Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Recomandare firma casco

Alexupb
post 16 Jan 2019, 09:01
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 20 June 06




Salut!
Doresc sa inchei o polita casco pentru auto din semnatura. In prezent am casco la Porsche, sunt obligat pentru ca am imprumut auto la ei - vreau sa lichidez imprumutul si sa schimb firma casco ca este cam scump (~2800ron/an cu franciza 450ron).

1) La ce firma recomandati? Am primit oferte de la mai multe firme dar din ce am citit pe forum-uri si diverse articole pe net, m-am cam hotarat la Allianz sau Generali.
Diferenta de pret este sub 150ron/an (Allianz este mai scump). Pretul pentru Allianz este din simulatorul de pe net iar pentru Generali primit pe mail.
Imi puteti spune daca una din cele doua firme este intr-adevar mai buna (avantaje/dezavantaje), sau daca imi recomandati alta firma?
Suma asigurata de Allianz este mai mare, ~9000e fata de ~7000e la Generali.
Diferenta de pret nu ar fi mare, insa fiecare banut conteaza - merita la Allianz mai mult? Evident suma asigurata mai mare este un avntaj dar din cate cred - te ajuta doar in caz de dauna totala (Doamne fereste, dar este mai rar decat restul incidentelor...)
Ce nu am inteles, in simulatorul casco Allianz (de pe site), ori ca selectam casco , ori casco+asigurare persoane+asistenta rutiera rezulta exact acelasi pret - poate sunt incluse oricum...
Si la Generali polita din oferta includea asistenta rutiera (nu cea extinsa-nu stiu care ar fi diferenta) si asigurare persoane transportate.

2) Initial ma gandeam sa fac fara fransiza dar vad ca diferenta de pret intre polite (cu/fara fransiza) este aproximativ valoarea unei fransize. Asa ca ma gandesc sa fac cu fransiza si sper sa am maximum un eveniment pe an (mai ales ca e vorba de cele cu autor necunoscut sau din vina mea). Ce parere aveti?

3) Alt aspect de avut in vedere este unde pot repara masina in caz de accident.
Pot repara decat la service-uri autorizate din lista lor? Pentru Skoda cine are service-uri mai bune in lista: Allianz sau Generali?
Pe polita Allianz, la calculul pretului apare clauza optionala: "Service partener independent (reparatii numai in service partener independent. REPARATIILE IN REPREZENTANTA SUNT EXCLUSE!) -333ron"
Aceasta nu este selectata, sa inteleg ca daca se aplica , scade pretul cu 333ron?
Eu unul, nu prea mai am curaj sa las masina la reparat in service reprezentanta (Skoda) - i-am prins ca au vrut sa schimbe oglinda retrovizoare din interior (cine stie ce or mai fi schimbat si nu este vizibil).


--------------------
Skoda Fabia Combi 3 Ambition 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 16 Jan 2019, 09:18
Post #2


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.768
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




suma asigurata mai mare ii ajuta pe eie sa ia o cota de prima mai mare, masina se reevalueaza in momentul daunei, si suma despagubita poate fi mai mica (asiguri la 9000 de euro cu 30 000 km in 11 luni fai 40 000 km, scade si valoarea masinii). Ei iti dau 7000 de euro si returneaza 30 de euro diferenta de cota de prima. Deci nu te baza pe asta!
ambele sunt firme serioase, vezi si pe la gothaer , groupama sau omniasig.
clauza aia inteeg ca daca vrei in reprezentanta, mai dai 333 lei la prima

This post has been edited by einstein1984: 16 Jan 2019, 09:33


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexupb
post 16 Jan 2019, 09:36
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 20 June 06




@einstein1984, - nu stiam ca in caz de dauna totala, se recalculeaza suma asigurata (nu te contrazic-pur si simplu nu am auzit de acest lucru pana acum). Eu credeam ca pe perioada contractului (1 an de zile) valoarea evaluata ramane fixa, iar in momentul daunei totale de obicei se scade o suma fixa in procente, stipulata in contract (10% de obicei, un fel de franciza).
Esti sigur? Asa procedeaza toate firmele?
Pai asta inseamna ca si la Generali, in caz de dauna totala si cei 7000e se recalculeaza.


--------------------
Skoda Fabia Combi 3 Ambition 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 16 Jan 2019, 10:10
Post #4


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.768
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Info o am de la un coleg care e inspector de daune, asta face. Vor veni altii pe aici pe forum sa confirme/infirme ce zic eu, mai stai putin.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexupb
post 16 Jan 2019, 10:22
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 20 June 06




QUOTE(einstein1984 @ 16 Jan 2019, 03:10)
Info o am de la un coleg care e inspector de daune, asta face. Vor veni altii pe aici pe forum sa confirme/infirme ce zic eu, mai stai putin.
*



ok, merci de info.
Nu mi se pare ca procedeaza corect, dar ce sa zic, te astepti la orice din partea firmelor de asigurare.


--------------------
Skoda Fabia Combi 3 Ambition 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 16 Jan 2019, 10:34
Post #6


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.768
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




pai ti se pare normal ca o masina de 30k km s avaloreze ca una de 70 000 km?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 16 Jan 2019, 11:17
Post #7


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Daca platesc Casco la fel, da mi se pare normal rolleyes.gif


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 16 Jan 2019, 13:09
Post #8





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




QUOTE(Alexupb @ 16 Jan 2019, 09:01)

Pe polita Allianz, la calculul pretului apare clauza optionala: "Service partener independent (reparatii numai in service partener independent. REPARATIILE IN REPREZENTANTA SUNT EXCLUSE!) -333ron"
*



Da, daca esti de acord sa nu mergi in reprezentanta, platesti mai putin pentru asigurare (pentru ca si despagubirile platite de ei vor fi mai mici). Pentru lista lor de parteneri autorizati cel mai bine e sa vorbesti direct cu ei / un broker autorizat de ei.

La Alianz nu apare in polita numarul de kilometri (poate acum o fi, pina acum 3 luni nu era), nu au cum sa faca asa o reevaluare.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 16 Jan 2019, 13:12
Post #9


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.768
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




apare in inspectia de risc...


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 16 Jan 2019, 13:22
Post #10


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




De multi ani colaborez cu Omniasig, seriosi, platitori fara alte probleme de cate ori am avut nevoie, eu ii recomand.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 16 Jan 2019, 20:13
Post #11





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




QUOTE(einstein1984 @ 16 Jan 2019, 13:12)
apare in inspectia de risc...
*



aha, de parca s-a uitat cineva la masina sa o "inspecteze". la reinnoire polita inainte de expirare nu mai face inspectia de risc. ultima a fost acum niste ani. m-a intreabat doar daca am avut daune pe care inca nu le-am raportat.
poate la altiii s-o face.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 17 Jan 2019, 08:24
Post #12


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




In momentul in care inchei o polita de casco, atentie nu prelungire, se face inspectia de risc ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 17 Jan 2019, 09:23
Post #13


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.768
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




pai si la reinoire cum iti scade vlaoarea asigurata daca el nu s tie kilometrii? sau platesti 10 ani la aceiasi valoare asigurata ca atunci cand era noua?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 17 Jan 2019, 10:59
Post #14





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




Bineinteles ca valoarea a scazut in fiecare an ... conform estimarilor lor care habar nu am cum sint facute, dar nu include numarul de kilometri reali, pentru ca nimeni nu s-a uitat la el.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexupb
post 17 Jan 2019, 11:02
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 20 June 06




La casco Porsche nu tineau cont de numarul de km, insa de la an la an valoarea asigurata scade dar pretul casco ramane acelasi (in euro).
Caz concret: la masina luata de noua cu imprumut la Porsche si casco la Porsche (mi-au zis ca daca am imprumut la ei, sunt obligat sa fac si casco la ei - nu stiu daca nu cumva m-au pacalit atunci smile.gif ).
Imprumutul a fost pe 5 ani, mi-au dat si pentru casco un desfasurator pe 5 ani (aici vad ca valoarea asigurata scade anual dar rata casco e constanta) si plata am convenit sa o fac trimestrial. Nu mi-au cerut niciodata pe parcurs numarul de km.
Acum daca lichidez mai devreme imprumutul si nu mai platesc nici casco (pentru ca fac la alta firma), nu cred ca au ce sa zica - se anuleaza automat asigurarea si cu asta basta.

This post has been edited by Alexupb: 17 Jan 2019, 11:03


--------------------
Skoda Fabia Combi 3 Ambition 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 17 Jan 2019, 11:35
Post #16


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.768
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




casco cesionat catre leasing sau banca e alta problema alte conditii.

17 Jan 2019, 13:51:
cu un broker nu vorbesti si tu,?e muult mai simplu

This post has been edited by einstein1984: 17 Jan 2019, 12:51


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexupb
post 17 Jan 2019, 15:58
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 20 June 06




Pai am vorbit cu mai multi brokeri, am niste oferte, dar vroiam si niste pareri de la utilizatori. Brokerul nu-ti spune totul, iti spune decat ce ii convine lui. Restul afli pe parcurs cand de lovesti de diverse probleme.

Pana la urma, intre Allianz si Generali sunt diferente/avantaje de luat in seama sau oricare este ok (si in cazul asta pretul ar ramane singurul criteriu...)?


--------------------
Skoda Fabia Combi 3 Ambition 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 17 Jan 2019, 23:37
Post #18


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




eu de la Omniasig intotdeauna am obtinut preturi mai bune decat cei doi scrisi de tine ... acuma fiecare cum crede ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 18 Jan 2019, 13:39
Post #19





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




Asiguratorii mari sint toti seriosi. Poti sa dai si de vreun capsoman, dar asta se rezolva.
In afara de pret si seriozitate, poti considera si criterii de comoditate; poate ai un service preferat, vezi cu cine au conventii pentru decontare. Vezi unde si cum se fac constatarile (sperind ca nu o sa ai nevoie vreodata). De exemplu, cind exista bcr asigurari, au avut o perioada in care constatarile se faceau intr-un singur loc, la dracu in praznic, pe linga autovit. La polul opus, intr-o perioada la serus chiajna aveau o domnisoara (angajata serus) care facea constari pentru toti asiguratorii si se ocupa de toata hirtogaraia.

Edit: net neserios. Am sters dublura.

This post has been edited by Rimio de Vassur: 18 Jan 2019, 13:42


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:34
Dacia