Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Companii de transport aeriene + aeroporturi, pareri & experiente & costuri

Freeymind
post 11 Apr 2007, 13:44
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 14 July 06
From: Cluj Napoca




Deschid acest topic pentru ca vreau sa aflu cat mai multe informatii despre diferite companii aeriene. Asta pentru ca e bine sa stii la ce sa te astepti din partea diferitelor companii in cazuri extreme: anularea unui zbor sau amanarea acestuia. Deasemenea cred ca ar fi utile si informatiile legate de aeroporturile prin care am trecut.


--------------------
Renault Megane II 1.6 16V Bicorp 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Retype
post 11 Apr 2007, 16:23
Post #2


Himera


Group: Members
Posts: 223
Joined: 27 November 06
From: Bucuresti




fereste-te de alitalia, nu dau masa la bord si intarzieri la zboruri din belsug. Pe de alta parte AirFrance e impecabila.


--------------------
Dacia Logan 2006/ Audi 6.0 quattro 2006/ Mio a701 cu MioMap
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 11 Apr 2007, 16:24
Post #3


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Cu Alitalia am zburat ... au avut masa la bord, au intarziat si mi-au spart geanta sad.gif.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 12 Apr 2007, 13:31
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




Companiile low-cost castiga teren in Romania:

Skyeurope: http://www1.skyeurope.com/en/
Myair: http://www.myair.com/docs/cust/it/map.shtml
Wizzair: http://wizzair.com/default.asp
Germanwings: http://www.germanwings.com/index.en.shtml
si semi low-cost -Blueair: http://www.blueair-web.com/index.php?locat...nations&LANG=RO
informatii diverse despre acest subiect:
http://www.pasagair.ro/

In general merg in locurile cu multi romani: Italia, Spania, Germania, Anglia, Ungaria, Austria (prin Bratislava), Franta, Portugalia...

Sper sa includa in curand si locurile de vacanta: Creta, Ibiza, Corfu, Salonic, etc.

In general au avioane mai bune ca Alitalia sau Tarom, la bord nu se da bautura si mancare, decat contra cost, dar nici nu e nevoie la 2-3 ore de zbor.
Se discuta mult despre faptul ca pot intarzia, dar realitatea e ca nu intarzie mai mult decat celelalte companii. Din 16 zboruri, facute personal sau asteptand pe cineva, in 10 luni, doar o data a intaziat 30 minute, din cauza unui pasager, cu un atac cerebral, pentru care au chemat salvarea si a fost dus la spital. In rest de obicei ajung mai devreme cu 10-15 min, pe ruta Buc-Roma si retur.
Preturile sunt foarte mici, daca luati biletele cu 3-4 luni inainte si nu in perioada de varf. In schimb exista un risc ca nu mai pot fi returnate sau schimbate.




--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 12 Apr 2007, 13:47
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




In schimb exista un risc ca nu mai pot fi returnate sau schimbate.

Nici pe cursele regulate biletele "Economy" nu se returneaza, iar cele de pe low-cost se pot modifica pana in preziua zborului(sau chiar mai putin la unele companii)contra unei taxe.


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 13 Apr 2007, 07:46
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




KLM de multe ori vand mai multe bilete decat locuri in avion.
Motivul: foarte multi isi cumpara bilet dus-intors (pentru ca e mai iefin decat un bilet pentru un singur drum) si nu mai anunta ca nu mai folosesc celalalt bilet.
Astfel, KLM-ul in spiritul pragmatismului lor protestant, ca sa nu iasa in pierdere (desi si-au luat odata banii) vand mai multe bilete.
Nu este nici un fel de gluma, nevasta-mea era sa o pateasca odata la Amsterdam, cand gagica de la imbarcari i-a spus nonsalant sa mai astepte putin, ca nu stie acum daca poate sa-i dea loc in avion, desi avea bilet.
In rest, zboara bine, se tin de program, masa cam subtire iar personalul este de treaba.
Daca ajungeti vreodata la Amsterdam si aveti cateva ore de tranzit, duceti-va in oras. Gara e sub aeroport, trenuri spre gara centrala sunt cam la 15 min si face vreo 20 min pana acolo.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mardan
post 13 Apr 2007, 11:31
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 18 May 06




KLM a ajuns o companie de toata jena. Vrea sa concureze direct cu companiile low-cost asa ca au redus mancarea la minim (niste cutiute colorate fistichiu cu portii si tacamuri ca pentru copii), avioanele cu un aspect destul de ponosit dar in general merg bine. Au fost rute pe care am preferat sa merg cu cehii care asigurau conditii ceva mai bune la bord si ore mai rezonabile.
In general insa toate companiile sunt pe reduceri drastice de costuri, asa ca sa nu va asteptati la cine stie ce cand zburati cu avionul. Comparativ cu felul in care era inainte de 2000 se constata o scadere generala a a calitatii serviciilor. Cei care au zburat atunci stiu despe ce vorbesc...


--------------------
Renault Clio 2006
Renault Clio II Bicorp Campus Dinamique 1.4 16V 2006
Seat Leon 1.4 TSI Style 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 23 Apr 2007, 09:03
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




Caile ferate europene fac alianta impotriva companiilor aeriene low-cost


www.trainweb.org



Mai multe companii europene de transport pe calea ferata, intre care germanii de la Deutsche Bahn si francezii de la SNCF, vor sa faca o alianta comerciala pentru a concura cu companiile aeriene care practica preturi foarte mici, scrie AFP citand cotianul de afaceri german Handelsblatt.

Alianta intre companiile de cai ferate din Germania, Franta, Elvetia, Olanda, Austria si Marea Britanie se va numi "Railteam" si este preconizata pentru luna decembrie a acestui an.


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 27 Jul 2007, 16:13
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




http://www.revistapresei.ro/articol_79678-...a-Voluntari.htm

Aeroportul Baneasa in pericol de a fi inchis datorita unor inginerii de Voluntari


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 28 Jul 2007, 14:27
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




QUOTE(nasty @ 12 Apr 2007, 15:31)
Sper sa  includa in curand si locurile de vacanta: Creta, Ibiza, Corfu, Salonic, etc.
*



Pentru Grecia exista www.aegeanairlines.com.
Din Bucuresti zboara direct la Atena si Salonic, insa deservesc si o gramda de insule.
Eu am zburat cu ei acum o luna cand am fost in GR, pe ruta Atena-Rodos-Atena.
Totul a fost OK, mai putin ca la plecarea din Rodos a intarziat vreo 3 ore.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitzaciobanu
post 30 Jul 2007, 00:30
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 21 May 05
From: Brasov




Ceea ce povesteste gibonu despre KLM, ca vand mai multe bilete decat locuri in avion, e valabil pentru si pentru alte companii mari. In schimb, daca chiar se intampla, atunci ai loc la hotel si masa asigurata, pana la urmatorul zbor. Cum prinicpiul la check-in este "primul venit, primul servit", cu cat va prezentati mai repede la check-in cu atat riscul este mai redus. Din acelasi motiv, recomand cu caldura inregistrarea pe internet. In plus, poti sa alegi si locul in avion. tongue.gif

Despre low-cost: riscul mare este daca ati planificat o alta legatura dupa aterizare, de exemplu alt zbor. Daca din cauza intarzierii/anularii primului zbor, il pierdeti pe al doilea, nu puteti trage la raspundere compania low cost. La o companie traditionala, sunteti reprogamati pentru urmatorul zbor.
Riscul de anulare nu este neaparat mai mare decat la alte companii, insa dat fiind numarul mai redus de zboruri pe zi spre aceeasi destinatie, s-ar putea sa aveti de asteptat mai mult decat daca ati fi zburat cu o companie traditionala (in functie de companie, asteptarea este pe banii vostri).
Biletele sunt schimbabile intr-adevar, iar tariful de schimbare e rezonabil. Insa se plateste de asemenea diferenta intre pretul biletului platit initial si pretul noului bilet. Ideea e sa nu va hotarati cu 2 zile inainte de noua data de plecare ca vreti sa schimbati biletul.
Cum a zis si traffictours mai sus, cel mai ieftin bilet la o companie traditionala poate avea conditii si mai drastice decat un bilet low cost.
Am zburat atat cu companii traditionale (AirFrance, Lufthansa, Austrian), dar mai mult cu low cost (WizzAir, SkyEurope, Ryanair), iar avioanele companiilor low-cost nu sunt mai prejos decat ale "fratilor mai mari". De altfel, intetinerea lor esta aigurata de "nume mari". De exemplu, la WizzAir, intretinerea e asigurata de Lufthansa Technik.
In fine, plata pe internet cu cardul este foarte sigura. Nu am avut niciodata nici cea mai mica problema, si de fiecare data mi-am cumparat biletul pe internet. Optiunea "bilet electronic", in care biletul propriu-zis se transforma doar intr-o hartie pe care o tiparesti acasa, permite o grija in minus cand plecati de acasa, deoarece hartia nu este neaparat obilgatorie la aeroport.

This post has been edited by mitzaciobanu: 30 Jul 2007, 00:35


--------------------
Dacia Logan 1.6 MPI Ambition - 2005 - BV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Frank SF
post 30 Jul 2007, 21:16
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 324
Joined: 9 August 04
From: Bucharest




"Ceea ce povesteste gibonu despre KLM, ca vand mai multe bilete decat locuri in avion, e valabil pentru si pentru alte companii mari. In schimb, daca chiar se intampla, atunci ai loc la hotel si masa asigurata, pana la urmatorul zbor. Cum prinicpiul la check-in este "primul venit, primul servit", cu cat va prezentati mai repede la check-in cu atat riscul este mai redus. Din acelasi motiv, recomand cu caldura inregistrarea pe internet. In plus, poti sa alegi si locul in avion."


Moreover, daca sunt in situatia de overbooking, se obisnuieste sa se ofere valori semnificative de bonus pentru pasagerii deja checked in pentru a renunta la loc si a accepta sa mearga cu cursa urmatoare - am vazut situatie in US cind au oferit 950 USD (in echivalent bilete de avion viitoare) si credeti-ma ca multi au acceptat sa mai astepte 3 ore....

intr-un sens e normal sa faca tot ce e posibil pentru a ocupa 100 % avionul. orice scaun neocupat devine lost contribution margin de indata ce avionul a decolat...


--------------------
BMW 325xi Logan 1.6 1.6 Berlina 1310
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitzaciobanu
post 30 Jul 2007, 22:32
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 21 May 05
From: Brasov




Sa scriem si despre aeroporturi, conform titltului topicului:
- Bucuresti Otopeni: bine organizat, chiar si acum cu "mutarea" traficului de pe Baneasa pe Otopeni. Mic si eficient. Risc de pierdere a avionului datorat eternelor ambuteiaje de pe DN1. Eu calculez cam 90 de minute intre Gara de Nord si Otopeni.
- Budapesta Ferihegy: terminalul 1: mic si doar cu cele strict necesare. Pentru curse low cost. Cateodata se poate forma coada la security check, si la control pasapoarte. Terminalul 2: preferatul meu din toata lista: nici prea mare nici prea mic, nu prea aglomerat, curse suficiente, magazine, restaurante, de toate... fara imbulzeala. Singurul punct negativ: cam greu de ajuns din oras (60- 90 minute)
- Viena Schwechat: destul de mic, ma asteptam sa fie mai mare pentru numarul de curse care opereaza de acolo. Asadar cozile sunt cam frecvente la security check si la pasapoarte. Se construieste un terminal nou-nout. Foarte accesibil din oras (16 minute cu metroul rapid)
- Bratislava Ivanka: ca si Otopeni: mic si eficient. Foarte aproape si usor accesibil din oras (30 minute)
- Milano Bergamo: doar low cost si alitalia intern. A luat avant mare de cand cu low cost. Sistemul de predare a bagajelor de cala e un pic cam rustic... Accesibil din Milano: orarele autobuzelor sunt adaptate orarelor avioanelor insa timpul de parcurs este de ordinul a 90 de minute.
- Frankfurt Rhein-Main: muuult prea mare si aglomerat. Timp de parcurs destul de mare de la o poarta la alta in cazul zborurilor Lufthansa cu legatura. E ideal daca aveti mult timp de pierdut: nu va plictisiti. Mereu sunt cozi la security check si pasapoarte. Din oras cam 20-30 minute cu metroul.
- München Franz Josef Strauss: mai mic si mai eficient decat Frankfurt. Daca aveti de ales intre schimbare in Frankfurt sau in München, alegeti München. Din oras, cam 20-30 minute cu metroul.
- Paris Charles de Gaulle: mare si aglomerat. Parcursul intre doua terminale in cazul zborurilor cu legatura AirFrance poate fi si mai lung decat la Frankfurt. Din oras cam 50 minute cu metroul. Evitati autobuzul din cauza ambuteiajelor de pe soselele de centura ale Parisului.
- Paris Orly: mai mic si mai aproape de oras decat Charles de Gaulle, insa numai zboruri interne AirFrance, low cost, si spre destinatii exotice: Caraibe, etc
- Paris Beauvais: alternativa low cost, mic si rapid. Cam indepartat de oras: 90 minute cu autobuzul, insa timp mai putin pierdut in aeroport fata de Charles de Gaulle.
- Dublin: putin subdimensionat, avand in vedere fluxul masiv de calatori din ultimii ani. Poate deveni foarte aglomerat dimineata. Din oras cam 45 minute cu autobuzul.

This post has been edited by mitzaciobanu: 30 Jul 2007, 22:35


--------------------
Dacia Logan 1.6 MPI Ambition - 2005 - BV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 31 Jul 2007, 13:41
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




QUOTE(Frank SF @ 30 Jul 2007, 23:16)
intr-un sens e normal sa faca tot ce e posibil pentru a ocupa 100 % avionul. orice scaun neocupat devine lost contribution margin de indata ce avionul a decolat...
*



Aici te inseli. KLM-ul deja a vandut locul pentru care pasagerul/pasagerii respectivi nu s-au prezentat, deci si-au luat banii pe el, nu merg in paguba.
Ei insa, fiind protestanti pragmatici (ca sa ma exprim academic) vor sa ia de 2 ori banii pe acel loc, si de aici pot aparea eventualele probleme.
Nu vreau sa fiu inteles gresit, n-am nimic cu olandezii, am fost de 2 ori in Olanda si m-am simtit excelent, iar nevasta-mea a stat un an in Olanda si nu a avut nici un fel de problema cu ei.
In plus, avand in vedere ca KLM-ul este in trustul SkyTeam (parca) mai fac diverse combinatii, de genul te trimit la Paris si de acolo la Bucuresti.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 15 Aug 2007, 12:26
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




se redeschide aeroportul Baneasa, scapat deocamdata de muare sau demolare:

http://www.rbtransport.ro/index.php?option...d=735&Itemid=38


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vav
post 25 Aug 2007, 17:18
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 28 August 06
From: Bucuresti




Nimeni nu precizeaza nimica de preturi bilete, tarife ceva...


--------------------
Dacia Logan Ambiance 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 27 Aug 2007, 13:23
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




QUOTE(nasty @ 12 Apr 2007, 13:31)
Companiile low-cost castiga teren in Romania:

Skyeurope: http://www1.skyeurope.com/en/
Myair: http://www.myair.com/docs/cust/it/map.shtml
Wizzair:  http://wizzair.com/default.asp
Germanwings:  http://www.germanwings.com/index.en.shtml
si semi low-cost -Blueair: http://www.blueair-web.com/index.php?locat...nations&LANG=RO
informatii diverse despre acest subiect:
http://www.pasagair.ro/

*


Se trece destinatia , datele plecare/intoarcere si se poate afla pretul


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luka
post 27 Aug 2007, 16:26
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 3 May 05




Aeroport Barcelona: http://www.barcelona-airport.com/eng/information_eng.htm
Marisor, dar bine organizat.
Eu am ajuns si plecat numai noaptea asa ca nu am o imagine foarte corecta. De la 6 dimineata la 12 seara circula autobuze care unesc orasul de aeroport (spre Plaza Espanya, Plaza Catalunya).


--------------------
Renault Laguna II 2002, Privilege, 2.0 benzina, 134 CP
Francezii nu s-au gandit la pietele unde drumurile sunt denumite asa din lipsa de imaginatie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 29 Aug 2007, 22:44
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




Toate companiile practica overbookingul. Eu personal sunt de acord cu el din 2 motive.
-avioane pline->poluare mai mica
-preturi mai mici la bilete

Eu am zburat de cel putin 300 de ori pana acum si nu mi s-a intamplat de mai mult de 10 ori sa fiu intrebat daca nu vreau sa iau avionul urmator contra unei sume variind intre 150 si 450 de euro. Nu am fost obligat sa fac asta.


QUOTE(gibonu @ 31 Jul 2007, 14:41)
Aici te inseli. KLM-ul deja a vandut locul pentru care pasagerul/pasagerii respectivi nu s-au prezentat, deci si-au luat banii pe el, nu merg in paguba.
Ei insa, fiind protestanti pragmatici (ca sa ma exprim academic) vor sa ia de 2 ori banii pe acel loc, si de aici pot aparea eventualele probleme.
Nu vreau sa fiu inteles gresit, n-am nimic cu olandezii, am fost de 2 ori in Olanda si m-am simtit excelent, iar nevasta-mea a stat un an in Olanda si nu a avut nici un fel de problema cu ei.
In plus, avand in vedere ca KLM-ul este in trustul SkyTeam (parca) mai fac diverse combinatii, de genul te trimit la Paris si de acolo la Bucuresti.
*



This post has been edited by murfi: 29 Aug 2007, 22:45


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jack
post 31 Aug 2007, 20:39
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 4 January 06
From: London




QUOTE
Pentru Grecia exista www.aegeanairlines.com.


Am mers cu aegean si ii recomand. Bucuresti-Atena 2 persoane, dus-intors+taxe de aeroport 260 EUR . Bilete rezervate cu aprox. 1 luna in avans.
Servicii mult mai bune decat ale Tarom-ului.
Spre insule nu am mers cu ei, am preferat vaporul.


--------------------
Vauxhall Astra 2004 SRI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liv05
post 31 Aug 2007, 21:45
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 29 October 05
From: Arad




Am o intrebare, duminica voi pleca spre Spania cu Malev Air si nu stiu daca pot folosi aparatul foto/camera de filmat in timpul zborului sau nu? Daca nu, atunci pot sa-l tin la mine sau in bagajul de mana? Nu tin neaparat sa folosesc camera de filmat deorece ma gandesc ca au niste reguli de siguranta si etc. dar aparatul foto daca se poate as vrea sa-l folosesc.


--------------------
Opel Astra Sedan 1,7 cdti 2008, Enjoy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 1 Sep 2007, 00:50
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




cred ca le poti lua cu tine, nu stiu daca le poti folosi.

va recomand sa evitati liniile austriece AUSTRIAN ARROWS, sunt extrem de scabosi, dincolo de ce as numi rautaciosi-rauvoitori!!!
poate mai revin sa postez , cu alte detalii!

m-au scarbit complet,si nu a fost prima oara ca am zburat cu ei!!!


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 1 Sep 2007, 01:49
Post #23


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Se poate folosi camera video/aparatul foto fara nici o problema. Eu am folosit asa:

- aparat foto
- mp3 player (cd)
- mp3 player (flash)
- pda (fara wireless sau bluetooth activat)
- pda cu wireless activat
- laptop (fara wireless sau bluetooth activat)
- laptop cu wireless si bluetooth activat

La pda si laptop nu prea am avut ce sa le fac, ramasese wireless-ul activat, la pda a durat vreo 10 secunde pana l-am dezactivat, iar la laptop am uitat pur si simplu de ele si am stat cu ele asa cat m-a tinut bateria, vreo 2 ore.

In nici unul din cazuri nu a picat, avionul, n-a pornit alarma, nu m-a tras nimeni de urechi. Asa ca eu personal cred ca e bullshit chestia asta cu electronicele. Nu zic nu, e posibil ca acum 20 de ani sa fi fost pericolos daca isi porneau 100 de oameni aparatele in avion, dar nu cred ca mai e asta cazul.

Tot legat de subiect, exista o propunere sustinuta de multi dintre operatori sa se poata folosi telefoanele mobile in avion. Deci cred ca e clar ca nu-i nici o problema.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 1 Sep 2007, 10:37
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




QUOTE(jack @ 31 Aug 2007, 22:39)
Am mers cu aegean si ii recomand. Bucuresti-Atena 2 persoane, dus-intors+taxe de aeroport 260 EUR . Bilete rezervate cu aprox. 1 luna in avans.
Servicii mult mai bune decat ale Tarom-ului.
Spre insule nu am mers cu ei, am preferat vaporul.
*



Si eu recomand Aegean. Am mers cu ei Atena-Rodos-Atena, 80 euro biletul de om, luat cu 3 luni inainte. Astfel a fost mai ieftin decat ferryboat-ul, care oricum facea vreo 12 ore pana in Rodos.
Singura problema a fost la plecarea din Rodos, care a fost 3 ore mai tarziu decat ora planificata, da nu stiu daca a fost vina lor.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 1 Sep 2007, 11:12
Post #25


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




drumul dus pana la San Francisco am mers cu Air France

am mancat si am baut de nu am mai putut, primul avion, pana la Paris un Airbus si al doilea-Paris San Francisco era un Boeing 747. nu am avut probleme...mici turbulente, dar au fost distractive

la intoarcere, San Francisco-new york un boeing 757 si de la new york la bucuresti cu un boeing 767. la venire cu Delta Airlines

pretul....a platit Consiliul Judetean-cu elevii cu Grupul care a plecat la NASA, primul, cel din iunie

am fost multumit de ambele companii


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan10
post 3 Sep 2007, 15:14
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 11 July 06




QUOTE(cristitranca @ 1 Sep 2007, 11:12)

am mancat si am baut de nu am mai putut,....,
pretul....a platit Consiliul Judetean-cu elevii cu Grupul care a plecat la NASA, primul, cel din iunie

am fost multumit de ambele companii
*




Din motivele enumerate mai sus ai fost multumit de ambele companii?


--------------------
DACIA LOGAN 2005 1.6 MPI AMBITION - 1-B-101
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 3 Sep 2007, 15:40
Post #27


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




excl.gif vreau sa multumesc lui Nicusor Constantinescu blush.gif , presedintele Consiliului Judetean Constanta pentru sprijinul acordat grupului de elevi de la Colegiul National Mircea cel Batran pentru aceasta calatorie rolleyes.gif



am fost multumit de ambele companii din urmatoarele motive(nu am privit si nu prea as fi privit pretul, deoarece majoritatea au preturile apropiate):
1. nu s-au pierdut bagajele
2. la coborarea din avion, bagajele au fost livrate rapid, fara sa lipseasca ceva din ele
3.si partea cu masa(totusi, in 16 ore de zbor...ti se cam face foame, alte companii nu dau de mancare)
4. personalul a fost amabil, cunosteau limbi straine, puteai discuta si comunica usor cu ei
5. pilotii au pilotat(scuzati abaterile de la lb romana) avioanele foarte bine, mai ales la aterizare si decolare
6.intarzieri minime
7. am avut in avion filme si muzica , ni s-au oferit casti pentru muzica, paturi(pentru invelit), perne, dopuri de urechi si ochelari pentru somn
8. avioanele au fost bine intretinute, nu au avut nicio problema pe parcursul zborului

This post has been edited by cristitranca: 3 Sep 2007, 15:42


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 20 Dec 2007, 21:43
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




atentie mare pentru cei care sosesc la aeroportul Baneasa:
taxiurile de langa intrare/iesire sunt toate cu 7.9 ron/km, dar surpriza mare e ca si celelalte de 1.4 ron/km , parcate in statia autobuzelor cer tot preturi la mica intelegere. Adica dupa ce ai beneficiat de un pret low cost pe o ruta externa , s-ar putea sa te coste pana in Berceni, sa zicem, mai mult cu taxiul decat cu avionul!?
Sfat : sa va astepte cineva cu masina sau luati un autobuz pana la Piata Presei libere si de acolo un taxi "adevarat".
Oare nu se pot starpi porcariile astea din Romania, nu-i controleaza nimeni?


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 20 Dec 2007, 21:51
Post #29


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Am zburat cu Tarom de 2 ori si cu British Airways tot de atâtea ori...

British m-a ținut 3 ore în avion pe aeroport în Johannesburg, să schimbe o baterie (pe care prima dată au înlocuit-o cu alta defectă), timp în care aerul condiționat nu funcționa, ocazional nici lumina, iar stewarzii (că gagici mai rar la ei) nu pridideau să impartă apă, caldă, pentru că se făcuse infernal de cald... Și nu era vreo vechitură de avion, ci un 747 400 pe o cursă trans-continentală... A urmat pierderea legăturii din cauza asta, si implicit a bagajului, care a venit dupa 3 zile...

Cu Tarom-ul mi-a plăcut, condiții bune, aeronave spațioase, mâncare acceptabilă...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
carlo
post 29 Dec 2007, 22:43
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 23 July 06
From: Hansestadt BREMEN




QUOTE(cristitranca @ 3 Sep 2007, 14:40)
excl.gif vreau sa multumesc lui Nicusor Constantinescu  blush.gif , presedintele Consiliului Judetean Constanta pentru sprijinul acordat grupului de elevi de la Colegiul National Mircea cel Batran pentru aceasta calatorie  rolleyes.gif
am fost multumit de ambele companii din urmatoarele motive(nu am privit si nu prea as fi privit pretul, deoarece majoritatea au preturile apropiate):
1. nu s-au pierdut bagajele
2. la coborarea din avion, bagajele au fost livrate rapid, fara sa lipseasca ceva din ele
3.si partea cu masa(totusi, in 16 ore de zbor...ti se cam face foame, alte companii nu dau de mancare)
4. personalul a fost amabil, cunosteau limbi straine, puteai discuta si comunica usor cu ei
5. pilotii au pilotat(scuzati abaterile de la lb romana) avioanele foarte bine, mai ales la aterizare si decolare
6.intarzieri minime
7. am avut in avion filme si muzica , ni s-au oferit casti pentru muzica, paturi(pentru invelit), perne, dopuri de urechi si ochelari pentru somn
8. avioanele au fost bine intretinute, nu au avut nicio problema pe parcursul zborului
*


Din tot ce ai povestit tu aici nu mi se pare nimic iesit din comun.Este normal ca pe cursele peste ocean sa ti se ofere mancare (!) paturi,perne si toate celelalte.Este normal ca stewardesele sa stie o limba de circulatie si este normal ca pilotii sa piloteze bine...
Scuza-mi intrebarea,ai zburat pentru prima data?


29 Dec 2007, 21:53:
QUOTE(nasty @ 12 Apr 2007, 12:31)
Companiile low-cost castiga teren in Romania
Preturile sunt foarte mici, daca luati biletele cu 3-4 luni inainte si nu in perioada de varf. In schimb exista un risc ca nu mai pot fi returnate sau schimbate.
*


La Germanwings,in caz ca nu mai poti calatorii,nu pierzi decat banii platiti pe bilete,cei platiti pe taxe ti se inapoiaza.

This post has been edited by carlo: 29 Dec 2007, 22:53


--------------------
vw passat 2004 - HB-WB 454
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:22
Dacia