Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Nivel scazut antigel Captur, sfaturi utile

mpraul
post 9 Jan 2017, 10:24
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 9 September 15




25 lei litrul de antigel Glaceol RX Type D in reprezentanta.


--------------------
renault clio 4 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 9 Jan 2017, 10:53
Post #32


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Si antigelul Glaceol RX Type D DACIA vandut in magazin/net e identic......si la juma de pret!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
f.cristi
post 20 Aug 2017, 17:15
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 5 August 10




Masina mea are 46000km si 4 ani si pana acum cred ca am completat cu 1 litru de antigel (Glaceol RX Type D DACIA). Prima data acum 2 ani cand nivelul a ajuns la minim si a doua oara acum o luna cand iar ajunsese la minim. Nu am vazut sa piarda pe nicaeri. La service - aceeasi poveste: aer pe instalatie bla bla.


--------------------
Nissan Qashqai 1.6 dCi 2012
Renault Captur TCe120 EDC 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
busu 12
post 20 Aug 2017, 18:08
Post #34


Member


Group: Members
Posts: 567
Joined: 22 October 14




Verificarea profesionala la service auto, daca nu sant probleme cu garnitura de chiulasa se face cu TESTER GARNITURA CHIULASA ce detecteaza CO2 in gazele emanate din vasul de expansiune , si se face cu marker separat pt diesel separat pt benzina)
https://www.youtube.com/watch?feature=playe...d&v=gZnc4jEuKgc


--------------------
Renault dacia 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3st_tce
post 21 Aug 2017, 21:40
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 6 May 12




Star Trek! N-au mesterii nostrii asa ceva...


--------------------
Renault Megane 3 ST Prestige / Skoda Rapid Active *** 2011 1.4 TCe / 2014 1.2 TSI (86CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ridermann
post 5 Oct 2017, 20:48
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 30 September 17




M-am uitat si eu azi, din curiozitate, sib capota si am vazut ca antigelul era putin peste MIN.
Motorul are 400 Km. NU are urme de pierderi, nu am vazut nicio pata. DECI e clar ca pun in ele antigel cat sa mearga... 2-300ml de la mine, 2-3 de la altu la 1.000.000 de masini se cunoaste economia.

Mi se pare de #$&# faza, puteau macar sa spuna. Daca o conducea sotia, probabil se uita sub capota la nivel cand se oprea motoru...

Pe langa asta am dat pe 1l de antigel original Renault la Meridian Nord 59 RON. La Opel e 10 lei biggrin.gif

Ma rog... am intrebar cum il pun si mi s-a spus ca direct din sticla DAR pe sticla apare proportie 1:1 cu apa.

Voi cum l-ati pus?


--------------------
Renault CAPTUR Intense 2017 1.5 dCi 90 Eco2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
poiuytr
post 6 Oct 2017, 10:36
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 31 May 16
From: Ploiesti




Nu e normal sa primesti masina cu antigelul la minim. iar daca scade dupa putini km inseamna ca nu a fost aerisita instalatia. Cum nu era normal sa primesc masina cu peste 3 atm in roti etc. M-am plictisit de noua generatie Reno ca de mere padurete. La Symbolul din 2012 n-am avut o problema in garantie si nici dupa. La asta din 2016 am fost de 6-7 ori in garantie si acum tre sa merg iar cu 1 senzor de presiune!


--------------------
renault kadjar 1.5 dci Life 2016 iulie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
redguard
post 7 Oct 2017, 13:55
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 22 March 16




Jeez, și mie mi-a scăzt nivelul antigelului, am cumpărat un litru amărât și am pus să fie aproape de maxim. Mare scofală.

Cât vă mai plângeți pentru banalități, dar să cereți câteva mii de euro salar (să nu pară 60 de lei, adică 13 euro, scump) nu se poate că trăim în România.

This post has been edited by redguard: 7 Oct 2017, 13:56


--------------------
Renault Captur 2016 - Zen (TCe 120 EDC)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ridermann
post 7 Oct 2017, 20:52
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 30 September 17




Problema pe care care nu o vezi, din cauza ca nu privesti in ansamblu, nu sunt cei 60 xr lei ci faptul ca un motor fara lichid de racire se caleaza. Si daca nu se ajunge acolo, nu e normal sa am incredere ca plec cu masina NOUA la drum si ma lasa in drum din cauza de motor supraincins. Vreau sa plec pe Transfagarasan de exemplu... de unde #/&# luat antigel daca fierbea?

Si legat de suma... la 19k chiar mi-ar placea sa nu se carpeasca ei la 13 euro, nu eu.


--------------------
Renault CAPTUR Intense 2017 1.5 dCi 90 Eco2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
redguard
post 8 Oct 2017, 05:24
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 22 March 16




Am mers 20 000 de kilometri cu antigelul pe la minim și peste 2000 cu el sub minim și nu s-a întâmplat nimic.

Prea se plânge lumea de tot, nu am citit lansare de produs unde cineva sa fie mulțumit. O fi internetul de vina și dorința de a ieși în evidență. Și nu poți ieși în evidență zicând: mă, mie îmi place. Trebuie sa spui: Ce produs prost, uite lista mea Top 10 ce nu-mi place la Renault/Captur.

Acum sa fie serioși, am ajuns sa ne plângem că a scăzut nivelul de antigel. Urmează doar sa ne plângem ce repede consumă lichidul de parbriz.

Besides, eu am plecat în Franța cu mana in sân și nu am pățit nimic. În cel mai rau caz se aprindea martorul și luam niste antigel de la următoarea benzinărie.

Și nici nu-s ceva burtos care mereu meșterește la mașină, doar un programator subnutrit care a citit despre mașini pe forumuri. Well, nu chiar subnutrit, dar înțelegeți la ce mă refer.

This post has been edited by redguard: 8 Oct 2017, 05:32


--------------------
Renault Captur 2016 - Zen (TCe 120 EDC)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Winy
post 8 Oct 2017, 11:24
Post #41


my Silver Bullet


Group: Members
Posts: 90
Joined: 17 October 05
From: Kronstadt




QUOTE(redguard @ 8 Oct 2017, 05:24)
Am mers 20 000 de kilometri cu antigelul pe la minim și peste 2000 cu el sub minim și nu s-a întâmplat nimic.

*




Si eu am observat ca nivelul lichidului era spre minim,nu am mai complectat pana la revizia 1,am complectat cam la 6 luni dupa ce am luat masina,la un nivel mijlociu atunci...,la revizie binenteles ca nu au dat o explicatie sau rezolvare.


--------------------
Captur Life 90 Tce - 2016 - KAP
Doua lucruri sunt infinite, Spatiul si Prostia ~ Albert E.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
f.cristi
post 8 Oct 2017, 11:35
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 5 August 10




In 4 ani am completat cred ca cu peste 1 litru de antigel. Ultima data in iunie 2017, am pus pana la maxim (care e parca un pic deasupra bordurii din mijloc a vasului). De atunci am facut cam 2000 de km si lichidul a scazut deja cam cu 5-6 mm sub bordura respectiva (care are si ea vreo 5 mm).


--------------------
Nissan Qashqai 1.6 dCi 2012
Renault Captur TCe120 EDC 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx_frt
post 14 Jul 2019, 19:47
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 21 May 19




Salut,

am primit masina noua la sfarsitul lui Aprilie 2019. M-au asigurat cei de la Renault Baia Mare ca pana la revizie nu am ce verifica pe ea... biggrin.gif
Presiunea in roti era de 3 bari radmasa.gif , nivelul antigelului aproape la maxim.
Acum la 5000 km am observat ca nivelul de antigel e sub minim. Eram in zona Cluj si m-am oprit la Renault Turda. Imi era frica sa circul cu nivelul scazut.

Tipul de la service mi-a spus ca e ceva normal sa mi se consume antigelul, si mai trebuie completat din cand in cand. El spunea ca e specific motorului 0.9 Tce; dar consumul de ulei e minim la acest motor. (nivelul de ulei e la maxim inca)

Mi-a vandut un antigel cu sigla Dacia (35 lei), spunand ca eu trebuie sa completez.


--------------------
Renault Captur 2019 / Life Evo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kipriani
post 15 Jul 2019, 08:12
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 15 July 19




QUOTE(alx_frt @ 14 Jul 2019, 19:47)
Salut,

am primit masina noua la sfarsitul lui Aprilie 2019. M-au asigurat cei de la Renault Baia Mare ca pana la revizie nu am ce verifica pe ea...  biggrin.gif
Presiunea in roti era de 3 bari  radmasa.gif , nivelul antigelului aproape la maxim.
Acum la 5000 km am observat ca nivelul de antigel e sub minim. Eram in zona Cluj si m-am oprit la Renault Turda. Imi era frica sa circul cu nivelul scazut.

Tipul de la service mi-a spus ca e ceva normal sa mi se consume antigelul, si mai trebuie completat din cand in cand. El spunea ca e specific motorului 0.9 Tce; dar consumul de ulei e minim la acest motor. (nivelul de ulei e la maxim inca)

Mi-a vandut un antigel cu sigla Dacia (35 lei), spunand ca eu trebuie sa completez.
*


Tot in aprilie am primit si eu Captur-ul si dupa 2000 km am complectat cu antigel. Inainte de a complecta am fost la dealer si un personaj de acolo mi-a spus sa merg asa pentru ca voi fi avertizat in bord cand trebuie sa complectez. Nu am tinut cont de sfatul acestuia.


--------------------
Renault Captur 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaigab
post 15 Jul 2019, 19:28
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 20 May 18




Și la mine s-a completat la revizie după peste 10.000 km.


--------------------
Renault Captur 2017 Intens Energy dCi 90 - BV XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 15 Jul 2019, 20:08
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Si eu am patit la fel cu clio din semnatura dupa vre-o 700 km, am fost la dealer i-am informat de problema, explicatia lor a fost una buna ''este normal sa scada nivelul de antigel, instalatia de racire nefiind aerisita 100%, mergeti si cumparati 1l de antigel Glaceol de tip D si completati la nivel , eu fiind mecanic i-am inteles perfect, masina are acum aproape 5k km lichidul este la nivel.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
busu 12
post 15 Jul 2019, 20:39
Post #47


Member


Group: Members
Posts: 567
Joined: 22 October 14




Nu conteaza faptul ca consuma putin antigel, e motorul nou instalatia de racire nu a fost aerisita suficient.
Conteaza pe viitor sa nu mai scada nivelul.


--------------------
Renault dacia 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:52
Dacia