Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Explozie la esapament, caut toba intermediara

bercenaru
post 20 Jul 2018, 09:14
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 192
Joined: 14 June 08
From: Bucuresti




Salutare. Batrana carapace (1.2 RN) a inceput sa cada (traseul de evacuare al gazelor de esapament) si e oarecum normal tinand cont de faptul ca are 26 de ani insa mecanica este inca zdravana. Aseara venind agale pe A1 cu viteza de croaziera apropiata de limitata legala smile.gif nu vreau sa spui viteza daca in sus sau in jos ,sic, m-am pomenit cu o serie de paraituri in rafala pe dedesubtul masinii si apoi cu zgomot infernal de fieratanii tarate. Trag pe dreapta ,ma scobor incetisor mestecand apasat injuraturile de rigoare printre dinti cu speranta desarta ca nu poate sa fie tocmai ce credeam ca este. Si da ,iata ca am crezut bine : s-a retezat galeria de evacuare taman de langa imbinarea cu catalizatorul. Ma uit lung si ma gandesc de unde puii mei sa scot eu acu niste sarma otelita ca sa trag la loc si sa leg beleua pe pozitie macar cat sa ajung la baza,dupa care ma consolez zambind gandindu-ma la tipul ce-l vazui de dimineata cu o belea noua de Wembeu cu numere rosii ce statea si el cu capota ridicata la marginea drumului.Frati de suferinta,deh caci beleaua cand te gaseste nu se uita la masina,chiar daca pe mine m-a lovit la distanta de 26 de ani si pe el dupa 11 km de cand a iesit pe poarta dealarului.Am reusit sa rezolv temporar situatie cu niste sarma de legat pomii ce o aveam prin portbagaj !! Uraaa ! Pot sa-mi continui drumul mai departe.
Si acum lasand gluma ajung si la problema reala : care dintre cei dupa aici ,stie pe unde as putea sa gasesc sa cumpar o toba intermediara noua ? Pe unde mai sunt magazine care mai vand tobe si esapamente pentru Renault ?
Va multumesc de pe acum la orice sugestie imi puteti oferi !


--------------------
Renault R19 Hatchback 1992 1.2iRN E7F-E7 R19 Cabrio 1995 1.8 RSi F3P
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 22 Jul 2018, 16:58
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Salut. Eu când am avut probleme pe partea de eșapament am fost aici.


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 22 Jul 2018, 18:49
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov






--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bercenaru
post 2 Aug 2018, 12:19
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 192
Joined: 14 June 08
From: Bucuresti




Mda.Tinand cont ca se trateaza de o masina de 26 de ani si care a sarit bine de 1 milion de km parcursi banuiesc ca nu sunt multi in stare sa se repeada sa puna un esapament de la 1500 lei.
Am ales sa rezolv in maniera veche si sa las locul altora sa aruncecu banii pe tinichele. Am gasit un meserias care repara la botul calului ,pe 30 de lei si cu garantie de 1 an .
Multumiri lui renault19tse care mi-a dat o sursa de piese originale Renault,o sa o pastrez pentru RSi ,el este cam singurul de pe aici care stie bine aceasta masina si va poate lamuri .


--------------------
Renault R19 Hatchback 1992 1.2iRN E7F-E7 R19 Cabrio 1995 1.8 RSi F3P
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:31
Dacia