Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Dacia 1300 fabricata 1973, Invierea masinii care a trecut printr-o istorie

darkstar
post 6 Jul 2018, 14:19
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 6 July 18




O sa incep sa strang aici informatii legate de masina pentru ca probabil o sa imi fie greu de urmarit toata munca si detaliile pe parcursul procesului care nu va fi complicat sper dar probabil nici scurt.

Scopul reconditionarii nu este pentru vanzare, este doar pentru a avea ceva de aratat acelora care nu au prins acele vremuri si poate sunt curiosi sa vada o particica din lumea din acei ani.

Tinta proiectului este ca masina sa ajunga cat mai aproape posibil de starea in care a fost cand a iesit din fabrica, fara nimic in plus sau in minus, fara nici o modificare si cu piese cat se poate de mult originale.
Ceea ce stiu acum este ca atunci cand voi face reparatia la caroserie, vopseaua, lacul si toate celelalte materiale de protejare a caroseriei, vor fi de data si productie cat mai curenta si calitate cat mai buna vs. materialele folosite in anii '70, nepastrand originalitatea, dar cu scopul de a proteja cat mai mult pe viitor.

Termenul de realizare este nedeterminat la data de azi.

Mi-ar fi utile in cadrul topicului informatii despre ce mai am nevoie sa procur pe parcurs, despre cum si unde pot repara ce o mai fi nevoie si la ce sa am grija sa nu stric in cadrul procesului de restaurare. Sunt convins ca informatii trebuie sa fie multe in cadrul forumului (cand este timp o sa mai citesc), dar cand va fi nevoie de informatii voi posta.

-------------------------------------------------------------

Start!

Pentru inceput este masina, toate actele in regula, inmatriculata in circulatie (nu ca vehicul istoric).
<>Motor + transmisie in stare foarte buna aparent. Nu are scurgeri de nimic.
<>Frane zero --> de vazut care este problema.
<>Frana de mana --> singura frana functionala.
<>Directia pare ok, doar am miscat-o cativa metri.
<>Suspensii, brate, alte minuni --> de vazut.
<>Tablarie --> intre rau si bine
---> Rugina pe la aripi
---> O fata de usa stramba
---> Podeaua de la portbagaj cu gaura la locul de la roata de rezerva
---> Plafon, capota, portbagaj, usi in stare buna
---> Nu se descide decat usa soferului din afara, restul doar de dinauntru.
<>Geamurile intregi toate, par sa fie originale, chederele arata relativ ok, de vazut cum se vor comporta la demontare cand va fi cazul.
<>Jantele sunt pentru capac cromat prins cu surub in mijloc, cred ca sunt cele originale. Imi lipsesc doua capace.
<>Un singur stergator cromat, de procurat cel de-al doilea
<>Majoritatea ornamentelor de crom sunt, trebuie lucrat putin la ele. Sunt si lipsa (de vazut mai jos)
<>Am primti doua oglinzi cromate, desi usa din dreapta nu are gauri pentru prindere.
<>Oglinda retrovizoare pare sa nu fie originala (are carcasa de plastic).
<>Scaunul soferului are tapiteria distrusa partial si pare sa aiba si probleme de structura. Restul scaunelor necesita munca, dar par recuperabile.
<>Starea capacului de bord este buna, nu are crapaturi sau daune.
<>Fetele de us sunt in stare buna
<>Acoperitoarea de pe plafon este in stare buna, dar necesita putina atentie --> de vazut daca se paote demonta, curati si monta la loc fara sa se deterioreze.
<>"Covorul" este in stare ok, dar poate trebuie schimbat, are urme de uzura --> de stabilit.
<>Nu stiu in ce stare este instalatia electrica, este posibil sa fi fost adaugate ceva butoane de pe modelele mai noi --> trebuie studiu pentru a sti cum a fost echipata din fabrica.
<>Nu stiu starea pompitei de la spalatorul de parbriz --> este la picior, dar nu imi este cunoscut mecanismul, ce are in spate si in ce stare este --> de vazut.
<>Instrumentele de bod par a fi functionale --> de vazut mai tarziu.
<>Elemenetle de iluminare (triple / semnalizatoare) au unele avarii --> de vazut ce se poate curati si salva.
<>Farurile par sa aiba ceva probleme la suporti (misca putin). Oglinzile sunt in stare medie --> aici sunt curios daca exista ceva metoda de reconditionare.

Lipsesc:
(Mi-ar fi de mare ajutor daca as reusi sa le strang de pe la alti posesori sau daca ma poate indruma cineva catre persoane care mai au piese ramase sau masini abandonate si spre dezmembrare - Judetul Timis sau imprejurimi. Exista ceva grupuri de pasionati si vanzari pe Facebook --> de vazut)
<>Cromurile de pe praguri
<>Cromul de pe spate de sub portbagaj
<>Cromul in forma de U din jurul siglei de pe grila din fata
<>Scrisul DACIA 1300 de pe portbagaj --> este dar a suferit avarii
<>1 stergator de crom

----------------------------------------------------------------------------
De aici incolo postari la nevoie si pas cu pas, cand este vremea smile.gif
----------------------------------------------------------------------------


--------------------
Dacia 1300 1973
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pifone
post 7 Jul 2018, 08:22
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 17 June 18
From: Brasov




salut,

suntem cred cam in acelasi stadiu, la mine aparent,era intreaga si ok masina, dupa ce am apucat sa desfac de pe ea, am constatat ca multe lucruri desi nu lipsesc , sunt afectate sever de trecerea timpului.
eu m-am apucat sa caut pe OLX,LAJUMATATE,PUBLI24 dupa anunturi cu piese de Dacia 1300/1310(foarte multe piese se potrivesc) in pricipiu cumpar numai piese 'noi'(vechi dar nefolosite), nu cred ca merita sa cumperi piese sh, decat poate ornamentele cromate.
Revenind ,de la o masina intreaga pe masura ce am desfacut-o am ajuns la concluzia ca jumatate din ea trebuie schimbata, in concluzie pana acum am adunat cred, 4 saci de piese, trebuie sa fac un inventar.Am cumparat cam tot ce am gasit pe la diversi domni in varsta.
Pe viitor o sa te pot ajuta cu cate ceva,dar recomand si sectiunea Bursa de aici de pe forum, sunt cativa useri care vand piese noi,de uzina, aftermarket,sh la preturi ff bune, nu vreau sa fac reclama, vei vedea useri cu cate 1000 de posturi,au aproape de toate si in mod extraordinar(nu inteleg cum si de unde naiba) primesc stocuri noi de piese smile.gif)
Am si eu o batranica pe care restaurez si un jurnal unde pun poze din etapele prin care trece 'ELENA'.

succes, nu ar strica cateva poze, nu uita sa faci poze cu toate etapele,va veni ziua in care vei putea reflecta asupra situatie curente prin intermediul pozelor, uitandute la o masina complet restaurata smile.gif

This post has been edited by Pifone: 7 Jul 2018, 08:23


--------------------
Dacia 1300 1976
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iustin_uap
post 7 Jul 2018, 16:54
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 378
Joined: 25 October 13
From: Piatra-Neamt




Ai scris mult si organizat, ceea ce apreciez, dar nu ai pus nicio poza. In lipsa lor nu cred ca o sa poata veni cineva cu cine stie ce sfaturi, sau observatii utile.

Dupa piese cu un raport calitate-pret ok va trebui sa umbli. Sursele sunt multiple si rar vei avea norocul sa le gasesti pe toate intr-un singur loc. Pe internet ar fi: Facebook, OLX, Okazii, forumurile, iar in viata reala targurile de vechituri, magazinele cu piese, centrele de dezmembrari/rematurile.

Cele mai ok grupuri de pe Facebook sunt: Bazar Dacia, Dacia 1300 Club si Fan Club Dacia 1300, 1310.

Succes! Si tie, si colegului de mai sus.


--------------------
Dacia 1300/1310 73/83
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darkstar
post 9 Jul 2018, 15:08
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 6 July 18




Multumesc pentru raspunsuri si informatii.
O sa vina si pozele cu toate detaliile si etapele, insa am timp destul de limitat pentru documentare, deci o sa adaug informatii noi si poze destul de rar probabil, dar vor veni.
Stiu ca am starnit curiozitatea si ma asteptam la cerere pentru poze dar, toate la timpul lor smile.gif

Da, trecand in revista ce este si ce trebuie reparat / inlocuit vad ca se tot mareste lista de necesare.

Am rasfoit putin bursa si m-am bucurat ca unele componente de care mai am nevoie mai apar din cand in cand.

===================
=== Poze La Ora Actuala ===
===================
La tablarie inca nu se face nimic, momentan doar fac un inventar la ce lipseste si ce trebuie inlocuit sau reparat (unde se poate).
Maner dreapta spate --> de schimbat
IMG_3533_800x600.JPG

-------------------------------------

Grila asta de plastic nu imi arata a fi anul 1973. Nu trebuia sa fie ceva metalic cromat? Are cineva idee sau poate posta o fotografie cu o varianta originala? (si pe partea cealalta este tot de plastic)
IMG_3535_800x600.JPG

-------------------------------------

1. Antena este moarta, am aflat ca este automata (surpriza, mi-a starnit un pic de entuziasm). De verificat daca este chiar automata (nu am avut timp aseara sa ma uti sub bord). --> De gasit una de schimb functionala.
2. Tot la poza asta raman cu ideea ca trebuie sa gasesc undeva suruburile acelea cromate care prind grila metalica de deasupra dintre capota si parbriz. Unele sunt, dar lipsesc vreo 2 cred. --> De gasit si inlocuit.
IMG_3536_800x600.JPG

--------------------------------------

Scrumierele au cromul cam deteriorat --> De inlocuit. Apare aici posibilitatea de a reaplica undeva cromul.
A mai recromat cineva piese pe undeva?
Daca da atunci:
- unde?
- rezultatul este multumitor?
- merita pretul/efortul sau trebuie sa caut piese cromate in stare buna?
IMG_3539_800x600.JPG

--------------------------------------

De gasit:
- un C intreg
sau
- tot cuvantul "DACIA"
sau
- tot "DACIA 1300"

Tot aici:
- lipsa ornament crom de sub portbagaj. Nu prea am vazut sa se gaseasca --> Posibil sa fie dificil de procurat.
- lampa numar probabil va fi inlocuita (acelasi punct legat de recromare)
- bara necesita atentie, cromul nu este in stare ideala
- tampoanele sunt in stare decenta
IMG_3541_800x600.JPG

-------------------------------------

Cu speranta ... ca vor arata bine dupa curatire smile.gif
O recomandare pentru cum si cu ce as obtine rezultatele cele mai bune?
IMG_3543_800x600.JPG

-------------------------------------

Am doar doua tipuri de capace, ambele seturi incomplete oricum si in stare nu tocmai ideala. Mi-ar fi de mare folos daca as putea identifica tipul de capace cu care se echipau in 1973. --> O informatie sigura mi-ar fi de mare ajutor aici.
IMG_3545_800x600.JPG

si

IMG_3557_800x600.JPG

-------------------------------------

Lampile spate
- nu cunosc starea oglinzilor inca
- necesita curatire
- imi lipseste plasticul negru de la cea din partea stanga

Reaplica cineva undeva oglinda de argint? --> Informatie foarte utila ar fi asta biggrin.gif
IMG_3546_800x600.JPG

------------------------------------

Ce era fixat in cele doua cleme de plastic (stanga si dreapta jos in poza)? Era cumva manivela / cheia de roti? --> Informatie utila de aflat.
IMG_3547_800x600.JPG

------------------------------------

4 cremaliere noi de gasit si schimbat
IMG_3551_800x600.JPG

------------------------------------

Nu stiu ce este plasticul de sub buton, un bec? --> Doar curiozitate.
Nu am incercat inca daca merge ceva la stergatoare
IMG_3563_800x600.JPG

------------------------------------

Maneta de stergatoare de pe consola sunt aproape convins ca nu este echipare anul 1973, presupun ca totul se facea din butonul din poza de dinainte. Oare ce era in locul manetutei, doar un obturator?
IMG_3567_800x600.JPG

------------------------------------

Oglinda am dubii ca e echipare anul 1973 ... ma asteptam la ceva ... cromat? O informatie si/sau poza ar fi utila.
IMG_3572_800x600.JPG

------------------------------------

Stergator frantuzesc, stare nu prea inbucuratoare, mai ales la caneluri. --> De procurat doua de schimb.
IMG_3574_800x600.JPG

Am o pista pentru procurat toate fetele de usi si o aripa --> cu sperante ma indrept spre maine seara cand poate reusesc sa si vad despre ce este vorba blush.gif


================
=== Lista cu lipsuri ===
================
<>Cromurile de pe praguri --> gasit un vanzator care le are pe ambele, unul pare stramb si nu imi este clara starea cromului pe nicicare. Pretul cerut este de 200 de lei. Pareri despre pret?
<>Cromul de pe spate de sub portbagaj
<>Cromul in forma de U din jurul siglei de pe grila din fata --> se pare ca se gaseste undeva in jur de 20 de lei. Sunt mai multe tipuri cumva sua toate au aceeasi forma / dimensiuni?
<>Scrisul DACIA 1300 de pe portbagaj --> este dar a suferit avarii, de gasit inlocuitor
<>1 stergator de crom
<> antena automata
<> un maner usa (dreapta spate)
<> suruburi cromate grila de ventilatie exterior
<> grila de ventilatie parbriz interior (are una din manetute rupta)


====================
=== Informatii Importante ===
====================
<> Cromare elemente --> Posibil? Unde? Cost? Merita?
<> Reconditionare oglinzi lampi --> Posibil? Unde? Cost? Rezultat multumitor?


--------------------
Dacia 1300 1973
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 9 Jul 2018, 15:18
Post #5


membru


Group: Members
Posts: 4.515
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Plastic geam spate: asa le stiu si eu, nimic cromat.

Capace: cele cu 6 adancituri cred ca au aparut mai tarziu ('77 - '80?), prin 70 si un pic mai erau astea: https://media2.lajumate.ro/media/i/new_deta...acia-1300_1.jpg

In cleme (ai doar 2 din 3) sta coarba de roti/ manivela cricului

Oglinda de interior: gri deschis pe spate, fara pozitie antiorbire



--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan2001
post 10 Jul 2018, 11:00
Post #6


Daciot-Lastunar-Skodar


Group: Members
Posts: 619
Joined: 25 November 09
From: Satu Mare





In 69-70 au fost romburile. Din 70-71 pana in 76 s-au pus ozn-uri(exceptie unele din 72,care aveau romburi),in 76 au fost iar romburi, iar din 77 pana la finalul productiei testoasele, romburile alaturandu-se din nou de prin 81' daca nu mai insel .

Oglinda de 1300: http://www.oradeahub.com/upload/anunturi/7202928.jpg sau https://www.olx.ro/oferta/vand-oglinda-daci...ca-ID9MdIj.html (asta a fost doar pana prin 75,impreuna cu cealalta din poza,dar varianta frantuzeasca,cu chederul putin mai gros)

Aerisirile sunt originale. Si in 72 s-au pus tot asa.


--------------------
Skoda Octavia Business/2010 - SM06BMF
Skoda S100 1976 SM03DZD
Dacia 1300 1978 SM02VVD
Dacia Duster 2021 SM10BMF
Dacia Solenza 2003 SM15BMF
Si lista continua...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darkstar
post 10 Jul 2018, 13:50
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 6 July 18




Am vazut ca triplele (spate cel putin) sunt si Cibie si Seima, ambele sunt frantuzesti.

Este vreo diferenta intre ele:
- In sensul, unele sunt echipare originala altele "aftermarket" ... ?
- Ca valoare de restaurare?
- Ca pret de achizitie la momentul de fata ar trebui sa fie comparabile?

Am vazut ca multi dintre cei care vand piese mentioneaza ca sunt NOI sau NOS. Ce inseamna NOS? ... Inseamna ceva?


--------------------
Dacia 1300 1973
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 10 Jul 2018, 16:14
Post #8


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.765
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




new old stock, piese ca alea de origine produse pe vremuri dar noi nefolosite. cam de dorit in genral la restaurari, exceptie chestii de cauciuc.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iustin_uap
post 10 Jul 2018, 21:09
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 378
Joined: 25 October 13
From: Piatra-Neamt




Inainte de toate, un sfat de ordin general: nu arunca/schimba piese de pe ea decat daca sunt compromise, sau au fost deja inlocuite cu unele care nu mai sunt originale. Daciile din primii ani au fost ok dpdv al calitatii. Dupa si-au batut joc din ce in ce mai tare, iar asta se vede peste tot, incepand cu calitatea materialelor folosite si terminand cu finisajele.

Am si eu una din '73 (tot alba) si alta din '83, ambele de noi in familie si-am avut ocazia sa vad si sa simt pe pielea mea diferenta dintre ele.

Acum, sa le luam in ordine:

1. Daca manerul e puscat in cateva locuri, solutia e recromarea/schimbarea. Daca nu, se poate curata.

2. Sunt sanse mari ca grilele de plastic sa fie cele originale. Si eu tot cu unele de plastic am "gasit-o" pe a mea. Totusi, le-am schimbat. Alea de metal sunt net superioare ca si aspect/durabilitate, dar in ultima vreme au devenit rare si scumpe. Rar prinzi un set sub 100 de lei.

3. Suruburi pt. grila poti lua, cu putin noroc, de pe o Dacie din remat.

4. Scrumiera eu zic ca o scoti la mal cu un polish, la fel ca majoritatea elementelor cromate care nu-s compromise. De recromat e scump, iar calitatea e discutabila. Este o firma in Bucuresti (Ecoplating) si am mai auzit de una pe la Oradea. Ceva mai profi am inteles ca ar fi in Ungaria, dar drumul si manopera nu vor tine deloc cu portofelul.

5. Zi mersi ca ai aproape tot scrisul intreg. Tipul asta cu litere despartite a ajuns foarte rar. Scump nici nu cred ca a apucat sa fie la cat e de rar. smile.gif) Daca vrei sa-l dai jos de pe masina, ai mare grija cum o faci. Dupa atatia ani, piciorusele alea au devenit foarte sensibile si se rup imediat. Totusi, cat timp literele sunt in stare ok, n-ar trebui sa fie un capat de tara asta caci se pot prinde si fara ele.

5b. Ornamentul de spate va fi si el dificil de gasit. Atentie ca ai modelul lung, care vine pana in margini. Din '77 l-au scurtat.
5c. Lampa de numar vei gasi relativ usor.
*Pacat ca cineva s-a jucat cu gaurile pt numar in fusta spate.

6. Stopul va arata cu totul altfel dupa ce-l speli putin cu apa si sapun. Sa ai grija la marginile cromate pe interior, ca e subtire stratul ala dat pe plastic.

7. Capacele originale sunt cele OZN din prima poza. Rare si scumpe si astea, la fel ca mai toate ornamentele.

8. -

9. Coarba era fixata acolo.

10. Au fost mai multe modele de cremaliere. Si aici aceeasi poveste legata de calitate si pret. Cat timp asta isi face treaba bine, eu o prefer in dauna uneia noi de 1310 care se gaseste de cumparat la cativa lei.

11. Da, e martor luminat pt butonul de stergatoare.

12. Maneta pt. stergatoare e montata ulterior. In locul ei era un buton fals.

13. Oglinda originala trebuia sa fie Geco, cel putin eu asa am la a mea.

14. Greu si cu stergatoarele frantuzesti.

Extra

1. Au fost mai multe tipuri de ornamente cromate pt. praguri. Tu trebuie sa le ai pe cele ascutite la capete (n-ai cum sa le confunzi cu altele). Daca-s in stare buna eu zic ca e pretul pietei, acceptabil raportat la raritate (s-au montat doar intre '71 si '74).

2. Am raspuns in prima parte.

3. Sunt mai multe tipuri de potcoave. Difera modul de prindere si materialul folosit.

Cam atat din partea mea.

This post has been edited by iustin_uap: 10 Jul 2018, 21:13


--------------------
Dacia 1300/1310 73/83
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darkstar
post 11 Jul 2018, 10:08
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 6 July 18




Multumesc foarte mult pentru informatii, sa stii ca imi esti de mare ajutor smile.gif

Mai am o intrebare totusi, ornamentele de crom de pe praguri sunt la fel cel de pe stanga si dreapta (se pot muta dintr-o parte in alta) sau trebuie sa am grija sa il gasesc pe partea pe care imi trebuie?


--------------------
Dacia 1300 1973
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VL88MFG
post 11 Jul 2018, 10:21
Post #11


GabiMF


Group: Members
Posts: 79
Joined: 17 February 10




QUOTE(darkstar @ 11 Jul 2018, 10:08)
Multumesc foarte mult pentru informatii, sa stii ca imi esti de mare ajutor smile.gif

Mai am o intrebare totusi, ornamentele de crom de pe praguri sunt la fel cel de pe stanga si dreapta (se pot muta dintr-o parte in alta) sau trebuie sa am grija sa il gasesc pe partea pe care imi trebuie?
*



Sunt identice. Pentru 1973, trebuie sa fie modelul lung si ascutite la ambele capete.(la partea din fata ornamentul de prag trece peste aripa fata)

Attached thumbnail(s)
19420697_727504970762960_5587850049065887525_n.jpg ( Size: 137.37k ) Number of downloads: 1408


--------------------
DACIA 13OO 1970 - VL 07 UAP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darkstar
post 12 Jul 2018, 10:14
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 6 July 18




Are cineva o fotografie cu radioul original 1973?
Ma intereseaza cum era montat (suspectez ca nu am suportul original) si ma intereseaza ce radio se monta la vreamea aceea.


--------------------
Dacia 1300 1973
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnybic
post 12 Jul 2018, 19:29
Post #13


dacia si atat


Group: Members
Posts: 616
Joined: 6 December 13
From: Buzau




scrumierele sunt din inox le dai polisch si sunt ca noi


--------------------
Dacia 1310 1985
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darkstar
post 16 Jul 2018, 13:13
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 6 July 18




Mini-update cu lista de piese lipsa, in rest totul este la starea initiala.

Rezolvate:

<>Cromurile de pe praguri --> le am pe ambele, stare decenta, trebuie curatite si vazut la ce stare pot fi aduse.
<>Cromul de pe spate de sub portbagaj --> gasit si el, la fel, necesita curatite si stabilirea starii exacte
<>Scrisul DACIA 1300 de pe portbagaj --> gasit (toate literele), starea este putin sub "deccent" la general, dar unele litere sunt in stare buna. Aici ar fi interesant daca se poate imbunatati starea printr-o restaurare / cromare intrucat sunt rare si greu de avut in stare frumoasa.
<>1 stergator de crom --> gasite, SEV Marchal, stare buna, trebuie schimbate lamele de cauciuc si vazut daca mai necesita ceva atentie la detalii, in rest foarte multumit la capitolul acesta.


================
=== Lista cu lipsuri ===
================

<> Cromul in forma de U din jurul siglei de pe grila din fata --> se pare ca se gaseste undeva in jur de 20 de lei. Sunt mai multe tipuri cumva sau toate au aceeasi forma / dimensiuni? --> aici se pare ca exista o varianta exclusiv din crom, care nu are spate de plastic, ramane de vazut ce o sa gasesc.
<> Antena automata --> se pare ca pentru anul respectiv antena nu este automata, mai mult inca nu sunt sigur daca masina a venit echipata cu radio sau a fost adaugat mai tarziu (prezenta antenei pe aripa fata ma tine in dubii, pe de alta parte radioul din interior nu pare a fi tocmai de acolo ... o sa pun ceva poze mai tarziu).
<> Un maner usa (dreapta spate)
<> Suruburi cromate grila de ventilatie exterior
<> Grila de ventilatie parbriz interior (are una din manetute rupta)
<> Dispersor semnalizare fata stanga Cibie
<> Dispersor semnalizare spate dreapta Seima

Dupa ce voi trece la faza de tablarie o sa vad ce alte lipsuri mai sunt / vor aparea. Deocamdata acesta este ultimul set de informatii pana la reparatiile de la tinichigerie, eventual intrebari ce vor mai aparea pe parcurs.
Ma astept sa fie destul de incet procesul de gasit tinichigiu si stabilit conditiile in care se va lucra la ea vs. asteptarile mele.


--------------------
Dacia 1300 1973
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iustin_uap
post 18 Jul 2018, 19:27
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 378
Joined: 25 October 13
From: Piatra-Neamt




Treaba e ca din fabrica nu prea veneau cu radio. Era un lux la vremea aia. In principiu doar 1301 si 1300 L aveau.

Il poti pune intr-o consola de tipul asta:
http://classiccar.3xforum.ro/img/pics/clas...o/ok_276313.jpg

Am mai vazut-o intr-o carte de accesorii prins sub bord, pe undeva la mijloc. Prima varianta mi se pare mai ok.

Legat de potcoava, asa cum am zis si-n mesajul precedent, au fost mai multe tipuri. Al ei original avea un schelet de plastic pe spate si se prindea de masca prin apasare.

Celelalte modele erau prinse fie cu cleme de tipul celor de la ornamentele de prag, fie cu sigurante ca la embleme (asta era plin). In mare forma e aceeasi. Difera materialul, marginile si sistemul de prindere, implicit partea din spate.

Un radio din perioada respectiva ar fi Predealul facut de Electronica, sau Sinaia (putin mai vechi).


--------------------
Dacia 1300/1310 73/83
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Albert Einstein
post 18 Jul 2018, 21:04
Post #16


Pasionat


Group: Members
Posts: 2.140
Joined: 22 May 06
From: Bucuresti




Antena automata noua - Made in Japan - 350 lei

20180718_190853.jpg ( Size: 6.37mb ) Number of downloads: 1281


18 Jul 2018, 22:04:
poza

20180718_190908.jpg ( Size: 6.04mb ) Number of downloads: 1182


This post has been edited by Albert Einstein: 18 Jul 2018, 21:04


--------------------
- - -
"I fear the day when the technology overlaps with our humanity. The world will only have a generation of idiots" - Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darkstar
post 24 Oct 2018, 12:21
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 6 July 18




Mini-update cu listele. Inca nu am trecut la nici o actiune, strang ce trebuie.

La capitolul tablarie am facut o evaluare "superficiala" si deocamdata sta treaba cam asa:
<> Praguri stanga si dreapta --> de schimbat
<> Aripi fata (stanga este posibil sa fie recuperabila) --> de procurat si schimbat
<> Usile spate --> au rugina, as prefera sa gasesc unele fara si sa le schimb
<> Oala de la roata de rezerva din portbagaj e lipsa din cauza ruginii --> gasit noua, de uzina
<> Partea din spatele farului stang (suportul pe care sta farul, cred) --> de la capota pare ca e problematica, de gasit / schimbat

Nu am evaluat nimic legat de ce este pe sub ... o sa fie o surpriza :|

Am renuntat la radio, antena si consola centrala pentru ca nu era echipare pentru exemplarul de fata.


================
=== Lista cu lipsuri ===
================

<> Cromul in forma de U din jurul siglei de pe grila din fata
<> Suruburi cromate grila de ventilatie exterior
<> Grila de ventilatie parbriz interior (are una din manetute rupta)
<> Dispersor semnalizare fata stanga Cibie
<> Dispersor semnalizare spate dreapta Seima
<> Cremariere (varianta veche dintr-o singura bucata de metal) --> doar noi, set complet uzat exista
<> Un covoras de noroi de la roata stanga fata
<> Suruburi cromate de prindere bare
<> Doua butoane false pentru bord. Cele cu rama cromata.
<> Pompa de apa de la picior
<> Butuci cu incuietoare (usi + portbagaj)
<> Tampoane cauciuc capota

This post has been edited by darkstar: 29 Oct 2018, 13:20


--------------------
Dacia 1300 1973
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iustin_uap
post 25 Oct 2018, 21:24
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 378
Joined: 25 October 13
From: Piatra-Neamt




Foarte bine ca strangi piesele inainte de a te apuca. De surprize sigur vei mai avea parte dupa ce o dezechipezi.

Tampoane de cauciuc pt capota ai sanse sa mai gasesti la magazine. Pompa stop gel parca avea userul Marius1978 intr-un timp.
Pentru restul: Olx, Facebook, Okazii, targuri de vechituri, dezmembrari, remat.


--------------------
Dacia 1300/1310 73/83
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gruiarew
post 26 Oct 2018, 08:48
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 11 December 17




Nu știu dacă te ajută, dar mă bag și eu în seamă. Cel mai bine dai ture după blocuri și vezi peste cine dai. Nu e ideea mea, e ideea lui Iustin. Pe mine m-a ajutat enorm. Strânge tot ce poți și cât poți chiar dacă acum pare că nu-ți trebuie, că altele nu se mai fac.

Cu ideea de mai sus + ceva noroc chior (luasem o planetară din târgul de vechituri și s-a băgat în seamă un domn că mai are el chestii de Dacie) acum mai am nevoie doar de scrisul DACIA și niste fețe de uși. Restul le-am strâns toate.

În cel mai rău caz îl ai pe Duca-Rom la Ghiroda.

Avem și un grup mai restrâns pe facebook unde facem schimburi, doar schimburi. Eu-s în Sibiu acum dar avem și oameni din TM. Unul e chiar mecanic. Poate ajută, nu știu.


--------------------
1300 1300 1974
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darkstar
post 30 Oct 2018, 09:45
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 6 July 18




Din nu sunt sigur ce motive (aparent numar insuficinent de postari) eu nu pot trimite mesaje private.
Imi poti trimtie tu te rog un mesaj privat cu grupul de FB despre care vorbeai si la ce anume te referi prin Duca-Rom?

M-ar ajuta foarte mult pentru ca momentan ce am mai cumparat de pe grupurile "clasice" de FB este scump si cu tot felul de defecte care nu apar in poze si despre care atunci cand intreb de obicei vanzatorii se fac ca nu vad ce scriu.
Am gasit si cativa oameni cinstiti de la care am mai luat diverse de care sunt multumit calitativ ... nu doar piese indreptate cu flexul si polishate sa arate bine ... prefer un drum de o ora cu masina sa ma duc sa vad cu ochii mei ce este de vanzare.

In orice caz, ca idee generala, momentan nivelul de satisfactie cu acest proiect este relativ neutru cu tendinta de scadere doar pentru faptul ca ma asteptam sa gasesc mai multe posibilitati de a procura piese in stare buna (chiar daca sunt scumpe, dar macar sa fie ce trebuie).
Oamenii cu care interactionez sunt in majoritate neseriosi si niste bisnitari ori scopul cu care am inceput acest proiect nu este nici pe departe sa impachetez repede o dacie lucioasa curatita cu peria de sarma pe sub si vopsita pe bucati pe-o parte in gradina printre gaini.

Ramane de vazut ... orice ajutor si colaborare cu oameni seriosi si bine intentionati este de mare valoare smile.gif
Multumesc!


--------------------
Dacia 1300 1973
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gruiarew
post 1 Nov 2018, 10:55
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 11 December 17




Acuma nu vreau să fiu eu ăla care...

Dar d-aia am făcut grupul. Îi zice Dacia 1300 Sibiu și împrejurimi, că a început din Sibiu, dar ăștia care ajută pe aici s-au adunat și acolo. Sunt câțiva și din TM. Nu prea e democrație pe acolo, că nu merge cu democrația. Și nu se vinde nimic. Încercăm să ne ajutăm dar fără a implica bani. Am vândut și eu niște piese de 1310 la începuturi că nu aveam ce face cu ele și acum îmi pare rău. Omul căruia i le-am văndut m-a ajutat enorm după. Le-ar fi meritat gratis, poate o să-i pot întoarce cumva favoarea. Uneori sfaturile unui om fac mai mult ca toți banii.

Duca-Rom îl găsești pe olx cu prețuri de mori. 10.000€ o Dacie, 300 lei o emblemă. Etc. Are multe, foarte multe dar a stricat total prețurile. El și chiflarii de pe facebook. Am pățit de nenumărate ori ca după ce m-am înțeles cu bătrânul să-i iau gunoiul din fața blocului să dau de nepot sau fiu și de la 1500 lei să ajung la minim 1500€. Au ramas să ruginească în fața blocului. Cea mai tare fază a fost unul ce a cerut 2000 lei anul trecut, a dat-o cu 500 și a ajuns pe o șură (nu s-a mai putut face nimic cu ea). O să vezi povestea pe grup.

Altul mi-a cerut 1300€ pe o dacie cu ~14000km. Omul insista că atâta are m-am dus ca prostul s-o văd și când colo...

Meșterul am vorbit cu el prima dată în Aprilie și abia acum ajung cu ea la sudat. Că de aceea m-am și dus s-o văd aia cu 1300€. Am zis că scap de suduri & stuff.

Îți zic asta ca să știi că nu ești singurul si nu are sens să te descurajezi. Eu când am pornit chestia asta am zis că e parfum, găsesc piese pe toate gardurile și la prețuri accesibile. Acum când mă uit am impresia că era mai simplu de recondiționat o stație spațială.

De oameni și preturi nu mai zic. Bătrânii îs în general foarte bănuitori. Greu te poți înțelege cu ei. Nu pricepe nimeni ideea de hobby. Dar îi înțeleg. "Pe vremea lor" era altfel. Și cu ăștia ce vând piese pe internet, e să iasă de o chiflă, nu contează ce vinde, ce face, să iasă chifla.


--------------------
1300 1300 1974
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iustin_uap
post 1 Nov 2018, 22:47
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 378
Joined: 25 October 13
From: Piatra-Neamt




QUOTE(darkstar @ 30 Oct 2018, 09:45)
Imi poti trimtie tu te rog un mesaj privat cu grupul de FB despre care vorbeai si la ce anume te referi prin Duca-Rom?

In orice caz, ca idee generala, momentan nivelul de satisfactie cu acest proiect este relativ neutru cu tendinta de scadere doar pentru faptul ca ma asteptam sa gasesc mai multe posibilitati de a procura piese in stare buna (chiar daca sunt scumpe, dar macar sa fie ce trebuie).
Oamenii cu care interactionez sunt in majoritate neseriosi si niste bisnitari ori scopul cu care am inceput acest proiect nu este nici pe departe sa impachetez repede o dacie lucioasa curatita cu peria de sarma pe sub si vopsita pe bucati pe-o parte in gradina printre gaini.


E un nebun care a strans tot felul de masini si piese in diverse stari si le vinde la preturi care mai de care mai "accesibile". Nu-ti bate capul cu el. Dpmdv nici nu merita atentie. Doar daca vrei sa te frigi tare si pe bani buni.

E ceva de munca si de tras pana se ajunge la satisfactii, dar daca chiar te intereseaza va merita.

Cu piesele, daca vrei sa fie ok si la preturi relativ corecte, trebuie sa ai rabdare si sa faci si ceva in sensul asta in ciuda eventualelor obstacole, care in general au forma umana (vanzatori sictiriti, oameni pusi pe tepe, patroni de fier vechi tampiti). Asta e. Astia sunt oamenii si de aia suntem unde suntem, chit ca multi nu vad decat vina conducerii, dar uita ca aia e oglinda societatii doar ca la un alt nivel.


--------------------
Dacia 1300/1310 73/83
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 3 Nov 2018, 04:33
Post #23


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




QUOTE(gruiarew @ 1 Nov 2018, 10:55)
Și cu ăștia ce vând piese pe internet, e să iasă de o chiflă, nu contează ce vinde, ce face, să iasă chifla.

Ei lasa ca nici cu altii nu-mi e rusine...te intreaba mieros una alta pe privat,ii ajuti,pierzi timp cu explicatii ca deh,sa fi bunul samaritean si cand ai si tu nevoie de ceva iti tranteste in fata repede un-"Vai,imi pare rau dar...nu pot,mi-e lene,etc...".Si atunci sa iti mai vina sa ajuti/faci acte de caritate?Pentru cine/pentru ce?Mai bine lipsa! 022.gif wink.gif

Ontopic-fugiti de Duca Rrom ca dracu de tamaie.Omul e tralala si cu preturi,si cu piese si cu tot.Am auzit de foarte multe cazuri de piese la pret extra dar care erau de aruncat...pe dovedite.Nu se merita...vrei piese bune,omori olx-ul/fb/forumurile toata ziua si rezolvi.Dar si aici trebuie pandit din umbra si actionat imediat ca te trezesti ca iti ia piesa de sub nas unul care nici nu are nevoie de ele,doar le ia cel mai probabil sa le bisnitareasca.Poate nu acum,dar mai tarziu sigur,sunt cazuri destule.Evident,exista si exceptii de la regula,nimic de zis.Trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare,nervi si finante daca vrei sa duci pana la capat proiectul,e mai greu decat pare dupa cum cred ca ai constatat....


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darkstar
post 16 Apr 2019, 12:55
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 6 July 18




Un mic update.

Nu am inceput procesul de restaurare inca.
Costurile au crescut exponential smile.gif
Timpul investit se duce si el catre 50 de ore (exclus bibilit internet), exclusiv timp folosit pentru umblat, vorbit cu oameni, deplasari, etc.
Km rulati in cautare de piese si ce mai trebuie se duc si ei catre 300 (exclusiv plimbarile pe la magazine prin oras).

A devenit o problema si obsesiva nevoia de a avea piese de schimb (pentru reparatii sau de rezerva) ... mi s-a spus, nu am crezut, dar asa s-a intamplat. Am reusit sa gasesc piese de schimb (unele originale, altele aftermarket) si sunt la un stadiu destul de multumit la capitolul acesta, in curand o sa ma opresc, sper!

Pasul urmator va fi caroseria. Scump probabil ... ramane de vazut smile.gif


Ca o concluzie si o parere pana acum (este primul si probabil singurul proiect de genul acesta la mine):

- am mai zis si o sa o mai zic, exista oameni de tot felul, este greu sa ii gasesti pe cei cu care impartasesti aceeasi idee si viziune despre ce se intampla cu procesul de restaurare si care-i treaba cu piesele de schimb de exemplu. Cand ii gasesti, de obicei ramai cu ei ... dar este atat de greu sa ii gasesti, te costa timp si bani cheltuiti pe ce nu trebuie. Celor care nu ati mai facut asta pana acum eu va recomand sa aveti mare grija la capitolul acesta. Nu se intampla nimic fatal, in schimb o sa pierdeti timp si bani.

- sunt rau acum, o simt, dar nu prea am vazut nici o restaurare documentata corespunzator. Cu siguranta am eu alta intelegere despre acest proces. Dar ... dau doua exemple ... am vazut piese mici (nu elemente de caroserie) spalate si vopsite cu spray, pensula sau bibilite cu seringa. Nu este neaparat rau, doar ca vopseaua este sensibila la UV ... un lac, o maturare in cuptor ... altfel in 5 ani sigur trebuie repetat procesul daca mai ramane ce trebuie din piesa respectiva. Ce-i drept nu am vazut multe restaurari, dar nu am vazut nici o caroserie sablata complet, scos masticul din toate crapaturile si imbinarile, eliminata rugina complet ... am vazut doar masini grunduite complet sau care au o vopsea superba (fara ironii sau glume) pe ele. Ma asteptam ca la o restaurare sa se vada si ce este sub vopsea, tabla curata, inainte de chit, filler, grund sau ce o mai fi.

- exemplarul de masina caruia ii este atribuit threadul aici de fata nu are nimic special.
Am vazut masini cu vopsea originala (conform cu cele spuse de proprietar evident). Arata intr-un anume fel si oamenii aceia sunt norocosi ca au gasit asa ceva. La mine nu este cazul.
Am vazut masini cu toate piesele de productie frantuzeasca pe ele. Nici asta nu este cazul la mine.
Exista masini restaurate sau in proces de restaurare care sunt in loturile de primele x mii de masini produse in Romania. Nici asta nu este cazul.
Toate astea fiind spuse am doua dileme: sa nu pastrez culoarea originala, nici macar sa nu folosesc o culoare din paleta de la vremea respectiva si sa patrez instalatia de GPL de pe ea (stiu ca nu va putea avea niciodata atestat de vehicul istoric, dar oare am nevoie, cu ce ma ajuta acel atestat?).

- scopul proiectului meu nu este de afacere sau sa aiba vreo conotatie cu foloase materiale de vreun fel ... ce vreau sa spun, banii investiti nu imi par a fi recuperabili vreodata (in cazul in care voi fi nevoit sa o vand). Deci, sa nu va asteptati la asa ceva cu exceptia cazului in care aveti noroc imens de o un exemplar care necesita efort minim sau cu exceptia cazului in care este vorba despre o restaurare mai de suprafata.

- nu in ultimul rand, momentan simt doar efortul fizic, psihic si financiar ... nu simt nici un fel de satisfactie ... sper ca vine mai incolo biggrin.gif




================
=== Lista cu lipsuri ===
================

<> Faimoasele aripi fata
<> Cromul in forma de U din jurul siglei de pe grila din fata
<> Suruburi cromate grila de ventilatie exterior
<> Dispersor semnalizare fata stanga Cibie
<> Dispersor semnalizare spate dreapta Seima
<> Un covoras de noroi de la roata stanga fata
<> Suruburi cromate de prindere bare
<> Doua butoane false pentru bord. Cele cu rama cromata.
<> Tampoane cauciuc capota

Raman in discutie cateva procese de reparare / restaurare:
- cromare de piese marunte (la bare si alte minuni am renuntat ca idee de cromare)
- reparatii la piese de zamac
- eloxare


--------------------
Dacia 1300 1973
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gruiarew
post 17 Apr 2019, 12:26
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 11 December 17




Eu am încercat cât am putut să documentez ce-am făcut. Mă găsești pe youtube.

Timpul ăla de 50 de ore e nimic. Eu fug în week-end câte 200 km pe direcție ca să mai frec la rugină sau să mai curăț una-alta. Astea durează. Trebuie să fii tare de nervi altfel îti bagi piciorul și-i dai flex.

De strâns piese e o problemă că e greu, foarte greu să te oprești. Eu am plecat să văd niște roți și am plecat cu încă o Dacie după mine.

Restaurarea o face fiecare cum poate. Una făcută ca la carte costă de te doare capul. La Dacie mai ales nu se înghesuie nimeni pentru că... e nevoie de meseriaș. Ai să vezi ce fain se potrivesc piesele de caroserie. O pui și când zici ca-i pe poziție, merge pumnul pe lângă ea.

Banii nu o să-i scoți niciodată. Cică o să simți o bucurie și o împlinire la sfârșit, când e gata. Nu știu cum e că eu n-am ajuns încă acolo, și mă chinui deja de un an și ceva. Dar ce pot să-ți zic cu siguranță e că... e altceva. Asta ultima ce-am luat-o am venit cu ea pe roți (mai mult m-am târâit că e dus ambreiajul). Senzația e cu totul alta.

Eu i-aș păstra vopseaua originală. Daca vrei să testezi chestii testezi pe altceva, nu pe o Dacie din 73. Am văzut tot felul de "tuning" dar toate mi se par de prost gust (după gustul meu) pe o clasică.

Dacă acum zici că simți efort fizic psihic și financiar să vezi ce frumos o sa fie când te apuci de ea, în special la curățarea antifonului vechi. Sau când te amână meseriașul. Sau dacă-ți cere bani în plus.

Nu vreau să te descurajez, doar îti aduc în vedere niște chestii ce se pot întâmpla.

This post has been edited by gruiarew: 17 Apr 2019, 12:27


--------------------
1300 1300 1974
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rippiticu16
post 17 Apr 2019, 17:52
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 3 January 10




Ai gasit destule piese.Eu caut lada roti de rezerva si masca fata din decembrie de cand am luat masina...Incet incet imi pierd speranta,am dat si peste oameni care cer dublu fata de cat costa...Spor la treaba.Sper pana la sfarsitul anului sa strang necesarul de piese si in 2020 sa ma apuc si eu.


--------------------
Ford Focus 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gruiarew
post 17 Apr 2019, 20:15
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 11 December 17




Dacă alte variante nu sunt, dai și dublu. Ce ți-i 50 lei în plus? Mie mi-a făcut-o din tablă / cârpit cea veche. Am găsit după ce am terminat de sudat. Piese încă mai sunt cu nemiluita. Cele de pe net îs scumpe, e drept. Care nu vrea să dea banul, rupe papucii. Eu unul am umblat de mi-a ieșit pe nas.


--------------------
1300 1300 1974
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AnTonio_12
post 2 Mar 2020, 18:43
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 19 August 18




Salut ce sa mai întâmplat cu masina? smile.gif huh.gif


--------------------
Dacia 1300 L Dacia 1300 1974
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darkstar
post 30 Mar 2020, 16:42
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 6 July 18




Da, un mic update, desi inca nu s-a inceput mare revolutie cu lucrul la caroserie smile.gif

Am toate elementele sa o fac, de aici incolo ce mai este de cumparat va fi doar un element care este in stare mai buna decat ce are masina pe ea.

Lucruri imbucuratoare ar fi:
- faptul ca am gasit aripa fata care la mine are probleme. Am renunta la ideea de a gasi ceva nou sau pereche ... e prea aberanta piata sa pot sa visez la asa ceva.
- faptul ca am gasit set complet de 4 usi in stare comparabil mai buna cu unele dintre ale mele.

Lucruri demoralizante:
- deja am ajuns la un sac de bani cheltuiti si nici nu m-am apucat sa schimb un surub pe masina mellow.gif
- unii oameni care au piese de vanzare sunt deloc pe gustul meu. Ma deranjaza maxim atitudinea aia in care iti spun ca "furtunasele astea doua mici de la caloriferul de caldura nu se gasesc, eu le trimit acum cuiva cu 200 de lei setul". Aiurea ... le-am gasit noi cu 15 lei ... in fine ... sper ca se intelege ideea.


Pasii urmatori:
- in vara asta urmeaza o evaluare a ceea ce este pe sub cu scopul de a termina daca este nevoie de inlocuirea tratementelor si vopselei originale complet sau se pot face reparatii localizate. La inspectia superficiala facuta de mine chiorandu-ma pe sub, masina nu are probleme in afara de oala de la roata de rezerva care este efectiv lipsa.
- compartimentul motor clar are nevoie de curatare cmpleta cu sablare si tot tacamul ... a curs benzina si probabil acid din baterie pe-acolo ... este rugina superficial vizibila care nu o vad eliminata corect altfel. Asadar probabil o sa scot motorul si cutia.
- la exterior trebuie inlocuite pragurile, aripa fata cu probleme si reparate cel putin zonal partile unde a mai fost ciobita vopseaua. Aici dorinta ar fi ca vopseaua sa fie "blindata" adica sunt dispus si sa o sablez daca trebuie ... desi nu cred ca este cazul ... dar oricum trebuie o evaluare de la cineva care stie bine ce face.


Raman la ideea ca este prima si ultima masina de care ma ocup. Este faina, este un sentiment frumos sa o reinvii, dar este mult prea scump pentru cat imi permit eu si mai ales pentru ce valoare are dupa finalizare comaprativ cu banii bagati in ea.




================
=== Lista cu lipsuri ===
================

<> Suruburi inox grila de ventilatie exterior
<> Dispersor semnalizare fata stanga Cibie
<> Dispersor semnalizare spate dreapta Seima
<> Un covoras de noroi de la roata stanga fata
<> Suruburi cromate de prindere bare
<> Tampoane cauciuc capota (cele pe care sta capota)

Raman in discutie cateva procese de reparare / restaurare:
- cromare de piese marunte (la bare si alte minuni am renuntat ca idee de cromare)
- reparatii la piese de zamac
- eloxare


--------------------
Dacia 1300 1973
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 30 Mar 2020, 19:45
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




QUOTE(darkstar @ 30 Mar 2020, 17:42)

- unii oameni care au piese de vanzare sunt deloc pe gustul meu. Ma deranjaza maxim atitudinea aia in care iti spun ca "furtunasele astea doua mici de la caloriferul de caldura nu se gasesc, eu le trimit acum cuiva cu 200 de lei setul". Aiurea ... le-am gasit noi cu 15 lei ... in fine ... sper ca se intelege ideea.

*



Se poate si mai bine:
- furtunuri mici (inferior, superior) calorifer-robinet 1300 - 5 lei bucata


--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:36
Dacia