Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

CLIO 4 RS, Recomandare achizitie

BadeaT
post 14 Feb 2020, 14:52
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 14 February 18
From: Bucuresti




Salutare,

De cateva saptamani ma bate gandul sa imi achizitionez un Clio 4 RS, varianta Sport, 200 cp.
As avea nevoie de cateva sfaturi de la voi, daca se poate :

1. Va fi a doua masina, utilizata zilnic in oras, in care mi-as dori sa transport si un eventual bebe(ma gandesc la viitor:)), cat de cat confortabila, cu 4 usi si automata. De asta m-am oprit la modelul cu sasiu normal, de 200 de cai. Din experienta voastra, se poate folosi ca masia de zi cu zi fara sa iti rupa oasele?

2. Cutia este 6DCT450, daca nu ma insel. Este cam singura chestie care m-ar a inapoi de la achizitie, nu am reusit sa gasesc foarte multe detalii despre aceasta cutie. Conform celor spuse pe forum, este cu ambreiaj umed, similar cu DSG 6 de la VAG, dar am gasit informatii in alte locuri cum ca ar fi cu ambreiaje uscate. E fiabila? Tatal meu are DSG 6 la un golf cu peste 200k km si nu are nici cea mai mica problema, avand mentenanta facuta cu strictete(schimb ulei).

3. Motorul, din ce am inteles, este fiabil, daca este ingrijit corespunzator. Masina are nevoie de ingrijiri speciale? Necesita ulei special, schimbat mai des, sau se mentenanta este ca la orice alta masina?

4. Alte probleme specifice modelului? Ceva la care ar trebui sa fiu atent?

Multumesc anticipat

This post has been edited by BadeaT: 15 Feb 2020, 13:20


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 15 Feb 2020, 15:12
Post #2


---


Group: Members
Posts: 1.263
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Cutia de viteze este cu 6 trepte, ambreiaje uscate si actionare electro-mecanica (4x motoare electrice fara perii). Codul cutiei este 6DCT250/280 si este dezvoltata de Getrag. Ca la orice CV cu dublu ambreiaj veriga slaba este perechea de ambreiaje si controlul acestora. In functie de cum a fost exploatata de fostii proprietari si de noroc poti sa ai sau nu probleme. Mai rar pot aparea probleme la calculatorul cutiei (TCU).
Ca si mentenanta nu necesita nimic special. Nici macar uleiul cutiei de viteze nu trebuie schimbat la interval regulat.

This post has been edited by r_vlad: 15 Feb 2020, 15:13


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BadeaT
post 15 Feb 2020, 15:21
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 14 February 18
From: Bucuresti




Multumesc pentru raspuns. E un topic pe forum despre cutiile EDC in care se specifica faptul ca modelul clio rs are dct450. Esti sigur ca este 250?



--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiF3
post 15 Feb 2020, 18:55
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 14 April 13
From: bucurești




Salut,
Și pe mine m-a bătut gândul la un Clio RS, ba chiar am fost să văd mașina asta: https://www.autovit.ro/anunt/renault-clio-rs-ID7GAdsH.html dar a avut accident la roata față, farul are alt an decât cel din stânga, iar cu aparatul de măsurat vopsea, totul a fost revopsit cu excepția plafonului, ba în unele zone era îndreptat cu chit. Deocamdată mai aștept să scadă prețul.
Vrei din țară sau din Occident să achiziționezi?

This post has been edited by MihaiF3: 15 Feb 2020, 18:56


--------------------
reno clio 2016 rs trophy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BadeaT
post 15 Feb 2020, 19:12
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 14 February 18
From: Bucuresti




Haha, il vazusem si eu pe acesta, era suspect de ieftin. Cred ca o sa merg in Germania, dar inainte vreau sa clarific putin cum e cu cutia si sa conduc unul sa vad daca e foarte rigid. Vreau sa fie utilizabila pt traficul zilnic, altfel mi-as fi luat un rs3:)

This post has been edited by BadeaT: 15 Feb 2020, 19:16


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiF3
post 15 Feb 2020, 21:03
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 14 April 13
From: bucurești




La anunturile din Germania de pe mobile.de m-am uitat si eu si mi se pare suspect ca dupa 2016 numarul de kilometri la Clio RS se cam opreste pe la 50000-60000 kilometri, nu vezi cu 100000 sau 150000 de kilometri. Fie din cauza fiablilitatii cutiei fie din cauza confortului.
M-am dat cu un Clio RS Trophy pre-facelift la Academia Titi Aur si mi-a placut. Pe circuitul lor asfaltul e bun si nu mi-am dat seama cat de tare scutura, dar sunt sigur ca scutura mult pentru ca eu uneori de Clio-ul meu tot pre-facelift cu suspensie normala sunt nemultumit de confort, mai ales la canale si la liniile de tramvai.
Apoi, am inceput sa ma uit la Megane GT care pare o idee mai confortabil, iar cam la acelasi pret.


--------------------
reno clio 2016 rs trophy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BadeaT
post 15 Feb 2020, 21:47
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 14 February 18
From: Bucuresti




Cred ca te referi la megane 3 GT la banii astia. Nu prea sunt automate, majoritatea sunt manuale. Cele din Germania cred ca au km putini pt ca nu e o masina de naveta. Cred ca neamtul isi cumpara un Passat break pt naveta si un Clio pt sotie/oras/placere. Cutia, daca eate dtc250, ar trebui.sa tina 150k km, iar din ce am citit pe forum, schimbatul ambreiajelor nu e un capat de tara(7-8000 RON?)


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 15 Feb 2020, 22:27
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




Clio 4 rs nu a avut probleme la cutia automata...poti lua cu incredere. Am condus varianta trophy facelift si este destul de tare la capitolul suspensii. Ca idee, am condus avum ceva timp un clio 4 normal (pt ca era gt ul in service) si mi s a parut destul de dura la suspensii...comparat cu acel clio , trophy este o masina inchegata ca si gt ul ...dc compar gt ul cu trophy, al doilea scutura bine si simti vibratiile in caroserie...fiecare pietricica. Pe distante scurte cred ca af fi ok trophy..pt drumuri mai lungi nu este o varianta grozava.


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BadeaT
post 15 Feb 2020, 23:02
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 14 February 18
From: Bucuresti




In nici un caz nu vreau trophy, ma gandesc la varianta normala, de 200cp. Am o curiozitate : daca are dtc250, care a facut ceva probleme la megane, de ce nu ar face si pe clio rs?

This post has been edited by BadeaT: 15 Feb 2020, 23:03


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 15 Feb 2020, 23:46
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




Despre ce model de megane vorbesti? Daca de gt tce...este alta cutie...si cutia de megane 3 (diesel) sau 4 nu se afla pe clio rs...ch exceptia megane 4 gt dci care are o cutie edc cu 6 rapoarte


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BadeaT
post 16 Feb 2020, 00:06
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 14 February 18
From: Bucuresti




Nu sunt f familiar cu cutiile Renault, dar pe rs4 este 6dct250, cum zicea colegul mai sus, nu? Credeam ca aceasta cutie e pusa si pe megane 3 dci, de exemplu, 1.5.
Am gasit pe forum informatii cum ca ar fi 6dct450(ambreiaj umed) si nu sunt sigur care e pana la urma...


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 16 Feb 2020, 00:13
Post #12


---


Group: Members
Posts: 1.263
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Megane 3 si 4 (1.5 dCi, 1.2 TCe) si Clio 4 RS folosesc 6DCT250 cu mentiunea ca in cazul Megane 4 s-a trecut la 7DCT300 si pe 1.5 dCi de ceva vreme.
6DCT250, la Renault, a avut probleme in primii ani de la lansare. Pe masura ce au invatat meseriasii de la Renault sa calibreze cutii DCT iar Getrag sa faca mici imbunatatiri la cutie au devenit tot mai rare problemele. Recomand un RS cat mai nou ca an de fabricatie.


This post has been edited by r_vlad: 16 Feb 2020, 00:16


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BadeaT
post 16 Feb 2020, 10:48
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 14 February 18
From: Bucuresti




Multumesc de info. Intentionez sa cumpar una din 2015. Un schimb de ambreiaje, din ce am citit pe forum, costa pana in 2000 de euro, ceea ce imi pot asuma, ca worst case scenario.


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 16 Feb 2020, 11:12
Post #14


---


Group: Members
Posts: 1.263
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




E corecta abordarea. Totusi mai este un factor pe care trebuie sa il iei in considerare. Pregatirea proasta in tot ceea ce priveste cutiile de viteze automate a oamenilor din service Renault. Astfel pe langa bani poti pierde foarte mult timp pana rezolvi o eventuala problema. Ai totusi un avantaj ca locuiesti in Bucuresti si te poti indrepta inspre mai multe reprezentante. In incheiere, as pleca de la premiza ca sunt sanse mult mai mari sa nu ai probleme semnificative dacat sa ai.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BadeaT
post 16 Feb 2020, 11:17
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 14 February 18
From: Bucuresti




Merci mult pt ajutor. Urmeaza sa conduc una sa vad cum se simte, apoi voi lua o decizie finala. Stiti pe cineva de pe forum care sa aibe un rs4 pre facelift, varianta normala de 200 cp? Am eliminat cutia, mai ramane confortul pt utilozarea zilnica

16 Feb 2020, 18:19:
As mai avea o intrbare, r_vlad : megane 3/4 gt are suspensii normale si doar motorul puternic?

This post has been edited by BadeaT: 16 Feb 2020, 18:19


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 16 Feb 2020, 21:01
Post #16


---


Group: Members
Posts: 1.263
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




GT, la Renault, inseamna motor si suspensie specifice. De obicei se face confuzie intre GT si GT-line. Aceasta din urma are doar elementele de design imprumutate de la GT.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BadeaT
post 16 Feb 2020, 23:56
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 14 February 18
From: Bucuresti




Deci GT este undeva intre Megane normal si RS ca si putere si "scuturat"


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 17 Feb 2020, 06:51
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




Nu mai bine le ai conduce? Sa vezi ce si cum...de exemplu la clio simti viteza, zgomot...la gt mai putin..alta antifonare, alta clasa...


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 17 Feb 2020, 08:16
Post #19


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




cum topicul se numeste Clio 4 RS ... as aprecia daca ati ramane on topic.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 17 Feb 2020, 08:23
Post #20


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE(BadeaT @ 15 Feb 2020, 23:02)
In nici un caz nu vreau trophy, ma gandesc la varianta normala, de 200cp. Am o curiozitate : daca are dtc250, care a facut ceva probleme la megane, de ce nu ar face si pe clio rs?
*



De ce nu vrei trophy ? unsure.gif


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BadeaT
post 17 Feb 2020, 09:09
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 14 February 18
From: Bucuresti




2 usi, suspensie hard...e totusi masina de zi cu zi, trebuie sa traiesc cu ea. Oscilez intre megane 3 gt sau clio 4 rs 200. Clio ma incanta ca e automata, megane ca e mai spatioasa.


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 17 Feb 2020, 09:29
Post #22


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Aaa, trophy are suspensia mai dura ?
PS. Ambele au 4 usi, nu exista cu 2 usi (ma rog defapt 5 usi).


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BadeaT
post 17 Feb 2020, 09:47
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 14 February 18
From: Bucuresti




Te referi la clio, credeam ca la megane. Da, clio vine doar in 5 usi. Dar ramane totusi suspensia mai dura

This post has been edited by BadeaT: 17 Feb 2020, 09:48


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 17 Feb 2020, 09:47
Post #24


---


Group: Members
Posts: 1.263
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Deja o ia discutia pe aratura si se fac confuzii. Speedman iti recomanda Megane 4 GT (nu neaparat noua), nu 3 GT. Citind nevoile tale pare cea mai buna varianta: 205 CP, cutie de viteze automata, MULT mai rafinata decat orice fel de Clio 4, inclusiv RS si destul de comoda cu jante pe 17.
Clio 4, inclusiv RS, este destul de prost antifonat (mai ales zgomot aerodinamic) astfel ca la viteze mari, pe autostrada, nu o sa iti placa. De asemenea suspensia este zgomotoasa. As putea spune ca anumite tipuri de denivelari determina zgomote neplacute care te duc cu gandul ca ar fi ceva probleme pe la trenul de rulare.

Cel mai bine, cum ai scris si tu si ti-a fost recomandat, te duci sa le conduci. Sunt sigur ca Megane 4 GT gasesti la reprezentante disponibile pentru drive test. Clio 4 RS mai greu dar gasesti tu o solutie. Pentru partea de izolare fonica si sunete dubioase la suspensie cred ca este destul de elocvent daca faci o tura mai lunga cu un Clio 4 1.2 TCe EDC.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 17 Feb 2020, 10:39
Post #25


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




motorul de clio 4 rs si de megane 4 Gt e Nissan, si e solid. dar un megane 4 gt are sanse mai mici sa se fi dat in el ca surdu in tobe cum se da in clio 4 RS pe circuit.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 17 Feb 2020, 11:13
Post #26


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




de aici incolo orice este offtopic, orice este versus ... zboara ... discutati de Clio 4 RS ... si atat.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 23 Feb 2020, 09:44
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




Pana la urma ai luat clio rs? Sau macar ai condus una?


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiF3
post 28 Feb 2020, 08:55
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 14 April 13
From: bucurești




QUOTE(MihaiF3 @ 15 Feb 2020, 18:55)
Salut,
Și pe mine m-a bătut gândul la un Clio RS, ba chiar am fost să văd mașina asta: https://www.autovit.ro/anunt/renault-clio-rs-ID7GAdsH.html dar a avut accident la roata față, farul are alt an decât cel din stânga, iar cu aparatul de măsurat vopsea, totul a fost revopsit cu excepția plafonului, ba în unele zone era îndreptat cu chit. Deocamdată mai aștept să scadă prețul.
Vrei din țară sau din Occident să achiziționezi?
*



Am luat-o pana la urma. Am dat Clio-ul meu din semnatura + o diferenta. Poze pt. ca anuntul a fost dezactivat: https://www.instagram.com/p/B79T6XEhpSF/
- am observat ca la directie e mai grea. Adica trebuie sa trag ceva mai tare de volan pe loc. Sa fie de la jantele de 18” fata de 15”?
- ma bate RLINK nu reusesc sa-mi conectez telefonul Android 9
- sunetul din toba Akrapovic e bestial, am turat la birou in parcarea subterana
- multe revopsiri, bine ca sunt facute pe casco si la reprezentanta
- tot ma trezesc cautand pedala de ambreiaj cu piciorul stang biggrin.gif
iar un mare minus, la Clio mi-am luat Goodyear All Season cu 1100 de Ron toate 4 anvelope, la asta de banii astia mi-as lua doar 1,5 anvelope ohmy.gif
- la viraje am observat ca se aprinde o lumina suplimentara, dar nu stiu daca de la far sau de la proiector, ramane de vazut, e un ”nice to have”
- farurile LED chiar merita, e bine ca la Clio 5 e doar LED un upgrade bine venit, recomand daca calatoriti noaptea
Cam atat deocamdata dupa 30 de kilometri rolleyes.gif


--------------------
reno clio 2016 rs trophy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 28 Feb 2020, 10:12
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




Sa o stapanesti sanatos! smile.gif a avut cumva la numar BKZ? tongue.gif


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiF3
post 28 Feb 2020, 16:11
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 14 April 13
From: bucurești




Multumesc, daa a avut b717bkz. inca nu m-am decis ce numar sa-mi pun, poate b444fuu laugh.gif


--------------------
reno clio 2016 rs trophy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:16
Dacia