Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

518 Pages « < 160 161 162 163 164 > »  
Closed TopicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Impreza WRX SW 2002, ...si Ignis Sport 2004

Muttley
post 19 Oct 2017, 20:52
Post #4831


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -






--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 23 Oct 2017, 08:50
Post #4832


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Ma lasa ambielajul sleep.gif

Vineri, cam 20 la ora, treapta 2, turat in 4-5 mii si launch cu ambreiaj patinat. In mod normal ar fi plecat ca o ticaloasa. Da' de unde, cand am lasat pedala s-a turat in limitare plange.gif

Mai pe seara m-am dus in probe. In treptele de sus, 4 sau 5, nu face, am incercat si cu franare cu stangul, nu patineaza. Am repetat isprava cu 2, face.
Concluzia e ca-i pe patu' de moarte si ca tre' sa mai reziste cel putin pana la primavara.
Partea tragica e ca e horror total schimbul. M-am uitat la 10 tutoriale, toate-s horror. La un moment dat cochetam cu ideea unei girafe si scoaterea motorului, parandu-mi-se mai facil sa te chinui pe sus decat intins pe spate. Dar asta inseamna jdemii de cabluri si furtunase, antigel, lichid servo, freon, fluff it! Ramane cutia. Iar aici se bifurca iar: fac eu, sau ma duc in servis si nu ma doare caputzul? As merge pe prima varianta, ca aici sunt multe mizerii pe care eu le-as face mai cu grija decat orice mecanic, da' imi va trebui un soi de cric pentru cutie. Rog sugestii.

Uitati chestie interesanta.

https://www.rallysportdirect.com/part/singl...ment-clutch-kit
Echivalent OEM, pret rezonabil.

https://www.rallysportdirect.com/part/singl...duty-clutch-kit
HD, pret dublu.

Mai exista o varianta, cica tot OEM, dar are arcurile periferice ale discului simple si groase. Asta e ceva mai ieftin.
https://www.rallysportdirect.com/part/singl...ment-clutch-kit

De ce ma uit la arcurile periferice...
Logica-mi spune ca cu cat sunt mai moi, cu atat cuplarile se fac mai lin. Totodata insa, cu cat sunt mai moi, in anumite regimuri, cu ambreiajul cuplat, pot aparea niste oscilatii enervante la accelerare (ceea ce patesc acum de altfel, se bataie troaca si ma dispera). Ca urmare, eu mi le-as dori pe astea sa fie cat mai tari.

Pe de alta parte, HD (hevi diuti) e complet contraindicat la WRX. Incerc sa explic... Orice suprasolicitare a masinii trebuie sa se descarce undeva prin patinare. La un 2WD se descarca fara probleme intre anvelopa si asfalt. Pleci tare, fum din anvelope. La AWD, fumul din anvelope apare mai greu sau deloc, ca e aderenta mai multa. Raman drept candidate la scartz doua elemente, ambreiajul si pinioanele cutiei.
Pentru ca WRX-ul (+300Nm) foloseste in linii mari aceeasi cutie ca 1.5 aspirat (~100Nm), NU vrei ambreiaj prea puternic, vrei ca insusi ambreiajul sa fie "siguranta fuzibila" din tot lantul cinematic. D-aia-l iau OEM.

Si revenind la arcurile periferice...

claci.png ( Size: 1.59mb ) Number of downloads: 88


Primul Exedy OEM si HD-ul cu placa rosie impart fiiiiiiiiix acelasi disc! M-am uitat cu zoom la ce scrie pe ele, sunt aceleasi inscriptii. Deci daca perifericele alea-s suficient de tari pentru un HD, ar trebui sa ma multumeasca si pe mine. Ma rog, asta-i logica cel putin. Deci voi lua Exedy-ul OEM cu arcuri periferice duble.

Pentru ca rectificarea volantei ar insemna sa stau o zi cu troaca bucati si sa umblu cu volanta in spinare pe la ateliere, am sa merg pe varianta simpla, imi iau o volanta noua. Si daca tot o iau noua, o iau si usoara.

https://www.rallysportdirect.com/fits/2002-...etlite-flywheel

Cea din link e de fapt cea mai "grea" volanta usoara pe care am gasit-o pentru troaca. Una prea usoara are o serie de dezavantaje:
- relanti fluctuant;
- trebuie turatie mai mare la plecari de pe loc, contributia volantei in mentinerea unei turatii oarecare diminuandu-se;
- decelerare motor prea rapida, cu riscul subturarii sau opririi motorului;
- specific subaru - check engine light de la senzorul axului cu came care nu stie sa gestioneze acceleratii sau deceleratii prea rapide ale motorului.
O vreau o idee mai usoara pentru ca e totusi greoi motorul.

Am scris polologhia asta ca sa va dati cu parerea. Pe orice happy.gif
In special recomandati-mi vreo metoda pentru sustinerea sigura si manevrarea cutiei cu masina pe capre.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
comanr
post 23 Oct 2017, 09:16
Post #4833


Membru autentic


Group: Members
Posts: 386
Joined: 24 November 08




avand in vedere ca masina patineaza doar cand dai in ea ca disperatul ai putea sa mergi cu ea mult si bine, sa o rezolvi la vara cand o fi ziua mai lunga, parerea mea. Nu stiu daca trebuie sa schimbi volanta, e posibil ca cea de pe masina sa fie foarte okey, e doar un fer, e bine sa nu iei din ea mai ales daca arata okey.


--------------------
Renault Modus 1.5dci 2005
...realitatea e destul de subtire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 23 Oct 2017, 09:24
Post #4834


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.220
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(Muttley @ 23 Oct 2017, 09:50)
In special recomandati-mi vreo metoda pentru sustinerea sigura si manevrarea cutiei cu masina pe capre.
*


Elevator. Sa faci de-astea de unul singur in curte cu masina pe capre inseamna s-o ceri. Basca mea, mai bine te uiti si intrebi la vreun service de cartier daca nu-ti inchiriaza un stand de lucru.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 23 Oct 2017, 09:40
Post #4835


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(bucatzel @ 23 Oct 2017, 10:24)
Sa faci de-astea de unul singur in curte cu masina pe capre inseamna s-o ceri.
*



Stiu... sleep.gif
Dar ma gandeam ca dac-o asigur de jur-imprejur cu roti, buturugi, icoane, poate ies viu de acolo.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 23 Oct 2017, 09:42
Post #4836


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.220
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




A, nu aia zic, sunt convins ca nu esti berbec sa te bagi undeva de unde-s sanse sa nu mai iesi intreg, da' sa tragi de cutie din pozitii de-alea s-ar putea sa reusesti s-o desfaci, da' sa nu ai suficienta forta s-o pui inapoi, avand in vedere pozitia de lucru.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 23 Oct 2017, 09:54
Post #4837


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Aaaaaaaaa, pai nu ma apuc daca n-am ceva scula care s-o sustina si sa-mi permita s-o plimb.

Gen...

TE10001 (Copy)_thm.jpg

Doar ca-i scump rau cricul din poza.

Tipul asta foloseste un mic elevator tip foarfeca, si vad ca se descurca foarte bine cu el, dar nu stiu de unde sa-l iau. Sigur nu-i o avere.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 23 Oct 2017, 09:56
Post #4838


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.220
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(Muttley @ 23 Oct 2017, 10:54)
Doar ca-i scump rau cricul din poza.
*


Si nu cred ca incape sub pat cand nu-l folosesti, si garaj inteleg ca n-ai.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 23 Oct 2017, 10:02
Post #4839


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Nu găsești un tovarăș de suferință?

Te înțelegi mai bine cu un om decât cu un cric.


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 23 Oct 2017, 10:05
Post #4840


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Nu si eu radmasa.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 23 Oct 2017, 10:32
Post #4841


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Da' de ce vrei sa te complici sa-l schimbi tu? Adica, admitem ca ce-i faci tu masinii se incadreaza la hobby cu un timp de lucru rezonabil. Eventual si cu pauze.
La ambreiaj nu prea merge sa il faci cate 1-2 ore pe zi. Eu zic sa le dai o sansa si o paine si celor de la Auto Kino ca tot sunt din urbea ta si mai lucreaza si foarte bine.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 23 Oct 2017, 10:51
Post #4842


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Autokino mi-au dat un pret de manopera foarte mic, 350 lei cu TVA, compensat probabil de pretul lor pentru kitul de ambreiaj cu... sper sa nu zic prostii, mai scump cu vreo 40-50% decat la Autokarma. Chiar si-asa, avand in vedere amploarea lucrarii, foarte, foarte bun pretul.

De ce ma incapatanez totusi... Pentru ca atentie la detalii. Si aici nu e burduf de planetara, munca de o ora. Aici sunt detalii ale naibii de multe, de exemplu e de scos intercooler, demontat consola centrala in habitaclu... Dat cu vaselina pe fiecare canelura a prizei de cutie, sters excesul, curatat obsesiv volanta, placa de presiune, grija a nu fi atinse apoi... Inclinat motorul fix cat trebuie si nu prea mult ca sa nu se distruga suportii, tras cu grija si rabdare de cutie, nu cu ranga... Atentie la cardan, sa nu i se depaseasca unghiurile din articulatii, curatat piese, uns, strans la cuplu jdemii de fixari, cu loctite pe fiecare surub, asta dupa ce fiecare surub a fost sters si curatat cu car-pulita si servetel parfumat...
Plus ca vreau sa fac eu, nu i-am scos niciodata cutia icon_mrgreen.gif

O varianta ar fi sa vorbesc cu patronul, sa ma lase pe elevator, sa le platesc manopera completa, dar sa fac eu. Iar mecanicul sa aiba alte treburi, dar sa ma ajute cand am nevoie. Iar cum o astfel de propunere ar fi de-a dreptul jignitor-infantil-ilegala, mai bine nu.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 23 Oct 2017, 10:58
Post #4843


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.220
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(Muttley @ 23 Oct 2017, 11:51)
Iar cum o astfel de propunere ar fi de-a dreptul jignitor-infantil-ilegala, mai bine nu.
*


Dar pana nu intrebi, nu afli.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 23 Oct 2017, 11:05
Post #4844


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Personal imi place sa mesteresc pe la ele ... da 100% ca am altceva mai bun de facut decat sa stau sa schimb ambreiaje ... am facut-o ... in "tinerete" da acuma no way ... am noroc de baietii aia super seriosi care fac treaba buna ... le duc fierul, il rezolva ... platesc si asta este ... timpul meu este mai important decat sa stau sa pierd vremea cu treburi din astea ... da acuma ... fiecare cu pasaricile lui ... pentru mine au devenit doar un fier ... fara sentimente smile.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 23 Oct 2017, 11:05
Post #4845


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




bucatzal, eventual o iau pe ocolite, nu? icon_mrgreen.gif

cj, momentan n-am ceva mai bun de facut. Sa vad cum sta treaba la primavara, daca am, oi duce-o-n servis.

Deci, mini-elevator foarfeca anyone? happy.gif

Edit: tot eu sa ma descurc! dry.gif
https://www.ebay.com/itm/170794452675
Mai ramane sa cumpar floor jacku' happy.gif

This post has been edited by Muttley: 23 Oct 2017, 11:31


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 25 Oct 2017, 10:33
Post #4846


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




http://www.digi24.ro/stiri/sci-tech/natura...vrilescu-816430

As fi imbecil de naiv sa cred ca daca am platit aia 1600e la inmatriculare si nu i-am recuperat (inca blush.gif ), voi fi scutit de plata asteia noi?

In mintea mea putina e ceva de genul rentabilitate.
- 1600e recuperati sunt mai multi decat noua taxa anuala, platita vreme de 5 ani sa zic;
- 1600e recuperati sunt mai putini decat noua taxa platita 10 ani (desi intentionez sa pastrez troaca cat mai traiesc).

Nu stiu, cat de grav aberez?


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 25 Oct 2017, 10:38
Post #4847


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Nu stiu de ce, dar am impresia ca aia care vor specula acum si vor cumpara troace vechi si bune pe care le arunca cei speriati vor avea de castigat la finalul acestei faze.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 25 Oct 2017, 10:57
Post #4848


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Te legi de un detaliu atat de neimportant si marunt.

Imi raspund singur, desi ramane o presupunere. N-o sa existe nicio legatura cu vechea taxa de prima inmatriculare sau cum o fi chemat-o din simplul motiv ca n-ar fi profitabil. Am sa continui cu recuperarea.

Totusi, referitor la ce zici tu, Mucics... astept cu real interes sa se petreaca ce spui matale pe la englezoi. Si sa scada preturile la rablele lor.
https://www.ebay.co.uk/itm/Subaru-Forester-...cvip=true&rt=nc
Saptamana trecuta eram semi-hotarat sa ma duc sa iau obiectul din link pentru swap de mecanica pe trancarici. Bine ca n-a lasat la pret, m-a salvat de o bataie de cap icon_mrgreen.gif
Dar semnele-s bune.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 25 Oct 2017, 11:03
Post #4849


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Pai alea de UK oricum sunt (mai) ieftine pentru ca au piata limitata, mai jos de atat si o sa renteze mai degraba sa le desfaca.
Legat de pret, in cazul unei masini vechi, odata trecuta de o anumita varsta pretul nu are unde sa se duca decat in sus.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 25 Oct 2017, 11:11
Post #4850


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Foresterul din link era 7500 lire. Cum naiba sa fie ieftin? laugh.gif
Din 2004. Las' sa se duca-n jos. Puii mei, citisem intr-un test comparativ de emisii noxe ca le baga astora niste taxe in Londra de-i ustura in esapament. Pun pariu c-au s-o ia-n jos preturile. In prima faza cel putin, pana se imputineaza.

Asta e testul cu referiri la taxele lor:
http://www.bbc.co.uk/news/resources/idt-sh...our_car_exhaust

Interesant de constatat ca astora, ma rog, unora dintre ei, le chiar pasa de cat le polueaza cazanele din dotare.
Interesant nr 2 e rezultatul testului. Poti sa pui gura la esapamentul de euro 6 si sa inhalezi linistit, nu alta icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 28 Oct 2017, 19:33
Post #4851


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Mai demult era asa:
https://www.youtube.com/watch?v=FMRwzI_bnH0&t=8s
Iar eu nu-mi incapeam in pene.
Eu soft, el standard.

Insa astazi...
https://www.youtube.com/watch?v=vsPSjjluaig&feature=youtu.be
Mi-au ramas penele mari.
Eu soft, el catless total si soft mai agresiv.

happy.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 28 Oct 2017, 19:40
Post #4852


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.064
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




radmasa.gif




--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 28 Oct 2017, 20:09
Post #4853


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Misto montajul, chiar ma intrebam la ce lucrezi de nu mai postezi biggrin.gif


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 28 Oct 2017, 21:00
Post #4854


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Eu nu ma mai apuc de nimic la troaca. Mi-a ajuns, au fost super-pline primavara si vara asta. Hibernare d-acu'.

Ah, chestie inedita, ma duc pe circuit cu ea luna viitoare. Cu ambreiajul ala beteag adica. Daca-l stric de tot, e clar, service.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 4 Nov 2017, 01:32
Post #4855


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.934
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Nasol momentul, e mult de lucru si la astea le vine rindul mai repede decit la Logan...

QUOTE(Muttley @ 23 Oct 2017, 12:51)
De ce ma incapatanez totusi... Pentru ca atentie la detalii.


Exact de aia s`a incapatinat si baiatul sa o facem acasa schimbarea.
Am folosit 4 rampe hidraulice de 60cm si exact macaraua de cutie din foto.
Este totusi mult mai incomod decit sub elevator, masina a stat tot timpul pe roti.
Am fost nevoiti sa ridicam si lasam de citeva ori masina datorita ordinii de lucru.
Inclinarea motorului o faci cu un intinzator fixat in locul bieletei de rasturnare si
pe motor, cu un fel de U fixat in locul unor suruburi de la intercoler.
Trebuie ceva platbanda , flex si sudura.
Cutia ca la toate japonezele iasa greu mai ales daca nu a mai fost demontata, cele 2 bolturi de ghidare din otel ruginesc si se fixeaza in aluminiu.
Ca durata a fost mult la noi, doua zile pina am dat jos cutia insa am lucrat cam 4h
pe zi in hala, era perioada foarte calda a anului.
Am lasat mult timp si pentru a lucra WD40-ul, masina veche si nimic desfacut pina atunci, numai la scutul ternic al turbinei avea cred ca 9 suruburi ruginite in niste pozitii ca gaia de rau de ajuns si intepenite bine.
Am folosit in majoritatea timpului chei de 12, 14 si cred ca si 18mm, parca m`am intors in timp! Mai trebuia surub cu 12 si piulita cu 13!
Cu grija n`am rupt nimic si la montare nimic pierdut.
Montarea s`a intins pe citeva zile, curatat si vopsiit traversele CV, pe la diferential si ce a mai gasit baiatul.
A schimbat tot ambreiajul precum si esapamentul.
A mai durat si modificarea macaralei, a fost nevoie de alte lanturi, is ridicol de scurte precum si alte traverse, erau prea mici pentru cutia STI.
De pus la loc s`a pus cutia in 5 minute , baiatul sus si ghida pozitionarea.
Neaparat de uns cu vaselina cele 2 bolturi, e bine pentru urmatoarea interventie.
E de real folos macaraua aia de cutie.
Cam asta a fost aventura.
Ce se face e descris in manual bine insa am facut si ceva foto in caz de probleme.
Nu`i foarte greu doar is mult mai multe de desfacut decit la alte masini pentru a face aceeasi interventie.

Grig

P.S.
Referitor la macara, iti permite sa rotesti cutia sa o misti stinga dreapta fin si sa o inclini, asta la greutatea cutiei de STI a fost o mare problema, nu mergea din din rozeta ei, a trebit pus un cleste de sudura pe rozeta si invirtit.
Va dispare rozeta aia si va fi sudata o piulita , 21 cred.

This post has been edited by Agrig: 4 Nov 2017, 01:47


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 4 Nov 2017, 11:25
Post #4856


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Multumesc pentru hinturi. Se pare ca indiferent de variante, voi schimba ambielajul pe elevator, fie la reprezentanta fie in regie proprie. Am mers pe sugestia lui bucatzel (parca) si am gasit un atelier aproape care e de acord sa ma primeasca "in chirie". Momentan merge asa cum este.

Ieri, la ITP, noxele cica au iesit foarte bine.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 4 Nov 2017, 14:23
Post #4857


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.934
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Ambielaj sau ambreiaj? eu am vb despre doar despre ambreiaj.
Cu ambreiajul asa a mers si baiatul si a cam zgiriat volanta.
Se putea rectifica fara probleme insa a schimbat`o cu una mai usoara.

This post has been edited by Agrig: 4 Nov 2017, 14:26


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 4 Nov 2017, 14:25
Post #4858


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




=)))))))))))))))))

Ambreiaj. Ambielajul e o gluma laugh.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 4 Nov 2017, 14:27
Post #4859


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.934
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Aha, nu stiu cum e la Subaru, alalalt boxer care a mai fost in familie, Oltcit chiar avea ambielaj...
Grija sa nu cobesti...


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 5 Nov 2017, 07:55
Post #4860


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




La o recitire...

QUOTE(Agrig @ 4 Nov 2017, 02:32)
Este totusi mult mai incomod decit sub elevator, masina a stat tot timpul pe roti.

Inclinarea motorului o faci cu un intinzator fixat in locul bieletei de rasturnare si
pe motor, cu un fel de U fixat in locul unor suruburi de la intercoler.
*



Daca masina a stat tot timpul pe roti, cum ati scos planetarele din cutie? huh.gif
Am vazut intr-un tutorial cum cineva a bagat pe rand un cric intre cutie si lonjeroane, pe fiecare parte, pentru a le trage din cutie. Dar mi se pare o idee extrem de proasta pentru tampoanele motor.

N-o merge oare o chestie d-aia cu clichet pentru aplecarea motorului? Sau o proptea asezata in fata?


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
518 Pages « < 160 161 162 163 164 > » 
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 17:12
Dacia