Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

48 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ungaria

MoneyTalks
post 17 Feb 2005, 01:11
Post #91


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(oSerX @ 14 Feb 2005, 23:49)
Iarasi autostrada de centura a budapestei asa de ingusta ca parca mi'era teama sa trec in paralel cu un autocar, tir....

Ca fapt divers: NU exista autostrada de centura a Budapestei smile.gif Ala, desi il cheama M0, este "drum modernizat". Scrie mare de tot cind intri pe el... wink.gif

Iar daca Budapesta e un oras in care se circula aiurea, inseamna ca a fost din vina ta, ca te credeai in Bucuresti tongue.gif Traficul e foarte linistit in Budapesta, iar soferii sint civilizati, spre deosebire de Romania... smile.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 17 Feb 2005, 07:26
Post #92


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Hai hai Money...nici chiar asa...
Singura MARE diferenta intre soferii din RSR si aia din Budapesta e ca aia din Budapesta semnalizeaza.
Bine, cu 0,1 milisecunde inainte de a si schimba banda, dar macar o fac!
Bine, daca intre masina ta si aia in fata distanta depaseste 30 cm tre sa fii sigur ca se baga unu! Dar macar semnalizeaza!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oSerX
post 20 Feb 2005, 20:14
Post #93


Membru


Group: Banned
Posts: 136
Joined: 24 March 04
From: Bucuresti




Mai fratilor ...am pe caseta cand era sa ma pocneasca unu cu mercedesu ...... si de la intrare in budapeste dinspre tatabanya doar indicatoare cu Centrum erau ....cand am ajuns unde credeam noi ca ar fi centrum ..... nu am mai gasit nici un indicator ..nici m5 nici Mx, am mai gasit un indicator cu Hungaroring mai incolo ....

Si M0 ala ce'o fi nu m'am uitat ce e ......dar e ingust rau de tot.... au parapetii de beton ..... mai inainte de unde ar fi trebuit sa fie dunga alba smile.gif

MONEYTALKS >> Oricum am pe caseta video cand a intrat unu de pe o straduta laterala direct pe banda 1 ( adica dupa banda autobuz ) .... de m'am dus direct pe banda 2...... nu stiu cum de am avut inspiratia....S'o merge mai civilizat dar cand am fost eu nu s'a mers.....

AStept sa plec din nou in aprilie ca tare mi'a placut..... va mai spun atunci .....


--------------------
BMW 320d - DIE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 21 Feb 2005, 09:57
Post #94


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(MoneyTalks @ 7 Feb 2005, 22:50)
Iti spun saptamina viitoare.

Benzina de 95 in Ungaria e cam intre 242 si 245 HUF, depinde de pompa. Asta in localitati. Pe autostrada nu se vede pretul la majoritatea pomopelor, dar e cam cu 5-7 HUF mai mult. E mai scumpa decit in Austria. E bine sa o platesti in HUF, altfel pierzi mult la schimb. Sau cu carte de credit. Sau cel mai simplu nu cumperi de loc din Ungaria. Cu un rezervor umplut la iesirea din tara iti ajunge sa strabati Ungaria, chiar si pe vreme de iarna. Pina la granita cu Austria sint cam 430 km.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghe Dracu
post 22 Feb 2005, 12:29
Post #95


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




Eu nu inteleg cum ai reusit sa te pierzi in Budapesta. Am reusit odata ca ma uitam dupa cai verzi dar Budapesta cel putin pe directia M1-M5 e super semnalizata. Chiar daca mergi pe M0 sau prin centru. Si de ce te miri ca nu au acceptat EUR? In Bucuresti accepta vreo benzinarie? Te asigur ca EUR sunt acceptati la toate birturile din zona Kiskun-Szeged.


--------------------
Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Seducatorul
post 22 Feb 2005, 19:42
Post #96


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 22 February 05




Salut!Va rog sa-mi dati si mie niste informatii:
1.unde este cel mai sigur sa alimentez dupa granita
2.ei nu au preturile afisate in EUR?
3.daca am asigurare CASCA mai imi trebuie carte verde?
4.care este cel mai bun drum spre Budapesta si ce taxe trebuie platite si unde
5.unde ma pot caza ieftin in budapesta?
va multumesc!


--------------------
Dacia 1310 - nu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octa74
post 23 Feb 2005, 10:44
Post #97


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 14 December 04
From: Brasov




Sa nu lasam totusi omul in necaz...
1. Cel mai bine e sa alimentezi inainte de granita, in Ro (e mai ieftin). Daca totusi tii sa o faci in Ungaria, cauta si tu o firma cunoscuta (Agip, Shell, Mol, Aral, OMV)
2. Moneda lor nationala e (inca) forintul, asa ca preturile sunt afisate in forinti. In general se poate plati si in euro, dar la un curs care nu te avantajeaza. Daca nu ai forinti schimbati, recomandarea mea e sa platesti cu cardul.
3. Asigurarea CASCO si cartea verde nu sunt unul si acelasi lucru, sunt 2 chestii complementare.. cartea verde este pentru raspunderea civila fata de terti si ESTE obligatorie, indiferent daca ai sau nu CASCO.
4. Daca vii dinspre Arad, o iei de la Szeged pe M5 spre Budapesta. Taxa care trebuie platita este o vigneta pe care o poti cumpara din benzinarii, dar si de la granita. Daca vii dinspre Oradea pe la Bors pana la Budapesta nu trebuie platit nimic.
5. In Budapesta nu stiu, dar pe langa pe drum o sa tot vezi afise cu Zimmer Frei


--------------------
Logan Ambiance (cu servo) - BV-xx-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Seducatorul
post 23 Feb 2005, 12:10
Post #98


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 22 February 05




Multumesc octa, esti un om bine informat si care poate da informatia concentrat.
Cu casco puneam intrebarea ca masina e asigurata si pe furt extern.....dar se pare ca imi trebuie totusi carte verde.
Cu moneda e chiar o problema, dar voi avea si forinti si card. Am un card Visa cu 15.000 comision+1% din valoarea tranzactiei. Multumesc mult!


--------------------
Dacia 1310 - nu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghe Dracu
post 24 Feb 2005, 09:39
Post #99


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




Cand iesi din Budapesta pe drumul national 4, cel care duca la Szolnok, vei gasi f. multe pensiuni cu inscriptia "Zimmer frei" (inseamna camera libera in germana). Daca ajungi totusi noaptea nu prea ai sanse la astfel de pensiuni. Exista un Hotel Etap pe M1 inainte de intrare in Budapesta, in zona Budaors. Costa 27EUR camera, fie ca esti singur sau cu inca 1-2 persoane. Sa nu incerci sa platesti cu EUR la benzinarii ca ele au cursul lor iontern care e foarte prost. Cu cardul e cel mai sigur.


--------------------
Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micutu
post 24 Feb 2005, 14:19
Post #100


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 6 November 04
From: Bucuresti




cum pot sa aflu, inainte sa ajung la granita, daca sunt pe lista neagra a ungurilor?
cred ca anul trecut am luat un radar pe langa Budapesta ... e posibil sa am probleme anul acesta cu intrarea in Ungaria?
nu m-a oprit nimeni in momentul respectiv ... era o masina de politie ... pe autostrada ... si aveam cam 90-100 ... pe limitare de 80km/h


--------------------
Logan 1.6 Laureate & Ambition - B66__ & B59___
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 24 Feb 2005, 16:44
Post #101


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




micutu, mergi tata linistit ca nu o sa fii pe nici o lista neagra... daca au ceva de zis iti zic cand iesi din tara lor catre casa sau iti trimit amenda prin politia romana... nu cred ca pentru un radar amarat, daca nu te-au oprit, sa-ti faca belele... ca sa te simti bine, afla ca si eu am luat radar pe M0 acum doi ani iar anul trecut am mai traversat Ungaria de doua ori dus-intors fara sa ma intrebe nimeni de sanatate .... idem si in Croatia... unde a pus un politai gun-ul laser pe mine si nu s-a intamplat nimic... e o chestiune prea minora... poate daca ai avea repetate abateri....


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghe Dracu
post 25 Feb 2005, 09:29
Post #102


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




Si ce-i daca te-au pus pe o lista? Atata timp cat nu te-au oprit atunci, la granita in cel mai rau caz o sa platesti amenda.


--------------------
Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micutu
post 25 Feb 2005, 21:57
Post #103


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 6 November 04
From: Bucuresti




am pus intrebarea asta pentru ca am auzit pe altii ca au fost intorsi din drum pentru cate o amenda pentru o parcare. nu prea mi-ar place sa pierd o zi-doua umbland pe la consulate sau prin alte parti pentru plata unei amenzi.
chiar? cam care e traseul la o astfel de problema?


--------------------
Logan 1.6 Laureate & Ambition - B66__ & B59___
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 5 Mar 2005, 14:43
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




Salutare

subscriu si eu la 'hotia' ungureasca, tot timpul cand am vrut sa platesc la o benzinarie au incercat sa ma fure asa ca daca puteti evita nu va opriti in ungaria. Singura solutie este sa aveti forinti si sa verificati bine pretul a ce cumparati, inclusiv vigneta.

Bafta

P.S. Politia e sub orice critica, nu cauta decat spaga....


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-27-YFV
post 11 Mar 2005, 16:49
Post #105


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 29 April 03




Peste o saptamana vreau sa plec in Austria si sa ma opresc o seara in Budapesta. Sper sa ajung acolo pe la 18:00-19:00 sa casc gura doua trei ore prin centru apoi sa merg la culcare.

1.Tinand cont ca peste 7 zile ma intorc tot prin Ungaria, probabil rentabil e sa iau o vigneta pe 10 zile. Cat costa? E valabila pe toate autostrazile din Ungaria?
2.Unde as putea sa ma cazez? Pot sa am incredere in motelurile de pe autostrada, sunt OK? In oras cam cat e o camera?


Multumesc,


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 11 Mar 2005, 16:52
Post #106


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




1 ia baga matale o cautare pe forum..si vei gasi un link fffooaaarte util.
2. Ia baga matale o cautare pe forum..sa vezi ce adrese de moteluri o sa gasesti..o minuneeee!
3.In oras camerele costa in f de ce vrei 5 stele la Gelert sau 0 lei si 0 huf la prieteni..asa ca be more specific..


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 14 Mar 2005, 11:23
Post #107


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




1. valabila pe toate... preturi pe www.autopalya.hu ... se cumpara de la benzinarii INAINTE de a intra pe autostrada.... de preferabil e sa platesti cu card sau forinti ... altfel e curs defavorabil sau te pacalesc

2. daca esti in tranzit recomand motelul Etap de pe marginea autostrazii M0 (centura)... www.etaphotel.com ... rezervarea o poti face online cu card (e sigur site-ul!) si plata se face acolo, pe loc, cju acelasi card. confirmarea rezervarii e buna si pentru aratat la granita...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Copilot
post 15 Mar 2005, 15:39
Post #108


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 15 March 05




Salutare tuturor! Sunt nou pe aici si ma cam incurc in butoane.
Am si eu o intrebare, daca ma poate lamuri cineva. Cum au afectat ultimele evenimente(alea cu autocarele de romani intorsi de la granita franco-spaniola) si declaratiile ministrului de interne, trecerea prin vami spre Shengen? Iau vamesii la puricat fiecare cetatean? Eu am trecut in vara spre Austria si nu m-a intrebat nimeni nimica, nici de bani, nici de asigurare de sanatate macar.Eram intr-un Matiz, ce e drept. S-au uitat doar la cartea verde. Ca mie , zau, minim 500 de euro de persoana sa ai, mi se pare aberant.
Va spun si va intreb pentru ca la sfirsitul saptaminii vreau sa merg cu familia la Budapesta 3 zile, dar totul costa mult mai putin decit 100 de euro/zi de persoana si vreau sa stiu daca sa ma blindez neaparat cu euro de imprumut ca sa ii arat la frontiera.
Dupa ce ca ptr. 5 zile trebuie sa fac carte verde de 15 zile cu 60 $, ca nu mai e cu 30 ptr. Ungaria, cum era, mai trebuie sa caut si bani de aratat! E scandalos!
In Budapesta am gasit cazare cu 16 euro/persoana/zi cu mic dejun inclus. Au Budapest card cu 4700 HUF/2 zile si parcarea inca 1200 HUF/zi. Mai maninci de 12 euro pe zi inca o masa si nu face totul 100 de euro/zi. Si de ce minimum 500 de euro? E aberant. Nu era problema, ca nu se uita nimeni pina acuma, dar acuma, cu autocarele alea, mi-e cam teama.
Deci daca a iesit cineva recent prin frontiera, cu autoturismul, ca la autocare e altceva, ma intereseaza si pe mine daca i s-a cerut sa arate banii aia. Si daca s-a aglomerat mult .Mersi unsure.gif


--------------------
Dacia + Matiz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asorin
post 20 Mar 2005, 20:56
Post #109


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 22 October 04
From: Bucuresti




As vrea sa merg la cursa de F1 de la Hungaroring (13-15 aug) . Ma gandeam sa ajung acolo sambata sa prind si calificarile si sa plec duminica de acolo, dupa cursa.

Poate ne strangem mai multi sa mergem, ar fi o idee. A mai fost cineva acolo? Cum este ? Unde se poate dormi ? Cam cat costa?

Revin cu informatii:

Circuitul se afla cam la 20 km de la Budapesta (de la Bucuresti sunt cam 800 km)
Biletul la cursa (joi-vineri-sambata-duminica) este intre 100 EUR - 400 EUR
(100 EUR pe dealuri si 400 EUR in tribuna)

Cazarea se poate face si in camping si vine cam 150 EUR / lot (masina+cort , 3 persoane) pt 4 zile

Dupa calculele mele ar veni cam 200 EUR / persoana (drum+bilet+camping)

Ce ziceti, va mai incumetati si altii?

Informatiile de mai sus sunt de pe www.hungaroring.com


--------------------
Renault Megane Sport Tourer GT Line 1,2 TCE EDC - 2016 - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stuiberv
post 12 Apr 2005, 16:37
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 8 April 05
From: Iasi




O intrebare:
A fost cineva la Hungaroring la cursa de Formula 1?
Eu ma gandesc de cativa ani sa ma duc, dar acum am si masina, si daca strang putin cureaua cred ca voi avea si bani pentru calatorie.
Daca a fost cineva acolo si are timp, poate spune cum se ajunge, cazare, bilete etc.
Mai e ceva timp pana atunci dar as vrea sa stiu daca sa ma duc cu masina sau sa apelez la o firma de turism.


--------------------
Papuci marimea 43 3 ani bocanci - is xx undoitrei
“All parts should go together without forcing. You must remember that the parts you
are reassembling were disassembled by you. Therefore, if you can’t get them
together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer.” — IBM
maintenance manual, 1925
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 12 Apr 2005, 20:09
Post #111


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Cel mai simplu la Hungaroring ajungi daca iesi pe la Bors. Mergi dupa aia pe drumul spre Budapesta, dar NU pe cel spre autostrada. La Albertirsa o iei pe drumul din dreapta, Budapesta si NU pe cel din stinga care duce la Dabas si M5. Acel drum (4) trece pe linga Hungaroring smile.gif

Mai poti sa o iei si pe M5 (daca iesi prin Nadlac) si inainte de Budapesta e o iesire spre aeroport, care nu e departe de Hungaroring. Sau daca vii pe M3 (de la Debrecen), inainte de Budapesta ai o iesire spre Hungaroring.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 6 May 2005, 14:29
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.312
Joined: 3 January 05




CINE POATE SA TRADUCA , S-AR PUTEA SA FIE TERMENE DE EXECUTIE PT. AUTOSTRADA SZEGED-BUDAPESTA, DE CARE NE VOM LEGA SI NOI CU BUC-SIBIU-ARAD PESTE VREO 20 DE ANI!

ÉPÍTÉS - II. FÁZIS

Alapkő letétel: 2004. április 06.
II. fázis hossza: 45,4 km
Építés kezdete: 2004. május 17.
Tervezett átadási határidő: 2005. december 31.
Tervező: UVATERV

Az építés két szakaszra bontható:
&middot; 113,8 km – 140 km között Strabag Építő Rt., kisebb magyar alvállalkozókkal
&middot; 140 km – 159,2 km között a DEA Konzorcium építi, melynek vezető cége a DEBMUT Rt., társult tagjai az EGÚT Rt. és az Alterra Építőipari Kft., melyek kisebb magyar alvállalkozókkal építenek.


Építés főbb adatai:
Mérnökségi telep: 1 db - Szeged (159,5 km)
Csomópontok száma: 4
&middot; Kiskunfélegyháza déli csomópont (113,8 km)
&middot; Kisteleki csomópont (139 km)
&middot; Balástyai csomópont (146,5 km)
&middot; Szeged északi csomópont (159 km)
Kétoldali pihenőhelyek száma: 3
&middot; Petőfiszállás (122 km)
&middot; Csengele (130 km)
&middot; Szatymaz (151 km)
Földmunkák mennyisége: 4 622 000 m3
Burkolatépítés: 1 235 000 m2
Hidak száma: 32 db
Csőátereszek száma: 57 db
Közműkeresztezések: 125 db
Zajvédő falak: 35 000 m2


II. fázis aktuális munkálatai:

Építés előrehaladása 2004. novemberben (49. hét):
Földmunkák:
&middot; Humusz eltávolítás: 100 %
&middot; Töltések előkészítése: 98,40 % (teljes mennyiség: 2.843.700 m3)
&middot; Töltések építése: 100 % (teljes mennyiség: 3.897.000 m3)
&middot; Védőréteg: 67,87 % (teljes mennyiség: 192.200 m3)
&middot; Ckt: 60,76 % (teljes mennyiség: 171.470 m3)
&middot; Aszfalt alapréteg: 54,39 % (teljes mennyiség: 89.250 t)
Hidak:
&middot; Háttöltés építése, cölöpözés és alapozás
folyamatosan készül

További információkat találhatnak az építkezés körüli ese-ményekről a Sajtó/Események -> Sajtószoba -> Cikkek menüpontban.



--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 6 May 2005, 14:47
Post #113


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




Mda, deci este faza a doua a doua a lucrarilor la autostrada, acest tronson are o lungime de 45.4 km lucrarile au inceput pe 17 mai 2004 si termenul de predare este 31 decembrie 2005. Proiectant UVATERV. Lucrarile sint executate de:
- Strabag Építő Rt. (113,8 km – 140 km)
- Consortiul DEA (140 km – 159,2 km)

Restul sint date tehnice: numarul podurilor, parcarilor, pamint excavat, etc. si situatia la zi a lucrarilor!

This post has been edited by kaspersky: 6 May 2005, 14:50


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 10 May 2005, 10:42
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.312
Joined: 3 January 05




Multumim pt. traducere
Ideea e ca poate in cursul verii anului 2005 s-ar putea sa fie gata portiuni din autostrada Kiskunfelegyhaza-Szeged, adica pana la Csengele si apoi pana la Kistelek. In partea tehnica a articolului in limba maghiara , se mentioneaza ca a inceput si asfaltarea.
Deci , ne vom lega si noi de aceasta autostrada, iata vestile "bune":

"In mai multe rinduri, autoritatile au spus ca UE este de acord sa finanteze lucrarile unei autostrazi pe coridorul IV pan-european (Bucuresti-Pitesti-Sibiu-Timisoara-Nadlac), si nu proiectul Bucuresti-Brasov, care este de fapt o continuare a autostrazii Bechtel, Brasov-Bors.
Acum, din cite spune Tariceanu, se pare ca UE s-ar fi razgindit si e dispusa sa ne dea bani pentru un traseu care nu e pe coridorul IV.
Declaratia premierului i-a luat prin surprindere chiar si pe cei de la Compania de Autostrazi.
Mircea Pop, director general adjunct, a auzit de la reporterul de la „Cotidianul" despre implicarea financiara a UE in acest proiect si, dupa ce si-a exprimat bucuria pentru vestea buna, a spus ca nu stie deocamdata nimic despre posibilitatea de a fi finantata din bani europeni o autostrada care sa ocoleasca amintitul Coridor"

Care autostrada, credeti ca va fi gata prima?
1.Bucuresti-Pitesti-Sibiu-Timisoara-Nadlac
2.Brasov-Bors
3.Bucuresti-Brasov

Raspunsul il vor afla stranepotii nostri!


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 10 May 2005, 13:54
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




prima va fi gata Bucuresti - Constanta tongue.gif
scuze de off-topic

on topic
din articol reiese ca termenul final este decembrie 2005 sau se da in functiune o parte din autostrada pana atunci ?

This post has been edited by BOGDAN DSN: 10 May 2005, 14:16


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghe Dracu
post 11 May 2005, 11:41
Post #116


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




Ma gandesc ca e mai normal sa faci o autostrada prin RO din care 100km (Buc-Pitesti) este deja facuta, asa cum e si care se va lega de M5 care e f. aproape de granita, decat una care nu incepe de la Bucuresti si se leaga cu un proiect de autostrada (M4) care nu se stie cand e gata.


--------------------
Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hatod
post 11 May 2005, 17:06
Post #117


Membru simplu


Group: Members
Posts: 92
Joined: 17 May 04
From: Cluj-N.




QUOTE(oSerX @ 20 Feb 2005, 20:14)
[...] si de la intrare in budapeste dinspre tatabanya doar indicatoare cu Centrum erau ....cand am ajuns unde credeam noi ca ar fi centrum ..... nu am mai gasit nici un indicator
*

oSerX, din pacate "Centrum" este numai ceva shopping center, asa stiu din amintiri (pe vremuri erau niste pungi cu aceasta inscriptie). Intr-adevar confuz; centrul ar fi "központ", dar nu ced ca este semnalizat asa.


--------------------
Dacia Solenza 2004 - CV-nn-NNN
/* There's no one like you */
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghe Dracu
post 11 May 2005, 17:25
Post #118


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti





Exact pe dos!


--------------------
Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 12 May 2005, 07:40
Post #119


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




@Ghe. Dracu... Hatod are dreptate!.... "Centrum" = magazin universal... daca el se afla in centrul orasului si, coincidenta, te duc semnele catre centru, asta-i alta poveste.... "központ" inseamna in maghiara "centru" (orasului)... din cate mai tin eu minte, cel mai bine este sa mergi catre centru dupa indicatoarele referitoare la poduri ("pod"="hid")...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 12 May 2005, 08:42
Post #120


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(oSerX @ 20 Feb 2005, 19:14)
de la intrare in budapeste dinspre tatabanya doar indicatoare cu Centrum erau ....cand am ajuns unde credeam noi ca ar fi centrum ..... nu am mai gasit nici un indicator ..nici m5 nici Mx, am mai gasit un indicator cu Hungaroring mai incolo ....


Depinde pe unde ai luat-o. La un moment dat drumul se desparte in doua, unul o ia spre Petofi hid (in stinga), altul spre Elisabet hid (in dreapta, sper ca asa se scrie). Daca o iei pe drumul din dreapta, ajungi exact in buricul tirgului... smile.gif Cele 2 drumuri se intilnesc la un moment dat in apropiere de Kelety. Daca nu ai vazut scris M5, e vina ta, deoarece scrie peste tot... smile.gif

QUOTE
Si M0 ala ce'o fi nu m'am uitat ce e ......dar e ingust rau de tot.... au parapetii de beton ..... mai inainte de unde ar fi trebuit sa fie dunga alba smile.gif

Daca vrei sa mergi cu tancul pe banda a doua si vrei sa depasesti un tir, atunci sigur nu ai loc... icon_mrgreen.gif Nu e chiar asa ingust M0.

PS. Daca nu am scris corect ungureste, imi cer scuze.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
48 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 19:36
Dacia