la depășiri ca se simt limitele motorului când îl pui sa tragă 2.8~3 tone. Din nou la încărcare mare tb păstrată distanță fata de cel din fata căci frânarea è mai lunga.
In general e ieftina la întreținere, multe din elementele mecanice sunt ca și la laguna 2, problema este la elementele de caroserie, dar alea le găsești la preturi ok în dezmembrări. De fapt la noi toată lumea visează la monovolume doar Sharan, de aici depreciere considerabila Pt Espace. Te sfătuiesc să-ți iei una după 2007 phase 2, foarte dotata, doar motorizarea 2.0dci, doar manuala, celelalte nu sunt prea bune Pt o greutate asa mare. Sunt multe in Franța sau Germania la preturi de cca 4500~5000 in stare buna și foarte accessoriate. Fata de concurenții ei, ai avantaj podeaua perfect plata - o poți folosi și la carat, scaunele care le poți configura cum vrei, le poți pune și față în față, distribuție pe lanț, motoarele sunt aceleași de pe laguna, qashqai, xtrail etc.
A mea e 2009, cu GPS, trapa, dvd in tetiere din fabrică, mâini libere și multe altele și crede-mă ca e foarte confortabila in 4 la drum lung. Copii în spate au desene animate și nu te bat la cap. Neapărat sa cauți cu bare transversale de fabrica dacă vrei cutie deasupra, ca sunt scumpe și complexe sa le montezi după (șinele pe care culisează și barele transversale). Cică rezista la 80kg și nu fac zgomot nici la 130 ca sunt aerodinamice.


--------------------
Renault Grand ESPACE - 2.0 dci Automat 2012 Initiale Paris - ** *1 ***
Fara semnatura
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 22:06
Dacia