Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Zgomot roata fata Megane 1.5 dci

CCIP
post 20 Dec 2017, 19:44
Post #1


Ciprian


Group: Members
Posts: 87
Joined: 29 March 14




Buna seara

Am un Megane IV de aprox 1 an si am parcurs 16 000 km

Am fost de mai multe ori la service ul Renault pt se auzea pe partea stanga fata un zgomot metalic (o troncaneala ) cand treceam peste denivelari.

S-a schimbat bieleta .....sa simtit o reducere a fregventei de producere a zgomotului

S-au verificat daca sunt stranse toate suruburile de la suspensie ....inclusiv cel de la amortizor.

S au testat amortizoarele ...sunt in parametri

Am stat langa ei la toate aceste operatiuni ...de la 10 dimineata pana la ora 16 ....oameni de la service chiar au incercat tot au inercat dar degeaba....am fost in mai multe teste dupa fiecare operatie ...

Nu am intrat cu masina prin gropi ....nu am lovit o ...deci nu inteleg cum de a aparut acest zgomot
metalic (troncaneala) cand trec peste denivelari mai mari (nu prin gropi )...nu pe piatra cubica ...nu peste denivelari mici (gen plombe de pe asfalt)

Mi au spus ca ultima lor solutie ar fi schimabarea amortizorlui ...dar nu pe garantie pt ca din teste el este in parametri .

V-ati mai intalnit cu o astfel de situatie ?


--------------------
Renault Megane 2016 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreicri
post 20 Dec 2017, 22:51
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 740
Joined: 5 September 04
From: Bucuresti




Salut.incerc sa raspund eu.eu am avut un zgomot similar dar pe o fiesta si ghici de la ce era?o pietricica intrase in suportul motorului.merita investigat

This post has been edited by andreicri: 20 Dec 2017, 22:52


--------------------
Renault megane 2 sedan 1,9dCi/2004
Laguna 3 Dynamique 2.0 dCi full (fara piele si trapa)(pe vine)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jbn
post 21 Dec 2017, 00:03
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.591
Joined: 31 March 14
From: Bucuresti/Pitesti




Ceva asemanator am avut eu la M2. Trosnea exact la denivelari de tipul celor descrise de tine. Cel mai rau trosnea la o denivelare dintr-un sens giratoriu din Pitesti, unde tirurile facusera un oarecare sant in asfalt, iar exact in dreptul acelui sant eu trebuia sa iau dreapta ca sa ies din giratoriu si astfel masina se balanganea destul de tare. Aveam impresia ca o sa imi ramana roata acolo. Solutia a fost inlocuirea amortizoarelor. Dar acele amortizoare erau vechi de cand masina cred (masina luata la mana a 3-a, batrana de 9 ani in momentul respectiv).

This post has been edited by jbn: 21 Dec 2017, 00:03


--------------------
Ex. Renault Megane 4 Hatch, Corolla TS // '16 1.5dCi 110cp, '22 1.8hsd 122cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianovici_2006
post 21 Dec 2017, 08:17
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 4 July 16
From: Ramnicu Valcea




CCIP.....
Este un zgomot specific uzurii premature a bieletei de directie si a pivotului inferior!...inteleg ca au schimbat bieleta...la pivot s-au uitat?
In fapt PIVOTUL trebuia verificat mai intai!

This post has been edited by adrianovici_2006: 21 Dec 2017, 08:18


--------------------
renault Anterior M2 ,1,5 dci, 80 cp, megane 4 INTENS 110 DCI, BOSE Gris titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Poty
post 22 Dec 2017, 18:10
Post #5


DDT Guru


Group: Members
Posts: 978
Joined: 19 March 17
From: Slatina/Bucuresti




cand stai cu masina pe loc si dai cu pumnul/piciorul mai tare in roata(cauciuc) auzi vreun sunet metalic?


--------------------
Renault Megane Intense Hatchback 1.2 Tce 132CP - OT-06-APV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CCIP
post 24 Dec 2017, 22:02
Post #6


Ciprian


Group: Members
Posts: 87
Joined: 29 March 14




Buna ziua

Au verificat si au tras de fiecare element al articulatiei.
Am pus masina si pe stand si sau verificat amortizoarele.

Ma gandesc ca daca un pivot este deteriorat ...defect si au putut da ei seama .
Am pierdut 3 zile in service....pt ca de 3 ori am fot si am tot verificat masina.

Masina care are 1 an si 16 000 km ...cu care am.mers doar pe asfalt
.....tin la ea ca la ochii din cap....nu dau cu ea prin gropi....si totusi ma dezamagit profund.

Nici una din .masinile la sh pe care le am avut nu au troncanit in halu asta la trecere peste denivelari ...pe care le tot gasim in carosabil.

Am scris si o reclamatie la vocea clientului....pt ca nu.mi se pare ok ca o masina de 17 000
euro sa se dezintegreze vazand cu ochii.

Pe langa aceasta problema am mai ajuns in service cu o reclamtie cu.privire la socurile mecanice ce le simti in volan (se misca volanul in mana) la trecere peste denivelari la viteze mici sau atunci cand mergi pe piatra cubica ...cel putin cu aceasta reclamatie am mau implut de vrajeala si mi au spus ca nu au ce face deoarece bucsile de la suportul motor sunt rigide si transmit vibratiile in coloana de directie....care apoi ajung in volan

Apoi bordul....zarnaie ingrozitor....dar am rezolcat o ..
.am desfacut un surub care prinde bordul de caroserie ....si astfel vibratiile din caroserie nu se mai transmit in bord.

Fetele de usa ...zornaie cand dai drumul normal.la muzica....fara bass puternic.....dar le am bagat niste cartonse pt a mai atenua zornaiala.

Acum.am vazut ca mansonul de la schimbator ...asa cum sta el pliat ...sa taiat ...acolo intr un colt ...singur ...fara sa fac nimic.

Si uite asa am platit pt o masina noua si stau prin service .

Modelul asta este low cost...
Vandut la pret mare ..

Chiar sunt dezamagit

24 Dec 2017, 23:06:
Daca lovesti cu piciorul roata nu se aude nici un zgomot .

Sau schimbat ambele bielete...ca sa fie bine ..desi zgomotul se aude doar de pe parte stanga.

Totusi nu pot sa cred ...chiar nu pot sa cred ca eu as avea o problema la un pivot si stia de la Apan Braila sa fie chiar asa de praf incat sa nu si fi dat seama.

Troncaneala ..bataie metalica ...eate ca si cum o.piesa loveste in alta piese ...adica metal pe metal

This post has been edited by CCIP: 24 Dec 2017, 22:06


--------------------
Renault Megane 2016 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi17
post 25 Dec 2017, 23:35
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 27 December 08




Salut CCIP, am citit si eu cele descrise de tine.Pe mine nu ma uimeste acel zgomot metalic pe care il ai la roata...ci toate "operatiile" aduse masinii...gen: "am desfacut un surub care prinde bordul de caroserie ....si astfel vibratiile din caroserie nu se mai transmit in bord.

Fetele de usa ...zornaie cand dai drumul normal.la muzica....fara bass puternic.....dar le am bagat niste cartonse pt a mai atenua zornaiala."

Nu te inteleg sincer....daca tot zici ca ai fost cu masina la garantie de ce nu ai rezolvat si problemele de mai sus tot in service? In sfarsit....cunosti tu mai bine cum se rezolva problemele legate de zgomote din cate vad...Poate daca aplici din metodele de mai sus si la roata (mai desfaci un surub...mai bagi niste cartonase) o rezolvi si pe asta si nu mai stai cate 3 zile prin service.Bafta.


--------------------
Renault Megane 2008-Manager-1.6 ; 2016-Sedan-Intens-1,6 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianovici_2006
post 26 Dec 2017, 08:08
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 4 July 16
From: Ramnicu Valcea




Salut CCIP,
Raman pe mai departe consecvent ideii ca PIVOTUL Inferior este de vina!
Am trecut de 30000km si totul este ok!


This post has been edited by adrianovici_2006: 26 Dec 2017, 08:10


--------------------
renault Anterior M2 ,1,5 dci, 80 cp, megane 4 INTENS 110 DCI, BOSE Gris titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CCIP
post 26 Dec 2017, 09:25
Post #9


Ciprian


Group: Members
Posts: 87
Joined: 29 March 14




Da asa este ar trebui sa le pun masina in brate si sa rezolve problemele dar nu ai cu cine vorbi .

Oamenii din service nu aud ...nu vad ...nu li se pare nimic anormal .....orice reclamatie ...sesizare le aduci cu greu ii convingi sa se puna pe treaba

Fug de tine prin service ....se fac ca sunt foarte ocupati .....devin nervosi si iraschibili ....

Daca ma puteti ajuta sau daca cunoasteti pe cineva la Renault ROmania chiar mi ar prinde bine.


----------------------------------------------------------------------------------------------

Eu oricum am o istorie frumoasa cu service ul APAN ....am avut un Fluence si la 52 000 km si 2 ani de exploatare m-ma dus sa schimb parbrizul si sa vopsesc spoilerul si cupola pt ca aveau niste ciupituri ....

Masina a stat 1 luna de zile in service ......atat le a trebuit sa vopseasca cele 2 elemete si sa schimbe parbrizul ......apoi la prima ploaie mai zdravana mi sa umplut masina de apa .....acvariu

Intr un final am reusit sa am o intalnire cu Dl Andreev (patronul) .... care a acceptat sa cumpere Fluence ul ( mai mult barca decat masina) iar eu am platit inca 7000 euro si uite asa mi-am luat (vrand ne vrand ) noul Megane ......si zic eu .....uau ...asta da masina ....

Sincer ... Fluence ul era un fel de Logan mai bunicel dar stiam una si buna

Acum am ajuns in costul de achizitie aproapre de o Skoda Octavia ( si va spun ca am tot avut de la firma mai toate modelele de Skoda ) Masina personala ...folosita de acasa si pana la mall si cateva iesiri prin tara ......si imi zic eu masina asta o sa tina 5 ani fara probleme

Dar de unde Reanult a ajuns la Vechii Greierasi ....sau sa reintors la vechile obiceiuri ....ba zdragane ceva pe aici ...ba troncane ce pe acolo ....doar asa mergand normal pe asfalt .....nu pe camp sau facand curse cu ea ....

Pe Fluence aveam acelasi motor dar tragea de la 1800 rot / min pana la 3200 rot /min

La Megane au mututat cuplul si incepe de 2500 rot/ min ---- 4000 rot /min si acum trebuie sa stai in treapta inferiora daca vrei sa depasesti o masina ....daca te pride la 2000 rot / min si accelerezi sa depasesti ....iti sare inima din piept ....mai mai sa te izbesti de masina din fata ....

Si uite asa inca o bucurie ....conduc un diesel cu un comportament de "benzinara " treapta mica....turatie mare (peste 3000 rot /min) si atunci poti sa fii singur ca depasesti fara se te omori pe tine si pe altii

Explicatia primita ....Megane IV este euro 6 si are mai multe filtre ...deci ii trebuie turatie mai mare pt evacuarea gazelor

Sincer chiar ma gandesc sa o scot la vanzare ....decat sa ma chinui atat cu o masina noua....unde nici placerea condusului numai este ce a fost .....vb din prisma utilizatorului unui Fluence cu acelasi motor ...si aceeasi cai putere ....

Chiar ma asteptam sa fie mai bine numai rau .....


--------------------
Renault Megane 2016 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalin Nastase
post 11 Jan 2018, 12:05
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 11 January 18




Salutare,

Detin si eu un Megane 4 1.5 Dci si am aceeasi problema cu zgomotul dreapta fata descrisa mai sus.

Am fost deja la garantie de 2 ori la Amat Pitesti pentru aceasta problema si mi au fost schimbate bieletele antiruliu dar problema nu a fost rezolvata.

Personal cred ca problema vine de la amortizoare...


--------------------
RENAULT Megane 4 2016 Lyfe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CCIP
post 11 Jan 2018, 19:22
Post #11


Ciprian


Group: Members
Posts: 87
Joined: 29 March 14




Am vb cu o persoana din Bucuresti care are aceeasi problema ............acesta a fost de mai multe ori la service ul Serus facand ca si mine si un test de amortizoare ...totul fiind ok .....

Cei de la Serus nu au reusit sa i dea de cap....

This post has been edited by CCIP: 11 Jan 2018, 19:24


--------------------
Renault Megane 2016 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tudor2702
post 15 Jan 2018, 07:37
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 20 February 17




QUOTE(CCIP @ 11 Jan 2018, 19:22)
Am vb cu o persoana din Bucuresti care are aceeasi problema ............acesta  a fost de mai multe ori la service ul Serus facand ca si mine si un test de amortizoare ...totul fiind ok .....

Cei de la Serus nu au reusit sa i dea de cap....
*



Tot la Serus, acelasi zgomot, partea stanga fata - imi schimba flansa pe garantie. Constatarea a fost facuta la sfarsitul lunii noiembrie.

ATENTIE la pct.2 G din Regulament!

This post has been edited by espacern: 18 Jan 2018, 17:27


--------------------
Renault Megane 2016 Sedan Intens
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 18 Jan 2018, 15:44
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




Ma bag si eu ca si posesor de fluence si fost posesor de logan. Diferentee sunt majore si nu se pot face comparatii din punct de vedere tehnic si chiar estetic.
Singurul meu of despre fluence este ca este prea mare si greu de folosit in Bucuresti. Mai mult este si diesel. Deci un megane 4 tce(NU SEDAN) edc este ideal pentru cetateanul roman care face drumuri dese in capitala asta. si care iese la doua week end uri la munte sau la mare.
Sper ca asta sa fie urmatoarea. scuze de off topic.

This post has been edited by cj98czh: 18 Jan 2018, 22:03


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CCIP
post 20 Jan 2018, 17:51
Post #14


Ciprian


Group: Members
Posts: 87
Joined: 29 March 14




Sunt de acord ....am avut Fluence ....acum am Megane IV si da .....sunt multe plusuri dar sunt si neplaceri gen :
- Bordul zornarie
- Fetele de usa zornaie cand dai drumul mai tare la muzica si pe anumite portiuni de carosabil
- Telefonul se decontecteaza singur si sunt probleme in functionarea conectivitatii (nu sunt singurul care ma plang)
- Soc mecanic in coloana de directie la trecerea cu viteza mica (usor) peste denivelari ...gen linie de tramvai
- Troncane pe Fata ...astept sa schimb amortizoarele
- Are o directie imprecisa pot spune ca este aceeasi ca pe Fluence ....si nu este la fel de precisa ca la vw sau skoda ....
- Usile nu se inchid bine si nu sunt alineate ....am fost de 2 ori pt a le aranja cat de cat ...acum trebuie sa ma mai duc inca o data deoarece se agata cauciucul usii din fata de cauciucul usii din spate

Eu unul nu mai cumpar in viata mea masina din Seria 1 .....astept facelift ul (pt ca atunci se vor repara multe din problemele constatate dupa lansare).....sau cumperi o masina / model care este pe piata de cel putin 2 ani

Iar Renault cere mult pe Megane .....unul mai bine dotat costa peste 18 000 euro ....si dupa 1 an de utilizare pot spune sincer ca nu este o alegere buna .....

Merita sa cumperi un Megane doar daca il cumperi super ..super bine dotat si la bani mai putini decat un model similar de la concurenta ....doar asa se justifica / merita sa cumperi un Megane

Am avut fluence ....1.5dci Pro am platit 13 000 euro pe el ....adica cat pe ul logan MCV deci stiam una si buna ....ca nu mi am cumparat vreun Porsche dar ......cand sari de 18 000 euro treci deja in liga unor producatori care chiar ofera o masina noua care merge bine cel putin 2 -3 ani si nu una care trebuie sa o duci des in service ....de noua !!!.......

This post has been edited by CCIP: 20 Jan 2018, 17:53


--------------------
Renault Megane 2016 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aba81
post 20 Jan 2018, 21:35
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 2 November 16
From: Suceava




acum nu stiu daca ai observat dar preturile au crescut la toti producatorii si renault ofera un raport pret/dotari destul de bun si in concurenta directa cu multe marci. eu personal cand am cumparat megane nu am gasit in pretul dat pe el ceva asemanator la concurenta.


--------------------
Renault Megane GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CCIP
post 20 Jan 2018, 23:48
Post #16


Ciprian


Group: Members
Posts: 87
Joined: 29 March 14




Da ...da ...si acum stau prin service si incerc sa i dau de cap.......inainte de a implini 1 an de utilizare si 14 000 km parcursi ....




--------------------
Renault Megane 2016 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dflorin10
post 21 Jan 2018, 12:07
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 30 April 09




Ai avut ghinion . Am patit ceva asemanator la ford , imi batea ceva pe fata cand plecam de ziceai ca se rupe masina . Am mers la toate reprezentatele si service uri multi marca si nimeni nu i-a dat de cap , ajunsesem sa dau tare in ea numai ca sa se rupa si sa pot schimba in sfarsit ceva ...ghinion ca nu s-a rupt si a mers cu bataia respectiva 82 de mii de km pana am vandut masina ( masina luata de noua ) . Acum am fluence si deja am 105 mii km si n-am nici un stres , o verific de 2 ori pe an in reprezentanta , ii fac tot ce trebuie la timp ( sunt mai tipicar cu masina sa zicem ) si nu am nici o problema . Chiar ma batea gandul sa o scot la vanzare ca sa mi iau altceva . A si ca o paranteza mai am 2 loganuri , ambele cu peste 200 mii km la bord ....unu merge de zbarnaie iar celuilalt tre sa ii schimb motorul ( cel care zbarnaie a fost condus doar de mine de nou ) ....ce pot sa zic decat ghinion .


--------------------
ford fiesta 2008 - b79xtw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CCIP
post 21 Jan 2018, 13:31
Post #18


Ciprian


Group: Members
Posts: 87
Joined: 29 March 14




As fi considerat ca am ghinion daca eram singurul care se confrunta cu cateva din problemele enumerate mai sus ...dar nu sunt ...am ramas surpins cand mi a scris o persoana si pe facebook (nu stiu cum de ma gasit) ....si ma intrebat daca eu am reusit sa rezolv problema cu zgomotul de pe fata .......

Cred ca actualul Megane IV berlina ....are cateva ..." hibe " pentru ca este o masina din seria 1 si .....daca ...cred ca Renault le va rezolva pe parcurs pt ca nu sunt ....iesite din comun ...


Eu am scris pe acest forum si pentru ajuta (ghida) persoanele care doresc sa isi cumpere aceasta masina

Unul dintre marile mele "Offf-uri" este acesta : -- Cum de Fluence ul ce l-am avut a mers fara probleme nimic nu tranocanea nimic nu zornaia / scartia si ....cum de o groaza de Loganuri merg bine si nu au aceste probleme ....iar NOUL si INCREDIBILUL MEGANE IV vine la pachet cu "NERVI SI TIMP PIERDUT PRIN SERVICE"

Nu ar fi trebuit ca RETETA Sa fie respecatata.... ca doar nu au pus pe aceasta masina numai piese noi facute special pentru ea .....masina contine o groaza de repere care se folosesc si la alte modele ....tehnologia de fabricatie nu este una folosita doar pentru acest model .....adica cum naiba la Fluence facut tot in TURCIA nu am avut nicio problema si la asta am....si nu doar nu .....

Eu unul simt ceva din Gustul lui Megane 1 ....

This post has been edited by CCIP: 21 Jan 2018, 15:38


--------------------
Renault Megane 2016 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CCIP
post 27 Jan 2018, 11:09
Post #19


Ciprian


Group: Members
Posts: 87
Joined: 29 March 14




Am fost sunat joi 25.01 de cei de la Renault In urma reclamtiei trimise la Vocea Clientului.
Am fost surprins deoarece doamna cu care am vorbit sa declarat total socata de cele povestite de mine deoarece ei numai au nicio o sesizare pe aceasta tema .

Ma intreb sunt singurul care a trimis o reclamatie la ei sau care a fost in service cu masina pentru a rezolva aceasta problema sau joaca teatru doamna de la Renault ?


--------------------
Renault Megane 2016 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalin Nastase
post 28 Jan 2018, 19:02
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 11 January 18




Colegii care au rezolvat deja problema zgomotului pe fata ar putea sa ne indice si noua VIN-ul.

Astfel am putea sa cerem si noi la reprezentanta sa verifice solutia aplicate la voi.

Am facut si eu sesizare la Vocea Clientului...dar ca de obocei toata lumea spune ca este prima data cand aud de o astfel de problema....


--------------------
RENAULT Megane 4 2016 Lyfe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rel.trand
post 2 Feb 2018, 13:44
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 17 October 17




Am fost astazi la Serus Chiajna cu aceeasi problema - zgomot punte fata la denivelari, la temperaturi scazute.
Oamenii au constatat la un drive-test zgomotul, insa la verificarea amanuntita (am asistat si eu) nu a reiesit nimik in neregula. Am facut inclusiv test de amortizoare.
Intr-un final, conform celor din service, la modelul acesta (sedan) sunt probleme reclamate de multi utilizatori - zgomote punte fata la temperaturi scazute, care, conform producatorului, ar proveni de la niste bucse de la amortizoare care "se blocheaza". Solutia producatorului - se ung acele bucse cu un lubrifiant special, insa procedeul presupune demontarea ansamblului amortizor.
Nu aveau pe stoc solutia respectiva, asa ca m-au programat sapt. viitoare pentru aceasta operatiune.
Sa vedem ce-o fii...o sa va tin la curent.


--------------------
Renault Megane IV Sedan 1.6 SCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gerula2006
post 2 Feb 2018, 18:27
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 726
Joined: 3 April 14




Cam carpeala soluția dată. Dece nu se schimbă bucsele cu unele care "țin" la frig?
Mai bine dădeau cu WD 40....


--------------------
Renault Megane Estate 1.5 EDC 2017 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalin Nastase
post 3 Feb 2018, 11:20
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 11 January 18




In acest caz in momentul in care vehiculul este ridicat pe elevator se ,,descarca" suspensia si din aceasta cauza zgomotul nu se va mai auzio scurta perioada (gen 10..15 Km).

Daca problema bine de la amortizoare se poate rezolva doar prin schimbare de amortizor.

Solutii ca si cea listata mai sus cu ungere cu lubrifianti speciali vor avea doar efect temporar.Nu cred ca ati fi dispusi sa mergeti la service din 10k Km in de 10k Km se repetati operatiunea.

In cazul meu acest zgomot a aparut cam la 6000 de Km si se auzea chiar daca afara era cald(luna august ....30 grade Celsius). excl.gif mad.gif



--------------------
RENAULT Megane 4 2016 Lyfe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rel.trand
post 3 Feb 2018, 12:33
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 17 October 17




De acord ca este "doar o carpeala" dar din pacate asta este urmatorul pas pe care il recomanda ei. In mod normal ar trebui schimbate dar cert nu le convine, prefera sa mai traga de timp asa poate renunta omul. Schimbarea piesei cred ca este luata in calcul ca ultima solutie, si atat timp cat iti ofera diverse solutii intermediare, nu prea ai cum sa-i obligi. Pas cu pas... si cu rabdare, pana iese din garantie 😁


--------------------
Renault Megane IV Sedan 1.6 SCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CCIP
post 10 Feb 2018, 10:49
Post #25


Ciprian


Group: Members
Posts: 87
Joined: 29 March 14




Va recomand sa trimiteti o reclamatie la Vocea Clientului in care sa solicitati inlocuirea celor 2 amortizoare fata .....nu consider ca este normal ca la o masina noua ce prezinta defecte de fabricatie sa fie unse diferite componente doar pentru a acoperiri problemele lor.......



--------------------
Renault Megane 2016 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
attidenes
post 20 Feb 2018, 21:43
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 24 April 17




Si eu am aceeasi bataie pe stanga fata si am doar 7000 km dar la mine se aude si daca este cald afara.Am fost de doua ori in service, au verificat daca totul este strans dar bataia persista.Eu cred ca va mai dura pana va gasi producatorul o solutie.


--------------------
Renault Megane 2017 - MM87DPA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CCIP
post 20 Feb 2018, 22:18
Post #27


Ciprian


Group: Members
Posts: 87
Joined: 29 March 14




Am înlocuit astazi ambele amortizoare plus flansele....... Am asistat la schimbarea acestora....
Concluzia....... Pe denivelările mici numai trancane....... Dar pe denivelările mai accentuate tot trancane..... Deci nu de la amortizoare sau flanșe este Buba..

This post has been edited by CCIP: 21 Feb 2018, 16:21


--------------------
Renault Megane 2016 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rel.trand
post 23 Feb 2018, 09:22
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 17 October 17




QUOTE(rel.trand @ 3 Feb 2018, 12:33)
De acord ca este "doar o carpeala" dar din pacate asta este urmatorul pas pe care il recomanda ei. In mod normal ar trebui schimbate dar cert nu le convine, prefera sa mai traga de timp asa poate renunta omul. Schimbarea piesei cred ca este luata in calcul ca ultima solutie, si atat timp cat iti ofera diverse solutii intermediare, nu prea ai cum sa-i obligi. Pas cu pas... si cu rabdare, pana iese din garantie 😁
*



Am fost la service, s-a executat operatiunea de "ungere" a bucselor si zgomotul s-a atenuat intr-adevar, insa nu a disparut. Baietii din service au constatat si au decis schimbarea flanselor si amortizoarelor, s-a facut comanda si acum astept sosirea pieselor.


--------------------
Renault Megane IV Sedan 1.6 SCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
exe
post 23 Feb 2018, 15:24
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 22 February 18
From: Madrid




QUOTE(adrianovici_2006 @ 26 Dec 2017, 08:08)
Salut CCIP,
Raman pe mai departe consecvent ideii ca PIVOTUL Inferior este de vina!
Am trecut de 30000km si totul este ok!
*


Chiar nu stiam ca M4 are 2 pivoti pe o singura parte.

This post has been edited by exe: 23 Feb 2018, 15:42


--------------------
renault 2 x M4GTIntense-benzina/dieselKoleos Intense175 2018-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianovici_2006
post 23 Feb 2018, 18:41
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 4 July 16
From: Ramnicu Valcea





QUOTE(exe @ 23 Feb 2018, 15:24)
Chiar nu stiam ca M4 are 2 pivoti pe o singura parte.
*


Asta e chiar tare!....masinile au 2 pivoti de zeci de ani!


--------------------
renault Anterior M2 ,1,5 dci, 80 cp, megane 4 INTENS 110 DCI, BOSE Gris titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:16
Dacia