Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages « < 10 11 12 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

inlocuire lamele stergator laguna 2

mars
post 1 Oct 2012, 18:55
Post #331


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Am eu originale cu avertizor. E o pastila rotunda lipita pe stergator, care in timp isi schimba culoarea din negru in galben si apare un semn de exclamare. Frectie la picior de lemn...

This post has been edited by mars: 1 Oct 2012, 19:00


Attached thumbnail(s)
flatwear.jpg ( Size: 11k ) Number of downloads: 607


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ddorin
post 12 Jan 2013, 11:21
Post #332


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 12 October 10




salut .. vreau sa mi schimb stergatorul din dreptul soferului pt ca mi sa rup la un capat lamela .. am luat azi un stergator dar nu stiu cum se scoate cel vechi .. am inteles ca are un clips dar nu stiu undei ..
cum se scoate un stergatorul ??? o poza cu operatiunea asta cu mi ar fi de folos.
multumesc


--------------------
Laguna 2 Grandtour Model Dynamique 19DCI 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bvirgil
post 12 Feb 2013, 19:42
Post #333


Membru


Group: Members
Posts: 187
Joined: 9 November 06
From: Oradea




Mi-am schimbat bratul stergatorului pentru luneta si acum trebuie sa cumpar si lamela stergatorului.

Stie cineva ce dimensiuni are? Merge o lamela universala sau doar un model dedicat? Mi se pare ca ar avea un sistem de prindere ceva mai complicat.


--------------------
Renault Laguna III Carminat 1.5 dci 2010
Laguna III Carminat, 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 12 Feb 2013, 19:52
Post #334


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Este un model anume. Va trebui sa iei stergatorul cu tot cu lama (guma), parca era 50 lei la reprezentanta Renault. Stergatorul are 51cm.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Yutcaru
post 13 Feb 2013, 21:40
Post #335


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.180
Joined: 1 August 08
From: Timisoara




QUOTE(audiofilu' @ 12 Feb 2013, 20:52)
Este un model anume. Va trebui sa iei stergatorul cu tot cu lama (guma), parca era 50 lei la reprezentanta Renault. Stergatorul are 51cm.
*




Ai idee si de ce producator este,Valeo sau Bosch ?


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16 valve 120 CP 2001 Expression - TM 24 GBY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 13 Feb 2013, 21:51
Post #336


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Al meu e Valeo.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 13 Feb 2013, 22:09
Post #337


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Probabil Valeo daca stau sa ma gandesc la modul de prezentare a stergatoarelor fata: Valeo sunt clasice iar Bosch merg mai nou pe Aerotwin. Am incercat la un moment dat sa schimb lamela dar nu recomand din doua motive: munca in zadar si calitatea precara a lamelelor din comert. Pentru cativa arginti am luat un stergator nou.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
merralvinci
post 2 Oct 2013, 09:41
Post #338


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 2 March 12




QUOTE(bvirgil @ 12 Feb 2013, 19:42)
Mi-am schimbat bratul stergatorului pentru luneta si acum trebuie sa cumpar si lamela stergatorului.

Stie cineva ce dimensiuni are? Merge o lamela universala sau doar un model dedicat? Mi se pare ca ar avea un sistem de prindere ceva mai complicat.
*


eu am cumparat lamela din cauciuc,se schimba usor.fiind la stergatorul spate nu m-a interesat prea mult calitatea dar sterge excelent si o am de un an jumate(este adevarat ca folosesc stergatorul spate f.rar.pt.cele din fata cumpar ALCA(12 lei bucata la carrefour)600mm cel de la sofer si parca540(nu-mi mai amintesc)in dreapta.folosesc ALCA de cativa ani si sint f.multumit de ele(la peste 130km/h pe ploaie nu mai fac nimic deoarece nu mai stau pe parbriz dar e mai bine deoarece teoretic 100km/h pe ploaie e mai mult decit suficient(altfel intri in zona crepusculara biggrin.gif )stergatoarele fata le folosesc zilnic pt.a-mi curata parbrizul de praf.valeo,bosch etc...tin la fel dar costa triplu.


--------------------
Renault Laguna 2.0t GT 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aco
post 2 Oct 2013, 11:50
Post #339


Membru autentic


Group: Members
Posts: 742
Joined: 19 April 13
From: Ploiesti




Am incercat stergatoare valeo, clasice, si au tinut 4 luni. Apoi au inceput sa lase dare.
Dupa aceea am luat bosch aerotwin retrofit, fit(z)a, dupa 2 luni cel din dreapta a inceput sa sara pe geam si nu mai stergea ca lumea senzorul de ploaie.
La recomandarea cuiva am cumparat o pereche de stergatoare green kontakt, ceva fantoma am crezut, dar sunt incredibil de bune. Ramane de vazut cum tin in timp.
Pe spate am schimbat lamela cu una de la cel mai ieftin stergator gasit si sterge foarte bine.


--------------------
Renault Laguna II 2.0dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 2 Oct 2013, 17:51
Post #340


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Pe spate am stergator original, parca 50 lei. Pe fata am de cativa ani buni Bosch Aerotwin (primul set m-a tinut 5 ani) si al doilea set incepe brusc sa faca figuri, am comandat si primit ieri un set complet. Am vazut azi in Kaufland stergatoare sub sigla lor la 10 lei bucata, indiferent de lungime, daca ar tine macar un an ar fi ok.
Pentru stergatoarele actuale am luat servetele care ar reconditiona suprafata de stergere a lamei insa azi tot la fel a facut (stergere sacadata) dar mai putin. Voi ce ziceti: sa returnez Bosch Aerotwin (120 lei) si sa iau cu 20 lei pe cele din Kaufland? Si daca tin jumatate de an si tot ies in avantaj ca primele mai mult de doi ani am vazut ca nu tin, o fi scazut calitatea fata de primul set...


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nc_pt
post 7 Feb 2014, 14:48
Post #341


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 18 October 12




Am de vreo 2-3 luni stergatoare Kaufland, sterg bine, sunt foarte ok pentru banii pe care ii dai, cel din dreapta mai scartaie cateodata putin spre finalul cursei dar nu mi-am batut capul ma gandesc ca poate asa s-a nimerit, foarte rezistente n-am reusit sa le rup desi nu le-am menajat deloc cu zapezile astea, nu doar o data am plecat cu parbrizul inghetat.


--------------------
Renault Laguna 2 1.9dci 120cp 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
12 Pages « < 10 11 12
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:40
Dacia