Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vibratii in caroserie megane 3 1.9 dci 2010

octav333
post 24 Apr 2020, 19:39
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 24 April 20




Buna ziua tuturor,

Va rog daca se poate un raspuns pentru un Renault Megane 3, 1.9 DCI, 2010.

In luna decembrie 2019 am schimbat distributia, uleiul, si un suport de motor (cum te uiti la motor cu capota deschisa, suportul din stanga acela care este la vedere si este pe partea pasagerului).

Ei bine de atunci, cand este frig afara, interiorul masinii vibreaza foarte tare pana cand motorul se incalzeste. Apoi vibratiile se simt mai putin aproape deloc, insa se simt mai ales in volan cand sta la relanti. In mers, cand motorul trece de 2500 turatii, se simt vibratii in scaunul pasagerului din fata. In scaunul soferului nu se simt asa tare. Ideea e ca dupa 2500 de ture, efectiv simti tot motorul in scaun.

Intrebarea este, aveti idee daca este de la distributie? Sau suportul de motor? Uleiul este 5W30. Masina trage bine, la relanti este stabila.



Multumesc anticipat celor care vor raspunde mai jos indiferent de raspunsuri.

This post has been edited by octav333: 24 Apr 2020, 19:45


--------------------
Renault Megane 3 1.9 dci 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Erkan
post 6 May 2022, 15:39
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 27 February 21
From: Slobozia




Eu am mereu aceste vibrații, la relanti, oricand...suportii motor sunt in regula, injectoarele la fel...nu s mare mecanic asa ca nu am idee de la ce altceva ar putea fii..presupun ca masina a fost avariata in trecut sau ceva, altfel nu mi explic.As vrea sa știu daca este ceva de făcut in acest caz


--------------------
Renault Megane 3 2008 1.9 dci 131 - IL 52 ERK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IonutGligan
post 9 May 2022, 06:24
Post #3


impatimit marca renault


Group: Members
Posts: 782
Joined: 7 June 09
From: Cluj Napoca




QUOTE(octav333 @ 24 Apr 2020, 20:39)
Buna ziua tuturor,

Intrebarea este, aveti idee daca este de la distributie? Sau suportul de motor? Uleiul este 5W30. Masina trage bine, la relanti este stabila.
Multumesc anticipat celor care vor raspunde mai jos indiferent de raspunsuri.
*



Daca doar un suport motor ai schimbat din 4 sau 5 (ma rog al 5-lea cica nu e f important) atunci poate fi o cauza deoarece la atatia ani cu siguranta ca sunt dusi toti.
Si la mine tot 1.9 si tot de prin 2010 dar dupa ce i-am schimbat pe toti parca e alta masina.

Si as mai avea de schimbat bucsile la jug (cadru mototr) sau "H" cum ii mai spun altii.


--------------------
Renault Megane 3 Estate SPORT TOURER dCi 1.9-130 ponei 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 9 May 2022, 11:18
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Du-te la alt mecanic sa-ti verifice calajul distributiei, de preferat cineva cu un tester care sa verifice si parametrii de avans.

Imi pare o distributie decalata cu un dinte mai degraba decat un tampon motor rigid.



--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:28
Dacia