Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Achizitie clio IV

citizen
post 3 Jun 2015, 13:18
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 3 June 15
From: Constanta




Salut!

Doar ce am facut plata in avans (leasing 3 ani) pentru un Clio 4 Expression Energy 1.5 dCi 90CP. Sunt curios daca mai exista si sunt de actualitate problemele despre care am tot citit pe forum si la variantele astea din 2015: caseta de directie, uzura prematura a placutelor de frana si discurilor, start&stop, "greierasi", indicatorul de combustibil, etc. Este adevarata treaba cu consumul exagerat in primii 3000km (8-9l/100km)? Sincer, am luat acest model pentru ca a fost singura pe care am gasit-o pe stoc (am vrut culoarea rosie si motor 1.5 dCi 90 cp). Din pacate jantele sunt stoc 15", nu are clima si geamuri electrice pe spate. Daca ar fi sa schimb toate astea pe parcurs cum ar trebui sa actionez - dpdv service, reprezentanta, etc.? In rest... imi place enorm cum arata la exterior si in interior! cool.gif

Stiu ca este o intrebare ce trebuia pusa inainte, dar... ma rog. Masina e luata si sper sa fiu multumit. Mentionez ca sunt incepator in ceea ce priveste permisul de conducere categoria B, inclusiv piata auto si cam tot ce tine de masini in general, dar nu si in trafic - am condus motocicleta (sport 600cmc 110-120cp) cativa ani la rand.

PS: Am totusi 30 de ani si 2 copii. Am fortat-o putin cu motocicleta dar in final a trebuit sa ma asez la locul meu alaturi de cei mici smile.gif
PS2: ceva sfaturi de incepator pe masina noua, gen rodaj, ce combustibil sa folosesc, la ce sa fiu atent pe parcurs in ceea ce priveste functionalitatea masinii?

This post has been edited by hellcat: 4 Aug 2015, 09:53


--------------------
Renault Clio Expression Energy 1.5 dCi 2015
Tehnologia moderna pedepseste omul prost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sisifjunior
post 3 Jun 2015, 14:25
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 275
Joined: 8 February 12




felicitari pentru achizitie si să o stăpânesti sanatos!

problemele au cam disparut dar nu este exclus sa apara din nou, depinde de loturi.

in primii 1500km se face rodajul si nu ai voie sa treci de 2500 ture sau 130km/h
consumul nu sare de 6,5 in oras si 4,2 in afara.
motorul isi va arata muschii dupa 12000km.

motorul dci si cutia de viteze prezente pe clio4 sunt excelente pentru calatorii extraurbane dar ceva mai sensibile la utilizare doar in oras.este foarte suparator sa mergi cu a 2 a la 40 la ora in oras deoarece in a 3a ai turatia mica si motorul nu se simte in largul sau iar de aici rezulta un consum ridicat in oras.

atentie la regenerarile cerute de filtrul FAP când vrei sa opresti motorul,
este important sa nu le intrerupi(la un anumit numar de esuari se aprinde check engine in bord si apare mesaj pe CB si esti nevoit sa mergi in service pentru remediere si costa ceva banuti plus ca nu se poate face decat de putine ori dupa care va tb sa schimbi filtrul FAP); totul va fi ok daca stai atent la turatia de relanti, la zgomotul motorului si la mirosul de fier incins cand deschizi portiera.

plus ca la diesel cu turbo e recomandat sa nu opresti motorul imediat ce ai ajuns la destinatie pentru a permite turbinei sa se raceasca putin si de a evita astfel uzura prematura a acesteia.

motorina care trage cel mai bine pun de la mol sau rompetrol, motorul suna bine si consumul este mic.

despre imbunatatiri post-cumparare e bine de consultat dealerul pentru a nu pierde garantia.

in rest sunt necesari cat mai multi km in siguranta pe drumuri bune!

biggrin.gif


--------------------
RENAULT CLIO 4 2014 Estate 1.5dCi Expression 75CV
Renault Clio IV are ...93.000 km și povestea continuă!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
citizen
post 4 Jun 2015, 06:01
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 3 June 15
From: Constanta




Multumesc mult pt raspuns! Am cautat si m-am interesat cum e si cu filtrul FAP. Bine de stiut. Zilele acestea trebuie sa-mi ajunga masina si voi reveni cu intrebari, cu siguranta! O sa ajung si la reprezentanta sa intreb cate ceva in legatura cu garantia, in ce conditii se pierde si cata autonomie imi dau in ceea ce priveste viitoarele schimbari - gen folii, jante, becuri, consumabile, etc.


--------------------
Renault Clio Expression Energy 1.5 dCi 2015
Tehnologia moderna pedepseste omul prost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuLuBear
post 4 Jun 2015, 19:16
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 19 May 15




Salut!
Felicitari pentru masinuta! Sa te bucuri de ea!
Rosul de la Clio iti fura ochii si...mintile smile.gif
As veni cu o intrebare, tinand cont ca a fost pe stoc, poti sa iti dai seama ca a fost fabricata in 2015?


--------------------
Renault Clio 2015 1.5dci - 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 5 Jun 2015, 00:25
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




E tare asta cu 12.000km. Pai ce e masina nemteasca? Numai alea au rodajul facut abia la 150.000km, dupa care le cumpara romanii.

Serios acum, dupa 2000km motorul ar trebui sa fie in parametri.

De obicei poti sa te uiti la anvelope, ce DOT au ca sa vezi cand a fost produsa masina. Nu prea se folosesc anvelope mai vechi de cateva saptamani maxim.

Daca are Start and Stop eu iti recomand sa il dezactivezi. E o mare porcarie dupa parerea mea, mai ales daca mergi in oras pe drumuri scurte. Motorul va fi tot timpul sub temperatura optima de functionare.

E important de unde pui motorina. Mai exact statia sa aiba motorina aditivata corect.

Pentru turbina e bine sa lasi motorul al ralanti cateva secunde inainte sa-l opresti. Asta pentru ca turbina sa nu mai aiba turatie mare. Cand opresti motorul, se taie si ungerea, deci ar fi bine ca turbina sa nu se invarta prea tare.

Turatia mica dauneaza motoarelor in general. Motoarele turbo consuma mult daca sunt subturate, mai degraba decat daca sunt turate. Deci, fara frica, turatii normale, si 'simti' cand motorul e subturat. La consum conteaza foarte mult cat de apasat apesi pedala de acceleratie si nu turatia in sine.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hunab
post 5 Jun 2015, 07:02
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 20 November 14
From: Bucuresti




Felicitari pentru achizitie si multi Km fara probleme!

Eu, pana in prezent nu am avut probleme cu caseta de directie, Start&Stop, greierasi etc si am aproape 11.000 km. Singura "problema" este scartaitul pedalei de frana pe care o voi rezolva la prima revizie. In rest, daca ar fi sa fiu pus in situatia de a cumpara o masina noua, in bugetul pe care l-am avut, cu siguranta as face aceeasi alegere.



--------------------
Renault Clio 4 Estate/ Megane 4 Hatchback 0.9 TCe/1.5 dci - Am si numere
Ne-am nascut in pieile goale si ce este pe noi....este de castig....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
citizen
post 5 Jun 2015, 08:13
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 3 June 15
From: Constanta




Mda... m-am gandit si eu cand ar putea fi fabricata. Banuiesc ca a fost o masina facuta de cineva care s-a razgandit sa o mai cumpere la final. Spun asta deoarece cotiera si culoarea rosie sunt optionale (500 Eur ambele) iar restul e stock - Expression. Totusi suntem la jumatatea anului... sper sa fie facuta in 2015 desi nici alea din 2014 nu par sa mai aiba probleme din fabrica.

Am o intrebare totusi... cotiera asta din fata, are si spatiu de depozitare sau este simpla, ca la tren? smile.gif) Ar fi cei mai prost cheltuiti 100 Eur daca nu are spatiu de depozitare. Intreb pentru ca am citit pe un forum in UK ca sunt si simple.

Multumesc de urari! La fel va doresc si voua si masinilor voastre smile.gif Eu inca astept sa ajunga de la bucuresti. Nu-mi dau seama de ce dureaza atat. Initial stabilisem ca in weekend-ul asta ajunge pentru ca mai apoi sa-mi spuna ca totusi Luni sau Marti, sapt viitoare. Din cate am inteles initial, mai aveau 5 masini de livrat in judet si s-au decis sa ma astepte sa platesc avansul si sa o aduca si pe a mea. Acum probabil ca se intampla aceeasi chestie cu alt client. Totusi, ar trebui sa faca 2-3 ore de la bucuresti, nu 8-9 zile. Oricum, mai bine decat sa astept 2-3 luni


--------------------
Renault Clio Expression Energy 1.5 dCi 2015
Tehnologia moderna pedepseste omul prost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hunab
post 5 Jun 2015, 09:52
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 20 November 14
From: Bucuresti




Cotiera are spatiul de depozitare.

Si eu eram nerabdator sa o primesc si nu am mai asteptat sa ajunga la Bucuresti, am plecat eu dupa ea. A fost o decizie buna, tinand cont de faptul ca am putut sa o vad cum se comporta in primii km la drum lung, viteza constanta, sa ma obisnuiesc cu ea smile.gif

Sunt sanse mari sa fie fabricata in 2015. Daca a fost comandata de un cineva si a renuntat, fabricatia dureaza 3 luni. Posibil sa fie comandata in feb-martie.


This post has been edited by Hunab: 5 Jun 2015, 09:55


--------------------
Renault Clio 4 Estate/ Megane 4 Hatchback 0.9 TCe/1.5 dci - Am si numere
Ne-am nascut in pieile goale si ce este pe noi....este de castig....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuLuBear
post 5 Jun 2015, 13:26
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 19 May 15




Bănuiesc ca durata de la comanda pina livrare poate fi de 3 luni, fabricația în sine poate dura atât de mult?
Oare dacă dau comandă acum care sunt șansele ca mașina sa vina cu motor euro 6. Am înțeles ca din septembrie norma este obligatorie pentru orice masina livrată ca nouă.


--------------------
Renault Clio 2015 1.5dci - 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutmar
post 5 Jun 2015, 15:51
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 511
Joined: 9 July 06




Fabricatia efectiv dureaza 1-2 zile maxim, ca doar nu le face manual cu ciocanul. Problema e lista de asteptare, in functie de model, culoare dotari suplimentare. In managementul fabricatiei sunt serii de fabricatie stabilite cu luni inainte, fiecare serie avand specificatii fixe in ceea ce priveste configuratia finala si data intrarii pe linia de fabricatie (de genul saptamana 25)
De ex dupa ce dai comanda iti aloca o serie de masina de o anumita culoare, iar daca mai tarziu vrei alta culoare nu poate sa ramana aceeasi serie de masina.

Eu am asteptat 2 luni jumatate livrarea.

This post has been edited by ionutmar: 5 Jun 2015, 15:52


--------------------
Renault Clio IV 2014 Expression 0,9 Tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sisifjunior
post 5 Jun 2015, 20:46
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 275
Joined: 8 February 12




QUOTE(nh1980ro @ 5 Jun 2015, 00:25)
E tare asta cu 12.000km. Pai ce e masina nemteasca? Numai alea au rodajul facut abia la 150.000km, dupa care le cumpara romanii.

Serios acum, dupa 2000km motorul ar trebui sa fie in parametri.

*



nu e tare, e normal. cartea masinii spune rodaj pina la 1500 km si performante atinse dupa 6000km
dar, daca vrei, compara cu un copil de 10 ani si unul de 18 ani, care e apt de munca dpdv fizic si mental?
asta asa, ca o mica paranteza.

@citizen, cotiera are un mic spatiu intern de depozitare, nu e cine stie ce.
eu am comandat-o la semnarea contractului si din 30 iunie pina in 15 septembrie(cat a durat comanda pina la livrare) nu au fost in stare sa o monteze si de draci am renuntat la ea si nu imi pare rau.


--------------------
RENAULT CLIO 4 2014 Estate 1.5dCi Expression 75CV
Renault Clio IV are ...93.000 km și povestea continuă!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
citizen
post 9 Jun 2015, 10:53
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 3 June 15
From: Constanta




A venit si ziua de marti si masina tot nu mai vine smile.gif Am sunat si ieri si astazi la Vocea Clientului Renault si nu primesc absolut nici un raspuns. Nici macar nu-mi pot spune unde se afla masina in momentul de fata... O tot cauta de ieri si nu o gaseste nimeni smile.gif) Ciudata treaba... pana sa platesc m-au asigurat ca masina este pe stoc si este pregatita de livrare. Ieri am sunat sa-i intreb unde se afla masina in acest moment si am primit promisiunea ca vor reveni cu un telefon dar nu s-a mai intamplat. Am sunat si astazi si aceeasi promisiune am avut, mai exact ca voi fi contactat in maxim o ora - asta acum 4 ore aproape... Treaba e ca nu-mi dau voie sa ma duc dupa ea, ca m-as fi dus. Mi s-a spus clar ca daca am facut comanda la reprezentanta in Constanta, de acolo trebuie sa o si ridic. Oricum si daca as fi putut, nu stiu unde se afla masina. Nici macar ei nu au habar unde este. Tind sa cred ca a fost vanduta si o sa astept vreo luna sau 2 pentru a livra o masina care este pe stoc. Spun asta pentru ca nici nu mi s-a dat o serie de caroserie... Am ramas cu promisiunea ca vor reveni cu un email, dar asta de vreo 12 zile, cand am platit avansul.


--------------------
Renault Clio Expression Energy 1.5 dCi 2015
Tehnologia moderna pedepseste omul prost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
75AIM
post 9 Jun 2015, 14:54
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 690
Joined: 23 March 14
From: Constanta




Daca te incurci cu alde TSI....daca te duceai laun dealer mare in capitala acum aveai masina.Eu am luat numai de la Serus 3 masini noi iar la ultima am avut chiar discount suplimentar dat de dealer de 2%.


--------------------
Renault Fluence 2013 Privilege,Clio 3 2007 - ex 99AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hunab
post 9 Jun 2015, 16:03
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 20 November 14
From: Bucuresti




Eu cand am platit masina, pe factura era trecuta si seria.....nu de alta, dar sa stiu ce cumpar....


--------------------
Renault Clio 4 Estate/ Megane 4 Hatchback 0.9 TCe/1.5 dci - Am si numere
Ne-am nascut in pieile goale si ce este pe noi....este de castig....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myhay1208
post 9 Jun 2015, 16:21
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 15 August 07




De-asta e bine sa faci un contract cu unii vanzatori si sa le aplici ceva penalitati daca la data stabilita n-ai masina in posesie...
Chiar si un 0.1% pe fiecare zi intarziata i-ar pune la punct.

Eu daca mi-as lua masina noua as incerca sa gasesc un dealer care sa fie dispus sa faca un astfel de contract. Si sa nu-mi zica mie ca a intarziat, ca formalitati, ca una ca alta. In mod normal, in oferta trebuie sa isi spuna exact cat astepti pt masina...


--------------------
Renou' Clio 1.4 - 16V K4J 710 / Scenic 2 1.6 16V K4M 766 -- Clio 2002 / Scenic 2007
You know the secret...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
citizen
post 9 Jun 2015, 20:12
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 3 June 15
From: Constanta




S-a rezolvat. Dupa niste amenintari cu renuntarea la contract si alte chestii juridice, am primit telefon imediat in 10 minute si mi s-a spus ca este programata sa urce pe platforma joi. Foarte ciudat cum am stat dupa ei 2 zile doar sa-mi spuna unde se afla acum masina, fara nici un raspuns, iar cand am inceput fac pe durul smile.gif s-a rezolvat problema in 15 minute. Concluzia mea este ca pur si simplu nu le pasa... daca nu ii iei putin mai tare, nimeni nu-si da interesul. Doar promisiuni ca vor reveni cu un telefon.


--------------------
Renault Clio Expression Energy 1.5 dCi 2015
Tehnologia moderna pedepseste omul prost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 9 Jun 2015, 22:43
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.885
Joined: 13 October 06




Stai linistit ca si la dealerii mari din capitala ai parte de fix acelasi tratament.
Eu am luat de la TSI de pe stocul lor, asa ca nu am avut nicio problema de acest gen.
Din Bucuresti am dat comanda si trebuia sa vina, n-a venit, s-a pierdut vreo saptamana, am facut scandal, intr-un final a aparut in parc la Ciorogarla cu doua saptamani intarziere. De vina e un sistem de tracking al masinilor de pe vremea lui MS-DOS care nu e al dealer-ului ci chiar al reno.

Sa fii sanatos, sa te bucuri de masina !
In rest ai dreptate, in Romania prea putini isi dau interesul.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myhay1208
post 10 Jun 2015, 08:54
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 15 August 07




Ma bucur ca ai reusit sa obtii informatia de care ai avut nevoie si ca o sa primesti masina. Sa te bucuri de ea!


--------------------
Renou' Clio 1.4 - 16V K4J 710 / Scenic 2 1.6 16V K4M 766 -- Clio 2002 / Scenic 2007
You know the secret...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
citizen
post 10 Jun 2015, 12:21
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 3 June 15
From: Constanta




Revin cu o noua intrebare pentru cei care au instalat Mediaskin sau orice altceva cu care se pot deschide fisiere video. Cum se impaca cu termenii de utilizare din garantie chestia asta? Trebuie sa-i fac intai update la MediaNav si apoi sa instalez Mediaskin? Cu ce versiune merge mai bine si fara erori? Daca se poate dezinstala fara a lasa vreo urma si daca exista o varianta mai "light" pentru Mediaskin - ma intereseaza doar un player pentru fisiere video in principal, fara alta adaugiri. Ms mult pentru reply!


--------------------
Renault Clio Expression Energy 1.5 dCi 2015
Tehnologia moderna pedepseste omul prost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florin_Matei
post 10 Jun 2015, 17:16
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 10 August 08
From: Bucuresti




Eu am instalat Medi@skin inca din prima zi cand am luat masina(acum vreo 3 saptamani).
Prima data am incercat sa reactualizez hartile in MediaNav ,dar nu am putut ,pentru ca nu mai aparea activa aceasta optiune.Probabil ca actualizarea fusese facuta deja.
Am instalat apoi pe un stick Medi@skin-ul si totul este OK.
Nu am folosit capabilitatile de redare video, pentru ca pe mine ma intereseaza numai navigatia , unde imi pot pune hartile actualizate.


--------------------
Renault+Suzuki Clio 0,9 TCE+SX4 S Cross 2015 Expression+2019 Passion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
citizen
post 13 Jun 2015, 16:24
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 3 June 15
From: Constanta




Rog pe cineva care a instalat medi@skin sa-mi spuna pasii care trebuie facuti pentru a instala in siguranta. Ms


--------------------
Renault Clio Expression Energy 1.5 dCi 2015
Tehnologia moderna pedepseste omul prost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sisifjunior
post 13 Jun 2015, 21:19
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 275
Joined: 8 February 12




vezi că se instalează doar pe versiunile 4.0.2 si 4.0.3.
nu ai cumva 4.0.5? dacă da, incercarea de a instala mediaskin va duce la blocarea medianav-ului!
atentie!

un search pe google nu strică. vezi și la frații de la dacia.

Edit: dacă instalați mediaskin nu mai actualizați oficial medianav-ul sau hărțile căci altfel îl blocați.

This post has been edited by sisifjunior: 13 Jun 2015, 21:32


--------------------
RENAULT CLIO 4 2014 Estate 1.5dCi Expression 75CV
Renault Clio IV are ...93.000 km și povestea continuă!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
citizen
post 13 Jun 2015, 22:47
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 3 June 15
From: Constanta




Da, am citit asta pe dorum Dacia. Am 4.0.3 acum si imi tot cere sa fac update la 4.0.5 cand bag USB-ul in PC, dar nu am facut tocmai pentru a putea instala medi@skin. Totusi nu sunt sigur cum sa fac instalarea... As vrea sa fac update si la hartile MediaNav-ului dar ma tot lovesc de update-ul acela la 4.0.5. Cum bag USB in PC se face update automat.

Pe scurt - cum fac update la harti (momentan am 2012.Qx) fara sa se faca update si la FW la 4.0.5 si cum instalez medi@skin smile.gif

In alta ordine de idei, am condus masina vreo 60 de km si merge perfect! Servodirectia este extraordinara si motorul deloc "lenes". Imi arata totusi un consum mediu de 8.1L/100km... Dar pare sa scada dupa fiecare cursa. Totusi am folosit si AC de prima data si mai tot timpul. 4,7L pe 60km.

As vrea sa instalez o camera cu nightvision in spate pentru parcare, care sa aiba si liniile acelea - gradatii. Daca stiti vreun model care s-ar potrivi pe Clio va rog sa-mi spuneti.


--------------------
Renault Clio Expression Energy 1.5 dCi 2015
Tehnologia moderna pedepseste omul prost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
barichello
post 16 Jun 2015, 21:05
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 23 October 12




E cineva dispus sa ma ajute sa-mi instalez Mediaskin? De unde il descarc, cum il instalez.. etc. Mentionez ca n-am facut niciodata update la MediaNav


--------------------
Renault Clio 4 / Koleos / 2012 TCe 90 / dCi 2.0 175CP - B-494-EDI BZ-49-EDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florin_Matei
post 17 Jun 2015, 15:16
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 10 August 08
From: Bucuresti




Cauta pe Google si vei gasi un forum de discutii francez.
Te inregistrezi acolo, descarci softul si il instalezi dupa regulile mentionate.
Trebuie sa ai ceva cunostinte de limba franceza,dar te descurci pana la urma si cu Google Translate.


--------------------
Renault+Suzuki Clio 0,9 TCE+SX4 S Cross 2015 Expression+2019 Passion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
barichello
post 18 Jun 2015, 15:00
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 23 October 12




Voiam de la cineva care a facut acest pas si stie exact ce e de facut si ce soft sa nu bag sa bulesc MediaNav-ul. Nu stiu deloc franceza smile.gif


--------------------
Renault Clio 4 / Koleos / 2012 TCe 90 / dCi 2.0 175CP - B-494-EDI BZ-49-EDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanJipa
post 20 Jun 2015, 20:30
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 144
Joined: 14 August 10




Buna ziua, intentionez sa achizitionez si eu un Clio 4 Dynamique de la Meridian, a mai achizitionat cineva de la ei? Am vazut ca ca exista obiceiul de da anumite "bonusuri" de tipul covorase, senzori de parcare, etc. Stie cineva ce ofera cei de la Meridian?


--------------------
Renault Megane 1.3 TCe EDC 2021 - -
ex Megane Coupe 1.6 16v
ex Clio 120TCe EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tifosi
post 21 Jun 2015, 09:41
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 3 September 14




Salut,

Anul trecut am primit de la ei covorase cauciuc originale si senzori de parcare.


--------------------
Renault ClioIV 2014 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanJipa
post 21 Jun 2015, 12:07
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 144
Joined: 14 August 10




Multumesc pentru raspuns, mai tii minte ce model erau senzorii de parcare? Sunt in culoarea masinii sau negri? Banuiesc ca au fost montati la reprezentata si nu au venit din fabrica.

This post has been edited by StefanJipa: 21 Jun 2015, 12:08


--------------------
Renault Megane 1.3 TCe EDC 2021 - -
ex Megane Coupe 1.6 16v
ex Clio 120TCe EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 21 Jun 2015, 13:20
Post #30


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Eu am primit de la Cobalcescu si presuri si senzori, iar senzorii i-au vopsit ei in culoarea caroseriei, zici ca sunt din fabrica acolo pusi. Au inclusiv display pus deasupra oglinzii interioare.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 14:06
Dacia