Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Service Renault Constanta

busta
post 25 Jul 2005, 14:58
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 25 July 05
From: constanta




acum 2 luni am fost cu masina in service pt reparatii la tabla ,doua usi dreapta si bara din fata,usor indoite de binevoitori.
la 3 zile am fost sa vad masina in ce stare este si o gasesc pregatita de vopsire,dar pe usile din stanga doua urme usoare de vopsea rosie,cam de 5 mm diametru(masina mea este beige angora).atrag atentia sefului de atelier si-mi spune senin ca se rezolva.peste alte 3 zile ma duc sa -mi ridic masina si dupa multe cautari se gaseste in sfarsit si cartela mea .ajung acasa si la o examinare mai atenta gasesc un colt al usii spate dreapta,care a fost complet vopsita,urme de 'gazare' cum spun cei in domeniu,adica nu a fost lacuita cum trebuie si a ramas usor mata.la bara din fata,avand in vedere ca si aceasta a fost toata revopsita gasesc deasemenea locuri unde nu a fost vopsita,doar lacuita,desi a fost integral matuita pentru revopsire.nota de plata 11.000.000 lei la OMNIASIG.
CONCLUZIE
pentru un service de reprezentanta,calitatea este de 2 lei vechi,iar despre politica de calitate post sales,e doar un inscris pe hartie,fara valoare.cat despre profesionalismul vopsitorilor,sau mai bine zis viteza cu care acestia lucreaza fiecere poate trage concluziile sale.
*****************************************************
acum o luna ma duc in acelasi service dar de data asta la partea mecanica,pentru un zgomot observat la denivelari,dreapta spate.se constata un amortizor defect,se fac poze si mi se zice ca primesc un raspuns peste 3 zile,pentru inlocuirea pe garantie(masina avea 1200 km).maine 26.07.05 se fac 4 saprtmani si tot in amanari sunt.
am sunat si la vocea clientului sa-mi spuna si ei parerea lor.
DECI
atentie mare pentru cei care-si repara masina la Constanta.nu recomand si e bine sa evitati,fiindca se da buleala peste tot.
cred ca pana la urma treburile ar fi iesit bine daca dadeam ceva spaga sau aveam cunostinte.
impresiile despre ce mi s-a intamplat la constanta le-am trimis si pe www.renault.com


--------------------
RENAULT Megane sedan 2004 confort Privilege 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3ryro
post 23 May 2006, 17:27
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 23 July 05




niste jegosi la service-ul renault din constanta ...

piese exagerat de scumpe , personal nepregatit ... asta e !


--------------------
Renault Megane II
Megane II Bicorp - 1.4 16v - 98hp - Pack Authentique
Culoare Noir Nacre - An 2003 - 31.000 km

Ford Fiesta 1.4 TdCi 68hp 2006 -facelift- Culoare Tango , echipare : Ghia 3.500 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 25 May 2006, 10:13
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




Asa e...inca nu am dat de nimeni multumit de Service-ul Renault din Constanta....si partea cea mai proasta e ca nu avem posibilitatea de a alege, precum cei din Bucuresti. Poate ca daca ar mai fi un alt service autorizat Renault, ar fi mai interesat de calitatea serviciilor si de multumirea clientilor.
Din pacate...cei de acolo se folosesc de asta...si nu dau nici 2 lei pe satisfactia clientului, pentru ca vrei, nu vrei....in alta parte nu ai unde sa mergi.
Spuneam pe un alt topic ca mi-am schimbat recent setul ambreiaj...la Renault mi-au cerut 7 milioane pe el...am preferat sa comand unul sport din Anglia, mai performant si...exceptand transportul, mai ieftin. Si pentru ca au obiceiul asta tampit de a nu te lasa langa masina, sa vezi ce fac si ce piese iti pun, l-am schimbat eu, cu ajutorul a doi colegi...fara rampa, fara manual....mi-a venit sa plang de bucurie cand am vazut ca merge (am avut dat jos motor+C.V.)rolleyes.gif rolleyes.gif
Si pe viitor...asta am sa si fac: piese pe comanda de afara si montaj acasa, sau la un service @neautorizat@...dar la Renault nu ma mai duc, cel putin pana nu autorizeaza un alt service in Constanta.


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danello
post 25 May 2006, 16:25
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 7 November 05




Saptamana trecuta am fost la ei pentru revizia de 60.000 la Megane 1. Ulei(Mobil1 5w 40 5litri), f. ulei, f. aer, f. benzina, 4 bujii, kit distributie + 2 capace, curea accesorii + 2 role(erau ciobite), bieleta preluare cuplu = 18.550.000 Lei. Si am limitat proportiile renuntand la filtru polen(~1 mil.) si placute frane(2.5 mil). Preturi mari, dar sunt multumit de prestatie. Sper sa mai apara un dealer in Constanta, pentru ca Olteanu nu are concurenta si asta se vede.


--------------------
Renault Megane Classic 2002
Renault Megane Classic Expression 1,6l 16V, 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 26 May 2006, 12:50
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




Doar din curiozitate....ai stat langa ei? Ai vazut exact ce au schimbat?


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danello
post 26 May 2006, 15:32
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 7 November 05




Nu am stat langa ei. Nu cred sa fie ceva in plus pe factura pentru ca mi-au lasat in sacosa piesele vechi in cutiile de la cele noi.


--------------------
Renault Megane Classic 2002
Renault Megane Classic Expression 1,6l 16V, 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
make
post 27 May 2006, 22:05
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 15 November 05
From: Cernavoda




Votez si eu: a se evita daca nu este neaparat necesar. Preturi duble fata de Pitesti.


--------------------
Renault Megane 2006 / Sedan
Renault Megane Sedan II.2 Confort Expression 1.6 16V Beige Poivre aprilie 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
denisCT
post 2 Dec 2007, 22:11
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 30 May 04
From: Constanta




Am avut si eu bara pe spate schimbata si mi-au vopsit-o intr-o nuanta mai inchisa, nu este evident, dar se observa. Ma gandesc ca se apropie revizia de 20k si n-as vrea nici in ruptul capului s-o mai fac la ei. Exista alta solutie pentru cei din Constanta? Cel mai apropiat service agreat si cat de cat mai bun ar fi in Bucuresti?

PS: Din cate stiu ei nici nu accepta sa vii cu piesele tale, trebuie sa le iei de la ei, unde sunt mult mai scumpe..

This post has been edited by denisCT: 2 Dec 2007, 22:15


--------------------
Renault Megane 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3ryro
post 2 Dec 2007, 22:31
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 23 July 05




denisCT

singura si cea mai buna alternativa este alta si ti-o zic wink.gif

du-te la reprezentanta reno din Tulcea , e cea mai apropiata plus de asta nu-ti ia banii pe manopera daca esti din cta si faci revizia in tulcea , asta ti-o zic din proprie experienta wink.gif


--------------------
Renault Megane II
Megane II Bicorp - 1.4 16v - 98hp - Pack Authentique
Culoare Noir Nacre - An 2003 - 31.000 km

Ford Fiesta 1.4 TdCi 68hp 2006 -facelift- Culoare Tango , echipare : Ghia 3.500 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adyx06
post 4 Dec 2007, 23:41
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 13 June 07




"plus de asta nu-ti ia banii pe manopera daca esti din cta"

cum adica? manopera e doar pe ochi frumosi? ca esti tu din cta si el plateste taxa de statiune cand vine la mare?

"asta ti-o zic din proprie experienta"
poti da exemplu cu niste preturi, te rog


--------------------
Renault CLIO Campus 1.5DCI 2006/ LAGUNA 1.5DCI 2012 -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 8 Dec 2007, 21:24
Post #11


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




QUOTE(m3ryro @ 23 May 2006, 17:27)
niste jegosi la service-ul renault din constanta ...

piese exagerat de scumpe , personal nepregatit ... asta e !
*


Aceeasi parere o am si eu si toti cunoscutii mei.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
HDG
post 8 Dec 2007, 22:13
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 25 February 07
From: NavYork




QUOTE(adyx06 @ 4 Dec 2007, 23:41)
"plus de asta nu-ti ia banii pe manopera daca esti din cta"

cum adica? manopera e doar pe ochi frumosi? ca esti tu din cta si el plateste taxa de statiune cand vine la mare?

"asta ti-o zic din proprie experienta"
poti da exemplu cu niste preturi, te rog
*



Da, eu fac la Tulcea, si nu se plateste manopera daca esti din alt oras, de ex: revizia de 10000, la CT imi cereau in jur de 600 ron si la TL am platit 230 ron, la revizia de 20000 m-am dus direct la TL nu m-am mai interesat la CT cat ajunge si am platit 530 ron, pt ca numai filtru de motorina a fost 300 ron, in plus la plecare mi-au dat si un bon de carburant de 10L pt. a amortiza deplasarea.

Cat despre cei de la CT, am fost la ei doar cand am avut probleme minore .. cu oglinzile, cu un zgomot pe dedesupt, care s-au rezolvat imediat, si la caroserie mi-au schimbat bara .. nu se vede diferenta.

This post has been edited by HDG: 8 Dec 2007, 22:15


--------------------
Renault Megane 2007/2.2 Sedan Lux Privilege 1.5 100hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutz83
post 8 Dec 2007, 23:05
Post #13


ing.


Group: Members
Posts: 124
Joined: 13 February 05
From: Iasi




ce-ai schimbat la revizia de 10k km?


--------------------
Renault Twingo 1.2 8v 2001 - IS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CataT
post 8 Dec 2007, 23:12
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.089
Joined: 19 April 07
From: C o n s t a n t a




Pe astia nu-i vede nimeni cu preturile astea asa mari, aproape duble?


--------------------
Renault Megane 2 2007 / 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
95puf
post 21 Feb 2008, 14:54
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 271
Joined: 12 January 08
From: Medgidia




Incercati si la reprezentanta Renault Slobozia. Eu acolo am facut prima revizie si m-a costat 400RON fata de 600RON cat imi cereau la Constanta. Ma refer in primul rand la cei mai departe de Cta (Medgidia, Cernavoda etc). Dar daca la Tulcea iti mai deconteaza si motorina si mai ai reducere si la manopera........ Eu cand am sunat la Tulcea aveau un pret mai bun ca la Cta si oricum ajungeam mai ieftin, dar daca nu am stiut de discounturi (nu le-am spus de unde sunt). A doua revizie la Cta m-ar costa 900RON, fata de Slobozia de ex unde m-ar costa 600 RON. Nu cred ca-l voi cunoaste vreodata pe Olteanu!!!


--------------------
Renault Clio 3 2007 dynamique / 1.5dci / 70 CP - CT-95-PUF
Tacerea este singurul raspuns logic pe care il poti da prostilor...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CataT
post 21 Feb 2008, 16:26
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.089
Joined: 19 April 07
From: C o n s t a n t a




aplauze.gif Bravo @95puf, buna idee ai postat tu, preturile se pare ca nu se compara cu ce ofera astia la Constanta, ce parere ti-au facut baietii de la Slobozia sunt mai "spalati pe ochi" ca astia de la Constanta...?
Interesant si ce au postat @adyx06 si @HDG, chiar nu se percepe manopera daca esti din Constanta, vor sa atraga clientii, ce se intampla oare?


--------------------
Renault Megane 2 2007 / 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
95puf
post 11 Mar 2008, 13:43
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 271
Joined: 12 January 08
From: Medgidia




Au mai putine figuri. Nu-si dau aere de "doctori", iti dau voie sa stai langa masina, mi-a raspuns la toate intrebarile stupide pe care le-am pus. Nu au ei gresie si faianta in interior, dar una peste alta - multumit! Pe astia de la Constanta nu am reusit sa-i vad la treaba (si nici nu-mi doresc), dar cand am avut o problema la indicatorul de carburant din bord (ramanea la nivelul cel mai scazut avut la un moment dat in rezervor, desi alimentam cu motorina - nu urca), m-au programat peste o saptamana, cand bineinteles ca acul si-a revenit de la sine (o fi inghetat plutitorul?). 04.gif
Dar cei de la Tulcea sunt buni? As vrea ca revizia la 20.000 km sa o comit la ei, sa pot face o comparatie.


--------------------
Renault Clio 3 2007 dynamique / 1.5dci / 70 CP - CT-95-PUF
Tacerea este singurul raspuns logic pe care il poti da prostilor...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 11 Mar 2008, 13:49
Post #18


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Bine ca mi-ati zis. Ori adun relatiile ori ma duc in alta parte smile.gif


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rero
post 11 Mar 2008, 14:24
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 475
Joined: 20 May 07
From: Calarasi




salut,

Si eu recomand acest service (International Slobozia). Eu am facut revizia la 70.000 km, am schimbat si distributia, si m-am dus cu piesele mele. Nu a fost nici o problema. Am pus o groaza de intrebari, la care mi-au raspuns prompt si fara aere de mari cunoscatori.


--------------------
Renault Captur II 2022/Intens
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ukke
post 20 Jul 2008, 15:08
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 20 July 08




???BOSCH CAR SERVICE - AUTO HAUS TUDOR???

L-a incercat cineva?
Ar putea fi o alternativa la TOTAL SERVICE INTERNATIONAL? (nu pt revizii in garantie bineinteles)
Am inteles ca sunt mult mai buni si aprox. la aceleasi preturi!


--------------------
Renault Megane 2000 1.6e
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
95puf
post 23 Jul 2008, 22:06
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 271
Joined: 12 January 08
From: Medgidia




Pe unde vine? O adresa de net? De unde adunam referinte?


--------------------
Renault Clio 3 2007 dynamique / 1.5dci / 70 CP - CT-95-PUF
Tacerea este singurul raspuns logic pe care il poti da prostilor...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ukke
post 26 Jul 2008, 11:40
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 20 July 08




QUOTE(95puf @ 23 Jul 2008, 22:06)
Pe unde vine? O adresa de net? De unde adunam referinte?
*



http://www.bosch.com.ro/products/BoschCarService/index.htm

Constanța
AUTO HAUS TUDOR
Soseaua de Centura DN 2A
Tel: 0729 655 655
eMail: aht.constanta@yahoo.com


--------------------
Renault Megane 2000 1.6e
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manay
post 17 Nov 2011, 23:14
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 14 October 10




Lipsa de profesionalism!!! Pentru nenea de la intrare (receptie-caroserie) este un efort supra-omenesc si nu este deloc logic si normal, ca in cazul in care am bara spate lovita (si repar masina pe rca-ul vinovatului) sa o dea jos, sa vada ce alte avarii mai sunt, sa cheme asiguratorul la o reconstantare, sa comande piese si abia atunci sa ma cheme sa ii las masina la reparat! El da comanda de bara, se apuca de treaba si cand se trezeste ca mai sunt piese de reparat/inlocuit... reia procedura!!
Eu unul nu am mai vazut asa ceva si am ramas socat cand omul indraznea sa ma contrazica, spunandu-mi ca asa e procedura! Incerca sa imi spuna ca pe el nu il plateste nimeni sa imi dea bara jos, sa faca poze si tot ce are de facut, sa puna totul la loc si sa ma cheme cand are acordul de la rca + piese de schimb sa inceapa reparatia in sine!
Asa oameni nu merita nici somaj, nu mai zic de salariu! Sfidator de prost!
Reparatia, evident, va fi facuta la un alt service, unde oamenii stiu ce/cum au de facut!


--------------------
Renault Megane Expression 1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 00:49
Dacia