Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 5 6 7 8 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Upgrade sistem audio Laguna III, unitate, boxe - sfaturi

RaduNRV
post 30 Jan 2019, 16:42
Post #181


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 30 January 19




QUOTE(BigDaddyAdy @ 27 Aug 2018, 21:06)
O data cu antifonarea am facut si upgrade-ul (partial) la BOSE. Partial, pentru ca am pus doar amplificatorul si subwooferul. Restul boxelor au ramas cum erau.

Deoarece amplificatorul BOSE de laguna merge doar cu un anumit tip de radio pe R-LINK, iar eu evident nu am ACEL radio, am mers pe amplificatorul de megane. Diferenta intre ele este ca cel de laguna este pe CAN, cel de megane, nu.

Inainte de a monta amplificatorul, l-am desfacut...mai mult din curiozitate. In interior are un amplificator 4x45W pentru cele 4 canale, un amplificator clasa D bridged de 85w la 1ohm, pentru subwoofer si inca unul, tot clasa D, identic, caruia nu i-am gasit scopul (nici nu am stat sa cercetez foarte in detaliu). Cu ocazia asta am schimbat si pasta termoconductoare care era destul de uscata.

Am profitat de faptul ca interiorul era dezmembrat pentru antifonare si am tras cablurile prin ghidurile existente pe laterale si pe sub mocheta.

O alta diferenta intre amplificatorul de laguna si cel de megane este ca pe laguna difuzoarele fata au tweeterele in paralel, iar la megane sunt separate. Dupa mai multe cercetari am constatat ca in ambele variante se aude la fel (sau cel putin eu nu am simtit absolut nici o diferenta). Asadar le-am lasat cum erau adica in paralel. In orice caz am tras si cablurile pentru tweetere si le-am strans ghem pe undeva pe sub consola printre bureti. Poate la un moment dat o sa le separ. Tot aici as mai pune o diferenta (poate destul de mare) intre cele doua amplificatoare, la laguna exista canalul central pentru boxa din bord. Cum eu nu o am nu mi-am batut capul prea tare.

Cand o sa am timp si chef o sa stau sa studiez schema amplificatorului sa vad daca nu cumva pot scoate si acel canal.

O alta diferenta este ca amplificatorul de megane este mai mic decat cel de laguna, aproape jumatate.

Ca si costuri:
Amplificator: 300Lei
Subwoofer: 150Lei
Accesorii: 100Lei

Acum, cu privire la partea audio, eu personal sunt impresionat de diferentele intre sistemul initial si BOSE si extrem de multumit.
Sunetul este mult mai clar, nu mai am distorsiunile pe care le aveam la sistemul original.
Basul este destul de subtil, dar prezent. Nu auzi un baros pocnind in spatele tau. Este suficient cat sa completeze acolo unde imi lipsea inainte. Ce mi se pare ciudat in schimb este ca inaltele se aud mai tare decat inainte. Momentan nu ma deranjaza, sper ca nici in timp sa nu ma deranjeze asta.
Per total, echiparea BOSE chiar daca nu in varianta completa, este un upgrade care, in opinia mea, merita toti banii.
Nu am vrut sa fac discoteca in masina, am vrut doar sa acopar niste neajunsuri ale sistemului stock. Si le-am acoperit.

Am uitat sa mentionez o chestie. Am montat subwooferul invers decat vine din fabrica. In dotarea de fabrica, el vine cu conul orientat in jos, eu l-am montat cu conul in sus. Nu am inteles de ce. Daca poate cineva sa imi explice de ce este montat asa, ii sunt foarte recunoscator. Eu am vazut ca aproape toate masinile care au genul asta de subwoofer, il au montat cu conul spre habitaclu, cum l-am montat si eu. Doar laguna e mai cu mot.
*



BigDaddyAdy, poti sa imi dai si mie te rog pinout-ul la ampliful Bose de Megane 3? Eu am Subwooferul pasiv cu doua difuzoare la 1 ohm, 4 difuzoare 165 mm la 2 ohm si tweeterele aferente totul luat de pe un Megane 4 si ampliful de Megane 3 si as vrea sa le montez pe Laguna 3 dar nu am pinout-ul de la amplif. Mersi frumos

30 Jan 2019, 17:00:
Atasez si o poza cu Subwooferul Pasiv, cele 4 difuri si 4 tweetere si o poza cu mufele amplifului de Megane 3

This post has been edited by RaduNRV: 30 Jan 2019, 17:00


Attached thumbnail(s)
63D7FB4A_12D6_45B9_AECC_3DA610C42B67.jpeg ( Size: 596k ) Number of downloads: 1019
90C15A09_2BBD_4AA4_B41D_8C20FCB8FD33.jpeg ( Size: 182.02k ) Number of downloads: 1024


--------------------
Renault Laguna III 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chivereanumarian
post 30 Jan 2019, 21:37
Post #182


Pagina de facebook Activari Funcții,Hărți 2019,Diagnoz


Group: Members
Posts: 831
Joined: 22 June 15




Eu am montat un subwofer activ de nissan ,după ce înainte schimbasem boxele spate cu unele hertz uno și nu simțeam mare diferența! Am rlink și nu știu cât scoate playerul

Acum e peste un bose de fabrica!

Subwoofer acestea în roata rezerva sunt de mai multe feluri, active pasive !

Attached thumbnail(s)
Screenshot_20190130_213419.jpg ( Size: 860.89k ) Number of downloads: 1034
Screenshot_20190130_213404.jpg ( Size: 731.29k ) Number of downloads: 1025


--------------------
megane 3 bose 2013 Laguna 2014 2.0 130 ,megane 3 2015 95 cp euro 6 2015,Megane 4 intens estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RaduNRV
post 30 Jan 2019, 22:32
Post #183


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 30 January 19




QUOTE(chivereanumarian @ 30 Jan 2019, 21:37)
Eu am montat un subwofer activ de nissan ,după ce înainte schimbasem boxele spate cu unele hertz uno și nu simțeam mare diferența! Am rlink și nu știu cât scoate playerul

Acum e peste un bose de fabrica!

Subwoofer acestea în roata rezerva sunt de mai multe feluri, active pasive !
*



Stiu ce zici, doar ca eu am avut ocazia sa am acest sistem si problema e ca trebuie neaparat sa amplific si boxele pentru ca sunt la impedanta de 2 ohm si risc sa ard head unitul care este la 8 ohm. De aceea vreau sa instalez ampul asta bose de megane sa amplific tot. Problema e pinout-ul care difera de la amp la amp

30 Jan 2019, 22:34:
QUOTE(chivereanumarian @ 30 Jan 2019, 21:37)
Eu am montat un subwofer activ de nissan ,după ce înainte schimbasem boxele spate cu unele hertz uno și nu simțeam mare diferența! Am rlink și nu știu cât scoate playerul

Acum e peste un bose de fabrica!

Subwoofer acestea în roata rezerva sunt de mai multe feluri, active pasive !
*



Stiu ce zici, doar ca eu am avut ocazia sa am acest sistem si problema e ca trebuie neaparat sa amplific si boxele pentru ca sunt la impedanta de 2 ohm si risc sa ard head unitul care este la 8 ohm. De aceea vreau sa instalez ampul asta bose de megane sa amplific tot. Problema e pinout-ul care difera de la amp la amp

This post has been edited by RaduNRV: 30 Jan 2019, 22:34


--------------------
Renault Laguna III 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RaduNRV
post 31 Jan 2019, 22:54
Post #184


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 30 January 19




M-am descurcat pana la urma si am reusit sa fac rost de pinout-ul amplificatorului. Urmeaza montatul.


--------------------
Renault Laguna III 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 7 Feb 2019, 20:24
Post #185


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Cum, pana mea, se scoate radio la Laguna de 2015????Am doua ferestre mici pentru baghetele metalice si sub radio doua gauri mai mari, presupun sa bagi degetele in ele si sa tragi cand se deblocheaza.Nu am sculele originale, am facut din doua pile metalice de unghii ceva asemanator, dar nu merge!!!!
cum dau radio jos?


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RaduNRV
post 18 Feb 2019, 07:50
Post #186


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 30 January 19




@BigDaddyAdy, am reusit sa montez pana la urma totul. Ce am observat pana acum:
In ceea ce priveste inaltele, da, sunt foarte accentuate iar mediile lipsesc cu desavarsire. Am incercat sa le diminuez din setari dar tot “tipa”.
Volumul merge pana la 22 cu sunet decent (unde maximul pe head unit este 32) ce trece dupa distorsioneaza. Nu inteleg de ce pentru ca difurile sunt bose de pe megane 4 si daca nu ma insel sunt la 65w.
Daca modific volumul din potentiometrul de la HU se aud niste pacanituri in difuzoare cu fiecare nivel de crestere sau descrestere a volumului.
La redarea muzicii fie din sursa BT fie CD se aude un fasait pe fundal. Daca pun pauza din telefon fasaitul se diminueaza pana nu se mai aude deloc si reapare imediat cu dau play. Nu e deranjant dar e prezent.


--------------------
Renault Laguna III 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 18 Feb 2019, 09:22
Post #187


Adrian


Group: Members
Posts: 1.167
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Mai mult ca sigur nu boxele distorsioneaza, ci amplificatorul care le ataca.
Acum, nu stiu concret configuratia ta, toate difuzoarele sunt atacate de amplificatorul dedicat? sau cele din usi sunt atacate de HU?
Discrepantele de sunet pot aparea din cauza diferentelor de SPL si impedanta fata de difuzoarele anterioare. Sursa de sunet a fost configurata pe difuzoarele de origine, acum probabil vei avea nevoie de atenuari.

Cum ai dus semnal in amplificator? de la iesirile de boxe? Convertor High-Low? direct un HU? De aici pot aparea niste bucle care aduc zgomot in difuzoare.
Ai putea sa descrii cat mai concret ce ai facut, poate reusim sa te ajutam cumva.


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BigDaddyAdy
post 18 Feb 2019, 09:26
Post #188


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 1 August 11
From: Bucuresti




Ai pus boxele pe amplificator, sau le-ai lasat pe hu?
La mine s-au ameliorat mediile cand am pus speakerele bose pe fata. Si de fapt nu mediile, ca alea se auzequ bine, ci midbass.
Daca ai pus boxepele pe amplif, ai setat si radio sa iti dea iesiru atenuate de amplif? La mine nu se aude niciun pacanit, fasait... Iar calitatea sunetulyi se mentine pana la maxim inclusiv


--------------------
Renault Laguna III Coupe GT 205TCe 2009 - B 666 BIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RaduNRV
post 18 Feb 2019, 12:45
Post #189


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 30 January 19




QUOTE(BigDaddyAdy @ 18 Feb 2019, 09:26)
Ai pus boxele pe amplificator, sau le-ai lasat pe hu?
La mine s-au ameliorat mediile cand am pus speakerele bose pe fata. Si de fapt nu mediile, ca alea se auzequ bine, ci midbass.
Daca ai pus boxepele pe amplif, ai setat si radio sa iti dea iesiru atenuate de amplif? La mine nu se aude niciun pacanit, fasait... Iar calitatea sunetulyi se mentine pana la maxim inclusiv
*



Boxele sunt prin amplificator da. Cum ai setat radio sa iti dea iesiri atenuate de amplif? Si inca o chestie, de unde ai luat remote-ul pentru amplif?

18 Feb 2019, 12:49:
Tu nu ai legat boxele pe amplif? Eu din HU cu boxele am plecat in amplif iar din amplif am plecat pe 3 boxe pe o mufa a amplificatorului si pe subwoofer si inca o boxa pe alta mufa a amplificatorului. Remote-ul amplifului l-am legat in spate la HU pe firul de Acc

18 Feb 2019, 17:18:
M-am conectat azi cu DDT-ul dar nu gasesc nicio optiune sa limitez iesirile spre amplificator. O sa incerc sa conectez doar subwooferul la amplificator iar boxele sa le conectez direct in HU pentru ca se auzea mai bine. Problema e de unde iau semnal pentru subwoofer? De pe toate boxele? Sau de pe una anume?

This post has been edited by RaduNRV: 18 Feb 2019, 17:18


--------------------
Renault Laguna III 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BigDaddyAdy
post 19 Feb 2019, 07:34
Post #190


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 1 August 11
From: Bucuresti




Pentru semnalele atenuate, specifici in configuratia de la radio external amplifier no-can, iar semnalul pentru amplificator se numeste sub-on,in aceeasi sectiune. Nu mai stiu pinoutul si nu am schemele la indemana.


--------------------
Renault Laguna III Coupe GT 205TCe 2009 - B 666 BIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RaduNRV
post 19 Feb 2019, 08:05
Post #191


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 30 January 19




QUOTE(BigDaddyAdy @ 19 Feb 2019, 07:34)
Pentru semnalele atenuate, specifici in configuratia de la radio external amplifier no-can, iar semnalul pentru amplificator se numeste sub-on,in aceeasi sectiune. Nu mai stiu pinoutul si nu am schemele la indemana.
*



Asta am gasit in DDT si am si configurat-o in felul asta dar la fel se aude. Nimic schimbat

19 Feb 2019, 09:58:
Update. Nu am reusit sa o scriu cu x95 without CAN. Nu ma lasa sub nicio forma. Da eroare negative response. Bigdaddyady, cand ai timp poate ne vedem prin Bucuresti sa arunci o privire la configuratia mea. Poate nu fac eu ceva bine.

This post has been edited by RaduNRV: 19 Feb 2019, 09:58

Attached thumbnail(s)
BDB733C3_349A_44B2_AB6D_FA9344E77FF7.jpeg ( Size: 7.67mb ) Number of downloads: 929


--------------------
Renault Laguna III 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BigDaddyAdy
post 19 Feb 2019, 11:01
Post #192


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 1 August 11
From: Bucuresti




Ai PM


--------------------
Renault Laguna III Coupe GT 205TCe 2009 - B 666 BIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian_nechita
post 3 May 2019, 19:39
Post #193


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 22 April 11




Daca vreti o imbunatatire substantiala la capitolul sunet la L3 trebuie sa desfaceti casetofonul si sa il modificati un pic.

Din software basul este taiat pe difuzoarele fata. Daca va jucati din fader o sa vedeti ca basul este mult mai bun si mai profund pe spate.

Trebuie sa legati intrarea in final de la boxele fata pe iesirea boxelor spate ale preamplificatorului.

Aveti 2 condensatoare de dat jos de la intrarea finaului canale fata, si facut 2 strapuri catre intrarea canalelor spate.

Mai e o varianta cu modificat softul dar e mai complicat.

O sa imi multumiti mai tarziu.

This post has been edited by cristian_nechita: 3 May 2019, 19:40


--------------------
Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuly75
post 4 May 2019, 06:41
Post #194


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 13 January 07
From: IANCA




Electronica , electronica cristian_nechita dar cum a mai spus cineva pe aici o fotografie face cat o mie de cuvinte. care codensatoare si unde facute acele strapuri, ca am desfacut vazut si montat la loc ca nu m-am lamurit exact ce si cum. Cunosc putina electronica ca hobby dar nu fac modificarea la ghici fara sa fiu 100% convins ca este corect. Sper sa nu te superi.


--------------------
RENAULT LAGUNA III Dynamique 1/2010 fara DPF - BR XX LDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trutiarex
post 4 May 2019, 19:47
Post #195


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 1 November 17




QUOTE
Aveti 2 condensatoare de dat jos de la intrarea finaului canale fata

Eu am vazut condensatoare montate doar pe tweetere (cate unul la fiecare, lipit in dreptul bornelor tweeterului), pe post de filtru trece sus, iar difuzoarele de 16,5 nu au nimic pe cablaj fiind protejate de puterea relativ redusa a headunit-ului. Stii tu sa mai fie pe undeva?

QUOTE
Daca vreti o imbunatatire substantiala la capitolul sunet la L3 trebuie sa desfaceti casetofonul si sa il modificati un pic.
Din software basul este taiat pe difuzoarele fata.

Ai ceva informatii concrete cu privire la partea de egalizare si cum s-ar rezolva prin desfacerea unitatii? Diferenta de bas poate fi data si de constructia/antifonarea/acustica diferita a celor doua usi.


--------------------
Renault Laguna Coupe GT 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan11
post 1 Jun 2019, 19:01
Post #196


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 4 November 08




Buna seara, va rog sa ma ajutati cu o parere pentru ce ar putea fi defect la sistemul audio al unei Laguna 3 2008, audio Cabasse Tronic, care in urma ploilor de ieri si datorita infundarii canalelor de scurgere a apei de sub stergatoare, a patruns apa in habitaclu prin partea dreapta sub torpedou, si ...nu se mai aude decat difuzorul central. Mentionez ca a mirosit a circuit prajit, si ca in afara de sunet lipsa pe difuzoarele din usi, totul functioneaza corespunzator. Multumesc anticipat.


--------------------
Renault Laguna 3 2008, Dynamique 2.0 dci 150 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BigDaddyAdy
post 2 Jun 2019, 08:06
Post #197


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 1 August 11
From: Bucuresti




Radio-cd-ul.
Probabil va trebui sa il inlocuiesti.


--------------------
Renault Laguna III Coupe GT 205TCe 2009 - B 666 BIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Arnej
post 2 Jul 2019, 19:37
Post #198


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 1 August 17




Buna ziua...detin un renault laguna 3 din 2008 ...vine echipat cu radio cd cabasse tronic cu magazie 6CDs ...precizez ca nu am navigatie pe ea..doresc sa schimb radio cd-ul actual ..cu un radio cd aftermarket JVC mai exact...rog sa imi dai niste sfaturi..idei....m-ar interesa in mod special mufa adaptor de care as avea nevoie..si bineinteles..ce altfel de mufe mi-ar mai trebui..tinand cont ca eu am doar o mufa ISO banuiesc ca se cheama care iese din player-ul cabasse..multumesc!


Modelul radio cd-ului
https://apollo-frankfurt.akamaized.net/v1/f...mage;s=1000x700

https://apollo-frankfurt.akamaized.net/v1/f...mage;s=1000x700

Iar aceasta este mufa ...pt care caut un adaptor ...pt un cd player aftermarket!

This post has been edited by Arnej: 2 Jul 2019, 19:42


--------------------
Renault Laguna III 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BigDaddyAdy
post 7 Jul 2019, 20:29
Post #199


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 1 August 11
From: Bucuresti




Am luat eu anul trecut adaptor de la mufa aia la iso de pe Maica Domnului. Am dat vreo 30 lei pe el.

Dar intreb doar de curiozitate, de ce vrei sa schimbi cabasse-ul? e o unitate foarte buna.

This post has been edited by BigDaddyAdy: 7 Jul 2019, 20:31


--------------------
Renault Laguna III Coupe GT 205TCe 2009 - B 666 BIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Arnej
post 9 Jul 2019, 18:13
Post #200


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 1 August 17




Ce fel de mufa? Ma poti ajuta sa stiu de care e?

This post has been edited by Arnej: 9 Jul 2019, 18:13


--------------------
Renault Laguna III 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
09AND
post 10 Jul 2019, 19:30
Post #201


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 22 February 10




Salut baieti, ieri am observat ca boxa dreapta fata baraie si este sesizabil si la volum mic, deci m-am gandit sa daca tot trebuie sa schimb boxa aia, macar sa o schimb si pe cea din stanga cu ceva mai bun, aveti ceva recomandari? multumesc

https://accesorii.renault.ro/#!/detail/...2a-aaadbfe90f24 sunt ok boxele astea pentru fata?

This post has been edited by 09AND: 10 Jul 2019, 19:52


--------------------
Renault Laguna 1,5 dci 110cp 2013 Limited
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BigDaddyAdy
post 13 Jul 2019, 09:21
Post #202


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 1 August 11
From: Bucuresti




QUOTE(Arnej @ 9 Jul 2019, 19:13)
Ce fel de mufa? Ma poti ajuta sa stiu de care e?
*



Nu stiu cum se numeste mufa, ii intrebi pe ei.
Doar ia in considerare urmatorul aspect: Nu poti inlocui radioul Cabasse direct cu unul aftermarket. Nu sunt compatibile ca si design. Daca te uiti atent la spatele radioului, ai sa observi ca antena de radio de exemplu nu intra in el. Si, din ce imi amintesc, nici boxele nu ies direct din el. Deci va trebui sa modifici destul de mult instalatia electrica pentru a face un radio aftermarket sa functioneze.
Eu as sta linistit in locul tau. Cabasse este un radio foarte bun.


--------------------
Renault Laguna III Coupe GT 205TCe 2009 - B 666 BIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_mihai
post 13 Jul 2019, 10:28
Post #203


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 18 July 15




QUOTE(09AND @ 10 Jul 2019, 19:30)
Salut baieti, ieri am observat ca boxa dreapta fata baraie si este sesizabil si la volum mic, deci m-am gandit sa daca tot trebuie sa schimb boxa aia, macar sa o schimb si pe cea din stanga cu ceva mai bun, aveti ceva recomandari? multumesc

https://accesorii.renault.ro/#!/detail/...2a-aaadbfe90f24 sunt ok boxele astea pentru fata?
*



Focal 2.0 si-a montat un prieten, e super multumit, si mie mi-au placut cum se aud. Cred ca merita.


--------------------
Renault Latitude 2014 Initiale Paris(110kw), Megane 3(81kw EDC)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bibirez
post 15 Jul 2019, 07:59
Post #204


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 2 August 18




Salutare! A reusit cineva sa adauge aux la acest tip de sistem de pe Laguna 3? Este cel fara joystick.

Attached thumbnail(s)
IMG_20190704_160508.jpg ( Size: 830.98k ) Number of downloads: 159
IMG_20190704_160525.jpg ( Size: 761.06k ) Number of downloads: 122


--------------------
Renault Laguna 3 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 15 Jul 2019, 08:02
Post #205


Membru autentic


Group: Members
Posts: 413
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




La sistemul Arkamis am montat eu, merge multumitor. Vorbeste cu colegul dan22y, el m-a ajutat.


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buiak
post 18 Jan 2020, 14:53
Post #206


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 17 January 17




QUOTE(BigDaddyAdy @ 19 May 2018, 15:39)
Merci mult Mars.
Se aude mult mai bine sistemul Bose decat Arkamisul meu. Deci clar ar merita schimbul. Ma tot gandesc insa daca nu cumva gasesc un alt loc pentru amplificator. Chiar daca nu e foarte mare, cam ia din spatiu. Este mai mare decat cel de megane pe care il tinusem in mana si parea rezonabil, iar din poze nu prea imi puteam da seama.
O sa ma uita daca nu gasesc vreun spatiu in compartimentul motor. Ideea e ca ii trebuie aerisire buna, altfel risc sa se tot blocheze. Ar fi si mai putin de desfacut pentru cabluri. Dar ar trebui cabluri mai groase pana la sub + un condensator pus pe langa el.
Ma apuc sa sap.
*



Salut, ajuta-ma si pe mine cu instalarea, am luat statia de pe un koleus si subwoofer de pe un clio 4 si am nevoie sa le montez pe un clio 4 cu medianav evo 1 . ma ajuti cu schema la mufe ?! Multumesc

18 Jan 2020, 15:00:
Va salut,
ajutati-ma si pe mine sa identific de unde imi pot luat mufele si adaptorul la medianav pentru a instala o statie bose . modelul de statie pe care il am seama perfect cu cel din kitul original de clio 4, masina pe care vreau sa-l montez.

Orice informatie mi-ar fi de folos.
Multumesc

This post has been edited by Buiak: 18 Jan 2020, 15:00


--------------------
Renault Clio 4 facelift - gt line - dci 1,5 110cp 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alxseb
post 25 Apr 2020, 23:19
Post #207


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 5 October 12




Salut băieți, cine mă poate ajuta cu trecerea la r-link? Am înțeles că amplificatorul Bose nu este văzut pe configurația de r-link și totuși sunt lagune după 2013 cu Bose. Nu înțeleg cum e configurat sistemul. Am făcut rost de cablajul unei mașini cu R-link și Bose și conform mufei care duce către amplificator(cea alba mare din pragul pasagerului), toți pinii corespund, fiecare fir are corespondent în mufa cablajului. De aici și problema pe care nu o înțeleg. Diferența este în configurația amplificatorului?!? Atâta timp cât se potrivește cablajul și toate firele duc exact unde trebuie, de ce nu îi dă wake-up și semnal? Singura chestie logică ar fi faptul că trebuie setat din ddt r-link-ul, să dea semnal către amplificator. Deci teoretic este vorba doar de setarea unității radio dacă să meargă prin amplificator sau nu. Dacă e nevoie de alt amplificator, cine are un cod original de la o laguna 3 cu Bose și R-link? Pentru că eu nu mai înțeleg nimic și de aceea vă rog, ajutați-mă să îl fac să meargă, că mă disperă de când încerc să îl montez. Am mai încercat ceva, am tras un fir direct din mufa amplificatorului(cea din prag), către mufa prizei "can" și a apărut amplificatorul pe rețea dar tot nu am sunet. În mod normal, acel fir pleacă din unitatea radio și da wake-up la amplificator în momentul pornirii. Așa este și la cablajul pe care îl am, firul pleacă din radio către mufa albă din prag, deci teoretic când pornește radioul ar trebui sa trezeasca și amplificatorul.Orice sugestie este binevenită, mulțumesc.

This post has been edited by Alxseb: 25 Apr 2020, 23:56


--------------------
Renault Laguna 3 2014, 1.5 dci, edc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tek_IDs
post 26 Apr 2020, 10:22
Post #208


....


Group: Members
Posts: 531
Joined: 13 May 08
From: PrazBurg




R_Link.jpg ( Size: 552.46k ) Number of downloads: 101

Aici trebuie setat. Important ar fi sa treci VIN-ul masinii in fiecare dispozitiv si sa nu te mai joci cu CAN-ul .
Toate bune!


--------------------
Dacia / Renault, 1300 / 1.5 1973 / 2014 . - DJ-98-@@@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alxseb
post 26 Apr 2020, 19:29
Post #209


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 5 October 12




Multumesc tek_IDs am sa incerc asa sa vad daca reusesc si va tin la curent cu noutatile. Apropo, stie cineva la ce folosesc cele doua mufe gri(usb)? Am una pe radio si una pe display. se conecteaza intre ele?


--------------------
Renault Laguna 3 2014, 1.5 dci, edc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tek_IDs
post 26 Apr 2020, 20:19
Post #210


....


Group: Members
Posts: 531
Joined: 13 May 08
From: PrazBurg




Pe MFD ai 3 mufe USB (negru, maron si gri). Aia gri nu e folosita, celelalte 2 sunt intrarea USB si cardul.
Toate Bune!



--------------------
Dacia / Renault, 1300 / 1.5 1973 / 2014 . - DJ-98-@@@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 5 6 7 8 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 00:22
Dacia