Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages « < 5 6 7 8 9 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Instalatie GPL secventiala pe Clio Symbol 1.4 8V, Tomasetto Stag 200

PhilipMorris
post 26 Feb 2013, 23:43
Post #181


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




linkul a mers, dar administratorii stiu de ce smile.gif

Cautare pe google exact asa "gpl forum"
Ce gasiti al vostru sa fie. Eu m-am mai uitat pe acolo si pana la urma este bine sa invatam din experientele altora.
Bafta si nu mai stati, ca benzina este ridicol de scumpa. Daca va bate gandul si aveti loc sa faceti un pustiu de bani sa ziceti ca nu ii aveti, montati. Daca nu, nu mai stiu. Dar sa dai pe un litru de benzina mai mult decat pe un litru de vin natural de pietroasele, mi se pare infect.

This post has been edited by PhilipMorris: 26 Feb 2013, 23:44


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andurs
post 27 Feb 2013, 09:56
Post #182


membru


Group: Members
Posts: 612
Joined: 27 October 07
From: Iasi




Zilele trecute am facut si eu revizia la a mea instalatie Toamasetto.
Schimbat filtrele + verificat parametri de functionare, etanseitate etc. = 100 ron.
Totul e in regula, instalatia functioneaza ca in prima zi.
Am 30.000 km de la ultimul schimb de filtre si 80.000 km de cand am montat instalatia. Practic, e al doilea schimb de filtre, primul a fost la 50.000, cand s-a colmatat filtrul pe lichid si nu mai trecea pe gaz biggrin.gif
Gaz pun in proportie de 95% de la lukoil.


--------------------
Renault Scenic 3 2014 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandan1981
post 27 Feb 2013, 18:37
Post #183


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 16 October 12




@andrus
eu stiam ca reviziile se fac di 15 in 15000 km


--------------------
dacia logan 2010 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andurs
post 28 Feb 2013, 10:02
Post #184


membru


Group: Members
Posts: 612
Joined: 27 October 07
From: Iasi




E corect ce stii tu.
Faza e ca n-are ce sa se intample daca intarzii, poti sa patesti eventual ce-am patit eu prima data, cand am uitat complet de instalatie si s-a infundat filtrul din vaporizator.
De fapt, revizia consta in schimbarea a 2 filtre care poti sa o faci si tu in maxim 10 minute si te costa vreo 60 de lei ambele.
Eu, mergand mai rar, ma duc la un atelier specializat, pentru ca mai verifica si altele pe langa schimbarea filtrelor cum ar fi: parametri de functionare (presiuni, timpi injectie etc.), etanseitate racorduri (mai baga detectorul de gaz pe ici pe colo) si ma costa 100 lei.
Sa nu intarziati cumva cu reviziile normale la masina: ulei, filtre, bujii, distributie etc., dar la gaz nu-i bai daca mai amanati.


--------------------
Renault Scenic 3 2014 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandan1981
post 1 Mar 2013, 15:36
Post #185


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 16 October 12




@andurs
mersi mult
eu zic ca pentru o diferenta de 40 lei in plus merita sa te duci la service
si da nu cred ca este bai daca intarzii un pic


--------------------
dacia logan 2010 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandan1981
post 5 Mar 2013, 10:28
Post #186


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 16 October 12




andurs
unde ti-ai facut revizia?


--------------------
dacia logan 2010 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andurs
post 5 Mar 2013, 12:00
Post #187


membru


Group: Members
Posts: 612
Joined: 27 October 07
From: Iasi




Eu sunt din Iasi, am facut la baietii de-aici, deci nu stiu cat te ajuta informatia.


--------------------
Renault Scenic 3 2014 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandan1981
post 8 Mar 2013, 13:31
Post #188


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 16 October 12




sunt ok ca si service?


--------------------
dacia logan 2010 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andurs
post 9 Mar 2013, 10:11
Post #189


membru


Group: Members
Posts: 612
Joined: 27 October 07
From: Iasi




Da, mie mi s-au parut ok, dar eu am facut doar revizii, nu m-am dus la ei cu nicio problema majora.


--------------------
Renault Scenic 3 2014 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandan1981
post 18 Mar 2013, 11:01
Post #190


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 16 October 12




mersi mult
stiu ca acum nu ma ajuta cu nimic dar este bine sa stiu pentru viitor


--------------------
dacia logan 2010 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacian13
post 24 Mar 2013, 18:41
Post #191


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 24 March 13




radmasa.gif ce tare este persoana care face reclama pentru service-ul respectiv, da si nume si adresa tot , ok daca tot vrei sa sti ce sunt cu taxiurile care vin acolo tot timpul ati spun , sunt masini pe care respectivul ( claudiu) a montat instalatie gpl iar acum oamenii vin tot timpul la reglaje si ca nu le merge masinile, eu sunt unul dintre cei carora lea montat gpl iar acum am numai probleme, nu vreau sa fac publicitate nimanui, dar cel putin haideti sa vedem incotro ne indrumam semenii sa nu pateasca si ei la fel. Eu unul am fost norocos pentru ca am gasit un service nou infintat dar care stie ce inseamna instalatii gpl si au facut treaba care trebuia sa o faca respectivul claudiu , numai de bine si atentie unde montati gpl sa fiti siguri ca mai ajungeti pe acolo doar la revizi wink.gif


--------------------
DACIA LOGAN 2009 - PH-05-DAC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandan1981
post 26 Mar 2013, 12:26
Post #192


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 16 October 12




am fost si eu la baietii astia noi (parca sunt la iesirea spre Targoviste) si sunt supe ok.
eu am un landi la care am avut o problema cu un senzor si mi-au rezolvat-o in 2 secunde
bine ca mai sunt si meseriasi in bransa asta


--------------------
dacia logan 2010 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
texasadn
post 28 Mar 2013, 00:33
Post #193


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 11 October 12




QUOTE(dandan1981 @ 26 Mar 2013, 12:26)
am fost si eu la baietii astia noi (parca sunt la iesirea spre Targoviste) si sunt supe ok.
eu am un landi la care am avut o problema cu un senzor si mi-au rezolvat-o in 2 secunde
bine ca mai sunt si meseriasi in bransa asta
*


In sfarsit.........nu sunt singurul care am ales LandiRENZO.......E CUMVA O CRIMA CA NU AM ALES TOMESETO?????va spun sincer .....nu am avut incredere intr-o instalatie facute din bucati .....calculatos STAS...POLONIA........INJECTOARE VALTEC......CEHIA....ETC........EU AM VRUT SA scrie de la cap la coada ceva........iar acel ceva in Ploiesti am gasit doar LANDIRENZO....doar la ei scrie si pe reductor landi si pe calculator landi si pe injectoare landi......si pe toate scrie made in italia.....


--------------------
renault clio 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
texasadn
post 30 Mar 2013, 22:19
Post #194


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 11 October 12




QUOTE(dacian13 @ 24 Mar 2013, 18:41)
radmasa.gif  ce tare este persoana care face reclama pentru service-ul respectiv, da si nume si adresa tot , ok daca tot vrei sa sti ce sunt cu taxiurile care vin acolo tot timpul ati spun , sunt masini pe care respectivul ( claudiu) a montat instalatie gpl iar acum oamenii vin tot timpul la reglaje si ca nu le merge masinile, eu sunt unul dintre cei carora lea montat gpl iar acum am numai probleme, nu vreau sa fac publicitate nimanui, dar cel putin haideti sa vedem incotro ne indrumam semenii sa nu pateasca si ei la fel. Eu unul am fost norocos pentru ca am gasit un service nou infintat dar care stie ce inseamna instalatii gpl si au facut treaba care trebuia sa o faca respectivul claudiu , numai de bine si atentie unde montati gpl sa fiti siguri ca mai ajungeti pe acolo doar la revizi wink.gif
*


Asa este.......ai dreptate in totalitate.......eu nu am facut reclama niciodata....dar absolut niciodata vreunui service.........care culmea.... si eu am fost acolo (la acel service care are nevoie de publicitate) si tocmai de aceea m-am decis sa nu montez la ei.....prea multe persoane cu probleme.....probabil din cauza instalatiei....nu stiu ce sa zic......dar in concluzie ma bucur ca am tinut cont de ceea ce monteaza producatorul RENAULT (nu fac reclama vreunei marci) si chiar nu am dat gres..........BAFTA IN ALEGERILE VOASTRE PRIVIND MARCA INSTALATIEI GPL CE URMEAZA SA VA MONTATI


--------------------
renault clio 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
demin2609
post 30 Mar 2013, 23:32
Post #195


iuzar


Group: Members
Posts: 329
Joined: 20 December 08
From: Craiova




SALUTARE LA TOTI!
Lucrez de ceva timp intr-o firma care monteaza si GPL o sa va pot ajuta eu cu cateva raspunsuri daca imi permiteti, in caz ca le stiu.


QUOTE(adrian2011 @ 20 Oct 2012, 10:47)
texasdn vad ca esti singurul cu landi pe aici.spune-mi te rog ai simtit vreo diferenta la incalzire in habitaclu?adica se incalzeste mai greu sau mai putin ca inainte sa ii pui gpl?
*



In principiu nu are vro legatura, dar daca in radiator s-au bagat substante sau s-or depus (depuneri de orice fel), in radiatoare si pe conducte, furtune, termostat defectuos, atunci o sa ai probleme nu numai cu incalzirea masinii ci si cu instalatia de gpl!



QUOTE(Val3ntin0 @ 24 Nov 2012, 00:16)
Stand pe langa baietii de la service.. mai vezi diverse probleme si inveti cate ceva.. si s-a cunoscut diferenta din momentul schimbarii lui..

O problema intalnita de mine a fost la treapta a 2 sau 1 cateodata, ca o inecare a motorului..
Acum 2000 de km sa zic asa schimbasem bujiile dar nu se rezolvase in totalitate, acum cateva zile am schimbat fisele.. 35 lei setul.. si totul merge ok acum... Asta dupa 87 mii km ai masinii si dupa 22.000 km parcursi pe gpl..
*



Foarte bine ca te mai uiti pe la baieti, "mai inveti ceva",
ORICE PROBLEMA aparuta la motor, chiar daca pe benzina este insesizabila, pe gaz se multiplica si devine la dreptul EXASPERANTA!

fac referire la o masina care poate pe gaz merge in 3 sau trepideaza sau mai stiu eu ce, iar pe benzina este aproape insesizabil... problema se rezolva prin schimbarea bujiilor, fiselor, eventual a bobinei/bobinelor! Clientii o sa fie nevoiti si nemultumiti de faptul ca shimba aceste componente, in general acestea au multi km si sunt uzate.


QUOTE(25kuc @ 2 Dec 2012, 12:43)
Buna ziua.
Am o masina cu Stag200, 4 cilindri, si mai am una in 6 cilindri pe care vreau sa pun GPL, marca masinii nu cred ca e relevanta. Instalatia (stag300-6, isa2) mi-am adus-o din Polonia, impreuna cu interfata, filtre de rezerva, si alte prostii. Ma intereseaza un lucru anume: cum este facuta legatura intre computerul masinii si cel de GPL?
Mai precis, cand stiu injectoarele de benzina sa nu mai bage combustibil in acelasi timp cu cele de GPL?
Multumesc.
*



Sper ca nu te-ai apucat singur sa faci aceasta modificare, nu este extrem de complexa, insa o greseala te poate costa bobine, calculator masina, calculator gpl, debitmetru etc... cel mai bine este sa faci acest montaj numai cu ajutorul unei persoane care a montat o astfel de instalatie.

Si raspunsul la intrebarea ta: da se taie firele de la injectoare.

QUOTE(mishulici @ 6 Jan 2013, 19:48)

Iata cum arata filtrul schimbat dupa 22.000 km - alimentare numai de la Lukoil.
[attachmentid=1627860729]
*



e VARZA! Ai grija ca gazul pe care il bagi poate afecta functionarea injectoarelor chiar distrugerea acestora si functionarea defectuoasa a instalatiei si al masinii. NU mai alimenta cu gaz de acolo!
Am vazut filtre la 20.000 care aratau ca NOI!

QUOTE(mishulici @ 24 Feb 2013, 00:20)
A instalat cineva un sistem suplimentar pentru protectia supapelor? Am citit pe internet ca, in special la montajele pe masinile japoneze, se recomanda folosirea acestor sisteme (Flashlube). Motoarele noastre au nevoie de asa ceva? Se justifica investitia? 250-750 RON pentru kit-ul manual, respectiv cel electronic, plus pretul aditivului. Sau este de ajuns sa folosesc un ulei de calitate mai buna si sa il inlocuiesc la timp?
*



Trebuie sa stii de ce se monteaza acest sistem FLASHLUBE ca apoi sa montezi asa ceva!
Sistemul FL arunca nitel ulei pe supaape pentru a le raci. Problema apare la un mers sportiv in general si la masinile la care racirea nu se face corespunzator. La masinile europene nu prea sunt astfel de probleme. INSA la cele ASIATICE, "desteptii", nu au mai tratat toata supapa ci numai acel taler, iar supapele ajung sa se ingroape in chiulasa. NASOL MOMENT misto coliva la motor.

Problema se rezolva in 3 feluri:
Felul 1: nu montezi o instalatie GPL.
Felul 2: ai montat instalatia si vrei sa pastrezi masina, pui un FL.
Felul 3(preferatul meu): daca ti-ai montat o instalatie BRC, ii dai nitel benzina (max25%) odata cu gpl in anumite momente ale acceleratiior bruste si problema dispare. (punct!)

QUOTE(andurs @ 27 Feb 2013, 09:56)
Gaz pun in proportie de 95% de la lukoil.
*



Iti recomand sa schimbi pompa NEAPARAT, pe langa infundarea propriu-zisa, iti poate schimba chiar harta de gaz, pentru o buna functionare va trebui sa o refaci de fiecare data.

Toate cele bune! Daca va pot ajuta cu ceva puteti sa intrebati.


--------------------
Renault F4P-B7-22 Mégane éxpression
[B]live high, have fun, and don t do anything stupid![/B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandan1981
post 1 Apr 2013, 11:52
Post #196


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 16 October 12




@demin 2609
la ce service zici ca lucrezi si din ce oras esti?


--------------------
dacia logan 2010 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Val3ntin0
post 1 Apr 2013, 14:11
Post #197


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 8 September 11
From: Ploiesti




QUOTE(dacian13 @ 24 Mar 2013, 18:41)
radmasa.gif  ce tare este persoana care face reclama pentru service-ul respectiv, da si nume si adresa tot , ok daca tot vrei sa sti ce sunt cu taxiurile care vin acolo tot timpul ati spun , sunt masini pe care respectivul ( claudiu) a montat instalatie gpl iar acum oamenii vin tot timpul la reglaje si ca nu le merge masinile, eu sunt unul dintre cei carora lea montat gpl iar acum am numai probleme, nu vreau sa fac publicitate nimanui, dar cel putin haideti sa vedem incotro ne indrumam semenii sa nu pateasca si ei la fel. Eu unul am fost norocos pentru ca am gasit un service nou infintat dar care stie ce inseamna instalatii gpl si au facut treaba care trebuia sa o faca respectivul claudiu , numai de bine si atentie unde montati gpl sa fiti siguri ca mai ajungeti pe acolo doar la revizi wink.gif
*



Sa inteleg ca la mine te refereai.. bun!
Am fost intrebat si am raspuns unde am montat eu instalatia, nu a fost vorba de reclama excesiva asa cum face "texasadn", apare doar o singura data, si am scris acolo pentru ca mai sus cu 3-4 post-uri scria clar ca nu pot da pm.. nu aveam destule postari!

Si ca sa zic ca voi 2 sunteti pusi pe reclama excesiva si nu eu, sub mine a zis si ReiMNs o locatie din Buzau parca..si nu te vad comentand la adresa lui! Nu vad care este secretul!

Cat despre parerea ta legata de taxi-uri, poate observi ca firma ii apare pe mare parte din taxiurile din oras, lucru care dovedeste ca stie sa isi faca reclama si singur, nu are nevoie de forumul reno sau de mine pentru asta, si contractele lui nu sunt problema noastra.. fie ele cu firme de taxi sau nu!

Ma repet, este un topic unde ne dam cu parerea despre ce intalnim la instalatiile noastre, fiecare alege ce isi permite si unde cunoaste si ce vrea!
Dar de la o vreme a devenit doar o distractie si reclama excesiva pentru unii!!! Pacat!
Pentru mine subiectul este inchis, am dat o explicatie pe care daca vreti o intelegeti.. sau nu!


--------------------
Renault Clio Expression 2004~1.4 / Megane 2007~1.6 16v 82kv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
texasadn
post 1 Apr 2013, 22:48
Post #198


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 11 October 12




Da sa stii ca ACUM ai dreptate........eu vorbeam doar despre instalatia pe care mi-am montat-o....si despre faptul ca am ales-o din cauza ca si in fabrica se monteaza aceasta instalatie (nu fac reclama nimanui)......pe cand tu dai adresa de service,numele mecanicului...etc.....oare cine si cui face reclama?????ce instalatie si ce service este asa disperat de reclama???

This post has been edited by hellcat: 8 Apr 2013, 20:44


--------------------
renault clio 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian2011
post 3 Apr 2013, 19:08
Post #199


Membru autentic


Group: Members
Posts: 693
Joined: 30 August 11
From: Isle of Man




texasadn: poti sa imi spui cate ceva despre consumul landirenzo?adica mai exact cat este consumul


--------------------
Renault Symbol 2011 Collection 1.2 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
texasadn
post 4 Apr 2013, 20:03
Post #200


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 11 October 12




QUOTE(adrian2011 @ 3 Apr 2013, 19:08)
texasadn: poti sa imi spui cate ceva despre consumul landirenzo?adica mai exact cat este consumul
*


Eu merg normal adica 50-70 km/h in localitate si 100-120 km/h afara......consumul este undeva pe la 9 in oras si cam 7 afara.......dar repet eu merg ca omul normal nici prea tare nici prea incet.........una peste alta chiar sunt multumit de acasta instalatie


--------------------
renault clio 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandan1981
post 9 Apr 2013, 13:33
Post #201


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 16 October 12




@adrian2011
eu am tot un landi renzo iar ca si consum am undeva la 7.5 in afara si 9.5-10 in oras.
daca mai vrei si alte informatii sa imi spui si o sa incerc sa ti le dau
drumuri bune.


--------------------
dacia logan 2010 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian2011
post 10 Apr 2013, 08:34
Post #202


Membru autentic


Group: Members
Posts: 693
Joined: 30 August 11
From: Isle of Man




mersi de info dandan1981.vad ca tu ai motorul un 1.6.la un 1.2 oare cat ar scadea?


--------------------
Renault Symbol 2011 Collection 1.2 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandan1981
post 11 Apr 2013, 11:44
Post #203


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 16 October 12




@adrian2011
in mod normal ar trebui sa mai scada cu 1 litru dar depinde foarte mult de cine iti monteaza gazul,de unde alimentezi si de stilul de mers.


--------------------
dacia logan 2010 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ygi_17
post 5 May 2013, 23:05
Post #204


Membru autentic


Group: Members
Posts: 328
Joined: 2 February 09




Ce firma din Constanta recomandati pentru montare GPL?
Adica se pricepe cineva sa faca niste reglaje bune sau se monteaza la repezeala si apoi plangi pe la usa lor?

a pus cineva instalatie BRC pe CLIO II ( 1.4 8V Norma poluare EURO 3)?

ce parere aveti de instalatia BRC secvential 24.11? se potriveste cu CLIO II(Symbol) 1.4 8v motor K7J-A7 - Norma poluare EURO 3 ?

Paste fericit!


--------------------
Renault Clio II - Symbol 2003 / 8V 75 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
karaoche
post 12 Jun 2013, 08:37
Post #205


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 2 July 09
From: Braila




buna ziua,
de saptamana viitoare voi imtra in randul celor cu GPL.
marti o montez. am luat stag 200, rez toroidal 41 l. din praktiker in rate. 2449 ron.
sper sa fie intr-un ceas bun.
ceva sfaturi? la ce ar trebui sa fiu atent la montare?

cu stima.
multi km fara incidente.


--------------------
renault clio symbol 1 2000 1.4 8v - BR-23-NES
29-01-2009 _ 83950 km
28-03-2011 _ 110001 km
14-11-2012 _ 132000 km
24-11-2013 _ 150582 km
07-11-2014 _ 172850 km
10-05-2016 _ 207400 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andurs
post 12 Jun 2013, 08:56
Post #206


membru


Group: Members
Posts: 612
Joined: 27 October 07
From: Iasi




Salut karaoche,
Exact aceeasi instalatie o am si eu. O am montata de 80.000 km, inafara de schimbat filtre n-am avut nicio problema.
La montare nu cred ca o sa ai probleme, s-au montat o gramada de astfel de instalatii pe 1.4 8v de logan sau clio, ar trebui sa stie cei de-acolo cu ochii inchisi ce-i de facut.
Spor.


--------------------
Renault Scenic 3 2014 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
karaoche
post 18 Jun 2013, 21:43
Post #207


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 2 July 09
From: Braila




speram sa nu fie probleme..., dar cand sa spui ca e gata... la calibrare deodata sa auzit o rasuflare ca de butelie
ce sa fie, conducta dintre rezervorul de gaz si motor...era sparta.
maine ma duc la ei sa o schimbe cu una noua.
daca nu ...schimbam foaia.
cu respect.

azi am fostsi mi-au schimbat conducta...3 h.
prima impresie pe gaz...e putin mai fasneata. dar mai revin peste cateva sute de km.
cu respect.

This post has been edited by karaoche: 19 Jun 2013, 12:59


--------------------
renault clio symbol 1 2000 1.4 8v - BR-23-NES
29-01-2009 _ 83950 km
28-03-2011 _ 110001 km
14-11-2012 _ 132000 km
24-11-2013 _ 150582 km
07-11-2014 _ 172850 km
10-05-2016 _ 207400 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
karaoche
post 25 Jul 2013, 09:32
Post #208


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 2 July 09
From: Braila




salutare,
a trecut aproximativ 5 saptamani de cand am montat un tomaseto.
am mers 2800 km si pot sa ma declar multumit, mai ales la pompa.....
necazuri? cateodata in mers are o intrerupere foarte scurta. unii miau spus ca trebuie sa schimb bujiile (deja au 40k km).
in rest totul k.
consum, facut cu metoda plin-plin:
- extraurban, mers regulamentar: 7l/100km;
- extraurban, mers normal (70 -localitati, 110-120 afara) : 7.9ś8.5;
- urban, din pacate nu am facut un consum.
in medie am un consum de 8l/100km.

fiecare face ce crede ca e mai bine pentru el si pentru masina sa.

multi km fara incidente.
cu respect.


--------------------
renault clio symbol 1 2000 1.4 8v - BR-23-NES
29-01-2009 _ 83950 km
28-03-2011 _ 110001 km
14-11-2012 _ 132000 km
24-11-2013 _ 150582 km
07-11-2014 _ 172850 km
10-05-2016 _ 207400 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andurs
post 25 Jul 2013, 10:54
Post #209


membru


Group: Members
Posts: 612
Joined: 27 October 07
From: Iasi




Daca schimbi bujiile, s-ar putea sa mai scada si consumul.


--------------------
Renault Scenic 3 2014 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri8sti
post 25 Jul 2013, 12:31
Post #210


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.745
Joined: 29 December 08
From: Braila




Pune-i niste bujii bune, si mie imi facea asa desi am pus bujii noi originale (made by renault), le-am schimbat apoi cu denso iridium power si au disparut toate problemele si sigur iti urca mai usor in ture....la consum nu ma pronunt (nu stiu/nu am verificat - am avut si alte probleme si nu stiu sa zic daca doar din schimbul de bujii a scazut sau nu consumul)


--------------------
Renault Laguna 1.6 16v + GPL (tomasetto q-box) 2006 Expression - BR-11-PBC
Un om destept rezolva problema, un om si mai destept o evita
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 15:03
Dacia