Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

cadru motor, este fix?

7urbo95
post 11 Dec 2017, 14:30
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 26 August 16
From: Bucuresti




Salut, am cautat problema mea pe forum deja dar nu am gasit ceva asemanator.
Intrebarea mea este: cadrul motor la megane 1 berlina este fix? sau se poate desface pentru a mai jongla cu el 1-2cm spre fata sau spre spate?

Pentru ca am schimbat de curand basculele, iar roata de pe dreapta fata s-a dat mai in spate cam cu 1,5 cm fata de pozitia initiala, ca si reper, la partea dinspre prag pot introduce un deget si putin din al doilea intre roata si prag iar in partea dinspre far, 3 degete usurel, pe cand pe stanga pot introduce 2 degete fortat in partea dinspre prag si 3 degete fortat inspre far {roata din stanga nu si-a modificat pozitia}.

Am fost deja la 3 serviceuri de geometrie si mi-au spus ca pozitia rotii este data din flansa amortizorului, cam greu de crezut pentru ca am incercat sa ii modific pozitia in fel si chip si tot asa sta roata.

I-am pus si bascula de origine la loc dupa cativa km, ideea e ca acum tot asa sta roata din dreapta, inspre spate.

Specific ca inainte de inlocuirea basculelor, roata statea in pozitia normala ca si cea de pe stanga, cu aceleasi puncte de reper luate si acum ma gandesc ca oare cand am schimbat basculele sa fi deranjat cadrul motor intr-un fel? ca de aici si vine intrebarea/dubiul meu daca cadrul motor la modelul asta e fix sau nu?


--------------------
Renault Megane 1 Classic 2003/Expression/1.6 16v - B80HRX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 11 Dec 2017, 18:10
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




DA berceaux-ul este fix.....si nu suporta nici un fel de reglaj!
Poti sa postezi si intr-un topic cu subiect asemanator.....chiar daca ai impresia ca problema ta este unica.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 23:22
Dacia