Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

414 Pages « < 289 290 291 292 293 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Accidente, Cu Renault si nu numai, ale noastre sau ale altora

cj98czh
post 21 Jun 2019, 19:45
Post #8701


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.852
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




cum sa mergi cu 70 pe Oradea-Cj? 😃

eu nici in localitati nu o las sub 90 daca nu este aglomerat ... inafara un pic sub limita de luat permisul ... deci legal ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 21 Jun 2019, 19:48
Post #8702


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Poate nu putea mai vartos... Era ceva Fiat Ducato de-ala mai vechiut...


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 21 Jun 2019, 20:00
Post #8703


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti






--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 21 Jun 2019, 21:23
Post #8704


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Sa speram ca a rămas destul din el pentru donare de organe.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia_boris
post 21 Jun 2019, 21:33
Post #8705


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




N u fi rau..Amai fost unul si mai tragic pe Calea Mosilor.. sad.gif


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 21 Jun 2019, 21:41
Post #8706


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




In principiu nu doresc moartea nimănui. Dar motocicliștii romani sunt esența a ce e mai urat în comportamentul romanului în trafic. Iar dacă li se pare ca i-ai lezat în vreun fel se comporta de parca tu le-ai pus viata în pericol și nu comportamentul lor în trafic. Animalul din articol a depășit toată coloana și s-a înfipt în mașina care a dat prioritate unui pieton, ceea ce el nu a prevazut pentru ca ei oricum cred ca toată lumea trebuie sa le dea lor prioritate. Asa ca, unul mai puțin în trafic înseamnă un pericol în minus pentru cei din jur.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia_boris
post 21 Jun 2019, 22:02
Post #8707


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




Eu stiu ce spui tu dar cu cat mai multi ei cu atat mai putine masini.Desigur,ca si in cazul soferilor,au si ei cocalarii lor..


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 21 Jun 2019, 22:07
Post #8708


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Bineînțeles. Numai ca șoferii cocalari nu au pretenții de tratament special și nici nu umbla în haită.

This post has been edited by D-Ice: 21 Jun 2019, 22:08


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 21 Jun 2019, 22:31
Post #8709


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Mă faci să rad. Ia orice "club" auto și ai să vezi. Nu zic de rcr, sau altele cu medie mare de vârstă.

Nu înțeleg cum s-a înfipt daca a depășit coloana așa fulgerător. Și înainte să dați cu pietre, gândiți-va că in treapta a 3a îți trebuie doar 3-4 secunde cu gazul deschis sa ajungi la 130. Poate fi un moment de "extaz" și te trezești într-o situație din asta. A nu se înțelege că îi caut justificare, dar nici ce se întâmplă aici, sau in reportaj.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lampard
post 21 Jun 2019, 22:48
Post #8710


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.400
Joined: 7 April 13
From: ARAD






--------------------
renault laguna 2003 expression,1.9dci,107cp - AR 69 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 21 Jun 2019, 23:05
Post #8711


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




E fix o pagina inainte dry.gif


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 21 Jun 2019, 23:13
Post #8712


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




QUOTE(MuciX @ 21 Jun 2019, 23:31)
Mă faci să rad. Ia orice "club" auto și ai să vezi. Nu zic de rcr, sau altele cu medie mare de vârstă.

Nu înțeleg cum s-a înfipt daca a depășit coloana așa fulgerător. Și înainte să dați cu pietre, gândiți-va că in treapta a 3a îți trebuie doar 3-4 secunde cu gazul deschis sa ajungi la 130. Poate fi un moment de "extaz" și te trezești într-o situație din asta. A nu se înțelege că îi caut justificare, dar nici ce se întâmplă aici, sau in reportaj.
*


Dacă in fata lui te aflai tu sau cineva drag nu ii găseai scuze pentru "extaz". Dacă nu poți controla "extazul" pe motor și ajungi la 130 la trecerea de pietoni, da foc la motor și mergi cu taxiul.
Am văzut un asemenea moment de extaz în fata mea când un tâmpit pe motor a plecat în urlet de motor de la semafor și s-a înfipt în laterala unui Cielo de l-a pivotat cu fața la 90 de grade. Și Cielo e destul de greu pe față. Extaziatul și-a luat zborul de pe motor, s-a dat peste cap și a plonjat pe asfalt, după care a început sa se zbată ca o gaina fără cap. Bafta lui e ca în momentul acela trecea o salvare fără pacient și i-a dat primul ajutor, după care l-a dus la spital. Nu mai știu ce s-a ales de el după.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 22 Jun 2019, 07:09
Post #8713


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




D-Ice, am vazut din postarile dumneata ca incerci sa fii strict si corect, la litera legii cum s-ar spune, dar oamenii nu sunt roboti. Sau ma rog, poate esti tu un om mai bun decat mine.

Eu recunosc, sunt mai corect in scris decat in trafic. Poate mi-oi lua-o si eu intr-o zi, ma tem.

Poate ca daca pe mobra se afla vreun nepot de-al dumitale i se puteau gasi niste scuze. Dar cum nu este cazul si nici nu va fi, atunci este perfect acceptabil sa descriem convulsiile folosind " a început sa se zbată ca o gaina fără cap".

Ce inceram sa zic mai sus e ca intr-o masina relativ normala iti trebuie "commitment" sa fii dobitoc, trebuie sa amesteci putin in mamaliga, sa o calci la fund secunde bune, ai timp sa te ragzandesti, pe mobra, desi esti constient ce poate face, e mai usor sa ajungi intr-o situatie din care nu stii cum sa iesi.

Poate ca si ala de care zici tu era baiat bun in ochii ma-sii. Poate si de el le era drag vecinilor ca dadea mereu buna ziua. Just saying.

O zi buna iti doresc. Ma duc sa ma plimb cu mobra de 48 de cai.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 22 Jun 2019, 07:48
Post #8714


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




D-Ice, parcă mi-ai citit gîndurie. Nu cred c-aș fi putut s-o spun mai bine. imbratisare.gif
Să-i vezi ce furioși și agresivi sînt cînd vor să se strecoare printre mașini și n-au loc... Dacă încerci să-i ajuți, strîngînd oglinzile sau dîndu-te cîțiva centimetri în lateral, e OK, dar ferească sfîntul să nu faci asta, să vezi ce ambalări de motoare, ce pumni fluturați prin aer... De parcă ar fi ambulanțe și ai fi obligat să te dai de ceasul morții să le faci loc. Strecuratul printre șirurile de mașini e dreptul lor divin. rolleyes.gif

This post has been edited by VladSoare: 22 Jun 2019, 07:57


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 22 Jun 2019, 08:37
Post #8715


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Acum, desi zic mereu sa nu generalizam, putem face un pattern al idiotului pe doua roti, care se cam pliaza pe tiparul descris de colegul nostru. Am tot respectul si ii ajut pe cei cu mobre care nu sfideaza si nu asteapta pomana in trafic, care merg in ritm cu traficul si nu se asteapta la pomana, doar ca sunt "defavorizati". Specimenele in discutie aici nu intra in aceasta categorie. Sunt curios cine, cum si cand il va despagubi pe cel cu Passatul in care a intrat zburaorul pe doua roti...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 22 Jun 2019, 08:50
Post #8716


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Are sens sa va zic ca eu stau cu motorul la stop pe banda mea? Mai sunt unii care vor sa imi faca loc si le fac semn si eu ca nu e cazul. Astept. La fel, nici eu cand sunt la volan nu ma trag de pe banda mea sa ii fac loc. Probabil de aia am usa zgariata de sapt trecuta iar boul cu moto are dosar penal.
Sa nu uit: eu cu motocicleta mai in we si in drumuri pe la munte. Peisaje,chestii. In Bucuresti si cu motorul si cu scuterul nu prea mai e o smecherie.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 22 Jun 2019, 09:55
Post #8717


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




@mucix. Descrierea a fost foarte corecta: fix ca o găină fără cap se zbătea. Asta e, și-a făcut-o cu mana lui. Era primul la semafor, a plecat ca la curse cu motorul ambalat la maxim, a schimbat-o pe a doua, mai mult ca sigur ca în 100m avea peste 100km/h. In fata lui erau 3 benzi libere, nu l-a deranjat nimeni, el s-a dus glonț spre ala cu Cielo. Și dacă îmi era ruda și dacă nu imi era, tot așa intra în ala. Nu a fost nici ceasul rău, nici pisica neagra, pur și simplu asta înțelegea el din plimbatul pe motor. Și cum este un oraș relativ mic și nu sunt asa mulți motocicliști, pot sa îți spun că de atunci, și au trecut ceva ani, asta fac ei noapte de noapte, din mai până în octombrie. Și au mai fost accidente dar dacă pe ei nu ii interesează de pielea lor, de ce m-ar interesa pe mine? Dacă tu te plimbi responsabil pe motorul tău de 48 de cai, bravo ție! up.gif
Și eu le fac loc pentru ca sunt conștient ca sunt mult mai expuși decât mine. Dar dacă eu vreau sa schimb banda și semnalizez din timp, iar când trag de volan cu ochii în oglinda sa vad dacă nu vine cineva și îl vad ca țâșnește de pe banda mea și trece pe lângă mine și gesticulează ca plm el are motor și demaraj, îmi bag pl în neamul lui de donator, plm vezi ca semnalizez și trag ușor de volan, de ce te bagi tu pe lângă mine și bordură sa îmi arăți ca ai mobilitate și demaraj, ca eu poate intru în pușcărie ca nu a văzut nimeni manevra ta de inconștient, dar tu sigur intri în cimitir.

This post has been edited by D-Ice: 22 Jun 2019, 09:57


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 22 Jun 2019, 10:11
Post #8718


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti






--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 22 Jun 2019, 12:47
Post #8719


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Solon, tot respectul. up.gif
Păcat că ești în minoritate. sad.gif

Eu le fac loc cînd pot, uneori chiar pliez oglinzile, dar numai dacă văd că au bun simț și stau cuminți la locul lor. Dacă încep să ambaleze motorul lîngă geamul meu, sau să facă semne disperate spre mine, îi las să fiarbă. 243.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 22 Jun 2019, 13:27
Post #8720


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(D-Ice @ 22 Jun 2019, 09:55)
Și eu le fac loc pentru ca sunt conștient ca sunt mult mai expuși decât mine. Dar dacă eu  vreau sa schimb banda și semnalizez din timp, iar când trag de volan cu ochii în oglinda sa vad dacă nu vine cineva și îl vad ca țâșnește de pe banda mea și trece pe lângă mine și gesticulează ca plm el are motor și demaraj, îmi bag pl în neamul lui de donator, plm vezi ca semnalizez și trag ușor de volan, de ce te bagi tu pe lângă mine și bordură sa îmi arăți ca ai mobilitate și demaraj, ca eu poate intru în pușcărie ca nu a văzut nimeni manevra ta de inconștient, dar tu sigur intri în cimitir.
*


Desigur, nu vorbim de extreme. Sunt perfect de acord.

Ziceam doar că în cazul asta cine știe ce a fost in capul lui, cumva îmi pare departe de cum e descris în reportaj. Poate mă înșel.

Acum sunt la o tura cu niste nemți. Vreo 15 mobre. Ai dracu daca am depășit vreo mașină. S-a așteptat în urma lor pe drumurile cu o banda pe sens.

M-au uns pe suflet cum mergeau.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 22 Jun 2019, 15:47
Post #8721


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Nemtii nu e un standard...am auzit ca fac secs doar miercurea...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 22 Jun 2019, 19:15
Post #8722


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Eu am scăpat. Cu mine n-au făcut deloc.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 22 Jun 2019, 21:47
Post #8723


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Pai inteleg ca ati fost sambata... radmasa.gif dar nu la aia ma refeream eu, ci in general, ca nu sunt de luat drept etalon...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 23 Jun 2019, 07:59
Post #8724


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Germania e singura țară în care am văzut cu ochii mei bicicliștii stînd la semafor. up.gif
Vreau să zic majoritatea bicicliștilor, nu doar cîte unul-doi lunea și joia.

This post has been edited by VladSoare: 23 Jun 2019, 08:01


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 23 Jun 2019, 08:33
Post #8725


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




E rau cu bicicletei aici. Majoritatea nu știu să meargă, altora nu le pasă că încurcă și mai sunt vreo câțiva ok. Pietonii nju știu să meargă pe trotuar cu banda de bicicliști și intră mereu peste ei, deci nu pot merge cursiv și uite tot așa.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 23 Jun 2019, 08:56
Post #8726


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Eu aștept la semafor când sunt pe bicicletă pentru ca nu am chef de cap spart sau maini/picioare rupte.
Pistele de bicicleta pe trotuar sunt cel mai mare bullshit, pietonii intra pe ele pentru ca le-au luat din trotuar iar copiii aleargă de colo-colo și sunt imprevizibili. La fel și cățeii scoși la plimbare. Prefer parcul sau drumurile de pământ din jurul orașului.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 23 Jun 2019, 09:16
Post #8727


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Vorbim de trotuar aproape cat o banda auto. E loc, doar că lumea nu înțelege de ce sunt pavate diferit cele 2 părți.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 23 Jun 2019, 11:22
Post #8728


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Ce se întâmplă dacă un biciclist dă peste un pieton și-l avariază? Pe banda de bicicliști, evident?


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 23 Jun 2019, 15:31
Post #8729


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Probabil ca răspunde penal si/sau civil.

This post has been edited by D-Ice: 23 Jun 2019, 16:01


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 23 Jun 2019, 15:40
Post #8730


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.852
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




penal nu are de ce ca pietonul nu avea ce sa caute pe pista ... civil poate daca il da ala in judecata ... dar slabe sanse sa castige ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
414 Pages « < 289 290 291 292 293 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 08:09
Dacia