Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Schimbare Capace Axe Cu Came La Revizie 60.000

mihai
post 13 May 2005, 09:31
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 10 December 03




Salut,

Am de facut revizia de 60.000 Km (Megane I 1.6 16V) adica motor K4M si mi-au zis ca la schimbarea kitului de distributie trebiue schimbate si capacele de la axa cu came (?)
Ati mai auzit asa ceva? Ca eu nu am mai auzit de asa o nazbatie pana acum.

Multumesc,

Mihai


--------------------
Laguna 3 Break 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel_t
post 13 May 2005, 09:41
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.174
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Da Mihai, am auzit si mai mult asa am si facut (la vechiul Megane I Classic) se schimba acele capace pt ca se scot si se baga in locul lor niste opritoare, piedici nu stiu exact cum sa le zic, care impiedica sa se miste axele cu came de la locul lor, adica sa nu se invarta din pozitia in care au fost puse ca sa se schimbe cureaua si rolele. Nu te speria e absolut normal, la mine pe langa aceasta blocare mecanica a axelor cu came au mai dat si cu pasta corectoare ca sa marcheze pozitia lor in caz de Doamne fereste (se lasa cu supape indoite si pistoane bune de fier vechi). Si era sa uit se schimba pt ca la scotere se distrug si nu mai etanseaza. Oricum sunt ieftine 300.000-400.000 lei.


--------------------
Honda Accord 2.2 i-CTDi EX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 13 May 2005, 09:51
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




In mod normal se schimba numai garniturile de la acel capac. Si da, este normal, pentru ca orice garnitura este de unica folosinta.
S-ar putea ca la Renault sa nu aiba garnitura, ci etansarea sa fie facuta de capacul insusi (nu stiu cum e, ca n-am vazut niciodata), caz in care e normal sa schimbi capacul.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 13 May 2005, 10:00
Post #4


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Eu stiu ca sunt si garnituri ...


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel_t
post 13 May 2005, 10:03
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.174
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Din cate imi aduc eu aminte Vlad cand au scos capacele sau stricat, indoit, si nu mai puteau fi refolosite, plus ca acea garnitura era lipita de capac.
Edit: probabil daca foloseau ceva pasta de etansare se puteau refolosi dar la cat costa nu se merita, trebuie sa ne dezobisnuim de "a mai lega cu sarma" ca pe vremuri" intelegi ce vreau sa zic, nu?


--------------------
Honda Accord 2.2 i-CTDi EX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 13 May 2005, 10:07
Post #6


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Cred ca pasta nu rezista la presiunea, temperatura si uleiul de acolo ... asa de bine ca o garnitura ... asa cred eu


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 13 May 2005, 10:11
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Nu, chestia cu pasta n-as face-o la masina mea. smile.gif
Ma surprinde insa ca s-a stricat capacul cind a fost demontat. Era din plastic, sau era din tabla foarte subtire, sau care era problema lui?


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 13 May 2005, 10:16
Post #8


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Exista posibilitatea sa nu se fi stricat deloc, dar teoria este ca daca ai scos ceva pus din fabrica de la locul lui nu prea mai intra corect la loc ... adica daca s-a deformat putin sau ceva de acest gen ... si decat sa cerceteze mai primesc si un banut si pun si un capac "perfect" la loc ...


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 13 May 2005, 10:20
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




No, pai daca ar fi asa, ar insemna ca si galeria de admisie o schimbi la prima demontare, si aia de evacuare, si baia de ulei daca o dai vreodata jos o schimbi, si injectoarele le schimbi in loc sa le cureti (pentru ca trebuie sa le scoti ca sa le cureti), etc. Socul demontarii si remontarii trebuie preluat de garnitura, sau o-ring, sau orice altceva de genul asta. Nu prea cred.
Cornel spune ca acel capac chiar s-a stricat la demontare, nu spune ca l-ar fi schimbat doar asa, "just in case".


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 13 May 2005, 10:25
Post #10


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Pai da dar a vazut acel capac sticat la demontare ? am vazut la alt motor asa ceva si mai sunt unele si mai mici si mai mari depinde de constructie si unele nu se lasa scoase decat daca sunt lovite putin pe lateral cu un ciocan de lemn sau cauciuc ca sa iasa si atunci se pot deforma ... asta incercam sa zic.

Oricum si la galerii ca sa fie bine se inlocuiesc inelele de prindere si se pune din nou silicon la evacuare la imbinarea dintre tevi, la baia de ulei daca vrei sa faci o treaba buna schimbi garnitura de la baie si asa mai departe ...


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel_t
post 13 May 2005, 11:19
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.174
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(VladSoare @ May 13 2005, 10:11 AM)
Nu, chestia cu pasta n-as face-o la masina mea. smile.gif
Ma surprinde insa ca s-a stricat capacul cind a fost demontat. Era din plastic, sau era din tabla foarte subtire, sau care era problema lui?

Din cate imi aduc aminte e dintr-un material moale, nu mai stiu, sper sa nu ma insel dar parca era plastic, si intra prin presare fortat, iar la scotere se baga o surubeltina intre marginea lui si chiulasa si se scoate fortand marginile de aia au loc deformari mecanice asupra capacului si nu se mai poate refolosi. Are rol de etansare sa nu iasa ulei pe acolo, nu este si presiune. O-ringul era parca lipit pe partea interioara a capaculu, cum ziceam cu ceva pasta de etanshare 100% merge, dar costa f putin capacele de aia nu se merita. Cred ca sigur era plastic ca si rolele intinzatoare biggrin.gif, de fapt se poate verifica la orice 1,6 16v sunt pe partea dreapta a chiulasei, si se vad.


--------------------
Honda Accord 2.2 i-CTDi EX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 09:57
Dacia