Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Istanbul, Relaxare in 4 zile

gibonu
post 6 Nov 2008, 12:48
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




Hai noroc la toata lumea.
Intre perioada 31.10. - 04.11.2008 am fost la Istanbul, a doua oara. Am mai fost odata in 2004 cand am stat o saptamana.
Costuri:
220 euro avion Tarom;
180 euro cazare, camera single (45 de euro/noapte);
200 euro cheltuiti pe acolo, pe mancare, bautura, intrari la muzee si alte nimicuri in afara de doua carti.
Curs de schimb: 1 euro = 1.80 lire turcesti.
Asadar am ajuns acolo seara, pe la ora 18.00. Aeroportul Ataturk este imens. Pana acum, cel mai mare aeroport pe care l-am vazut a fost Schipol de la Amsterdam, insa Ataturk mi s-a parut a fi mai mare.
La fel, mi s-a parut foarte bine organizat. N-am avut bagaj de aseptat la banda, doar un rucasac pe care l-am luat cu mine in avion.
Zborul dureaza o ora, mai mult pierzi timpul pe aeroport la imbarcare.
De la aeroport, pana in fata la Sfanta Sofia se face cam 50 min cu metroul si tramvaiul.
Turcii au un sistem care mie mi se pare extrem de util in ceea ce priveste plata transportului in comun. Nu exista bilete, ci iti iei un jeton. La intrarea in statie, exista acel opritor cum este la metrou , in care bagi jetonul si gata. In fiecare statie exista cate un chiosc de jetoane, iar un jeton costa 1,40 lire. Astfel, au siguranta ca toata lumea plateste transportul si nici nu mai este nevoie de controlori. Asta cu jetoul este valabila pentru tramvai, metrou, funicular si transportul pe apa. La autobuz (nu m-am dat) dar cred ca iti iei bilet de la sofer.
Prima impresie a fost ca traficul rutier este mult mai scazut ca acum 4 ani, nu mai este aglomeratia de atunci si nici ambuteiajele. Ori s-a dezvoltat infrastructura (vezi din avion, inainte de aterizare niste nodurie rutiere pe centrura de autostrada a Istanbulului cum noi nu vom avea nici in 50 de ani) sau nu or mai merge turcii asa de mult cu masina.
Am revazut muzeul militar. Din pacate, acum erau niste sali inchise, insa tot a meritat. Am trecut Bosforul in Asia, in Uskudar, care este un cartier al Istanbulului in afara circuitului turistic. Am intrat intr-o moschee, apoi, in curtea acelei moschei era o mica ceainarie, deservita de un turc batran, care facea un ceai extraordinar, cel mai bun ceai pe care l-am baut eu pana acum. In plus era atata liniste care iti dadea o senzatie de relaxare atat de puternica, incat am stat vreo ora si ceva in mica ceainarie. Un ceai costa 0,50 lire.
Am fost la Moschee Eyup Sultan (asa ii zic turcii, in araba are alta denumire). Moscheea asta este al 4-lea loc sfant al Islamului, (dupa Mecca, Medina si Ierusalim), este prima moschee contruita de otomani dupa cucerirea Constantinopolului si este construita (asa se zice) in locul in care a murit Eyup Sultan care a fost stegarul si ultimul supravietuitor dintre apropiatii Profetului Mahomed. A murit in timpul asediului arab al Constantinopolului, pe la anul 600 si ceva.
Moscheea este situata in capatul Cornului de Aur, unde se ajunge extrem de lejer cu vaporul.
Dupa aceasta moschee, m-am dus sa vad Patriarhia Ortodoxa a Constantinopolului, acolo unde sta patriarhul ortodox (un fel de Papa simbolic al lumii ortodoxe), insa era totul inschis, nici macar vreo pisica prin curte. Interesant a fost ca patriarhia asta se invecineaza cu un cartier de talibani, din aia cu barbi imense si camasi lungi, incat aveam senzatia ca ma aflu la Kandahar. Din fericire au fost extrem de pasnici si dezinteresati, nu au avut nimic cu mine. Cu femeile lor este si mai interesant, in sensul ca sunt imbracate in hainele alea negre din cap pana in picioare, au fata partial acoperita, insa poarte niste cizme din alea cu tocul subtire si lung de vreo 10 cm.
Am vazut Poarta Sfantului Roman (cred ca asa ii zice in romaneste), adica zone pe unde a murit ultimul imparat bizantin in timpul asediului final al turcilor asupra Constantinopolului.
Intr-una din zile m-am dus la Edirne cu autocarul. Autogara din Istanbul (una dintre ele) este cam de vreo 3 ori mai mare decat aeroportul Otopeni. Pana la Edirne sunt 235 km, cam 2 ore de mers pe autostrada. Biletul costa 20 de lire, bani in care intra transportul, un ceai/cafea/cola/suc si o felie de chec.
Edirne, fata de Istanbul este un fel de Gaesti fata de Bucuresti. Am vazut cateva moschei interesante, niste poduri, am mancat un kebab si niste prajituri si asta a fost.
Ultima zi mi-am rezervat-o pentru minunea bizantina care se numeste Sfanta Sofia, care, la fel ca acum 4 ani, mi s-a parut coplesitoare, chiar daca acum, aproximativ in mijoc de afla o schela imensa, pe toata inaltimea de 50 de m.
Intrarea costa 20 de lire, dar merita.
Asadar, daca cumva ajungeti pe la Istanbul, sub nici o forma sa nu o ratati. Moscheea lui Soliman Magnificul (acolo unde este si ingropat) era din pacare inchisa pentru restaurare.
Fata de acum 4 ani, a mai scazut dimeniunea la kebab (n-are rost sa mai zic ca am mancat numai din ala adevatat, de oaie) insa tot la fel de bun a ramas. Pretul era de 4,5 lire. In plus au mai disparut si kebabariile mobile, asa ca nu am mai avut unde sa ma tocmensc cu turcii.
Mi-am mai facut un stoc substantial de sugiuc din ala original de la mama lui din bazarul de mirodenii (i se mai spune bazarul mic sau bazarul egiptean). Delicios.
Bautura in schimb era cam scumpa, adica 10 lire un pahar de vin la carciuma.
In afara de kebab de oaie si prajituri (excluzabd mancarea de la micul dejun de la hotel) nu am mai mancat nimic, doar niste peste prajit in fata ta la unul dintre debarcadere. Pestele desi era congelat, era bun cu niste zarzavaturi si suc de lamaie.
Singurul lucru aberant: la orice intrare in aeroport exista filtru de control, cu scaner in care iti bagi toate lucrurile si iti dai jos si cureaua. Zic ca era aberant, ca daca vroiai sa iesi pana afata sa fumezi o tigara (pe aeroport nu se fumeaza nicaieri) trebuie sa trece de fiecare data pe la control. In plus, eu nu am mai vazut aste pe nici un aeroport, nici macar pe Ben Gurion la Tel Aviv.
Concluzia: multumesc lui Dumnezeu ca am avut banii necesari sa ma duc si nu imi pare rau absolut deloc. In plus, pentru mine, Istanbulul ramane ceva magic si este mult peste tot ceea ce am vazut prin Europa de Vest sau in Israel.
In plus, a fost prima data cand am fost singur in strainatate si pot sa zic ca a fost super misto, in sensul ca a fost o relaxare totala, am facut exact ceea ce am vrut, lucruri pe care nu le poti face atunci cand este insotit, indiferent de nr. de insotitori.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 6 Nov 2008, 14:53
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




Foarte interesant, felicitari? Poze nu ne arati?

Si eu as fi pe viitor interesat de o iesire scurta (3-4 zile) pana la Istanbul insa cu masina.


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 6 Nov 2008, 15:06
Post #3


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Pai minim 2 zile le petreci pe drum.....


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 6 Nov 2008, 16:01
Post #4


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Bucuresti - Istambul sunt 600 de km...deci se pot face lejer intr-o singura zi...mai ales ca la bulgari este liber si se poate merge bine, dupa ce intrii la turci ai autostrada pana la Istambul...eu estimez undeva la 8 ore...9 maxim esti in Istambul...


Am facut Cluj - Istambul intr-o zi in 14 ore si ceva parca.... deci se poate din Bucuresti lejer...

This post has been edited by cj98czh: 6 Nov 2008, 16:02


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 6 Nov 2008, 16:02
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@ alecsz99
Multumesc. O sa incerc sa micsorez niste poze ca sa le pot pune aici.
Despre mersul cu masina sunt total de acord cu ce zice driverx. In plus, cel putin unde am stat eu, in centrul vechi cred ca este o problema destul de mare cu parcarea.
Din pacate eu nu stiu nici un low cost care sa zboare de la Bucuresti la Istanbul. Odata avea Blue Air cursa, dar acum nu mai au.
Daca te ajuta cu ceva, pretul la Turkish Airlines este comparabil cu cel de la Tarom, parca era cu vreo 10 euro mai ieftin, insa mi-a convenit mai mult orarul de zbor de la Tarom.

@ cj98czh
N-a zis nimeni ca nu se poate face cu masina. Sunt de fapt aproape 700 km (cel putin asa zice viamichelin), dar nu asta e problema. Sa zicem ca faci 9 ore, desi sincer nu prea cred. In 2004 am fost cu autocarul de bisnitari, autocat turcesc, condus de turci, soferi profesionisti, care asta faceau tot timpul, deci stiau drumul, radare, politie, etc., in plus scosesera si limitatorul de viteza. Cu toate astea, pleca la ora 16.00 din Bucuresti (sos. Viilor, aproape de iesirea spre Giurgiu) si ajungea la Istanbul a 2-a zi la 6 dimineata, asadar 14 ore. La grantite nu am stat mai mult de 2 ore iar in BG a avut o singura oprire.
Tu ai intrat in oras la Istabul, ai ajuns in centrul vechi sau doar ai trecut pe langa pe centura? Nu te intreb ca sa fac pe desteptul, ci pentru ca, atunci cand m-am intors de la Edirne, pe la ora 18.30 era o aglomeratie foarte mare la intrarea in oras, iar autogara este undeva relativ afara din oras.

This post has been edited by gibonu: 6 Nov 2008, 16:13


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 6 Nov 2008, 16:05
Post #6


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Da. Si 1 + 1 egal cu...2. Daca ii place, io zic sa mearga. Dar is prea putini oameni care ar sacrifica juma din zile pe drum. Io as face-o biggrin.gif


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 6 Nov 2008, 16:10
Post #7


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Pai din bcuresti faci o jumate de zi...deci 0,5 cu 0,5 =1 biggrin.gif

Se poate parca si in centrul vechi.... sunt destule parcari pazite...oricum pt. cazari super decente eu nu recomand Aksaray ci Taksim... sunt cartiere vecine dar Taksim este altceva...mult mai curat,alti oameni...nu tot felul de dubiosi cum vezi in Aksaray...si alte hotele...mult peste cele din Aksaray dar cam la aceleasi preturi...pontul asta mi l-a dat si mie un turc cand am fost in Bodrum si i-am spus ca urma sa trecem cateva zile prin Istambul.... si dupa ce am stat in Taksim i-am dat dreptate omului...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 6 Nov 2008, 16:22
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@ cj98czh
Imi pare rau ca trebuie sa te contrazic, dar Aksaray si Taksim nu sunt deloc cartiere vecine. Gandeste-te doar ca sunt pe maluri diferite ale Cornului de Aur, ca sa nu mai zic ca si Galata este intre ele.
Eu am stat in Sirkeci de ambele dati si a fost totul super OK. De la hotel aveam de mers 5 min lejer pe jos pana la Sfanta Sofia.
In plus, mi-am luat cazarea direct de la Bucuresti, cand am ajuns la hotel i-am dat turcului voucher-ul si asta a fost tot, mi-a cerut pasaportul doar ca sa-i faca o copie. N-am dat numele agentiei de turism ca sa nu creada cineva ca fac reclama.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 6 Nov 2008, 16:25
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




Eu as zice nu minim doua zile pe drum ci maxim doua zile pe drum. Dar nu asta e probleme, caci pentru mine condusul in sine este o experienta odihnitoare, relaxanta si interesanta. Plus ca mai am un principiu (de om nebun, ar zice unii, conform caruia atat timp cat sunt pe continentul asta NU ma urc in avion - in vacante)! Sa nu fiu inteles gresit, nu am nimic importiva acestui timp de a calatorii, dar pentru mine este departe de aventura pe care ti-o ofera calatoria cu masina. Si daca e nevoie de 2 zile pe drum, atunci 2 zile sa fie!

Parcare in Istanbul este o problema (stiu asta pentru ca am avut destule discutii cu locuitori din Istanbul si Ankara pe tema asta). Dar intentionez sa gasesc un hotel cu parcare si gata! Oricum in oras nu merg cu masina, e prea buna bere Efes ca sa nu merg cu transportul in comun!

Deocamdata este doar o idee pentru mine, dar cine stie cand mi se pune pata si va scriu din Istanbul?!

Asteptam pozele promise!


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumid
post 7 Nov 2008, 08:34
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti




Eu in August am fost cu masina la istanbul pentru 4 zile. Am plecat din Ploiesti la 5 dimineata si am ajuns in Istanbul la 2pm la hotel tot in sirkeci. Hotelul se numeste Askoc si este exact langa gara. are parcare subterana gratis, deci nu am avut probleme. Ei zic ca are 4 stele , eu ii dau 3.
Evident ca nu am miscat masina pe perioada sederii acolo.
In Bulgaria am urmat traseul dat de AlexC intr-in topic de Turcia. Nu am intrat in Tr pe la Edirne ci pe la Hazmambely . Recomand acest traseu. e foarte ok cu exceptia unei portiuni de drum dintre Tragoviste si Razgrad unde este prost (aprox 20km).
La intoarcere, am plecat din Istanbul la 9am si am ajuns la ploiesti la 4pm. Mentionez ca au fost mereu opriri, inclusiv pranzul.


--------------------
5461 1997 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 9 Nov 2008, 08:33
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




7 ore cu tot cu pauze, inclusiv de pranz? Dar cu ce viteza ai mers? Dar vamile?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 9 Nov 2008, 17:05
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




Si mie mi s-a parut ciudat 7 ore pana la Istanbul, insa nu ma pot contazice cu omu' daca atat a zis ca a facut.
Spun inca odata ca soferii turci de autocar faceau 14 ore. Aia erau profesionisti, stiau drumul, plus ca autocarele erau ultima generatie de Mercedes si Volvo, cu limitatoarele de viteza scoase.
In fine, nu conteaza cat s-a facut sau nu pana acolo. Important este sa va duceti pentru ca merita.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 9 Nov 2008, 22:05
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




QUOTE(alecsz99 @ 6 Nov 2008, 16:25)


  Parcare in Istanbul este o problema (stiu asta pentru ca am avut destule discutii cu locuitori din Istanbul si Ankara pe tema asta). Dar intentionez sa gasesc un hotel cu parcare si gata! Oricum in oras nu merg cu masina, e prea buna bere Efes ca sa nu merg cu transportul in comun!

*


Cand se ajunge la casa de plata de la Istanbul faceti dreapta spre aeroport si la a doua iesire intrati in cartier.Acolo veti gasi parcari de tir-uri unde contra unei sume modice puteti lasa masina cat vreti!Cu primul maxitaxi ajungeti in centru cu maxim doua trei lire si daca mai schimbati o data maxitaxi ajungeti garantat in cealalta parte a orasului.Chiar este indicat un tur de oras cu maxitaxi pentru a vedea si ce nu e in circuitul turistic cu cateva lire calatoria.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kriiss888
post 10 Nov 2008, 18:40
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 19 December 03
From: Bucuresti




QUOTE(dumid @ 7 Nov 2008, 10:34)
Am plecat din Ploiesti la 5 dimineata si am ajuns in Istanbul la 2pm la hotel tot in sirkeci.
*




QUOTE(ursul-alb @ 9 Nov 2008, 10:33)
7 ore cu tot cu pauze, inclusiv de pranz? Dar cu ce viteza ai mers? Dar vamile?
*



pai de la 5 dimineata la 2 pm sunt totusi 9 ore nu 7.

9 ore si jumatate am facut si eu Bucuresti-istanbul in primavara in conditiile in care in toata Bulgaria a plouat si am mers mai incet ; in vama bulgara am trecut imediat, in cea turca am stat 15-20 min. Traseul prin Razgrad-targoviste-lesovo-hamzabely.

Deci, se poate....

LE : locul de parcare in parcarile acelea supraetajate 6 euro/24h

This post has been edited by kriiss888: 10 Nov 2008, 18:43


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 14 Nov 2008, 08:01
Post #15


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




@gibonu-decat in edirne mai bine te duceai in insulele printesei,sau acolo sus pe dealul cu antene-se vede tare frumos bosfor-ul si istanbul-ul.si mie imi place istanbulul/turcia ma duc de vreo 10 ani..dar nu in plimbarici ci la concursuri cool.gif


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 14 Nov 2008, 09:05
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




Nu imi pare rau ca m-am dus la Edirne, nu pot sa zic ca am luat teapa. Ma asteptam sa fie altceva, nu un fel de Gaesti, insa, deocamdata asta este o mare problema in toate tarile balcanice, respectiv diferenta mare intre provincie si capitala. Am vazut asta acum la Edirne, am mai vazut diferenta Belgrad - Novi Sad sau Sofia - Veliko Tarnovo. Doar in Grecia nu mi s-a parut a fi o mare diferenta intre Atena si Salonic.
Dealul cu antene este cumva pe malul asiatic (cum te uiti pe harta) al Bosforului?
Oricum, o sa tin minte si data viitoare cand mai ajung pe acolo nu le ratez.
Poti sa ne zici mai multe de Insulele Printesei?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 14 Nov 2008, 09:24
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




QUOTE(gibonu @ 14 Nov 2008, 10:05)
Poti sa ne zici mai multe de Insulele Printesei?
*




Insulele Printesei sunt un arhipelag de 9 insule in Marea Marmara, in apropiere de Istanbul. Mai multe aici.


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 14 Nov 2008, 10:34
Post #18


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




da dealul este pe malul asiatic.cel mai bine este sa te duci vara cand au o superba gradina cu trandafiri.si acolo,de obicei se incheie turul istanbulului,ca la ceasca de ceai privind vapoarele care tranziteaza bosforul.cand stau in istanbul,de obicei in kadikoy-se vad f frumos insulele printesei.cel mai frumos mi se pare pe buyukada.dintre toate sunt 2 nelocuite.dar in rest e destul de frumos.oricum si daca vrei iti recomand sa te duci cu catamaranul rapid-e mai scump decat cu feribotul clasic,dar e altceva:)


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 14 Nov 2008, 11:50
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




Multumesc frumos. Data viitoare cand ajung la Istanbul nu ratez Insulele Printesei.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutzp
post 24 Nov 2008, 18:29
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 27 August 04
From: Bucuresti




De 2 ori am fost la Istanbul până acum, cred că mă mai duc, orașul ăla are ceva special. Din câte îmi aduc aminte, au fost cam 10-11 ore de mers cu mașina până acolo, plus vreo 2 cu rătăcitul de rigoare prin oraș (trebuia să ajung lângă Sf. Sofia și am ajuns din greșeală la podul de nord care traversează Bosforul, traficul e cam nasol la ore de vârf).

Mai prost a fost la întoarcere (la începutul lui ianuarie, cu zăpadă cât casa în Bulgaria și sudul României), 23 de ore și jumătate de la hotel și până la mine acasă.



--------------------
Dacia Logan 2005 - Laureate 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 25 Nov 2008, 09:04
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




Orasul ala are intr-adevar ceva special, este magie pe fata (cel putin pentru mine).
Am avut ocazia sa vad Parisul, Londra, Amsterdam, Bruxelles, Praga, Viena, Brugges, Anvers., Venetia, Florenta sau Ierusalimul, insa Istanbulul le bate pe toate, face pipi pe ele de la distanta si cu bolta.
Asadar, duceti-va ca merita. Mai ales ca este relativ aproape si nici nu este un oras scump.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CornelB
post 7 Dec 2008, 08:57
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 28 February 08




Intr-adevar putine orase aflate atat de aproape se pot lauda cu o asemenea lista de obiective turistice, istorice, filozofie si culturale de larg interes. Penru cine e interesat recomand o lista de obiective turistice si poze


--------------------
Marca Model 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 4 May 2009, 08:22
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




Am mai fost odata la Istanbul, in week-end-ul trecut (mai bine zis de joi pana duminica).
Aceiasi magie ca totdeauna. De data asta nu am mai fost singur.
Ca noutate, recomand la toata lumea sa foloseasca transportul public pe apa pentru tura pe Bosfor (Bosphorus Scenic Tour), si nu barcutele cu care te imbie imbarligatorii din Eminonu.
Tura pe Bosfor este mult mai lunga, se merge pana aproape de intrare in Marea Neagra, si nu pana la cele doua fortarete (Rumeli si Anadolu Hisari) unde te duc acele barcute.
La capat (Anadolu Havagi) se face o pauza de vreo ora jumate, tocmai buna pentru un peste si un sprit la carcimioarele din port.
O sa revin cu niste poze.
Costul calatorie este de 17,5 lire (dus-intors) adica 9 euro iar compania care o face se numeste IDO. Sunt doua curse pe zi, la 10.30 si 13.30.
Noi am luat cursa de la 13.30 si pe la 18.00 am fost inapoi la Eminonu.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 4 May 2009, 22:23
Post #24


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




frumos ce ai facut,desi e cam scump;)smile.gif
eu ma duc prin august,da cu munca nu la plimbarici:)


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 12 May 2010, 17:22
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




Am fost din nou la Istanbul.
Desi a fost pentru a patra oara, magia Istanbulului inca exista, nimic nu s-a schimbat din punctul asta de vedere.
Am stat la hotelul Askoc (langa gara Sirkeci). 70 de euro camera dubla, 95 camera tripla. Cazarea am aranjat-o de la Bucuresti, printr-o agentie de turism, am plecat doar cu voucher-ul.
Am ajuns joi (06.05) seara, tarziu. Desi era ora 22.00, nu m-a impiedicat sa ies putin la plimbare, sa mananc un kebab (din ala adevarat, cu carne de oaie) sa beau un ayran si apoi un spritz.
Din pacate cam scump alcoolul: 10 lire un pahar de vin, care cred ca era deja facut spritz. Asta e, Sultan Ahmet e zona turistica, iar turcii stiu asta foarte bine si profita la maxim.
Vineri dimineata, la ora 09.30 intram in Sfanta Sofia. Desi o mai vazusem de 3 ori, nu puteam sa merg la Istanbul fara sa mai vad odata minunea ortodoxiei. La fel ca totdeauna, nu am ce sa spun, decat ca este coplesitoare.
Dupa Sfanta Sofia a urmat muzeul tehnic, (Rahmi M. Koc) de pe Cornul de Aur, se ajunge extreme de lejer cu vaporul din Eminonu.
Spre rusinea mea, la muzeul tehnic de la Bucuresti n-am fost (recunosc cinstit), insa muzeul asta este foarte tare.
Interactiv: poti sa tragi de scriepti, sa apesi pe pargii, sa aprinzi becuri si alte nebunii.
Tot aici, se poate vizita un submarin. A fost construit de americani in 1944 si Marina Turca, l-a avut in serviciu pana in 2001 (daca nu ma insel eu). Se vede ca a fost retehnologizat pe parcurs.
Inghesuiala este maxima, nu exista nici un spatiu nefolosit, adica si pana deasupra torpilelor erau monatate niste paturi. Cam nasol pentru baietii aia care lucrau pe submarin. Nu stiu cum sunt submarinele moderne, dar asta era chiar inuman dupa mintea mea.
01.JPG ( Size: 314.81k ) Number of downloads: 4300
02.JPG ( Size: 319.22k ) Number of downloads: 4318
03.JPG ( Size: 323.96k ) Number of downloads: 4247

Dupa submarin, am gasit un B 24 Liberator care a fost la Ploiesti la raidul din 1943, a fost lovit de apararea antiaeriana germana (asa scria acolo), a plecat in 3 motoare de la Ploiesti si cand a ramas intr-un singur motor a trebuit sa aterizeze fortat, aproape de tarm, undeva prin Antalya.
04.JPG ( Size: 339.83k ) Number of downloads: 4238
05.JPG ( Size: 334.09k ) Number of downloads: 4164
06.JPG ( Size: 314.14k ) Number of downloads: 379

In hala trenurilor am avut o surpriza foarte placuta: locomotiva LDH, facuta la 23 August.
07.JPG ( Size: 273.62k ) Number of downloads: 434
08.JPG ( Size: 343.61k ) Number of downloads: 416


Urmeaza si restul.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 12 May 2010, 22:01
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




modelul ala de locomotive a fost exportat in multe tari blush.gif , nu stiu de ce l-au pus acolo dar este de productie destul de recenta

This post has been edited by bygy007: 12 May 2010, 22:02


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 13 May 2010, 17:22
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




Dupa muzeul tehnic a urmat Miniaturk.
Asta este undeva spre capatul Cornului de Aur si este ceva super-tare. Este un muzeu de machete a diverse cladiri din Turcia, majoritatea obiective religioase, insa mai exista si machete ale aeroportului Ataturk sau a unei bucati din autostrada Edirne – Istanbul.
Machetele sunt facute la scara destul de mare, practic pe plimbi printre ele. Repet, super-tare. Cel mai bine cred ca ar fi sa pun niste poze:
10.JPG ( Size: 426.26k ) Number of downloads: 456
11.JPG ( Size: 373.31k ) Number of downloads: 400
12.JPG ( Size: 437.73k ) Number of downloads: 356
13.JPG ( Size: 444.57k ) Number of downloads: 304
14.JPG ( Size: 381.84k ) Number of downloads: 266
15.JPG ( Size: 422.57k ) Number of downloads: 232
16.JPG ( Size: 448.88k ) Number of downloads: 243
17.JPG ( Size: 455.36k ) Number of downloads: 299
18.JPG ( Size: 452.7k ) Number of downloads: 341
19.JPG ( Size: 458.57k ) Number of downloads: 350

Penultima poza face parte din sectiunea "constructii otomane in afara Turciei" si dupa cum se vede in ultimapoza, este in RO. Nu stiu unde este, dar ma documentez.
Dupa ce am terminat cu muzeul, am luat un taxi pana la Moscheea Eyup. Aici (la al 4-lea loc sfant al Islamului) pe langa moschee (eu o mai vazusem odata in 2008) am constatat ca se mananca foarte bine. Intr-o carciuma din zona, am comandat un kebab cand a venit turcul cu mancarea am constatat ca 1 kebab = 2 kebabi in farfurie. Ayranul si ceaiul nu putea sa lipseasca, plus aperitivul adus de turc care continea cateva foi de salata si pasta foarte buna, ceva gen humus dar mai consistent. Una peste alta a fost o masa pe cinste. Dupa masa, am luat vaporul inapoi spre Eminonu. Vaporul este unul modern, cu aer conditionat, LCD-uri si camere de luat vederi peste tot. Mi-a placut.
O privesliste a orasului de pe Cornul de aur.
20.JPG ( Size: 273.63k ) Number of downloads: 407

Un lucru interesant, de care cred ca ar fi mare nevoie, cel putin in Bucuresti. Adica cine intra pe contrasens, ramane fara cauciucuri. Cu siguranta ca data viitoare va fi mai atent.
21.JPG ( Size: 487.6k ) Number of downloads: 469

Ziua de sambata a fost rezervata plimbarii pe Bosfor sau Scenic Bosphorus Tour, care pleaca din Eminonu si merge pana la Anadolu Kavagi, aproape de intrearea in Marea Neagra. De data asta ne-am organizat mai bine si am plecat cu primul vapor la ora 10:35.
La Anadolul Kavagi am urcat pana la castelul din varful dealului (turcii ii spun Yoros). Drumul pana la castel dureaza cam 30 min de mers lejer, insa se urca ceva pe asfalt si pe scari. Daca ajungeti pe acolo, urcati la castel, pentru ca merita. Indicatoare sunt peste tot, nu se pune problema de ratacit.
Intrarea in Bosfor dinspre Marea Neagra:
22.JPG ( Size: 244.53k ) Number of downloads: 515

Si o imagine asupra Bosforului vazut de la castel.
23.JPG ( Size: 281.71k ) Number of downloads: 376

Dupa castel, ne-a oprit intr-o carciuma sa mancam un peste, dar, cel putin aici, se pare ca pestele nu prea face parte din bucataria turceasca, pentru ca fost mai mult decat fad, fara nimic deosebit, a fost ceva similar cu fish&chips de la Londra. Mai jos, in port, ne-am relaxat vreo ora jumate in alta carciuma iar aici ceaiul a fost chiar bun.
La ora 17.00 a plecat vaporul, iau eu am coborat la Besiktas, cu intentia de a lua alt vapor pana in Uskudar. Pana sa ma sui pe vapor, m-am oprit putin sa-l salut pe Barbarossa, piratul devenit amiral in perioada de glorie cand sultan era Soliman Magnificul.
24.JPG ( Size: 272.58k ) Number of downloads: 371

In Uskudar m-am dus la o moschee mica (Atik Valide), destul de interesanta (facuta de Sinan, despre care turcii spun ca ar fi fost cel mai mare architect al islamului). Moscheea o stiam din 2008 si acum am avut surpriza placuta sa constat ca micuta ceainarie din curtea moscheei este tot acolo, deservita de acelasi turc batran, care face un ceai extraordinar. Cel mai bun ceai pe care l-am baut eu vreodata.
A fost chiar o placere sa stau vreo ora in curtea moscheeii, la un pahar de ceai (de fapt au fost 3). Locul asta mi se pare deosebit, dar nu pot sa spun exact de ce. Poate o fi linistea de acolo, poate o fi ceaiul turcului batran, poate o fi faptul ca nu este in circuitul turisitic, poate cine stie ce altceva.
Am stat aici pana la 20.15, ora cand incepea una dintre cele 5 rugaciuni si chiar a fost frumos sa ascult chemarea muezinului chiar din curtea moscheeii.
Inapoi la vapor, in Eminonu, la hotel, un spritz scurt in Sultan Ahmet si cam gata, asta a fost tura la Istanbul, adica magie, ca de fiecare data.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Parintele
post 15 May 2010, 20:29
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 18 November 05




Imi puteti spune care ar fi de ales intre :Tarom sau Turkish Airlines pentru un zbor dus-intors Bucuresti-Istanbul ?

Din cate am inteles,diferenta de pret ar fi destul de mica.
Multumesc.


--------------------
MB C class MB - x xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 16 May 2010, 14:57
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@ Parintele
Uita-te pe site la cele doua companii si vezi care te avantajeaza mai mult.
thy.com = Turkish Airline
De data asta am fost la Istanbul cu motocicleta asa ca nu mi-am pus problema de avion.
Insa, ultimele doua dati am fost cu avionul.
Am mers de fiecare data cu Tarom deaorece, pentru mine cel putin, avea orele de zbor mai convenabile.
Ambele au cate doua curse pe zi, una dimineata si alta dupa-amiaza.
Tarom pleaca undeva in jur de ora 08.00 (cursa de dimineata) si se intoarce undeva in jur de ora 19.30 (cursa de seara).
Intr-adevar, diferena de pret nu era asa de mare.
Insa, repet, ce spun eu sunt informatii de anul trecut.
Oricum, bafta si drum bun.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Parintele
post 16 May 2010, 15:28
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 18 November 05




@ Gibonu
Multumesc mult pentru raspuns.M-am uitat la amandoua companiile pentru orar si s-ar putea sa aleg tot Tarom-ul.Ca bani,diferenta este numai de cativa Euro,asa ca tot pe acolo este.Te-as mai deranja cu o intrebare,doua,daca nu te superi si poti sa-mi raspunzi.De la aeroport spre hotel,cum te-ai descurcat,ai luat vreun taxi,sau cu transportul in comun?
Si se merita sa schimb in tara lei in lire turcesti(daca gasesc !!!),sau sa caut acolo vreo casa de schimb si gata???
Inca o data multumesc mult pentru raspuns.


--------------------
MB C class MB - x xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:45
Dacia