Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Posesorilor/cunoscatorilor de Laguna: pareri +/-

the_linu
post 10 Dec 2004, 13:53
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 13 September 04
From: Cluj-Napoca




Va rog frumos, voi cei care detineti sau cunoasteti aceasta masina sa-mi scrieti impresiile voastre pozitive si negative legate de Laguna II.
Ce spuneti de Laguna II Authentique 1,8 16v ?

Multumesc in avans.


--------------------
... parerea mea ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Forte
post 15 Dec 2004, 13:35
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 1 August 02
From: Constanta




Eu sunt indragostit de masina mea! Poti citi mai jos despre experientele legate de cumpararea si intretinerea masinii mele.

Este vorba de o masina noua sau un sh?


--------------------
Renault Laguna2 2.0 16v 2002, Privillege - CT-23-FRT
Ex-posesor de DSN Clima Sept.2002, Jante 14"Alessio. Am vandut-o la 40kkm cu 3300Euro si este inmatriculata cu B-xx-GMC.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_linu
post 24 Dec 2004, 00:26
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 13 September 04
From: Cluj-Napoca




Pai ... noua. Dar nu o am :cry: ci as dori ! Adica io ma intrebam:
intre un M2 cu ESP+clima+scaune-incalzite si cea mai ieftina Laguna 2, ce sa fie ? biggrin.gif


--------------------
... parerea mea ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 27 Dec 2004, 18:31
Post #4


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




depinde ce doreshti de la o mashina..
eu am ajuns la concluzia ca mai bine ceva mai mic shi cu multe dotari decat ceva mai mare shi chel..
bine...acuma M2 numai mica nu e.. :wink:

din auzite, laguna 2 a avut mai multe probleme decat laguna 1 phase 2, adica dupa sept 1998, cand a primit noi motoare cu 16V shi alte briz-brizuri..
despre L1 phase 2, pot sa'tzi spun despre motorul de 1.8 16V ca e super ok. exact mashina asta o are unchiu'meu, din decembrie '98.. in 6 ani a avut doar un bec de pozitzie ars.. deci ash zice k e fiabila... smile.gif


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mtest
post 25 Jan 2005, 23:12
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 24 June 04




Eu am un 2.2dCI; 1 an si 2 luni, 60K km.
Am patzit odata pe Transfagarasean ca mi s-a desfacut nu stiu ce furtunas de alimentare la common rail si pe undeva prin Avrig am ramas fara motorina. A fost o istorie intreaga... Partea proasta e ca mai stiu pe cineva care a patit la fel.
Pe acelasi drum, mi-a picat tzeava dintre catalizator si toba de esapament; se poate c-am mai mers eu pe drumuri naspa dar... eh, am tarait-o pana in prima benzinarie, unde am agatat-o cu sarma (deh, m-a ajutat un proprietar de dacie biggrin.gif ).
Sa nu uit, am schimbat un simering ca pierdeam ulei; au vazut-o in service ca pierde (eu n-am observat nimic) si au vrut bani. Cand am venit cu ea fiindca pierdea ulei pe indicatorul de bord au facut-o pe garantzie. Oricum, de treaba cei de la IPSO; cel putin atata vreme cat cumperi de la ei piese pe CASCO/garantie.

Altfel o super masina. Totusi, consuma prea mult zic eu: 12 in oras, 7.7 in afara, si asta daca merg calm. Daca o calc in afara poate ajunge peste 8.2; fara autostrada ca acolo poti merge cu pedala in blana si sari de 12... Am vazut ca unora le consuma mult mai putin; am incercat sa vorbesc cu cei de la IPSO (stiu foarte sigur ca se poate regla consumul si tot felul de parametri dintr-un meniu de pe bord - iti trebuie doar codul) dar prefera sa faca pe prostii.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno-doru
post 25 Feb 2005, 09:15
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 10 February 05




PLUS

Parerea mea este ca sunt masini foarte bune si reusite atit tehnic cit si stilistic.Chiar si phase 1 este o forma actuala si are un bot deosebit de atractiv / agresiv.
Este o masina solida ca un tanc,are o stabilitate de neegalat si un confort de invidiat .
Laguna mea are culoarea negru metalizat si ii sta extraordinar ,dindu-i o alura de masina de lux.Cu jenti adevarate,consider ca Laguna 1 inca poate concura cu succes orice masina de pe piata actuala.
MINUS
Evident,motorizarile sunt depasite (cel putin la 8 valve,indiferent de cilindree),iar francezul daca nu seamana putin cu nea Vasile de la Mioveni,nu e sanatos.Ma refer unele aspecte de montaj in usi (incuietori)chedere care scapa apa la usile din spate(la mine nu e cazul,dar cunosc alte persoane cu aceasta problema),vopseaua aplicata pe plasticele negre ale bordului si consolei (usa cass,pormonede,scrumiere etc.)

pont :
OFF TOPIC :Cutia de la 1.8 8 V (JB3 )se potriveste la 2.0 8V (JC5)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 11:15
Dacia