Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault Symbol 1.6 16v

matt#24
post 5 Jul 2011, 10:57
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 5 July 11




Buna ziua si bine v-am gasit! Sunt nou pe acest forum. Astazi am dat avansul pentru un Renault Symbol, echiparea Collection(cuprinde geamuri electrice fata+spate, oglinzi electrice si incalzite, proiectoare, clima, volan piele, comenzi pe volan, etc).
Am optat pentru motorul 1.6, 105cp. Am facut un test-drive cu motorul de 1.2, 75cp si mi s-a parut ca "accelera batraneste" (in masina eram 4 adulti, fara bagaje).
Masinuta este rosie. Vineri am inteles ca sunt in posesia ei.
Am cumparat-o prin programul Rabla/Remat.

Cam asta ar fi in linii mari prima mea masina. Ce parere sincera aveti? Este o optiune buna? Motorul este ok? Ce surprize placute/neplacute s-ar putea sa-mi ofere?

Multumesc anticipat, zi faina!


--------------------
Renault Symbol Collection 2011 - Inca n-am
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia_boris
post 5 Jul 2011, 11:21
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




si daca cineva ti-ar spune ca-i optiune proasta ce-ar mai fi de facut? eu zic s-o stapanesti sanatos si sa ai drumuri fara evenimente! smile.gif masina noua..dotari misto.. eu nu cred ca vei avea probleme..succes!


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
matt#24
post 5 Jul 2011, 11:30
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 5 July 11




Multumesc frumos! Eram curios ce "se aude" despre acest motor.


--------------------
Renault Symbol Collection 2011 - Inca n-am
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 5 Jul 2011, 12:02
Post #34


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Nu prea si-a luat lumea motoru' asta...din pacate, zic eu. 100 cp pe un astfel de model sunt bineveniti.
Si sunt de principiul ca o masina noua sa se ia cat mai echipata/dotata, deci versiunea collection e de bine.
Dupa ce pui mana pe ea poti sa-i faci un topic la sectiunea "Jurnal de bord". smile.gif


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 5 Jul 2011, 14:38
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Este o alegere f buna, prinde suta in 10.5s wub.gif Nu vei avea probleme in a face depasiri pe soselele noastre dragi.

Singurele minusuri ale masinii, dupa parerea mea, sunt ca pentru asa putere ar fi trebuit niste roti mai mari/late, si frane pe disc pe spate.

This post has been edited by hellcat: 5 Jul 2011, 17:03


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 5 Jul 2011, 15:54
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




eu am 1,4l, 75 CP, si pot sa iti spun ca este un motor foarte fiabil al celor de la Renault. La cele 986kg cat are masina, sa stii ca este fasneata si rapida (sau ma rog, era cand a fost noua). Imi inchipui cat de rapida o sa fie a ta, la 105 CP. Nu ai zis nimic de cuplu, ce cuplu are masina?(peste 135nM, banuiesc)
Oricum, daca in 10,5s prinzi suta de km, inseamna ca esti mai rapid decat Vw Jetta 1,2 TSI.
Nu stiu ce marca este caseta de directie la tine, dar daca este TRW sa fii atent pt ca nu sunt casete de mare performanta, si te poti trezi cu joc in ea. La fel si pompa de servo, te poti trezi ca o sa curga lichid din ea ; ca sa te feresti de aceste 2 probleme, trebuie sa nu dai cu masina in gropi, sa nu brachezi rotile cand stai pe loc, ci numai in miscare (chiar si la parcari), sa nu invarti volanul pana la maxim (ci numai aproape de punctul maxim), sa nu lasi masina parcata pe loc cu rotile bracate.
De fapt Symbolul are 3 bube mari: caseta de directie (daca e marca TRW), pompa de servodirectie si ambreiajul.
Ca sa nu ai probleme cu ambreiajul, e necesar sa nu il folosesti mai mult decat e cazul (adica evita sa mergi cu ambreiajul apasat cand pui frana), si incearca sa folosesti si frana de motor (cand se poate).
In rest sa stii ca alte bube mari masina nu are, ci numai din cele mai mici (si implicit mai putin costisitoare).


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 5 Jul 2011, 16:46
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




148Nm are cuplu motorul (specificatie luata de la logan 1.6 16v).



This post has been edited by hellcat: 5 Jul 2011, 17:03


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 6 Jul 2011, 09:03
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




e mai mic decat la un motor Vag 1,2 TSI (care are cuplul la 170 nM), dar se compenseaca cu greutatea mai mica a masinii (986kg la Clio si 1300 kg la Octavia si Jetta). Deci avantaj Clio smile.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 7 Jul 2011, 14:38
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Compari mere cu pere. Octavia si Jetta nu sunt in clasa cu Symbolul, si costa cu cel putin 50% mai mult


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laly
post 8 Jul 2011, 09:17
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 28 April 05




Salutare! Vad ca s-a mai animat topicul asta si a mai aparut un (viitor) posesor al motorului de 1.6 - @matt: Felicitari si s-o stapanesti sanatos! Eu zic ca este o alegere buna pentru aceasta masina insa va trebui sa ai rabdare umpic, Renault spun ca vei vedea adevaratele performante ale masinii dupa 3000 km dar defapt va trebui probabil sa depasesti 6-8000 km ca sa vezi adevaratele performante - la mine la 5000 si ceva pot sa zic ca inca e loc de mai bine. In rest sunt multumit de masina si consider ca am facut o afacere buna avand in vedere ca am luato prin programul rabla si am primit si un discount de la reno. Avand in vedere ca nu am mai postat demult am sa incerc sa expun si eu cateva dintre problemele cu care m-am confruntat in jumatate de an de cand o detin:

- aripile sunt de tabla si nu de plastic ca la modelul anterior iar cei care au proiectat cu siguranta nu au tinut cont de acest aspect cand au calculat rosturile de dilatare in concluzie daca tin masina in soare capetele de la bara din spate (unde se intalnesc cu aripile) "infloresc" adica ies usor inafara caroseriei - daca o mut la umbra "intra" la loc; la bara din fata e mai putin flagrant acest lucru iar captele de la bara tind sa intre sub aripa; masina este albastru indigo nemetal, am luat-o asa din comoditate (mai usor de reparat vopseaua) insa acum imi dau seama ca atrage soarele aproape la fel de tare ca o masina neagra;
- inca nu am reusit sa imi dau seama cat are defapt rezervorul masinii, cel mai mult am bagat in ea 45 de litri; conform computerului de bord cand am rezervorul full am aprox. 50 l in rezervor (calculat dupa autonomie) insa dupa ce s-au consumat 35-38 de litri conforma autonomiei iese un maxim de vreo 43 de litri...
- am fost cu ea in service putin dupa ce am depasit 1000 km din 2 cauze majore: pacane volanul cand virez pe loc stanga dreapta si incepea sa intre greu in viteze dupa ce se incalzea motorul: mecanicii reno au fost deosebiti - pentru prima reclamatie au stat vreo ora (au uracat-o pe elevator, au desfacut caseta si au strans-o la loc, au stat 3 oameni in jurul ei sa-si dea cu parerea) dupa care au adus un symbol nou cu 5 km la bord care avea exact acelasi pacanit dar mai slab in intensitate - deci toate fac la fel, "nu e problema domne', aveti garantie 5 ani"; la partea a doua mi-au zis ca sunt pretentios eu si ca nu am rabdare sa se lase cutia - aici au avut dreptate dupa ce am depasit vreo 4000 km nu a mai intrat greu in viteze, chiar pot sa zic ca intra foarte usor si frumos acum insa normal nu mi se pare si de aici putem sa ne dam seama cat de bine sunt prelucrate cutiile de viteza la turci de au nevoie de rodaj ca sa se "aseze"; nici prima parte nu mi se pare normala dar am zis sa astept sa vad daca lucrurile se agraveaza in timp - deocamdata nu par;
- vopseaua nemetalizata se zgarie rapid daca nu ai grija de ea, cu mult mai usor decat la o masina metalizata;
- bidonul cu lichid de frana supureaza cand si cand - mi s-a explicat in service ca la anteriorul model era un burete prins pe vas ca sa opreasca scurgerea - deci cum ar veni "asa face toate";
- pana se incalzeste motorul da in nas, dupa aceea totul revine la normal; am vorbit cu un amic cu megane 1.6 16v versiunea anterioara si mi-a zis ca exact la fel face; camd am fost in service si am intrebat de ce se comporta asa mi s-a spus ca asa sunt softurile de la motoarele reno....

Mai revin cu diverse pe masura ce imbatraneste, pana acum nu m-am confrunta cu nimic flagrant totusi.


8 Jul 2011, 09:20:
@Tzutzi: ai un consum foarte bun pentru o masina cu motor de 2 litri, totusi incearca sa faci testul pe distanta ceva mai mare, posibil si din cauza ca masina e ceva mai usoara decat symbol sa se simta la consum. Si eu ma astept sa mai scada umpic consumul totusi.

This post has been edited by laly: 8 Jul 2011, 09:20


--------------------
Renault Symbol 2010 Best
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hora
post 8 Jul 2011, 12:53
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 22 July 06
From: Brasov




Man, si are numai sase luni...


--------------------
Opel Corsa C 1.3 cdti 2006
Ex Dacia 1310, Renault Symbol 1.4 8v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 8 Jul 2011, 13:14
Post #42


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




...probabil vrei sa spui ca in 6 luni atat de multe probleme...
Daca astea-s probleme, daca cineva se poate declara nemultumit pt ca ies vapori de lichid de frana pe la capacul rezervorului mai bine sa nu-si ia masina niciodata.

This post has been edited by hellcat: 8 Jul 2011, 13:17


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BannedHost
post 8 Jul 2011, 13:21
Post #43


Membru prin trecere periodica temporara nedefinitiva


Group: Members
Posts: 2.702
Joined: 14 September 10
From: Cluj-Napoca




Mie mia fost schimbata bara din spate si cand am ridicat-o era ok, dar pana cand ajunsesem acasa era "inflorita" am crezut ca din cauza barii e asa nu au facut ceva bine, dar a doua zi dimineata inainte sa plec era frig si bara arata ca inainte era perfecta.

Astea nu sunt probleme... E o masina mai usoara, se simt toate mult mai repede dar nu sunt probleme.

Dupa cum zicea cineva. cand te lasa in mijlocul hotarului atunci e problema.

Si eu inainte eram atent la orice. Dar nu are rost. Asa sunt ele.

Acum am observat noaptea cand o pun in garaj si bate becul pe ea cum lacul de pe ea e matuit unde au fost excremente de pasari... La lumina zilei nu se observa nimic.

Dar repet din nou, e o masina sensibila si orice se simte. Nu trebuie bagate in seama.


--------------------
Renault Laguna 2007 / 2.0 DCi / ~ 180 de hamsteri dopați
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 8 Jul 2011, 15:10
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




faza cu pacanitul care se aude cand brachezi rotile, am auzit-o si eu la un Symbol de la show-room Cobalcescu. Facea poc-poc. (masina era pe motorina).
am iesit la a mea, parcata in fata show-room-ului, si am rotit volanul maxim stanga si dreapta. Nu se auzea nimic. Asta mi s-a parut si mie ciudat: ca pacanea la o masina noua, si nu pacanea la una de 7 ani.
Nici eu nu stiu care e cauza, dar sa fii atent pt ca poate fi vorba de un joc in caseta de directie: daca se agraveaza sa mergi sa iti schimbe caseta pe garantie.
Apropos de garantie, tu ai garantie 5 ani si la trenul de rulare?


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
al1n
post 8 Jul 2011, 17:37
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 416
Joined: 1 August 08
From: Iasi




laly@


cam aceleasi lucruri le-am observat cu totii la noul symbol, dar cred ca exista un echilibru intre pret si calitate.nu am sesizat pacanitul, nici nu prea dau volanul in capat nici stanga nici dreapta.
cupola a fost revopsita pe casco din cauza excrementelor de pasari, acum sunt vigilent si nu le mai las nici o zi.
eu sunt multumit de masina


revenind la topic ... daca la 75 cai pot zice ca se misca bine masina la 105 cred ca esti "meserias"


--------------------
Dacia/Renault Berlina 1.4/Symbol Expression 1.2 16v '99/2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
braverevenant
post 9 Jul 2011, 16:53
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 9 July 11




Salut! De ceva timp m-am orientat spre acest model Renault SYMBOL Expression 1,6 16V 105 CP Euro 5, pret: 6400 euro + 3 tichete, inca n-am dat avansul dar sunt cam 80% hotarat...am si eu cateva intrebari, daca are cineva bunavointa sa-mi raspunda la ele smile.gif

1. Aveti idee cat ma costa inmatricularea finala ? am inteles ca la primirea masinii tre sa achit 84 lei pt numerele rosii, cat timp pot circula cu ele?

2. Cum vi se par locurile din spate? m-am uitat in showroom, dar n-am mai intrat si in spate, sa vad cat de lejer se poate sta, oricum eu am doar 1.70m

3. Ca stabilitate e ok? ma refer la viteze de pana in 120-140 km/h

4. Garda la sol cum vi se pare? e suficient de inalta?

5. Se merita sa fac si Casco la ea? cam cat costa ? estimativ macar...banuiesc ca se calculeaza la pretul de 9100 euro.

6. Antifonarea e buna?

Nu prea am experienta, de-asta va intreb. De banii astia, adica in jur de 6500 +3 tichete, se merita alta masina? sau sa raman pe acest model?


--------------------
Renault Symbol 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BannedHost
post 9 Jul 2011, 17:43
Post #47


Membru prin trecere periodica temporara nedefinitiva


Group: Members
Posts: 2.702
Joined: 14 September 10
From: Cluj-Napoca




1. Eu zic sa nu iei numere rosii.. Sa iti iei cartea masinii sa mergi la politie sa iei numere definitive. Eu asa am facut. Nu are rost sa le dau 84 lei pentru cateva zile.

2. Pe locurile din spate stau lejer 2 persoane adulte.

3. Cu gumele ce vin (balon mare) este cam barca in curbe. Eu mi-am schimbat jantele si gumele cu ceva mai lat si se simte foarte bine diferenta. Se lipeste pe asfalt in curbe.

4. Garda la sol e foarte mare. Pentru mine era perfecta daca era cu ~3 cm mai jos. Dar asa cum este ea, niciodata n-am frecat-o pe sub desi am urcat dealuri intregi si destul de deformate.

5. Intr-un fel e bine, in altul nu. Eu unul nu am facut casco. Iti recomand sa iti faci. Niciodata nu stii ce se poate ivi.

6. 1.6 16v e un motor destul de silentios la turatii mici la turatii mari nu iti va face probleme. Este mia bine antifonata decat Logan-ul.



De acei bani e perfecta. (daca ie iceva SH iesi muult mai bine)
Sa stii ca face enorm de mult a/c automat si boxele din spate.

Daca ai posibilitatea sa iti iei neaparat ac automat si airbag pasager.
Boxe in spate nu vei avea. doar 2 in usi si 2 in bord(sunete inalte). Sincer nu se aude prea bine as mai zice sa iti pui si boxele pe spate.

This post has been edited by BannedHost: 9 Jul 2011, 17:46


--------------------
Renault Laguna 2007 / 2.0 DCi / ~ 180 de hamsteri dopați
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laly
post 10 Jul 2011, 20:20
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 28 April 05




Am observat si eu vineri ravagiile lasate de gainat pe capota si plafon, nu am mai spalat-o vreo 2 luni dar nu ma gandeam ca gainatul de pasare poate ataca vopseau pana la tabla (adica in unele locuri a mancat si grundul)... din punctul meu de vedere nu e normal, stratul de vopsea e foarte subtire si cu siguranta de calitate slaba... daca am de facut o recomandare pentru viitori posesori este sa isi ia o culoare metalizata, se repara mai greu si mai scump dar macar stii ca nu trebe sa stai cu grija la unde parchezi masina...

@theodor2004: exact la cobalcescu de pe splai am fost si eu si acolo mi-au prezentat acel symbol (parca era un bej metalizat) care pacanea... pacanitul apare imediat ce iei de volan stanga/dreapta (adica nu la sfarsitul cursei volanului ci chiar imediat cum il misti usor stanga/dreata), deocamdat nu s-a agravat... nu este un pacanit metalic ci mai mult ca un fel de garnitura de cauciuc care loveste in ceva... nu e f deranjant, din punctul meu de vedere sa ramana asa numai sa nu se agraveze.... am mai verificat si la alte masini si de ex. am un vw caddy la servici de 130k km care are acelasi pacanit... eu am primit la oferta 2 ani garantie in plus fata de cei 3 cu care vine standard masina, de la vocea clientului mi s-a spus ca am garantie 100.000 km sau 5 ani la caseta de directie ceea ce m-a linistit insa mi-a spus sa pastrez constatarea din service prin care eu am reclamat ca imi pacane volanul (ulterior am vazu ca au o clauza in contractul de garantie prin care pot sa refuze remediere unui defect daca nu ai venit la ei de la primul simptom)

@braverevenant:
ref. la garda la sol depinde la ce folosesti masina, dupa ce am avut logan pot sa iti zic ca in principiu cam pe unde intri cu loganul intri si cu symbolul ceea ce mie mi se pare un avantaj avand in vedere drumurile si bordurile din Romania;

ref la inmatriculare fa cum zice BannedHost, la fel am facut si eu si am luat-o de la dealer direct cu numere negre, iar la inmatriculare probabil ca o sa te mai coste cateva zeci de lei taxa de poluare euro5 care stu ca e in vigoare;

pe locurile din spate pot incapea 2 sau 3 persoane dar nu prea inalte;

casco daca faci de nou o sa te coste ceva, eu am facut transfer de pe vechea masina si am beneficiat de 40 sau 50% reducere - valoare primei de asigurare stiam ca era undeva la 7-10% din valoarea masini dar nu sunt f sigur;

stabilitatea e buna pentru clasa din care face parte, are o sensibilitate la vant lateral dar tind sa zic ca mai mult din cauza greutatii reduse si rotilor mici decat din cauza aerodinamicii care este destul de buna (adica spre deosebire de logan unde trebuia sa te tii bine de volan cand treceai pe langa tiruri din cauza inaltimii si formei masinii, la symbol directia pare destul de sensibila daca te bate vantul din fata sau lateral - eu am de gand sa pun ceva distantiere sa maresc umpic ecartamentul);

@al1n: ms de aprecieri biggrin.gif ! n-am condus varianta de 75cp si compar cu ce am avut inainte adica 90 cp, fata de care este mai rapida insa deocamdata simt ca nu si-a dat drumul complet (la turatii mai inalte, peste 3500 se accelereaza frumos pe turometru dar nu se simte la roata asa cum ar trebui conform graficului de cuplu); oricum am sa mai postez pe masura ce se mai lasa motorul, la sfarsitul lui iulie am programata o croatie cu care ar trebui sa ajung pe la 8000 km, vedem atuncea cum mai sta treaba biggrin.gif

10 Jul 2011, 20:36:
m-am grabit umpic cu taxa de poluare, cred ca la vremea respectiva la motorul asta era undeva pe la 200 - 200 si ceva de euro dar nu mai sunt sigur... exista calculatoare sau formula de calcul pe net si se poate calcula acolo cat este exact

This post has been edited by laly: 10 Jul 2011, 20:36


--------------------
Renault Symbol 2010 Best
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 11 Jul 2011, 09:37
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




1)daca poti sa eviti numerel rosii, fa-o; ia cartea de identitate de la dealer, si scoate-ti numere negre (acum se dau in 2 ore)
2)locurile din spate sunt cam nespatioase, eu am 1,82 si 85kg si intru destul de greu, si ma lovesc cu picioarele de scaunele din fata
3)masina e instabila in curbe, asa ca atentie la curbe. Poate cu Michelin energy saver sa fie mai stabile, dar in rest, cu toate cauciucuirile pe care le-am avut, era instabila
4)garda la sol e f buna
5)fa-ti CASCO in primul an; prima e de 5% din valoarea masinii, si daca declari valoarea fara bonuri REMAT (6700 EUR) te costa 335 EUR/an, adica 83 EUR/trimestru. E fff convenabil, incearca la Uniqa un full casco;
6)daca iti pui cauciucuri OK, vei constata ca masina e f silentioasa.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BannedHost
post 11 Jul 2011, 10:04
Post #50


Membru prin trecere periodica temporara nedefinitiva


Group: Members
Posts: 2.702
Joined: 14 September 10
From: Cluj-Napoca




7*** completare la ce a zis theodor.

daca pui gume mai late zici ca ai seria 5 in curbe biggrin.gif e diferenta enorma.

This post has been edited by BannedHost: 11 Jul 2011, 10:04


--------------------
Renault Laguna 2007 / 2.0 DCi / ~ 180 de hamsteri dopați
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laly
post 11 Jul 2011, 10:14
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 28 April 05




@BannedHost: ce cauciucuri ai pus pe ea? pe mine ma intereseaza mai mult pentru sensibilitate la vant lateral si din fata cand simti ca parca directia se duce de capul ei unde bate vantul...


--------------------
Renault Symbol 2010 Best
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BannedHost
post 11 Jul 2011, 10:55
Post #52


Membru prin trecere periodica temporara nedefinitiva


Group: Members
Posts: 2.702
Joined: 14 September 10
From: Cluj-Napoca




195/50 r15. Jante de 7j (tablele au 5.5) gasesti poze aici biggrin.gif

This post has been edited by BannedHost: 11 Jul 2011, 10:58


--------------------
Renault Laguna 2007 / 2.0 DCi / ~ 180 de hamsteri dopați
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laly
post 11 Jul 2011, 11:16
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 28 April 05




Interesant, arata f bine, sa le stapanesti sanatos! sunt totusi curios cum se simte la gropi/borduri/sine de tramvai pentur ca balonul pare destul de mic pt drumurile noastre... rotile astea de 195 nu-ti freaca cand brachezi maxim?

m-am uitat in talon si am vazut ca nu mai scrie deloc dimensiunea anvelopelor recomandate cum era inainte, deci asta inseamna ca nu se mai poate lua amenda pentru anvelope altele decat cele omologate?


--------------------
Renault Symbol 2010 Best
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BannedHost
post 11 Jul 2011, 20:02
Post #54


Membru prin trecere periodica temporara nedefinitiva


Group: Members
Posts: 2.702
Joined: 14 September 10
From: Cluj-Napoca




Multumesc!

In principiu nu iei amenda decat daca te opreste un service rar.

Se simte putin mai violent gropile/ liniile de tramvai dar mai bine asa pt. ca este muult mai stabila in curbe se lipeste pe sosea. Inainte cu balonul mare ziceai ca e o barca in curbe.

Nu freaca nimic pt. ca am crescut in latime si am scazut in balon. Mi se par cele mai ok dimensiuni.



This post has been edited by BannedHost: 11 Jul 2011, 20:04


--------------------
Renault Laguna 2007 / 2.0 DCi / ~ 180 de hamsteri dopați
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 11 Jul 2011, 20:05
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Si eu care vreau sa trec la balon de 185/70 tocmai din cauza gropilor si a liniilor de tramvai din zona mea biggrin.gif


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BannedHost
post 11 Jul 2011, 20:10
Post #56


Membru prin trecere periodica temporara nedefinitiva


Group: Members
Posts: 2.702
Joined: 14 September 10
From: Cluj-Napoca




Atunci sigur va freca peste tot acea guma biggrin.gif

Pune si tu 135/90 r13 smile.gif)


--------------------
Renault Laguna 2007 / 2.0 DCi / ~ 180 de hamsteri dopați
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 12 Jul 2011, 10:47
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




BannedhhOST: Inca umbli cu anvelope de iarna?
Ma bucur ca ti-ai rezolvat problema instabilitatii masinii cu aceste anvelope./ Ai grija la borduri, ca fiind balonul mic, risti sa iti deformezi jantele.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BannedHost
post 12 Jul 2011, 11:17
Post #58


Membru prin trecere periodica temporara nedefinitiva


Group: Members
Posts: 2.702
Joined: 14 September 10
From: Cluj-Napoca




theodor. Nu am avut niciodata anvelope de iarna pe masina biggrin.gif

Iar bordurile, le feresc pe cat pot. Dar gropile nu prea ai cum.

This post has been edited by BannedHost: 12 Jul 2011, 11:18


--------------------
Renault Laguna 2007 / 2.0 DCi / ~ 180 de hamsteri dopați
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 12 Jul 2011, 12:43
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




mie asa mi s-a parut din poze.
Apropos, ce anvelope ai?


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BannedHost
post 12 Jul 2011, 12:45
Post #60


Membru prin trecere periodica temporara nedefinitiva


Group: Members
Posts: 2.702
Joined: 14 September 10
From: Cluj-Napoca




De vara ? smile.gif) facute in anglia din 2002, trebuie sa le schimb ca sunt uzate pe interior + ca au 9 ani. Se intituleaza Star Performer. Dar cat de vechi si rulate neuniform se lipesc de asfalt.

Mai multe detalii pe pm, sa nu fim offtopic.

This post has been edited by BannedHost: 12 Jul 2011, 12:45


--------------------
Renault Laguna 2007 / 2.0 DCi / ~ 180 de hamsteri dopați
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 12:07
Dacia