Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sfaturi achizitie Megane Coupe, Privilege 1,4 TCE sau Color Edition 1,5 dCi

89ALG
post 26 Jul 2010, 16:05
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 26 July 10




Salut,

Ce ma sfatuiti sa aleg intre cele doua versiuni de Megane Coupe? ( Privilege 1,4 TCE sau Color Edition 1,5 dCi )

Parcurg cam 20.000 km/an si ma cam sperie consumul motorului pe benzina.

Salut,

Alex



--------------------
Renault CLIO III 2007 - Dynamique Coupe - 89ALG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 26 Jul 2010, 16:36
Post #2


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




Salut

Daca mergi maxim 20.000km pe an recomand 1.4TCE, daca mergi mai mult de 20.000km atunci 1.5dCi.

Diferenta care o economisesti la combustibil (care nu mai e asa mare acum) o s-o dai la revizie (la 1.5dCi).

Eu unu as alege 1.4TCE. Depinde si de genul de condus!

Bafta la alegere!


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razvione
post 26 Jul 2010, 18:34
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.047
Joined: 22 January 10
From: Bucuresti




1.4TCE as alege eu


--------------------
Skoda Octavia 3 Ambition , 2015, TDI - XX - XX - XXX
Volkswagen Jetta Style Allstar, 2016, TSI - XX - XX - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 26 Jul 2010, 18:41
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




alegi masina care iti convine si nu atat la buzunar. La 1,5 ai revizie la 15kkm si daca nu ma insel la 1,4 ai la 10kkm, deci costul cu reviziile pana la urma cered ca este mai mare la 1,4.
Pana la urma e o masina cu un aspect mai sportiv deci ce naiba sa caute un 1,5 fie el si de 110cp, parca alte e senzatia la 1,4, dar asta dupa cum am zis: dupa cum iti place tie mai mult, cum iti place tie sa sofezi etc.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius_1st
post 26 Jul 2010, 20:37
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 195
Joined: 28 May 10
From: Galati




in primul rand recomand o masina noua.
apoi recomand 1.4 TCe. este adevarat ca motorul nu are inca istorie, dar eu zic ca avand 4 ani garantie integrala, merita.
insa vezi ca trebuie sa respecti cateva reguli privind exploatarea motorului, enumerate in topic-urele de pe acest forum. citeste-le si vezi daca te incadrezi in stilul de condus.
bafta la cumparaturi. biggrin.gif


--------------------
renault Talisman break 1,6 tce, 200 CP, initiale paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 26 Jul 2010, 22:00
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Discutiile despre consum nu isi au locul atunci cand vorbim de masini de peste 10 mii de euro. Daca nu iti permiti consumul benzinarului, mai bine orienteaza-te catre Logan si iti mai raman destui bani pentru carburant.

Economii cu dieselul faci numai la peste 50 de mii de km pe an, sub marja asta de kilometri alegi diesel exclusiv daca iti place intr-adevar cum se misca acest motor.
Parerea mea e sa nu sacrifici dotarile doar pentru consum. Oricum masina iti va manca banii mai rau ca femeia. biggrin.gif


This post has been edited by Laurentziu83: 26 Jul 2010, 22:02


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 26 Jul 2010, 23:13
Post #7


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




Prietene Laurentiu incepi sa ma enervezi cum iti tot repeti ideile putine si fixe pe care le ai.

Depinde de salariu si de cheltuielile fiecarei familii. Iar cand iti iei o masina in leasing, o masina care poate sa coste oricat, este mai mult decat normal sa socotesti pretul carburantilor si al reviziilor.

Exista un statut social care poate nu le permite tuturor sa se afiseze intr-un Logan sau cu bicicleta. Dar tu continui sa gandesti vad ca in anii studentiei.

Sau poate considera ca la cat muncesc, si venitul pe care il au, merita o masina mai buna si mai performanta, chiar daca in rate.


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
89ALG
post 27 Jul 2010, 00:06
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 26 July 10




Calculul meu este urmatorul (pentru combustibil):

1.4 Tce: 10200 lei/an

1.5 Dci: 6400 lei/an

Diferenta = 3800 lei/an, asa ca banii in plus pentru diesel ii recuperez in aprox. 1 an si un pic.
(la un consum mediu de 11l/100km pentru Tce si 7l/100km pentru dCi)

Calculul este bine inteles, foarte aproximativ.

La dotari nu renunt pentru ca la Color Edition imi pun optionale pentru sufletul meu.

Vroiam sa stiu daca stiti ceva despre varianta Color Edition in mod particular.







--------------------
Renault CLIO III 2007 - Dynamique Coupe - 89ALG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 27 Jul 2010, 06:28
Post #9


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




QUOTE(balanel @ 27 Jul 2010, 00:13)
Prietene Laurentiu incepi sa ma enervezi cum iti tot repeti ideile putine si fixe pe care le ai.

Frustrarile nu trebuie varsate pe forum excl.gif

Exista un statut social care poate nu le permite tuturor sa se afiseze intr-un Logan sau cu bicicleta.

Gandire tipica tarii bananiere in care traim, Dumnezeu sa ne ajute popa.gif ...
*




--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 27 Jul 2010, 07:30
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




QUOTE(balanel @ 27 Jul 2010, 00:13)
Prietene Laurentiu incepi sa ma enervezi cum iti tot repeti ideile putine si fixe pe care le ai.

Depinde de salariu si de cheltuielile fiecarei familii. Iar cand iti iei o masina in leasing, o masina care poate sa coste oricat, este mai mult decat normal sa socotesti pretul carburantilor si al reviziilor.

Exista un statut social care poate nu le permite tuturor sa se afiseze intr-un Logan sau cu bicicleta. Dar tu continui sa gandesti vad ca in anii studentiei.

Sau poate considera ca la cat muncesc, si venitul pe care il au, merita o masina mai buna si mai performanta, chiar daca in rate.
*


daca depinde atat de mult de cheltuielile familiei imi iau un jaf de 2500-3000 Euro si am bani si de combustibil.
Daca venitul e pe masura muncii si e consistent atunci nu se mai pune problema achizitiei.
Se pare ca alti indivizi candesc mult mai rau decat in anii studentiei. Doar pentru unii statutul social este dat de utilajul din fata blocului.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
89ALG
post 27 Jul 2010, 07:55
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 26 July 10




Pff.. v-ati stricat de tot.

Chiar sunt student, de aceea conteaza atat de mult consumul.



--------------------
Renault CLIO III 2007 - Dynamique Coupe - 89ALG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 27 Jul 2010, 08:22
Post #12


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(caty2k @ 26 Jul 2010, 17:36)
Diferenta care o economisesti la combustibil (care nu mai e asa mare acum) o s-o dai la revizie (la 1.5dCi).
*


cum asa...revizia la diesel este mai scumpa decat la benzinar? bagi tot acelasi ulei..tot aceleasi fitre...ulei.aer,ac... blink.gif au aceleasi bielete...capete de bara...este exact acelasi drac la revizie...
QUOTE(marius_1st @ 26 Jul 2010, 21:37)
in primul rand recomand o masina noua.
*


daca o tii 10 ani..da recomand masina noua...daca nu..nici gand...sunt bani aruncati...valoarea scade instant...mai ales ca este reno..
QUOTE(balanel @ 27 Jul 2010, 00:13)
1.iti tot repeti ideile putine si fixe pe care le ai.
2.Exista un statut social care poate nu le permite tuturor sa se afiseze intr-un Logan sau cu bicicleta
*


1. tu nu faci asta?
2.Made in Romania...''''statut social....'' intr un cuvant....''iti pica un ou daca te sui intr un logan...ca deh...nu mai ai valoare'' ... sleep.gif vai..de... gandirea asta... se vede frate ca suntem romani..... numai romanu cumpara masina pt imagine...sa fiu cul' ..sa se vorbeasca de bine... despre statutul lui social... sleep.gif


Pt initiator...cumpara motorina daca vrei consum.....1.4 nu are treaba cu consumul..bineee..un posesor de 1.4 iti spune ca are consum 5 in oras..si in afara 3 ori 4... real el consuma peste 10 in oras (ma refer la buc) iar in afara cam 7.3....daca mergi ca un pensionar cu 90 o sa ti consume 5.3-5.5..

This post has been edited by M i h a i: 27 Jul 2010, 08:35


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 27 Jul 2010, 08:32
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




o sa folosesti masina preponderent in Bucuresti? Eu asa inteleg din calculelel tale (ai pus un consum de 11%). In cazul asta alegerea corecta in cazul tau e 1,5 cum a recomandat Mihai. Diferente la revizie sunt in favoarea dci-ului caci la1,4 faci 2 revizii dupa cum ai calculat (mie mi-a rezultat cam 20.000km/an corect?) iar la 1,5 faci doar o revizie.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 27 Jul 2010, 09:03
Post #14


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




NU VA MAI CERTATI. 89ALG a cerut parerea noastra in ce motor sa isi ia la masina, tinand cont ca este student si consumul conteaza.

P.S: tatimeu: " iar la 1,5 faci doar o revizie "... sa faci tu o revizie la dCi la 20.000km, dupa 7500km zici ca am marmelada in motor, nu ulei (nu la megane, ci la logan).

Sa nu te aud ca loganul e logan si megane-ul e megane ( motoarele sunt aceleasi )!

This post has been edited by caty2k: 27 Jul 2010, 09:04


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 27 Jul 2010, 09:20
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




Fiecare cu piticii lui, dar situatia e cel putin hilara, ai bani dar nu-ti ajung de lingura, pai e simplu, in situatia de fata iei 1.6 dynamique si ramai cu 3000 Eur in buzunar, ca performante esti peste 1.5dci, la consum stai cam la fel cu 1.4T

+ cu 3000 de Eur cumperi aprox 2800 l benzina deci 2 ani nu mai grija asta
+ ai un motor fiabil si daca se strica implicatiile financiare sunt mult mai mici ca la dci
+ ai un mare minus la zgomot interior, 1.5 de pe m3 se aude serios in habitaclu, cel putin versiunea E4 de 105 cai.

PS in tarile cu apa calda studentii isi cumpara masini sh unele incepand de la cateva sute de euro, diferenta e ca aia mai si muncesc pentru banii respectivi, nu stau in fata la P-uri cu pet-urile de burger in bot.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 27 Jul 2010, 10:16
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




caty2k vorbesti numai prosti sau vrei sa faci posturi. La 1,5 revizia e la 15.000km, si raportat la numarul de km si perioada de timp precizata de el rezulta clar ca o sa faca numai o revizie. daca tu ai marmelada in motor asta e cu totul si cu totul altceva. De patru ani de cand conduc renault am facut doar trei revizii. Doua la fostul Clio III a treia revizie revenind noului proprietar si prima la megane (la aproximativ 19.000km) si nu am avut marmelada. Masinile au mers si merg la fel ca in prima zi, sper ca si Clio la fel.
Noi nu ne certam ci am incercat fiecare dupa putinta lui sa ii dam sfaturi pe care le considera bune sau nu. Ceea ce i-am spus eu este exact modul de abordare pe care il adopt eu in situatia data de el.
"a cerut parerea noastra in ce motor sa isi ia la masina" a cerut parerea noastra pe un forum nicidecum in motor.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megax96
post 27 Jul 2010, 10:21
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 15 February 07
From: Bucuresti




biggrin.gif ce caterinca sunteti smile.gif).
Conceptul e simplu. Vrei performante suficiente la un consum mic? 1.5 DCI
Vrei performante ceva mai mari la un consum dublu? (1.6 e fiabil sigur sau 1.4tce nu zicem nimic inca de fiabilitate ca nu stim, dar personal banuiesc ca o duce mai prost si decat 1.5dci si decat 1.6 16v)


--------------------
Renault Megane Coupe 2009/Dinamique - B-03-XLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
89ALG
post 27 Jul 2010, 10:54
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 26 July 10




QUOTE(megax96 @ 27 Jul 2010, 10:21)
biggrin.gif ce caterinca sunteti smile.gif).
Conceptul e simplu. Vrei performante suficiente la un consum mic? 1.5 DCI
Vrei performante ceva mai mari la un consum dublu? (1.6 e fiabil sigur sau 1.4tce nu zicem nimic inca de fiabilitate ca nu stim, dar personal banuiesc ca o duce mai prost si decat 1.5dci si decat 1.6 16v)
*



S-a strigat BINGO! biggrin.gif


--------------------
Renault CLIO III 2007 - Dynamique Coupe - 89ALG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stanyc2003
post 27 Jul 2010, 11:01
Post #19


Omu cu Fluensu'


Group: Members
Posts: 622
Joined: 2 December 08
From: Bucharest




parerea mea...coupe...design sportiv...as merge pe un motor mai puternic, cu mai multi CP!
Daca tii la consum....dci clar!
Revizia la dci e mai scumpa pt ca filtrele sunt mai scumpe (si celelalte consumabile)


--------------------
Renault Fluence 2010,1,5 dci, 105 CP, negru metalizat - numere roșii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 27 Jul 2010, 11:35
Post #20


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




In afara fiecare isi stie pozitia pe scara sociala. Si da, masina este un accesoriu care trebuie sa se potriveasca cu statutul pe care il ai. Acolo nu exista ca subordonatul sa aiba masina mai scumpa ca seful, sau profesor sa aiba masina mai ieftina ca un muncitor.


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 27 Jul 2010, 13:53
Post #21


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




QUOTE(megax96 @ 27 Jul 2010, 10:21)
biggrin.gif ce caterinca sunteti smile.gif).
Conceptul e simplu. Vrei performante suficiente la un consum mic? 1.5 DCI
Vrei performante ceva mai mari la un consum dublu? (1.6 e fiabil sigur sau 1.4tce nu zicem nimic inca de fiabilitate ca nu stim, dar personal banuiesc ca o duce mai prost si decat 1.5dci si decat 1.6 16v)
*


inseamna ca nu ai testat tce-ul de 1.4 - este net superior oricarei motorizari - 1.6 16v este un motor lenes pentru megane 3 - cred ca si un disel de 1.5 este mai bun, dar daca vrei performante si nu te intereseaza consumul recomand 1.4 tce


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 27 Jul 2010, 16:08
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




QUOTE(M i h a i @ 27 Jul 2010, 09:22)
[...]este exact acelasi drac la revizie...[...]
*


Nu e chiar acelasi drac. Avem un filtru de motorina care se schimba la orice revizie periodica si care este considerabil mai scump decat un filtru de benzina care se schimba o data la revizia generala.

QUOTE(megax96 @ 27 Jul 2010, 11:21)
[...](1.6 e fiabil sigur sau 1.4tce nu zicem nimic inca de fiabilitate ca nu stim, dar personal banuiesc ca o duce mai prost si decat 1.5dci si decat 1.6 16v)
*


Nu prea banuiesti bine. Motorul 1.4 tce e un exemplu foarte bun de downsizing reusit. Motorul a fost foarte laudat cand a fost lansat afara. Marketingul in RO al celor de la Renault e de rahat, dar asta e alta poveste.

Recomandarea mea ar fi un 1.4 tce.


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megax96
post 27 Jul 2010, 21:54
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 15 February 07
From: Bucuresti




V-am zis nu vreau sa vorbesc de rau aceasta noua generatie de motoare dar puterea care o au pentru cilindreea lor mi se pare... nenaturala si cred ca sunt un picut cam impinse la limita normalului ceea ce nu cred ca este o idee neaparat buna vorbind din punctul de vedere al fiabilitatii.
Dar fiind un motor nou, o sa putem sa ne dam cu parerea dupa ce cineva o sa treaca de 100.000 de km si sa vedem daca banuiala mea a fost corecta sau nu. Daca deja la 100.000 km incepi sa schimbi bobine/turbina/iti cade distributia/ai probleme cu blocul motor/injectoarele crapa etc., nu e de bine deloc.
P.S. TSI-urile 1.4 de la VW nu o duc deloc bine la fiabilitate... mai ales cel de 170 cai de la golf gt.

This post has been edited by megax96: 27 Jul 2010, 22:44


--------------------
Renault Megane Coupe 2009/Dinamique - B-03-XLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius_1st
post 27 Jul 2010, 22:33
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 195
Joined: 28 May 10
From: Galati




QUOTE(megax96 @ 27 Jul 2010, 21:54)
Daca deja la 100.000 km incepi sa schimbi bobine/turbina/iti cade distributia/ai probleme cu blocul motor/injectoarele crapa etc., nu e de bine deloc.
*



Eu sunt de parere ca posibilele (probabilele, viitoarele, presupusele) problemele semnalate de tine legate de motorul 1.4 TCe, au fost, sunt si vor fi la multe marci si la multe motoare (benzina sau motorina), aflate chiar mai sus in topul fiabilitatii decat renault.
Uitati-va ca motorul de la fiat (T-Jet), a trecut de mult de aceasta perioada. Si la ei au picat unele turbine, dar s-a mers mai departe, s-a schimbat pe garantie si asta este.
Este ca si cum nu ti-ai pune jante de aliaj, pentru ca daca dai intr-o groapa, le-ai faramat. mai bine pune jante de tabla. Si apropo, un set de jante de firma rivalizeaza ca pret cu o turbina. totusi mai degraba ai pune jante, sunt la vedere. cool.gif
Nu poti gandi ca in povestea cu drobul de sare.
Mai este si problema cu exploatatul motorului si a turbinei. Vor fi destui la care va pica turbina, dar va fi poate si din cauza celui care conduce.
Mie unul, daca mi se va intampla, imi voi pune intrebarea, unde am gresit? Si apoi voi cauta raspuns la service. Iar apoi voi plati, daca este cazul. blush.gif
Cred ca faptul ca am un spor de putere fata de multe masini din trafic, la ora actuala, faptul ca depasirile tirurilor (care merg cu 110 km/h) se fac lejer, ma duce cu gandul ca am facut alegerea buna. Intervalul 90 - 120 km/h in viteza a 5 se parcurge foarte rapid. In extraurban, in depasiri, am sentimentul ca ceilalti merg prea incet in raport cu mine. icon_mrgreen.gif
Insist pe sentimentul de siguranta care il am in momentul in care ma lansez in depasiri. Stiu ca motorul efectiv "poate".
Nu stiu cati dintre cei care, sa spunem, blameaza motorul, au facut macar un drive test. Si daca au facut, poate nu au stiut cum sa exploateze puterea.
Cat despre fiabilitate, daca nu ar mai cumpara nimeni, cum s-ar mai face istoria unui motor? Doar testand pe bancul de probe?
Nu in ultimul rand, ar trebui sa tineti cont ca renault este totusi fabricant de motoare pentru el si pentru alte marci cu mai multa rezonanta. nu ia un motor cu turbina produs de altii, il pune pe un sasiu, si-l baga la vanzare. ma abtin sa dau nume.
Personal ma bucur in fiecare zi de motorasul meu, iar daca "vorbesti" cu el, te va asculta. biggrin.gif

This post has been edited by marius_1st: 28 Jul 2010, 21:02


--------------------
renault Talisman break 1,6 tce, 200 CP, initiale paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megax96
post 27 Jul 2010, 22:48
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 15 February 07
From: Bucuresti




Ai perfecta dreptate... ca performante sunt super motoarele si sunt sigur ca in timp aceasta tehnologie va fi imbunatatita pana la punctul in care sa se considere perfect fiabila. Eu doar doream sa ridic acest aspect pentru ca sunt de parere ca fiabilitatea in acest moment reprezinta mai mult ca sigur un punct de interes pentru toata lumea si are un cuvant greu in momentul cand iti cumperi o masina.
Slava domnului nu vroiam sa zic ca nu e ok sa iti cumperi acest motor... la naiba, daca ar fi avut unul la auto cobalcescu mi-as fi luat si eu un 1.4 tce, acum ca au avut 1.6 16v... va trebui sa ma multumesc cu performante mai mici dar am incredere mai mare in rezistenta in timp a motorului.
p.s. turbinele la renault sunt ridicol de scumpe... una de 1.5 dci am schimbat in martie... 15.000 ron cu tot cu manopera. sper ca la benzina sa fie mai ieftine.

This post has been edited by megax96: 27 Jul 2010, 22:50


--------------------
Renault Megane Coupe 2009/Dinamique - B-03-XLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius_1st
post 27 Jul 2010, 22:59
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 195
Joined: 28 May 10
From: Galati




QUOTE(megax96 @ 27 Jul 2010, 22:48)
p.s. turbinele la renault sunt ridicol de scumpe... una de 1.5 dci am schimbat in martie... 15.000 ron cu tot cu manopera. sper ca la benzina sa fie mai ieftine.
*



ohmy.gif pretul este prohibitiv. practic, dupa 5 ani s-ar putea masina sa nu mai valoreze atat.
sunt si altii care vor intr-adevar sa munceasca. cauta sa vezi pe google cat costa o turbina, mai pui 30% manopera si asta este pretul corect. restul este adaos comercial, nesimtire, etc.
dar sa nu mai vorbim de probleme, pentru ca atunci cand le aduci in discutie, atunci apar unsure.gif

km fara probleme.

This post has been edited by marius_1st: 28 Jul 2010, 12:42


--------------------
renault Talisman break 1,6 tce, 200 CP, initiale paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 28 Jul 2010, 11:46
Post #27


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




QUOTE(megax96 @ 27 Jul 2010, 21:54)
puterea care o au pentru cilindreea lor mi se pare... nenaturala si cred ca sunt un picut cam impinse la limita normalului ceea ce nu cred ca este o idee neaparat buna vorbind din punctul de vedere al fiabilitatii.
*


Care este limita normalului?

QUOTE(megax96 @ 27 Jul 2010, 21:54)
P.S. TSI-urile 1.4 de la VW nu o duc deloc bine la fiabilitate... mai ales cel de 170 cai de la golf gt.
*


Pe langa faptul ca sunt diferente mari intre TSI 122CP, TSI 140 CP, TSI 170 CP, ce date clare ai tu despre problemele acestor motoare?



1.6THP 150 CP de la BMW - PSA, este dus la "limita"?
1.4Turbo 140CP sau 1.6Turbo 180CP de la Opel, sunt duse la "limita"?
1.4TJet 120CP sau 1.4TJet 150CP, este dus la "limita"?
etc.
Ca sa nu mai spun de motoarele supraalimentate de la Subaru si Mitsubishi.

Chiar credeti ca acesti producatori ar vinde niste motoare care vor pica in 100.000 km?
Problema este ca un procent foarte mare de aici de pe forum (si nu numai) isi fac reviziile la service -urile de cartier, cumpara tot felul de cenzuraturi de uleiuri si mai stiu eu ce aditivi gasiti pe internet sau vazuti la vreun teleshopping, iar cand li se strica masina, tipa cat de proasta e si nu vor mai lua in veci de la producatorul respectiv.


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 29 Jul 2010, 21:18
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(balanel @ 27 Jul 2010, 00:13)
Exista un statut social care poate nu le permite tuturor sa se afiseze intr-un Logan sau cu bicicleta. Dar tu continui sa gandesti vad ca in anii studentiei.

Sau poate considera ca la cat muncesc, si venitul pe care il au, merita o masina mai buna si mai performanta, chiar daca in rate.
*


La momentul actual, pentru mine imaginea se rezuma la bicicleta, cu aia umblu, Meganu' sta in parcare din lipsa de permis din partea subsemnatului. Crezi ca ma intereseaza cum ma priveste lumea? Cu banii pe care nu i-am mai bagat in rezervor luna trecuta am fost un week-end la Odessa si la Kiev. Am facut rau, nu?

Multi in Romania si-au inchipuit ca merita Audi A6, raportat la ce venituri aveau, sau Passat, sau cine stie ce alte avioane. Insa a venit criza si le-a aratat cam la ce se pot raporta. Este de neinchipuit cum la noi oameni cu 1500 ron salariu isi cumparau masini de 15000 de euro, iar un vestic cu 2000 de euro salariu umbla cu o masina de 5000.
In momentul in care cineva ma va judeca pentru preferintele mele in domeniu, eu nu voi mai avea ce discuta cu el, intrucat gandeste limitat.

QUOTE(89ALG @ 27 Jul 2010, 01:06)
(la un consum mediu de 11l/100km pentru Tce si 7l/100km pentru dCi)
*


Mai umbla putin la consumurile alea medii. Megane-ul meu 1.6 16V afisa 7.4% consum mediu pe ultimii 4 mii de km. Nu stiu cat lua dieselul, dar, daca tot faci comparatii, ia consumurile medii oficiale si mai adauga 1-1.5% in plus la consum, dupa care refa calculele.

Dar, totusi, daca banii de carburant sunt o problema, mai bine te orientezi spre un Logan sau un Matiz SH si ai rezolvat problema banilor. E penibil totusi sa opresti la benzinarie cu masina de 15000 de euro si sa te scurmi prin buzunare de 50 ron de motorina, sa te rada si cei care fac plinul la scutere.
Eu si la Matizul vechi de 8 ani botit pe toate partile si un prag paradit tot pun de 100-150 ron benzina. Am pus benzina de 10-20 de lei cand eram student, mi-am dorit intotdeauna sa-mi permit plinul la ea, dar nici o secunda nu m-am gandit la vreo masina mai mare si mai gurmanda.

Asadar te sfatuiesc sa vorbesti cu parintii tai sa va orientati spre ceva mai ieftin ca bani, iar diferenta de bani sa ti-o dea pentru carburant. Crede-ma ca vei fi mult mai multumit, pentru fete scula are acelasi gust in orice masina.
O masina nu inseamna numai consumul de carburant, ci mai inseamna alte 1000 de lucruri. RCA-ul la Megane (leasing) costa 550 ron pe 6 luni, la Logan (persoana fizica) costa 190 ron. Leasingul costa la Megane 1000 ron pe luna, si mai adaugam aici si Casco. La Logan poti sa mai si mergi fara Casco, ca-s ieftine piesele.
Eu unul as fi un ipocrit sa zic ca, la cat costa lunar masina asta (de 3 ori cat benzina bag in ea), mai conteaza consumul.

QUOTE(balanel @ 27 Jul 2010, 12:35)
In afara fiecare isi stie pozitia pe scara sociala.
*


In afara sunt multi care nici macar nu au masina, se descurca foarte bine cu transportul in comun. Numai in Rromanica trebuie sa ai masina ca sa nu mirosi a prost.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMM
post 30 Jul 2010, 01:49
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 14 September 06




QUOTE(balanel @ 27 Jul 2010, 00:13)


Exista un statut social care poate nu le permite tuturor sa se afiseze intr-un Logan sau cu bicicleta. Dar tu continui sa gandesti vad ca in anii studentiei.

Sau poate considera ca la cat muncesc, si venitul pe care il au, merita o masina mai buna si mai performanta, chiar daca in rate.
*



Este adevarat, sunt anumite pozitii social/profesionale care iti impun o anumita etica. Nu poti sa negociezi un contract/afacere de xxx milioane de euro, si sa te duci la intilnire cu un Clio.

Insa, sunt multii dintre noi care se arunca mai sus decat pot duce. Dovada vie sunt parcurile societatilor de leasing si masinile cumparate in rate si scoase disperat la vanzare.

Puteti sa va certati mult si bine, insa nu uitati ca initiatorul topicului vrea totusi niste raspunsuri la dilema lui! To be or not to be!

Eu ii recomand sa faca un drive test si sa cumpere ceea ce ii place mai mult. Eu unul sunt fan diesel, insa deocamdata am masina pe benzina!






--------------------
Audi A3 Sedan 1.4 tfsi Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
89ALG
post 30 Jul 2010, 10:01
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 26 July 10




@Laurentziu83: Wow, nu m-am gandit la asta pana acum! Mersi, sfaturile tale de om cu experienta chiar mi-au schimbat optica! Iti multumesc, forumistule Laurentziu83. Matiz SH imi iau!


--------------------
Renault CLIO III 2007 - Dynamique Coupe - 89ALG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 15:49
Dacia