Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sfaturi achizitie Laguna II

pishky
post 22 Mar 2014, 06:49
Post #31


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




colegu - mie stii ce imi place la laguna - tocmai faptul ca e privita "rahatul ala de reno", mi-a mai placut comfortul interior (tapiserie de piele, scaune cu memorie, incalzite, etc etc), imi mai plac cei 175 de cai din 2.0 dci (adica taxe umane), mi-a placut devalorizarea mare a frantuzismului, lucru ce mi-a permis sa iau o masina decenta cu un pret bun. Fata unui domn cu ceafa lata cand trece tigaia de reno la peste 200 pe langa valoarea lui - priceless (era la blana si ala)
acuma astea au fost plusurile, minusurile - de care sunt constient sunt cablajele proaste, mufele.....umblu cu spray de contacte in portbagaj.
avanataje si dezavantaje la mert - in mert eu vad un domn carunt, la camasa, care a muncit (de preferat cu intelectul) pentru masina aia, la noi e inteles gresit mertul, daca ai mercedes = ai valoare, e o chestie eronata.
dezavantaje ale mertului - dieselurile sunt de la 2,2 incepand = taxe mari, iar la 2,2 sa ai 136 cp.....mi se pare patetic, la 2,2 ma astept undeva la 200 cp, si au in ograda ceva de 2,2 si putin peste 200 cp acum.
vad multe mercedesuri superbe, dar saracaciaose in optiuni la interior? de ce? cine isi permite un mert sigur isi permite sa il si umple de optionale.
m-am plimbat cu e class - da e altceva, dar e un altceva pe care 90% dintre noi nu il pot atinge, inclusiv eu (n-are rost sa manac turkish delight).
intr-un fel, pentru mine, laguna a fost alegerea "inteleapta", dar a fost si alegerea cu sufletul.
intr-o tara in care sunt oameni care muncesc pe 600 - 700 ron, da laguna este lux.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 22 Mar 2014, 09:31
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




Daca ne referim stirct la "masina lux",si nu la "luxul de a-ti permite" ,chiar nu se incadreaza in gama de care vorbesti.
EU personal cand spun LUX,ma duc cu gandul spre o masina care chiar daca e a mea,nu o conduc eu,ci nenea cu sapca.
Acum ca Nenea Becali face "o aroganta" si isi cumpara Maybach (masina de lux) pe care o conduce el,si nu nenea cu sapca....................


--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lagunadciblue
post 6 Apr 2014, 18:38
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 27 November 13
From: Brasov




DAca ar fi sa cumpar acum din nou o LAguna 2,nu as da mai mult de 1000 euro,chit ca masina ar avea 300 000 km.Deoarece la masina care o am acum,au picat multe piese,care inca nu ma asteptam,iar costurile au fost destul de mari.
LAguna 2,sta foarte prost cu instalatia electrica sau cel putin a amea are problema asta.
Cu toate piesele schimbate: Radiator apa,termostat,debitmetru aer,senzor turbina,Trs,Egr,Alternator nu am reusit sa scot sub 6.5 pe autostrada la 120 km/h. CU 45 litri de motorina am reusit cu greu sa fac 620km.

CA plus: piese destul de iefitine,multe dotari,stabilitate buna,ESP,pret mic de achizitie.

Cu toate ca mi a mancat o buna bucata din timp,oricand mi as lua din nou una din 2004 biggrin.gif.

This post has been edited by lagunadciblue: 6 Apr 2014, 18:42


--------------------
Renault cu motor 1.9 Dci - BV
Auto2: Volvo v40 1.9D 102 cp.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 6 Apr 2014, 23:36
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




QUOTE(lagunadciblue @ 6 Apr 2014, 18:38)
DAca ar fi sa cumpar acum din nou o LAguna 2,nu as da mai mult de 1000 euro,chit ca masina ar avea 300 000 km.Deoarece la masina care o am acum,au picat multe piese,care inca nu ma asteptam,iar costurile au fost destul de mari.
LAguna 2,sta foarte prost cu instalatia electrica sau cel putin a amea are problema asta.
Cu toate piesele schimbate: Radiator apa,termostat,debitmetru aer,senzor turbina,Trs,Egr,Alternator nu am reusit sa scot sub 6.5 pe autostrada la 120 km/h. CU 45 litri de motorina am reusit cu greu sa fac 620km.

CA plus: piese destul de iefitine,multe dotari,stabilitate buna,ESP,pret mic de achizitie.

[/U]Cu toate ca mi a mancat o buna bucata din timp,oricand mi as lua din nou una din 2004 biggrin.gif.
*


[U]
Tu esti un fel de masochist ... naughty1.gif
Eu dupa ce am scapat de LII,am jurat ca nu-mi mai iau Renault,si mai ales LII. SI nu am avut atat de multe probleme ca tine. DOAR mi-sa rupt suportul de motor,si mi-a cazut motorul pe planetare! rolleyes.gif


--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuli23
post 6 Apr 2014, 23:51
Post #35


you have to scream if you wanna go faster


Group: Members
Posts: 1.057
Joined: 11 April 12
From: Bucuresti




cel de aluminiu?


--------------------
Renault Laguna II 2003 1.9 dci hatchback - B-CFX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rusli
post 7 Apr 2014, 00:21
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 258
Joined: 15 December 12
From: Cluj-Napoca




Si-a cumparat sambata un prieten Laguna 2, 1.9 120 HP, 170k km, 2001; din Olanda (personal) cu 900e.
Este lovita putin. Are nevoie si de putina grija si atentie (ultimul schimb a fost in 2012); dar a venit fara probleme cu ea (1800km). Sper sa-l tina mult wink.gif


--------------------
Renault Laguna 2 2001, 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boeru_laurentiu
post 7 Apr 2014, 07:34
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 1.244
Joined: 25 November 09
From: Focsani




La o " batranica " , de 12/13 ani cu multi km (reali) in bord , ca mai pica cate ceva , asta nu inseamna ca laguna "is sucks" ! Ca de , alte marci rezista 30 de ani fara reparatii ... dry.gif .
Un prieten a avut numai probleme cu un golf 5 ( consuma ulei , probleme la ambreiaj ) , la vandut si si-a luat tot golf 5 , iar cu asta nici o problema majora !

Conteaza mult cum a fost intretinuta inainte !

This post has been edited by boeru_laurentiu: 7 Apr 2014, 07:50


--------------------
renault latitude 2011, 173 cp , automată
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lagunadciblue
post 9 Apr 2014, 22:13
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 27 November 13
From: Brasov




@rusli de unde a cumparat prietenul Laguna?Cumva de la Jetcars?

@laurentiu ai dreptate!!Am avut ocaziu sa conduc masini cu max 100 000 km si erau praf,iar cele cu peste 300 000 km se aflau intr o stare mult mai buna.Desigur,depinde foaarte mult de fostul proprietar.


--------------------
Renault cu motor 1.9 Dci - BV
Auto2: Volvo v40 1.9D 102 cp.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rusli
post 10 Apr 2014, 09:17
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 258
Joined: 15 December 12
From: Cluj-Napoca




QUOTE(lagunadciblue @ 9 Apr 2014, 22:13)
@rusli  de unde a cumparat prietenul Laguna?Cumva de la Jetcars?
*



Nu, desi sunt si acolo. De aici: http://www.marktplaats.nl/

Dar poti gasi si in germania, pe mobile. Idee e ca in Olanda au costat 100e numerele, iar in Germania din cate am inteles is 200e.

Daca cauti sa aduci din afara, nu uita sa calculezi si banii pe drum. (Din Olanda sunt 1800km, deci.. cam 2 plinuri).

Bafta


--------------------
Renault Laguna 2 2001, 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
siriteanu
post 16 Jun 2014, 16:30
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 748
Joined: 19 May 11
From: Iasi




http://www.autovit.ro/renault-laguna-C33516163.html
eu mi-am botit laguna.
lovitura in plin la portiera stanga spate. afectata portiera, pragul jos, putin aripa spate, portiera fata ... si cred ca si stalp ... cortina sarita, plus airbag din scaun sofer.
ma tot uit dupa alta laguna decenta....
vreau facelift...
ce parere aveti ?
http://www.autovit.ro/renault-laguna-C33516163.html

aaa..si ca o paranteza, ce fac daca mi-am pierdut certificatul de inmatriculare ???

This post has been edited by siriteanu: 16 Jun 2014, 16:32


--------------------
Renault Laguna II Ph II 1.9 Dci 96KW Dynamique 2006 -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 16 Jun 2014, 18:36
Post #41


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




cu mars ai vorbit?
el vindea laguna lui .....daca gaseste un doritor.
ziceai ca nu faci multi km, deci consuma cat consuma...si are doite, nu deceiiii


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
siriteanu
post 16 Jun 2014, 22:03
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 748
Joined: 19 May 11
From: Iasi




http://www.autovit.ro/renault-laguna-C33516163.html
ma gandesc serios la masina asta
mi-e frica totusi de diesel-ul de 1.9 , am tot vazut varii probleme aparute din senim, plus ceva probleme cu cutia in 6 trepte...
oare la modelele facelift e mai ok ?
ce parere aveti de masina din link ?


--------------------
Renault Laguna II Ph II 1.9 Dci 96KW Dynamique 2006 -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 17 Jun 2014, 06:10
Post #43


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




pare un dinamique normal, iar dupa cum arata farurile isi arata varsta.
o mica infundatura pe portiera drepta spate....nereparata, probabil altceva serios nu a avut.
mai tre sa te uiti putin si la cel care o vinde, si asta zice destul de multe.
mai vezi compartimentul motor cum se prezinta,
pipai toate lufturile sa fie egale.
te uiti in portbagaj la suduri, te uiti pe sub bara fata / spate.
verifici uzura la discurile de frana, mai ales pe spate, pe alea nu prea le schimba nimeni (mai ales ca la laguna sunt mai scumpe ca alea de pe fata),
verifici uzura centurii de siguranta,
1.9 dci sunt la dezmebrari cu gramada, poti vb cu colegii care dezmebreaza sa vezi cam cat costa piesele si cam ce pica mai des.
nu lua ca litera de lege ce spun, nu sunt samsar nu din asta castig bani.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rusli
post 17 Jun 2014, 12:53
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 258
Joined: 15 December 12
From: Cluj-Napoca




QUOTE(siriteanu @ 16 Jun 2014, 22:03)
http://www.autovit.ro/renault-laguna-C33516163.html
ma gandesc serios la masina asta
mi-e frica totusi de diesel-ul de 1.9 , am tot vazut varii probleme aparute din senim, plus ceva probleme cu cutia in 6 trepte...
oare la modelele facelift e mai ok ?
ce parere aveti de masina din link ?
*


Am vazut-o des prin oras. Se vinde de ceva vreme... Trebuie vazuta. Esti in cluj?


--------------------
Renault Laguna 2 2001, 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pop Marcel
post 17 Jun 2014, 18:13
Post #45


Iubitor de Laguna si Talisman


Group: Members
Posts: 446
Joined: 20 April 08




QUOTE(siriteanu @ 16 Jun 2014, 22:03)
http://www.autovit.ro/renault-laguna-C33516163.html
ma gandesc serios la masina asta
mi-e frica totusi de diesel-ul de 1.9 , am tot vazut varii probleme aparute din senim, plus ceva probleme cu cutia in 6 trepte...
oare la modelele facelift e mai ok ?
ce parere aveti de masina din link ?
*




Eu am o Laguna 2 Facelift 2LDci fabricatie 2007,am cumparato din Franta in 2010 ful option varianta de dotari Initiale Paris si sunt foarte multumit de ea, pe varianta de 2l Dci este o cutie de viteza mai noua fata de 1,9l faza 1 probleme curente sunt ca la aricare alta marca deci eu recomand daca poti sa-ti cumperi un Facelift.La ori ce marca faceliftul este ceva mai bun.


--------------------
Renault Talisman 1.6 l 160 CP 2016/Initiale Paris
Renault Laguna III Initiale Paris 2011 2 dci 150 cp
Renault Laguna II Initiale Paris 2007 2 dci 150 cp
Renault Laguna II Initiale 2003 2 dci 150 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
siriteanu
post 27 Jun 2014, 08:37
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 748
Joined: 19 May 11
From: Iasi




http://www.autovit.ro/renault-laguna-C33627063.html
am mai gasit si asta
ce parere aveti ?


--------------------
Renault Laguna II Ph II 1.9 Dci 96KW Dynamique 2006 -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady_vasiloiu
post 27 Jun 2014, 14:53
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 946
Joined: 12 March 12
From: Ploiesti




Arata ok...dar eu daca mi-as lua acum laguna 2, as lua facelift si neaparat 2.0dci + cat mai multe dotari(neaparat scaune macar cu insertie piele pt ca arata f bine).Oricum sincer sa fiu nu stiu daca m-as baga la cele sub 4000 euro.Laguna poate avea multe lucruri in neregula si eu am si simtit pe pielea mea cateva dintre ele si o masina de care nu s-a avut grija te poate usca de bani chiar daca pe exterior arata bine.
Incearca sa iti urmezi instinctul...daca ti se pare ca e ceva naspa...chiar E si mai bine mai cauti.

http://www.autovit.ro/renault-laguna-C33652538.html
http://www.autovit.ro/renault-laguna-C33607556.html


--------------------
RENAULT CLIO 3 1.5dci dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Privilex
post 27 Jun 2014, 18:26
Post #48


Membru privilegiat


Group: Members
Posts: 548
Joined: 26 September 07
From: Bucuresti




Mai puteti arunca si un ochi la leguma mea 😉.numai bine!


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI 120cp / Laguna 3 2.0dCI 130cp 2005-Privilege / 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
holtandrei
post 27 Jun 2014, 19:21
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 13 April 13




QUOTE(pishky @ 22 Mar 2014, 06:49)
colegu - mie stii ce imi place la laguna - tocmai faptul ca e privita "rahatul ala de reno", mi-a mai placut comfortul interior (tapiserie de piele, scaune cu memorie, incalzite, etc etc), imi mai plac cei 175 de cai din 2.0 dci (adica taxe umane), mi-a placut devalorizarea mare a frantuzismului, lucru ce mi-a permis sa iau o masina decenta cu un pret bun. Fata unui domn cu ceafa lata cand trece tigaia de reno la peste 200 pe langa valoarea lui - priceless (era la blana si ala)
acuma astea au fost plusurile, minusurile - de care sunt constient sunt cablajele proaste, mufele.....umblu cu spray de contacte in portbagaj.
avanataje si dezavantaje la mert - in mert eu vad un domn carunt, la camasa, care a muncit (de preferat cu intelectul) pentru masina aia, la noi e inteles gresit mertul, daca ai mercedes = ai valoare, e o chestie eronata.
dezavantaje ale mertului - dieselurile sunt de la 2,2 incepand = taxe mari, iar la 2,2 sa ai 136 cp.....mi se pare patetic, la 2,2 ma astept undeva la 200 cp, si au in ograda ceva de 2,2 si putin peste 200 cp acum.
vad multe mercedesuri superbe, dar saracaciaose in optiuni la interior? de ce?  cine isi permite un mert sigur isi permite sa il si umple de optionale.
m-am plimbat cu e class - da e altceva, dar e un altceva pe care 90% dintre noi nu il pot atinge, inclusiv eu (n-are rost sa manac turkish delight).
intr-un fel, pentru mine, laguna a fost alegerea "inteleapta", dar a fost si alegerea cu sufletul.
intr-o tara in care sunt oameni care muncesc pe 600 - 700 ron, da laguna este lux.
*




numai o secunda, ultima data 2.0 DCI de pe PH2 avea 150 CP stock
2.2 DCI de pe PH1 sau PH2 are 150 CP stock, sau cel putin asa scria in carte la mine
din 150 am facut 180 catre 190 , exact imi va spune un DYNO sapt urmatoare

VW, patru cercuri si restul trupei de masini DE, is sarace la optiuni pt ca COSTA, un A6 din 2003 FULL 2.5 TDI V6, AUTOMATIC costa peste 45.000 euro lejer, iar laguna 2.2 DCI AUTOMATIC FULL era max 34.000 euro, deci unde e diferenta??? iti zic eu, in calitatea interiorului, ca la restul is la fel de prost ca reno si marcile grupului VAG ( VW, AUDI - patru cercuri - SKODA, SEAT )

schimb la cablaj intrerupt pe langa motor si interior la greu pe msini "DE" , pe cand la RENO, PUGEOT si CITROEN max nu fac contact in mufa, rar se rup pe undeva

La 2.2 astepti 200 CP in 2001????, primele generatii de turbine cu geometrie variabila, primele generatii de injectie common rail, etc... mai e si faptul ca francezii is zgarciti de numa la constructie ( si cretini ), dar nici BMW nu are 200 CP din 2.0L decat pana sa nascut Twin Turbo si 3 Turbo, si alea dupa 2008, si tu le vrei din 2001?

nu te supara colegul dar daca vrei o masina pt buget de romania, sa o tii tot timpul top cu bani putini, LAGUNA nu va fi in veci aia. CLIO, MEGANE, GOLF,, LOGAN, POLO, poate, si si alea pe BENZINA, dar nu o limuzina de lux, care de noua costa peste 20.000 euro cu motor de 1.6 16v si AC

Degeaba are 10 ani, piesele costa aproape tot atata

iar daca vrei ieftineala pe Laguna, uita alt motor inafara de F9Q si PK6 la cutie

This post has been edited by holtandrei: 27 Jun 2014, 19:27


--------------------
Renault Laguna II Grandtour 2.2 DCi 2003 / Dynamique - BH 59 EIH
If there is no struggle, there is no progress.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jordi
post 27 Jun 2014, 20:35
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.185
Joined: 25 March 10
From: Ploiesti




Eu am avut 6 ani o LII. am luat-o la 168,000 reali, si ziceai ca este noua...motor, directie, cauciucuri, exterior si interior, si am dat-o la 225000. In timpul asta nu am schimbat niciun injector, nu am schimbat turbina, egr, intercooler. Ma dispera insa zgomotul directiei care era prost proiectata, chiar daca masinaera tambal. nu am schimbat antigelul, decat uleiul la mx 10,000 + filtru, insa masina a avut toate reviziile anterioare nu ei in repr. asa ca.......exploatarea era si este totul...


--------------------
ex. Renault LAGUNA II 1,9 dci, 120hp 2004 Expression - PH-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
siriteanu
post 27 Jun 2014, 22:05
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 748
Joined: 19 May 11
From: Iasi




QUOTE(ady_vasiloiu @ 27 Jun 2014, 14:53)
Arata ok...dar eu daca mi-as lua acum laguna 2, as lua facelift si neaparat 2.0dci + cat mai multe dotari(neaparat scaune macar cu insertie piele pt ca arata f bine).Oricum sincer sa fiu nu stiu daca m-as baga la cele sub 4000 euro.Laguna poate avea multe lucruri in neregula si eu am si simtit pe pielea mea cateva dintre ele si o masina de care nu s-a avut grija te poate usca de bani chiar daca pe exterior arata bine.
Incearca sa iti urmezi instinctul...daca ti se pare ca e ceva naspa...chiar E si mai bine mai cauti.

http://www.autovit.ro/renault-laguna-C33652538.html
http://www.autovit.ro/renault-laguna-C33607556.html
*


Cat e oare taxa la 2.0 din 2006? Imi place aia , ma inspaimanta pretul......mi e sa nu fie masluita...


--------------------
Renault Laguna II Ph II 1.9 Dci 96KW Dynamique 2006 -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 29 Jun 2014, 05:49
Post #52


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




QUOTE(holtandrei @ 27 Jun 2014, 19:21)
numai o secunda, ultima data 2.0 DCI de pe PH2 avea 150 CP stock
2.2 DCI de pe PH1 sau PH2 are 150 CP stock, sau cel putin asa scria in carte la mine
din 150 am facut 180 catre 190 , exact imi va spune un DYNO sapt urmatoare
*


am eu 2.0 dci 127 kw, stock
QUOTE(holtandrei @ 27 Jun 2014, 19:21)
VW, patru cercuri si restul trupei de masini DE, is sarace la optiuni pt ca COSTA, un A6 din 2003 FULL 2.5 TDI V6, AUTOMATIC costa peste 45.000 euro lejer, iar laguna 2.2 DCI AUTOMATIC FULL era max 34.000 euro, deci unde e diferenta??? iti zic eu, in calitatea interiorului, ca la restul is la fel de prost ca reno si marcile grupului VAG ( VW, AUDI - patru cercuri - SKODA, SEAT )
*


ce vroiam sa zic e ca daca tot ai bani de premium - macar o echipezi incat sa te simti bine in ea

QUOTE(holtandrei @ 27 Jun 2014, 19:21)
schimb la cablaj intrerupt pe langa motor si interior la greu pe msini "DE" , pe cand la RENO, PUGEOT si CITROEN max nu fac contact in mufa, rar se rup pe undeva
*


fix la mufe am eu probleme, am spray de contacte cu mine in portbagaj (este un minus din punctul meu de vedere), ca la altii se impusca firul nu stiam (oricum nu e nici ala un plus, si asta nu spune ceva in bine de mufele frantuzesti).

QUOTE(holtandrei @ 27 Jun 2014, 19:21)
La 2.2 astepti 200 CP in 2001????, primele generatii de turbine cu geometrie variabila, primele generatii de injectie common rail, etc... mai e si faptul ca francezii is zgarciti de numa la constructie ( si cretini ), dar nici BMW nu are 200 CP din 2.0L decat pana sa nascut Twin Turbo si 3 Turbo, si alea dupa 2008, si tu le vrei din 2001?
*


nu, nu in 2001, dar in 2014 sa vinzi un 2,2 diesel 136 cp e jenant (a se vedea c200 cdi, sau c180 cdi, nu mai stiu fix care, dar este cel mai mic din gama ca si putere, vor sa il inlocuiasca acum cu 1,6 dci), si astea la un brand premium. ce-i drept cand iti iei mert nou...nu mai conteaza taxele.

QUOTE(holtandrei @ 27 Jun 2014, 19:21)
nu te supara colegul dar daca vrei o masina pt buget de romania, sa o tii tot timpul top cu bani putini, LAGUNA nu va fi in veci aia. CLIO, MEGANE, GOLF,, LOGAN, POLO, poate, si si alea pe BENZINA, dar nu o limuzina de lux, care de noua costa peste 20.000 euro cu motor de 1.6 16v si AC

Degeaba are 10 ani, piesele costa aproape tot atata

iar daca vrei ieftineala pe Laguna, uita alt motor inafara de F9Q si PK6 la cutie
*


corect, cred totusi ca intretinerea costa oarecum la fel la toate masinile din segment (pasat, mondeo etc).
iar la combo eftineala as indrazni sa inscriu si M9R si PK4.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
siriteanu
post 30 Jun 2014, 08:39
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 748
Joined: 19 May 11
From: Iasi






--------------------
Renault Laguna II Ph II 1.9 Dci 96KW Dynamique 2006 -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
holtandrei
post 30 Jun 2014, 08:50
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 13 April 13




Marcedes a ramas fara bani, de aceea pe modele mici pune motare de la renault, iar pe cele mai aport de la bmw


--------------------
Renault Laguna II Grandtour 2.2 DCi 2003 / Dynamique - BH 59 EIH
If there is no struggle, there is no progress.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
siriteanu
post 30 Jun 2014, 09:47
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 748
Joined: 19 May 11
From: Iasi




am totusi o retinere in ceea ce priveste motorul de 1.9 dci, si cutia in 6 trepte.
am vazut multe topicuri cu probleme deschise pe forum.
va rog spuneti-mi, eu am 1.8 benzina, ce ar trebui sa urmaresc la una diesel ?
ce sa verific pe la motor, turbina...cum imi dau seama .
http://www.autovit.ro/renault-laguna-C33652538.html tare-mi place masina asta ...


--------------------
Renault Laguna II Ph II 1.9 Dci 96KW Dynamique 2006 -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
postasu
post 30 Jun 2014, 10:10
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 23 August 11
From: Timisoara




siriteanu... daca iti place masina du-te si cumparo.... nu mai sta pe ganduri ca o sa regreti... asa am facut eu cand mi-am luat masina ... Am stat pe ganduri si daca sunam cu o seara mai repede o luam eu (asa s-a vandut).
Nu te mai uita dupa altele (toate masinile secound sunt loterie).
Legat de motorul 1.9, din punctul meu de vedere este foarte fiabil...dar un 2.0 dci e vis, ca sa nu mai spun de un 2.0T(benzinar cu turbo big_wheel.gif )
Si eu ma gandesc la un upgrade (la o varianta mai noua) dar stau prost cu finantele si am alte prioritati.
Personal as opta intre 2.0 dci si 2.0T


--------------------
Renault Laguna III 2008 - TM ......
Renault Laguna 3 Sport Tourer
2.0dci, 2008, 110kw,

Cand Dumnezeu a impartit mintea a zis " Editie Limitata"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boeru_laurentiu
post 30 Jun 2014, 10:31
Post #57


Membru


Group: Members
Posts: 1.244
Joined: 25 November 09
From: Focsani




Mmmm , 2.0T !!! naughty1.gif


--------------------
renault latitude 2011, 173 cp , automată
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
siriteanu
post 30 Jun 2014, 10:56
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 748
Joined: 19 May 11
From: Iasi




in anunt, e capacitate 1985 cmc, deci, spre 2 litri.
din ce stiu eu, se rotunjeste in plus. a mea are 1785cmc, deci 1.8 ....
normal, 1985 ar trebui sa insemne 2.0 ?????
intreb pentru ca pe bandourile masinii scrie 1.9 dci.
intelegeti la ce ma refer?
poate un posesor de 1.9 sa ne spuna cat trebuie sa apara in acte?


--------------------
Renault Laguna II Ph II 1.9 Dci 96KW Dynamique 2006 -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
postasu
post 30 Jun 2014, 11:03
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 23 August 11
From: Timisoara




1985 cmc inseamna 2.0 dci.
1.9 dci este 1870 cmc.
Am citit undeva de ce se calculeaza asa... parca pentru a nu fi incadrata la alte taxe(daca ar fi avut 2000 cmc ai fi platit impozit mai mare)... te-ai fi incadrat la taxele alea intre 2000 cmc si 2500 cmc (sau cum e )


--------------------
Renault Laguna III 2008 - TM ......
Renault Laguna 3 Sport Tourer
2.0dci, 2008, 110kw,

Cand Dumnezeu a impartit mintea a zis " Editie Limitata"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
siriteanu
post 30 Jun 2014, 11:31
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 748
Joined: 19 May 11
From: Iasi




bine, pai si masina in cauza
http://www.autovit.ro/renault-laguna-C33652538.html
de ce are bandouri de 1.9 dci ???
este normal ?


--------------------
Renault Laguna II Ph II 1.9 Dci 96KW Dynamique 2006 -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 23:51
Dacia