Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

50 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Talisman 1.6 dCi 130 BVM6 , drive test, experiente

mihai2005
post 14 Jan 2016, 23:24
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 11 July 15




Salutare,

Am reusit in sfarsit sa fac un drive test cu Talisman 1.6 diesel 130cp, manual, in echiparea Intens. Mai avea si optiuni extra, din ce-am apucat sa vad: 4Control si suspensie adaptiva, jantele 18" Dueto, pachetul cu head-up display, piele maro inchis. Am condus-o 50-50 oras + autostrada. Traficul in oras normal, fara aglomeratie.
Voi face aprecierile relativ la masini de gabarit asemanator conduse pana acum (Laguna, Bmw 3,4).

TINUTA DE DRUM:
- buna, ruliu foarte redus(modul sport in special), ia virajele de parca ar merge pe sine. Am incercat giratorii in oras, carosabil umed. Foarte greu sa rupi aderenta in viraje, e nevoie tarziu de interventia ESP. La fel si la 150 km/h pe autostrada niste schmbari rapide de directie, chiar agila masina, n-am simtit ESP. Daca fac asemenea manevre cu Bmw in viraje, reactioneaza violent, nu e asa docil.
- manevrabilitate foarte buna, masina se simte surprinzator de lejera, agila avand in vedere gabaritul/masa ei. Semnificativ mai bine ca Laguna. Nu simti inertia la care te-ai astepta la nici o menevra. E comparabila cu Bmw seria 4(suspensie standard) la agilitate si cu cat de putin efort urmeaza linia impusa in viraj.
- suspensia absoarbe bine denivelarile pe modul comfort(am mers pe o strada carpita). La sport mai putin dar nu pot spune ca e deranjant. Semnificativ mai buna decat Laguna, aproape chiar de BMW seria 4 (suspensie standard).
- feedback-ul coloanei de directie clar mai bun decat pe Laguna. Totusi BMW e cu o clasa mai sus dp asta de vedere. E mai apropiat insa de feelingul in volan la un Merc C class (actual).
- frane puternice, clar mai eficiente decat pe Laguna 3.
- mentine un comportament neutru, echilibrat chiar si la viteze mai mari -150 (atat am incercat). Nu percepi viteza, asemeni altor masini mai serioase.

INTERIOR:
- o eleganta discreta, placuta ochiului, in genul masinilor scandinave. Nu genul "nemtesc" plin de zone contrastante, cromuri, gloss - "look at me". Ca finisaje cu o clasa peste Laguna 3.
- insertiile cu aspect de lemn sporesc nota de eleganta
- comenzi ergonomice: bine structurate, usor accesibile. Multe functii de baza sunt accesibile si din butoane, nu e nevoie de umblat prin meniuri. De ex: modurile de rulare se schimba fol un buton dedicat (aflat langa joystick) parcurgandu-le pe cele disponibile la fiecare apasare.
- cam bizar cu indicatoarele de bord digitale. Sunt prea viu colorate si se discerne mai greu informatia (viteza/turatia) fata de cele clasice (cu care sunt obisnuit). Pb odata cu obisnuinta vor ajuta mai mult.
- head-up displayul se poate dezactiva, chiar regla unghiul pt a se potrivi cu inaltimea soferului. Nu-mi place, mi se pare obositor sa-l am in campul vizual.
- sistemul Bose - am pus putin radio dar suna jalnic (mai prost decat cel standard de pe Laguna 3) parca era un difuzor de pe timpuri. Presupun ca semnalul radio receptat nu a fost cel mai bun/setari lipsa. Aici prefer sa nu ma pronunt pana la nou test.


COMFORT:
- insonorizare clar peste Laguna, aproape de nivelul Bmw 3,4. ( Tot pt comparatie am testat si o Mazda Cx-5 2.0 163cp benzina si e semnificativ mai zgomotoasa mai ales cand urci spre 3-4000 ture pt cuplu maxim; dezagreabil de zgomotoasa pt mine, la drumuri lungi)
- scaune mari, comfortabile (1.87, 90 kg nici o problema). In spate loc generos, mai bine ca Laguna si Bmw3,4(aici sunt cam praf).
- masaj in scaune, chiar agreabil. Ma intreb insa daca fetele scaunelor nu-si pierd forma / consistenta in timp datorita sistemului de masaj.
- pozitia de condus este mai joasa decat la Laguna, te simti mai inconjurat de masina. La mazda 6 e mai ridicata(simti ca stai cocotat deasupra), nu-i pe gustul meu.

MOTOR:
- 320 NM la 1750 rpm (1.5dci 110 avea 260). Trage semnificativ mai bine decat 1.5dci de pe Laguna.
- consum mediu 6.3 la 50-50 oras autostrada
- schimbatorul de viteze nenecesar de lung, as fi preferat ceva mai mic, pt o cursa mai scurta, asa cum era cel de la Laguna Coupe (de obicei fac schimbarea doar din incheietura mainii). In rest treptele se schimba precis, chiar daca e usor mai lunga cursa.

EXTERIOR:
- impunator, diferita de ce vezi pe strada, arata mai bine cu jenti de 18, avand roti de diametru mare.

As cumpara-o, clar. Agreabila la condus, spatioasa. Mai ales ca dpdv dinamic face ce nu poate Bmw-ul 4. Totusi voi astepta sa vad ce se intampla in urma scandalului dieselurilor. N-am chef sa fiu obligat sa-mi remapeze motorul sau mai stiu eu ce.

This post has been edited by mihai2005: 14 Jan 2016, 23:47


--------------------
Honda Civic Type R GT 2019 - nr 1234
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai2005
post 17 Jan 2016, 01:09
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 11 July 15




Pentru a vedea pe unde se situeaza Talisman(configuratia de mai sus) relativ la alte oferte similare. O scurta comparatie cu Mazda 6 Skyactive D 2.2 175cp, 2015 facelift, pe care am testat-o astazi. Cum se comporta Mazda dupa fiecare criteriu.

TINUTA DE DRUM:
- suspensia Mazdei setata relativ dur, absoarbe bine denivelarile(nu te zgaltaie) dar totusi ecoul lor se propaga destul de vocal in ansamblul masinii. Desi Talisman are un comportament mai ferm, la trecerea peste denivelari suspensia se simte mai elastica, amortizeaza cel putin la fel de bine iar ecoul dupa amortizare e mai redus decat la Mazda.
- tinuta de drum in viraje buna(clar peste Bmw 3 prefacelift, sub Bmw 4), iti da incredere, ruliu redus. Totusi Talisman cu 4control si suspensie adaptiva ofera o tinuta superioara, limitele sunt mai departe.
- directie precisa, feedback f bun din volan, as spune aproape de Bmw 4. Mai ales la feedback din volan(road feel) e peste Talisman. La precizie sunt cam la fel la rulare normala, la limita insa Talisman urmareste mai exact linia impusa din volan.
- manevrabilitate: Mazda are putina inertie, se simte cam grea. Talisman se simte categoric mai agila, supla la schimbari rapide de directie, manevre pe loc.
- la viteze mari sta infipta bine pe drum, iti da incredere, percepi viteza. Talisman in schimb e mai manevrabil dar totusi te izoleaza mai mult de exterior.

MOTOR:
- Skyactive e ceva mai capabil mai ales la turatii mari. Chiar trecand de 120-130 km/h (3000 ) are rezerva de putere. Asta observ si la dieselul 2.0 Bmw, poti ajunge de la 130 la 200 in no time(ca nu ai multa nevoie e alta problema).

INTERIOR:
- spatiul interior pe inaltime e mai redus la Mazda. Am intrat in ea(scaunul nu era coborat la maxim) si am agatat cu capul(fara sa ma misc prea mult) manerul de desupra geamului lateral. Doar coborand la maxim scaunul am avut spatiu decent. In Talisman nici o problema, spatiul de cap e generos indiferent de inaltimea scaunului.
- insonorizare usor sub Talisman. Zgomotul motorului se aude mai tare in habitaclu(totusi nu asa deranjant precum motorul Skyactive G 163 cp, zgomotos mai ales la 3000-4000 rpm). Prefer Talisman, chiar mici diferente conteaza la calatorii lungi.
- design sport avand linii in stilul Bmw (elemente dispuse pe lungime, profil mai acutit, ecran central infipt deasupra, forma consola centrala), finisaje materiale in stil german. Poate parea cam auster, m-as plictisi repede de el, dupa efectul initial. Prefer interiorul Talisman care mizeaza mai mult pe eleganta si ofera o calitate asemanatoare. Plus ca in Talisman te simti mai cufundat in masina.
- scaune fata/ bancheta spate mai mici, ceva mai dure ca in Talisman. De asemenea scaunele din Talisman se simt mai bine profilate.

EXTERIOR:
- sportiv, zvelt arata mai bine ca Bmw 4 (exceptand botul poate). Prefer totusi Talisman pentru eleganta si un design mai elaborat/rafinat (linii mai clare).

Ca oferta pt 2.2 d skycruise + Exclusive edition (jenti 19 dark grey) + soul red paint am primit oferta de 35.500 (-4k reducere)
Oferta pentru Talisman Intens, 4 control, suspensie adaptiva, jenti 18": 33.000 (- 3.5k reducere)

Pentru ce ofera (design, comportament rutier, comfort sporit) as fi inclinat spre Talisman, chiar daca motorul e mai putin capabil. Totusi la mazda 2.2 d am retineri pt problemele cu motorina intrata in ulei, desi dealerul sustine ca n-a avut astfel de probleme pe Skyactive, marea majoritate a vanzarilor fiind diesel.

This post has been edited by mihai2005: 17 Jan 2016, 09:58


--------------------
Honda Civic Type R GT 2019 - nr 1234
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reddog76
post 18 Jan 2016, 12:42
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 28 January 09




Pot sa iti spun ca sistemul audio BOSE este extraordinar. Eu am pe Kadjarul meu si se aude cristal clear. nu distorsioneaza. Isi merita banii. Dezavantajul este ca nu mai ai loc de roata de rezerva deoarece subwoofer-ul este montat in locul ei. Cel putin la Kadjar asa este. Nu stiu la Talisman cum e.

This post has been edited by reddog76: 18 Jan 2016, 12:42


--------------------
Renault Kadjar 2015 Intense 1.6 130 CP 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai2005
post 18 Jan 2016, 20:25
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 11 July 15




Multam de informatie, m-am linistit dp asta de vedere.
Cat despre roata de rezerva m-am uitat in portbagaj la un Talisman Initiale Paris(are tot Bose) in showroom si avea roata de rezerva pe fundul portbagajului. Roata de rezerva e un accesoriu pe care pun mare pret. Acum toti producatorii s-au jmecherit si propun solutii Star trek pt pana. Chiar si la Bmw cu trasnaile alea de pneuri runflat, mi-am luat o roata de rezerva temporara si o car cu mine la drumuri mai lungi.

This post has been edited by mihai2005: 18 Jan 2016, 20:25


--------------------
Honda Civic Type R GT 2019 - nr 1234
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 19 Jan 2016, 19:21
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Unde ai facut test drive-ul?


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai2005
post 19 Jan 2016, 23:12
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 11 July 15




In Belgia


--------------------
Honda Civic Type R GT 2019 - nr 1234
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 21 Jan 2016, 00:55
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Mersi. Intrebam pentru ca am incercat acum 2 zile si mi s-a spus ca in a doua parte a lunii februarie.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai2005
post 22 Jan 2016, 00:37
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 11 July 15




Cu placere. Ca de obicei in vest apar mai repede noutatile. Bine, mai e si proximitatea fata de Franta.
Daca ai ocazia sa o testezi poate ne impartasesti cateva impresii aici. Sunt curios de mai multe pareri din perspective diferite.


--------------------
Honda Civic Type R GT 2019 - nr 1234
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 1 Feb 2016, 23:08
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08






--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 4 Feb 2016, 12:48
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




@Mihai2005: zici ca ai oferta de 33k la talisman...incearca sa te joci putin pe configuratoarele celor de la jutten koolen si restart auto(ambii germania). Intensul 130 manual pleaca la astia de pe la 25k, nu stiu cat o iesi cu optionalele dorite de tine dar stiu ca tot la ei initiale dci160 care are toate minunile pe ea by default(dar si edc-ul pe care inteleg ca nu il vrei) e vreo 32k.

This post has been edited by papa_mulo: 4 Feb 2016, 12:56


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pop Marcel
post 7 Feb 2016, 18:44
Post #11


Iubitor de Laguna si Talisman


Group: Members
Posts: 446
Joined: 20 April 08




La Cluj a aparut primul Renault Talisman varianta Intens 1.6Dci 160Cp, primele impresii fara s-al conduc pentru ca drive testul se face doar dupa data de 15 Februarie am reusit s-ai vad si interiorul asezanduma in el este mult peste Latitude si Laguna ca tehnologie calitate si aspect, mai mare decat Laguna portbagaj foarte mare pentru mine este o masina superba.
Prima poza facuta de mine biggrin.gif
editat.jpg ( Size: 1.49mb ) Number of downloads: 2642


This post has been edited by Pop Marcel: 7 Feb 2016, 19:17


--------------------
Renault Talisman 1.6 l 160 CP 2016/Initiale Paris
Renault Laguna III Initiale Paris 2011 2 dci 150 cp
Renault Laguna II Initiale Paris 2007 2 dci 150 cp
Renault Laguna II Initiale 2003 2 dci 150 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai2005
post 7 Feb 2016, 20:50
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 11 July 15




QUOTE(Modus @ 1 Feb 2016, 23:08)

Multam, articolul contine si link spre testul cu 1.6.

QUOTE(papa_mulo @ 4 Feb 2016, 12:48)
@Mihai2005: zici ca ai oferta de 33k la talisman...incearca sa te joci putin pe configuratoarele celor de la jutten koolen si restart auto(ambii germania). Intensul 130 manual pleaca la astia de pe la 25k, nu stiu cat o iesi cu optionalele dorite de tine dar stiu ca tot la ei initiale dci160 care are toate minunile pe ea by default(dar si edc-ul pe care inteleg ca nu il vrei) e vreo 32k.
*


Multam pentru linkuri.
Am facut aceeasi config (Intens 1.6 dci MT, 4control, suspensie adaptiva, fara piele, jenti 18). In toate cazurile pt motorizare, nivelul de baza Life energy pretul e aprox 24.900 euro
- pe jutten koolen: 28600 euro
- pe restart-auto 28515 euro
- oferta primita de mine la dealer in Belgia 33000 - 3500(discount) = 29500 euro (1000 in plus)

QUOTE(Pop Marcel @ 7 Feb 2016, 18:44)
La Cluj a aparut primul Renault Talisman varianta Intens 1.6Dci 160Cp, primele impresii fara s-al conduc pentru ca drive testul se face doar dupa data de 15 Februarie am reusit s-ai vad si interiorul asezanduma in el este mult peste Latitude si Laguna ca tehnologie calitate si aspect, mai mare decat Laguna portbagaj foarte mare pentru mine este o masina superba.
Prima poza facuta de mine  biggrin.gif
editat.jpg ( Size: 1.49mb ) Number of downloads: 2642

*


Varianta Intens are cam tot ce-i trebuie. Initiale ofera putine in plus. M-am asezat intr-unul la reprezentanta (are niste geamuri multistrat - ofera fonoizolatie sporita), scaune ceva mai ergonomice.
Talismanul din poza e culoarea Gris casiopee - KNG daca nu ma insel. Am avut Laguna exact pe culoarea asta si-mi place.



Un alt lucru care ma deranjeaza la config e ca pt a alege piele (vreo 700 euro) iti baga pe gat accesorii de inca 1000+ euro (scaune reglabile electric, head-up, scaune + volan incalzit). Incerc sa evit pe cat posibil chestii care sa se strice. Si la Bmw am ales scaunele reglabile manual din acelasi motiv.
Daca ar fi sa o iau clar as vrea jentile Titan(Titan wheels) (bizar le-am gasit in configurator doar pe Renault.de). Renault Benelux nu le are in configuratoare. Nici agentul de vanzari nu stia de ele. Oricum le-am vazut si in mai multe teste pe youtube.

Talisman e o masina super la banii astia, eleganta, te simti cineva cand o privesti la exterior, intri, stai in ea. Oscilez intre Talisman Intens 130 dci MT si seria 420d GC sport line(actuala) . Grea alegere. Chiar daca ambianta interioara a seriei 4 e mai minimalista, austera, totusi nota sport parca ma atrage mai mult. Scaunele "sport" ceva mai mici, simple dar f bine profilate, se infasoara perfect in jurul toracelui. Dar motorul e cel mai greu argument. Frugal cand conduci pana in 120 (<= 5%), te poti baza pe el la nevoie.

This post has been edited by mihai2005: 7 Feb 2016, 21:06


--------------------
Honda Civic Type R GT 2019 - nr 1234
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 7 Feb 2016, 23:31
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(Pop Marcel @ 7 Feb 2016, 19:44)
fara s-al conduc 
s-ai vad
asezanduma 
editat.jpg ( Size: 1.49mb ) Number of downloads: 2642

*


fara sa-l conduc
sa-i vad
asezandu-ma

This post has been edited by centurion: 7 Feb 2016, 23:32


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 8 Feb 2016, 13:10
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




@Mihai: jantele au de multe ori denumiri diferite de la o piata la alta, mai ales la renault am intalnit asta de multe ori. Pe brosura de la nemti jantele respective sunt denumite mercurius. Nu am studiat ofertele din belgia, dar din ce mi-am dat eu seama pana acum din diverse brosuri sau prezentari, aceste jante de 19 sunt specifice pachetului 4control. Sunt la pachet. Nu le poti avea decat daca bifezi 4control. Sper sa nu gresesc...asta e senzatia cu care am ramas.

This post has been edited by papa_mulo: 8 Feb 2016, 13:12


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mezym
post 8 Feb 2016, 16:03
Post #15


Mandru proprietar de Fluence Privilege 1,6 16v 2010


Group: Members
Posts: 430
Joined: 29 December 13




Asa este, vin numai in pachetul 4 Control. Insa, cu codul piesei, pot fi comandate si toate 4 separat.



--------------------
Megane II Sedan Fluence 1.6 16v Expression 2006/ 1.6 16v Privilege 2010 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3st_tce
post 19 Feb 2016, 21:35
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 6 May 12




talisman e in oferta RRO. Spor la drive test wink.gif


--------------------
Renault Megane 3 ST Prestige / Skoda Rapid Active *** 2011 1.4 TCe / 2014 1.2 TSI (86CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 21 Feb 2016, 12:19
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




Test cu motorul 1.6 dCi de 130 de cai si cuite automata EDC in 6 trepte. Un compromis foarte bun se pare http://www.largus.fr/actualite-automobile/...ee-7377384.html



--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_j_teo
post 26 Feb 2016, 17:25
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 626
Joined: 16 July 06




Astazi am vazut si eu masina live varianta expusa un model de varf 1.6 dci 160 Cp cutie automata cu toate optinalele bifate pret 35400 de euro !
La exterior masina arata foarte bine cred ca este in primele 3 la desing in clasa ei . Faruri led stopurile de mare efect linii frumoase ale caroseriei .
La interior pare bine lucrata materiale in media segmentului scaunele bine configurate spatiu bun pentru pasagerii din spate . Consola centrala pare putin cam lata piciorul drept in cazul meu nu l-am simtit sa stea confortabil . Sitemul multimedia nu este pe gustul meu prea mare acea tableta montata ( sigur unii o vor prefera ) ,ceasurile de bord par ok lumina ambientala la care poate fi aleasa culoarea de iluminare nu o apreciez pare deranjanta dar aici la fel chestiune de gusturi in general masina la interior arata bine peste ce a facut Renault pana acuma este un mare pas inainte.
Partea care nu cred eu ca este cea mai reusita, din pacate am vazut ca si alti constructori aleg sa faca reduceri de cost ( la Mercedes clasa C am mai vazut la fel ) este portbagajul . Aici avem un portbagaj foarte mare cred ca cel mai mare din segment 608 litri dar ...... gura de acces foarte mica . Materialul ales la capitonarea portbagajului si modul cum este el montat nu reflecta pretul masinii . Am sa pun o poza spre exemplificare , o alta parte mai putin reusita tot in portbagaj sunt partile inferioare ale celor doua difuzoare spate total nemascate si neprotejate existand riscul da a le lovii cu bagajele incarcate in masina .
Daca acest model era la vanzare la momentul cand am schimbat eu masina intra in calcul clar sa o achizitionez desigur nu in varianta de top ceva pana in 25000 de euro .
Nu dati cu "pietre" este doar o parere personala nu sunt un mare specialist .

This post has been edited by s_j_teo: 26 Feb 2016, 17:27

Attached thumbnail(s)
20160226_101137.jpg ( Size: 3.21mb ) Number of downloads: 1974


--------------------
Skoda Octavia 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
75AIM
post 26 Feb 2016, 22:11
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 690
Joined: 23 March 14
From: Constanta




Lasa ca au sarit calul cu pretul...asa cu difuzoarele chele nu reflecta clasa unde vrea sa ajunga.


--------------------
Renault Fluence 2013 Privilege,Clio 3 2007 - ex 99AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreist
post 26 Feb 2016, 22:23
Post #20


betiv fumator consumator de porc


Group: Members
Posts: 819
Joined: 24 November 14




Spui asta pt. ca passatul are ?


Attached thumbnail(s)
2012_volkswagen_passat_trunkjpg.jpg ( Size: 889.58k ) Number of downloads: 1981


--------------------
Renault W209/R129/Symbol M113/K9K 702
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai2005
post 26 Feb 2016, 23:01
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 11 July 15




Chiar si la pret de Talisman te-ai astepta sa nu vezi tabla aia goala acolo. Cam jenant. Ma intreb care or fi fost motivele pt care au ales sa lase asa.

This post has been edited by mihai2005: 26 Feb 2016, 23:01


--------------------
Honda Civic Type R GT 2019 - nr 1234
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreist
post 26 Feb 2016, 23:21
Post #22


betiv fumator consumator de porc


Group: Members
Posts: 819
Joined: 24 November 14




toti producatorii merg pe ideea "nu se vede", unde nu se vede o sa ai surprize si la S-Klass, 7 Series daca te uiti la ele atent.

This post has been edited by andreist: 26 Feb 2016, 23:37


--------------------
Renault W209/R129/Symbol M113/K9K 702
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
glaser
post 27 Feb 2016, 01:08
Post #23


rulăr


Group: Members
Posts: 215
Joined: 7 April 10
From: in your mind




Am facut si eu test-drive cu Talisman varianta Intense, 1.6 dci 160hp cutie automata (cred ca e standard in echiparea asta?). Ce am testat eu, cu HUD, 4Control, scaune de piele incalzite, ventilate, cu masaj si toate nebuniile care se pot pune pe ea mai putin trapa avea un pret de vinzare de 35k euro.

In scurta mea experienta cu noul model, mi-am dat seama ca imi place cum arata (dpmdv mai bine ca Mondeo si Passat), e imensa, extrem de confortabila si agila, insonorizata peste ce a oferit Renault pina acum, dar:

- cutia automata e foarte lenta, chiar si in modul sport (daca e cineva pe aici care a condus un C Class automat modelul 2007, e cam pe acolo - schimba greu la kickdown)
-HUD-ul e fain, dar daca te misti in scaun nu se mai vede toata imaginea (trebuie o pozitie fixa)
-ceasurile de bord mi se par prea mici pentru clasa ei (poate asa e moda, dar eu prefer oricind un bord mai lat, decit inghesuiala asta de pe Talisman)

All in all, e o masina cinstita (la banii astia iei entry level de la Merc, Audi sau BMW) pe care as lua-o daca as vrea o masina de familie/executive sedan, sigura si confortabila. Momentan astept Alpin-ul, poate merge treaba bine si la anul il prezint la Jurnal de bord tongue.gif



Attached thumbnail(s)
2016_02_25_13.52.52.jpg ( Size: 219.66k ) Number of downloads: 517
2016_02_25_13.53.01.jpg ( Size: 251.02k ) Number of downloads: 357
2016_02_25_13.53.36.jpg ( Size: 180.75k ) Number of downloads: 354
2016_02_25_13.54.43.jpg ( Size: 145.47k ) Number of downloads: 346
2016_02_25_13.54.49.jpg ( Size: 136.04k ) Number of downloads: 338
2016_02_25_13.54.56.jpg ( Size: 134.52k ) Number of downloads: 380
2016_02_25_14.09.33.jpg ( Size: 358.4k ) Number of downloads: 356
2016_02_25_14.10.01.jpg ( Size: 197.72k ) Number of downloads: 328
2016_02_25_14.11.20.jpg ( Size: 139.87k ) Number of downloads: 329
2016_02_25_14.11.40.jpg ( Size: 207.34k ) Number of downloads: 323
2016_02_25_14.18.06.jpg ( Size: 109.29k ) Number of downloads: 352
2016_02_25_14.20.15.jpg ( Size: 181.33k ) Number of downloads: 347
2016_02_25_14.22.49.jpg ( Size: 172.49k ) Number of downloads: 366


--------------------
Renault Laguna 2 2005 - IS-xx-WXP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai2005
post 27 Feb 2016, 09:24
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 11 July 15




QUOTE(andreist @ 26 Feb 2016, 23:21)
toti producatorii merg pe ideea "nu se vede", unde nu se vede o sa ai surprize si la S-Klass, 7 Series daca te uiti la ele atent.
*


Interesant motivul. De-acum o sa fiu mai atent la zonele astea mai ascunse. Nu mi-a dat prin minte sa ma uit la asa ceva pana acum. La fel cred ca si multora smile.gif


--------------------
Honda Civic Type R GT 2019 - nr 1234
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_j_teo
post 27 Feb 2016, 10:15
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 626
Joined: 16 July 06




Aveti un filmulet unde se vede ca solutia portbagajul ieftin facut este aplicata si la un Mercedes clasa C o masina de peste 40.000 de euro . De la minutul 14 incepe prezentarea portbagajului

http://www.turatii.ro/2015/11/02/mercedes-...bluetec-4matic/


--------------------
Skoda Octavia 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
textex
post 27 Feb 2016, 10:42
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 3 March 09




Sunt fost posesor de Laguna 3 2008 si Mazda 6 2014.
Sunt interesat, in principiu, de Talisman. Dupa ce am parcurs niste materiale video, am zis sa o si vad pe viu. N-am facut inca drive test, dar am fost la Serus pe centura, unde este expusa.
Din pacate, m-am cam dezumflat, din urmatoarele motive:
1. Tapiteria din piele a modelului expus era jalnica: multe cute si zone largi, atat la scaune cat si la bancheta, parca nu era pe masura. Sa fie vorba de rebuturile pe care le pun pe masinile de Europa de Est sau se labarteaza de la masaj/ventilatie? In orice caz, daca as comanda si ar veni in halul respectiv, as refuza-o. Sunt foarte atent la tapiterie, deoarece la Laguna 3 scaunul a capatat crapaturi in "piele" dupa 60000 km (desi de la service spuneau ca in general clientii vin cu problema respectiva la 30000 km). Cat despre rebuturile pt Europa de Est, la Laguna 3 am primit cauciucuri GoodYear Excellence 3 deformate din fabrica, era imposibila centrarea lor, parca mergeai pe cuburi.
2. Lipsa de flexibilitate (cel putin momentan) in configurarea masinii. Nu poti sa pui motorul de 200 cai decat pe acel Intense cu tapiterie din piele (care nu e piele nici in vise - aviz amatorilor, si nu doar la Renault).
3. Vizibilitatea jalnica prin parbriz - acelasi lucru ca la Mazda 6. Parbrizul este inclinat, iar zona oglinzii retrovizoare si a capacului senzorilor ocupa un spatiu imens din campul vizual.
4. Ca si la Mazda 6, din cauza design-ului, o senzatie de claustrofobie si nenumarate unghiuri moarte, cel putin pentru persoane de peste 1,85 m.

Am sa merg si la drive-test, sper sincer sa imi schimb aceste impresii initiale.

Masina mi se pare scumpa, Mazda 6 diesel 175 CP, cutie manuala, echipare Top Revolution a fost 28500. Sunt convins ca sunt chestii in plus la Renault, dar in categoria jucarele / briz-briz. Talisman mi se pare submotorizat, nu poti veni pe o limuzina confortabila cu capacitati de 1,5 / 1,6 si sa te bazezi pe turatii inalte, ca nu suntem la Logan. Trebuie sa poti oferi si motoare mai mari, pentru cei care tin la confort si putere.



M-am uitat pe site-ul acela din Germania, recomandat mai sus: http://juetten-koolen.de/CM/DE/fahrzeuge/e...ils?autoid=1927
Nebun sa fii sa iti iei masina din Romania. Teoria e verificata de mine in octombrie, am luat Mitsubishi L200 2015 0km de la Passau cu 8000 euro mai putin decat in Romania.

Atasez o poza copiata de pe topicul cu preturi. E facuta la Serus, la masina despre care vorbeam. Vedeti la scaunul din dreapta cum arata tapiteria (sezut).

This post has been edited by textex: 27 Feb 2016, 11:08

Attached thumbnail(s)
20160211_102328.jpg ( Size: 835.82k ) Number of downloads: 501


--------------------
Mitsubishi L200 2015 Diamant Edition - B 22 TEX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreist
post 27 Feb 2016, 14:41
Post #27


betiv fumator consumator de porc


Group: Members
Posts: 819
Joined: 24 November 14




Cutia automata este medie, raspunde ca si la alte masini, in mod normal nu trece/schimba la 3500rpm, consum dupa mers zvelt ±200km 6.8. Acceleratia nu te da pe spate, se misca ca o masina normala dar atrage multe priviri si intrebari. Pe mod manual e alta mancare de peste, cred ca din cauza celor 2 turbini raspunde instant si se comporta intradevar ca o masina de 160hp, tare sunt curios daca o sa vedem cu o cutie manuala.

This post has been edited by andreist: 27 Feb 2016, 14:44


--------------------
Renault W209/R129/Symbol M113/K9K 702
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai2005
post 27 Feb 2016, 14:44
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 11 July 15




QUOTE(glaser @ 27 Feb 2016, 01:08)
Momentan astept Alpin-ul, poate merge treaba bine si la anul il prezint la Jurnal de bord tongue.gif
*


Pe Alpin il astept si eu, dar depinde de pret. Se pare ca va fi ca pret peste 40k. Daca trece de 50 se apropie deja de teritoriul Porsche Cayman/Boxter/718 si lucrurile se complica.


<span class='edit'>27 Feb 2016, 15:04:</span>
QUOTE(textex @ 27 Feb 2016, 10:42)
Sunt fost posesor de Laguna 3 2008 si Mazda 6 2014.
Sunt interesat, in principiu, de Talisman. Dupa ce am parcurs niste materiale video, am zis sa o si vad pe viu. N-am facut inca drive test, dar am fost la Serus pe centura, unde este expusa.
Din pacate, m-am cam dezumflat, din urmatoarele motive:
1. Tapiteria din piele a modelului expus era jalnica: multe cute si zone largi, atat la scaune cat si la bancheta, parca nu era pe masura. Sa fie vorba de rebuturile pe care le pun pe masinile de Europa de Est sau se labarteaza de la masaj/ventilatie? In orice caz, daca as comanda si ar veni in halul respectiv, as refuza-o. Sunt foarte atent la tapiterie, deoarece la Laguna 3 scaunul a capatat crapaturi in "piele" dupa 60000 km (desi de la service spuneau ca in general clientii vin cu problema respectiva la 30000 km). Cat despre rebuturile pt Europa de Est, la Laguna 3 am primit cauciucuri GoodYear Excellence 3 deformate din fabrica, era imposibila centrarea lor, parca mergeai pe cuburi.
2. Lipsa de flexibilitate (cel putin momentan) in configurarea masinii. Nu poti sa pui motorul de 200 cai decat pe acel Intense cu tapiterie din piele (care nu e piele nici in vise - aviz amatorilor, si nu doar la Renault).
3. Vizibilitatea jalnica prin parbriz - acelasi lucru ca la Mazda 6. Parbrizul este inclinat, iar zona oglinzii retrovizoare si a capacului senzorilor ocupa un spatiu imens din campul vizual.
4. Ca si la Mazda 6, din cauza design-ului, o senzatie de claustrofobie si nenumarate unghiuri moarte, cel putin pentru persoane de peste 1,85 m.

Am sa merg si la drive-test, sper sincer sa imi schimb aceste impresii initiale.

Masina mi se pare scumpa, Mazda 6 diesel 175 CP, cutie manuala, echipare Top Revolution a fost 28500. Sunt convins ca sunt chestii in plus la Renault, dar in categoria jucarele / briz-briz. Talisman mi se pare submotorizat, nu poti veni pe o limuzina confortabila cu capacitati de 1,5 / 1,6 si sa te bazezi pe turatii inalte, ca nu suntem la Logan. Trebuie sa poti oferi si motoare mai mari, pentru cei care tin la confort si putere.
M-am uitat pe site-ul acela din Germania, recomandat mai sus: http://juetten-koolen.de/CM/DE/fahrzeuge/e...ils?autoid=1927
Nebun sa fii sa iti iei masina din Romania. Teoria e verificata de mine in octombrie, am luat Mitsubishi L200 2015 0km de la Passau cu 8000 euro mai putin decat in Romania.

Atasez o poza copiata de pe topicul cu preturi. E facuta la Serus, la masina despre care vorbeam. Vedeti la scaunul din dreapta cum arata tapiteria (sezut).
*



1. arata intr-adevar nasol. Pe nici un modelel vazut de mine la dealer in Belgia nu am remarcat asa ceva. Doar in spatar, usor, pb din cauza masajului. Nici eu nu as accepta sa mi se livreze asa ceva. Mare parte din pielea din comert (pantofi, genti, geci, huse scaune) este de tip "split leather". Asta inseamna ca se desprind mai multe straturi(2,3) din aceeasi piele. Ca urmare fibrele sunt rupte si "foaia" respectiva nu mai are aceeasi rezistenta la tensiune, abraziune. Recunosti cel mai usor aceasta piele split prin faptul ca e foarte subtire. Un alt factor care contribuie la crapare e caldura. Uleiurile si apa se evapora din ea iar fibrele devin casante.

2. se poate verifica usor daca e piele, luand o aschie de pe la muchii si incercand sa o arzi. Sinteticul arde rapid cu miros caracteristic. Chiar si ochiometric iti dai seama imediat vazand structura materialului.

4. am testat o Talisman si Mazda 6 facelift 2015 la cateva zile distanta. Talisman e clar mai spatios in habitaclu. Spatiu mai mult in partea de sus a cabinei.

Da motoare slabute si config rigide. Daca ar remedia cele cateva probleme ar fi extraordinara.

This post has been edited by mihai2005: 27 Feb 2016, 15:13


--------------------
Honda Civic Type R GT 2019 - nr 1234
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 27 Feb 2016, 17:49
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(textex @ 27 Feb 2016, 11:42)
Talisman mi se pare submotorizat, nu poti veni pe o limuzina confortabila cu capacitati de 1,5 / 1,6 si sa te bazezi pe turatii inalte, ca nu suntem la Logan.
*


Nu are nicio treaba capacitatea cilindrica. 1.6 TCe 200CP si 1.6 dCi 160CP sunt foarte OK.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
textex
post 27 Feb 2016, 18:12
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 3 March 09




QUOTE(centurion @ 27 Feb 2016, 17:49)
Nu are nicio treaba capacitatea cilindrica. 1.6 TCe 200CP si 1.6 dCi 160CP sunt foarte OK.
*



Ce-mi plac mie afirmatiile astea, la sigur, de la experti.

Puterea = cuplu x turatie.
Cuplul este proportional, in general, cu capacitatea cilindrica. Adica este evident ca un motor de capacitate cilindrica mare are un cuplu superior, desi s-au facut progrese importante - 1,6dci are 380 Nm. In traducere vei obtine puterea aceea "foarte OK" la turatii mari, iar turatiile mari nu au legatura cu limuzina confortabila. Vitezele si regimurile de mers la care dau ei consumul mi se pare ca tin de anii 80, mai ales la astfel de masini. In afara de consumul in oras, ma intereseaza mai degraba consumul si regimul de turatii la 150 km/h, unde trebuie sa am si rezerva de putere si turatie redusa, ca sa calatoresc confortabil.
Altfel de ce nu punem motoarele de motocicleta pe masini, ca au cai multi (la 10000 ture)?
Sunt binevenite motoarele mici, au publicul lor, insa trebuie sa dai si variante pentru cei care vor mai mult. Luati, de exemplu, gama de motorizari de la Mondeo, acolo ai de unde sa alegi. Nu mai zic de pret, AWD ...


--------------------
Mitsubishi L200 2015 Diamant Edition - B 22 TEX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
50 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:59
Dacia