Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Reparatie macara spate, geam electric

ionutt daniel
post 26 Aug 2010, 21:28
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.139
Joined: 22 August 06
From: Giurgiu




Am un prieten cu un Megane ca al meu, care avea probleme la macaraua stanga spate, constatand intr-o dimineata ca geamul a coborat singur. Azi ne-am luat inima in dinti si am demontat macaraua. Problema a fost la capatul cablului care s-a desprins de pe suportul macaralei .
Dupa demontarea panoului interior(este prezentat in alt topic), este necoie de o inelara/tubulara de 10 si o tubulara de 8.
Se demonteaza cele trei suruburi de la motorul macaralei, cele doua suruburi de la macaraua propriu-zisa, apoi se rudica geamul la punctul superior si se desfac cele doua suruburi de prindere cu tubulara de 8, apoi se extrage macaraua(se scoate mufa electrica de la motoras.
A urmat demontarea macaralei.
Primul lucru am scos motorasul prin demontarea surubului si indreptarea celor doua cleme opuse.
Pasul 2 a fost separarea carcasei de plastic a cablului de partea metalica a macaralei prin indreptarea clemelor si gaurirea nutului de siguranta(cu o bormasina cu acumulator si burghiu de 4 pentru metal).
Urmeaza scoaterea cablului din carcasa pe partea opusa a macara.
Pasul 3 este intruducerea cablului in carcasa dinspre macara spre celalalt capat, in asa fel incat sa ramana afara suficient pentru a fi prins pe macara.
Pasul 4 este prinderea pe partea moblia a macaralei a cablului. La macaraua in cauza locasul de prindere era rupt, ramanand doar partea de final, permitand o fixare provizorie. Sub fixarea provizorie am prins o sarma "de balot" in asa fel incat sa intre pe locas(este destul de dificil, dar nu imposibil).
Dupa montarea pe aceasta se introduce partea mobila pe partea fixa a macaralei, apoi se capseaza carcasa cablului pe partea fixa, se greseaza pasla din cablu si locasul din macara, apoi se reiau operatiile in sens invers.
Cu putina indemanare, rabdare si un minim de cunostinte se scutesc aprox 150 lei pentru chitul de reparatie si cred inca atat pentru manopera.
Imi pare rau ca nu am facut poze, dar la fata locului, dupa descrierea facuta de mine sigur va descurcati. Succes!


--------------------
renault espace 2.2 - bulgariax4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 18:40
Dacia